Kluivert redt gezicht van Rijkaard Krachtige Belgen dwingen respect af bij Oranje icht herstel voor uitsers in Kroatië Sport Agassi in halve finale Key Biscane 'Hij wil zelfs niet gelijk krijgen' bNDERDAG 30 MAART 2000 mderlecht aast op Jochemsen tnhemArco Jochemsen staat in de belangstelling van Ander- cht. De koploper in de Belgische hoogste klasse wil de mid- envelder van Vitesse komende zomer inlijven. Het contract in Jochemsen in Arnhem loopt na dit seizoen af. De 29-jarige >etballer heeft een nieuwe aanbieding van Vitesse in beraad, iaar zijn transfervrije status biedt hem de mogelijkheid op het iaken van 'een klapper'. Jochemsen, die ook op het verlang- istje staat van enkele Nederlandse clubs, heeft Vitesse laten eten dat hij in de eerste week van april bekend maakt of hij in- lat op het aanbod van de Arnhemse club. teels ritwinnaar in De Panne )ksude Tom Steels heeft gisteren de tweede etappe van de riedaagse van De Panne gewonnen. De rit ging van Zottegem tar Koksijde over 244 kilometer. De Belg van Mapei versloeg in sprint de Let Romans Vainsteins en de Pool Zbigniew >ruch. Het drietal maakte deel uit van een kopgroep van twin- renners. Tristan Hoffman en Maarten den Balcker zaten ook die kopgroep. Hoffman, in dienst van het Deense Memory- lird, werd zevende. Den Bakker (Rabobank) werd zestiende en in het algemeen klassement naar de derde plaats achter en Spruch. /Sjörensen aangereden door motor [Mksijpe Rolf Sörensen is in de tweede etappe van de Drie- 1 kagse van De Panne aangereden door een motor. De Deen van abobank raakte daarbij geblesseerd aan de kuit. Sörensen reed 1etappe nog wel uit maar de ploegleiding besloot de Deen na rerleg met de teamarts vandaag niet meer van start te laten an Dooren eerste op wereldranglijst Iswuk Bas van Dooren heeft door zijn overwinning in de eer- b wereldbekerwedstrijd van het seizoen de eerste plaats op de ereldranglijst van de mountainbikers overgenomen van de ansman Miguel Martinez. Van Dooren won afgelopen week- nde de seizoensopening in het Amerikaanse Napa Valley. Van Doren heeft 1270 punten, Martinez 1259. Bart Brentjens staat jfde met 1063 punten.Bij de vrouwen klom Corine Dorland in de negentiende naar de zestiende positie. De beste Neder- ndse heeft 816 punten. s Vinst Engeland vergroot kans Oranje ie i jjRCELONADe winst van Jong Engeland in een beslissingswed- rijdtegen Jong Joegoslavië (3-0), gisteren in Barcelona, heeft jjJ olympische kansen van Jong Oranje vergroot. De Engelsen <]reikten de EK-eindronde in Slowakije, maar voor de Olympi ade Spelen kunnen zij zich niet kwalificeren omdat alleen ]evoot-Brittannië in Sydney mee mag doen. Als Engeland op de or(< bij de eerste vier eindigt geeft ook de vijfde plaats nog recht een olympisch ticket. Jong Engeland is in Slowakije inge- ettield in groep B met Italië, Turkije en het thuisland. Groep B ftistaat uit Nederland, Spanje, Kroatië en Tsjechië, en m udina verlengt verblijf bij Velo ontTERiNGENBadmintonster Mia Audina heeft haar verblijf in g0J Nederlandse competitie bij landskampioen Conservatrix/Ve- met een jaar verlengd. De winnares van het olympisch zilver inAtlanta (1996) zal daardoor ook in de nieuwe competitie, die v^oktober begint, voor de Wateringse club uitkomen. Audina, gph oorsprong Indonesische, wil voor Nederland naar de Olym- mfche Spelen in Sydney. Via haar verbintenis met de Stichting ^ordering Topbadminton in Nederland koos ze uiteindelijk ^or een langer verblijf bij Velo. Jederlandse Geeris positief bssELDe Nederlandse Corinne Geeris is na afloop van het jn jksduel om de wereldtitel tegen de Antwerpse titelverdedig- ir Daniëlla Somers betrapt op gebruik van doping. In haar Ine zijn sporen van cannabis aangetroffen. De partij vond ld november vorig jaar plaats in Antwerpen. Geeris verloor t duel om de IWBF-titel overigens op punten. redi visie tennis met zes clubs ILDOORNDe eredivisie tennis zal dit seizoen met slechts zes -Lbs worden gespeeld. Tot halverwege deze maand hadden ge- eresseerde clubs de mogelijkheid zich aan te melden bij de ^LTB, maar daar maakte niemand gebruik van. Enkele clubs [Melden, zoals het Apeldoornse Tepci, maar zagen toch af van ïlelname. In het geval van Tepci was dat door de slechte ma- |r waarop de bond met de eredivisie omgaat. De zes clubs die jg heil in de eredivisie zien zijn TRG/De Manege, Halfweg, benekan, Topspinners, Amstelpark en Popeye Gold Star. De i jlverdediger van vorig jaar, TIJS Doetinchem, is er niet meer ie 'Nederlanders' bij Nigeria Bondscoach Jo Bonfrere heeft drie Nigerianen in Ne- |landse dienst opgenomen in zijn selectie voor het WK-kwali- Atieduel met Eritrea op 9 april. Christopher Kanu, Tijani Ba- Jigida (beiden Ajax) en Garba Lawal (Roda JC) maken deel uit j de ploeg. Ook oud-ajacieden Sunday Oliseh, Nwankwo Ka- j Finidi George en voormalig Heerenveen-speler Onwuzurui- eijn geselecteerd. P echië en Frankrijk winnen oefenduels r B DPA/REUTER platste test op vreemde bo- voor EURO 2000 is voor >land redelijk succesvol >en. Op 75 dagen voor het EK-duel in Luik tegen [f |ienië speelde de ploeg van scoach Ribbeek 1-1 bij weliswaar niet ge- st maar in 1998 nog de ner drie van de wereld, weken na de ontluiste- b nederlaag (1-2) in Am- aaijam tegen Oranje overtuig- le Duitsers in Zagreb voor- ei'i ior hun werklust. Op een regen moeilijk bespeel- ndveld kwam de ploeg na 12 1 ox ten op voorsprong. De l°Sr kwam op naam van Her- 1 v SC'er Marko Rehmer. at rust verloor Duitsland de ?aa op de wedstrijd. Kroatië 'lje eerde 20 minuten voor Niko Kovac, in clubver- uitkomend voor Hambur- 1V, bracht de 1 -1 eindstand t bord. tcBchië, tegenstander van e'ij rland tijdens EURO 2000, oe( Teplice te sterk voor Au- 'ee'3-1. Fukal, Koller en 'an scoorden namens de 'er )loeg. Foster deed in de °le minuut iets terug voor aiië. Roda-doelman Kalac lig digde het doel van de bies". Tsjechië maakte in 'Ze waren zeker in de beginfase agressiever' brussel» henkhoutink Het tiende gelijkspel in de aan loop naar EURO 2000 bracht zowaar enige deemoed naar boven in de gelederen van de gedoodverfde favoriet voor het eindtoernooi. Met respect spra ken de spelers van Oranje gis teravond over hun Belgische te genstanders. Die hielden hun superieur geachte noorderbu ren voor de tweede maal in de voorbereidingsfase, na de 5-5 in Rotterdam, in toom. „Ze waren zeker in de eerste 25 minuten agressiever", vond Phillip Cocu. Hij had het van alle Neder landers het minst getroffen met Mare Wilmots als directe oppo nent. De 31-jarige middenvel der van Schalke'04 is de drij vende kracht achter de opleving van Belgische ploeg, die gister avond de zesde wedstrijd onder leiding van bondscoach Robert Waseige afwerkte. Slechts één keer werd verloren, op Wem bley van Engeland. In de dagen voor de 122ste Derby der Lage Landen schreef Frank Rijkaard, Oranje's coach, de vooruitgang bij de Belgen vooral toe aan hun 'harde' speeltrant. De zwaargebouwde Wilmots weet op het midden veld inderdaad van wanten. Hij vormt een blok met Yves Van- derhaege, met vier overtredin gen gisteren de meest bestrafte Belg. Hun manier van spelen is lastig voor elke tegenstander, ook (of misschien wel: vooral) de technisch vaardige oppo nent. De Belgen hielden vorige maand ook de lichtvoetige Por tugezen al in bedwang (1-1). Rijkaard had zijn spelers op de Belgische strijdvaardigheid voorbereid. „Hij had ons de sli dings en tackles van de Belgen op de video getoond", vertelde aanvoerder Frank de Boer. „Bo vendien liet hij een interview zien met Goor, die het alleen maar over bikkelen had." Desondanks schortte het bij Oranje weer eens aan de instel ling waarmee aan het duel werd begonnen. Niet Davids en zeker niet Seedorf, maar Wilmots greep de regie op het midden veld. Al in het eerste half uur werd Cocu, niet opgewassen te gen Wilmots, centraal op het middenveld afgelost door Da vids. „Dat was van tevoren al doorgenomen", zei Frank de Boer. „Voordat ik het had kun nen zeggen, hadden ze het op het middenveld al geregeld. De organisatie klopte ook niet, om dat Seedorf zich te veel liet zak ken." Het probleem lag volgens de spelers niet bij het voor Oranje vreemde systeem met drie ver dedigers. De Boer: „Tegen Duitsland speelden we in prin cipe ook zo. Maar de Duitsers hadden één spits, Bierhoff. Die werd volledig uitgeschakeld door Stam. Dat lag vanavond in het begin anders." De aanvoer der .vond zijn team bovendien agressief genoeg. „Misschien wel te agressief. Bij het tweede doelpunt gingen er drie spelers op Strupar af." Met stof tot nadenken kon de Nederlandse EK-favoriet Brus sel verlaten. Vooral Davids en (even) Overmars lieten zich ver leiden tot verwerpelijke ingre pen die tijdens het EK zware gevolgen kunnen hebben. Maar zo somber zag De Boer het niet. „Wilmots speelde erg sterk en wij hebben de Belgen sinds die 5-5 behoorlijk in het zadel ge holpen. Maar door de vele kracht die ze gebruiken, zie je ze in de tweede helft terugval len. We hebben na rust vier, vijf goede kansen gehad." Rode Duivels morele winnaar in kampioenschap der Lage Landen Het kampioenschap der Lage Landen heeft geen winnaar opgeleverd. De 122ste derby tussen de voetbalelftallen van België en Nederland, gisteravond in Brussel, eindigde onbe slist, net als de 121ste vorig jaar in Rotterdam. Het werd dit keer geen 5-5, maar 2-2. Het was een uit slag die past bij een vrien denmatch en alleszins recht deed aan de inzet van beide partijen. brussel gusbert spierenburg Na de demonstratie tegen Duitsland, vorige maand in de Arena (2-1), viel het optreden van Oranje in het Koning Bou- dewijn-stadion tegen. De Bel gen gaven beduidend meer gas dein hun tegenstander, die in het begin van de wedstrijd werd gestraft voor z'n voorzichtige houding. De Champions League-ver plichtingen van sommigen zul len onbewust van invloed zijn geweest. Als excuus kon Oranje bovendien aanvoeren dat vier belangrijke krachten wegens blessures ontbraken (Berg kamp, Ronald de Boer, Zenden en Van Nistelrooij). Drieënzeventig dagen voor de aftrap van EURO 2000 kroon den de Rode Duivels zich in het onderlinge duel opnieuw tot de morele winnaar. Het surplus aan klasse aan Nederlandse kant bleek niet van doorslagge vende betekenis.. Het minst cre atieve elftal van de twee, België, verraste met een onorthodoxe speelwijze en verdiende respect voor het agressieve en gemoti veerde verweer, zeker in de eer ste helft. Op de Heizelvlakte, waarop het Nederlands elftal drie jaar geleden in een WK-kwalificatie- duel nog de vloer aanveegde met de Rode Duivels (0-3), dreigde het nu andersom te gaan. Lichtzinnig liet de ploeg die tot de sterkste van Europa wordt gerekend zich aanvanke lijk door België onder druk zet ten, en op forse achterstand (2- 0). Het hielp Oranje niet dat het zich bediende van een strategie Edgar Davids omzeilt een Belgische verdediger. De Rode Duivels en Oranje bleven gisteravond in evenwicht. (3-4-3) die een nogal experi menteel karakter droeg. Boeiend Het was Patrick Kluivert die het gezicht van de bondscoach zou redden in een boeiende wed strijd die duidelijk maakte dat een opstelling met drie verdedi gers in het hedendaagse prof voetbal onverantwoord is. Aan zienlijk ervarener collega's had den Frank Rijkaard daar van te voren misschien op kunnen wijzen. Wat vijf jaar geleden, in de gloriejaren van Ajax nog mo gelijk was, is tegenwoordig uit gesloten. De werkelijkheid heeft dat gisteravond aangetoond. De twee Belgische treffers, van Verheyen en Emile Mpen- za, waren het directe gevolg van de (veranderde) verdedigende strategie die Rijkaard had be dacht en Oranje binnen 25 mi nuten in verlegenheid bracht. De Belgen profiteerden dank baar van de vrijheid die de Ne derlandse verdedigers op de flanken boden. Geheel onvoor zien was dat natuurlijk niet. In z'n veertiende oefenduel voor EURO 2000 meende Rijk aard zich nog een experiment te kunnen veroorloven. Het is rijkelijk laat. Verschrikkelijk veel foto reuters tijd is er niet meer. Anders dan de bondscoach eerder stelde, is het experimentele stadium dus nog altijd niet voorbij. Rijkaard bewaart nog vele geheimen. Zowel de bezetting als de tac tiek is, amper tweeënhalve maand voor EURO 2000, nog in nevelen gehuld. Het verrassende probeersel van gisteravond duidt mogelijk op een krampachtige poging van de bondscoach om Davids en Cocu onder te brengen in een elftal, twee (wereld)spelers die beiden het liefst linkshalf spelen. Het gevaar loert dat het collectief geweld wordt aange daan. Davids onderscheidde zich in Brussel weer op de van hem be kende energieke en robuuste wijze. Het kwam de middenvel der, behalve op een blessure, ook weer op een gele kaart te staan, z'n zoveelste. Cocu lever de een aanzienlijk onopvallen der bijdrage. Beiden hadden onverwacht heel wat te stellen met de Belgen Verheijen en Wilmots. Eenheid De bondscoach van de toren hoge EK-favoriet heeft nog drie wedstrijden om het Nederlands elftal tot een eenheid te maken: volgende maand in eigen land tegen Schotland en in mei, tij dens een trainingskamp in Zwitserland, tegen Servette en Polen. Rijkaard zal zich met Oranje moeten oprichten, voor het te laat is. Een lichtpunt was gister avond de invalbeurt van Jeffrey Talan. In z'n vierde interland deed de Katwijker, in enkele minuten tijd, wat hij in de eer ste drie duels had nagelaten: z'n visitekaartje afgeven. Talan deed dat als vervanger van Makaay die onvoldoende in het spel voorkwam. Debutant Bosvelt werkte hard, zoals men dat van hem gewend is. Voor het hoogste ni veau komt hij evenwel klasse en (vooral) handelingssnelheid te kort. Seedorf voetbalde weer alsof hij de beste man van het veld is, zonder die kwalificatie te kunnen hard maken. Bij Rijk aard zijn velen geroepen, weini gen uitverkoren. België - Nederland 2-2 (2-1). 13. Ver heyen 1-0. 25. Emile Mpenza 2-0. 32. Kluivert 2-1, 81. Kluivert 2-2. Scheids rechter: Braschi (Ita). Toeschouwers: 50.000. Gele kaart: Deflandrc, Crasson (België), Stam, Davids, Overmars (Ne derland). Belgie: De Wilde; Deflandrc, Crasson, Staelens en Leonard; Verheyen (87. Mbo Mpenza), Vanderhaeghe, Wilmots (83. Goossens) en Goor; Strupar (65. De Bilde) en Emile Mpen- Ncderland: Westerveld; Stam, Frank de Boer en Bogarde (56. Konterman); Seedorf, Bosvelt, Davids (80. Numan) en Cocu (46. Van Bronckhorst); Makaay, Kluivert en Overmars. de kwalificatiereeks indruk door alle tien de duels te win nen. Een andere tegenstander van Oranje, Frankrijk, won in een gerenoveerd Hampden Park met 2-0 van Schotland. Bor deaux-spits Wiltord (54ste) en Arsenal-aanvaller Henry (88ste) maakten de Franse treffers. Spanje en Italië troffen elkaar in Barcelona. De thuisploeg won met 2-0. Alfonso opende na een uur de score. Abelardo verdubbelde na 79 minuten de Spaanse voorsprong. De terugkeer van Krassimir Balakov in de nationale ploeg van Bulgarije ging gepaard met een 4-1 overwinning op Wit- Rusland. De gisteren 34 jaar ge worden middenvelder weigerde sinds het WK van 1998 voor zijn land uit te komen. Todorov, Donkov, Petkov en Petrov wa ren de Bulgaarse doelpunten makers. Skïiptsjenko scoorde namens Wit-Rusland. Roemenië, deelnemer aan EURO 2000 met indrukwekken de resultaten in de voorronde, verloor bij het niet-gekwalifi- ceerde Griekenland zonder Nikos Machlas. Het werd 2-0 in Athene, de doelpunten kwa men op naam van Amanatidis en Choutos. Zweden slaagde er in de slot fase in een gelijkspel uit het miami reuter Andre Agassi heeft zich giste ren in het tennistoernooi van Key Biscayne, bij Miami, ge plaatst voor de halve finale. De als eerste gerangschikte Ame rikaan won minder games dan zijn Engelse tegenstander Tim Henman, maar mocht zich toch de sterkste noemen: 7-5 1-6 7-6. De tiebreak van de beslis- voor Agassi. De partij vergde twee uur en 33 minuten. In de halve finale speelt Agassi tegen de winnaar van het duel tussen de Zuid- Afrikaan Wayne Ferreira en de sende set eindigde in 12-10 Braziliaan Gustavo Kuerten. Wielren-dokter Eric Rijckaart is een verscheurd mens Davor Suker van Kroatië (links) wordt op de huid gezeten door de Duitse verdediger Thomas Linke. foto reuters- vuur te slepen in- het Arnold Schwarzenegger-stadion in Graz. Oostenrijk had voor rust via Flögel de leiding genomen. Pettersson schoot de Zweden vier minuten voor tijd op gelijke hoogte. Zwitserland hield thuis EK- deelnemer Noorwegen op 2-2. De Noren namen voor rust de leiding door een doelpunt van Solbakken. Chapuisat bracht Zwitserland na 56 minuten weer op gelijke hoogte. Skam- melsrud zette Noorwegen in de 73ste minuut vanaf de straf schopstip weer op voorsprong, Cantaluppi bepaalde een mi nuut later de eindstand op 2-2. Wales en Finland troffen el kaar in het Millennium-stadion van Cardiff, dat dank zij gere duceerde tarieven met 66.500 toeschouwers bomvol zat. Lit- manen opende de score na mens de Finnen, die via een ei gen doelpunt van Blake verder weg liepen. Wales deed na rust via Giggs nog wel iets terug, maar het bleef bij 1-2. PSV'er Kolkka en Heerenvener Nur- mela speelden de volle 90 mi nuten. Journalist Hans Vandeweghe is de eindredacteur van het boek 'De zaak-Festina' van Eric Rijckaert. De dokter had een dik manuscript klaar, de jour nalist schrapte, herschreef en voerde heel wat ge sprekken met Rijckaert. „Ik ben ervan overtuigd dat de dokter dit boek niet heeft geschreven om zich te verdedigen of zijn gelijk te halen. Hij wil zelfs niet gelijk krijgen, want zoals hij zelf zegt, 'er is niet één waarheid'. De dokter probeert een aantal mensen en federa ties ervan te overtuigen om de discussie over do ping in de toekomst op een andere manier te voeren. Realistischer, niet langer met de kop in het zand. Hij is er heilig van overtuigd dat men sen als IOC-voorzitter Samaranch, Jacques Rog ge, UC1-voorzitter Hein Verbruggen en Tour-di recteur Jean-Marie Leblanc goed weten wat er in de sportwereld echt gebeurt. Alleen kunnen ze dat niet publiekelijk toegeven." Wat voor mens Eric Rijckaert na die affaire is geworden? "Ongetwijfeld een verscheurd mens. Maar vandaag was hij een blij man, hij wilde ab soluut dat dit boek er kwam, want 'de kans dat ik mijn eigen proces haal, is klein', zei hij gister morgen. „Ik ben een beetje teleurgesteld door sommige uitlating vart Eric Rijckaert", zegt ex-Festina-ver- zorger Willy Voet. „Ik heb de dokter niet verra den. Ik vind het belachelijk dat hij blijft ontken nen zelf ooit renners met verboden producten te hebben ingespoten. Trouwens, wat doet het er toe wie de inspuitingen toediende? De zaak draait in de eerste plaats rond een systeem en de organisatie ervan. Dat hij vragen heeft bij het grote aantal EPO-ampullen dat in mijn wagen werd gevonden, vind ik vreemd. Hij bestelde. Wat ze vonden was niet alleen voor de Tour be stemd. Wat we later in het seizoen nodig hadden, kon ik echter niet bij mij thuis laten liggen." „Maar wat Rijckaert ook zegt over mij, ik blijf hem een goeie en voorzichtige dokter vinden. We waren het niet altijd over alles eens, maar ik heb graag met hem samengewerkt. Ik zal hem als een vriend blijven beschouwen." In juni verschijnt het tweede boek van Willy Voet. Een roman waarin het verhaal van een jon ge renner wordt gedaan, die zijn eerste stappen bij de profs zet en met dopingpraktijken wordt geconfronteerd. Alles wat in het boek staat is echt gebeurd, maar niemand zal de renners over wie ik het heb herkennen", aldus Voet.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23