Tn Bedrijf [aar cel geëist voor Programma koninklijk bezoek Koninginnedag Leiden steken naar zwager Leiden Regio JjL WtXJl/zL J<s(jUn£JC WOlxLt. Voor Beatrix gaan we nog een keer door de knieën Overnamehonger Ford Wilton is nog niet gestild lONDERDAG 30 MAART 2000 IN HAAG/LEIDEN RUUD SEP ij dreigde zijn vrouw, zoon en vager te vermoorden en leek en later de daad bij het oord te willen voegen toen hij j^jiet een mes probeerde in te eken op de zwager. Voor zo- iee el de bedreiging als de poging »n( t doodslag hoorde een 51-ja- jnjjge in Marokko geboren Leide- t s] aar gisteren een jaar cel plus ejc :n half jaar voorwaardelijk ei- oe!!n> jjgj De verdachte kreeg op 5 ok- ;nlber vorig jaar ruzie met zijn [Oo htgenote, vrouw en zwager n adat zij de politie in de arm en idden genomen om hem het ol(ais uit te zetten. Vier weken beprder had de rechter beslist de it de man het huis uit moest, le aar dat deed hij niet. Zijn ouw wilde van hem scheiden, at (laar hij weigerde daaraan mee o werken. De man liet zich ge- ;n illig afvoeren door de politie, eke :rwijl de agenten er naast jonden, riep hij ze in het Ne us ;rlands toe dat hij terug zou j imen om ze te vermoorden. Ondanks de dreigende woor- oq ;n lieten de agenten de ver- 2jj ichte even later teruggaan ,eleiar de woning om zijn medi- jr jjnen te halen. Over wat er exen gebeurde, lopen de me ed ngen uiteen. Volgens de man Bve)U de zwager zonder aanlei- l0o ng op hem hebben ingesto- ijnpn, volgens vrouw, zoon en gegvager was het juist de ver- jdipchte die met een mes pro cedeerde om de broer van zijn Cwfhtgenote te doden. Vast staat ;epf in ieder geval dat de politie met vier man sterk de man in de boeien sloeg. Wanneer de Leidse politie vervolgens haar werk goed had gedaan, was de zaak simpel ge weest. Drie mensen verklaren onder ede dat de verdachte heeft gestoken en vijf mensen - waaronder twee agenten - heb ben hem horen dreigen. Maar bij het verhoren van vrouw, zoon en zwager, maakte de po litie een fout. Omdat zowel de vrouw als de zwager nauwelijks Nederlands spraken, maakten ze gebruik van de diensten van de 14-jarige zoon als tolk. Dat daarmee de verklaringen van het drietal niet meer onafhan kelijk van elkaar waren opgete kend, daar hadden de dienders niet bij stil gestaan. Tweeënhalve maand geleden kwam de zaak al voor de rech ter. Maar toen kon rechtbank president I. van Engelen er niet onderuit om op verzoek van de verdediging de vrouw en de zwager op te roepen om op nieuw, en nu voor de recht bank, te getuigen. Gisteren stonden de twee als getuige achter het hekje, en mocht de advocaat proberen aan te tonen dat de eerdere verklaringën van de twee onbetrouwbaar waren. Daar kwam niet veel van te recht. Op de kritische vragen van de raadsman hadden de twee verdachten uiterst plausi bele antwoorden. Als de rechtbank over twee weken uitspraak doet, zit de man al ruim een half jaar vast. ven F "d' cLdt Knorr Wereldgerechten Kies uit 9 verschillende soorten. Per pak n 4.59 voor 3.99 IjO 111/ 3 pakken cU, cLx/j- Programma van het bezoek van koningin Beatrix en de konink lijke familie aan Leiden, zater dag, 29 april 2000 Aankomst 11.30 uur: Aankomst van ko ninklijke familie op het Arse naalplein Het gezelschap wordt welkom geheten door burgemeester Postma en zijn echtgenote en de voorzitter van de Vereniging Koninginnedag Leiden (VKL) Chris Langezaal. De christelijke muziekvereniging Kunst en Ge noegen (K&G senioren) ver zorgt een optreden. Vaartocht 11.35 uur: Aanvang vaartocht door Witte Singel, Vliet en Ra penburg Vanaf het begin wordt de boot met het koninklijk gezelschap begeleid door een ere-escorte van 3x2 boten met geselecteer de roeiers van Die Leythe, Njord en Asopos-De Vliet. De roeiboten blijven op de Witte Singel en gaan niet mee de Vliet op. Op de Witte Singel zijn de vol gende activiteiten: Een optreden van het Eurokoor op het talud van de Hortus Bo tanicus, dixielandmuziek in de tuin van de Leidse Sterrewacht. Op de Vlietbrug, bij binnen komst in de oude stad staan vier trompet-blazers die de aankomst van het koninklijk ge zelschap aankondigen. Voorbij de Molensteegbrug (aan bakboord) speelt muziek vereniging De Burcht. Op de St-Jeroensbrug (Rapen burg) speelt de Sjansi-Bina groep onder leiding van John May Senegalese drummuziek. Ontscheping 11.50 uur: De koninklijke fami lie verlaat de boot aan de oost kant van het Rapenburg tussen Kloksteeg en Houtstraat. Aan de overkant zingt het groot kin derkoor (500 kinderen) onder leiding van Eric Filemon. Wandelroute Wandeling over Rapenburg, door de Kloksteeg naar het Pie terskerkhof. Op het Rapenburg is de rommelmarkt voor kinde ren (zie kader) met daar tussen door deelnemers aan het jeugd- muziekconcours het Gouden Petje (zie kader). In de Klok steeg staan alleen deelnemers aan het Gouden Petje. Op het Pieterskerkhof geven de Leidse gymnastiekverenigingen Jahn en Excelsior gezamenlijk demonstraties dans, turnen en gymnastiek. De twee verenigin gen delen een tumblingbaan waarop vele acrobatische oefe ningen getoond kunnen wor den. De gymnastiekvereniging uit de Poolse zusterstad Torun geeft een demonstratie acroba tische gymnastiek. De Universiteit Leiden verzorgt straattoneel en muziek met me dewerking van Het Leidsch Stu denten Toneel, het duo Ted Roos van LSV Augustinus, het Zingend Hart, een koor van oud-studenten en medewerkers van de universiteit en de vocal group Trick or Treat. Verder een salsashow, een selectie uit de musical Showtime, Dans Dos Bailadores, een Songfesti val van Quintus en Vuurvreters. Bezoek aan Seniorensociëteit (zie kader) in de Pieterskerk. VERVOLG VAN VOORPAGINA IJsclub Voorwaarts uit Katwijk gaat op Konin ginnedag op herhaling. Tijdens de najaarsfees ten in 1995 legden leden van de vereniging op een schoolplein een ijsbaan aan. Nadat die 'klus' was geklaard, zeiden diezelfde leden van Voorwaarts 'nooit meer'. De inspanningen wa ren de bestuurders te veel geworden. Voor Bea trix gaat Voorwaarts nog een keer door de knie- Voorwaarts legt de iji op de Boulevard neer op verzoek van de stichting Katwijk en Oranje 2000. Jan de Winter, de voorzitter van de Oranjevereniging Katwijk aan den Rijn, ver zocht de IJsclub namens de stichting met een 'leuke stunt' te komen. „En toen dachten we gelijk weer aan een ijsbaan", zegt voorzitter Ge rard van Beelen. „Het kostte vijf jaar geleden veel moeite, maar toch hebben we er een goed gevoel van overgehouden." Voorwaarts heeft drie dagen nodig om het ijs te kunnen maken. De ijsbaan zal alleen op zaterdag geopend zijn. Op het ijs worden diverse activiteiten gehou den, zoals ijsdansen, priksleeën en curling. noord-uitgang. Door de Muska- delsteeg naar het Gerecht waar de kinderspelen van Augusti nus (zie kader) worden be zocht. Via de Lokhorststraat, rechtsaf door de Pieterskerkstraat naar het Pieterskerkhof. Daar is een optreden van de majorettes van Heavy METOL op kruispunt Lokhorststraat/Pieterskerk gracht. Op het Pieterskerkhof is een optreden van een salsa band met jeugdige dansertjes. Via de Pieterskerkchoorsteeg naar de Breestraat. Een schilder legt de laatste hand aan de muurschildering van een Koninginnedaggedicht. Op het kruispunt met de Lan- gebrug lopen beroemde Leide- naars zoals: Rembrandt van Rijn, burgemeester Van der Werff en anderen. Afscheid van de koninklijke fa milie op de Breestraat bij het Stadhuis. Hier zingen/spelen, het Rijnlands Christelijk Man- nenkoor/Vox Humana (100 personen), K&G Junioren en de beiaard gezamenlijk 'Ik hou van Holland'. Tot slot één couplet van het Wilhelmus. Wanneer de koninklijke familie afscheid neemt en via het bordes het stadhuis betreedt, luiden alle klokken in het cen trum van Leiden. Op diverse plaatsen langs de route staan kunstwerken en versieringen gemaakt door kun stenaars verbonden aan het Kunstcentrum Haagweg 4. 10.00-16.00 uur Rommel markt voor kinderen De Rommelmarkt voor kin deren is een markt waar kin deren in de leeftijd tot en met 16 jaar oude spulletjes mogen verhandelen. Deze markt bestaat sinds Konin ginnedag 1990 en wordt ge organiseerd door de afdeling Warenmarkten van de ge meente. Deze markt wordt ieder jaar groter, in 1999 bij na 500 deelnemers. De Leidse Reddingsbrigade houdt het water in de gaten en redt eventuele drenkelin gen. 10.00-16.00 uur Het Gou den Petje Een straatmuziekconcours voor jongeren tot en met 16 jaar, voor het eerst in 1999 gehouden met een onver wacht groot aantal deelne mers (60). De kinderen staan/zitten verspreid over de rommelmarkt voor kinde ren en hebben een eigen, toegewezen plek. Een vak kundige jury beoordeelt de prestaties. De hoofdprijs is het Gouden Petje plus een zakgeldprijs, die door de burgemeester wordt uitge reikt tijdens een feestelijke bijeenkomst in de sociëteit van LSV Minerva op 's mid dags om 4 uur. Er is door veel verzorgingste huizen in Leiden gevraagd of de koningin langskomt op 29 april. Ongeveer 350 senjoren uit Leiden worden uitgeno digd voor een sociëteitsoch tend in de Pieterskerk. Er is onder meer zang door een ouderenkoor van 100 perso nen en er is een salonorkest. De televisie van die dag zal op 14 monitoren te volgen zijn. 10.00-16.00 uur Kinderspe len op het Gerecht De Leidse studentenvereni ging Augustinus houdt op Koninginnedag reeds jaren lang kinderspelen op het Ge recht. De Vereniging Konin ginnedag Leiden (VKL) werkt nauw samen met dergelijke organisaties. De VKL ver leent tevens bescheiden fi nanciële steun aan 15 tot 20 wijk-, buurt-, speeltuin- en studentenverenigingen die op Koninginnedag feestelijke activiteiten organiseren. JtÊkm Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. Telefoon: 071-S356426, Fax: 071-5321921. liefl Haags bedrijf neemt Rijnland over jf maanden duurden de on- rhandelingen over de over- ime van de Rijnland-autobe- ijven in Leiden en Leider- irp. Uiteindelijk besloot Jim n Dommelen, directeur van ilton Den Haag, de stap te ïgen. Vorige week werd de op van de twee dealerbedrij- n en het daarbij behorende iroerend goed beklonken, n Dommelen is nu de groot- Ford-dealer van Nederland, verwachte omzet dit jaar is 0 miljoen gulden. Zijn expan- ihonger is daarmee overigens et gestild. vertrouwde naam Rijnland rdwijnt van de gevels in Lei en Leiderdorp. Van Dom- >i elen: „Dat is een naam die je veel tegenkomt. Rijnland is deze buurt ook de naam van makelaar en een rijschool, je in Den Haag de naam zegt, weet iedereen dat over Ford gaat. Diezelfde lamsbekendheid wil ik ook in ;le: n :n ilton Z de Leidse regio." Wilton, hofle verancier, bezit ook Ford Duin streek in Noordwijk, maar dat verkooppunt wordt, vanwege een herverdeling van de rayons, overgedragen aan Van Kalmt- hout en Van Niel uit Lisse. Wilton is na vorige week een bedrijf met 110 werknemers. Er kwamen 35 personeelsleden van Ford Rijnland bij. De nieu we eigenaar heeft grote plan nen. Allereerst gaat hij de rela tie met de omwonenden van het bedrijf aan de Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp ver beteren. „Ik ben eens op een zondag met mijn vrouw hier voorbij gereden en heb gecon stateerd dat het beter kan. Er moeten minder auto's in de omgeving staan. De overlast moet verminderen. Die ver plichting heb je als autobe drijf." De ondernemer denkt met een snellere verkoop van de auto's minder ruimte nodig te hebben. Vader en zoon Van Dommelen bij Ford Rijnland in Leiderdorp. „Als je in Den Haag de naam Wilton zegt, weet iedereen dat het over Ford gaat. Diezelfde naamsbekendheid wil ik ook in de Leidse regio." FOTO HIELCO KUIPERS Het dealerbedrijf in Leiderdorp krijgt een opknapbeurt. Er komt een hypermoderne werkplaats. Dat moet ook wel, want Van Dommelen wil in deze regio meer auto's gaan verkopen, dus moeten die ook kunnen wor den gerepareerd. „We gaan hier de markt bewerken", zegt hij. Daarom gaat hij ook meer com mercieel personeel werven. Wellicht dat in de voormalige Rijnlandvestigingen ook andere typen van Ford, zoals Taurus, Lincoln en Explorer, verkocht gaan worden. „Maar daar moet je natuurlijk wel gekwalificeerd personeel voor hebben." Van Dommelen is nu directeur van vijf vestigingen. „Ik doe het niet alleen. We hebben een ma nagementteam van vier perso nen, onder wie mijn zoon Jim junior, die het verkoopbeleid onder zijn verantwoording heeft. Daaronder zit een echel on mensen, dat van ons de vrij heid heeft om zelfstandig te kunnen werken. Daardoor zijn de bedrijven makkelijk te bestu ren. Ikzelf houd alleen de grote lijnen in de gaten." Sinds Van Dommelen (54) als 22-jarige in dienst trad bij Opel- dealer Riva in Den Haag, heeft hij zijn kwaliteiten in de auto- KORT EN ZAKELIJK Groente- en fruitwinkel P. an Engelen aan het Bevrij- lingsplein krijgt per 1 april een ndere eigenaar. Piet van En- elen draagt dan de sleutels an zijn zaak over aan Aldwin et. Van Engelen was 31 jaar eigenaar van de winkel. Van maandag 3 april tot en met za terdag 8 april is de zaak dicht wegens verbouwing. Maandag 10 april zijn de klanten weer welkom. Pet en zijn medewer kers willen het beleid van Van Engelen voortzetten. Wel gaan zij zich meer rich ten op uitbreiding van het as sortiment kant-en-klaarmaal- tijden zoals stoofschotels %n diverse soorten rauwkost. Het Alphense bedrijf Uipkes Massief Houten Vloerdelen verhuist naar een groter pand. De behuizing van de hout groothandel Uipkes aan de Eu ropalaan is te klein voor het groeiende bedrijf, dat verkast naar de H. Kamerlingh Onnes- weg. Uipkes gaat nu ook de vloerdelen zelf schaven en pro fileren. Wethouder Van der Veen Meerstadt verricht op 11 april om 17 uur de openings handeling. Kampeerwinkel Van der Vliet uit Weteringbrug pakt de her opening van de zaak zaterdag groots aan. Christijan Albers rijdt zaterdag om 10.30 uur voor in een Formule 1-auto. Kinderen kunnen van 11 tot 15 uur op de foto met de talent volle coureur. Verder zijn er demonstraties, aanbiedingen, hapjes en drankjes in de ver nieuwde zaak aan de Lisser- weg. branche bewezen. Hij werkte zich op tot directeur en mede eigenaar van Riva. Nadat hij Wilton had gekocht, moest hij Riva afstoten. Daarna ging het snel. Binnen drie jaar bouwde hij zijn imperium uit tot zes vestigingen, inclusief die in Noordwijk. Van Dommelen weet dat het niet bij deze vestigingen blijft: „Ford is ook eigenaar van Vol vo, Jaquar, Rover en Mazda. In bedrijven die willen verkopen, zijn wij geïnteresseerd. Zoals ook in benzinestations, schade- bedrijven en autowasserettes. Voor die wasserettes ga ik de gemeenten Leiden en Leider dorp benaderen. Ik wil wasse rettes bouwen, waar de mensen zelf hun auto kunnen wassen. Dat is veel milieuvriendelijker dan dat de mensen het voor de deur doen." Voor verminderd autogebruik is Van Dommelen niet bang. „De auto's worden de komende drie jaar acht tot tien procent duur der. Maar het gebruik van het rijbewijs zal toenemen. Ik ver wacht daardoor een opleving van de verkoop van gebruikte auto's." ROB ONDERWATER uit de Leidsch Dagblad IHCHIlüVlilV ANNO 1900 Vrijdag 30 Maart N00RDWIJKERH0UT - Het krioelt in de nabij gele gen Domeingronden tegenwoordig van konijnen. In perceel 2 tusschen den Noordwijkerhoutschen Schulpweg en den Huipenweg is het al bijzonder erg. De helmplanten, die het verstuiven der duinen moeten tegengaan, worden opgegeten en met den oogst van de teelders, die daar domeingrond hebben gepacht, gaat het denzelfden weg. Reeds het vorig jaar werd het gewas van sommi gen totaal vernield en daar niets is gedaan, om de vermenigvuldiging van het schadelijk gedierte tegen te gaan, kan met zekerheid worden voorspeld hoe het dit jaar zal gaan. De teelders zeggen dan ook: "Als we thuis blijven met onze aardappelen, hebben we er ten minste geen narigheid van". Het is dus meer dan tijd om eens de aandacht te vestigen op dien ontzettenden aanwas van het konijn. Met het oog op de menschen, die daar strijden om hun dagelijksch brood, kan de toestand zo niet blij ven. En dat behoeft ook niet. Zelfs de uitroeiing der konijnen in de duinen was belangrijk genoeg met het oog op de instandhouding dier natuurlijke zee wering om haar wettelijk te regelen. ANNO 1975 Zaterdag 29 maart LEIDERDORP - Wij zijn nu 25 jaar beheerders van het Dorpshuis. Aldus de trotse tekst op een paarsge- kleurd kaartje van Ab en Zus Diseraad. Het kaartje is rondgestuurd aan alle vrienden en bekenden, zaal huurders van het Dorpshuis. Albert (51) en z'n vrouw Jansje Ida, beter bekend onder de naam Ab en Zus zijn op 1 april 1950 begonnen vader Dise raad te assisteren in het verbouwde schoolgebouw, waarin jarenlang de openbare 'Hekschool' functio neerde. Hekschool, omdat er een groot gietijzeren hek rondom stond. Jarenlang was er nog een gym nastieklokaal in, aldus Ab, maar nu heeft hij al jaren de bridgeclub (z'n beste klant), de schaak- en dam club en de huisvrouwenvereniging. Ook andere ver enigingen vergaderen er geregeld. "We vinden het ontzettend leuk werk", aldus Albert Diseraad. "Wij kunnen nooit naar een verjaardag, maar dat vinden we niet erg". Het contact met de mensen en de ge zellige sfeer vinden ze beiden erg prettig. LEIDEN - Voor het eerst sinds 1967 is het inwoner tal van Leiden het afgelopen jaar weer gegroeid. Per 31 december 1974 telde Leiden 97.913 inwoners tegen 96.882 een jaar eerder. Nochthans zakte het aantal bewoners in de binnenstad opnieuw (met uit zondering van Marewijk, doordat de studentenflat aan het Pelikaanhof bewoond raakte). LEIDEN - Deze maand bestaat de reisvereniging 'Onder Ons' 25 jaar. Het is best mogelijk dat nie mand van deze vereniging heeft gehoord: het is na melijk een uiterst geselecteerd gezelschap: een fa miliereisvereniging. Opgericht door ene Keyzer, die het goede idee had om eens per jaar met de hele fa milie (en wat daar allemaal intussen aan was ge trouwd) een dagje op stap te gaan. Daartoe werd er per week per man een kwartje opzij gelegd. En van lieverlee werd het een traditie. Folo's lil deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 61) 18 In zwart vïlt) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB 1 xldi-n of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstrant 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Twee deelnemers aan het Gouden Petje van 1999. ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15