Cubanen Florida dreigen met acties in zaak-Elian Vlaams Blok kuist zichzelf slechts verbaal Buitenland 'China en Rusland blijven mensenrechten schenden' Zwarte veteranen woedend Geest Milosevic waart rond op donorconferentie Uganda wist van dreigende gevaren sekte DNDERDAG 30 MAART 2000 ry'Sinn Féin wil weer over wapens praten Belfast De Noord-Ierse republikeinse partij Sinn Féin, bondge noot van de IRA, wil opnieuw onderhandelen over ontwape- r ning. De afspraken hierover in het vredesakkoord van Goede Vrijdag zijn volgens de partij ontoereikend. „We moeten terug dcnaar de tekentafel", stelde de tweede man van Sinn Féin, Mar- Etin McGuinness. De ontwapening is het kernpunt waarop het vredesproces keer op keer vastloopt. Londen schorste onlangs het zelfbestuur in de Britse provincie omdat geen vooruitgang werd geboekt over ontwapening. De pro-Britse unionisten wil den in dat geval niet meer samen met de republikeinen regeren. Suikerziekte door 'Agent Orange' >iew vork Onderzoek van de Amerikaanse luchtmacht heeft uitgewezen dat er een verband is tussen ouderdomssuikerziekte bij Vietnamveteranen en het ontbladeringsmiddel Agent Oran ge. Dat meldt The New York Times. Het onderzoek spitste zich toe op duizend oorlogsveteranen van de Amerikaanse lucht - nacht. Onder de mannen die zijn blootgesteld aan het ontbla deringsmiddel kwamen 47 procent meer gevallen van diabetes voor dan normaal is. Eerder werd al duidelijk dat Agent Orange canker, hersenbeschadiging en misvormingen veroorzaakt. Het niddel bevat de uiterst schadelijke en moeilijk afbreekbare stof dioxine. De VS gebruikten Agent Orange tijdens de oorlog in Vietnam om schuilplaatsen van de Vietcong bloot te leggen. Bioscoopbrand China eist 74 levens 'eking Bij een brand in twee naast elkaar gelegen bioscopen in de Chinese stad Jiaozuo zijn in de nacht van dinsdag op woens- lag 74 mensen omgekomen. Dit hebben plaatselijke functiona- issen en de pers meegedeeld. De brandweer kon maar twaalf nensen redden. De brand begon in een van de twee gebouwen, tiaar breidde zich snel uit naar de ernaast gelegen andere bio scoop. De autoriteiten vragen zich af waarom er midden in de 8 ïacht zoveel mensen waren. Normaal gesproken zijn dergelijke jelegenheden in China 's nachts gesloten. ü^VS weigeren Oostenrijkse scholieren rï venen Door het negatieve imago van Oostenrijk in de Verenig- le Staten kan een uitwisselingproject van negentig scholieren lit dat land niet doorgaan. Dat meldt het Oostenrijkse persbu- eau APA. De scholieren zouden naar de VS gaan, maar de Amerikaanse gastgezinnen willen de jongeren geen onderdak neer geven. De Amerikaanse media hebben de politieke situa- ie in Oostenrijk negatief beschreven. Daarom hebben veel ge- sinnen de afspraken afgezegd, aldus de organisatie van het uit- visselingsproject. De directeur van de organisatie zei dat de irojecten met scholen in California en Massachusetts inmid- lels zijn opgedoekt. Geen Servische kampen in Kosovo' ristina Het Rode Kruis en de KFOR-troepenmacht in Kosovo ic intkennen dat er in de Joegoslavische provincie kampen zijn vaar honderden ontvoerde Serviërs gevangen zitten. Het Hel- inki Comité voor mensenrechten in Servië maakte dinsdag be- ;end dat er in Kosovo zeker zes kampen zouden zijn, waaf inds het einde van de oorlog nog enkele honderden Serviërs vorden vastgehouden. Het Rode Kruis is daar het comité op de ïoogte gesteld van het bestaan van de kampen, maar de hulp- I irganisatie zei gisteren over geen enkele informatie te beschik- en die het verhaal bevestigt. Ook een woordvoerder van KFOR ei dat de NAVO niets heeft gevonden. londerd doden bij botsing Kenya lairobiEen frontale botsing tussen twee passagiersbussen in (enya heeft gisteren zeker 101 personen het leven gekost. Tien- allen gewonden zijn naar het ziekenhuis overgebracht. De twee ange-afstandsbussen knalden op elkaar bij het stadje Kapka- unga, zo'n driehonderd kilometer ten westen van de hoofdstad Jairobi. Beide voertuigen vlogen direct in brand. De meeste an de gevonden lijken waren onherkenbaar verminkt. Hulp erleners hebben 57 mensen levend uit de wrakken gehaald, let is niet duidelijk hoeveel mensen er aan boord waren. Offici al kennen de voertuigen een maximumaantal passagiers van maar dit aantal wordt vaak ver overschreden. andbouw bedreigt vogelgebieden iussel Zestig procent van de 3.619 als 'belangrijke vogelgebie- len' aangemerkte regio's in Europa is niet beschermd. Bijna de lelft wordt zelfs ernstig bedreigd. De ergste vijand is de land- 'uw. Dat staat in de jongste publicatie van de natuurbescher- lingsorganisatie BirdÜife International. „Intensieve landbouw leperkt de diversiteit van landschappen, houtkanten, hagen en loten. Als gevolg daarvan vinden veel vogelsoorten geen plaats neer om te nestelen", meldt het 1.600 pagina's tellende werk. let werd gisteravond in het Europees parlement overhandigd an de Belgische prins Laurent en Europees commissaris Wall- tröm (milieu). BirdLife International verenigt circa dertig orga- lisaties voor vogelbescherming. rsf ftnjuan» Politie-eenheden uit 25 Caribische staten, Midden- en .uid-Amerikaanse landen en overzeese gebiedsdelen hebben in en gezamenlijke actie tegen de handel in drugs de afgelopen eventien dagen 2.331 arrestaties verricht. Ook Aruba, Curasao n Suriname namen aan de actië deel. De 'Operatie Conquista- lor' leverde ook tonnen cocaïne en marihuana op. De actie, on- ler aanvoering van de Amerikaanse antidrugseenheid DEA op 'uerto Rico, was mede bedoeld om de samenwerking te testen, n totaal is onder meer 25.790 kilo coke, 55,6 kilo heroïne en ton marihuana in beslag genomen. Ook zijn 94 cocaïnela- oratoria, 83 wapens en 17.349 stuks ammunitie vernietigd. Anti-drugsactie: 2.331 arrestaties Aarde bij Japanse vulkaan blijft beven OKYO Ook vanmorgen hebben zich verscheidene kleine aard- ;vingen voorgedaan bij de Japanse vulkaan Usu. Er werden tak meer dan honderd trillingen per uur geregistreerd. Uit het ebied op het eiland Hokkaido zijn inmiddels 10.000 mensen lëvacueerd. De wegen naar de vulkaan zijn afgesloten. Des- undigen verwachten binnen enkele dagen een grote uitbar- ting van de Usu. De evacuees zijn ondergebracht in schoolge- ouwen. In de regio rond de 730 meter hoge Usu wonen in cir- a 50.000 mensen. Japan heeft 3.300 militairen en vijfhonderd olitiemensen ingezet in het gebied rond de Usu. In 1978 was e laatste uitbarsting van de vulkaan. Daarbij vielen drie doden. Washington en Havanna overleggen over toekomst vluchtelingetje Van Aartsen waarschuwt nog één keer GENEVE bob KROON In Florida dreigen problemen met de openbare orde als de VS stappen ondernemen om te verzekeren dat de 6- jarige Cubaanse jongen Elian Gonzalez na een gerechte lijke uitspraak terug kan naar zijn vaderland. Cubaans- Amerikaanse activisten begonnen vandaag in Miami met een campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid en omvangrijke vreedzame demonstraties. MIAMI ANP-Rtr-DPA In de regio Miami hebben 22 burgemeesters - onder wie en kele van Cubaanse afkomst - gezegd dat zij niet meewerken als justitie de jongen wil mee nemen. Elian woont bij zijn oudoom in de Verenigde Sta ten, sinds hij in november een schipbreuk overleefde toen hij met familieleden in een bootje vanuit Cuba naar de VS pro beerde te komen. Zijn moeder kwam bij het ongeluk om het leven. De Amerikaanse regering wil de familie van Elian in de VS de voogdij over de jongen ontne men. Zij vinden dat hij bij zijn vader in Cuba hoort. De autori teiten willen dat de familie een verklaring ondertekent waarin ze belooft Elian over te dragen als alle juridische middelen om hem in de VS te houden zijn uitgeput. Elians oudoom heeft tot nu toe geweigerd zijn hand tekening te zetten. Voor een hof van beroep in AÜanta speelt nog steeds de rechtszaak die de Amerikaanse familie van de jongen heeft aangespannen om hem bij zich te kunnen houden. In Washington wordt van daag voor de derde achtereen volgende dag overlegd over de zaak. Daarbij is ook de leider van de diplomatieke missie van Cuba in Washington aanwezig. Nieuw element in de bespre kingen is de toespraak van gis teren van de Cubaanse leider Fidel Castro. Die kondigde aan dat Elians vader bereid is in Amerika voor zijn zoon te zor gen, totdat het juridische ge vecht over het lot van de jongen achter de rug is. De bedoeling is dat behalve Elians vader ook klasgenootjes, leraren en deskundigen mee gaan naar Washington. Elians vader heeft tot dusver steeds la ten weten dat hij niet van plan was naar de VS te gaan als niet vaststond dat zijn kind mee te rug zou gaan naar Cuba. De Amerikaanse regering, die aan vankelijk van plan was vandaag stappen te ondernemen om de voogdij over nemen, besloot het ultimatum met een dag te verlengen. Het was niet direct duidelijk of de verlenging ver band hield met de toespraak van Castro. CORRESPONDENT Ondanks fel verzet van Peking is de kans dat China voor het eerst sinds 1995 in de VN aan de kaak wordt gesteld voor zijn schendingen van de mensen rechten groter dan ooit. Dat zei minister van buitenlandse za ken Van Aartsen, die gisteren als gastspreker optrad in de jaarvergadering van de Com missie van de Mensenrechten in Genève. „China zegt bereid te zijn samen te werken met mensenrechteninstanties van de VN, maar het dient dan wel de daad bij het woord voegen," aldus de minister. „Democrati sche activisten, etnische en reli gieuze minderheden zoals de Tibetanen, de Falun Gong en christelijke gemeenschappen kwamen vorig jaar steeds meer in de verdrukking." De Europese Unie zit op een lijn met de Verenigde Staten harare Pippa van Rechteren, de vrouw van een blanke Zimbab waanse boer, pakt haar 2*-jarige tweeling Cathe rine en Elisabteh op, ter wijl bezetters buiten het onder stroom staande hek revolutionaire liede ren zingen. Zwarte vete ranen uit de Zimbab waanse vrijheidsoorlog, aanhangers van de im populaire president Mu gabe, barricaderen grote blanke boerenbedrijven als die van de Van Rech- terens nu al weken. Ze protesteren daarmee te gen de oneerlijke verde ling van goede land bouwgrond. Die is voor tachtig procent in han den van de piepkleine blanke minderheid. Kwade tongen willen echter dat Mugabe per soonlijk achter de pro testen zit. Hij zou onrust willen zaaien, nadat hij onlangs een referendum over vergaande wijzigin gen in de grondwet ver loor. Die wijzigingen zouden van de president vrijwel een alleenheerser hebben gemaakt. FOTO AP ROB COOPER brussel marc peeperkorn CORRESPONDENT De lente begint in België met een char me-offensief van het Vlaams Blok. Het zeventig-puntenplan van de Blokkers - jarenlang het 'Racistisch Manifest' voor xenofoob Vlaanderen - wordt 'verzacht' omwille van de tijdgeest. 'Direct opkras sen' maakt plaats voor 'aanpassen of opkrassen'. „Maar een wolf in schaaps kleren blijft een wolf', waarschuwen de socialisten. Het nieuws over de 'nieuwe koers' lekte dinsdag voortijdig uit. Eigenlijk had Vlaams Blok-voorman FUip Dewinter met de eer moeten strijken. Hij is im mers de auteur van het uit 1992 stam mende zeventig-puntenplan, en volgen de week presenteert hij het vervolg erop: 'Baas in eigen land'. Regiefoutje van de anders publicitair zeer goed georgani seerde partij. Dewinter en zijn aanhangers spreken over het 'uitdoven' van hun oude plan. „Een strategische zet", geeft partijvoor zitter Vanhecke grif toe. Een poging om met het oog op de gemeenteraadsver kiezingen van komend najaar de overige partijen alvast wat verbale munitie te ontnemen. Ter geruststelling van hun oude achterban verzekeren de Blok-po- litici dat de essentie van het ideeëngoed onveranderd blijft: vreemdelingen zijn niet welkom in België. Het zeventig-puntenplan begon echter steeds meer een blok aan het been te worden voor Dewinter en zijn kamera den. Het idee om werkgevers extra be lasten voor iedere allochtoon die ze in dienst nemen sluit niet aan bij de reali teit. Datzelfde geldt voor het plan om buitenlanders hun eigen terugkeerfonds te laten betalen, of om iedere naturalisa tie sinds 1974 opnieuw te beoordelen. Niet alleen staan ze haaks op de praktijk van alledag, met dergelijke standpunten zet het Blok zichzelf politiek buitenspel. Het 'cordon sanitaire' van de democrati sche partijen ter isolering van Vlaams Blok, wordt niets eens op de proef ge steld. Aangemoedigd door de landelijke ver kiezingen van vorig jaar - met circa vijf tien procent van de stemmen is het Blok de derde partij in Vlaanderen - ruikt De winter op lokaal niveau straks zijn kans. In Antwerpen heeft zijn partij al de meeste zetels, Mechelen en Boom staan op de nominatie Blok-stad te worden. Lichtend voorbeeld is de Oostenrijkse FPÖ, de extreemrechtse partij van Jörg Haider die deel uitmaakt van de rege ringscoalitie. Net als Haider omwille van de regerings macht de scherpste kantjes van zijn par tijprogram afsleep, probeert het Blok haar taal nu te kuisen. Na de kledij - 'maatpakrechts' is een begrip in België - wordt het taalgebruik gefatsoeneerd. Daarmee zet Dewinter letterlijk en fi guurlijk de andere partijen voor het blok. „Wij willen terug in het offensief. Dit is de ultieme lakmoesproef voor de andere partijen", aldus de voorman. 'Ze vertellen hetzelfde, maar zeggen het anders', luidt de eerste reactie van de uitgedaagden. Het aantal moskeeën op Belgische bodem moet immers nog steeds drastisch omlaag, familiehereni ging blijft zeer beperkt, kinderbijslag voor kinderen in het buitenland dient afgeschaft en een allochtoon die langer dan vijf maanden zonder werk zit wordt zonder pardon het land uitgeknikkerd. Tevens is het zeer de vraag of een vreemdeling zich naar het oordeel van een Blokker ooit genoeg heeft aangepast om Belg te mogen worden. Fractieleider De Clerck van de christen democraten spreekt dan ook van een 'schijnvertoning'. Zijn liberale collega De Gucht betitelt de manoeuvre van het Blok als een 'strategische zet': „En daar trappen we niet in." Partijvoorzitter Janssens van de Socialistische Partij: „Ook wanneer ze een maatpak dragen of hun programma omzwachtelen, blij ven het straatvechters." Houdt de politiek vooralsnog de rug recht, het is de vraag wat de kiezer gaat doen. Een Vlaams Blok met een fatsoen lijk rechtse imago is een ideale vlucht heuvel voor teleurgestelde liberalen, die het blauw niet meer herkennen in de re geringscoalitie met de 'roden' en de groenen. Een prima onderdak ook voor dolende christen-democraten die hun partij nog steeds zien worstelen met de nieuwe oppositierol. Of voor Anke van Dermeersch, de miss België uit 1991. Deze week stapte zij uit de liberale VLD na ruzie over een poli tieke flirt met Filip Dewinter. De 'BV' (Bekende Vlaming) Van Dermeersch twijfelde over het Blok vanwege het ze ventig-puntenplan. Dat probleem is bij deze opgelost. 'BV wordt VB', Dewinter heeft zijn slogan. Net als democratisch Vlaanderen: 'Van ex-miss naar echt mis'. Voortaan kunt u alle berichten op uw telefoon thuis en uw mobiele telefoon (abonnement of Hi PrePay) naar Eén VoiceMail laten gaan. Met deze dienst kunt u, waar u ook bent, alle berichten op uw telefoon thuis en uw mobiele telefoon beluisteren. En zoals u gewend bent, is dat vanaf uw vaste telefoon geheel gratis. Wilt u ook gratis gebruikmaken van het gemak van Eén VoiceMail? Bel dan voor meer informatie 0800-0402 of kijk op www.gebruikservice.nl BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Hij was niet uitgenodigd, maar toch waarde de geest van Slobodan Milosevic na drukkelijk rond op de gisteren in Brussel geopende donor conferentie voor Zuid-Oost- Europa. Zolang de president de lakens nog uitdeelt in Ser vië, kan het hart van de Bal kan nauwelijks hulp krijgen en blijven de buurlanden voor investeerders riskant ter rein. Op de circa 3,7 miljard die vandaag zal worden toe gewezen aan projecten in ze ven Balkanlanden, rust daar om meteen al een zware hy potheek. Nederland zegt een kleine 150 miljoen gulden toe. „Zodra er oorlog uitbreekt, gaan alle investeerders met de rug naar de regio staan. En handel en privé-kapitaal zijn juist broodnodig", zei minis ter Herfkens van ontwikke lingssamenwerking in de marge van de conferentie, waaraan 44 landen en 37 or ganisaties deelnemen. Mon tenegro, waar Milosevic een nieuw militair avontuur zou voorbereiden, moet daarom extra gesteund worden, luid de de boodschap. De Europe se Commissie verdubbelt zijn hulp (naar 44 miljoen gulden) de Europese Investerings bank wordt er actief en Herf kens bepleitte het verstrekken van leningen via de Wereld bank. Europees Commissaris Chris Patten maakte de Servische oppositie - wel aanwezig bij de donorconferentie - duide lijk dat Brussel de komende zes jaar ruim vijf miljard gul den wil uittrekken voor de economische ontwikkeling van Servië, mits de huidige president ophoepelt. Tot het zover is, zal om Servië heen een 'ring van democratieën' worden gebouwd, aldus Pat ten. De overige Balkanlanden moeten bovendien - naar EU- oorbeeld - de onderlinge han del bevorderen en hun eco nomieën hervormen. „Zuid-Oost-Europa is een broddellap van piepkleine economieën. De handel moet er zo snel mogelijk vrijge maakt", heaamde Herfkens. Erg enthousiast was zij over het voorstel van Patten om de Balkanlanden eenzijdige han delsvoordelen te geven. „On ze markten moeten open voor olijfolie, wijn, staal en textiel. Er wordt te weinig beseft dat de VS na de Tweede Wereld oorlog ook zo'n politiek heb ben gevoerd ten aanzien van Europa." Voor de financiering van de Balkanhulp op langere ter mijn moet nog een politiek gevecht worden gevoerd met het Europarlement en de lid staten. Nederland voelt er weinig voor Europees land- bouwgeld te gebruiken voor Balkanhulp, zoals Patten voorstelt. Herfkens zag giste ren ook nog andere mogelijk heden: „De hulp voor Rus land kan een tandje minder, en het is ook geen verraad aan Afrika als je geld geeft aan landen op de Balkan. Mace donië en Albanië zijn armer dan Botswana." om Pekings mensenrechten schendingen eindelijk op de agenda te krijgen. Zoals in voorafgaande jaren wil China echter ook nu weer een kritisch debat blokkeren. Maar Van Aartsen denkt dat dit door de 'meer democratische samen stelling' van de Commissie dit maal niet zal lukken. De minis ter zei dat Europese Unie ook werkt aan een stellingname te gen de manier waarop Rusland huishoudt in Tsjetsjenië. „Het optreden tegen de burgerbevol king in Tsjetsjenië kan niet door de beugel. In de nieuwe men- senrechtencultuur heeft geen enkel land het recht zijn bevol king te terroriseren." Alvorens Rusland aan te pak ken willen westelijke delegaties eerst het rapport afwachten van Mary Robinson, de Hoge Com missaris voor de Mensenrech ten, die volgende week een in spectiereis maakt door Rusland en Tsjetsjenië. LONDEN ANP De regering van Uganda wist van de gevaren van de sekte Be weging tot Herstel van de Tien Geboden van God, maar heeft geen actie ondernomen. Dat zei president Museveni gisteren in een vraaggesprek met de BBC. Volgens Museveni hadden medewerkers van de inlichten- dienst de activiteiten van de sekte in kaart gebracht. Ze heb ben de autoriteiten van de mo gelijke gevaren op de hoogte gebracht, maar die hebben niets met de informatie gedaan. De president laat onderzoeken waarom niet. Museveni's uitspraken kwa men kort nadat gisteren op nieuw 53 lichamen waren ge borgen. De politie verwacht nog veel meer slachtoffers te vinden. De lijken werden aan getroffen bij een buitenhuis van sekteleider Dominic Katariba- bo. Eerder deze week werden daar al ruim honderd lichamen geborgen. Sinds 17 maart zijn zo'n achthonderd dode sektele den ontdekt. De beweging van Kataribabo kwam twee weken geleden in het nieuws toen honderden volgelingen in een brand om kwamen. De politie dacht in eerste instantie aan een massa le zelfmoord. Kataribabo had meermalen het einde van de wereld aangekondigd. Toen la ter de massagraven werden ontdekt, ontstond de verden king van moord. Kataribabo zou in de vlam men zijn omgekomen, maar een andere leider, Joseph Kib- wetere en diens assistent Gre- donia Mwerinda, lijken te zijn gevlucht. Volgens de autoritei ten zouden de twee massaal hebben geprofiteerd van volge lingen die hun bezittingen schonken. Zij zouden tot de massaslachting zijn overgegaan toen veel sekteleden hun dona ties terugeisten nadat het einde der tijden niet was doorgegaan. Moskou praat met Tsjetsjenen MOSKOU AFP Voormannen uit de Kaukasus hebben gisteren bevestigd dat een afgezant van het Kremlin binnenkort Asian Maschadov ontmoet. Maschadov is een Tsjetsjeense leider die naar af scheiding streeft. Hij wordt offi cieel door Moskou niet als lei der erkend. De pas gekozen president Vladimir Poetin heeft herhaal delijk bezworen dat Maschadov geen enkele legitimiteit als lei der heeft en dat Moskou niet onderhandelt met die 'terroris ten'. De president van de aan Tsje tsjenië grenzende deelrepubliek Noord-Ossetië, Aleksandr Dzassochov, heeft voor de ra dio gezegd dat hij vrijwel dage lijks met Maschadov direct of indirect contact heeft. „Het uur van politiek initiatief is geko men", meent Dsassochov. Hij voorziet daarom dat Mascha dov gauw iemand zal ontmoe ten die door Poetin wordt ge stuurd. Moskou heeft koeltjes erkend op de hoogte te zijn van de contacten met Maschadov. Ondertussen heeft de presi dent van een andere aan Tsje tsjenië grenzende deelrepu bliek, Ingoesjetië, gisteren ver klaard dat hij een Russisch voorstel aan de Tsjetsjeense se paratisten heeft overgebracht. President Roeslan Aoetsjev voegde eraan toe dat het voor stel door de Tsjetsjenen is ver worpen. Aoetsjev zei dat de we derzijdse contacten al sinds ja nuari aan de gang zijn.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7