EU onderzoekt militair navigatiesysteem Hoop in Strijd tegen malaria Kasjanov premier Rusland In Sellafield ging bijna altijd bijna alles mis ankrijk leerde niets van •O! er amp Amoco Cadiz Buitenland Blinde woede 'Kroatische uniformen in Srebrenica' Britse spionnen blijven klungelen ornado houdt huis in Texaanse stad :t worth In de stad Fort Worth in de Amerikaanse staat oe - xas heeft een tornado gisteravond grote schade aangericht. CHt noodweer heeft zeker aan vier mensen het leven gekost. De vige windhoos vernielde de ramen van hoge kantoorgebou- tn, rukte daken van huizen en ontwortelde bomen. Door he le neerslag kwamen straten blank te staan. In het geweld van tornado kwamen twee mensen om het leven, de twee andere n( ichtoffers verdronken. Verder liepen tientallen mensen ver- l indingen op door rondvliegend glas. In de omgeving van Fort 9' orth, nabij Dallas, vielen zware hagelbuien. Sommige hagel- :nen waren zo groot als golfballen. Ze beschadigden de voor- iten van auto's en verkeerslichten. Ook werden elektriciteits- aden kapot getrokken. ,ihnoneIla in gebak: veertien doden ■un» Een Berlijnse bakker is mogelijk verantwoordelijk voor dood van veertien ouderen. Hij leverde met salmonella be et gebak aan de bejaarden. Volgens justitie staat onomstote- l vast dat de gebakjes niet deugden. De bakker kan worden 'Pc ïgeklaagd voor dood door schuld. Zijn bedrijf leverde in juni 4C rig jaar eclairs aan vier bejaardenhuizen. Alle personen die n langwerpige soes aten, werden ziek. Het betrof ruim twee- nderd bewoners en twintig personeelsleden. In de twee lek landen na het voorval stierven veertien senioren vrijwel zeker de gevolgen van de besmetting. De vier bejaardenhuizen braken na het voorval meteen hun contract met de bakkerij. 2.5 winkel van de bakker bleef gewoon open. Het openbaar mi- terie ging aanvankelijk uitsluitend van een overtreding van levensmiddelenwet uit. ge)litie wil vervolging Netanyahu jzalem De Israëlische politie heeft gisteren na een landurig derzoek de openbare aanklager definitief aanbevolen oud- imier Benjamin Netanyahu en zijn vrouw Sara te vervolgen, ïttltanyahu (50), die tot vorig jaar een centrum-rechtse regering 1de, wordt ervan beschuldigd dat hij steekpenningen heeft ïgenomen, heeft gefraudeerd en de goede naam van over- u dsdienaren heeft geschaad. Zijn vrouw wordt van diefstal be- _it. Het echtpaar Netanyahu zou geschenken van regeringen het aftreden van de premier hebben gehouden in plaats van de staat over te dragen. Bovendien zou Sara Netanyahu mingen van een aannemer, die voor het echtpaar werkte, ir de staat hebben laten betalen. Het paar ontkent. De oud- mier kan maximaal zestien jaar cel tegemoet zien als hij BcJuldig wordt bevonden, en zijn vrouw maximaal zes jaar. ganda wil Interpol inschakelen n Jazi De Ugandese autoriteiten willen Interpol in de arm ne- ^om de leiders van de Beweging voor het Herstel van de Geboden van God op te sporen. De sekteleiders worden mtwoordelijk geacht voor de dood van honderden van hun ?n in Uganda. Gisteren werden 28 nieuwe lijken gevonden iet land van een buitenhuis van de sekteleider Dominic Ka- babo. Een dag eerder waren bij het buitenhuis ruim zeventig amenen geborgen. Sinds 17 maart zijn zo'n 700 dode sekte- ;n ontdekt. De beweging van Kataribabo kwam twee weken :den in het nieuws toen honderden volgelingen in een brand 'wamen. De politie dacht in eerste instantie aan een massa- lfmoord. Kataribabo had meermalen het einde van de we- aangekondigd. Later, nadat enkele massagraven waren ont- ontstond de verdenldng van moord. >nieuw Roemeens afval in Tisza iarest Voor de derde keer dit jaar dreigt een grootschalige euramp doordat vergiftigd water uit een Roemeense mijn in ivier de Tisza terecht is gekomen. Ook deze keer ontstond ervuiling, nu met loodhoudend water, doordat een dam- d van een spoelbassin inklapte. Volgens de Oekraïense au- teiten ziet het water van de rivier inmiddels zwart. Inmid- is het loodgehalte in de Tisza, een zijrivier van de Donau ran Roemenië door Oekraïne en Hongarije stroomt, tot twee 1 de toegestane hoeveelheid gestegen. In januari stortte de l iwand van een door Australiërs gerunde goudmijn in Roe- ïië in. Miljoenen liters water werden vergiftigd met het do- ke cyanide. Een tweede aanslag op het milieu in de regio eerder deze maand plaats. Toen liep een grote hoeveelheid en lood de rivier Vase in. Ook deze gifstroom mondde uit Tisza. eel ontvoerde Serviërs in Kosovo' qo IADO» Ten minste enkele honderden door het voormalige >vo Bevrijdingsleger UQK ontvoerde Serviërs zitten nog per is gevangen in Kosovo. Dat zei de Joegoslavische tak van to Helsinki Comité gisteren tegen het onafhankelijke Servische bureau BetaHet Comité zegt over bewijzen te beschikken het bestaan van zes gevangenkampen in Kosovo waar Ser- worden vastgehouden. Het comité heeft de vredesmacht jk R en het Rode Kruis op de hoogte gebracht. De kampen len worden geleid door Besim £eku, een broer van generaal £eku, de bevelhebber van het tot Kosovo Beschermings- s omgevormde UQK. Een woordvoerster van het VN-be-' 'iccir in Kosovo zei gisteren dat er tot dusver geen bewijzen zijn n|e nden voor het bestaan van de kampen. Agim Qeku ontken- genover de Servische zender B2-92 het bestaan van de ge- ive lenissen. 40 ji rkse activist Birdal zit weer vast <a« De bekende Turkse mensenrechtenactivist Arkan 9il heeft zich gisteren weer gemeld bij een gevangenis in de dstad Ankara om de resterende tijd van de celstraf uit te die hem in oktober 1998 werd opgelegd. Afgelopen week de Birdal nog een verzoek in om wegens medische gronden [erug te hoeven naar de gevangenis. Hij zou niet genoeg van een mislukte moordaanslag in 1998. Hij werd ids door zes kogels in borst en benen geraakt, toen natio- ten zijn kantoor bestormden. Birdal werd in oktober 1998 Ic 50 ger beroep veroordeeld tot een jaar cel wegens 'opruiing Ai ;t aanzetten tot haat en vijandschap'. De activist pleit naar i zeggen alleen voor een vreedzame oplossing van de strijd le Koerdische Arbeiderspartij PKK. jemec' 1.24 ten herhaald na vergaan Erika ijk heeft geen enkele les r^J|cen uit de grote oliever- op de Bretonse kust in oor de tanker Amoco Ca- innen die toen zijn opge- ilijken papieren tijgers te at is het oordeel van de e Franse Sociaal-Econo- i Raad, in een gisteren lar gemaakt rapport over r lief! ;ente drama met de tan- heeft goed gewerkt, al- CES. Het inschakelen oedwillende vrijwilligers ifdfis en er stonden onvol- middelen klaar om de ïg aan te pakken. De in- Ri leger- en overheids- n en het inschakelen vervuiler, de oliemaat- ij TotalFina, ging even- lals het zou moeten. De Erika zonk in december j iet als de Amoco Cadiz, j I Bretonse kust. Door de 'GalileoEuropees antwoord o p GPS van de Verenigde Staten en Russische variant Glonass De Europese Unie onderzoekt of het g< ïplande satelliet navigatiesysteem Galileo ook voor mili taire doeleinden gebruikt kan worden. In dit geval krijgt 1 Europa de moge lijkheid op eigen kracht precisiebomm en te gooien. De kosten voor het lanceren van de benod igde 16 tot 21 sa tellieten bedragen circa 6,6 miljard guld en. brussel marc peeperkorn correspondent Galileo was aanvankelijk alleen bedoeld om het weg-, water- en luchtverkeer snel en efficiënt langs files en blokkades te lei den. Het i s tevens een ideaal hulpmidde I voor elektronische tolheffing en een wapen voor de politie tegen smokkelaars. Galileo is daarmee het Europe se antwoo'rd op het GPS (Global Positionim g System) van de Ver enigde Staten en de Russische variant Glonass. De Kosovo-oorlog zwengelde het debat aan over de militaire mogelijkheden van Galileo. De bombardementen die de NAVO bijna drie maanden lang op Servische doelen uitvoerde, wa ren immers geheel afhankelijk van de inlichtingen uit de VS. Ook het recente besluit van de EU-regeringsleiders om in 2003 een Europese interventiemacht paraat te hebben, noopt tot mi litaire navigatiemiddelen. De EU-transportministers willen snel duidelijkheid over de nieuwe kansen die Galileo biedt. Zij vroegen gisteren de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de Europese Unie, een overzicht van de kos ten en de baten van een even tueel militair gebruik van de sa tellieten. „Wij krijgen steeds sterkere aanwijzingen over de defensiedoeleinden van Galileo. Daarom is snel opheldering vereist", aldus minister Nete lenbos (verkeer) na afloop van ontmoeting met haar collega's. De Europese defensieministers hebben zich nog niet over de kwestie uitgelaten. Op dit moment gebruiken re geringen, bedrijven en burgers in Europa het Amerikaanse GPS. De VS spelen uit nationale veiligheidsoverwegingen de ge gevens aan hun klanten door met een marge van een tiental meters. „Je kunt er geen kruis raket mee programmeren", waarschuwt een diplomaat. De Amerikanen zelf hebben infor matie tot op de 10 centimeter nauwkeurig. Nadeel voor de EU is verder dat Washington des gewenst GPS tijdelijk uit kan schakelen, zoals tijdens de Golfoorlog bleek. Galileo zou de EU op eigen benen en gelijk niveau tegen over de VS plaatsen. Netelen bos benadrukte dat de lance ring van de satellieten tevens van groot belang is voor de ont wikkeling van nieuwe technolo- giën. Rusland is zeer geïnteres seerd in deelname aan het EU- systeem. De lidstaten twijfelen over de reikwijdte van de sa menwerking met Moskou. Boekarest Oproerpolitie in de Roemeense hoofdstad Boekarest houdt toezicht op een demonstratie van zo'n duizend blinden. Zij zijn boos op de regering, die onlangs besloot een extra invaliditeitsoelage van 25 tot 50 gulden per maand te schrappen. Ook moeten blinden en andere gehandicapten in het straatarme land voortaan hun eigen medicijnen betalen. FOTO AP VADIM GHIRDA geneve bob kroon correspondent In de strijd tegen malaria gloort eindi slijk hoop, dankzij nieuwe samenwerking tussei de Wereld Gezondheidorganisatie (WHO) en defarmaceuti sche multinationals, 's Werelds ouds te en be ruchtste tropische ziekte infecteert ja iarlijks 300 miljoen mensen, van wie er 3 miljoei sterven. Door inenting zijn polio en pokken v olledig be dwongen, maar voor malaria is er on danks inves teringen van honderden miljoenen d lollars nog steeds geen werkzaam vaccin. Daar 1 ijkt nu uit zicht op, al zal het nog jaren duren v oordat het eindoffensief tegen de schier onover winnelijke malariaparasiet 'plasmodium falcip< irum', kan worden ingezet. Dankzij nieuwe 'wondermiddelen' v erklaarde de WHO in de jaren zestig malaria prak üsch tot ver leden tijd. Begrijpelijk maar voorbari ig. Want door het verbod op effectieve, maar .milieube- schadigende insecticiden als DDT en de toene mende immuniteit van de malariap.uasiet tegen het medische arsenaal maakt de 'geu.el van de tropen' tegenwoordig meer slachtoffers dan ooit tevoren. Met de mobiliteit van de wereldbevol king is bovendien ook de 'anopheles aedi', de malariamuskiet, reislustiger gewordt ;n. Het spookbeeld van malaria in gematigd e klimaatzo nes, Nederland niet uitgezonderd, di Demt weer op. Uit een van 's werelds best toegerust medisch onderzoekscentra, het Center for Dis ease Control (CDC) in het Amerikaanse Atlanta, k omen nu hoopgevende berichten over een experimenteel vaccin. Volgens Health Horizons, het periodiek van farmaceutische multinationals, wordt daar gewerkt aan een biogenetisch wapen dat de pa rasiet in al zijn gedaanteverwisselingen de baas kan. De parasiet is namelijk 'een grootmeester in metamorfose,' aldus Health Horizons. Eenmaal in het menselijk lichaam gebracht door de beet van een besmette muskiet, ontwikkelt het 'plasmodium falciparum' zich in de lever, dringt vervolgens rode bloedlichaampjes binnen en ver menigvuldigt zich daar. Dit gebeurt in vier stadia, met steeds nieuwe genen en beschermende ei witten. Ons afweersysteem komt tegen een van deze verschijningsvormen in het geweer, maar reageert niet op de overige drie. Het resultaat is, dat de parasiet zich in steeds nieuwe 'jasjes' voortplant, met alle rampzalige gevolgen van dien. Virologen van het CDC hebben nu DNA-frag- menten van de parasiet met de bijbehorende epitopen (eiwituitsteeksels) gecodeerd. Hieruit is een synthetisch gen geconstrueerd van 21 frag menten, dat alle vier mutatievormen van de pa rasiet omvat. Op basis hiervan is een gecompli ceerd eiwit samengesteld, waarmee konijnen zijn gevaccineerd. Deze proefkonijnen produceerden tot blijde verrassing van het CDC-team prompt afweerstoffen tegen alle verschijningsvormen van de parasiet. Binnenkort begint men met proeven op apen, en als die goed verlopen wordt aan klinische experi menten met mensen gedacht. De verwachting is dat dit proces nog wel een jaar of vijf duurt. MOSKOU Rtr-DPA De Russische interim-president Vladimir Poetin heeft gisteren een begin gemaakt met het sa menstellen van zijn toekomsti ge kabinet. Na zijn beëdiging in mei wil hij vice-premier en mi nister van financiën Kasjanov benoemen als nieuwe premier. Het Kremlin maakte ook be kend dat de president Sergejev als minister van defensie zal handhaven. Poetin, die zondag de presidentsverkiezingen won, had eerder verklaard pas na zijn beëdiging in mei de nieuwe re geringsploeg bekend te maken. Het besluit om Sergejev aan te houden, is verrassend. Waar nemers verwachtten dat Poetin hem zou inruilen voor een jon gere generaal of zelfs een bur ger. Sergejev bereikte twee jaar geleden al de pensioenleeftijd van zestig jaar. Dutchbatter: den haag «anp Onder de mannen die in 1995 Srebrenica onder de voet lie pen, waren ook militairen in Bosnisch-Kroatische unifor men. Dit zei de Nederlandse korporaal David Vaasen giste ren voor het Joegoslavië-tribu- naal, tot veler verrassing. Vaas- en zei dat hij mannen met de letters 'HVO' op hun uniform had gezien. De rechter wees hem erop dat dat de afkorting voor de Bosnisch-Kroatische militie is, terwijl de moslimenclave toch werd veroverd door de Bosni sche Serviërs. Vaasen wist het echter zeker. De Dutchbatters hadden immers geleerd de ver schillende uniformen te onder scheiden. Op het moment van de val van de moslimenclave waren de Bosnische Kroaten echter officieel de bondgenoten van de Bosnische moslims tegen de Serviërs. Het was de tweede dag van de getuigenis van Vaasen in de genocidezaak tegen de Bos- nisch-Servische generaal Krstic. De korporaal vertelde hoe hij op 14 juli voor het laatst het in middels verlaten Srebrenica be zocht. De Nederlanders zaten toen al in hun basis Potocari, maar wilden nog wat uitrusting ophalen in de stad. „Ik zag verschrikkelijke din gen", aldus Vaasen. Op weg naar de stad zag hij veel lijken, vooral van ouderen. Op de markt in Srebrenica zelf lagen ook overal doden en lichaams delen. „Veertig of vijftig lijken van burgers, de meesten vrou wen en kinderen, maar weinig mannen." Zijn getuigenis werd Vaasen even te veel. De volgende Nederlandse ge tuige, voor zijn eigen bescher ming aangeduid als 'F.', was gisteren de eerste Dutchbatter die Krstic in de rechtszaal iden tificeerde. De doorgaans rustige gene raal begon daarop te malen met zijn kaken en zijn handen te wringen. 'F' liet vervolgens fo to's van lijken zien die hij 'met gevaar voor eigen leven' heeft gemaakt bij Potocari. LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT James Bond maakt natuurlijk nooit fouten. Dat kan van de echte geheim agenten bij de Britse geheime diensten MI5 en MI6 steeds minder worden gezegd. Opnieuw werd giste ren bekend dat een spion op uitermate klunzige wijze ge heime informatie is kwijtge raakt Vorige week bleek al dat een agent van de binnenlandse in lichtingendienst MI5 begin maart op het Londense sta tion Paddington van een draagbare computer was be roofd. Op die laptop stond - gecodeerde - zeer geheime informatie over het terrorisme in Noord-Ierland. Ondanks een uitgebreide zoekactie is het ding nog weg. De dienst maakte bekend de procedures onmiddellijk te hebben aangescherpt. Die maatregel kwam echter een dag te laat voor een spion van MI6, de buitenlandse geheime dienst. The Sun onthulde gis teren dat hij op 3 maart stom dronken werd in een pub, met een taxi naar huis reed en de volgende dag ontdekte dat hij zijn laptop was vergeten. Ook dat ding met geheime informatie is nog niet terugge vonden. Het ministerie van buitenlandse zaken bevestig de het incident gistermiddag. Via een advertentie was tever geefs een geldbedrag beloofd voor de 'eerlijke vinder'. De regering laat inmiddels naar beide zaken een onderzoek instellen. ramp met de Erika raakten dui zenden vogels met olie be smeurd. De vervuiling met olie van de Erika óp de kust zelf vond veel noordelijker plaats dan voor speld. Daar waren geen maatre gelen genomen, en de weinige beschermende rubberen 'wor sten' waarover Frankrijk be schikte, waren gelegd voor ha vens en kusten waar niets ge beurde. De ergste kritiek geldt de sinds 1978 opgestelde plannen voor de bescherming van de kust. Daar bleek niets van te kloppen. Gemeentes moesten improviseren, en zelf schop pen, oliekleding en vuilniszak ken aanschaffen om in de eer ste' nood te voorzien. Bij zes overheidsinstellingen: prefectu ren, gemeentes, maritieme au toriteiten, rijkswaterstaat, regio besturen en de staat zelf, wist niemand wie wat moest doen. londen harm harkema correspondent Directeur Brian Watson van de zwaa r bekritiseerde nucleaire opwerkingsf; i- briek bij het Britse Sellafield heeft he t gisteren toegegeven: de toekomst vo or zijn fabriek ziet er niet rooskleurig ui t. Het is een volstrekt nieuw geluid. Or i- danks alle blunders, nucleaire lekkei schendingen van veiligheidsprotoco I- len en bijna-rampen in en rond deze - in de woorden van de milieubewe ging - 'vuilnisbak van de wereld', kwam er steeds een geruststellend ge,- luid: ga rustig slapen, er is niets aan c le hand. Sellafield, gerund door het staatsbe drijf BNFL, opende de deuren in 194 '7, toen de plutoniumproductie voor een Britse atoombom begon. Het complex heette toen nog Windscale. Het gehei me karakter van het project was er dttï- bet aan dat er een aantal jaren niets over de fabriek naar buiten kwam. Maar dat veranderde in 1957. Er brak brand uit in een van de twee reacto ren, waarbij zó veel radioactiviteit vrij kwam dat het ongeluk vermoedelijk tot nu toe het ernstigste in de westerse wereld is geweest. Zo zou er vele ma len meer radioactieve straling zijn ont snapt dan bij het beruchte kernonge luk in het Amerikaanse Harrisburg, ja ren later. Hoewel de Britse regering de verkoop van melk uit de omgeving ge durende enkele weken verbood, deed zij er verder allqs aan de ernst van het ongeluk te bagatelliseren. Een voortdurend aantal radioactieve lekken leidde er toe dat Windscale op een geven ogenblik zó'n onomkeer baar negatieve klank had gekregen dat het complex begin jaren tachtig werd omgedoopt in Sellafield. Het bleek ou de wijn in een nieuwe zak. Sellafield kwam vrijwel elk jaar wel een paar keer in het nieuws met een ongelukje hier en een evacuatie daar. Nucleair afval van Sellafield zou hebben geleid tot verhoogde concentraties radioactivi teit in de Ierse zee, de Noordzee en de Atlantische Ocaan. Zo zou de stof technetium, afkomstig van Sellafield, zijn aangetroffen in vis voor de Noorse kust. Ondanks alle kritiek besloot de Britse regering in 1978 tot de bouw van een omstreden opwerkingsfabriek voor nucleair afval op het terrein. Met Frankrijk en Japan bleken de Britten de enigen die er brood in zagen. De Amerikanen bijvoorbeeld zagen al vroeg in dat opwerking een proces met meer minnen dan plussen is, en kozen voor opslag van kernafval, in plaats van recycling. In Japan bestaan plannen Voor de bouw van zo'n fabriek, maar die heb ben al jaren vertraging opgelopen. In Frankrijk maken inmiddels verschei dene kerncentrales gebruik van in La Hague (Normandië) opgewerkte MOX- korrels, waarin onder andere 's we relds meest giftige goedje, plutonium, is verwerkt. De enige andere opwerkingsfabriek ter wereld is Sellafield. De Britten hebben contracten met 34 kerncentrales in verschillende landen (waarvan Dode- waard in Nederland een kleintje is) voor de recycling van hun kernafval tot hoogradioactief afval, verse urani- umstaven en MOX-korrels. De waarde van die contracten beloopt zo'n veer tig miljard gulden. De zwaarste klap kwam begin dit jaar, toen bleek dat in Sellafield geknoeid was met veiligheidsdocumenten bij een zending uraniumstaven en MOX voor Japan. Net alleen Japan, maar ook Duitsland, Zwitserland, en Zwe den besloten geen afval meer ter ver werking naar de fabriek te sturen. Af gelopen weekeinde werd ook nog eens bekend dat een saboteur onder het personeel draden van een robotarm heeft doorgeknipt. En maandag maakten de ministers van milieu van Ierland en Denemarken be kend dat zij deze zomer, op grond van een ook door Groot-Brittannië onder tekend verdrag dat de beperking van radioactieve lozingen regelt, sluiting van de opwerkingsfabriek in Sellafield zullen eisen, omdat die niet aan de ei sen voldoet. Mogelijk hoeft het niet zo ver te ko men. Steeds sterker worden de ge ruchten dat ook de regering-Blair meer dan genoeg heeft van alle ellende en overweegt de twee opwerkingseenhe- den te ontmantelen. De functie van Sellafield zou in dat geval beperkt blij ven tot opslagplaats voor kernafval. Twee maanden heeft BNFL van de re gering de tijd gekregen de tent schoon te vegen en weer geloofwaardig te worden voor de contractpartners. Maar er is vrijwel niemand meer die gelooft dat dat zal lukken. „We houden met alle opties rekening," zei gisteren Sellafield-directeur Watson veelbete kenend.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7