Leiden Regio Milieuraad: breid terrein Haagweg uit Penseel was van Rembrandt evenshof ergert zich aan inkelcentrum en rondweg Nieuwe directeur Cornel: LWO herbergt veel professionaliteit Meer geld voor beschuit met muisjes thuis NDERDAG 30 MAART 2000 erdachte straatroof voorgeleid ;n Een 16-jarige Leidenaar is gisteren voorgeleid aan de of- er van justitie in Den Haag. Hij wordt er van verdacht zon- ;avond op de Vrouwenweg in Leiden een jongen (17) uit Zoe- woude te hebben beroofd van sieraden en een mobiele tele- n. De dader werd daarbij vergezeld door drie vrienden. De werden later die zondagavond al opgepakt. Al snel bleek alleen de 16-jarige verantwoordelijk was voor de beroving arop de andere drie verdachten werden vrijgelaten. iscussie over Oostenrijk-boycot 'ENMoeten we Oostenrijk boycotten nu extreem-rechts ar in de regering zit? WD-Kamerlid Van Baaien, PvdA-Ka- »rlid Wagenaar en de beleidsmedewerker van CDA'er Hillen an op maandag 3 april over dit onderwerp met elkaar en met publiek in discussie. De bijeenkomst met de politici wordt rganiseerd door de politieke jongerenverenigingen CDJA, VD en JS, en begint om 20.00 uur plaats in hotel Nieuw Mi- rva aan de Boommarkt. eclamebord hoeft niet weg van gevel i haag/leiden Het reclamebord met de firmanaam Bax en ndel Makelaars en taxateurs O.G. hoeft niet weggehaald te irden van de gevel van het appartementengebouw op de hoek ngegracht en Volmolengracht in Leiden. De Haagse kort ge- ïgrechter mr. D. Allewijn heeft gisteren deze eis van de Ver- iging van Eigenaars van het gebouw afgewezen. Volgens de :eniging is het bord bevestigd op een plaats op de gevel waar akte van splitsing van de appartementen dit niet toestaat. Igens rechter Allewijn is de akte daar echter niet duidelijk t. Hij vindt bovendien dat de Vereniging van Eigenaars, die nog een procedure bij de Raad van State heeft lopen, geen iedeisend belang heeft bij een verwijdering. bovendien over hardrijders, bussen en les-vrachtwagens. Ook wordt de weg nogal eens gevaarlijk gevonden. De dependance van de bi bliotheek is populair. Meer dan de helft van de geënquêteerden bezoekt die geregeld. Een derde van hen komt regelmatig in het buurthuis. De wijkpolitie heeft weinig aanloop, maar dat kan juist een heel goed teken zijn, merkt de Wijkraad op. Het algemeen onderhoud van de Stevenshof valt tegen. De helft is daar niet tevreden over. Grootste ergernissen zijn de "onvoorstelbare" hoeveelhe den zwerfvuil in de wijk, de hoeveelheid opgehoopt vuil bij papier- en glascontainers, wat nog achterblijft als de vuilnis- dienst is geweest en de resten glas die onder andere op fiets paden terechtkomen. De resultaten van de enquête staan in het laatste nummer van Polderpraat, het ledenblad van de wijkvereniging dat deze week in de bus valt. De uitkom sten worden besproken op het jaarlijkse Burgerforum van de Stevenshof. De Wijkraad wil dat de gemeente actie onderneemt. „Het aantal opmerkingen is zo hoog dat we heel snel met de gemeentelijke instellingen om tafel moeten", schrijft ze in Pol derpraat. „In ieder geval zou den de resultaten terug moeten komen in de plannen van de gemeentelijke diensten voor de Stevenshof." connie van uffelen G. Cornel wordt de nieuwe directeur van de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO). Per 1 juni volgt hij J. Schipper op. Deze was sinds september tijdelijk directeur. Cornel is begin-veertig en werkt als project-manager senior con sultant voor het ID-NL Innovatiecen trum voor Uitvindingen in Rotterdam. Daar buigt hij zich over vraagstukken van strategische aard. Hij heeft onder meer proefopstellingen gemaakt voor de Betuweroute en voor brouwproces- sen van bierbrouwerijen. Opdrachtgevers van het Innovatie- Centrum zijn onder meer ministeries. Zo is er voor het ministerie van Defen sie onderzocht op welke manieren het mogelijk is om mijnen versneld op te ruimen. „Mijn specialisme daarbij is het samenbrengen van de mensen die deskundig zijn op bepaalde terreinen. Het bij elkaar brengen van informatie. Op een creatieve manier mensen van binnen en van buiten het bedrijf sa men het probleem tot een oplossing laten brengen. Daar gaat het om." De vorige directeur, A. Flapper, werd door de LWO aan de kant gezet na een vernietigend rapport van het onder zoeksbureau Twynstra Gudde. Volgens het bureau liet de communicatie tus sen directie, managementteam en me dewerkers te wensen over. Bovendien kwamen de samenwerking en afstem ming van de verschillende onderdelen binnen de organisatie onvoldoende van de grond. Cornel zegt als psycho loog te zijn opgeleid om veranderings processen op te zetten. Hij studeerde Sociale Psychologie Veranderkunde en Arbeids- en Organisatiepsychologie in Leiden. Cornel vindt dat mensen al snel een wat negatieve mening over het welzijnswerk hebben. „Maar ana lyseer wat goed gaat en kijk ook hoe je dingen die niet goed gaan, kunt veran deren. Ik denk dat de LWO veel profes sionaliteit herbergt. Die moet naar buiten komen." Verder wil Cornel nog niets over zichzelf zeggen. irobbert minkhorst elcentrum de Stevens- in, de verkeerschaos op de Iweg in de Stevenshof en zwerfvuil in de buurt vor- de grootste ergernissen •r de inwoners van de Leid- ieuwbouwwijk. Deze con- e trekt de Wijkraad Ste- hof uit een enquête onder 250 personen. Die enquê- Dudt de wijkorganisatie ie- aar. Deze keer is voor het het winkelcentrum ont- chaotische situaties, ver- n wijkbewoners. Met de is de Stevensbloem maar n manier te bereiken. De worden bevoorraad hele grote vrachtwagens', leidt bovendien tot een erchaos. Bijna de helft de ondervraagden noemt ir de bereikbaarheid van inkelcentrum slecht. de flinke hoeveelheid in en rond het winkelcen- stoort zich eveneens een enlijk aantal mensen. Be- rs missen in het aanbod rinkels zaken als de Hema, Blokker-vestiging of de enbar. rondweg (Stevenshof- Dobbedreef, Zeldenrust- C. Tooropweg, H. Davids on Hadewijchlaan) door de is te smal en telt teveel ten, luidt de algemene kri- van bewoners. Ze klagen Voor een publiek van zestien Leidse verloskundigen en enkele door hen op de wereld geholpen kinderen verbeeldde Theater in Bedrijf gisteren op de Beestenmarkt het hectische leven van vroedvrouwen. Met behulp van op de wang geplakte microfoontjes overstemden de speelsters de snij dende wind. FOTO HIELCO KUIPERS onno havermans Ten einde raad valt de toneel-verloskundi ge op de harde, koude keien van de Bees tenmarkt. De telefoon rinkelt aan een stuk door, hoogzwangere vrouwen eisen aan dacht, de kraamafdeling is overvol, colle ga's willen nu toch dringend vergaderen over de werkdruk en thuis wacht een jam merend kind. Als haar dat allemaal teveel wordt jengelen de medespeelsters in koor: „Je hebt hier toch zelf voor gekozen!" Zestien verloskundigen uit de Leidse re gio klappen om het hardst. Het stukje waarmee Theater in Bedrijf de stakingsactie van de Leidse vroedvrouwen ondersteunt, is uit het leven gegrepen. Een druk leven. Te druk. Om daar verandering in te bren gen, leggen de vroedvrouwen het werk tel kens in een ander deel van het land stil, tot dat de politiek bereid is meer geld uit te trekken voor een beter salaris en meer op- leidingsplekken. Leiden was gisteren aan de beurt. Toneel, een dixielandbandje, ballonnen, beschuit met muisjes en een roedel opge trommelde vaders en moeders met kroost zetten de korte manifestatie op de Beesten markt kracht bij. Heus, het is een leuk vak, benadrukken de,, dames stuk voor stuk. Vrouwen helpen bij het op de wereld zetten van een kind is mooi werk. Dat het energie vreet en ze soms bij nacht en ontij klaar moeten staan, ach, dat nemen ze voor lief. Maar nu het personeelstekort aanzwelt terwijl het werk steeds meer aandacht vergt, wordt het de verloskundigen toch te gortig. Ze wijzen het aanbod van minister Borst om zestig miljoen gulden extra voor deze zorg uit te trekken gedecideerd van de hand. Niet genoeg. Oplossen van de werk druk kost geld, betogen de spreeksters op de Beestenmarkt. Maar uiteindelijk zal de Nederlandse zorg goedkoper uit zijn. Want goed verzorgde thuisbevallingen voorko men een nodeloos beroep op medische voorzieningen. Bijna een op de drie bevallingen in Ne derland (31 procent) heeft thuis plaats. Daarmee neemt Nederland in de wereld een unieke positie in; andere landen ko men men niet verder dan enkele procen ten. Een hoogzwangere Monique Muller vertelt de toehoorders dat ze juist daarom vanuit Peking, waar ze woont, terug naar Leiden is gekomen. „Over twee weken ben ik uitgerekend. In China kan ik in het zie kenhuis terecht, daar loopt alles gesmeerd en volgens plan, ik mag zelf de datum kie zen. Maar ik wil juist thuis zijn, met mijn gezin, waar ik me op mijn gemak voel. En als het mis gaat toch snel naar het zieken huis. Dat kan alleen hier in Nederland." Precies dat voordeel staat momenteel onder druk, betogen de stakende vroed vrouwen. Daarom trokken ze vandaag op naar Den Haag, waar de Tweede Kamer de batteerde over de zorg. houten gebruiksvoorwerp begin deze maand in de em van de Rijnsburgersin- Is gevonden, is een penseel ïeeft toebehoord aan kunst- ilder Rembrandt van Rijn. concluderen zowel stads- teoloog Maarten Dolmans conservator van De Laken- Ingrid Moerman. Het klei- 1 dat voor Leiden van grote de is, wordt zaterdagmid- eenmalig in De Lakenhal ongesteld in een lucht- ite vitrine. Daarna wordt enseel geconserveerd en het een permanent plekje e uitbreiding van het ge- ntelijk museum, et zoeken naar blindgan- uit de Tweede Wereldoor- verden onlangs rond de sburgerbrug geen bommen inden. Wel werden er stuk- aardewerk met verfresten overblijfselen van een houten scheepje uit de zeven tiende eeuw in de modder aan getroffen. Daarin bevond zich ook een penseel. Na uitgebreid onderzoek waarin ook de verf resten op het aardewerk zijn geanalyseerd, is de conclusie dat het penseel inderdaad aan Rembrandt heeft toebehoord en uit de periode rond 1630 stamt. Bij het onderzoek is onder meer gekeken naar de vorm van het penseel en de oudheid van het hout van de restanten van het scheepje waarin het is gevonden. Daarbij is gebruik gemaakt van de modernste la boratoriumtechnieken. Dol mans en Moerman sluiten ech ter niet uit dat het penseel ook kan zijn gebruikt door Jan Lie- vens die van 1624 tot 1631 met de molenaarszoon een atelier deelde in vermoedelijk de Mus- kadelsteeg. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad Rembrandt vertrok in 1631 uit Leiden naar Amsterdam. Dat ging in die tijd per trekschuit via de Rijnsburgersingel en de Mare die toen nog op open wa ter uitkwam, de Leidsche Meer. De hele Haarlemmermeer was toen immers nog niet droogge legd. Het penseel is zaterdagmiddag van 13.00 tot 15.00 uur in de statige Gouvemeurskamer van De Lakenhal voor het publiek te zien. Het voorwerp ligt in een luchtdichte vitrine om geen vocht bij het hout te laten komen waardoor het krom trekt. Na de tentoonstelling gaat het penseel terug naar het laboratorium waar het verder wordt behandeld en geconser veerd. Daarna krijgt het een permanent plekje in de uitbrei ding van het museum. Hallo Japan Hello girl or boy. I'm tiuelve years old. I live in south west Holland. A typical dutch color is orange. Can you send me so me Pokémon cards?" Briefje van Erik-Jan, een leer- ling uit groep acht van de Eer ste Leidse Schoolvereniging aan - waarschijnlijk - een toe komstige vriendje of vriendin netje in het Japanse Hirado. Op de voorkant van de kaart die hij maakte, staat een molen, een stuk kaas, een klomp en veel water. Zijn verzoekje om de Po- kémonkaarten is best slim, die zijn tenslotte in Japan uitge vonden. Zijn klasgenootjes maakten ook allemaal een kaart. Deze week gaat de oogst naar een basisschool in Japan, waar de leeftijdsgenootjes van de Leidse kinderen met smart zitten te wachten op berichten uit Nederland. De correspondentie is een ge- f !■.«-- Een van de tekeningen die binnenkort hun weg vinden naar Japan. TEKENING PR volg van de bemoeienissen van Jeroen Veldhuizen, een Leide naar die Japans heeft gestu deerd en die nu voor de ge meente Hirado de externe be trekkingen verzorgt. Veldhui zen heeft geregeld contacten met Aad van der Luit van het gemeentelijk Sportbedrijf. Hij meldde vanuit Japan dat hij een groep schoolkinderen ken de die graag iets van leeftijds genoten zou leren over de Ne derlandse cultuur en over de sporten die in Holland worden beoefend. Van der Luit bena derde de leerkracht van groep acht van de Eerste Leidse Schoolvereniging. Zij en haar pupillen waren de Japanse kin deren graag van dienst. Zeker nu het jaar 2000 in Leiden en Nederland is uitgeroepen tot Japanjaar. Er ligt momenteel dus een dik ke stapel handgemaakte pren ten op het postkantoor. Bin nenkort weten de jeugdige Ja panners 'precies' hoe het er in Nederland aan toe gaat. Een kleine greep uit de teke ningen, met volgens de ijverige makers typisch Hollandse tafe relen: klompen, tulpen, mo lens, haring, schaatsers, koeien, kaas en kroket a Dutch snack). Frau Antje figureert regelmatig op de tekeningen this is the traditional costume in Holland) Ook de begeleidende teksten doen glimlachen. Hi, anonymous person, schrijft Sjoerd (hij weet nog niet wie zijn kaart onder ogen krijgt). Marie-Christine geeft alvast een introductieles Nederlands: Adviesorgaan: Boommarkt garage niet nodig Een parkeergarage aan de Boommarkt in de Leidse bin nenstad is niet nodig. Die conclusie trekt de Leidse Mi lieuraad uit het rapport van bureau Goudappel Coffeng over de verkeersafwikkeling in het westelijk deel van het centrum. Wijzer is het, aldus de raad in een brief aan B en W van Leiden, het Haagwegterrein uit te breiden. robbert minkhorst De ontwikkelingen rond de Aal markt, waar projectontwikke laar MAB de plannen nog ver der voor uitwerkt, en het Haag wegterrein (wonen langs het spoor in het Stad Milieupro ject) hebben grote gevolgen voor de afwikkeling van het ver keer. Leiden wilde weten welke, en daarbij of de wens was ge rechtvaardigd om een kleine parkeergarage op de Boom markt te bouwen. Dat is het geval, stelde ver keerswethouder Van Rij vast nadat hij het onderzoek van Goudappel Coffeng had gele zen. De studie onderstreept nogmaals de noodzaak van de Boommarktgarage, maakte hij begin dit jaar duidelijk. Tegelijk voorzag hij problemen als het aantal parkeerplaatsen op het voormalige Van Gend Loos terrein (Haagwegterrein) zou worden uitgebreid. Zonder ex tra infrastructuur loopt het ver keer op de Haagweg, de Mors- weg, het Noordeinde en waar schijnlijk ook op de Witte Singel en de Turfmarkt vast. De Leidse Milieuraad komt met een hele andere lezing over de bevindingen van Goudappel Coffeng. Het onderzoeksbureau kan maar een argument noe men dat de bouw van de Boommarktgarage rechtvaar digt, stelt het adviesorgaan vast. „Het enige argument dat in het rapport voor een garage pleit is de ervaring van het onder zoeksbureau dat slechts een klein deel van de automobilis ten bereid is om buiten een centrum te parkeren voor een bezoek aan de binnenstad. Alle andere (negen) argu menten die Goudappel Coffeng noemt, geven aan dat een par keergarage in het hart van de stad juist beter niet kan worden gebouwd. Er ontstaan onder meer verkeersknelpunten op de Haagweg en het Noordeinde. Omdat de garage moeilijk be reikbaar wordt, loopt deze op piektijden (dc zaterdagmidda gen) niet vol. Daarbij wijzen an dere berekeningen uit dat het gebruik van het Haagwegterrein wordt gehalveerd als op de Boommarkt een parkeergarage komt. Geluidsoverlast en lucht verontreiniging nemen toe. Goudappel Coffeng noemt drie oplossingen: het niet bouwen van een garage, eenrichtings verkeer invoeren op het Noord einde of het Haagwegterrein vergroten. De Milieuraad neemt de sug gestie voor het Noordeinde over. Dat maakt~~het centrum aantrekkelijker voor fietsers en voetgangers. Bovendien advi seert ze om de garage aan de Boommarkt niet te bouwen. Dan haalt de gemeente ook haar eigen 'autoluwe binnen- stadsbeleid' niet onderuit. De capaciteit op het Haagwegter rein moet gelijk blijven en zo mogelijk uitgebreid. Het initia tief van de eigenaar, de Stich ting Stadsparkeerplan Leiden, om nog meer terreinen met af en aanrijdende citybusjes in te richten, steunt de Milieuraad. Leidse in zes jaar tijd drie keer slachtoffer misdrijf leiden eric-jan berendsen Dat er geld is gestolen is verve lend, maar dèt kunnen het slachtoffer en haar man nog van zich afzetten. De emotione le waarde van een deel van de inhoud van de tas die is ge roofd, is echter vele keren gro ter. Foto's van kleinkinderen en een overleden moeder bijvoor beeld en een handig adresboek je. Onvervangbaar. Het 60-jari ge slachtoffer werd maandag avond onder het viaduct op de Doctor Lelylaan van haar hand tas beroofd. De vrouw is dermate over stuur dat haar echtgenoot het woord voert. „Zes jaar geleden werd er op kerstavond bij ons thuis in Koppelstein ingebro ken. Er zijn sieraden gestolen maar er wefd ook een enorme ravage aangericht. Een trauma tische ervaring. Twee jaar gele den werd mijn vrouw op de markt van haar portemonnee beroofd. Hoeveel kan een mens verdragen?" Hij doet een emotionele op roep aan de dader de bezittin gen met een emotionele waar de terug te geven. „Dat gestolen geld? Daar komen we wel over heen maar vooral die foto's zijn uniek en willen we heel graag terughebben. Als de dader nog enig gevoel in zich heeft, laat hij de handtas ergens achter waar eerlijke mensen het vinden en naar de politie brengen. Dat zou in ieder geval een troost zijn." Wl (U fjtS Mill; molen say. moolun) Willemijn: In Holland school is very pretty funny. Myrthe: I like shopping here. And Holland is going to win, voorspelt Rob de uitslag van de Europese kampioenschappen voetbal. I play hockey. That is a sport where you have to hit a ball with a wooden stick, meldt Marjolijn, die direct ook maar vertelt hoe ze er uit ziet: blond stijl haar, blauw groene ogen en sproetjes have freckles too) Toch benieuwd wat er terug komt vanuit Japan: tekeningen van geisha's, samoerai en koi- karpers, waarschijnlijk. eric-jan berendsen annet van aarsen De kassen zijn weer open! Kom kijken, ruiken en proeven met het hele gezin. Kom naar Roelofarendsveen en Rijnsburg op zaterdag 1 april. Volg de routeborden, r andere regio's? Bel gratis 0800 - 0230199 of kijk op Internet www.komlndekas.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13