VEB eist onderzoek naar World Online fb Wat klant zondags uitgeeft, bespaart hij doordeweeks v/ Autoproducenten in greep van fusiekoorts Economie )ordeeI in anti-trustzaak Microsoft even uitgesteld 4ieuw bedrijf KLM oor onderhoudswerk Gasunie voorziet dramatisch verlies van marktaandeel Multifoons op Schiphol l:ord mWm Geld voor railterminal Westpoort haarlem Het provinciebestuur van Noord-Holland wil 1.675.000 gulden bijdragen aan de uitbreiding van de railtermi- nal in het Amsterdamse Westelijk Havengebied. Het initiatief IE, hiervoor komt van het Gemeentelijk Havenbedrijf, dat de termi nal wil voorzien van moderne laad- en losvoorzieningen, waar door veel meer bedrijven gebruik zullen maken van goederen vervoer in containers per trein. Ook de concurrentiepositie van het Noordzeekanaalgebied wordt hierdoor versterkt. De railter minal moet over anderhalf jaar gereed zijn. Provinciale staten bepalen in mei of het geld inderdaad wordt verstrekt. Van den Ende ook in Duits theater Amsterdam Joop van den Ende gaat ook theaterproducties op voeren in Duitsland. Daartoe heeft de Stage Holding van het a productiebedrijf een langdurig contract gesloten met het Colos seum in Essen, dat 1.700 zitplaatsen heeft. Dit zegt T. Boersma, woordvoerder van Joop van den Ende Theaterproducties. De a Duitse theatergroep Stella voerde haar stukken in het Colosse um op, maar ging drie maanden geleden failliet. Welke musicals Van den Ende op deze locatie gaat opvoeren is nog niet bekend. Staking bij Acordis na week beëindigd b steenbergen Bij de Steenbergse vestiging van Acordis Industrial Fibers werd vandaag weer gewerkt na een staking van ruim een week. Gistermiddag bereikten bonden en directie een akkoord bereikt over een sociaal plan. De bonden zullen zich niet langer verzetten tegen de sluiting van het bedrijf eind 2002, wat de weg I vrij maakt voor de koper, het Tilburgse bedrijf Van Maren. Vol- i gens bondsbestuurder R. Schuurman van De Unie zijn beide J partijen tot het uiterste gegaan. Vestigingsdirecteur J. Mulder van Acordis was blij dat het bedrijf nu toch 'een zachte landing' kan maken. Bij het bedrijf werken 150 mensen. Douane stuit op 150.000 nepgympen J parus Douaniers in het Franse Le Havre hebben beslag gelegd op een partij van 77.827 paar vervalste gymschoenen. De auto- 3 b riteiten in de havenstad noemden het de gröotste vondst van 3 vervalste merkschoenen ooit. De in China gemaakte tennis- 3 a schoenen waren bestemd voor de Roemeense en Joegoslavische markt. De zending betrof 52.000 vervalste sportschoenen van o het merk Adidas, 22.000 Fila-schoenen en nog eens ruim 3.000 o gympen met het vignet van het vooral in Oost-Europa en Azië 5 a bekende merk Sprandi erop gestikt. De gezamenlijke waarde o van het schoeisel wordt geschat op vier miljoen gulden. Vorig o a jaar werd in Le Havre al eens een zending van bijna 11.500 ver- 5 valste Nike-schoenen onderschept. ASHiNGTON BRiDGE-Rtr Hij benoemde rechter Richard Posner als bemiddelaar en gaf de partijen tot gisteren de tijd voor een akkoord. Microsoft kwam afgelopen vrijdag met een schikkingsvoor stel. Volgens berichten in de Amerikaanse media maakte dat weinig kans, maar het uitstel van de uitspraak duidt erop dat toch mogelijkheden worden ge zien voor een akkoord. De beurskoers van Microsoft ging daardoor gisteren flink omhoog na een scherpe daling op maandag. De rechtbank noemde geen nieuwe termijn voor een uit spraak. Volgens de nieuwszen der CNN heeft bemiddelaar Posner gevraagd om tien dagen uitstel. Als het tot een schikking komt, hoeft rechter Jackson geen oordeel te geven. et oordeel in de geruchtma- :nde anti-trustzaak tegen het nerikaanse softwareconcern icrosoft zal nog even op zich ten wachten. Aangenomen is dat rechter Thomas Pen- bid Jackson gisteren met een tspraak zou komen, maar de chtbank liet weten dat die is tgesteld om meer tijd te ge in voor onderhandelingen er een schikking. Het Amerikaanse ministerie n justitie en negentien staten bbén Microsoft aangeklaagd tiïgens vermeend machtsmis- lük. Rechter Jackson kwam in ivember tot de conclusie dat t concern inderdaad mis- uik heeft gemaakt van 'mo- ipolitische macht', maar dat is nog geen definitief oordeel. stelveen anp' egmaatschappij KLM stopt ar complete onderhouds- inst in een apart bedrijf. Sa- :n met United Technologies rporation (UTC) wil KLM volledige 'van-neus-tot- artservice' oprichten. gezamenlijke operatie rdt gehuisvest in een nieuw bouwen locatie op Schiphol wordt door beide partijen inancierd. KLM heeft als ddoel een volledig netwerk )r vliegtuigonderhoud op het 9.30 g, waar ook andere partijen h bij kunnen aansluiten. 4.600 werknemers van M's eigen onderhoudsafde- vallen onder de nieuwe ge- enlijke onderneming. De atschappij wil niet spreken afstoten. De vakbonden geren met gemengde gevoe- s. „Wij willen de garantie ^291 KLM dat als het misloopt verantwoordelijk blijft voor personeel", aldus bestuur- J. Hofland van De Unie. ;rder moeten de arbeids- 3.570b rwaarden gelijk blijven. 9287j3 lerikanen zijn tuk op het zo o,5 )g mogelijk opschroeven van efficiency en productiviteit. Dit mag niet leiden tot rare roosters en overbelasting van het KLM- personeel." FNV Bondgenoten is positie ver. Bestuurder J. Smeets schat dat op termijn een eigen KLM- onderhoudspoot geen toe komst heeft. „Wereldwijd is er al sprake van alliantievorming bij technische onderhouds diensten." Volgens de bond is het goed op deze ontwikkeling in te spelen en daarbij komt dat de ervaringen met UTC goed zijn. Eind vorig jaar begonnen KLM en Hamilton Sundstrand, 100 procent dochter van UTC, al een joint venture voor onder houd van pneumatische syste men. De partijen willen zich door een alliantie met Pratt Whitney (fabrikant van vlieg tuigmotoren) verder richten op onderhoud van motoren en on derdelen. Na de uitbreiding valt niet al leen het onderhoud van CF6- motoren van KLM onder de joint venture, maar ook dat van P W-motoren voor klanten in Europa, het Midden-Oosten en Afrika. AMSTERDAM GPD BEDRIJVEN EN ONDERWIJSINSTELLINGEN 138 $tmoeten studerend en werkzoekend Noord-Holland op zaterdag 6 en zondag 7 mei 2000 in de Extran Sporthal formatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O. G. Z. b.v. tel. 040 - 2808409, fax 040 - 2808401 Wie wil er nog winkelen op zondag? Zevenenveertig procent van de Neder landers, zo blijkt uit onderzoek van het bureau Healey en Baker dat duizend consumenten vroeg naar hun zondag se koopgedrag. Gemiddeld geven win kelende mensen op zo n koopzondag 122 gulden uit. Maar die aankopen ko men niet bovenop de andere aanko pen. De consument die zich op zon dag heeft laten verleiden (61 procent van de spullen wordt impulsief ge kocht), koopt de rest van de week min der. Winkels in steden of wijken die niet of beperkt op zondag open mogen, worden zo achtergesteld, vindt MKB Nederland, de vereniging voor het midden- en kleinbedrijf. Hoe belang rijk de zondag voor winkels is gewor den, blijkt uit het feit dat acht van de 25 ketens op zondag hun op een na hoogste omzet draaien, en vier ketens hun op twee na hoogste. De gevolgen voor de winst zijn anders: acht winkels boekten meer winst, bij acht bleef zij gelijk en de overige acht hadden te maken met winstdaling. „Een gulden wordt maar een keer uitgegeven. Als mensen op zondag niet méér geld besteden, is dat rechts ongelijkheid voor winkels die op die dag dicht zijn", meent H. Gianotten, bijzonder hoogleraar retail marketing aan de Katholieke Universiteit Brabant en directeur van onderzoeksbureau EIM. Ongelijkheid is maar één factor, die de tegenstanders van koopzondagen zal sterken in hun overtuiging. Men sen geven niet meer geld uit, een meerderheid wjl helemaal niet op zon dag winkelen en 67 procent van de mensen die wel winkelen, kopen niets. Om over de chaotische verkeerssitua ties in vooral Amsterdam en Rotter dam nog maar te zwijgen. Maar Gianotten stelt dat de zon dagsopenstelling niet is terug te draai en. „Het is een vorm van recreatie ge worden, die met andere vrijetijdsbe steding moet concurreren. De consu menten zijn er aan gewend dat ze 24 uur per dag kunnen winkelen." Zo'n zestig procent van de zondagse winkelgangers koopt kleding. Daarna zijn schoenen en cd's de meest be geerde spullen. Ook op zondag kopen vooral vrouwen kleren voor de kinde ren, en de mannen de elektrische ap paraten. Meer mannen dan vrouwen winkelen op zondag, jongeren doen het vaker dan ouderen, en mensen met hogere inkomens (vanaf 63.000 gulden) zoeken op zondag ook vaker de winkels op. Kritiek op verhulde aandelenverkoop van oprichtster Nina Brink De Vereniging van Effectenbezitters eist dat World Onli ne openbaar maakt hoe groot het belang is van oprich- ster-grootaandeelhouder Nina Brink in het bedrijf. De VEB verdenkt World Online ervan de beleggers 'om de tuin te hebben geleid', doordat Brink voor de beursgang op 17 maart grote hoeveelheden aandelen van de hand heeft gedaan. Nina Brink zou nu nog 2,6 procent in het bedrijf hebben. Britse krant The Independent - dat Brink op de dag van de beursgang nog eens 7,3 miljoen aandelen heeft verkocht. Op de eerste handelsdag wis selden miljoenen aandelen World Online van eigenaar. Aan het einde van de dag stokte de koers, na een kortstondige piek van 51 euro, op 43,20 euro. Sindsdien is het aandeel in een vlucht omlaag geraakt. On danks een herstel van ruim 11 procent op dinsdag, sloot het aandeel op 26,90 euro. De om zet was met ruinr 4,6 miljoen stuks relatief laag. Volgens een beurshandelaar waren het voornamelijk particulieren die aandelen kochten. Directielid Simon Duffy van World Online noemde de be schuldigingen aan het adres van het bedrijf 'volledig on juist'. De ophef is volgens hem 'een persoonlijke zaak van me vrouw Brink'. Nina Brink was niet beschikbaar voor com mentaar en liet weten geen na dere informatie over haar aan delenbezit te willen geven. Ant woorden op vragen van de pers worden sinds vorige week gege ven door een ingehuurd PR-bu- reau. Dat vult het gat op dat viel, nadat de eigen persvoor lichter van World Online werd ontslagen. Het bestuur van de Amster damse beurs verdedigt World Online en Brink, en zegt bij monde van voorlichter Ray mond Salet „dat alles in het prospectus staat en dat de on- AMSTERDAM FRED VAN ESSEN Het bestuur van de Amster damse beurs AEX en de Stich ting Toezicht Effectenverkeer (STE) is gevraagd de zaak te on derzoeken, zegt directeur P. de Vries. „Er is veel twijfel. Me vrouw Brink heeft de indruk ge wekt dat zij haar aandelen heeft ondergebracht in allerlei BV's om aan de Wet Melding Zeg genschap (WMZ) te ontsnap pen en ondanks de 'lock up' haar aandelen te kunnen verko pen." Beleggingsmaatschappij Baystar Capital maakte vorige week bekend mede namens Brink meer dan een miljoen aandelen World Online te heb ben verkocht tegen de hoge openingskoers van 50,20 euro. Dat is in tegenspraak met de belofte in het prospectus dat de zittende aandeelhouders hun aandelen een half jaar zouden vasthouden. Die belofte is op genomen om beleggers ver trouwen in de onderneming te geven en de indruk te vermij den dat de beursgang is be doeld ter snelle verrijking van de oorspronkelijke eigenaars. Brink reageerde op de publi citeit met excuses en verklaarde niet van de opbrengst te zullen profiteren, maar de miljoenen opnieuw te zullen beleggen in aandelen World Online. Daarna ontstond de verdenking - na een onderhoud met financiële analisten en een interview in de Waar particuliere beleggers hun wonden likken na de koersdaling van World On- .line, kunnen grote inves teerders rich in de handen wrijven. Sandoz Family Foundation en Intel, de in vesteerders van het eerste uur, hebben hun belegging op basis van de jongste beurskoers zien vertienvou digen. Sandoz investeerde in okto ber 1998 ongeveer 600 mil joen gulden in World Onli ne en beschikt nu over een belang van 43 procent. Te gen de beurskoers van 26,90 euro is het pakket van Sandoz ruim 7,3 miljard gulden waard. Chipmaker Intel investeerde in juni vo rig jaar 143 miljoen. Dat be lang (8,66 procent) is nu 1,4 miljard waard. De omvang van het belang van Reggeborgh Participa ties, de investeringsmaat schappij van de Rijssense bouwer D. Wessels, is wat onduidelijk. In de boeken staat dat Reggeborgh een belang heeft van 6,17 pro cent (bijna 1 miljard waard) Verder heeft het samen met Sandoz en oprichtster Nina Brink zeggenschap in Benguiat Corporation, dat 7,4 procent van de aandelen bezit. duidelijkheid wordt veroorzaakt doordat journalisten slecht le zen." Maar volgens De Vries dient de beurs daarmee zijn ei gen belang en niet dat van de aandeelhouders. „Ze kunnen wel zeggen dat alles in het pros pectus staat, maar ik begrijp er niets van en een hele groep fi nanciële analisten ook niet Zouden die allemaal dom zijn? Het is een zoekplaatje". U GRONINGEN ANP Voor de aanleg van de vijfde Schipholbaan laat de Gasunie de gasleidingen verleggen naar een diepte van 20 meter. foto anp hans steinmeier tot 75,3 miljard. Naast een warme winter heeft de eerste fase van de liberalisering van de gasmarkt hiermee te maken. De grootverbruikers mogen kiezen en de eersten haalden hun gas al uit het buitenland. Brits gas is goedkoper omdat het minder nauw verbonden is met de olieprijs. Ook de liberalisering van de energiemarkt le vert nadelen. Omdat energiebedrijven meer stroom importeren, hebben zij minder gas nodig voor opwekking in Nederland. Mede door de lage prijs van olie daalde de omzet van de Gasunie van 17,1 naar 13,7 miljard in 1999. De Gasunie is optimistisch over dit jaar. Door de hoge olieprijzen zal de omzet stijgen tot 18 misschien zelfs 19 miljard. Het concern schat dat de totale afzet volgend jaar groeit tot ongeveer 80 miljard kuub. Het verwacht dat door internatio nale afspraken over het terugdringen van de uit stoot van broeikasgassen de rol van groeit ten opzichte van kolen en olie. Tegen 2002 kan het marktaandeel van de Gas unie in de levering aan grootverbruikers slinken van 67 procent nu, tot 33 procent. De afgelopen maandeh heeft opnieuw een aantal grote klan ten, die al keuzevrijheid hebben, zijn contract bij de ex-monopolist opgezegd. „Het is niet niks wat je ziet vertrekken", aldus hoofddirecteur G. Ver berg. Hij erkende gisteren bij de presentatie van het jaarplan dat de Gasunie geen compensatie heeft kunnen realiseren door meer export. Dat komt volgens hem nog. „Dichtbij Nederland is de gas markt verzadigd, dus moeten we het zoeken in de periferie. In Oostenrijk, Polen en Spanje groeit de gasmarkt enorm, al zijn daar weer extra hob bels qua transport." De Gasunie heeft een bar jaar achter de rug. De afzet daalde met 3,6 miljard kubieke meter gas schiphol KPN Telë- com heeft gisteren op de luchthaven Schip hol de eerste multi- media-telefoontoe- stellen in gebruik ge steld. Met deze hy permoderne appara ten kan niet alleen gebeld worden maar kun je ook e-mailen, printen, internetten en faxen. Overigens werkt het apparaat nog niet vlekkeloos. Zo gaat het ophalen van e-mail bij som mige providers nog niet. Ook het num mer intoetsen op een beeldscherm is nog eventjes wennen. foto gpd jeroen poortvliet Het is uitverkoop in autoland. Fabrikanten fuseren, nemen over eri werken samen. Oplo pende kosten, overcapaciteit en aanwezigheid in nieuwe markten veroorzaken deze concentratiegolf. En het einde is nog niet in richt. DEN HAAG PEET VOGELS Sinds Daimler-Benz twee jaar geleden het Amerikaanse Chrysler overnam, is de auto industrie in beweging geko men. Daarbij zijn twee strate gieën te onderscheiden. De fa brikanten zoeken schaalvergro ting als het gaat om de produc tie van kleine auto's en mid denklassers. Deze segmenten van de automarkt kampen met een grote overcapaciteit en een daarmee gepaard gaande felle concurrentie. Vooral de opkomst van de Zuid-Koreanen Daewoo, Hyun dai en Kia leidde tot een ware veldslag. Ironisch genoeg zijn zij het nu juist die in de etalage staan. De agressieve expansie strategie van de Zuid-Koreanen werd gefinancierd met geleend geld. Toen de groei eruit raakte nadat de economische crisis keihard toesloeg, bleek de schuldenbérg te groot gewor den. Vooral voor Daewoo is veel be langstelling. Het conglomeraat heeft een schuldenlast van ruim 150 miljard gulden. Om de opbrengst maximaal te ma ken wil de directie het bedrijf' op een veiling verkopen. Zowel Hyundai, ook Koreaans, als Ford, DaimlerChrysler en GM hebben al aangekondigd een bod uit te willen brengen. Ook de Japanse bedrijven, 10 jaar geleden nog gezien als de grootste bedreiging voor de westerse automobielfabrikan ten, zuchten onder zware schulden. De Japanse automa kers verdienden hun geld altijd op de relatief gesloten thuis markt, waar de Japanners een forse prijs voor hun Toyota be taalden. Daardoor kon deze ex portauto relatief goedkoop in Europa en de VS worden ver kocht. De Koreanen kopieerden die tactiek. De economische crisis prikte dat verhaal echter door omdat de thuismarkt in zakte en de verliezen opliepen. Wie hoort bij wie in de autoindustrie GENERAL MOTORS Cadillac gjl Chevrolet Cbm Fiat GMC Holden Opel Oldsmobile Pontiac Saab Saturn Suzuki (20%) Vauxhall (Via Fuji Industries is GM ook deelnemer in Subaru) VOLKSWAGEN Bentley Bugatti Seat Skoda Rolls Royce Volkswagen FORD Aston Martin Jaguar Lincoln Mazda Mercury Volvo DaimlerChrysler Chrysler Dodge Jeep Mercedes Mitsubishi (34%) Plymouth TOYOTA Toyota Lexus RENAULT Nissan (30%) GPD/GN-GfaphesJR S DaimlerChrysler helpt Mitsubi shi nu uit de problemen. Vorig jaar stapte Renault, zelf een van de eerste slachtoffers van de Ja panse expansie in Europa, in Nissan en veel eerder al stapte Ford in Mazda en GM in Suzu ki. Voor de Amerikaanse en Eu ropese automakers heeft de deelneming het voordeel dat ze meteen een flinke aanwezig heid hebben in de Aziatische markt. Analisten gaan er vanuit dat in 2002 wereldwijd 60 miljoen au to's worden verkocht, terwijl er 70 miljoen gemaakt kunnen worden. Dus zal de concurren tie nog veel feller worden. Aan de andere kant lopen de kosten voor het ontwikkelen van een nieuw model steeds verder op. Bovendien gaat een model nog maar een paar jaar mee. Om de kosten te drukken is schaalvergroting noodzakelijk. Volkswagen gebruikt bijvoor beeld hetzelfde onderstel om er een VW, Audi, Skoda-of Seat van te maken. De Citroen- en Peugeotrijder hebben ook gro tendeels dezelfde auto. Die truc wordt nu door steeds meer fa brikanten toegepast om de kos ten te drukken. Zelfs fabrikan ten die niet met elkaar gelieerd zijn, zoals Volvo en Mitsubishi, bouwen in Bom verschillende auto's op hetzelfde onderstel. Steeds meer onderdelen en motoren worden standaard. Dat scheelt in de ontwikke lingskosten en omdat er grotere volumes worden ingekocht ook nog in de aanschaf. De tweede trend is juist omge keerd: het zoeken van een ni chemarkt (speciaal marktdeel). General Motors stapte in Fiat maar kocht ook Saab, Ford kocht Jaguar, Volvo en Landro ver en Volkswagen kocht Ben tley, Rolls-Royce en Bugatti. Toyota heeft jaren geleden een eigen topmerk ontwikkeld, Lexus. Al deze auto's hebben een sterke merknaam en dito hoge winstmarges. De makers van de grote aantallen, zoals Ford en Volkswagen, wagen zich hiermee in nieuwe mark ten. Mercedes bewandelde de tegenovergestelde weg. Dat daalde af vanuit het dure seg ment naar de middenklasse en zelfs nog verder met de goedko pe mini's van Smart. BMW kocht ter aanvulling 'aan de on derkant' het merk Rover, maar heeft dat inmiddels weer van de hand moeten doen. Analisten gaan ervan uit dat er op den duur nog maar tien gro te autoconcerns overblijven. Die concerns hebben allen wa gens van klein tot groot die ze op alle markten in de wereld verkopen. De concurrentie zal echter niet op leven en dood zijn, zo bleek eind februiyi al. GM, Ford en DaimlerChrysler kondigden namelijk aan samen een bedrijf op te richten waar mee ze via internet kunnen be stellen bij hun toeleveranciers. Dat is nog maar één stap ver wijderd van gezamenlijk inko pen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9