Opnamestop Noordwijkse Sint Jeroen NS: brug over Leidsevaar Hillegom onbespreekbaar Veilig thuis Duin Bollenstreek Bomen wijken voor sigaren Huurders en Spinozj leggen conflict bi Camera's lossen vijftien jaar oud probleem op Lot Katwijkse abeel over week beslisf Neem een proefabonnement, BEL 071^5128030 WEKEN VOOR/41,00 DONDERDAG 30 MAART 2000 Moeder en dochter gewond noordwukEen 48-jarige automobiliste uit Noordwijkerhout is gistermiddag op de Herenweg in Noordwijk zwaar gewond ge raakt nadat zij in botsing kwam met een vrachtwagen. Volgens de politie zag de Noordwijkerhoutse te laat dat de 39-jarige vrachtwagenchauffeur de Menakkerweg wilde inrijden. De vrouw is met een gebroken heup en een gecompliceerde knie schijfbreuk naar het LU MC gebracht. Haar dochter, die bij haar in de auto zat, raakte licht gewond. Sponsortocht voor Ghana: twaalf mille runsburg De zestiende Ondosa-sponsorwandeltocht heeft een bedrag van 12.500 gulden opgeleverd. Zaterdag legden twee honderd deelnemers van de groepen 6, 7 en 8 van de Rijnsburg- se basisscholen een betaalde wandeling af van 10 kilometer. Het bij elkaar gewandelde bedrag komt ten goede aan de bouw van een kliniek in het Ghanese Tongo. Lenie den Heyer, raadslid in Rijnsburg en initiatiefneemster van het project, heeft de cheque vanmiddag officieel overhandigd gekregen uit handen van voormalig Ondosa-secretaris Jack Roodzant. Drie gemeentes praten over vliegkamp katwuk/valkenburg/wassenaar De gemeenteraden van Katwijk, Valkenburg en Wassenaar komen dinsdag 4 april bijeen om ge zamenlijk te praten over de toekomst van het Marinevliegkamp Valkenburg. Deze bijzondere raadsvergadering heeft om 19.30 uur plaats in Zalencentrum Tripodia aan het Hoomesplein in Katwijk. De toekomst van het vliegveld is ook onderwerp tijdens een discussiebijeenkomst op woensdag 12 april. Deze bijeen komst in het Smalspoormuseum in Valkenburg wordt georgani seerd door de WD en begint eveneens om 19.30 uur. Het muse um is te vinden aan de J. Pellenborgweg 2 in Valkenburg. Demonstratie kalligrafie noordwuk» Maria Rademakers geeft op zaterdag 1 april een de monstratie kalligrafie bij Boekhandel van der Meer in Noord- wijk. Tussen 14.00 en 16.00 uur zijn belangstellenden welkom in de winkel aan het Vuurtorenplein 10. nieuw-vennep/abbenes Alleen een beetje stijfheid als gevolg van het verdovings spuitje, meer heeft het gister avond in Nieuw-Vennep ont snapte hertje niet aan zijn avontuur overgehouden. Het beestje besloot na een forse sprong over de omheining de spannende wereld buiten kin derboerderij Dierenvreugd te verkennen. Via de akkers, de drukke weg N207 en de be bouwde kom van Abbenes be landde het dier uiteindelijk op de snelweg A44, waar de poli tie met veel auto's en een heli copter het verkeer moest ma nen rustiger te rijden. Een die renarts van Artis wist het uit geputte beestje te verdoven, waarna het hertje met de die renambulance werd terugge bracht naar Nieuw-Vennep. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER Wachttijd zorgcentra loopt op Het Noordwijkse verzorgingshuis Sint Jeroen heeft een opnamestop voor een jaar ingesteld, terwijl de Noord wijkse verzorgingshuizen momenteel al een wachttijd van bijna vier jaar hebben. Er staan 105 mensen op de wachtlijst. De commissie dienstverlening ouderen uit nu haar bezorgdheid in een brief aan alle betrokken instan ties. Voor ouderen is een 'maatschappelijk onaanvaard bare situatie' ontstaan, schrijft ze. menvallen, maar het speelt vol gens Kramers overal. Verbou wing en nieuwbouw moet 'budgettair neutraal'. Nieuwe plaatsen zijn duurder, dus ko men er minder. Groot Hoog- waak heeft wel uitbreiding van het aantal aanleunwoningen gepland, maar daarmee biedt het alleen nog de huisvesting. „Het geld de Sint Jeroen krijgt een ver- pleegunit en daarvoor gaan vijf tien normale plaatsen verloren. De verbouwing van het andere Noordwijkse verzorgingshuis Groot Hoogwaak heeft ook al 33 plaatsen gekost. „We lopen hier al maan den tegen aan", zegt J. Kramers, voorzitter van de commissie en werk zaam in Groot Hoogwaak, over de wachttij den. „De afgelopen jaren Tekort aan personeel wordt ook steeds erger zorg afgebroken waarvan je met je gezonde verstand al zei: is dat wel zo wijs? Nu moet je constateren dat het slecht be leid is geweest en dat er te laat of onvoldoende nieuw beleid komt." De commissie bestaat uit ver tegenwoordigers van ouderen bonden en zorginstellingen en doet in de brief een aantal aan bevelingen. Ze wil uiteraard geen verdere beperking van het aantal plaatsen in verzorgings huizen, of liever nog een uit breiding. Daarnaast denkt ze aan extra budget voor dagop vang en voor tijdelijke opname. Thuiszorg is op dit moment im mers ook geen alternatief, ge zien de wachtlijsten daar. Het probleem is in Noordwijk nu zo nijpend doordat de ver bouwingen van de twee verzor gingshuizen zo ongeveer sa- voor zorg is er dan nog niet. En dan is er nog het perso neelspro bleem in de zorg. Dat wordt natuurlijk ook steeds erger." Bij zorg centrum Bernardus in Sassen- heim is momenteel ook een op namestop van kracht, vanwege een verbouwing die in augustus gaat beginnen. De wachtlijst telt nu volgens directeur J. de Vries zo'n veertig namen en de wachttijd zou normaal zo'n an derhalf jaar zijn. Door de opna mestop is het aantal bewoners al zodanig teruggelopen dat binnenkort weer mensen kun nen worden opgenomen, aldus De Vries. Bij de verbouwing in Bernar dus verdwijnen dertig van de 85 plaatsen, maar dat wordt gro tendeels ondervangen door de bouw van een appartementen complex waar ook verzorgings- huis-geïndiceerden terecht kunnen. Bernardus heeft ook een verpleeghuisgedeelte. Dat heeft een wachttijd van twee a drie maanden. sassenheim Het terrein voor het voormalige kloos ter aan de Sassenheimse Hoofdstraat ondergaat op dit moment een metamorfose. Een aantal bomen en struiken zijn verwijderd, gisteren werden de laatste stronken weggefreesd. Alleen de in het voorjaar altijd uitbundig bloeiende magnolia en krentenboom zijn behouden. Het terrein is van middag klaar voor de plaatsing van een noodcabi- ne. Die is bestemd voor het sigarenmagazijn P. van der Lans. Het winkelpandje aan de overzijde van de Hoofdstraat wordt afgebroken en opnieuw op gebouwd. Tot die tijd vindt de verkoop in de noodcabine plaats. In juli is de sigarenverkoop weer definitief onder dak. In het klooster, waar de afgelopen jaren Sassenheimse verenigingen huis den, komt zodra het pand leeg is vermoedelijk een grand café. Achter het klooster op de plek waar vroeger een lagere school stond is ruimte voor een supermarkt. Als het klooster zijn nieuwe bestem ming heeft gekregen, krijgt het braakliggende ter rein een opknapbeurt. Het is de bedoeling dat de verenigingen op korte termijn verhuizen naar het verbouwde Bolwerk aan de Parklaan. FOTO CAPITAL PHOTOS/FRANK VAN BEEK runsburg peter van egmond Woningbouwvereniging Spin za en de boze huurders in Rijnsburgse wijk Frederiksoc ji. hebben hun conflict bijgeleje De huurders waren ontevred st over de gang van zaken bij verkoop van huurhuizen, dreigden met gerechtelij stappen. Daar zien ze nu van Een brief van Spinoza waai het hoe en waarom van de v< koop nog eens wordt uitgele heeft het meeste onbegrip w< genomen. De voorheen boze huurdf zijn nu van plan een bewoneifl commissie op te richten, die belangen van hun wijkgenot gaat behartigen. Wat deze wi ter begon als een regelrecl ruzie, is daarmee toch goedgekomen, stelt Spinoza-i u recteur J. Kortekaas tevred vast. „Al ben ik daar steeds v uitgegaan." De huurders waren ontevi den over de verkoop van hui woningen. Niet iedereen een huis wilde kopen, krt daartoe de kans. De procedi van de verkoop stuitte bij so migen op onbegrip. Huuri D. Romp nam het voortouw de protesten tegen Spino maar neemt nu genoegen n de verklarende brief van de ningbouwvereniging. „We ht ben de vereniging Eigen H gebeld en de methode van S Jr noza blijkt te kloppen. Dan je een hoop gekke dingen dememen, maar dat heeft zin." Romp werkt nu aan de richting van de bewonersco missie. Die gaat functionerei overleg met en op kosten Spinoza. De commissie kan aanspreekpunt fungeren x de woningbouwvereniging Frederiksoord-bewoners k nen er hun ideeën en klach kwijt. Binnenkort gaat een quête de deur uit om de ste ming in de wijk te peilen. Arbo-ster KB11 katwuk De Hout- en Boi bond CNV reikt op vrij april een Arbo-ster uit aan Katwijkse Bouwmaatschap KBM. Daarmee geeft de bc aan dat de arbeidsomstanc heden op de bouwplaats aan Industrieweg, waar het proj Aqua Nova wordt gerealiset dik in orde zijn. In totaal v den er bij Aqua Nova zo'n huizen gebouwd. De uitpuilende brievenbus van Jan van Steijn Jan van Steijn (69) uit Voor hout ontvangt dagelijks een berg post. Hij is niet de enige, zegt u, maar die berg post is niet alleen van hem. Van Steijn krijgt in zijn brievenbus aan de Sportlaan 1 al vijftien jaar lang de post voor de voetbalclub, de handbalclub, de tennisvereni ging, de hockeyclub, de scou ting en de buitenschoolse op vang De Speelbrug. „En als mijn eigen krant wordt bezorgd en het regent, wordt-ie zeik nat." Hij is geen gefrustreerd man, zegt de gepensioneerde leraar van de KTS, „maar een oplossing van dit probleem, dat is toch niet te veel gevraagd." Eigenlijk voelt Van Steijn zich een beetje postbode. Elke keer maar weer schuifelt hij met post van een ander naar de brievenbussen van de aanpa lende sportclubs en de buiten schoolse opvang. Toen hij nog fit en jong was, vond Van Steijn dat allemaal niet zo erg. Maar nu is hij in middels op leeftijd en slecht ter been. Nu pakt hij zijn invali denwagentje en levert de post, in gezelschap van zijn druk blaffende herder, af bij de ge adresseerden. De reclame laat hij voor wat het is, die stapel papier mietert hij gelijk in de prullenbak. Hoe kan dit allemaal? Zijn post bodes te lui om een stukje ver der te lopen en de brieven in de juiste bussen te deponeren? Jan van Steijn heeft met alles en ie dereen gebeld, maar hij kwam geen steek verder. Hij laat een brief zien aan de gemeente. „Uit 1998. Toen vond ik het weer eens nodig om aandacht te vragen. Ik moet nog steeds antwoord krijgen." Eerder had het postbedrijf KPN Van Steijn gezegd dat de schuld ligt bij de gemeente Voorhout. De adressen van de sportclubs rondom Elsgeest staan allemaal geregistreerd als Sportlaan 1 En daar woont maar één per soon: Jan van Steijn. „Na dat antwoord heb ik natuurlijk de gemeente gebeld. Weet je wat ze daar zeiden? De fout ligt bij de post." Een typisch geval van hillegom lieke de kwant NS Railinffabeheer is niet be reid opnieuw te praten over de aanleg van een brug over de Zuider Leidsevaart, die bollen- telers toegang zou moeten ge ven tot hun land. De spoorwe gen zijn vastberaden, ondanks tegenwerking van Hillegom, de tractoren naar de velden te lei den via de half-bewaakte over gang aan het einde van de Fre derikslaan. De beslissing is opmerkelijk omdat het beleid van de NS ge richt is op het opheffen van ge lijkvloerse overgangen. Juri disch medewerker R. Boot: „Dat klopt, maar we maken wel een afweging tussen veiligheid en kosten. De aanleg van een brug kost zeker anderhalf mil joen gulden en de telers eisen dat wij dat betalen. Dat is voor ons niet bespreekbaar." De NS begonnen vorige maand met de verbreding van een parallelweg ten westen van het spoor. De nieuwe weg moet telers aan de Beeklaan en de Zuiderleidsevaart naar hun land voeren via de Derde Loos- terweg, Venenburgerlaan en Frederikslaan. De gemeente zette het werk echter stil omdat verbreding van de weg in strijd is met het bestemmingsplan. Wethouder Witteman (ruin lijke ordening) hoopt zo te reiken dat de NS weer met^sc telers gaan praten over de leg van een brug, volgens wethouder verreweg de bi oplossing voor het probleem ige Volgens Boot heeft niiert overleg geen zin. „We pratei jaren met de telers. Vorig j leidde dat tot een rechtszaal 1 v de rechter besliste dat de rosti via de Frederikslaan de besti Daarom zetten we dat tra ;er door. We gaan bezwaar ma ie tegen de beslissing van de meente Hillegom om ons g ontheffing te geven voor verbreden van de weg." >b th wêêêêm Jan van Steijn bij zijn nog steeds afgeladen postbus. „Ambtelijke molens malen altijd langzaam." katwuk marian krugsman 'van het kastje naar de muur'. En daar wordt een mens ture luurs van. Soms werd hij het zo zat dat hij maar weer eens naar KPN en naar de gemeente schreef. Een antwoord kreeg hij niet, terwijl zijn brievenbus elke dag gratis en voor niks werd volgestouwd door die brute postbodes. Hij heeft nog geprobeerd de sport clubs voor zijn karretje te span nen, zoals bijvoorbeeld Peter van Kesteren van de voetbalver eniging Foreholte. Maar ook de voetbalbestuurder kon de situa tie niet veranderen, lan van Steijn bleef onbezoldigd post bode van Elsgeest. Tegen wil en dank. Toch probeerde hij een oplos sing te vinden. Uit balorigheid belde hij het televisieprogram ma Ook dat nog. De redactie van dat programma had inte resse. Twee weken geleden snorden de camera's aan de Sportlaan 1. En wat Jan van Steijn niet voor elkaar kreeg, kregen de camera's wel voor el kaar: ineens begonnen de amb telijke molens sneller te draai en. Raadslid Tom Daey Ouwens van Voorhouts Belang had het item op de televisie gezien en zag 'ineens' de ernst van de si tuatie in. Ambtenaren die voorheen niet vooruit te branden waren, von den opeens in een la een brief uit 1985, waarin keurig de 'huisnummers' van de sport clubs vermeld stonden. Scou ting: Sportlaan 5. Handbal: Sportlaan 7. Enzovoort, enzo voort. En dat wordt natuurlijk doorgegeven aan KPN. Vijftien jaar lang bleef die la FOTO HENK BOUWMAN dicht, ondanks smeekbedes van Jan van Steijn om openheid van zaken te geven. Oplettende ca mera's en een wakkere politicus lijken Jan van Steijn uiteindelijk uit zijn lijden te verlossen. Lij ken, want voorlopig wordt de bus van Jan van Steijn nog steeds volgestort. Maar het eind van een vijftienjarig gevecht te gen de instanties lijkt in zicht. Wat vindt Jan van Steijn eigen lijk van het gedrag van die amb tenaren? Er is toch alle reden voor een stevige scheldkanon nade? Maar nee, Jan van Steijn berust in de situatie. „Ambtelij ke molens draaien altijd lang zaam. En in deze kwestie heers te in Voorhout altijd windstil- rob onderwater De dertig jaar oude populier op het schoolplein van de Julianakleuterschool op het Abeelplein krijgt zeker nog een week respijt. Dan pas neemt de Katwijkse commissie beroep en bezwaar schriften een beslissing of de boom al dan niet mag worden gekapt. Het bestuur van de Stichting Hervormde Scho len Katwijk wil de boom kwijt. De boom, van de soort abeel, werkt met zijn wortels de bestrating omhoog, neemt licht weg en levert gevaar op door vallende takken. De gemeente Katwijk ver leende daarom een kapvergunning. De abeel is volgens de gemeente niet zo bijzonder. Boven dien zou de boom niet helemaal gezond meer zijn en over een aantal jaren toch afsterven. Dat was tegen de zin van buurtbewoners. J. Messemaker Idom in de pen en tekende bezwaar aan tegen het kappen van de boom. Hij verdedig de het standpunt van dertig buurtbewoners deze week voor de onafhankelijke commissie voor be zwaar- en beroepschriften. „De boom staat de nieuwbouwplannen van de school in de weg. Daarom moet 'ie gekapt worden", sprak Messe maker. „Voor de bewoners is de boom wel dege lijk bijzonder en sfeerbepalend", ging hij verder. „De gemeente zegt dat de boom niet volledig ge zond is. Wat moeten wij daar nu mee? Iedereen di; die hier zit is niet volledig gezond. Deze al staat beschut en kan wel 130 jaar worden." A. Balkenende deed het woord namens schoolbestuur en bleef erbij dat de boom o re last en onveilige situaties veroorzaakt en daa weg moet. Uitbreidingsplannen hebben iee: niets mee te maken. „Wij zijn verantwoord pn voor de veiligheid van onze schoolkinderen, emotionele verhaal van de bewoners zijn wij beetje zat. Die boom moet worden gekapt." J. Oudshoorn, hoofd groenvoorziening v; gemeente Katwijk, beaamde dat de kapveqjne ning is verleend vanwege de bouwplannen de school. „Wij zijn bekend met de bouwég vraag van de school. De boom zou door de u bouwing in het gedrang komen. Bovendien i tel stam beschadigd waardoor de levensduur b;ev vloed wordt. Misschien kunnen populieren oud worden maar in Katwijk is de ervaring d: >es na 30 of 40 jaar gekapt worden. Maar het bo plan is voor ons de belangrijkste reden gevi om de kapvergunning te verlenen." Commit voorzitter Hommes vroeg zich af of zoiissi bouwplannen ook gekapt mag worden. „Wsle> schijnlijk was er dan geen reden geweest on >n boom te kappen." De commissie voor bezwaar- en beroepscl on ten doet volgende week woensdag uitspraak! 'ei het lot van de boom.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16