Smaak vis zit in de lift Calcium: melk mag, maar broccoli ook Vis maakt 't leven verrukkelijk Maatje meer Lekker dineren uit de frituurpan Uit eten kan ook aan je eigen tafel DONDERDAG 30 MAART 2000 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER 023-515 Sunstruck slaat pilsje dood De afzet van verse vis is het afgelopen jaar weer verder gestegen. In 1999 kochten de Nederlandse huishoudens acht procent meer vis en gaven hieraan negen procent meer geld uit. Producten die het goed doen zijn gerookte zalm en paling, gezouten haring, verse zalm, mosselen en garnalen. Dit blijkt uit cijfers van het Nederlands Vis- bureau. Verse vis heeft in de meeste gevallen de voorkeur, ge volgd door diepvriesvis en in mindere mate vis in blik of glas. Verse vis wordt vooral gekocht bij de visspeciaal- zaak, op de markt of bij de viskraam. Gezamenlijk is deze visdetailhandel goed voor een marktaandeel van 67 pro cent. Runner-up is de supermarkt die zich de laatste ja ren serieus met de verkoop van verse vis bezighoudt. Op dit moment wordt al 38 procent van de verse visaanko- pen bij de supermarkt gedaan. Het assortiment van de visspeciaalzaak ziet er echter anders uit dan het assorti ment van de supermarkt. Ter illustratie hier de 'Top 5' van beide winkeltypen: Top 5 visspeciaalzaak: 1. gezouten haring; 2. kabeljauw; 3. lekkerbek; 4. zalm naturel; 5. kibbeling. Top 5 supermarkt: 1. gerookte zalm; 2. mosselen; 3. garnalen; 4. zalm natu rel; 5. gerookte paling. Top 5 totaal: 1gezouten haring; 2. gerookte zalm; 3. garnalen; 4. lek kerbek; 5. kabeljauw. Ondanks de groei in afzet van vis is de visconsumptie in Nederland nog steeds laag (één van de laagste van Euro pa). Gemiddeld staat één keer per drie weken vis op het menu. De grootste belemmering is de onbekendheid met vis. Het Nederlands Visbureau is daarom begonnen met een voorlichtingscampagne. Bij viswinkels en super markten ligt het gratis receptenboekje 'Tijd voor Vis'. Ook verkrijgbaar via 0800-9080, website www.tijdvoor- vis.nl. Gestoofde kabeljauw in Mexicaanse stijl Spoel de kabeljauwfilets af on der de koude kraan en dep ze droog. Bestrooi de filets met 1 eetlepel van de tacokruiden. Laat het blikje kidneybonen met de maïskorrels goed uit lekken. Meng de kidneybonen met de maïskorrels, de taco- saus en de rest van de kruiden. Verhit de boter in een pan en bak de kabeljauwfilets ca. 3 minuten op een matig vuur. Voeg het bonenmaïsmengsel toe aan de kabeljauwfilets en laat dit in ca. 3 minuten warm worden. Laat het geheel ca. 5 minuten met de deksel op de pan op een laag vuur zachtjes stoven. Snijd ondertussen de lente-uitjes in zeer smalle rin gen en strooi ze over het ge recht. Lekker met rijst. Benodigdheden voor 4 personen 4 kabeljauwfilets (150 g elk), 2 eetlepels tacokruiden, 1 blikje kidneybonen, 1 blikje maïskorrels, 50 g boter, 4 lente-uitjes, 1 pot milde tacosaus. Het tijdschrift Viva vindt dat er te weinig eigentijdse mode in maat 42 en meer te vinden is. Daarom heeft het blad de kle dingcollectie Viva by More be dacht. Een trendy basiscollectie in maat 42 t/m 56. De collectie sluit aan op de filosofie van Vi va: 'je bent wie je bent en je bent wat je draagt!' De kleding uit de collectie is goed met el kaar te combineren, praktisch en bovendien betaalbaar. Een greep uit het aanbod: satij nen rokken, enkellange over hemdblouses, colberts, broeken in diverse lengtes en knierok ken/ De basiskleuren zijn wit, zwart, kaki en staalblauw. De prijzen variëren van 59,95 gul den tot 199,95 gulden. De col lectie is verkrijgbaar bij Mode Tineke en More Fashion. 'Melk mag' vindt onderzoekster Saertje Verkoeijen. 'Melk moet', zoals de bekende reclameslo gan het wil, is misschien een beetje overdreven. Melk is een bron van kalk, maar niemand is volgens Verkoeijen verplicht melk te drinken. Ook veel groenten zijn kalkleverancier. En daarom concludeert ze: melk mag, maar broccoli ook 'Melk mag' is de titel van een door haar uitgevoerde litera tuurstudie voor de Utrechtse Wetenschapswinkel Biologie. Ze heeft 58 publicaties doorge spit. Aanleiding was de actie die af en toe wordt gevoerd tegen melk. De achtergrond van de actievoerders is niet echt duide lijk. Ze komen niet uit de vege tarische hoek, want daar is zui vel een geaccepteerd voedings middel. De anti-zuivelstem- ming komt voort uit een soort geruchtencircuit, waarin men sen elkaar op grond van vage beweringen angst aanpraten. Eén actievoerder, de Amerikaan Robert Cohen, schreef het boek 'Milk, the deadly poison' (Melk, een dodelijk gif) en richtte een Anti Zuivel Verbond op. Hij be schuldigt de Amerikaanse Me dical Association en de zuivel industrie in de VS van bedrog, omdat ze het drinken van ma gere of halfvolle melk propage ren ter voorkoming van darm kanker. Hij beweert ook dat melk een slechte calciumbron is en juist osteoporose - botont- kalking - in de hand werkt. Dat wekte irritatie onder des kundigen die al jaren wijzen op de voordelen van melk: je moet melk drinken voor de kalk, die heb je hard nodig om sterke botten te krijgen. Botontkalking is vooral voor oudere vrouwen een bron van ellende, overigens vooral veroorzaakt door een sterk afnemende hormoonpro ductie. Verdwijnend bot is de oorzaak van botbreuken, zie kenhuisopnames, pijn en narig heid. Iets dat iedereen graag wil voorkomen, ook al om de kos ten van de gezondheidszorg in toom te houden. Geprikkeld door de boze bewe ringen gaf de Osteoporose Stichting de Wetenschapswin kel Biologie opdracht een litera tuuronderzoek uit te voeren naar de effecten van melk drin ken op osteoporose. Niet alleen wat betreft kalk, maar ook naar de invloed van eiwit. Een over maat aan eiwitten in voeding veroorzaakt verlies van kalk via de urine. Het onderzoek leverde geen eenduidige conclusie op, vond Verkoeijen. De meeste studies gaan er van uit dat kalk in voe ding een positief effect op ge zonde botten heeft, en in elk geval geen negatief effect. Maar er zijn toch wel wat onvermij delijke onzekerheden. De absorptie van kalk neemt bijvoorbeeld af met het stijgen van de leeftijd. Kinderen ne men 75 procent op van de cal cium die ze binnenkrijgen. Bij ouderen loopt dat uiteen van dertig tot vijftig procent. Boven dien spelen bij botontkalking veel factoren een rol, zoals erfe lijkheid, postuur, en mogelijk ook roken, gebrek aan bewe ging, overmatig gebruik van al cohol of koffie, enzovoort. Ca feïne verhoogt de uitscheiding van calcium, maar het scheutje melk in de koffie kan een tegen wicht zijn. Matig alcoholge bruik lijkt weer positief te zijn. De opname van kalk door het lichaam is zeer gecompliceerd, en wordt door vele factoren be- invloed. Van de calcium in melk wordt überhaupt maar twintig tot veertig procent ge bruikt. Dat hangt weer af van wat iemand op een bepaald moment meer of minder nodig heeft (van zijn calciumstatus, zogezegd). De absorptiecapaci- teit van veel groenten is vaak beter dan die van melk, behalve als die groente veel oxalaat be vat, zoals spinazie. Of veel phytaat (vezel), want ook dat kan de calciumopname versto ren. Er zijn kleinere groepjes men- Acteur Peer Mascini speelt de hoofdrol in een bekroonde serie reclamespotjes voor Melkunie. ;(oc sen die het van groenten moe ten hebben. Dat zijn 'ovo-vege- tariërs' (wel ei, maar geen an dere dierlijke producten), 'vega- nisten' (alles van dieren verbo den) of 'fruitisten', die alleen eten wat spontaan van planten afvalt. Verkoeijen stelt vast dat die het erg moeilijk hebben, omdat ze dan wel heel veel groen moeten eten. „Het is in de praktijk niet haalbaar elke dag bijvoorbeeld vijf porties broccoli te eten", zegt ze. Voor het grootste deel van de bevolking zijn melk en melk producten als kaas en yoghurt belangrijke elementen in het dagelijkse eetpatroon. Geen melk, geen kaas, dat is eigenlijk ondenkbaar. Bovendien is zui vel voedzaam, want behalve kalk en eiwit halen we er ook nog koolhydraten (melksuiker) en vet uit. Maar anti-melkman Cohen wil daar niet van horen. „Er zitten hormonen in melk, die bijdra gen aan het ontstaan van kan ker", beweert hij. Net als 'melk- consumptie de oorzaak is van astma, verantwoordelijk voor koliek, oorpijnen, verkoudheid en verstoppingen'. En: 'Door melkconsumptie krijgt een op de zes Amerikaanse vrouwen borstkanker'. Melk zou volgens Cohen ook de oorzaak zijn van diabetes bij kinderen, hart- en vaatziekten, arteriosclerose, ar tritis, nierstenen, prikkelbaar heid, depressiviteit en allergie- en. Cohen ziet een complot van de Amerikaanse overheid en de zuivelindustrie die de onweten de burgers belazeren. Zijn opmerkelijkste bewering is wel dat calcium osteoporose veroorzaakt. „Drink melk en breek botten", zegt hij, zonder enig bewijs aan te voeren. In haar inventarisatie heeft Ver koeijen ook nergens anders een spoortje bewijs kunnen vinden. Lang niet alle onderzoekers zijn het met elkaar eens over de precieze effecten van kalk op bot, maar men is het wel eens over het belang van voldoende calcium in de voeding. En over de behoefte aan vitamine D, die nodig is voor de opname van kalk. Overmatige consumptie van ei witten (die overigens lang niet uit alleen uit melk afkomstig zijn, maar ook uit vlees, groen ten, noten en graan) leidt inder daad tot verlies van calcium, die wordt uitgeplast. Dat verlies wordt weer gecompenseerd, doordat er dan meer kalk uit voeding wordt opgenomen. Wie geen zin heeft in melk, kan een andere goede calciumbron aanspreken, zegt Verkoeijen, bijvoorbeeld sojamelk of vruch tensappen die met calcium zijn verrijkt. Het Voedingscentrum, dat voor Nederland de officiële voedingsadviezen opstelt, con cludeert naar aanleiding van Verkoeijens rapport dat er in elk geval geen reden is om an ders tegen melk aan te kijken. Er gaat weinig boven een pils op een terrasje. Maar getrain bierdrinkers weten dat je de drank niet te lang in de zon moet laten staan. Al na een kwartier gaat de typische biersmaak verloren. In Wage ningen weet men nu ook hoi dat komt. Bier verschaalt bij veel licht door het ontstaan een klein molecuul dat toepj selijk 'sunstruck' wordt ge noemd. Onderzoekster Mart Duyvis: „Sunstruck is het we van riboflavine ofwel vitamii B2. Deze vitamine versnelt o der invloed van licht een ser reacties in het bierglas. Bij d proces gaat isohumulone ve ren. Dat is de stof uit hop dii bier zijn bittere smaak geeft. Vervolgens bindt riboflavine 5Ï met aminozuren tot het wraakte sunstruck molecuul waaraan ook zwavel zit. Daa om proeft verschaald bier z\ velachtig." Dit proces treedt vooral op bij heldere biersoo ten, zoals pils. Er zijn geen v 31 schillen ontdekt tussen pils- soorten. Het gehalte aan rib oflavine is vrijwel overal „Wel hebben donkere bierei veel minder last van zonne brand, omdat de kleur het lit tegenhoudt", aldus Duyvis. het probleem te voorkomen wordt bier ook meestal gebo teld in groene of bruine fles: Het verschalingsproces is v< '3 gens Duyvis te blokkeren do toevoeging van een eiwit uit kipeieren. Dat eiwit zorgt er voor dat het embryo voldoeiW» vitamine B2 binnen krijgt. E binding van het kipeiwit me vitamine wordt het smaakbi13 dervend effect tenietgedaan Maar Duyvis betwijfelt of de bierbrouwers hiervoor zulle'9 kiezen. De consument wil ii mers een natuurlijk produc verwacht meer van nieuwe technieken waarbij al tijden productie in de fabriek het 113 tige riboflavine wordt weggi vangen. PETER DE JAEGER „Ga je mee schat, we gaan uit eten. Een tien-gangen-diner. Bij de snackbar. Haha." De bele gen grap wordt op verrassende wijze werkelijkheid bij de Veenendaalse chefkok Patrick Pronk, die een smakelijk en stijlvol diner weet te serveren uit de frituurpan. Met gefrituur de basilicum als lardering voor een eveneens gefrituurde kalfs- schnitzel. Met erwtensoepkro ketten, oesterzwammen en zee duivelbiefstuk uit dezelfde fri- tuurbak. Een heuse Chateaubri and, Italiaanse truffelkaas en kokosijs. Ook weer uit de fri- tuurbalc. Patrick Pronk heeft zijn tien gangen-diner bedacht als 'iets lekker mafs'. „Ontstaan toen ik een kennis en tevens eigenares se van het jubilerende cafetaria Dicky van den Berg een reke ning stuurde voor haar lease- kippen. In plaats van aan cafe taria De Markt adresseerde ik dat aan Frituur-Restaurant De Markt. Die naamgeving heeft geleid tot hetgeen er hier van avond gebeurt." Pronk drijft de kookstudio Bou quet Garni in het rustiek gele gen gehucht De Klomp. Onder zijn leiding promoveert daar menig stoethaspel tot verdien stelijk kok, zij het soms voor de duur van enkele uren. Pronk is daarbij gastheer, entertainer, docent en kok tegelijk. De rap van de tongriem gesne den Pronk gaat weinig uit de weg, pakt elke uitdaging aan. Leasekippen, diners vanuit het frituurvet en binnenkort een grote verbouwingsstunt. „Je moet dingen aandurven. Expe rimenteren, spontaan zijn. Wat hier vanavond in de frituur gaat, heb ik ook niet uitgepro beerd. Gaat het mis dan gaat mis." Mis gaat er weinig. Vooral de als voorafje geserveerde erw tensoepkroket valt buitenge woon in de smaak. „Daarmee trek je volle zalen, moet je oc trooi op aanvragen, Patrick", roept een van de eters enthou- De test van de erwtensoepkroket. siast. Pronk grijnst wat. „Schiet je niets mee op, kost klauwen vol geld. Ze zagen zo'n ding een keer doormidden en dan weten ze wat erin zit. Andere naam en klaar is Kees. Nee. daar maak ik me niet druk om. Ze doen hun best maar, ik bedenk wel weer wat anders. Ook zijn 'Limousine Chateau briand' komt op vorstelijke wij ze uit de frituur en is van tongs- trelende kwaliteit. „Frituren heeft een hoop voordelen", weet Pronk. Hij wijdt even uit over de mogelijkheden van een simpele huis- tuin- en keuken- frituur. „Kun je van alles mee doen. Maar dat kan ook met een koffiezetapparaat. Mensen onderschatten vaak de moge lijkheden van simpele appara ten. In mijn studententijd deed ik alles met een koffiezetappa raat. Saté klaarmaken bijvoor beeld, of eieren koken en even tueel soep." Pronk wordt weggeroepen, er is zowaar een klacht. Een jonge dame vindt de saus niet hele- Erwtensoepkroket maal zuiver. „Tja, de pakjes wa ren op. Dus hebben we de saus vandaag zelf gemaakt. Van daar", fluistert Pronk op sa menzweerderige toon in haar oor. De vrouw in kwestie tuit haar welgevormde lippen in een 'oh', maar snapt niet wat ze met het antwoord aan moet. En dat is precies Pronk zijn bedoe ling. Want als er iets niet bij hem past is het wel voorspel baarheid. RON BROERSMA Fruit de ui in boter. Voeg de bloem toe. Week de gela tine. Voeg vervolgens de koude erwtensoep toe. Breng het geheel aan de kook, knijp de gelatine uit en los de ze in de warme massa op. Laat het resultaat afkoelen en maak er kroketten van. Haal deze door de bloem, ei eren en paneermeel. De kroketten twee uur laten rus ten en daarna frituren. Benodigdheden: 1 liter ingevroren erwtensoep, een kleine ui, 100 gr. roomboter, 100 gr. patentbloem, 10 gr. gelatine, 2 eieren en wat paneermeel. In ons land hebben we te maken met een groeiende buitenshuis-cultuur. We hebben meer vrije tijd dan voorheen en er worden steeds meer mogelijkheden aangeboden om die zo ple zierig mogelijk in te vullen. Uit een onderzoek (Trend box/Readers Digest) blijkt dat de meeste Nederlanders bij uitgaan de voorkeur ge ven aan een bezoek aan een restaurant. Zesenveertig pro cent van de ondervraagde Nederlanders van zestien jaar en ouder zegt ten minste eenmaal per maand een res taurant te bezoeken. Niet eens zo lang geleden lag dat anders. Drie- of viermaal per jaar een restaurant bezoeken was tot in de jaren tachtig van de vorige eeuw al heel wat. Uit het onderzoek blijkt ver der dat de meeste Nederlan ders ook meer geld over heb ben voor zo'n avondje uit eten dan vroeger. Uit eten combineert men graag met het onderhouden van sociale contacten. Het uit eten gaan dient dan ook een feestje te zijn. Anderen daarentegen bezoeken restaurants voor het onderhouden van zake lijke contacten, of omdat men geen zin en tijd heeft om in eigen keuken aan de slag te gaan. De meeste restaurantbezoe kers reserveren tevoren een tafeltje, omdat men uit erva ring weet dat je in ons land niet overal zomaar naar bin nen kan lopen om er te gaan eten. Jongeren, zo blijkt uit het onderzoek, zijn wat dat betreft nogal impulsief; zij stappen eerder spontaan een restaurant of andere eetgele genheid binnen dan oude ren (boven 35 jaar) dat doen. De ouderen, en daartoe be horen ook de 65-plussers, plannen het uit eten gaan. Het uit eten gaan is prettig, maar heeft ook nadelen. De regie over je avond heb je niet in de hand. Bij het eten thuis kun je alles arrangerei RSi zoals je dat zelf wenst en je gasten ontvangen op een wijze zoals dat in veel resta )n rants niet mogelijk is. Bove gr; dien kun je thuis, nog beter en dan in een restaurant, tij dens de maaltijd een goed gesprek voeren en hoef je niet te wachten op een vol gende gang die geserveerd wordt op het moment dat het de koks en het bediene jij de personeel het beste uit komt. En je kunt je eigen achtergrondmuziek kiezen. Het hebben van gasten aan de eigen tafel vraagt om eei goede organisatie in de kei ken. Het is zaak gerechten kiezen die ofwel geheel of grotendeels vooraf kunnen worden klaar gemaakt of o het moment zelf snel te be reiden zijn. Dat betekent v; [je te voren zoveel mogelijk za ken klaar maken, zoals het hakken of snijden van tuin kruiden, het ontvellen en snijden van tomaten en pa prika's, het snipperen van een ui en de zorg om bepa; de ingrediënten op kamer temperatuur (room, boter, vlees, gevogelte) te brengei horen daarbij. Wie niet tot het laatste mo ment wacht met het ontvel len van een perzik of het fij hakken van een knoflook- teentje kan zelfverzekerder en geheel ontspannen in d keuken werken. Voor hem haar houdt het uit eten aai eigen tafel dan ook werkeli een 'uitje' in, dat met een applausje aan tafel kan wo den bekroond. M( HANS BELTERMAN Kruiswoordraadsel HORIZONTAALS. Luchtband; 4. treksluiting; 8. uitroep van schrik; 10. plezier; 11. getijde; 12. domkop; 14. familielid; 15. kwelling; 17. cijfer; 18. oude Nederlandse munt; 20. Frans lidwoord; 21. voorzetsel; 22. staatsgreep; 23. eiland in de Oostzee; 24. voordeel; 26. persoonlijk vnw.; 28. Noach; 29. compactdisc; 31. edelgrootachtbaar; 33. Italiaanse omroep; 34. Engelse titel; 35. edelman (Fr.). VERTICAAL: 1. Amerikaanse schrijver; 2. snavel; 3. vogelproduct; 5. persoonlijk vnw. (Fr.); 6. ten opzichte van; 7. groente; 9. in de hoedanigheid van; 12. slaapgelegenheid; 13. melksuiker; 15. hoofdmatras; 16. psyche; 17. zenuwtrekking; 19. hoeveelheid; 25. kloosterlinge; 26. bevestiging; 27. ik (Lat.); 29. centrale antenneanrichting; 30. directeur; 32. soort slee; 33. dwarsmast. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Schets; 4. commando; 6. palm; 8. loge; 9. sluitstuk. Verticaal: 1. Sec; 2 hamel; 3. tras; 5. onguur; 6. post; 7. muis; 8. last. Z£ë>, VEJQ3££TDAT BiS/TEM Z/7TEA/ BET &B&WT TB

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10