Gekweekte kruiden: Hoestmedicijn uit eigen tuin #|<o Eenjarige klauteraars Rijp en Groen Plant zomerbollen in de tuin VRIJDAG 31 MAART 2000 Klimplanten heb je in soor ten. Er zijn er die zichzelf vasthechten zoals wingerd en klimop, er zijn er ook die we een handje moeten helpen, kijk maar naar de Clematis. Er zijn er met bloemen, met blijvend groen blad en met blad dat in de herfst alle tinten rood en bruin vertoont. Maar lang niet altijd denken wij bij het woord plantaardige klimmers aan eenjarige planten: plan ten die in en kele weken meters hoog groeien, prachtig bloei en en in de herfst simpel weg het loodje leggen zodat hun plaats weer helemaal vrij komt. Deze keer zul len we het over de eenja rige klimplan ten hebben omdat je er zoveel plezier Van kunt heb- Brieve ben, zonder postb zorgen over 3002 PA snoeien, schaduw op de voet en al dergelijke din gen. Het aardige van eenjarige klimmers is ook dat je ze een tijdelijk plaatsje in de tuin kunt geven, een plek die in de herfst weer vrij komt voor andere planten. Uiteraard hebben ook een jarige planten de neiging om ergens tegenaan te klimmen. Gaas langs de muur is natuurlijk altijd goed, maar aardiger en meer origineel is het om voor de planten langs het pad, achter in de tuin, ter afscheiding van de zandbak of zelfs een composthoop een eigen klimrek te fabri ceren. Daarvoor is bepaald geen vakkennis vereist, of kost baar of moeilijk te verkrij gen materiaal. Met een paar lange tonkinstokken en eventueel wat kippen gaas komen we een eind. Zet drie minstens 2 meter lange stokken in een cirkel van zo'n 50 cm doorsnee in de grond en maak ze aan de bovenkant aan elkaar vast. Tuinders doen dat om hun stokbonen houvast te geven. Wij zouden er rode pronkbonen tegenaan kun nen laten groeien. Vier bonen bij elke stok, na 10 mei in de grond, maar ook andere klim mers zullen het er goed doen. GREET BUCHNER geeft antwoord op Wie niet van zo hoog houdt, steekt een aantal stokken met lengte naar wens in het rond in de grond en spant er kippen gaas om. Helemaal mooi is een zelfgemaakte obelisk. Nodig: 5 tonkinstokken van 3 meter lang. De stokken worden in een cirkel van minstens een halve meter diep in de grond gezet en bovenaan aan elkaar beves tigd. Een eindje van de grond wordt er nog een dwarsver binding ge maakt: van stokjes of met een strook gaas. En nu het bete re werk: de keu ze van de klim planten en het voorzaaien om vroeg in de zo mer al plezier te hebben van on ze rekken. De reeds ge noemde pronk bonen, die ook nog voor lekke- n c i re maaltjes zor- aaT' gen, kunnen 507 ook voorgezaaid ARLEM worden. Drie per pot, 1 cm diep, na een nacht voorgeweekt de zijn. Maar hiermee beginnen we pas eind april want ze kie men snel en mogen pas na de ijsheiligen naar buiten. Begin april kunnen we al vast de Ipomaea de Cobaea en de Oostindische Kers binnen zaaien. Na 20 mei kunnen ook deze planten, die een langere kiemtijd er op na houden dan de bo nen, op de voor hen be stemde plaats, naast het voor hen bestemde klim rek. Voor deze mooie klimplan ten, waarvan we een zomer lang kunnen genieten, kie zen we om voor te zaaien potten met 9 cm doorsnee. Daarin gaan dan 3 zaadjes per pot. Dat lijkt weinig, maar als ze eenmaal ge kiemd zijn moeten ze bin nen blijven tot na half mei. Voor alle klimplanten geldt dat ze goede voedzame hu- musrijke grond nodig heb ben. Vooral de lathyrus heeft in de loop van de zo mer nog af en toe bijvoe ding nodig. De bloemen voor in de vaas plukken we bij de lathyrus ais ze net helemaal open zijn.Geef ze een bodempje water omdat water langs de harige steel omhoog kruipt en de bloei bederft. Dat de Oostin dische Kers eet baar is mag als bekend veronder steld worden. Suikerlaagje beschermt fruit In Amerika is een vriendelijke methode gevonden om pas ge plukt fruit langer vers te hou den. Appels en citrusvruchten worden voorzien van een glan- slaag op basis van schellak en suiker. Schellak is een oranje hars, gemaakt door de lak- schildluis die zich voedt met fi- cussap. Het biologisch middel kan chemische stoffen volledig vervangen. De aangebrachte glanslaag be waart de ffuitkwaliteit door de groei te stimuleren van goed aardige bacteriën en gisten, die normaal op de vruchten voor- REDACTIE. MARGOT KLOMPMAKER 023-5150261 Jacoba van Beieren, gravin van Holland en Zeeland, wist het begin 1400 al. Zelf joeg zij op het destijds uitbundig aanwezi ge wild en derhalve aan vlees geen gebrek. Al snel ontdekte de gravin dat vlees alleen toch wel een flauwe bedoening was en daarom legde zij rondom haar keuken een hof aan waarin zij kruiden ging kweken. De Keukenhof in Lisse heeft hier aan zijn naam te danken. Veel tuiniers van zoveel eeuwen later lijken nu in Jacoba's voet sporen te treden, want de be langstelling om kruiden in de hof te zaaien neemt toe. Wie dit seizoen nog wil genie ten van zelfgekweekte kruiden, moet komende tijd in de pas begonnen lente aan de slag om te planten. Recent verscheen de uitgave De Kokstuin' waarin onder meer het telen van aller lei soorten kruiden de revue passeert. Enkele tips voor een kruidentuin. Kruiden zijn ge makkelijke planten, zo meldt de uitgave. Dat komt, doordat de planten niet zoveel ruimte in de tuin opeisen en ze zich in pot ten, bakken, in de volle grond, langs een wandelpad en in een border tussen andere planten thuis voelen. Eenjarige soorten zoals dille, kervel, koriander, peterselie en basilicum, moeten net als groente in het voorjaar in rijtjes worden gezaaid. Naast éénjarige kruiden be staan er ook meerjarige soor ten. Bieslook, dragon, venkel en munt zijn hiervan enkele be kende voorbeelden. Deze krui den sterven in de herfst boven de grond af, om vervolgens in de lente weer de kop op te ste ken. Om de komende maanden de smaak van zowel één- als meerjarige kruiden in de maal tijd te proeven, is het belangrijk om de meeste soorten een zon- nig plekje in de tuin te geven. Een hekel hebben ze aan te nat te wortels en veel wind. Ver loopt de teelt succesvol, dan smaken ze versgeplukt vlak voor de bloei het lekkerst. Kruiden zijn trouwens ook voor langere tijd te bewaren en daar voor komen vooral jonge scheuten van pas. Beschadigde en aangevreten blaadjes moet de tuinier links laten liggen. Een vrij eenvoudige bewaarme thode is om de takjes in een bos omgekeerd in een warme en goed geventileerde kamer te Salie en rozemarijn zijn wintergroene kruiden die uitstekend geschikt zijn om te kokkerellen. hangen. Het groen kan ook worden ingevroren. Praktisch is om een bakje voor ijsblokjes voor de helft te vullen met ge hakte kruiden, er water bij te doen en vervolgens in te vrie zen. Een andere manier is om van de planten kruidenolie te ma ken. Hiervoor moeten de krui den worden gewassen, ge droogd en vervolgens geplet waardoor het aroma vrijkomt. Vervolgens gaat het spul samen met zonnebloemolie in een af sluitbare fles, zodat de kruidige geur niet vervliegt. Hoewel talrijke kruidensoorten lekker smaken, prettig geuren en opvallend ogen, zijn ze van oudsher vooral bekend door de toegedichte geneeskrachtige werking. Nogal wat tuiniers planten daarom kruiden om middeltjes te maken tegen al lerlei onschuldige kwaaltjes zo als verkoudheid. Tegen dat on gemak komt kamille van pas. Volgens een oud volksverhaal moet kamille vóór Sint-Jan (24 juni) worden geplukt, omdat anders heksen ertegen plassen en het kruid zijn geneeskrachti ge werking verliest: heksen doen er van alles aan om de heilzame kruiden bij de mens weg te houden, zo is de strek king. Voor sommige soorten is dit trouwens niet onwijs. Vin gerhoedskruid bijvoorbeeld is vrij giftig en vandaar dat tui niers deze plant niet moeten verzamelen en gebruiken als medicijn. Zeer giftige soorten zijn geluk kig uitzonderlijk, maar zelf dok tertje spelen kan ook bij minder schadelijke soorten al behoor lijk nare gevolgen hebben. Lie den die willen weten over de geneeskrachtige werking van kruiden en zelf een natuurlijk medicijn willen brouwen, kun nen een opleiding Kruidenge- neeskunde volgen bij Het Krui denrijk in het Noord-Brabantse Haaren. Eigenares van Het kruidenrijk Yvonne Maessen: ,,Het aantal cursisten neemt de laatste jaren toe, want er is meer behoefte aan andere ge nezingsmethoden. Overigens komen. Deze nuttige micro-or ganismen rekehen af met ziek teverwekkers door ze te verhon geren. De nuttige bacteriën zijn namelijk beter in staat de be schikbare eiwitten in de schil te gebruiken als voeding en ver oorzaken daarbij geen bederf. Echter, de gebruikelijke chemi sche middelen, zoals imazalil en thiabendazol, doden zowel de nuttige als de schadelijke micro-organismen. Spuiten met pesticiden maakt een na tuurlijke bestrijding dus onmo gelijk. Zomerbollen zijn jammer ge noeg niet algemeen bekend. Maar wie eenmaal in aanraking is gekomen met de uitbundige bloei van zomerbollen wil nooit meer een tuin zonder deze kleuraccenten. Het assortiment zomerbollen is zo groot, dat combinatiemogelijkheden met andere zomerbollen, vaste planten en éénjarige zomer- bloeiers enorm zijn. Het is een kwestie van durf om met het vormen- en kleurenspectrum van zomerbollen aan de slag te gaan. Aparte bloemvormen of aparte tekeningen zijn kenmerkend voor de zomerbloeiende bolge wassen. Een voorbeeld is de heerlijk geurende Acidanthera ofwel Abessijnse gladiool. De witte stervormige bloemen be zitten een eveneens stervormig zwart hart. Deze bloem is geko zen tot 'Zomerbol van het Jaar 2000'. Een andere opvallende zomerbloeier is de Eucomis of wel ananasplant. Met zijn dikke bossige groene 'aren', die wor den afgedekt met een toefje blad, vormt Eucomis een blik- De ananasplant is een fraaie zo merbol. FOTO IBC vanger in de border. Zomerbollen zijn ideale part ners van vaste planten en één jarige zomerbloeiers. Door ge bruik te maken van de enorme keuzemogelijkheden in kleur en hoogteverschillen kan een schitterende zomertuin worden gecreëerd. Plant zomerbollen bij voorkeur als de kans op nachtvorst voor bij is. Een uitzondering op deze regel zijn gladiolen en lelies. Deze zomerbollen kunnen al in maart en april worden geplant omdat ze niet erg vorstgevoelig zijn. Zomerbollen gedijen in elke grondsoort. Alleen extreem nat te grond kan problemen ople veren. Maak de grond voor het planten wel goed los. Probeer zomerbollen altijd op een zo zonnig mogelijke plek te planten. Hoe meer zon ze krij gen, hoe rijker en mooier ze zullen bloeien. Plant zomerbollen altijd twee keer zo diep als de bollen hoog zijn. Er bestaan echter een aan tal uitzonderingen op deze re gel. Dahlia's bijvoorbeeld moe ten zo worden geplant dat een stukje van de oude stengel nog net boven de grond komt. Wel licht is het overbodig om te melden, maar plant bollen al tijd met de groeipunt naar bo ven! voor al wat groeit en bloeit welkom bij: bloemen daal bv rijksstraatweg wassenaar zijn veel chemische medicijnen gebaseerd op stoffen die ook in kruidenconcentraten zitten. Zonder noemenswaardige ken nis gaan dokteren en de krui dentuin als apotheek gebrui ken, is echter onverstandig." Naast een genezend effect zijn er ook kruiden die de weer stand tegen een mogelijke ziek te schijnen te kunnen verho gen. Voorbeeld daarvan is de purperen zonnehoed. Zodra verkoudheid en griep in de om geving de kop opsteken, zou een mengsel van alcohol met dit kruid deze kwalen de kop kunnen indrukken. Is de ver koudheid al toegeslagen, dan helpt wellicht een kopje vlier- bloesemthee. In vroegere tijden dacht menigeen overigens dat er in deze struik een goede en beschermende oude vrouw zat. Wie wat van de struik wilde plukken, moet eerst toestem ming aan haar vragen, zo luidt de overlevering. ALEX VAN HOOF Resistentie tegen insecticiden is te voorkomen Gewassen die resistent zijn ge maakt tegen insecticiden zijn populair bij de boeren, omdat de opbrengst omhoog gaat, ter wijl er minder moet worden ge spoten. Echter, het gevaar be staat dat de insecten zelf resis tent worden voor de spuitmid- delen. Hier en daar in Canada en de Verenigde Staten, waar op grote schaal transgene (ge netisch veranderde) producten op het land staan, zijn hiervan al gevallen gemeld. Om dat risi co te beperken, verbouwen boeren vatbare gewassen tus sen de niet-vatbare gewassen. Maar het effect hiervan is on duidelijk. Wetenschappers heb ben nu ontdekt dat het beter is een deel van de akker, geschei den van de rest, te verbouwen met een gevoelig gewas. Insecten worden pas ongevoe lig voor het zogenoemde Bt-gif als beide verantwoordelijke re sistentiegenen zijn overgeërfd. Insecten met slechts één resis tentiegen zijn nog steeds vat baar voor het insecticide. Daar om moet altijd geprobeerd worden resistente insecten zo veel mogelijk te laten paren met gevoelige insecten, zodat ook de nakomelingen vatbaar blij ven. Onderzoekers van de universi teit van Noord-Carolina in Ra leigh (VS) hebben hiernaar twee jaar veldproeven gedaan. Bij het experiment werden ver schillende percelen verbouwd, onder meer met transgene broccoli, bestand tegen het Bt- gifen gewone broccoli. Raintainer vangt hemelwater Een betere naam dan Hen drik Jan kan een tuinman niet hebben, zo moeten de be denkers van dit gereedschap- merk hebben bedacht. Onder deze aanduiding zijn al gerui me tijd allerlei soorten tuin- hulpjes te koop en recentelijk zijn daaraan de Graskantste ker, Superschoffel en de Raintainer toegevoegd. De Graskantsteker doet het zelfde als de meeste andere exemplaren. Opvallend aan de spade zijn de uitstekende tandjes die de afgestoken rand langs terras en tuinpad meenemen, zodat deze met een met de graskant wordt verwijderd. Voor dit gereed schap moet ongeveer een kleine dertig gulden worden betaald. Een andere noviteit is de Su perschoffel: het mes daarvan snijdt zowel aan de voor- en achterzijde waardoor het kar wei eerder is geklaard. De Su perschoffel komt op 35 gul den. Het opvallendste nieuwtje van Hendrik Jan is echter de Raintainer. Deze container met kraantje vangt tien liter hemelwater op en moet tegen de muur en tussen de regen pijp worden bevestigd. De bedoeling is om uit de Raintainer water in een gieter te tappen en het vervolgens aan planten te geven. Is de Raintainer vol, dan wordt het overtollige regenwater auto matisch door de regenpijp af gevoerd. Het handigheidje is geschikt voor regenpijpen van 70, 80, 90 en 100 millime ter. De Raintainer kost onge veer zeventig gulden. Voor meer informatie: Reesink Re tail B.V., Zutphen, 0575- 599.333. FOTO GPD Verliefde stelletjes in de tuin Op het Indonesische eiland Bali bouwen ze met vulkanisch tufsteen al tijdenlang tempels, maar het materiaal is ook ge schikt om er bijvoorbeeld tuinbeelden van te maken. Deze beelden worden met hamer en beitel in Bali gehouwen en in onder meer Nederlandse tuinwinkels verkocht. Populair lijken de natuurstenen figuren van verliefde stelletjes te zijn; de zo genoemde collectie Love Line. Hoewel het tufsteen een witte tint heeft, zijn er na een regen bui gele lijnen op te zien. Op het materiaal groeit snel mos, waardoor de beelden een groen en verweerd uiterlijk krijgen. De decoraties zijn verkrijgbaar in vier maten: de voordeligste beelden zijn twintig tot dertig centimeter groot en kosten on geveer 150 gulden. De grootste figuren meten zo'n zestig cen timeter en komen op ruwweg 600 gulden. Vuistregel is, hoe meer vormen een beeld heeft, hoe hoger de prijs uitvalt. Voor meer informatie: Groothandel Karmakami, Doetinchem, 0314-332.930. Vulkanisch tufsteen is uitstekend geschikt om er tuinbeelden van te maken. foto gpd Gazon uitrollen als tapijt Groene gazons wijken vaker voor borders, terrassen en vijvers. Dat zint bedrijven als maaierfabrikanten, die baat hebben bij vele meters gras, niet erg. Zij doen er alles aan om de ontwik keling tegen te gaan. De Duitse grasmaaierproducent Wolf bij voorbeeld heeft een gazon bedacht dat als een tapijt vlot is uit te rollen. Het gemak moet lieden die twijfelen tussen een groen gazon of terras over de streep trekken. Dit Nova Grow Gazontapijt is een weefsel van afbreekbaar cel- j^e lulose met graszaden en mest. Als voorwerk dient de onder grond los te worden gemaakt. Eenmaal uitgerold kan het tapijt langs borders en randen op maat worden geknipt. De cellulo se voorkomt dat de graszaden door regen worden wegge spoeld of in de maag van vogels verdwijnen. Wanneer na en kele weken de zaden ontkiemen, breekt de cellulose vanzelf af. Een rol gazontapijt komt op bijna zestig gulden en daarmee is ruim acht vierkante meter te bedekken. Voor meer informatie: Wolf Nederland, Rosmalen, 073 - 5235850. Meer sproeimogelijkheden De tuinier heeft volgens fa brikant Gardena het geven van water aan zijn plantjes nu beter in de hand door middel van de Twin-Set-broes. Het langwerpige hulpstuk past echter alleen op een tuin slang van dezelfde produ cent Wie al een Gardena- tuinslang bezit, kan met de nieuwe broeskop een vrij groot oppervlak in de tuin nat maken. Praktisch is dat er een draai- knop op zit waarmee de straal op drie sterkten uit de slang komt: zachtjes gieten, fijn sproeien en zeer krachtig water spuiten. Is het karwei geklaard, dan kan op de Twin-Set ook de watertoevoel worden afgesloten. Het hulp-I stuk kost ongeveer twintig gulden. Voor meer informatie: Markt j (Holland), Weesp, 0294- 238.655. MMMH HEINZ Cryptogram Horizontaal: 1. Gevangenisbuidel (6); 4. De richting aangeven van het dessert? (8); 6. Men slaat geld uit deze plant (4); 8. Voedingswaarde (4); 9. Stof voor een schilderij van een plant (9). Verticaal: 1. Plaats voor een duw (3); 2. Geen slecht lopend vervoermiddel (5); 3. Het eerste bestaan is zuur (4); 5. Op Ameland even op de schouder (6); 6. Toch kunnen vrouwen het ook zijn! (4); 7. Twijg aan de voet (4); 8. Omlijsting ontbreekt 'r in de haven (4). Oplossingen van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Pneu; 4. rits; 8. oei; 10. lol; 11. eb; 12. sul; 14. va; 15. plaag; 17. twee; 18. cent; 20. Ie; 21. te; 22. coup; 23. Osei; 24. winst; 26. we; 28. Noe; 29. cd; 31. ega; 33. rai; 34. lord; 35. pair. VERTICAAL: 1. Poe; 2. neb; 3. ei; 5. il; 6. tov; 7. sla; 9. qua; 12. sleepin; 13. lactose; 15. peluw; 16. geest; 17. tic; 19. tal; 25. non; 26. wel; 27. ego; 29. cai; 30. dir; 32. ar; 33. ra. S/NC>S WAMWEEX JtJ /NEE/VS EEM °P

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10