'Fusie is geen creatieve oplossing' Voorschoten veegt verkeersnota van tafel uurdersbelangenvereniging oningcorporatie Buitenlust Regio Visie op Voorschoten valt veel duurder uit 1 APRIL Verzet tegen komst botel in Veerpolder )ronken achter het stuur oorschoten Een oplettende automobilist heeft er gisteren ior gezorgd dat een 51-jarige Voorschotenaar kon worden op- i i.ikt wegens rijden onder invloed. De automobilist vermoed- t dat de Voorschotenaar, die voor hem reed, dronken was en ;htervolgde hem. Via zijn mobiele telefoon hield hij de politie 3 de hoogte. Toen de Voorschotenaar bij zijn huis aankwam, ond de politie voor zijn deur. Bij het afleggen van de ademtest eek dat de man een flinke hoveelheid drank achter zijn kiezen jd. Daarop is zijn rijbewijs ingenomen. Ook kan hij een boete Verwachten. 'arkwandeling Oud-Poelgeest [gstgeestDe vereniging voor natuur- en Milieueducatie o >udt zondag 9 april een wandeling in parkbos Oud-Poelgeest, ej e gidsen zullen wandelaars verhalen vertellen over de rijke storie van zowel park als kasteel. De wandeling begint bij de lofdingang aan de Poelgeesterweg om 14.00 uur en duurt an- irhalf twee uur. Deelname is gratis. lij Sterke onafhankelijke tegenspeler' 'j stgeest suzanne barbier 'toingbouwcorporatie Bui- j ust is bezig een huurders- mgenvereniging op te rich- voor al haar huuders. Het e bedoeling dat de vereni- aan het bestuur van de poratie adviezen geeft over voorgenomen beleid. Dat reft zaken zoals huuraan- singen, wijzingen in het ircontract en de hoogte van iervicekosten. olgens bestuursvoorzitter )livier heeft de corporatie de oprichting besloten om 'sterke onafhankelijke te- speler' te hebben. De ver- ojing krijgt haar eigen be- ir. Buitenlust verleent de mgenvereniging een start subsidie om eventuele scho ling en literatuur te betalen. Het de bedoeling dat de ver eniging vervolgens contributie gaat heffen van de leden en haar eigen begroting opstelt. De huurdersbelangenver eniging zal gedeeltelijk be staan uit mensen die nu al in de ledenraad zitten en huur ders die vanaf dit jaar willen meedenken en meepraten. Onder leiding van de Leidse Welzijnsorganisatie zoekt een zogeheten initiatiefgroep op dit moment uit hoe de nieuwe vereniging de belangen van de huurders het best vertegen woordigt. Gedacht wordt aan een enquête om de wensen van de klanten op een rijtje te zetten. Advies gaat miljoen kosten leiderdorp De algemene begraafplaats van Leiderdorp gooit in mei hoge ogen bij de jaarlijkse uitreiking van aanmoedigingsprijzen voor begraafplaatsen die voorzieningen hebben getroffen, waar de as van gecremeerden 'tastbaar' wordt bewaard. Dat verwacht J. Berrevoets van de Koninklijke Vereniging voor Facultatieve Crematie, die de prij zen uitreikt. „Het creëren van een aparte plek waar nabestaanden hun dierbaren kunnen herdenken, is een prima ontwikkeling", vindt Ber revoets. „Daarmee is cremeren meer gelijkgesteld aan begraven. En dat is ons belangrijkste doel. In Leiderdorp is dat gelukkig het geval. Daarnaast zijn het enthousiasme en de inzet in Leiderdorp groot. Daarom maken ze daar een goede kans om in de prijzen te vallen." Half mei worden de zes aanmoedigingsprijzen van 5000 gulden uit gereikt. Voor die prijs zijn in totaal 25 Nederlandse begraafplaatsen genomineerd. foto hielco kuipers voorschoten jan preenen Het maken van een plan voor de toekomst van Voorschoten valt twee keer zo duur uit als de gemeente aanvankelijk dacht. In plaats van de 500.000 gulden die in de be groting is opgenomen, rekent het Arnhemse bureau Arcadis Heidemij Advies voor de zoge heten Visie op Voorschoten ruim een miljoen gulden. Bur gemeester en wethouders hebben dat bedrag er graag voor over. „Een visie ontwik kelen is geen sinecure. Als je dat doet, moet je het goed doen, is onze stelling", aüdus BenW. Het college geeft toe dat de kosten veel hoger uitvallen, maar geeft daar ook een ver klaring voor: „Het bedrag van 500.000 gulden is zonder eni ge onderbouwing opgenomen in de begroting. Het inzicht in de kosten heeft zich de afgelo pen maanden ontwikkeld tot wat wij nu weten en is uiter aard gerelateerd aan een be paald ambitieniveau. De aan vankelijke raming was zeer grofmazig." Bovendien wijzen B en W erop dat kwaliteit voorop staat, dat 'het buiten kijf is dat we de visie binnen een jaar willen hebben' en dat inspraak een grote rol speelt. Daarom maakt Voorschoten onder scheid tussen een stuurgroep met ambtenaren, het college en de gemeenteraad en een klankbordgroep met belangen organisaties en burgers. „Te veel discussies achteraf met belangenorganisaties en bur gers over de inhoud van de vi sie maken een visie democra tisch onhanteerbaar, met het gevaar dat we een onrendabele investering hebben gedaan. Daarom hebben we veel aan dacht gewaagd voor commu nicatie met burgers, belangen organisaties en het bedrijfsle ven. Het slagen van het project staat of valt met een goed draagvlak." De Visie op Voorschoten moet de basis vormen voor nieuw beleid in de komende tien vijftien jaar. Bijvoorbeeld bij het ontwikkelen van de Zuid-Hoflandse polder achter de Krimwijk, bedrijventerrei nen, het opstellen van de ver- keersnota en financiële plan nen en allerlei regionale ont wikkelingen. Onderzoek adviesbureau naar samenwerking woningbouwverenigingen uit Katwijk, Oegstgeest, Rijnsburg en Leiden Woningcorporatie Buitenlust in Oegstgeest, Ons Doel in Leiden, Spinoza in Rijnsburg, Brittenburg in Katwijk en de Katwijksche Bouwvereeniging willen intensiever gaan samenwerken. De woningbouwverenigingen denken hierdoor de toekomstige problemen op de regionale wo ningmarkt beter aan te kunnen pakken. De samenwer king is ook bedoeld om sterker te staan tegenover lande lijke corporaties die kleinere bouwverenigingen probe ren in te lijven. zelfde problemen. De komende jaren kunnen ze niet voldoen aan de waag naar geschikte wo ningen voor ouderen. Omdat senioren langer in hun huur huis blijven wonen, zullen al lerlei dure diensten zoals ver pleegkundige hulp en vervoer dicht in de buurt moeten ko- regio» suzanne barbier De vijf hebben een adviesbu reau ingeschakeld dat de ko mende drie maanden de wen sen van alle partijen inventari seert. Een fusie tussen de vijf wordt niet uitgesloten, maar is niet het uitgangspunt van het onderzoek, benadrukken be trokkenen. Morgen onderteke nen de woningbouwbedrijven een intentieverklaring. Woningcorporaties in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek kampen met de- men. Een aanzienlijk deel van de naoorlogse huizen is bovendien niet meer aantrekkelijk voor de toekomstige huurder. Veel van die woningen worden daarom gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. Andere wij ken hebben een grondige reno vatie nodig om de leefbaarheid te vergroten. De corporaties zullen de komende jaren ook een groot deel van hun woning voorraad verkopen aan huidige huurders. Door nu hun kennis en erva ring te bundelen, denken de in dividuele corporaties beter op die ontwikkelingen die voor de deur staan in te kunnen spelen. „Voor de kleine bouwvereni ging is het een onmogelijke op gave om al die projecten alleen uit te voeren. Daarvoor zijn we niet sterk genoeg qua personeel en financiën", zegt directeur M. Glaser van Ons Doel. „Het is natuurlijk veel efficiënter om samen een beleid te maken, zo als nu al gebeurt bij het toewij zen van woningen. Op die ma nier voorkomen we dat we alle vijf opnieuw het wiel uitvin den." De schaalvergroting le vert de corporaties ook geldelijk voordeel op. Samen kunnen ze een externe specialist betalen die de financiën beheert. De samenwerking is volgens Glaser ook ingegeven door een ander gezamelijk belang. Lan delijke corporaties proberen momenteel hard om in de Leid se regio en de Duin- en Bollen streek voet aan de grond te krij gen. Vergaande samenwerking zorgt ervoor dat de regionale huursector een sterkere positie krijgt. Glaser noemt Valkerhout, de mogelijke bebouwing van vliegveld Valkenburg als voor beeld. „Er wordt waanzinnig gefuseerd. Wekelijks krijgt Ons Doel fusieverzoeken van grote corporaties uit Amsterdam en Den Haag, maar ook uit het oosten van het land. Wij vijven denken dat we beter in staat zijn om aan de wensen van on ze klanten te voldoen omdat we lokaal zijn geworteld. Je kunt er donder op zeggen dat die lan delijke organisaties zich straks storten op Valkerhout. De loka le corporaties willen dan als één betrouwbare en sterke par tij aanwezig zijn." Glaser bestrijdt dat een fusie de meest voor de hand liggende samenwerkingsvorm is om die ontwikkelingen aan te kunnen. „Iedereen houdt zijn eigen 'winkel'. Een fusie vind ik geen creatieve en een kort door de bocht oplossing. De kans dat we na 1 juli besluiten te fuse ren, is heel erg klein. Ons Doel en ook de andere bedrijven hechten bovendien erg aan hun eigen identiteit en lokale bin ding. Dit is een mooie gelegen heid om te laten zien dat we geen Rijnstad nodig hebben om voor onze gezamenlijke belan gen op te komen." Directeur van de Katwijkse woningbouwvereniging Brit tenburg, Holkamp, ontkent ook dat een fusie het onvermijdelij ke einddoel van de gesprekken zal zijn. „We hebben geen eind resultaat voor ogen dat het on derzoek moet opleveren. Je kan prima zelfstandig blijven en toch op projectbasis samen werken." Volgens de voorzitter van het Oegstgeestse Buiten- lustbestuur, P. Olivier, is een fu sie niet aan de orde. De vijf cor poraties moeten volgens hem eerst de 'meerwaarde' van de samenwerking op tafel krijgen. Zaterdag KawbldcKOS FLORAWEG-GEESTWEG-HAZEPAD (van 10.00-16.00 uur) R0EL0FARENDSVEEN START OP IEDER GENUMMERD BEDRIJF 'Ongelooflijk dat dit allemaal is mislukt' netpSCHOTEN jan preenen rschoten ziet geen kans om ;oed verkeersbeleid met de enige visie te ontwikkelen. ni< eravond veegden raadsle- in de commissie openbare ten de 'zoveelste' nota (dit- aal l van het college van burge- roster en wethouders) van ta- estiln plaats daarvan beperkt tra gmeente zich tot een dis- ma ie over knelpunten en over ideling van wegen. „Ik heb een heel droevig gevoel bij. 1995 vragen we al om vi- In feite dragen we het besluit dat toen is geno- ten grave. Het is ongeloof- CJilat dit allemaal is mislukt", ^•erwoordde WD'er A. Jonk lening van de raad. xeeg op dit punt zelfs van verkeerswethouder jer. Na tweeënhalf uur ver- n o ren (inclusief schorsing) hij de Nota Hoofdlijnen (eersnota 2000-2010 in met ord pmerking: „Ik ben het hier dig mee eens. Ik vraag me aar om zoiets niet lukt. De eenteraad heeft zelf steeds vai iagd om een brede discus- verf n een visie. We zouden niet ien n praten over de categori- uw g van wegen. Toch komen u niet veel verder. Heel te- i tellend. Maar laten we in ïrbjeval wat doen, zodat we róór de zomervakantie eni- gdJ'esluiten kunnen nemen. vragen ook de inwoners gewl imi ;t dat voorstel 'om uit de zoisse te komen' konden de ,W! sleden uiteindelijk leven, t on in we niet zeuren, maar en", zei H. Smits van D66. psdonk: „Het heeft geen zin erder praten over iets dat ïaalbaar is. Dan maar geen Ivisie, maar gewoon ad eslissingen." En dus komt er zo snel mogelijk met categoriseringsnotitie, een knelpunten, de financië- insequenties daarvan en aandacht voor de te verwachten voorrang van fietsers van rechts waarvan vanaf december waar schijnlijk óok in Voorschoten sprake zal zijn'. Knelpunten zijn er genoeg in Voorschoten. Dat bleek gister avond ook uit het grote aantal insprekers: problemen op de kruispunten Dobbeweg/Pape laan en Admiraal de Ruytersin- gel/Piet Heijnlaan, sluipverkeer door wijken, overlast van vrachtwagens op de Leidseweg- noord, verkeersoverlast in het centrum enzovoort. B en W wil den al die problemen niet af zonderlijk oplossen. „Je kunt wel maatregelen op de ene weg nemen, maar dat heeft meteen weer gevolgen voor een andere weg", zo liet Draijer de afgelo pen maanden herhaaldelijk we ten. Daarom wilde het college eerst over de hoofdlijnen pra ten. Daarop nam het met zijn nota een voorschot: meer vrij- liggende fietspaden, beter openbaar vervoer, een proef met een 30-kilometergebied en de eerste tien jaar geen rand weg. Voorschoten zou de ver keersproblemen met het be staande wegennet moeten op lossen, ook al omdat grote in vesteringen gezien de financiële positie van de gemeente onver antwoord zouden zijn. B en W namen daarmee in grote lijnen de conclusies over uit de nota van het bureau AGV, dat een jaar geleden door de gemeente raad werd afgeserveerd. „Een visieloze nota", zo rea geerde Jonk op de voorstellen van B en W. „Als we geen nieu we wegen aanleggen, wentelen we de verkeersoverlast af op de mensen die langs de doorgaan de wegen wonen. Het college houdt zich bezig met luchtfiet serij met de nadruk op fietse- rij." En Groenlinkser Harlaar: „Eigenlijk wordt voorgesteld om niets te veranderen. Dat stelt ons teleur." Alleen fractieleider Regoor van de PvdA was enigszins po sitief: „Met de grote lijnen gaan we akkoord. We moeten wel de toekomstscenario's verder uit werken. Gaan we uit van twee auto's voor de deur of stimule ren we mensen om steeds meer met het openbaar vervoer te gaan? Gaan we ons richten op autoarme wijken of niet?" In feite waren alle partijen het aanvankelijk maar over één punt eens: een proef met 30-ki lometergebied hoeft er niet te komen. Of zoals Harlaar op merkte: „Half Nederland is on dertussen 30-kilometerzone, maar de gemeente Voorschoten zal zelf wel eens gaan kijken wat het inhoudt. Onzin." In juni praat de commissie verder over het verschil tussen 'wegen met een doorgaande functie', 'wegen met een ont sluitingsfunctie' en 'wegen in een woonwijk' met de bijbeho rende maatregelen. Gebouw vervuilt de horizon warmond judy nihof Tegen de komst van een botel in de Veerpolder zijn zeven bezwaren binnengekomen bij de gemeente Warmond. Het botel - een hotel met 43 ap partementen en een bijbeho rende jachthaven - is een initi atief van Oegstgeestse project ontwikkelaar Menno Smitsloo en zijn compagnon W. van Bavel. Om de vestiging van een hotel op het bedrijventer rein Veerpolder mogelijk te maken, wil de gemeente het bestemmingsplan wijzigen. Enkele ondernemers, omwo nenden en de Vereniging Be trokken Warmonders verzet ten zich tegen dat voornemen. Zo vindt een aantal bedrijven in de omgeving dat het botel niet thuishoort op een bedrij venterrein. H. van Gent, die een scheepswerf heeft pal naast de plek waar het botel moet ko men, gaat ervan uit dat het botel binnen de kortste keren geen hotel meer is, maar een gewoon appartementencom plex. En dat zou wel eens ver velende gevolgen kunnen hebben voor zijn bedrijf. „Mijn grootste angst is dat de bewoners dan gaan lopen mi auwen over geluidsoverlast." Van Gent is ervan overtuigd dat het botel gedoemd is te mislukken. „Nog nergens zijn botels een succes geworden. Iemand met een kleine boot kan het zich niet permitteren om er te overnachten en ie mand met een luxe boot heeft zoveel comfort aan boord dat hij niet in een hotel hóeft te overnachten." De eigenaar van de scheepswerf denkt er het zijne van. „Het botel be staat een jaar en dan gaat het failliet. Dan worden de appar tementen verkocht. En bij die kopers zullen ook een paar lastige mensen zitten." Het belangrijkste bezwaar van de Vereniging Betrokken Warmonders is dat het bijna dertien meter hoge gebouw van Smitsloo en Van Bavel een 'dominante blikvanger' wordt. Voorzitter F. Robers spreekt van 'horizonvervuiling'. „Het heeft te maken met de omlij ning van het beschermd dorpsgezicht. Die lijn loopt langs de Leede. Alles wat in de omgeving van die lijn ontstaat is ontsierend voor de hori zon." De vereniging mist ook een plan voor de afwikkeling van het verkeer van en naar het botel. Volgens de Vereniging Be trokken Warmonders klopt de aanduiding 'botel' bovendien niet. „Volgens Kramers woor denboek is een botel een 'drij vend hotel'. Aangezien de be bouwing zich op de wal be vindt is hier sprake van een hotel." 'Onderzoek naar blindgangers' De vereniging van Betrokken maanden januari en maart Warmonders dringt aan op 1945 hebben er bombarde- onderzoek naar bommen uit menten plaatsgevonden in de- de Tweede Wereldoorlog die ze regio. In verband met het mogelijk op de plek liggen uitgraven van de haven lijkt waar de jachthaven moet ko- een onderzoek naar blindgan- mên. Voorzitter Robers: „In de gers nodig."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17