Meer bruggen op afstand bediend Geen muffe geur op Groenland Rijn Veenstreek Koninkli jk lintje voor >HBO'er J. Oppelaar VD Alkemade blijft egen een skatepark Gemeente Alkemade betaalt onderhoud speeltoestellen Meubelbedrijf Allo Allo vecht voor lijfsbehoud Goed personeelbeleid levert Alphen primeur op DNDERDAC 30 MAART 2000 Camera 's vervangen 31 bnigwachtersplaatsen Do inj qj 1ARIETA KROFT ^•1 anwege haar grote en jaren- Qlinge inzet voor de plaatselij- I» EHBO heeft J. Oppelaar-de (60) uit Hazerswoude- oip gisteravond een konink- jke onderscheiding gekregen, urgemeester Boelen reikte aar de onderscheiding uit in it dorpshuis na de jaarverga- j. 1 ering van de EHBO. Hij ver- 00$lde haar dat ze is benoemd Lid in de Orde van Oranje .ssau. ng Hazerswoude-Dorp. Ze is voi iertig jaar in het bezit van aarin diploma en 25 jaar van i >n kaderdiploma. Als in- ructrice geeft ze al meer dan jaar EHBO-les, waaronder een basisschool en bij de 1e< idrijfshulpdienst van de ge- 35 eente Leiden. Ook is ze HBO-vrijwilligster in het mbad. if. Tussen 1980 en 1997 ver- richtte ze binnen de commis sie Actie Nieuw Dak van de hervormde gemeente Hazers- woude veel werk om de res tauratie van de Nederlands hervormde kerk van Hazers- woude mogelijk te maken. Ze is ook betrokken bij de be- zoek-werkcommissie, de her vormde vrouwen dienst. Oppelaar is een bekend ge zicht bij ouderen en langdurig zieken. Sinds vijf jaar brengt ze elk weekeinde het eten voor tafeitje-dek-je rond. Ze is bo vendien vertrouwenspersoon in de ouderenhuisvesting zorgcentrum De Driehof en ten slotte is ze ook nog een keer in de maand vrijwilligster in het huiskamerproject. Oppelaar reageerde verrast op de onderscheiding. ,,Ik had het helemaal niet verwacht. Mijn man maakte voordat ik wegging wel even een opmer king zodat ik dacht 'je zal toch niet halverwege de avond bin nen komen lopen?' Maar dit, hier dacht ik helemaal niet aan. Het was geweldig. Er was zoveel belangstelling." 5 cp Alkemadese WD blijft tegen plan om een skatepark te itsen op het parkeerterrein voetbalvereniging DOSR in lofarendsveen. Behalve het e argument dat de partij het te duur vindt, vinden de i'ers de schetsen te ondui- jk. En als de toestellen er toch komen, dan moet het parkeerterrein maar met- worden opgeknapt, betoog- ractievoorzitter Van Velzen t! V ;ravond tijdens de vergade- van de gemeenteraad, et CDA en de PvdA waren daar niet mee eens. Zij inden het voorstel van het leentebestuur om voor bij- 15.000 gulden diverse toe- en aan te schaffen en te tsen in de hoek achter jon- nsoos Splotsz. „Het heeft geduurd, er zijn veel te- af: genslagen geweest, en toch bent u er uitgekomen", prees CDA'er Olijerhoek het college. Hij doelde daarmee op de aan vankelijke bezwaren van DOSR, Splotsz en omwonenden. Na drie gespreksavonden trokken zij hun bezwaren in. De bewering van Van Velzen dat de 'rage' van skaten over twee jaar uit de mode is, ont lokte veel hoongelach vanaf de publieke tribune. Daar luister den zo'n tien skaters naar de discussie, de skateborden bin nen handbereik. Ook wethou der Nagtegaal (CDA) was het niet met Van Velzên eens. „Ik praat nu met twintig skaters, maar als die dingen er straks staan is het er nog drukker. Als wij vanavond geld beschikbaar stellen, zijn die jongens heel blij." En inderdaad beloonden zij de stemming met een ap plaus. Veel brugwachters langs de Oude Rijn, de Gouwe, de Heimanswetering en de Woudwetering maken de ko mende jaren plaats voor camera's en computers. De provincie Zuid-Holland wil de bruggen zoveel mogelijk vanaf centrale punten op afstand bedienen. Op die ma nier kan met minder personeel meer service worden ver leend. Daarvoor is het nodig om ruim 4,6 miljoen gulden te investeren in de nieuwe bedieningsapparatuur. Dat geld, inclusief de onderhoudskosten, wordt terugver diend doordat 31 formatieplaatsen vervallen. Het vertrek van die brugwachters levert jaarlijks ruim 1,3 miljoen gulden op. (april tot en met oktober) draai en alle bruggen over deze wate ren de hele week tot 20 uur. Vanaf 2002 is er in dat gebied nog maar één brugwachter no dig. Die bedient met camera's en computers vanuit 's Mole- naarsbrug zowel de Wou- brugsebrug als de Koudekerk- sebrug. Tot die tijd wil de pro vincie alvast geld besparen door 's nachts een brugwachter te laten pendelen tussen de bruggen over de Heimanswete ring. Dat wil zeggen dat hij waar nodig de brug heft en ver volgens meereist naar de vol gende brug. De hefbruggen over de Gou we krijgen dezelfde behande ling. Óp die manier zijn de draaitijden beter op elkaar aan gepast. De bruggen over de Rijn richting Zwammerdam en Bo degraven gaan eveneens in dit schema meedraaien. De Tolbrug in Leimuiden gaat voortaan in de winter al leen nog maar op afroep open. Er is in die periode namelijk te weinig scheepvaart om een brugwachter permanent aan het werk te houden. Daarom wil de provincie de brugwach ter andere functies in de buurt aanbieden, die te combineren zijn met de brugbediening. Over de draaitijden van de Bil- RECIO SASKIA BUITELAAR De veranderingen komen er vooral onder druk van de be langenorganisaties voor recrea tievaart, vertelt een woordvoer der van de provincie. Die drin gen er al jaren op aan om de openingstijden van de bruggen beter op elkaar af te stemmen. Ook willen de pleziervaarders in het vaarseizoen graag ruime re draaitijden, zodat ze 's zo mers langer op het water kun nen blijven. Het provinciebestuur wil aan die wensen tegemoet komen. Volgens de woordvoerder is nu het juiste moment om daarmee te beginnen. „We hebben de leeftijden van de brugwachters op een rijtje gezet en geconsta teerd dat zij binnen nu en vijf jaar bijna allemaal aan hun vut of pensioen toe zijn." Het pro vinciebestuur kan zodoende garanderen dat er geen gé- dwongen ontslagen vallen. Overplaatsen gebeurt alleen in goed overleg. Dat geldt ook voor het uitbreiden van werktij den en draaien van zondags diensten. De bedieningstijden van de bruggen over de Oude Rijn in Alphen, de Heimanswetering en de Woudwetering worden uitgebreid. In het hoogseizoen De brugwachter op de Alphense 's Molenaarsbrug krijgt het druk. Vanaf 2002 bedient hij vanaf die plek met camera's en computers de Koude- kerksebrug en de Woubrugsebrug. derdamsebrug voeren de pro vincie en de gemeente Ja- cobswoude nog overleg. Papenbrug Alle bruggen op het Aarkanaal worden vanaf januari volgend jaar bediend vanaf de Papen brug bij Papenveer. Tijdens drukke perioden is een extra brugwachter nodig om vanaf de Aardammerbrug ook de Zeger- brug te bedienen. Die investe ring kost 1,25 miljoeA gulden. Maar daar staat tegenover dat de verkoop van de dienstwo ning bij de Vijfgatenbrug aan het Aarkanaal geld oplevert. De openingstijden van brug gen in de spits zijn een verhaal apart. De provincie Zuid-Hol- FOTO HIELCO KUIPERS land deed daarmee in het cen trum van Alphen aan den Rijn vorig jaar een proef. Aan de hand daarvan gaat ze een handboek opstellen over hoe bruggen en sluizen in drukke tijden moeten worden bediend. Een meerderheid van de raad in Alkemade wil dat de ge meente speeltoestellen op de schoolpleinen structureel sub sidieert. De WD en de PvdA vinden dat de pleinen een openbare functie hebben en zien ze daarom als gemeentelij- ke speelveldjes. De twee partij- die te bekijken, en vroegen het gemeentebe- De twee partijen kwamen stuur gisteravond tijdens de met hun plan in reactie op een raadsvergadering om de moge- ander plan waarover ze gister- lijkheden van structurele subsi- avond moesten stemmen. Dat houdt in dat Alkemade de ba sisscholen eenmalig een bedrag van 13.500 gulden geeft om de klimrekken en schommels op te knappen. De scholen moeten nogmaals zo'n bedrag ophoes ten om de toestellen daadwer kelijk te kunnen repareren. De gehele raad ging hiermee ak koord. Eigenaar wil niet failliet gaan iologische landbouw steeds populairder rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmer- n van het leven op het platteland. In deze afleve- ig het verhaal van het onthaaste echtpaar Leo en rjam van Haasteren uit Zoeterwoude, die smaak- 330 He, ouderwetse groenten kweken en verkopen op v/ra1 hectare biologische grond aan de Veurseweg in Voorschoten. 'erk se ar,dijvie. „Heerlijk", zegt klant met zijn neus in een „Wat een geur." We staan het landgoed van Leo en RAA jam van Haasteren. Zij ge- 5211 iken geen kunstmest en jur itmiddelen meer. Een I igsel van koeienmest en ,"5' enmest ligt op de grond om j° va ets vruchtbaars van te ma- s e_1Biologisch boeren heet 30 Als zij binnenkort ook nog uurj officiële EKO-keurmerk IBI-K gen. kan het nieuwe leven 6" k r het echtpaar van Haaste- 40,- en de twee kinderen (10 en D 2 aar) echt beginnen op I 55 lenland, de naam van het opgerichte eigen bedrijf. Ie kassen groeit en bloeit de p ywinter al broccoli, kool, flook, andijvie, paksoi en emkool. Op het reeds be- radii kte land gaat de eerste sla I's ;rond in. De bedrijfsvoering mm i een stroomversnelling ge- ud ïen, tden de Van Haaste- een paar maanden gele van de Stichting Duiven- rde te horen kregen dat ze (rond langdurig konden iellten- de ingang, pal tegenover 5Q( eiland van Óme Nick, moet j van alles gebeuren om enland voor de bezoekers rg Janten aantrekkelijk te ma- Mirjam van Haasteren wil bri m de muffe geur en de on- 'llige sfeer die rond het bio- On. $che boeren hangt. De pro- ten van de biologische lbouw worden steeds po- lirder en dat betekent vol- j i haar dat de consument 3* eisen mag stellen aan een groen bedrijf. De biologische landbouw moet in het jaar 2010 tien procent van de hele landbouwsector in Nederland beslaan, is de doelstelling van minister Brinkhorst. Nu is dat nog maar 1,1 procent. De Van Haasterens voelen dat ze het tij mee hebben. De over heid geeft ze nu ook bestaans recht. „Wij droomden eigenlijk allang van zo'n bedrijf. Toen we nog geregeld op de Veluwe op vakantie gingen en daar die kleine telers bezig zagen, zei den we steeds tegen elkaar: dat gaan wij later ook doen. Dat was ónze droom. Met onze uit de kluiten gegroeide volkstuin (3000 vierkante meter) zijn we gaan experimenteren. Dat luk te goed, de producten die daar vanaf kwamen waren vers en vol van smaak. We werden steeds enthousiaster. Wel eens Duitse speksnijbonen geproefd in plaats van die elastische bo nen die je om je vinger kunt winden?" De ideeën over biologisch tui nieren kregen steeds meer vat op de familie Van Haasteren. Het moest toch mogelijk zijn om hiermee een bestaan op te bouwen. Zij werkten plannen uit en bespraken financiële kwesties. Rijk zou je er niet van worden, maar een belegde bo terham moest toch lukken? En de winst zat hem in het vrije le ven buiten. Eén ding was dui- delijk: van die vaste banen met veel stress werden ze zeker heel ongelukkig. Zo mijmerden ze wat af. Of beter gezegd: zo groeiden ze naar het nieuwe De venkelknollen doen het goed. Leo en Mirjam van Haasteren zijn niet ontevreden over de eerste resultaten in hun biologische groentekwe kerij FOTO HENK BOUWMAN bestaan toe. „Toen we hoorden dat we het land Voorschoten konden pachten, was ook het definitie ve besluit genomen. Leo heeft nu nog een deeltijdbaan als conciërge van een school. Een bepaalde zekerheid heb je no dig met kinderen. Ik denk dat we ons drie jaar de tijd moeten gunnen om volledig te draai en." Mirjam van Haasteren zit vol plannen. Zij zet de grote lijnen uit. Aan drie poten tegelijk wil ze werken. Educatie, verbouw en verkoop. „Als ik hoor hoe veel mensen last hebben van allergieën, problemen hebben met voedingsmiddelen of over gevoelig zijn voor bepaalde stoffen, denk ik altijd: daar kunnen wij iets aan doen. Ver se onbespoten producten zijn zo goed voor het lijf. Daarnaast kan de klant zien hoe alles hier groeit en bloeit. Voor kinderen geldt hetzetzelfde. Vraag maar eens aan een kind hoe spruiten groeien. Hier kunnen ze ze plukken." Haar energie is tomeloos. Als ze even in een klapstoel in het zonnetje voor de kassen zit, weet ze dat het leven op het land goed is. Fazanten die zich in doperwtenplanten nestelen. Ze geniet ervan, terwijl de be drijfsvoering in haar hoofd doorgaat. De samenwerking met de kaasmakerij 't Geertje in Zoeterwoude, waar in de Groene-Hartwinkel de groen ten worden verkocht, verloopt prima. De Landbouw Hoge school Wageningen geeft mooie tips en de verstandelijk gehandicapten van Swetterha- ge zaaien zonnenbloemen en pompoenen in potjes. Vooral met dat laatste project, is Mir jam van Haasteren blij. „Zij helpen ons en vinden het werk leuk." De teelt van biologische groen ten is arbeidsintensief. De za den zijn gevoeliger en kunnen niet zomaar in de grond ont kiemen. Daarom gebruikt Leo van Haasteren hun huis in Zoeterwoude ook als kweek- bak. „Ik wil mij specialiseren in tomaten. Niet van die water- bollen, maar echte tomaten. Ik heb zestien mooie rassen op het oog. De kleuren variëren van wit tot paars. Van mini-to maatjes (knal-oranje) tot le- mon-boy (geel met iets ci- troensmaak). Verder lopen de aardappelen hier uit en ontdek ik mooie rassen om te kweken. Je moet daarvoor veel lezen en informatie inwinnen bij allerlei instanties. Ook vind ik de over levering belangrijk. Oude men sen die in het vak hebben geze ten, kunnen goed verhalen. Laatst meldde een man van ne gentigjaar nog even dat je het wit dat uitslaat op de komkom mers goed kunt bestrijden met één deel melk op drie delen water. En luizen in tuinbonen kun je vermijden door de ge wassen op land te zetten waar boerenkool heeft gestaan. Schitterend toch? Eén met de natuur en niet vechten tegen de natuur, dat is onze opzet." Groenland, Veurseweg 293, Voorschoten. Verkoop biologi sche groenten dinsdag en za terdag van 10.30-14 uur. SASKIA STOELINGA NATASJA AUGUSTINUS Eigenaar W. Schipper van het bedrijf Allo Allo in Woubrugge, is gisteren naar de bestuurs rechter in Den Haag gestapt, omdat de gemeente Ja- cobswoude wil dat hij vertrekt uit de schuur die hij gebruikt voor het maken en repareren van meubels. Maar de jonge ondernemer weigert 'op deze manier failliet te gaan'. Schippers' advocaat Mulder wees de rechter erop dat het bestemmingsplan 'in beperkte mate detailhandel toestaat voor goederen die ter plaatse wor den vervaardigd of verwekt, als ze tenminste geen zelfstandig onderdeel vormen van de agra rische bedrijfsvoering'. „Am bachtelijke meubels vind ik ook goederen. En heel filosofisch gezien zijn houten meubels een agrarisch produktzei Mulder. De gemeente wil geen bedrij ven toestaan in het Groene Hart. „De meubelwerkplaats is een verzorgend en ambachtelijk bedrijf en dus absoluut niet agrarisch", zei R. van der Plas, als vertegenwoordiger voor de gemeente Jacobswoude. Schipper huurt de schuur van de agrariër P. van Stralen. „Van Stralen heeft een vergunning voor zijn terrein in de sfeer van veehouderij en akkerbouw. Dat hij niet al zijn schuren daarvoor benut betekent niet dat daar andere activiteiten mogen plaatshebben", zei Van der Plas. Ook wees hij namens de gemeente op een vorig jaar uit gebracht advies van de werk groep Vrijkomende Agrarische Complexen van het Rijnstreek- beraad (voorheen Igor). Zij wijst een ander dan agrarisch gebruik van deze stallen af. Als Schipper zijn schuur moet verlaten gaat hij zeer ze ker failliet, zei Mulder. Schipper investeerde in 1998 80.000 gul den in zijn nieuwe bedrijf, na dat hij de goedkeuring van een ambtenaar van Jacobswoude zou hebben gekregen. Dit was echter een telefonische over eenstemming en de betreffende vrouw is niet meer te achterha len. „Zoveel geld investeren naar een mondelinge afspraak vind ik niet echt sterk overko men", zegt Van der Plas. „Bo vendien zijn de beslissende or ganen niet de ambtenaren, maar het gemeentebestuur." De rechter doet op 10 mei uitspraak. Gemeente krijgt keurmerk SASKIA BUITELAAR Alphen heeft weer een landelij ke primeur in de wacht ge sleept. De gemeente is de eerste overheidsorganisatie in Neder land die het keurmerk Investors in People (investeerders in mensen) krijgt. Het van oor- - sprong Engelse keurmerk wordt uitgereikt aan organisaties of bedrijven met een goed perso neelsbeleid. Dat wil zeggen dat zij hun medewerkers opleiden en begeleiden om het ftinctio- neren van de organisatie te ver beteren. Alphen hoopt dat het met dit kwaliteitscertificaat makkelijker personeel kan wer ven op de krappe arbeidsmarkt. Samen met twintig bedrijven begon Alphen in 1998 aan het proefproject, dat het ministerie van economische zaken naar Nederland haalde. Het sloot goed aan bij het streven van de gemeente om een meer klant vriendelijke en vraaggerichte organisatie te worden. „Het blijft niet alleen bij mooie woorden en een certifi caat", meldde een trotse wet houder Dales (personeelsbe leid) gisteren. De gemeente heeft een opleidingsbudget van 1 miljoen gulden gereserveerd. Van dat geld kunnen de zes honderd Alphense ambtenaren worden bijgespijkerd. Ieder van hen krijgt een persoonlijk oplei dingsplan, vooral gericht op de toekomstmogelijkheden voor de betreffende ambtenaar. Die duikt nu niet ineens méér in de schoolboeken dan voor heen. Dales: „Wel gaat hij of zij onder betere begeleiding en doelgerichter te werk. In het verleden ging het meer haps nap, zo van 'hé, een leuke cur sus, die ga ik doen'." De proef was zo succesvol dat inmiddels een Nederlands bu reau is opgericht dat het Inves tors in People-keurmerk gaat uitreiken en de kwaliteit ervan bewaakt. Dat bureau neemt Al phen over anderhalf jaar weer een examen af om te zien of de gemeente het keurmerk mag houden. Net als bij de reeds af gelegde test kijkt het bureau dan opnieuw naar de kwali teitsmonitor. Daarin staat wat burgers vinden van de dienst verlening door de gemeente.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19