'Onbeperkt' budget voor aanpak wachtlijst thuiszorg Energieverbruik huishoudens kan kwart minder De nieuwe Midi is weer overal te koop. Repareren voor Marokko Binnenland Tuinders krijgen meer tijd voor nieuwe Gaswet Soberder plan Randstadrail Officieren getuigen in proces-Brunswijk Verstand: Ook na Paars-2 uitbreiding kinderopvang Schotse minister op Kamp van Zeist Amsterdam Marokkaanse jon geren in Amsterdam-West heb ben in een voormalig schoolge bouw een reparatiewerkplaats ingericht waar fietsen, invalide wagens, computers en andere zaken worden opgeknapt. Het gaat om een project waarmee ze werkervaring kunnen opdoen. De opgeknapte spullen worden naar Marokko verscheept. De jongeren zullen ze daar ter plaatse verder geschikt maken en zonodig aanpassen voor de gebruikers. FOTO ANP EVERT ELZINGA DNDERDAG 30 MAART 2000 Icht jaar voor uitlokking prostitutie iaastricht Een 62-jarige man uit Heerlen is gisteren door de echtbank in Maastricht tot acht jaar gevangenisstraf veroor- eeld. Hij gaf volgens de rechters leiding aan een bende die ainderjarige meisjes tot prostitutie dwong. Ook oordeelde de echtbank dat de man zich schuldig heeft gemaakt aan ontucht iet minderjarige jongens. De meisjes werden geronseld via ortscholen in Heerlen. De man zette voor de werving van de scort-girls jeugdige handlangers in, die tot vier jaar cel werden eroordeeld. De bende maakte gebruik van de 'loverboy-me- ïode': de meisjes werden verliefd en vervolgens tot prostitutie edwongen. rachtlijst voor het (voortgezet) speciaal onderwijs, ruim hon- 'a erd minder dan vorig jaar. Het gaat om kinderen met zintuige- jke en verstandelijke handicaps, lichamelijke stoornissen en rnstige gedragsstoornissen. Meer dan de helft van de leerlin- en heeft gedragsproblemen. In de loop van dit schooljaar zul- n zo'n 150 leerlingen nog een plaats krijgen in het speciaal on- erwijs. De overigen worden aan het begin van het nieuwe hooljaar geplaatst. Dit staat in een onderzoek van de onder- ijsinspectie dat gisteren door staatssecretaris Adelmund naar e Tweede Kamer is gestuurd. rakezen gepakt voor mensensmokkel roningenDe vreemdelingendienst van de politie in Gronin- speciaal onderwijs daalt ietermeer In januari 2000 stonden er 736 leerlingen op een ideijen heeft samen met de Koninklijke Marechaussee een groep akese vluchtelingen aangehouden die zeker vijftig Irakezen en 3 ^fghanen ons land hebben binnengesmokkeld. De illegalen erden onder soms mensonterende omstandigheden via een rï issenstation in Italië per bestelbusje naar Nederland geleid. 1 legin dit jaar hield een mobiele eenheid van de marechaussee ;n door de smokkelaars gecharterd VW-busje aan, waarin liefst inentwintig personen bleken te zitten. 'olitie arresteert bende autodieven asterdam De politie heeft vorige week vijf mensen rd die ervan worden verdacht van het stelen van peperdure ito's uit showrooms in heel Nederland. Tijdens de inbraken erden veel vernielingen gepleegd en andere, vaak dure perso- enauto's uit de showroom gebruikt om de gevels er uit te ram- len. Door het ontstane gat gingen de dieven er vervolgens met e gestolen bolides vandoor. In de eerste twee maanden van dit ar zijn op deze wijze alleen al zestig auto's gestolen. liljoenenfraudeur krijgt vier jaar cel )tterdam De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een 56- rige man veroordeeld tot vier jaar celstraf wegens fraude. De an keerde stelselmatig met behulp van vervalste facturen de :rkoop en inkoop binnen zijn kantoorboekhandel om. Hij ;ed net alsof hij goederen inkocht in Nederland en weer ver- jcht in vooral Frankrijk. In werkelijkheid gebeurde het omge urde. De fiscus werd voor vijftig miljoen gulden benadeeld. Beloning voor drugsjutters' aeland Strandjutters die harddrugs vinden, moeten beloond orden. Daarom moet de Wet op de strandvonderij worden iranderd. Dat bepleit burgemeester R. Cazemier van Ameland, oordat drugs illegaal zijn, krijgen strandjutters volgens de 150 ar oude wet geen vindersloon - normaal twee procent. Ruim ree weken geleden werden op Ameland en Vlieland pakketjes et cocaïne gevonden. De vinders leverden de harddrugs in bij politie. Intsnapte xtc-verdachte vast recht Een verdachte in een omvangrijke xtc-zaak die vorige eek in Maastricht uit een politieauto ontsnapte, is opnieuw pgepakt. De politie heeft de man, een 37-jarige inwoner van ulemborg, in Utrecht aangehouden. De man ontsnapte vorige eek uit de politieauto toen rechercheurs hem naar het Huis in Bewaring in Maastricht wilden brengen. In verband met de c-zaak hield de politie de afgelopen maanden zestien mensen in. Ook zijn vijf laboratoria ontmanteld. Daarin lag grondstof ii voor tientallen miljoenen guldens pillen te draaien. Ivertreding Vogelwet in Vondelpark isterdam Het Amsterdamse stadsdeel Oud-Zuid moet 1.500 ilden overmaken op de rekening van Vogelbescherming Ne- irland in verband met een overtreding van de Vogelwet in het indelpark. Vorig jaar mei constateerden de politie en de Alge- ene Inspectiedienst dat in het Vondelpark tijdens het broed- izoen bagger- en onderhoudswerkzaamheden werden uitge- erd. Hierbij werden nesten vernield en vogels gestoord, waar- ider beschermde soorten zoals waterhoentjes en koolmeesjes. rrestatie na doden medepatiënte ^sterdam De politie in Amsterdam heeft in een psychiatri- he instelling een 64-jarige man gearresteerd die ervan wordt rdacht een 77-medepatiënte om het leven te hebben ge acht. De instelling staat in de wijk Sloten. De man is aange- tuden in de nacht van dinsdag op woensdag. Op welke wijze man de vrouw heeft omgebracht, is nog niet duidelijk. loeren bestrijden erosie met bloemen ermond Boeren gaan de erosie in het Zuid-Limburgse heu- llandschap bestrijden met bloemen. Een combinatie van ha- gerst, facelia, boekweit, korenbloem en klaproosweek moet ider meer de overlast van modder na overvloedige regen te- ngaan. Het heuvelland in Limburg wordt al jaren aangetast lor ernstige vormen van erosie. Vooral na stortbuien spoelt ichtbare aarde van de akkers, waarna in de dalen woningen der een laag smurrie komen. cties crisisdiensten van de baan recht De acties bij de crisisdiensten van de RIAGG's zijn de- litief van de baan nu de leden van Abvakabo FNV en CFO gis- avond hebben ingestemd met het eerder bereikte akkoord, crisisdienstwerkers dreigden begin dit jaar met acties uit on- :de over de lage toeslagen voor onregelmatig werk. Op de val- ip gingen zij gisteren akkoord. Actie Rijnsburgse en Woubrugse kwekers den haag peter van egmond janneke de jonge De vrije gasmarkt begint voor 95 procent van de glastuinders pas in 2004. Dat is het gevolg van een amendement van Tweede-Kamerlid Blaauw (WD), waarvoor gisteren een meerderheid in de Tweede Ka mer ontstond door steun van het CDA. Niet tot volle tevre denheid van de tuinders overi gens. Die hadden liever min stens nog een jaar extra respijt gekregen om zich voor te berei den op de nieuwe gaswet waar door zij met veel hogere kosten worden geconfronteerd. De discussie over de nieuwe gaswet werd gisteren gevolgd door boze tuinders uit de Bol lenstreek en het Westland. On der meer uit Rijnsburg was een groep van 25 tuinders met spandoeken naar Den Haag ge togen. Tuinbouworganisatie WLTO had zoveel mogelijk le den opgetrommeld om tijdens de debatten, gisteren en van daag, de 240 plekken op de pu blieke tribune van de Tweede Kamer te bezetten. Die was tij dens het debat gisteren dan ook afgeladen vol. Voorzitter W. van Delft van WLTO-Rijnsburg en omstreken, voor de aanvang van het debat: „Wij vragen begrip voor de tuinbouw. Dat ontbreekt tot nu toe. Beleidsmakers hebben niet echt door wat de gaswet voor gevolgen heeft voor de sector." Door de liberalisering van de gasmarkt komen de tuinders voor hogere kosten te staan. Plannen om de gaswet in 2002 in te voeren, zijn voor hen on acceptabel. De tuinders willen tot 2005 de tijd hebben, of lie ver nog tot 2007. Dan kunnen ze zich voorbereiden op de ho gere gasprijzen, bijvoorbeeld door hun stookpatroon aan te passen. Een kamermeerderheid kwam ze gisteren enigszins te gemoet door de nieuwe gaswet uit te stellen tot 2004. Voor de kwekers is dat niet voldoende. Vanochtend bij de voortzetting van het debat over de gaswet brachten tientallen kwekers uit Roelofarendsveen en Woubrugge een bezoek aan de Tweede Kamer. „Die gaswet moet er helemaal niet komen", zei P. Noordam uit Woubrugge. „Het valt niet mee om er van daag tussenuit te gaan, maar het moet gewoon. Ik kan niet zeggen mijn buurman gaat wel." Mocht de nieuwe gaswet er wel komen, dan vindt hij dat de kwekers een langere periode dan tot 2004 moeten krijgen om maatregelen te nemen. Den Haag en Rotterdam heb ben minister Netelenbos gis teren een soberder opzet voor Randstadrail aangeboden. Vandaag moet uit nieuw over leg blijken of Netelenbos vindt dat hiermee nu inderdaad vol doende is bezuinigd. Enkele weken geleden vroegen de twee stadsgewesten nog 1,8 miljard gulden rijkssubsidie voor him Randstadrail-ideeën. Dat schoot Netelenbos in het verkeerde keelgat. Zij eiste in harde bewoordingen vóór april een plan dat niet meer zou kosten dan de beschikba re 1,2 miljard gulden. De verkeerswethouders Meijer (Den Haag) en Van den Muijsenberg (Rotterdam) houden vast aan hun wens om de bestaande Sprinterlijn uit Zoetermeer door te trek ken naar het Haagse stadscen trum. Ook moet de langs Pijn- acker lopende Hofpleinlijn via een nieuwe tunnel gaan eindi gen op Rotterdam CS. Juist dit doorrijden naar de binnenste den maakt Randstadrail tot een kostbaar project. In het nieuwe plan zijn al lerlei zaken geschrapt, zodat het goedkoper wordt. Zo ver valt in Den Haag een duur via duct naar de binnenstad en worden enkele overwegen op de Hofpleinlijn en de Sprin terlijn voorlopig nog niet door viaducten of tunnels vervan gen. Rotterdam is inmiddels bereid de tunnelaanleg naar CS voor een groot deel uit ei gen zak te betalen. De nu in gediende versie van Randst adrail voldoet volgens de twee stadsgewesten aan de voor waarden die Netelenbos heeft gesteld rond haar maximale bijdrage van 1,2 miljard gul den. amsterdam anp De Haarlemse officieren van justitie Van Veen en Van Strae- len moeten maandag bij het ge rechtshof in Amsterdam uitleg komen geven over de afspraken die zij zouden hebben gemaakt met getuigen in de strafzaak te gen Ronnie Brunswijk. De ge tuigen wezen de vroegere Suri- naame rebellenleider aan als de drijvende kracht achter een co caïnelijn tussen Suriname en Nederland. Brunswijk heeft vol gens justitie in totaal 61 kilo co caïne naar Nederland laten brengen, verspreid over drie transporten in 1996 en 1997. De drugs kwamen via Schiphol de grens over. De rechtbank in Haarlem ver oordeelde Brunswijk vorig jaar tot acht jaar cel. Intussen loopt hij vrij rond in zijn vaderland. Het Amsterdamse hof behan delt de zaak in hoger beroep. Ook daar zal Brunswijk schitte ren door afwezigheid. Vanuit Suriname liet hij vorig jaar we ten dat hij met de hele zaak niets te maken heeft. Een vrouwelijke koerier werd in maart 1996 op Schiphol aan gehouden met bijna 53 kilo co caïne in haar bagage. Zij kreeg zes jaar cel en noemde in een later stadium Brunswijk - die destijds met haar meevloog - als haar opdrachtgever. Justitie bood haar bescherming, omdat de vrouw zou zijn bedreigd. De verdediging heeft van meet af aan vraagtekens ge plaatst bij de betrouwbaarheid van de getuigenis van de vrouw en een aantal anderen. Er zou den met de drugskoerier af spraken zijn gemaakt om haar tot het afleggen van een belas tende verklaring te bewegen, maar justitie heeft dat ontkend. Angst voor represailles van de zijde van Brunswijk speelde de getuigen tijdens het proces in Haarlem zichtbaar parten. Eén getuige trok zijn belastende ver klaring in, hetgeen hem op een proces-verbaal wegens mein eed kwam te staan. De vrouw en mogelijk een aantal anderen zullen hun beschuldigingen aan het adres van Brunswijk op de vervolgzitting (17 april) moe ten herhalen. Brunswijk heeft advocaat D. Moszkowicz ver ruild voor diens vakbroeder G. Spong. Staatssecretaris Vliegenthart komt zorgsector ruim tegemoet Staatssecretaris Vliegenthart van volksgezondheid is be reid extra geld bovenop de 1,3 miljard gulden beschik baar te stellen dat nodig is om de wachüijsten in de thuiszorg weg te werken. Voorwaarde is wel dat het geld daadwerkelijk wordt omgezet in extra zorg. De verzeke raars denken echter dat het nog lang duurt voordat de wachtlijsten zullen krimpen. Ondanks eerder genomen maatregelen, zijn de wachtlijs ten onder het bewind van Vlie genthart nog niet geslonken. Het kabinet stelde al 1,3 miljard gulden beschikbaar over een periode van vier jaar. De zorg verzekeraars kunnen dit geld nu versneld inzetten om ge vraagde zorg te leveren. Is dat niet voldoende om aan de vraag naar zorg te voldoen, dan komt er meer op tafel. Absolute voor waarde is dat elke cent wordt gebruikt voor meer zorg. Daar op moeten de zorgkantoren toezien. „Het interesseert mij niet zo veel hoeveel het kost, als het maar voor extra zorg wordt gebruikt", aldus de bewinds vrouw. Sinds vorig jaar krijgen de problemen extra aandacht om dat mensen op de wachtlijst naar de rechter stappen. De rechter vindt dat ziektekosten verzekeraars de plicht hebben hun op tijd te helpen. De verze keraars wijzen op hun beurt naar het krappe budget dat zij van de overheid krijgen. Aan die situatie is volgens Vliegen thart nu een einde gekomen: „Zij krijgen nu de ruimte te doen wat nodig is en kunnen niet meer zeggen 'we hebben geen geld om voldoende zorg te leveren'." Volgens een enquête onder de instellingen wachten nu tus sen de 53.000 en 57.662 men sen op een plaats in verpleeg huis, verzorgingshuis of hulp van de thuiszorg. Verleden jaar waren dat er 55.000. Het zijn geen harde cijfers, aldus Vlie- genhart, en er mogen dan ook geen harde conclusies aan wor den verbonden. Zij gaat ervan uit dat het er in werkelijkheid minder zijn, omdat er nog steeds dubbeltellingen voorko men. Met ingang van volgend jaar moet er een goede regista- tie zijn. De Landelijke Vereniging Thuiszorg is tevreden met de nu gemaakte afspraken. „Een doorbraak", vindt voorzitter F. Clevers. Nu kan er zorg worden geleverd op basis van de feitelij ke behoefte. Hij wees er wel op dat de wachtlijsten nu niet een, twee, drie verdwijnen. Die zijn in vijf zes jaar tijd opge bouwd. Ook particuliere thuiszorgbu reaus zijn in staat bij te dragen aan het wegwerken van de wachtlijsten in de thuiszorg, al dus directeur A. Treffers van Branchebelang Thuiszorg Ne derland (BTN). Tot nu toe mo gen zorgverzekeraars alleen za ken doen met erkende thuis zorginstellingen. Maar die kun nen particuliere bureaus die (nog) geen erkénning hebben als een soort onderaannemer inhuren, aldus Treffers. Op die manier zouden ook de perso neelstekorten bij de erkende in stellingen op korte termijn kun nen worden aangevuld. Staatssecretaris Verstand van sociale zaken wil dat ook na 2002 de kinderopvang fors wordt uitgebreid. Ook moet er blijvend worden geïnvesteerd in verlofregelingen. Op die ma nier kan het percentage vrou wen met een baan in 2010 stij gen tot 65 procent tegen 51 procent nu. Dit staat in de nota 'Van vrouwenstrijd naar van zelfsprekendheid' over het Emancipatiebeleid. Verstand heeft de nota gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. In de nota worden op basis van we tenschappelijke verkenningen van trends, risico's en kansen voor het emancipatieproces in deze eeuw richtingen voor het beleid aangegeven. In de huidige kabinetsperio de is een toename van het aan tal kinderopvangplaatsen voor zien van circa 90.000 tot 160.000 in 2002. Tegenover in vesteringen in extra kinderop vang en betaald verlof staan ook extra baten. De stijging van het aantal werkende vrouwen brengt een geringer beroep op inkomensafhankelijke regelin gen en kostwinnersvoorzienin gen met zich mee. Daardoor zullen de belasting- en premie opbrengsten aanzienlijk toene men. De afgelopen decennia is de verdeling van arbeid en zorg over mannen en vrouwen even wichtiger geworden, stelt de be windsvrouw. Maar de verschil len zijn nog steeds aanzienlijk. Mannen hebben doorgaans een volledige baan en doen als het werk het toelaat, daarnaast wat aan zorg. Vrouwen combineren een deeltijdbaan met zorgtaken of leggen zich volledig toe op huishouden en zorg. kamp van zeist De Schotse minister van jus titie, Jim Wallace, en zijn Nederlandse colle ga Benk Korthals namen gisteren een kijkje in de tijdelijke rechtszaal van het Kamp van Zeist. Op 3 mei begint hier het proces tegen de twee Libiërs die worden verdacht van de aanslag op het Amerikaanse toestel boven Lockerbie in 1988. Hierbij kwamen 270 men sen het leven; 259 inzittenden (merendeels Amerikanen) en elf inwoners van het Schotse stadje Lockerbie. De twee verdachten zitten sinds vorig jaar april vast in het Kamp van Zeist. De rechtszaal, een voormalige school van de vliegbasis Soesterberg, is de afgelo pen maanden geschikt gemaakt voor het Loc- kerbie-proces. Schotland en de Verenigde Staten geven ongeveer 330 miljoen gulden uit aan het proces. Voor de bewaking van de Libiërs worden 140 Schotse politiemensen ingeschakeld. FOTO GPD ROBIN UTRECHT GRONINGEN HANSSONDERS Het energieverbruik van huishoudens in Nederland kan wel met 25 procent dalen. Dat is even veel als het totale energieverbruik in de provincie Noord-Holland. De besparing kan worden bereikt door minder gebruik van verwarming, energiezuiniger elek trische apparaten en een meer milieu bewust aankoopgedrag. De Groningse milieudeskundige Henk Moll zegt dat vooruitlopend op de presentatie van onderzoeksgegevens van de universi teit van Groningen. Er wordt morgen over gepraat op het Nationaal Sympo sium Klimaatverandering in Door- werth. Hoewel verreweg de meeste mensen bij navraag aangeven bewust zuiniger met energie te willen omspringen, is een daadwerkelijke gedragsverandering moeilijker. „De mensen staan niet te trappelen", zegt Moll. „Ze hebben wel andere zorgen aan hun hoofd." Hij doelt daarbij vooral op gebrek aan tijd in de tweeverdienershuishoudens en het aankoopgedrag van milieuzuiniger apparaten zoals koelkasten en wasma chines. „Ze verschuilen zich dan vaak achter smoezen dat de winkel geen zui nige apparaten in voorraad had. Maar efficiënter huishouden wordt ook niet meer bijgebracht. Vroeger was 'het huishouden' een vak dat werd geleerd op een heuse school, de huishoud school. Die heb je niet meer, dus ieder een doet maar wat." In het onderzoek wordt een onder scheid gemaakt tussen direct en indi rect verbruik van energie. Op het eerste hebben de mensen direct invloed, zoals op de hoogte van de thermostaat van de verwarming of het gebruik van de auto. Het indirecte verbruik slaat meer op de industrie. Het energieverbruik in fabrieken en bedrijven terugdringen is allereerst een taak van de overheid, maar door een bewust aankoopgedrag kunnen consumenten ook hierop in vloed uitoefenen. „Dat laatste is echter veel minder bekend", zegt milieuwe tenschapper Henk Moll. „Daar is nog een wereld te winnen." Het hele jaar door kastomaten'willen eten is een energieverslindende ge woonte. Want die zijn in het seizoen en dan uit de volle grond in Italië veel energiezuiniger te telen. „Zelf als je de milieubelasting door het transport meerekent", heeft de Moll onderzocht. Dat laatste gaat echter niet op voor de sperzieboontjes die velen met kerst op hun bord willen hebben. Het overvlie gen van die groente uit Ethiopië kost veel energie en veroorzaakt luchtvervui- ling. De productie van vlees vreet echter ver reweg de meeste energie. Een varken verorbert vijf tot tien maal zijn uiteinde lijk slagersgewicht aan voer. En dat voer wordt voor een belangrijk deel met be hulp van veel kunstmest verkregen en daarbij wordt veel aardgas verstookt. „Je kunt het ook een beetje uit de prijs opmaken", zegt Moll. „Een ons vlees is ongeveer even duur als een kilo brood." Ook een nadere bezinning op het ge bruik van kleding zou tot energiebespa ring en minder vervuiling kunnen lei den. De was bijvoorbeeld kost veel stroom en gas. Als we daarvoor zuiniger apparaten gebruiken en langer met kle ding doen (en dus minder kleren kopen) kunnen we ook daarmee zo'n drie pro cent energie besparen. „Onze kleding kasten puilen werkelijk uit", zegt Moll, „terwijl de mensen geen idee hebben hoeveel energieverbruik er bij de pro ductie daarvan komt kijken." Kortom, minder vlees eten, zuiniger zijn met kleren, minder vaak kleren kopen en het gebruik van hoogrendementske tels voor de centrale verwarming en an dere energiezuiniger apparaten in het huishouden; dat alles kan bijdragen tot minder verspilling van energie en een vermindering van de vervuiling, aldus Moll. De nieuwe Midi is uit. Ook deze maand weer vol met onderwerpen die u na aan het hart liggen. Zoals gezondheid, financiële zaken, mode, korte trips, relaties, vakanties en lekker maar verantwoord eten. Midi is speciaal geschreven voor vrouwen die verder zijn in het leven. Voor vrouwen zoals u. Midi. Midden in het leven.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5