UPC niet geïnteresseerd in winst KLM kan vliegtuigonderhoud niet meer alleen Economie 'Looneis 4 procent verkapte zelfmoord' IT'er wil ook deeltijdwerk en niet te lang in file staan lilieuheffing kleinere jparaten per 1 april Markt minder populair Limburgse werkgever is beschermde diersoorten beu JNDERDAG 30 MAART 2000 "SM verkoopt Britse chocoladepoot •men Een groep particuliere ondernemers gaat de Britse ïocoladepoot van het voedingsmiddelenbedrijf CSM kopen, e chocolade-activiteiten van Leaf UK passen niet in de strate- e van CSM. De suikerwerkdivisie van het concern richt zich loral op sterke lokale en internationale A-merken. De Leaf- ierken Elizabeth Shaw en Famous Names vallen hier niet on- :r. Leaf UK gaat verder met alleen suikerwerk. De omzet daar- was vorig jaar goed voor 67 miljoen. Wat CSM krijgt voor de irkoop is niet bekend gemaakt. jiroot verlies ruimteprogramma Japan 5 )Kyo De toekomst van het Japanse ruimteprogramma is on- i :ker. Volgens het Japanse persbureau Jiji heeft het bedrijf Na- 3 mal Space Development Agency of Japan (NASDA), dat vrij- el geheel in handen is van de overheid, sinds 1996 een verlies 2;leden van in totaal 1,8 biljoen yen (40 miljard gulden). De Ja- 3 inse ruimtevaart komt maar moeizaam van de grond. Een 6 pport van de overheid noemt de hoge ontwikkelingskosten voornaamste oorzaak voor de malaise bij NASDA. hilips gaat kennis digitale tv delen sterdam Om de eigen standaard voor digitale tv's, video's andere consumentenproducten tot norm te verheffen, gaat 2 ïilips de kennis en kunde over speciale chips delen met con- 0irrenten. De kennis over de bijzondere chips wordt onderge- acht in TriMedia. Sony is de eerste 'vreemde' die toegang ijgt tot de kennis door een minderheidsbelang te nemen in 51 bedrijf, dat licenties afgeeft voor de techniek. Andere elek- 3 micafirma's zijn uitgenodigd ook deel te nemen. Philips wil j en financiële gegevens kwijt over TriMedia. „We hebben een sotere kans dat het een succes wordt wanneer anderen mee- 8)en", verklaart een woordvoerder. lie Zweden krijgen internettoegang ickholm De Zweedse regering wil alle inwoners toegang tot c temet bieden. De hoeksteen van het plan is de aanleg van r n breedbandkabelnetwerk. De kosten bedragen in totaal 17,3 ïiljard Zweedse kroon (4,7 miljard gulden). Het nieuwe kabel- moet binnen twee jaar in gebruik genomen worden. Minis- Rosengren van industrie maakte gisteren bekend dat de erheid 8,3 miljard kroon (2,2 miljard gulden) bijdraagt. De ■gering maakt geld vrij voor het project door 49 procent van staatstelecombedrijf Telia te verkopen. i 'ublieke netvereniging' voor internet isterdam Nog dit najaar komt er een 'publieke netvereni- ïg' in Nederland. Dat is een rechtspersoon, die volgens inia- fnemer B. Smits in plaats van radio en televisie nieuwe me- internet gaat gebruiken. Zo'n vereniging is hard no- stelt Smits, jarenlang medewerker bij onder meer de VARA, )S en Veronica. „Internet is nu bijzaak voor omroepen, ter- jl het een hoofdzaak zou moeten zijn." Smits wil via internet der meer informatie en diensten aanbieden. „Dan kun je nken aan het raadplegen van archieven die niet voor ieder- n toegankelijk zijn." Smits streeft naar enkele tienduizenden len, die voor rond de 25 gulden per jaar lid kunnen worden. laast nodig met vrije telefoonmarkt' jssel» De Europese Commissie heeft Nederland op de vin- s getikt omdat de markt voor lokale telefonie nog onvol- ende vrij is. Binnen een maand moet Nederland de commis- antwoord geven. De EC, het dagelijks bestuur van de Euro- ise Unie, valt over de speciale codes die telefoonabonnees g altijd moeten draaien als ze met een nieuw telefoonbedrijf zee gaan. Ze moeten dan voor elk telefoongesprek dat ze wil- i voeren, een viercijferige code toetsen. De landen van de ropese Unie vinden dat dat de concurrentie belemmert. Ze dden afgesproken uiterlijk 1 januari 2000 deze extra code af schaffen. 3 inke prijsdaling voor ruwe olie iden De prijs van ruwe olie is gisteren op de termijnmarkt London flink gedaald. Voor een vat Brent-olie (van 159 liter) rd 24,90 dollar betaald, 2,5 procent minder dan het slot van De prijsdaling is toe te schrijven aan afspraken van producerende landen om de productie te vergroten. Bijna leden van de OPEC, de Organisatie van Olie-Exporterende iden, besloten gisternacht toe te geven aan de druk van olie- bruikende landen om meer olie op de wereldmarkt te bren- Alleen Iran stemde niet in met de productieverhoging van ximaal 1,45 miljoen vaten per dag, 6,3 procent meer dan het idige productieplafond. leurenbuis Philips straks uit Tsjechië haag-praag Philips gaat in Tsjechië beeldbuizen voor kleu- rische gitaren worden za- g vijf gulden duurder, naaiers stijgen negen gul- n prijs, terwijl voor een au- io of friteuse een riks extra worden neergeteld. Dat is jevolg van de verwijde- )ijdrage die vanaf 1 april geheven op elektrische raten. verwijderingsbijdrage is milieubelasting waarmee /cling van afgedankte ap en moet worden betaald. 1 januari kunnen consu- !n bij aankoop van een elektrisch machientje, ude exemplaar achterlaten winkelier. Van daaruit tiet apparaat naar een ver- Groeien in Europa voorlopig e?uge doel kabel- en multimediabedrijf Kabel- en multimediabedrijf UPC leed vorig jaar een ver lies van ruim 1,7 miljard gulden op een omzet van nog geen miljard. Maar de directie en de grootaandeelhou ders laten hun overwinningsroes daar niet door over schaduwen. „We hebben een erg, erg sterk jaar gehad", I zei financiële man Charlie Bracken gisteren. „We zijn nu helemaal niet geïnteresseerd in nettowinst." amsterdam gpd Getallen die bij gewone bedrij ven zo belangrijk zijn - omzet, resultaat, winst - staan bij UPC in het persbericht weggemof feld. UPC heeft het liever over de enorme aantallen waarmee het concern in 1999 is gegroeid tot Europa's voornaamste mul timedia-bedrijf met 5,3 miljoen tv-abonnees in dertien landen, 232.000 telefoonaansluitingen via de tv-kabel en het eigen glasvezelnet, en 122.000 inter- netabonnees. De overname van het Zuid- Hollandse Eneco-kabelnet en de Haarlemse kabel brachten het aantal Nederlandse abon-, nees op 2,3 miljoen. De overna me van SBS voor in totaal 6,4 miljard gulden gaf het bedrijf een strategische duw in de rich ting van de betaaltelevisie. „We geven jullie maar de meest ac tuele cijfers. We zijn bezig aan een spectaculair kwartaal", zei Bracken, een Engelsman die sa men met een vijftal Amerika nen en een handvol Nederlan ders het inmiddels 5.000 werk nemers grote UPC leidt. Bijna de helft daarvan werkt in Nederland, op het hoofdkan toor in Amsterdam of in een van de andere 117 gemeenten waar UPC het kabelnet bezit, van Amsterdam en de Zaan streek over Hilversum naar Gel derland, Friesland en Gronin gen en via Noord-Brabant over Rotterdam en Haarlem weer naar Weesp-Diemen-Amster- dam. UPC, begonnen door telgen uit de familie Schneider in Co lorado, is de Europese poot van het Amerikaanse kabelbedrijf United Globalcom, met 6,5 mil joen kabelabonnees in de VS. Het belang van Globalcom is 60%, maar verwatert door de overname van SBS tot onder de 50%, zei Bracken. UPC is een exponent van de 'nieuwe economie'. De koers- explosie bij de introductie op 2 februari vorig jaar tot een piek van 236 euro op 17 maart, maakt de mogelijkheden bijna onbegrensd. Sentiment is van essentieel belang voor een spe culatief beursbedrijf als UPC. UPC-topman Charlie Bracken vindt overnames op dit ogenblik veel belangrijker dan het recordverlies van ruim 1,7 miljard gulden. De laatste tijd zit dat tegen. De afgelopen twee weken verloor UPC al een kwart van zijn koers. Gisteren brokkelde er nog eens 9 procent af (van 62 naar 56,50 euro). Ook onder analisten begint het sentiment te verzuren. De beursgang van dochter Chello wordt nu 'slecht getimed' ge noemd en de gevolgen ge vreesd. Verder heeft de overna me van SBS protesten losge maakt over de 'machtspositie' van UPC in Nederland. Des kundigen vinden dat onzin, omdat UPC tv-kanalen netjes doorgeeft en op het gebied waar echt geconcurreerd wordt -internet, telefoon, betaal-tv - maar één twee procent marktaandeel heeft. foto anp hans steinmeier Dit jaar begint UPC digitale decoders uit te zetten in groot- Amsterdam. De abonnees krij gen nog maar 15 zenders in het standaardpakket. Wie ook de commerciëlen wil zien, moet bijna een tientje meer neerleg gen. Toch zal UPC over 2000 een nog groter verlies maken dan vorig jaar, zei Bracken blij moedig. Unilever aast op ijsmaker Ben Jerry's ROTTERDAM/NEW YORK ANP Voedings- en wasmiddelencon cern Unilever voert gesprekken over het nemen van een belang in de populaire Amerikaanse ijsmaker Ben Jerry's. Het Amerikaanse bedrijf heeft dit gisteren bevestigd nadat de krant The New York Times er melding van maakte. Volgens de krant is medeop richter Ben Cohen van Ben Jerry's van plan zijn bedrijf van de beurs te halen. Hijzelf zou dan een belang krijgen van 36 procent, Unilever 28 procent. Een ander groot belang, 36 pro cent, is weggelegd voor Me- adowbrook Lane. Deze investe ringsmaatschappij zegt zelf in sociaal-verantwoorde projecten te investeren. Ben Jerry's maakte eerder dit jaar al bekend dat door ver scheidene concerns op de on derneming was geboden. Dat zorgde voor onrust onder fans van het eerste uur. Zij vreesden dat de nieuwe eigenaars zich minder zouden bekommeren om de charitatieve projecten van Ben Jerry's, zoals het af en toe geven van gratis ijs aan achtergestelde kinderen. Ben Jerry's is fabrikant van kwaliteitsijs. Het staat vooral bekend om zijn veelsoortige kleuren en originele smaken (Cherry Garcia, Health Bar Crunch). Volgens The New York Times wil Unilever 168 miljoen gulden, ofwel 38 dollar per aan deel betalen. Werkgevers grootmetaal: Eisen gevaarlijk voor werkgelegenheid televisies maken. Daartoe bouwt het concern de op één na i otste beeldbuizenfabriek ter wereld in het Tsjechische Hra- j e. De investering bedraagt 1,2 miljard gulden. Aan het pro- doet ook de Tsjechische regering mee. kse sluiting Russische luchthavens iKOUIn Rusland zijn vorig jaar 46 luchthavens opgedoekt iwege een teruglopend aantal luchtreizigers en de hoge i ndstofkosten. Er zij nu nog 533 luchthavens over. Sinds het ;envallen van de Sovjet-Unie in 1991 is het reizigersverkeer i Russische binnenlandse vluchten gestaag afgenomen. Vol- i is onderdirecteur Ruppel van de luchtverkeersdienst komt doordat de tickets zoveel duurder zijn geworden. leen BTW internethandel verkeerd' Li MKB Nederland dient een klacht in bij de Nederlandse dedingingsautoriteit over minister Zalm van financiën. De oepsorganisatie vindt het verkeerd en concurrentieverval- d dat de overheid geen BTW wil heffen op digitale produc- die via internet worden verkocht. Het gaat om muziek, vi- ifïlms of tekst die kopers via internet op hun pc binnenha- en vervolgens op een cd zetten. Winkels worden hier de du- /an, aldus MKB. Ook komt de werkgelegenheid in gevaar. vrijstelling zou in strijd zijn met afspraken binnen de Orga- itie voor Economische Samenwerking en Organisatie. Zalm pas overwegen BTW te heffen, wanneer de digitale handel gewone' vervangt. 'I elektrische machines 'worden duurder werkingsbedrijf dat voor de ver dere recycling zorgt. De verwijderingsbijdrage gaat gelden voor honderden elektri sche apparaten, ondergebracht het n prijs, terwijl voor een au- in veertien productcategorieën, °f friteuse een riks extra Strijkijzers, boilers, boormachi- nes, radio's, naaimachines en tal van andere elektrieke spul len stijgen daardaar guldens in prijs. Voor wasmachines en tv's gold de bijdrage al sinds 1 janu ari 1999. Niet alle elektrische machines worden overigens duurder. Dingen als elektrisch speel goed, ijsmachines, wekkerra dio's, tosti-apparaten en neu- stondeuses zijn vrijgesteld van de bijdrage, aldus de Neder landse Vereniging Verwijdering Metalelektro Producten. amsterdam anp De meeste werknemers in de computerbusiness zijn niet ver slaafd aan hun werk en zouden graag in deeltijd werken. En die leaseauto is leuk, maar ze zitten liever korter in de file met werk wat dichter bij huis. Dat blijkt uit onderzoek van FNV Bond genoten samen met automati seringsblad Computable. Hoog op de verlanglijst van de IT'ers.staat de mogelijkheid om in deeltijd te werken. Liefst 83 procent van de werknemers vindt dat zeer wenselijk. Ook het verlangen om meer te zeg gen te hebben over de eigen werktijden leeft bij bijna ieder een. De werktijden zijn dan ook lang. Dagen van 10 uur of lan ger zijn eerder regel dan uitzon dering. Overwerk wordt als 'normaal' ervaren. De 'snelle auto van de zaak' is aantrekkelijk maar geen com pensatie voor de vaak lange reistijden. De belangrijkste re den om van baan te veranderen is het vinden van werk dichter bij huis. Een kwart van de IT'ers ver wacht niet over drie jaar nog bij hetzelfde bedrijf te werken. De helft denkt dan nog wel dezelfde baas te hebben maar wel een andere functie. Headhunters zijn een bekend verschijnsel in deze wereld. Meer dan de helft van de werknemers is al eens benaderd door zo'n jager op werknemers voor een concurre rende firma. Driekwart van degenen die meededen aan het onderzoek vindt dat er veel meer vrouwen geïnteresseerd zouden moeten worden. Dat zou de tekorten helpen oplossen. Nu is maar één op de tien werknemers vrouw. De verdiensten zijn goed. De helft brengt maandelijks bruto 5.000 tot 8.000 gulden naar huis. Van bijna eenderde is een deel prestatieloon. Bij twee op de tien is zelfs een kwart van het in komen variabel. De werkgevers in de grootmetaal willen dat de bonden in Nederland niet verder gaan dan hun Duitse collega's die gisteren actie voerden bij de Volkswagen-vestiging van Zwickau. foto reuters michael urban dongen anp utrecht gpd De 'hoge' looneis van de FNV wordt een groot probleem tijdens de komende CAO- onderhandelingen voor de grootmetaal. FNV Bondgenoten eist voor de 188.000 werknemers 4 procent meer salaris. De werkgevers zijn laaiend en noemen het zelfs 'een verkapte zelfmoordpoging'. De vakbond wil ook dat de werknemers per jaar twintig dagen zorgverlof krijgen, en het recht om extra vrije dagen bij te kopen. De metaalwerkgevers (verenigd in de FME-CWM) wijzen er op dat in de Duitse metaal gisternacht een CAO-akkoord is be reikt met een loonsverhoging van 3,2 pro cent voor 2000 en 2,5 procent voor volgend jaar. „Wij kunnen daar hooguit een paar tienden van procenten van afwijken", vindt werkgeversonderhandelaar Arie Kraaije- veld. Hij wil een 'beschaafde' loonsverhoging omdat anders de arbeidsinkomensquote (AIQ) te hard stijgt. Die A1Q is de norm voor de 'juiste' hoogte van de loonkosten. Zij geeft aan welk deel van het bedrijfsinko- men opgaat aan salarissen. Hoe hoger de quote is, hoe hoger de kosten van de pro ducten. „Bedrijven zullen dan minder investeren. Dan kunnen we niet meer opboksen tegen Duitsland. En dat is wel onze belangrijkste handelspartner." Als bedrijven minder in vesteren kunnen ze volgens Kraaijeveld ook geen banen scheppen. „Misschien moeten er zelfs mensen weg. Ik hoop dat de bond hier dus van terugkomt." Dat de vakbond twintig extra verlofdagen eist is opvallend, omdat het kabinet alle werknemers in Nederland het recht wil ge ven op slechts tien dagen. De Tweede Ka mer buigt zich binnenkort over dat wets voorstel. Als het wordt aangenomen, moet de baas tijdens het verlof 70 procent van het loon doorbetalen. De overheid geeft het bedrijf daar weer de helft van terug. De onderhandelingen beginnen 31 mei. De huidige CAO loopt tot 1 juli. Jongere vrouw vaker naar supertnarkt 60,6 procent. GfK komt tot de conclusie dat met name jongeren de markt de rug toekeren. Oudere huis vrouwen weten de weg naar de kramen nog wel te vinden. Ruim 71 procent van de huis vrouwen van wie de kinderen al de deur uit zijn, doet bood schappen op het marktplein. Jongere vrouwen zoeken hun heil meestal elders in super markten of gewone winkels. Minder dan de helft van de vrouwen onder de 35 was vorig jaar op de markt te vinden. De meest populaire bood schappen op de markt zijn ver se groenten en fruit, kaas en bloemen. Steeds minder Nederlanders begeven zich naar de markt voor hun dagelijkse bood schappen. Van elke gulden die in Nederland aan eten wordt uitgegeven, komt slechts 2,5 cent in de portemonnee van de marktkoopman. Oudere vrou wen blijven de markt trouw. Volgens het marktonder zoeksbureau GfK in Dongen verliest Nederlands oudste win kelnering terrein op de super markt. In 1998 kocht 62,9 pro cent van de Nederlandse huis houdens een deel van het dage lijks eten op de markt. Vorig jaar daalde dat percentage naar heerlen gpd De Limburgse werkgevers hebben schoon genoeg van de beschermde diersoorten die de ontwikkeling van industrieterreinen tegenhouden. Nu de Raad van Sta te voor de derde keer in twee jaar een beschermde diersoort voorrang heeft gegeven boven een bedrijfs terrein, is de Limburgse Werkgeversvereniging (LWV) een lobby begonnen om de bestaande milieurichtlij nen te versoepelen. Na de veldhamster in Heerlen en de loioflookpad in Roermond is het ditmaal de das, die tien hectare af snoept van de geplande tachtig hectare voor het be drijfsterrein Maastricht-Eijsden. „Overal waar je te genwoordig een weg of bedrijfsterrein aanlegt, kom je in conflict met natuurbeschermingsorganisaties. Het lijkt of de mens de enige niet-beschermde dier soort is geworden," zegt Jos Kessels van de LWV. Vol gens hem gaan de bestaande richtlijnen voor be schermde diersoorten te ver. „Dit soort regels leidt tot excessen." De stichting Das en Boom heeft de toegewezen hec taren 'natuurgebied' op de grens van Eijsden en Maastricht afgedwongen op grond van bestaande richtlijnen voor het leefgebied van beschermde dier soorten. „We houden de overheid gewoon aan wat ze zelf vrijwillig heeft afgesproken," zegt voorzitter Jaap Dirkmaat van Das en Boom. Van een versoepeling van de zogeheten 'habitatrichtlijn' wil hij niet weten. Das en Boom vindt juist dat de grenzen van de groei zijn bereikt. „We willen ervoor zorgen dat er over honderd jaar ook nog natuur is in Limburg. Ons be-, lang is het belang van de Staat der Nederlanden." Groot tekort aan technisch geschoold personeel amstelveen theo van der kaal! Een nieuw technisch bedrijf van de KLM op Schiphol Oost zal zorgen voor extra werkgelegenheid. Het is echter onwaarschijnlijk dat dit onderhoudsbe drijfvoor vliegtuigen volledig onder de KLM-vlag blijft, omdat nauwere samen werking noodzakelijk is met het Ameri kaanse UTC (United Technologies Cor poration). „De KLM is een volwaardige partner voor UTC, maar het wezen van de KL M'er kennen we straks niet meer in de ze alliantie," zegt KLM-directeur P.Hartman in een toelichting op de gis teren gepubliceerde plannen, „Ook de KLM moet met zijn tijd meegaan. Vlieg tuigonderhoud kun je niet meer als maatschappij alleen doen. Daarvoor moet je samenwerking zoeken. Uitein delijk ben je wettelijk verplicht voor per fect onderhoud v/an je vliegtuigen te zor gen". UTC is een groot bedrijf voor vliegtuig- onderhoud met 150.000 man personeel en 175 werkplaatsen in de wereld, maar nog niet in Nederland. Het is de bedoe ling dat de complete technische dienst van de KLM met 4.700 mensen gaat sa menwerken met UTC. De juridische vorm staat nog lang niet vast. De direc ties zeggen dat uitgangspunt is dat hun bedrijven gelijkwaardig zijn. Hartman: „Er is een intentieverklaring getekend en we willen nu stap voor stap verder gaan. De KLM is uitermate ver heugd over de samenwerking. Hiermee komt een eind aan lange onzekerheid over een nieuwe werkplaats en het mo gelijk uitbesteden van vliegtuigonder houd. Dit plan past precies in onze stra tegie om naast het vervoer van passa giers en vracht, onderhoud als business te hebben. We zijn er trots op dat we hiermee een belangrijke speler in de we reld worden. UTC wil ons graag erbij hebben, omdat wij veel ervaring hebben met onderhoud van vliegtuigmotoren". Bijzonder in het nieuwe samenwer kingsplan is dat KLM en UTC een allian tie met motorenfabriek Pratt Whitney willen om zo complete vliegtuigen te kunnen onderhouden voor maatschap pijen in Europa, het Midden Oosten en Afrika. Op Schiphol Oost is ruimte voor een nieuwe werkplaats van 25.000 vierkante meter. „De technische dienst breidt ze ker uit, maar ik kan nog niet precies zeg gen hoeveel nieuw personeel daarvoor nodig is," zegt Hartman, „Het is uitge sloten dat we gaan snijden in onze eigen mensen, want er is een groot tekort aan technisch geschoold personeel". De on dernemingsraad van de KLM spreekt zich over enkele weken uit over de plan nen. Arbeidsbureau richt zich op 40-plussers AMSTERDAM ANP De arbeidsbureaus gaan zich speciaal beijveren om werkloze 40-plussers weer aan een baan te helpen. Het ministerie wil het aantal ouderen dat deel neemt aan het arbeidsproces vergroten. De kans op een pas sende baan neemt vanaf 40-ja- rige leeftijd af. Arbeidsvoorziening mikt op langdurig werklozen die een achterstand hebben in bijvoor beeld het gebruik van compu ters, aldus M. Huisman van Ar beidsvoorziening Zuidelijk Noord-Holland. Daarnaast zijn er ook mensen die hun baan kwijt raakten na een reorgani satie van hun oude bedrijf en iets anders zoeken. Ook is er onder de 40-plussers een grote groep die in de oude werkkring is opgebrand en na langdurig thuiszitten weer aan de slag wil. Het ministerie denkt dat er nog een 'stille reserve' is van een miljoen ouderen die aan de slag kunnen. Arbeidsvoorzie ning schat dat hiervan eender de deel uit 40-plussers bestaat.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9