Regio Binnenstad deels dicht op 29 april Brinkman verbaasd om commotie over woning zondag open Mysterieuze dampen JDAC 31 MAART 2000 Afsluiting tussen 7.00 en 14.00 uur Tijdens het bezoek van koningin Beatrix aan Leiden op zaterdag 29 april wordt de binnenstad tussen Rapen burg, Langebrug en Steenschuur tussen 7.00 tot 14.00 uur afgesloten voor bezoekers. Slechts bewoners en deelnemers aan een evenement dat wordt gehouden in dat gebied, worden toegelaten. den haag eric-jan berendsen De maatregel is volgens de ge meente nodig omdat onder meer de Kloksteeg en Pieters- kerkchoorsteeg te smal zijn om publiek toe te laten en Leiden uit veiligheidsoverwegingen een mensenmassa rond de Pie terskerk ongewenst acht. De Langebrug wordt vrijgehouden om doorgang te bieden aan ambulances, politie en brand weer. Betrokkenen krijgen bin nenkort een brief hierover van de gemeente. Burgemeester Postma bekijkt momenteel hoe hij een aantal extra verordeningen kan instel len omdat de Algemene Plaat selijke Verordening onvoldoen de soelaas biedt om straten af te sluiten. Volgens de burge meester moet er daarom goed naar de 'doorgangsmogelijkhe den' worden gekeken. „Dat is een lastig en dagelijks terugke rend probleem in het centrum, ook als het niet druk is." Er worden in Leiden op Koningin nedag tussen de 50.000 en 100.000 bezoekers verwacht. Dat bleek gistermiddag in het Provinciehuis in Den Haag waar Katwijk en Leiden geza menlijk een persconferentie ga ven over het aanstaande bezoek van koningin Beatrix en haar familie aan beide plaatsen. De vorstin is tussen 11.30 uur en 12.30 uur in Leiden. Postma spreekt over een 'lo gistieke puzzel'. „Daarom be staat de route van de koningin uit een aantal onderdelen. Om dat het centrum met smalle steegjes vrij ontoegankelijk is, is er bewust voor gekozen de ko ningin ook door Leiden te laten varen. Het aantal toeschouwers op het Rapenburg is weliswaar beperkt maar vooral op de Wit te Singel kan veel publiek staan zodat iedereen de majesteit kan zien." De koningin vaart vanaf het Arsenaalplein via de Vliet naar het Rapenburg. Vanaf het Ra penburg wandelt zij via Klok steeg, Pieterskerk, Muskadel- steeg, Lokhorststraat, Pieters kerkstraat en -hof en Pieters- kerkchoorsteeg naar het bordes van het stadhuis op de Bree- straat. De Breestraat is vrij toegan kelijk voor het publiek. Aan het einde van de stadswandeling neemt de koningin op het bordes van het stadhuis af scheid van de Leidenaars. Want ondanks de afsluiting van een Dertien personen in koninklijk gezelschap den haag/leiden» Koningin Beatrix wordt tij dens haar bezoek aan Leiden en Katwijk op 29 april verge zeld door prins Claus, als zijn gezondheid dat toelaat. Dat maakte de Rijksvoorlich tingsdienst gisteren in Den Haag bekend. Kroonprins Willem Alexander maakt eveneens deel uit van het ge zelschap samen met zijn broers Johan Friso en Con- stantijn. Ook prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven ko men naar Katwijk en Leiden. Hun zoon prins Maurits neemt zijn echtgenote prin ses Marilène mee. Prins Bernhard wordt vergezeld door zijn verloofde Annette Sekrève. Het koninklijk gezel schap wordt gecompleteerd door de prinsen Pieter-Chris- tiaan en Floris. deel van het centrum moet Lei den massaal Koninginnedag kunnen vieren, vindt Postma. „Het moet een volksfeest wor den en het is de uitdrukkelijke wens van de koningin dit feest samen met de Leidenaars te mogen meevieren. Het is bo vendien een mooie mogelijk heid om Leiden goed te presen teren omdat de NOS het bezoek live op radio en televisie uit zendt." Het afsluiten van een deel van de binnenstad heeft overi gens niets te maken met angst voor acties van linkse groepe ringen, zegt Postma. „Die zul len we in de gaten houden en elke aankondiging van een actie nemen wij serieus maar ons be leid stellen we er niet op af." De avond voor het bezoek, op vrijdag 28 april dus, gaat een nog groter deel van de binnen stad dicht voor het verkeer. Vanaf 18.00 uur is het deel van het centrum tussen Witte Singel en Breestraat niet meer voor auto's toegankelijk. De ge meente neemt deze maatregel om voldoende gelegenheid te hebben de wandel- en vaarrou te vrij te maken. Gezamenlijke krant van drie wijken buurtkrant een gezamenlijk blad om elkaar op de hoogte te houden van ontwikkelingen in hun wijk. Het plan is om de ge zamenlijke krant in een oplage van 5000 in de wijken te ver spreiden. Als het experiment aanslaat willen de makers deze gezamenlijke buurtkrant twee maal per jaar laten verschijnen. Bewoners van de Zeehelden buurt, Pancras-Oost en de Ho- gewoerd en Omstreken kunnen begin mei een nieuwe buurt krant in de bus verwachten. Buurtverenigingen en -com missies maken de komende tijd als experiment naast hun eigen Leiden Promotie zoekt kamers jaarlijkse contributie aan Lei den Promotie VW. Belangstellenden kunnen Monique Goossens bellen, 071- 5161211. Leiden Promotie VW is drin gend op zoek naar noodadres sen om dit voorjaar toeristen onder te brengen. De Leidse toeristenorganisatie verwacht dat de hotels in de stad met Pa sen, Koninginnedag, Pinksteren en het EK-voetbal een grote stroom bezoekers te verwerken krijgen. Om die tijdens deze hoogtijdagen te kunnen onder brengen, is Leiden Promotie WV op zoek naar logie-moge- lijkheden bij mensen thuis. Aan dergelijk logies zijn overigens wel voorwaarden verbonden. Mensen moeten de gasten een eigen kamer, normale bedden en een goed ontbijt kunnen bieden. De toeristen boeken en betalen bij de VW-winkel. De overnachtingen worden later, maandelijks, overgemaakt. De privé-verhuurders betalen een leiden pablo cabenda leiden Brandweer en milieupolitie rukten gistermiddag uit naar de waterzuivering bij de Flevoweg in Leiden-Noord, waar uit het diep ste riool onverklaarbare dampen opstegen. Een explosiemeter moest uitsluitsel geven of er sprake was van een explosief mengsel als ge volg van een illegale lozing, maar dat bleek mee te vallen. Toen die zorg was weggenomen, gingen de de hulpverleners op onderzoek uit in de buurt. Dat bracht hen op het terrein bij de Groenoordhallen, waar een bedrijf bezig was nieuwe riolering aan te leggen. Daarbij werd een laag polyester aangebracht op de bestaande riolering en dat veroorzaakte de stankoverlast, die zich onderaards verspreidde en bij de zuivering weer naar boven kwam. „Niets verontrustends, maar gewoon een naar luchtje", aldus een woordvoerder van de brandweer. foto taco van der eb vervolg van voorpagina Oud-minister Brinkman is verbaasd over de commotie over de snelle monument verklaring van zijn huis aan het Plantsoen. „Het heeft geruime tijd leeggestaan en daarna werd het gekraakt. Het water liep met bakken naar binnen en de Rijksdienst van Monumentzorg heeft toen objectief vastgesteld dat er haast was geboden om het huis als monument te verklaren. Ik heb nog niet met de wethouder hierover ge sproken. dat zal ik zeker nog wel doen. Maar het feit dat ik daar geen haast mee heb, zegt misschien wel iets over het be lang dat ik aan de zaak hecht." Wethouder Pechtold heeft bij de Rijks dienst voor Monumentenzorg bezwaar aangetekend tegen de snelheid waarmee het huis van Brinkman op de monumen tenlijst is gezet. Vooral ook omdat twee honderd Leidenaars al twee jaar wachten op zo'n besluit. De wethouder vermeldt er uitdrukkelijk bij dat het hem niet te doen is om de persoon Brinkman, alleen het feit dat voor één van de tweehonderd een uit zondering wordt gemaakt speelt bij hem. Directeur Asselbergs van Monumenten zorg noemt het zeker geen uitzondering dat een pand in zo'n slechte toestand voorrang krijgt. Laat uw interieurideeën tot leven komen. De Woonmall is aanstaande Woonmall Alexandrium, de grootste woonbelevenis van Nederland. W o o n m all ALEXANDRIUMEOO Leidse universiteit speculeert niet 1 iden De Leidse universiteit en het LUMC speculeren niet met ■meenschapsgeld. De Algemene Rekenkamer drong gisteren in op duidelijke regels over wat semi-overheidsinsteUingen el en niet met hun geld mogen doen. Ze deed dat naar aanlei- ng van een onderzoek, waaruit bleek dat tien ziekenfondsen, er universiteiten, drie omroepverenigingen, een academisch S-^kenhuis, een hogeschool en een rijksmuseum voor honder- :n miljoenen guldens risicovol beleggen in aandelen. Voor :idse instellingen gaat dat niet op, zo blijkt nu. P lussen rijden twee maanden om De bussen van Connexxion rijden in verband met de 3op van de Rijnsburgerbrug vanaf aanstaande maandag een idere route. Bussen tussen het station en de Breestraat rijden beide richtingen tijdelijk over het Schuttersveld. De bussen in 1 richting van het station rijden via het Schuttersveld, achter :t station om langs het LUMC. De tijdelijke dienstregeling is in incipe twee maanden van kracht, maar de busmaatschappij iudt er rekening mee dat er eventueel een maand bij komt. oordat de bussen voorlopig om moeten rijden, veranderen nkomst- en vertrektijden. De volledige tijdelijke dienstrege- ïg is gratis verkrijgbaar bij de buschauffeurs en bij de ver- lopkantoren van Connexxion. 39 Ejeidse krijgt halfjaar cel voor roorzaken ontploffingsgevaar Drukkers voor een dag. commissaris van de koningin Luteijn en burgemeester Postma (rechts) houden de eerste pagina van het boekje Vorstelijke visites; Oranje voetstappen in Leiden omhoog die zij zojuist ont trokken hebben aan de splinternieuwe pers van drukkerij Groen. In het midden drukkerijdirecteur Bram van der Velden. foto mark lamers of meer als bekend veronder steld worden. Het is het verhaal van twee goede vrienden, Joha- n van Oosten en Boy van Dijk die 25 jaar geleden met niets begonnen maar die met hun aannemersbedrijf in hoog tem po aan de weg timmerden. Het ging op gegeven moment zo goed met Jobo dat Van Oosten vrijwillig een tandje terugscha kelde waar zijn partner nog eens een extra dot gas gaf. „Ik ben een lefgozertje", kijkt de nu 48-jarige Van Dijk kort om. „Ik doe dingen die een ander niet durft. Vooral op het gebied van onroerend goed. Dat heeft me al eens aan het randje van de afgrond gebracht. Dat heeft van de zaak ook de florerende onderneming gemaakt die zij nu is." Tijd derhalve om, nu hij de vijf kruisjes nadert, zijn zoon Bas te introduceren. „Die gaat het aannemingsbedrijf doen, ik doe de handel, het onroerend goed. Hij is 25, hij is ambitieus, hij zit hier zes dagen in de week vanaf zes uur en hij moet zich nu waarmaken. Zelf respect af dwingen door zijn daden. Dat zal lang niet meevallen. Niet omdat hij het niet kan. Maar omdat je van die opmerkingen krijgt als: dat zal zijn vader wel hebben geregeld. Óf: dat zal pa wel hebben betaald. Maar ja, zo is er altijd wat. Mij vonden ze altijd te jong. En nu ik einde lijk van dat imago af ben, vin den ze me weer te snel. Som mige mensen zien Jobo, ook al bestaat dat éen kwart eeuw en doe ik zaken als bijvoorbeeld met het Scheltema-complex waarbij je over miljoenen praat, nog altijd niet als een volwaardige onderneming. Dat steekt me wel eens, ja." Aan erkenning zal het hem dit weekeinde niet ontbreken. Zo'n duizend vrienden, kennis sen en relaties bevolkten giste ren de bedrijfshallen op de Waard en met het voltallige personeel - van wie sommige mensen nog van het allereerste uur - reist hij nu op de Rijn. Wat hij niet weet, is dat hem bij thuiskomst zondagavond nog een verrassing wacht in de vorm van een spectaculair vuurwerk. „We dachten: dat past nog het beste bij hem", zegt zijn secretaresse die ook in het complot zit. Hofleverancier Bij drukkerij Groen staat de oranje vlag al een tijdje strak aan de mast ten teken dat de koningin er aankomt. Als hofle verancier ben je dat vanzelf sprekend aan je stand ver plicht. Maar ze doen, in het ka der van de komst van Beatrix, meer daar aan de Roosevelt - straat. Er verschijnt in opdracht van de gemeente Leiden name lijk rond Koninginnedag een boekje op de markt, getiteld: Vorstelijke visites; Oranje voet stappen in Leiden. Het is van de hand van drie medewerkers van het gemeentearchief en geeft een beeld van de studie tijd van de Oranjes door de ja ren heen. En bij wie wordt dat gedrukt? Juist, bij Groen. De drukkerij nam gisteren spe ciaal voor de gelegenheid een splinternieuwe en geavanceer de pers in gebruik waaruit ir. Luteijn de eerste pagina te voorschijn toverde. Voor de goede orde: Luteijn is commis saris van de koningin in Zuid- Holland. Hij handelt dus recht streeks in opdracht van.... juist ja, van Bea zelf. Zo die cirkel is ook weer rond. De kassen zijn weer open! Kom kijken, ruiken en proeven met het hele gezin. Kom naar Roelofarendsveen en Rijnsburg op zaterdag 1 april. Volg de routeborden. Informatie over andere regio's? Bel gratis 0800 - 0230199 of kijk op Internet www.komindekas.nl eren bestonden ze officieel aar en was er een grand re- itie waar tout Leiden elkaar zag, maar vandaag is het bij Jobo pas echt begon- Want het is natuurlijk alle- al leuk en aardig om na een art eéuw aan de buiten st te laten zien dat het als Irijf buitengewoon goed met lat; als het er op aankomt mensen echt in de watten eggen, dan doe je dat uitein- ijk toch met je eigen perso- En dus vertrekken ze van- - vijftig man met aanhang 17XXX n totaal 150 man sterk - «.ooi r een reisje langs de Rijn. Ja erdaad, zo'n reisje van dat je. Met die boot. Adèle imendaal zong er destijds TO-ojjjver. En Sjef van Oekel. En m veel meer artiesten van :g er. ££aJen, er is een verschil. Zo 2o« lollig als het in dat liedje toen klinkt, gaat het er de j^óótiende dagen vast niet aan nog net op tijd om een ontplof fing te voorkomen. De rechtbank volgt met deze uitspraak deels het advies van een psychiater om de vrouw een voorwaardelijke straf en een verplicht reclasseringscon- tact op te leggen. De psychiater oordeelde dat er kans is op her haling en dat de vrouw vermin derd toerekeningsvatbaar was. De officier eiste dan ook reclas- seringscontact en vijftien maanden cel, waarvan vijf voorwaardelijk. De advocaat en de vrouw pleitten voor opname in een psychiatrisch ziekenhuis omdat de vrouw het 'moeilijk vindt om alleen thuis te zitten'. Keu toe, ergens onderweg tussen Amsterdam, Wijk bij Duurstede en Nijmegen, de pleisterplaat sen die de boot onderweg aan doet. Directeur Boy van Dijk van het aannemersbedrijf, an nex projectontwikkelaar, be looft één groot feest waar de vonken vanaf springen. Zelfs een toertje over de wallen staat op het programma. „De oude ren mogen natuurlijk aan boord blijven", vergoeilijkt hij snel. Ook daar speelt de band gewoon door. Scherts van zijn kant natuurlijk, een dag voor de afvaart. Hij wil er maar zoveel mee zeggen dat er voor elk wat wils is en dat het weekeinde vooral in het te ken van het 'verwennen' moet staan. „Want dat de zaak een kwart eeuw bestaat en floreert, is natuurlijk vooral te danken aan het personeel. Mijn motto is 'alleen kan je niks, samen kan je alles'." Het verhaal van Jobo mag min c h 30-jarige Leidse vrouw is eren door de Haagse recht- k veroordeeld tot een half cel wegens het veroorzaken gevaar voor anderen bij r zelfmoordpoging. Boven- i wordt de vrouw onder toe- t gesteld van de reclasse- en krijgt zij als stok achter z0l leur een half jaar voorwaar- Z( jk. De vrouw stak op 7 de- nber vorig jaar in haar wo- een prop papier in brand Iraaide vervolgens de gas- open in een poging om If van het leven te bero- politie kwam echter X3 MORGEN in deze krant uw droombaan? U vindt de baan die bij u past in

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13