Netelenbos verwerpt betaalstroken Cohen wil niet aan kleinere asielcentra Bcdriivcn m°gen scholen Twaalf jaar geëist na dubbele moord met samoerai-zwaard Meeste KID-kinderen weten niets van spermabank Binnenland Stille getuige Onderwijsinstituut begint particuliere basisschool sponsoren met computers Schat... 23, Wachtlijsten blijven lang GPD Geassocieerde Pers Diensten Leerplicht op vijfjaar houden' 'roef: ochtend zonder telefoon aandam De Milieufederatie in Zaandam wil af van de dwang an de telefoon. De stekkers gaan er vanaf morgen voortaan op onderdagochtend uit om het personeel in staat te stellen een aar uur lang ongestoord en geconcentreerd te kunnen werken. De gedachte dat iedereen altijd en overal klaar moet staan oor de telefoon is niet meer van deze tijd," zegt directeur Hugh iallacher van de federatie die tweehonderd lokale natuur- en nilieugroepen in Noord-Holland bundelt, „Kwaliteit gaat voor ereikbaarheid. Wij willen ons niet langer laten regeren door de wang van de telefoon." De Milieufederatie zegt een voorbeeld willen stellen voor andere organisaties. Het bureau blijft op onderdagochtend wel per fax en e-mail bereikbaar. Het gaat oorlopig om een proef van twee maanden. Vethouders betalen niets terug tn otterdam De meeste Rotterdamse oud-bestuurders die in beierband zijn gebracht met 'ernstig verwijtbaar' declaratiegedrag ijn niet van plan 'ook maar één stuiver' terug te betalen aan de IWf emeenteraad. Zij vinden dat de rapportage van de Commissie (Vj )t Onderzoek van de Rekening (COR) hun schuld niet aan- h lont. De gemeenteraad had hen opgeroepen de gelden terug te :°i etalen. Vooralsnog heeft alleen voormalig wethouder Hal- v nsleben welwillend gereageerd. De PvdA'ers Linthorst en Ver te ïeulen betalen niets terug, evenals D66'er Müller. „Ik betaal :ot 0g geen stuiver", zei hij. en. »g haag Staatssecretaris Adelmund vindt het niet nodig de te( erplichtige leeftijd van vijf naar vier jaar te verlagen. Ze vindt iet et schieten met een kanon op een mug, omdat meer dan 98 1 if rocent van de vierjarigen naar school gaat. Het voorstel van et CDA kan inmiddels echter rekenen op een meerderheid te- mdat maandag PvdA-fractieleider Melkert zich er bij aansloot. te« roenLinks is ook voor, WD en D66 zijn tegen. Volgens Groen- l°s inkers gaat een kwart van de Marokkaanse vierjarigen niet w aar de basisschool. Adelmund wil allochtone ouders stimule- gft in hun kinderen al voor het vierde levensjaar naar de peuter- leelzaal of crèche te sturen. Alleen als dat niet helpt, is wat eftf delmund betreft een verlaging van de leerplicht aan de orde. dat né iraven vernield uit verveling 1 m KOuwEN-DuivELANDVerveling is volgens drie 9-jarige jongens vai it Schouwen-Duiveland de reden geweest waarom ze begin fe- 1 ruari op de begraafplaats in Burgh achttien grafstenen hebben smield. Een aantal stenen werd omvergeworpen, andere ka- ui' atgegooid. Na technisch onderzoek en wijkonderzoek heeft de lst< olitie de drie jongens en hun ouders afgelopen week op het 'se ulitiebureau uitgenodigd. Bij die gelegenheid hebben de jon- ins bekend. Ze moeten bij Bureau HALT een speciaal pro- na' amma volgen voor zeer jonge daders. Hun ouders krijgen de m kening voor de schade van ongeveer achtduizend gulden, rin etdj lobieltje verraadt inbreker -o0 imer-compascuumInbrekers die niet gepakt willen worden, de jen er verstandig aan hun mobiele telefoon thuis te laten. Een G l-jarige inbreker uit Emmer-Compascuum weet dat als geen 1(te ider, sinds zijn gsm hem heeft verraden tijdens een inbraak- ?kti jging bij een manege in zijn woonplaats. Omstreeks kwart vas ior vier 's nachts hoorde een buurtbewoner glasgerinkel en r h( aarschuwde de politie. De agent die poolshoogte kwam ne- 1 Alien zag in eerste instantie niets bijzonders. De situatie veran- eij' ;rde toen in het toilet een mobiele telefoon afging. De agent im een kijkje en trof de inbreker aan. wei duidelijkheid over atoomstroom zij" n haag Leveranciers van elektriciteit moeten hun klanten la- vo' n weten hoeveel van de stroom afkomstig is van kemcentra- n h s, heeft de Tweede Kamer gistem besloten. Een motie van oenLinks kreeg ook steun van PvdA, D66 en Socialistische vie irtij. Doordat een aantal Kamerleden afwezig was, werd de 201 rhouding 72 stemmen voor, 70 tegen. In de toekomst kan de liets int in een vrije Europese markt kiezen van welk bedrijf die de ian room koopt. De elektriciteitsbedrijven kennen al de levering m0 n groene stroom, die milieuvriendelijk is opgewekt, ar 9 l^'lederlander gepakt met xtc Da rita» Een 60-jarige Nederlander zit vast in Japan omdat hij jna 15.000 xtc-pillen het land wilde binnensmokkelen. De an is al op 8 maart aangehouden op het vliegveld Narita, de temationale luchthaven bij Tokio. Het ministerie van buiten- adse zaken wil slechts de arrestatie van de man bevestigen, rdere gegevens wil het uit oogpunt van privacy niet verstrek- iz n. De vangst op Narita betekende voor de Japanse politie een cord. Niet eerder onderschepte zij zoveel stimulerende mid- len. De straatwaarde wordt geschat op 74 miljoen yen (onge- er 1,5 miljoen gulden). De man zou tegen de politie hebben leri zegd dat hij de pillen smokkelde voor een Israëlische buur- e za m uit Amsterdam. Hij zou er 10.000 gulden voor krijgen. IITI escherming das kost miljoenen tijdf astricht Bescherming van de das kost de stad Maastricht nam ker tien miljoen gulden. Dit is het gevolg van een uitspraak aar n de Raad van State gisteren. De Raad schrapte tien van de ste :htig hectare van het beoogde bedrijventerrein Maastricht- p. isden voor een vrije doorgang van de das tussen zijn twee irde ïfgebieden. De stichting Das en Boom, die de zaak aanhangig ware id gemaakt, is overigens niet blij met de uitspraak. Volgens naa n woordvoerder van Das en Boom loopt de 'doorgangszone' vie n één kant dood op een al bestaand bedrijventerrein. Das en i ter lom wil snel nieuw overleg over een alternatief, de betrokken meenten willen graag aanschuiven. lansje Brinkers' op de snelweg fQLLEEen vrachtwagenchauffeur uit Anna-Palowna heeft op A28 bij Zwolle grote ellende voorkomen door op te treden als t zeljn ware Hansje Brinkers. Door nog onbekende oorzaak was in ding dieseltank van zijn truck een gat geslagen. De chauffeur eg dit in de gaten, parkeerde zijn wagen langs de weg en •ld vervolgens een vinger in het gat in de tank, precies zoals nsje Brinkers volgens de oud-Hollandse overlevering zijn et k im in een gat in de dijk hield en daarmee een overstroming iel orkwam. De chauffeur hield zijn vinger net zo lang in het gat de brandweer hem kwam helpen. ungi Milieubeweging: Plan bedrijfsleven is alleen storten van meer asfalt De aanleg van betaalstroken langs rijksweg A4 kan niet rekenen op steun van minister Netelenbos (verkeer). Ook de milieubeweging verwerpt de plannen die het bedrijfsle ven, de werkgeversorganisaties en de ANWB gisteren opnieuw op tafel hebben gelegd. Volgens de stichting Natuur en Milieu en de milieufederaties van Noord- en Zuid-Hol land en Brabant is de aanleg van betaalstroken een inefficiënte maatregel, die enkel neerkomt op het storten van meer asfalt. De files worden er niet mee opgelost. DEN HAAG HANS JACOBS HAAGS REDACTEUR 'ombouwen' van de 160 kilo meter 'slagader' tussen Zaan stad en de Belgische grens een einde komen aan het fileleed. Door de A4 te verbreden, het lokale en doorgaande verkeer te scheiden, betaalstroken aan te leggen en op nieuwe, nog te bouwen gedeelten tol te heffen wordt de gedachte supersnel weg een echte 'doorstroomrou- te'. Het prijskaartje is niet mis, 8,3 miljard gulden. Maar daar voor kunnen dan ook een Tweede Coentunnel en de Wes telijke Randweg, worden aange legd. Schraven wil dat Netelenbos een fikse bijdrage levert, in ruil voor steun uit het bedrijfsleven. Ook moet de minister haar plannen voor rekeningrijden schrappen. „Onze plannen bie den de automobilist de keuze tegen betaling te rijden of gratis in de file te staan", aldus direc teur Mooren van de Hollandse Werkgevers Vereniging, één van de initiatiefnemers. Voor 2003 moeten de eerste delen van de 'doorstroomroute' open zijn. Netelenbos zette daar gisteren meteen vraagtekens bij. De A4 telt tussen knooppunt Burgerveen en Leiden slechts 2 x 2 rijstroken, de verdubbeling heeft veel voeten in de aarde en kost veel tijd. Ook tussen Lei den en Den Haag is een verdere verbreding niet zo maar uitge voerd. „We kunnen daar niet op wachten", aldus de minister. We moeten in de tussentijd wat doen, anders loopt het verkeer in de Randstad vast." Een com binatie tussen het door het ka binet voorgestelde rekeningrij den en de 'doorstroomroute' ziet Netelenbos niet zitten. De initiatiefnemers overigens ook niet. hellevoetsluis gpd Amsterdam Een strijkplank is achtergebleven als een stille getuige van het feit dat zich op deze vloer ooit huiselijke tafreeltjes hebben afge speeld. De plank staat op de achtste verdieping van de flat Frissenstein in de Amsterdamse Bijlmer. De flat wordt met behulp van zware machines verdieping voor verdieping gesloopt. Tweederde van de 120.000 hoogbouw flatwoningen moet in de periode tot 2007 plaatsmaken voor laag bouw. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE groep bestaat uit maximaal zes leerlingen en één vaste leer kracht." „Het is vreselijk dat het zo ver heeft moeten komen", zegt T. Duif van de Algemene Vereni ging voor Schoolleiders. „Ik heb hier al zo vaak voor gewaar schuwd; je kon er op wachten. Nu verliest de politiek de greep op het onderwijs en ontstaan er elitescholen. Als dit een trend wordt, krijgen we een enorme tweedeling in de samenleving." Ook J. Tichelaar van de Algeme ne Onderwijsbond (Aob) spreekt zijn afschuw uit. „Het is een nederlaag voor het onder wijs en de politiek. Jarenlang is er fors bezuinigd op onderwijs en nu kunnen we de proble men bijna niet meer aan. Inder daad: volle klassen en verou derd lesmateriaal." Staatssecretaris Adelmund liet weten dat zij het 'zorgelijk' vindt wanneer ouders gewone basisscholen uit onvrede verla ten. Maar zij denkt niet dat het voorbeeld van Potters veel na volging krijgt. „Dat leren de er varingen met deze scholen tot nu toe", aldus haar woordvoer ster. In het Zuid-Hollandse Rockanje op het eiland Voorne-Putten begint komend schooljaar een privé-basisschool, waar de kin deren voor 25.000 gulden per schooljaar vanaf groep drie ba sisonderwijs kunnen volgen. Ouders zijn bereid dat te beta len omdat ze de kwaliteit van het bestaande onderwijs zat zijn: té volle klassen, verouder de onderwijsmethoden en te veel lesuitval. De onderwijsor ganisaties reageren negatief en noemen privé-basisscholen, waarvan er nu ongeveer tien zijn, het bankroet van het Ne derlandse onderwijs. De nieuwe particuliere basis school is een initiatief van het Instituut Westvoorne in Helle- voetsluis, dat al langer privé- opleidingen verzorgt op mavo-, havo- en vwo-niveau. Volgens directeur R. Potters zijn de gro te verschillen tussen zijn privé- school en bestaande basisscho len vooral de groepsgrootte, het onderwijsmateriaal en de indi viduele aandacht voor de kin deren. „Kinderen hebben aan dacht, rust en structuur nodig en dat krijgen ze bij ons. Elke den haag anp Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) en gemeen tebesturen kunnen nu al be sluiten kleinere opvangcentra in een plaats neer te zetten als 'de omstandigheden' daarom vragen. De vuistregel is dat een centrum onderdak moet bieden aan vierhonderd mensen. Maar daar kunnen het COA en een gemeentebestuur van afwijken, aldus staatssecretaris Cohen van justitie. Hij geeft daarmee geen ge hoor aan de oproep van de Tweede Kamer om meer 'maat werk' te leveren, zo bleek giste ren tijdens een debat. Een klei ne gemeente mag niet worden opgezadeld met vierhonderd asielzoekers, vindt een meer derheid. De grootste oppositiepartij CDA vreest dat de bevolking dan steeds minder happig zal zijn om asielzoekers op te van gen en wil in een motie regelen dat 'de ondergrens van vier honderd' omlaag gaat. De mo tie kon echter niet rekenen op veel steun. Het is een sympa thieke gedachte, maar draag vlak in de samenleving kan nooit direct in verband staan met het aantal asielzoekers dat zich binnen de gemeentegren zen vestigt. Wel moet justitie meer maatwerk gaan leveren, vindt de Kamer. Cohen wil niet aan de afspra ken morrelen. De verantwoor delijkheid ligt bij de gemeenten en niet in Den Haag, zo onder streept hij. Bovendien zijn klei nere asielzoekerscentra relatief duurder omdat er toch dezelfde voorzieningen moeten zijn. Hij is wel bereid te bekijken of een centrum opgesplitst kan wor den in verschillende deelloca- ties. Momenteel worden asiel zoekers in Amsterdam al op verschillende plaatsen in de stad ondergebracht. JENEVER VOORDEEL den haag anp arnhem anp Zonder een spoor van emotie vertelde de 30-jarige verdachte uit Wageningen dinsdag voor de rechtbank in Arnhem zijn relaas. Op 30 november vorig jaar bond hij zijn 33-jarige broer vast op een stoel en hakte vervolgens met een samoerai zwaard diens hoofd af. Kort daarvoor had hij zijn eigen 24- jarige vriendin Sandra van Ros- sum om het leven gebracht. Officier van justitie A. van Veen eiste tegen de man een gevangenisstraf van twaalf jaar en tbs met dwangverpleging wegens dubbele moord. Vol gens de officier hebben zich die bewuste dag angstaanjagende- taferelen afgespeeld. Volgens de officier koesterde de verdachte wrok tegen zijn ouders en zijn oudste broer en wilde hij hen treffen door de lieveling van de familie, de mid delste broer, te doden. De Arn hemmer, die zijn jeugd gedeel telijk doorbracht in tehuizen, voelde zich een buitenbeentje. Vooral omdat zijn ouders zijn oudste broer niet hadden laten vallen nadat deze hem met een Even bijpraten dit weekend? mes had gestoken, waardoor hij een long moest missen. Hij vatte het plan op een ein de aan het leven van zijn broer te maken. Om in diens buurt te zijn, ging hij vorig jaar septem ber bij zijn broer wonen. Op de bewuste dag trok hij zwarte kle ding aan. Nadat hij zijn vrien din eerst stroomstoten had toe gediend stak hij haar vervol gens met een mes. Hij belde zijn broer met de vraag naar huis te komen, waarna hij hem ombracht. Het motief om zijn vriendin te doden is enigszins duister gebleven. Deskundigen van het Pieter Baan Centrum achten de ver dachte verminderd toereke ningsvatbaar. Volgens hen kampt hij met een levensge vaarlijke persoonlijkheidsstoor nis. Maar door zijn wisselende bereidheid van hem om mee te werken aan onderzoek, konden de deskundigenj geen goede diagnose stellen. Uitspraak 11 april. Bokma Jonge Jenever lOOcl 99 Minister Hermans van onder wijs is er niet tegen dat bedrij ven computeronderwijs spon soren op scholen. Essentieel voor hem is dat scholen vol doende middelen voor infor matie- en communicatietech nologie (ICT) in huis krijgen. Hermans antwoordde dat gisteren op mondelinge vragen van GroenLinks-Kamerlid Rab- bae. De firma's mogen binnen de scholen ook hun logo's en namen tonen. „Dat is niet an ders dan de potloden met de naam van het bedrijf aan de zij kant." Maar het is niet de be doeling dat reclame wordt ge toond steeds als de leerlingen het computerprogramma op starten. Rabbae wilde weten wat de bewindsman vindt van de plan nen van de computerfirma Cis co Systems om op de Berlage- school in Amsterdam een spe ciaal lesprogramma te sponso ren, inclusief twee leerkrachten. Volgens Groenlinks is dit in strijd met de geest van het hui dige convenant, waarin de af spraken staan over sponsoring van onderwijs. De bewindsman vindt niet dat ICT-sponsoring strijdig is met het convenant. Wel wil hij op verzoek van de Tweede Ka mer nog eens specifiek kijken naar het contract dat Cisco Sys tems gaat sluiten met de Berla- ge-school. Zo is hem niet pre cies duidelijk of het onderwijs aanbod van het bedrijf binnen het reguliere onderwijs valt of extra onderwijs betreft. Sponsoring door bedrijven, zeker met ICT-toepassingen, komt volgens Hermans al rede lijk vaak voor. den haag gpd BOKMA GALLGALL Haag. De Tweede Kamer wil geleidelijk toe naar openheid rondom zaaddona tie. Volgens alle partijen is dat in het belang van het kind, omdat dat na de puberteit zijn verwekker kan opspo ren. Maar de meeste ouders zijn er zelf niet van overtuigd dat dit goed is voor het kind, zo blijkt uit een brief van twee anonieme ouders aan Tweede Kamer leden. Ze willen daar onderzoek naar. „Ze voelen zich buiten spel gezet in deze discussie. Ze hebben niets met de donor en de donor niets met hen noch met het verwekte kind", zegt woord voerster M. Noordzij van de Stichting HOK/Spermabank Hoensbroek. Met name heteroseksuele ouders hou den het KID-kind onwetend. Lesbi sche paren en alleenstaande vrouwen moeten het kind wel een verklaring ge ven. Zij kiezen sinds 1990 al vaker voor B-donoren, die zich later eventueel be kend willen maken als het kind zelf daarom verzoekt. De politieke beslissing over het al dan niet opheffen van de anonimiteit van zaaddonoren maakt voor de meesten in de praktijk dus kennelijk weinig uit: onwetende kinderen gaan niet zoeken naar hun verwekker. Maar ook KID- kinderen die het wel weten, gaan bijna nooit op zoek. „Omdat ze er geen be hoefte aan hebben. Ze zien hun socia le vader als hun echte vader", zegt Noordzij. En als een KID-kind wel behoefte heeft, gaat het meestal om een hega- tieve, andere aanleiding. „Bijvoorbeeld bij scheidingen, als de vader opeens het geheim openbaart." Noordzij er gert zich aan de 'denkfout' om KID met adoptie te vergelijken, ook door politici. „Bij adoptie hebben de kinde ren bestaande ouders en zijn ze onder bepaalde omstandigheden afgestaan. Maar een zaaddonor staat volledig buiten hun leven. Een donor wilde al leen maar helpen kinderen te krijgen, meer niet." Ook de Nederlands-Belgische Vereni ging voor Kunstmatige Inseminatie (NBVK3) vindt dat maatschappelijk te veel belang wordt gehecht aan kennis over de genetische afkomst. Ze doelt op een rapport van de Gezondheids raad waarin staat dat waarschijnlijk vijf tot zes procent van de bevolking zich vergist omtrent hun werkelijke biologi sche verwekker. De Tweede Kamer overlegt vandaag met minister Borst van volksgezond heid en Korthals van justitie over kid. Ze willen relevante informatie over •nieuwe donoren in een centraal regis ter verzamelen, maar de anonimiteit nog minstens twee jaar handhaven. Daarna moet de kwestie opnieuw wor den besproken. Een meerderheid van de Kamer is daarvoor. Als de anonimi teit van spermadonoren wordt opge heven, is dat rampzalig voor de KID- praktijk in Nederland, waarschuwt de NBVKI. Er zijn in Nederland nog maar driehonderd zaaddonoren over. Een klein aantal is B-donor, de meeste zijn A-(noniem). Van A-donoren kunnen 25 nakomelingen komen, van B-dono ren gemiddeld vier. Nieuwe donoren melden zich nauwe lijks, sinds de discussie in 1990 begon. „Nu is de gemiddelde wachttijd al twee jaar, maar dat zal oplopen tot vijf tot tien jaar. En dan zijn de wensou- ders vaak te oud", zegt K. de Bruyn, voorzitter van de NBVKI. Hij vreest dat mensen vreemde capriolen gaan uit halen om toch aan sperma te komen, zoals uit het buitenland halen of via internet. „De kwaliteit is onzeker en deze kinderen hebben helemaal geen rechten." De organisatie vindt dat de anonimi teit de komende vijf tot tien jaar nog moet blijven. De huidige donorpas met allerlei informatie voldoet. Wel moet goede voorlichting komen om potentiële donoren te overtuigen voor het B-donorschap. begrijpelijk' dat de wachtlijsten niet snel kleiner worden, gezien de grote bedragen die onder Paars-2 hiervoor beschikbaar zijn. Staatssecretaris Vliegenthart (volksgezondheid) heeft van daag bekendgemaakt dat ze met extra geld in ieder geval de wachtlijsten voor de thuiszorg zo snel mogelijk wil laten slin ken. Ze houdt tweehonderd miljoen gulden beschikbaar voor zielaekostenverzekeraars en thuiszorgorganisaties die ga randeren dat zij voor het extra geld daadwerkelijk mensen hel pen. Uitgangspunt is dat elke extra gulden wordt omgezet in extra zorg. In sommige regio's is dat bijvoorbeeld lastig van wege personeelstekorten, voor ziet de staatssecretaris. Het ministerie streeft ernaar halverwege dit jaar definitieve cijfers over de wachtlijsten te kunnen publiceren. Uit onder zoek blijkt dat de lijsten vaak vervuild zijn. Mensen wachten bijvoorbeeld zowel voor thuis zorg als voor een plaats in een verzorgingshuis. De extra investeringen in de ge zondheidszorg leiden nog steeds niet tot een daling van de wachtlijsten in de verpleging en verzorging. Uit de jongste cijfers van het ministerie van volksgezondheid blijkt dat de wachtlijst voor verpleeghuizen vorig jaar zelfs is gestegen in vergelijking met 1998. Vorig jaar wachtten 8.820 mensen op een plaats in een verpleeghuis, een stijging van 450 in een jaar. Ook in de thuis zorg lijken de wachtlijsten nog steeds langer te worden, maar het ministerie heeft hiervan geen definitieve cijfers. Elders nemen de wachtlijsten nu heel licht af. Dat geldt voor de ver zorgingshuizen en de zorg via een persoonsgebonden budget. In de Tweede Kamer heerst ontevredenheid over de nieuwe cijfers. CDA-Kamerlid Dankers wijst erop dat het nog steeds negen maanden kan duren voordat iemand een plaats krijgt in een verzorgingshuis. Van Blerck (WD) vindt het 'on- Bel met Telfort Pak&Bel Pre-Paid vanaf 15 cent per minuut! Telfort

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3