Casino Schiphol naar de winnende is op zoek combinatie TV WEER Het Gesprek van de Dag Betaal strook bedrijfsleven Trilhorloge ideaal nieuw apparaatje voor doven WOENSDAG 29 MAART 2000 Weekeinde wat meer zon COMMENT AAR Het bedrijfsleven, de werkgeversorganisaties en de ANWB blijven minister Netelenbos van verkeer bestoken met alternatieve plan nen voor rekeningrijden. Aan de vooravond van extra overleg tus sen de bewindsvrouw en regionale overheden over de proef die in 2002 in de Randstad moet worden gehouden, is opnieuw het plan voor een 'doorstroomroute' op tafel gelegd. De A4 moet tussen Zaanstad en de Belgische grens een supersnel weg worden, met in beide rijrichtingen minstens vier rijstroken. Het doorgaande en het lokale verkeer worden gescheiden door be- taalstroken en stukjes tolweg. Her en der worden tunnels gebouwd en ook een aantal verbindingswegen (A6/A9) komt aan de beurt. Op die manier lossen volgens de plannenmakers de files als van zelf op, en valt er voor de automobilist, anders dan bij rekeningrij den, écht wat te kiezen. De keuze is betalen, of in de file aanslui ten. De keuze voor de overheid is echter ook tussen milieu, behoud van het landschap en het aantrekken van meer verkeer met een 160 kilometer lange streep asfalt. Een'oplossing waarvoor zo'n acht miljard gulden moet worden opgehoest. Het bedrijfsleven be looft mee te betalen, maar heeft op dat punt geen al te beste staat van dienst, hoewel datzelfde bedrijfsleven net als de particulier overigens, indirect fors bijdraagt in de vorm van wegenbelasting en accijns op brandstof. Maar het lijkt toch verstandiger het rekeningrijden het voordeel van de twijfel te gunnen. Het gaat immers om een experiment. Bo vendien kost de invoering van de proef minder (zo'n 1,3 miljard), is in verhouding eenvoudig en omkeerbaar uit te voeren en kan eerder beginnen (2002 tegen 2007). Rekeningrijden verdient ge woon een kans. Mochten de resultaten tegenvallen, dan kan altijd nog worden bekeken of meer asfalt de files ook inderdaad oplost. De ervaring leert dat dit meestal niet het geval is. Hei acteertalent van Ron Ron Boszhard komt een beetje uit de schaduw van zijn broer Carlo. Hij had vaak wat weg van een slappe imitator van de bekende RTL- druktemaker: alsof hij alle maniertjes zonder veel overtuiging uit zijn hoofd had geleerd. Ih de nieuwe reeks van zijn spelshow Match Win ziet het er al heel anders uit. Hij doet nu vooral Albert Mol na, Peter Jan Rens, Jochem van Gelder en, af en toe, André van Duin. Het is allemaal nog steeds heel slap, dat wel, maar dat komt mooi uit. Want Match Win is ook een behoorlijk slappe imitatie van een spelprogramma. De hoofdprijs van deze show kan er nog wel mee door - een ton - en ook met de troostprijzen kunnen de kandidaten thuiskomen. Al wordt het, met die lange reeks energiezuinige apparaten met A-la- bel wel erg duidelijk dat een energiebesparingsclub een van de hoofdsponsors is. Maargoed, ook bij de TROS moet de schoorsteen roken. Bij de show zelf lijkt vooral op het geld te zijn bespaard. Het decor is van een tuttigheid waar ze zelfs bij Lingo nog van zouden schrikken en de artiest is ook al niet om naar huis over te schrijven: Willeke Alberti. Ze zingt een duet met Ronop zo'n manier dat de kijker he vig begint te verlangen naar de voortzetting van het spelletje. Dus dat is wel weer handig gedaan. Maar verder... Ron pikt twee van de drie deelnemende stellen op van de straat, waarbij ze moeten raden welk voorwerp de ander uit een winkel kiest. Lukt dat, dan is dat mooi. Lukt dat niet dan mogen ze ook meedoen, want Ron is de beroerdste niet. Het derde stel mag aan schuiven, omdat het zijn spou wmuur laat isoleren. Een weinig alle daags selectiecriterium, inderdaad, maar de energiebesparende sponsor wil ook nog wat aandacht. Ron luistert de quiz op met tel-sellfilmpjes, sketches en grappen die zo flauw zijn, dat de eerste de beste kandidaat die wel over een enig gevoel voor humor beschikt, meteen uitgroeit tot een hoógtepuntje. Toch is Ron soms ook hartstikke sterk. Zichtbaar onder de indruk kijkt hij toe terwijl de kandidaten pas na lang piekeren het ant woord geven op vragen als 'welke ingenieur bouwde in 1889 in Pa rijs een toren van 320 meter?' en 'Welk schip verging tijdens zijn eerste reis in 1912?'Dan moet je toch overeen behoorlijk acteerta lent beschikken. En een ijzeren controle over je lachspieren. Steuntje in de rug voor Van de Beek is dat het lustrum van de vestiging met verschillende ac ties wordt gevierd. Zaterdag, op de verjaardag zelf, krijgt iedere bezoeker een gratis drankje en een souvenir. Die dag wordt te vens het startsein gegeven voor een campagne waarbij tot de cember op elke willekeurig ma chine een Smart te winnen valt. „En het trekt altijd als je een auto kunt verdienen", zegt Van de Beek namens het casino, dat meer geld inzet om de toeloop op te krikken: Zo staat sinds af gelopen maandag een inge huurde hostess in de centrale hal die reizigers aanspreekt en naar de speelzaal doorverwijst. Niet zomaar een slag in de lucht, maar een weloverwogen plan. Ten eerste omdat in ge noemde hal de bordverwijzing naar de speelzaal totaal ont breekt en ten tweede 'omdat we het profiel van onze klanten in middels wel kennen'. „Dat zijn natuurlijk geen mensen met kinderen, maar zakenreizigers", I weet Van de Beek. „Mannen tussen de 30 en 40 vormen 80 procent van onze bezoekers. Die spreekt de hostess aan met de vraag of ze weten of er een casino is en zo ja of ze daar dan willen spelen. Die hostess staat vooralsnog bij een halve speel tafel, maar het is bijna zeker dat we een stand om haar heen gaan bouwen." Verder wordt ook het 'kale' plein voor het casino ver bouwd. „Tot een business- lounge. Nu zitten daar alleen rugzaktoeristen een kopje koffie te drinken. Om de zakenreiziger erheen te trekken wordt het plein herschapen in een 'food- court'met een verlaagd pla fond, een verzonken zitkuil met leren stoelen en vloerbedekking en een eigen bar voor bedie ning binnen en buiten het casi no." Het is allemaal niet overbodig, zo blijkt bij de vestiging die is gesitueerd op een unieke loca tie. Schiphol Airport Casino is de enige volledig toegeruste speelzaal ter wereld die binnen het douanegebied van een luchthaven ligt. Zelfs in het gokkersparadijs Las Vegas zijn op het vliegveld alleen automa ten te vinden. Op Schiphol staan machines èn speeltafels en aanvankelijk leek dat een winnende combinatie. Maar de stroom bezoekers die in het Hostess wijst reizigers de weg naar speelzaal Het gebeurt met enige regelmaat dat bezoekers hun vliegtuig missen. Opgejaagd door winst of verlies, gaan ze gewoon door met gokken in het casino op Schiphol. „Aan ons ligt het niet dat ze te laat komen, want de vluchten worden hier omgeroepen en dit is het eni ge casino ter wereld waar een klok hangt", zegt Walter van de Beek. Hij is sinds vier maan den manager bij de tiende en jongste telg van de Holland Casino-familie, die zaterdag 1 april de vijfde verjaardag viert. Zijn opdracht is de winstcijfers naar het niveau van de gro tere broers te tillen en dat kan alleen als de bezoekersaantallen stijgen. Van de Beek (35) moet daarvoor zorgen. „Je zou kunnen zeggen, dat ik daar mijn baan onder heb verwed." prille begin de verwachtingen overtrof (er kwamen er al snel 700 waar op 350 was gerekend), werd later ingedamd. Door de beperkingen die de huisves- tingsplek meebracht - alleen volwassen passagiers met een instapkaart mogen het casino binnen - en door onverwachte dompers. „Dat het Schengen-gebied er na anderhalf jaar kwam, was zo'n tegenvaller", aldus Van de Beek. „Daar hoeven passagiers niet meer door de douane en dat doen ze dus ook niet om even naar het casino te gaan, gefixeerd als de meesten zijn op het halen van het vliegtuig. Dat scheelt een paar honderd men sen per dag. Daarbij heeft een casino op een vliegveld natuur lijk niet de eerste prioriteit, zijn we een te kleine concessiehou der om veel invloed uit te oefe nen en hebben we nogal wat last gehad van de voortdurende verbouwingen. Daardoor schort het hier aan de beweg wijzering, die ook nog eens vaak verapdert." De jonge manager kan zijn woorden gemakkelijk bewijzen op weg naar 'zijn' filiaal. In de centrale hal duidt niets op de aanwezigheid van een speelzaal Het casino op Schiphol: „Een huiskamer waar iedere passagier kan binnenlopen. Met zijn bagage." en elders zijn de verwijzingen slechts gedeeltelijk zichtbaar: Pas op het 'plein' voor het casi no wordt echt duidelijk dat er een speelzaal achter ligt. Twee draaiende automaten lonken daar naar de goklustige reiziger, die binnen kan spelen op vier tafels voor Black Jack en Ameri kaans roulette en op 75 auto maten. Bij de tafels is de winst of het verlies 'onbeperkt'. „De hoogste prijs die daar is meege nomen was meer dan honderd duizend gulden, maar een luxe vakantie zal er ook wel eens een zuinige geworden zijn." De ma chines kennen een maximale uitkering van 5000 dollar of tienduizend gulden. Omdat ze niet aangesloten zijn op de lan- Zo kan het dus ook nog! De normale middagtemperatuur aan het einde van de maand maart schommelt rond de 12 graden. Gisteren bleef het kwik bij waarden rond 5 graden ste ken. In Nieuw-Vennep werd het 5,1Valkenburg 5,2 en op Schiphol en in Bloemendaal 5,3 graad. Meestentijds was het overdag minder dan 5 graden en vanwege de noordnoordoos tenwind en het gesloten wol kendek deed het veel kouder aan. Uit het wolkendek viel wei nig of geen regen en dat is zo'n beetje het enige pluspunt dat over deze dinsdag te melden valt. Het kan echter nog veel er ger. Tussen hogedruk van IJs land tot boven Scandinavië en een diepe Biskajedepressie werd aan het einde van maart 1952 zeer koude lucht aange voerd. Op de 29ste bleef het kwik overdag rond het vries punt steken (De Bilt meldde even na twaalven een maxi mumtemperatuur van +0,1 graad) en het sneeuwde gere geld. Bovendien stond er een stormachtige oostenwind waar door op veel plaatsen sneeuw- duinen ontstonden. In het noorden van Europa was het die dagen ronduit extreem koud. Op 27 maart vroor het in Helsinki 24, in Sint Petersburg (toen nog Leningrad genoemd) zelfs 25 graden. De kwade ge nius achter het kille en sombere weer van dezer dagen, een de pressie boven het Alpengebied, trekt morgen langzaam naar het noorden. Bij ons blijft de wind daardoor uit noordelijke richtingen waaien -donderdag avond noord tot noordwest- en is aan de kust veelal nog vrij krachtig tot krachtig van sterk te. Verder trekken er weer wol kenvelden over ons land maar de regenkans is klein en het wordt in de middag omstreeks 9 graden. Op vrijdag en tijdens het weekeinde komt er wat meer zon, neemt de wind af en gaat de temperatuur iets omhoog. Droog hou den we het waarschijn lijk niet maar een schrale troost is dat de neerslag weinig zal voorstellen. Een omslag naar len teweer lijkt nog niet op til te zijn - ofschoon de computers van het Europese re kencentrum wel zinspelen op maxima tot rond 15 graden op maandag. We zullen zien! Grabbelen in toiletpot of afwas teiltje omdat een trilkastje daar in is geplonst, hoeft niet meer. Nerveuze flitslampen worden overbodig. Het kakelverse tril horloge betekent voor doven het einde van veel ongemak. Beschaafd waarschuwt het ding als de bel of de telefoon gaat. Ook de babyfoon en het brand alarm kunnen erop worden aangesloten. Geppie Wessels, woonachtig in hartje Haarlem, heeft de vinding als proefkonijn uitgeprobeerd. Het is haar reu- zegoed bevallen. Het trilhorloge is een grote stap voorwaarts, vindt directeur R. Eshuis van importeur Multi Ca re Systems (MCS) in Nieuw- Vennep. Zijn bedrijf levert al ja ren wek- en waarschuwingssys temen voor doven en slechtho renden. Bij de gangbare types treedt een flitslamp in werking als de telefoon of deurbel gaat. 'O jee, wat nu weer', is de eerste reactie van veel doven op het nerveuze lichtsignaal. Het te gendeel komt ook voor: in een lichte kamer valt de flitslamp nauwelijks op. Gebruikers van bestaande sys temen dragen bovendien een trilontvanger. „Om de haver klap vallen die dingen in het af- waswater of het toilet", aldus Eshuis. „Reparaties zijn sche ring en inslag." Met het trilhorloge behoort die soesa tot het verleden. Het uur werkje begint discreet te trillen als bel, telefoon, babyfoon of brandalarm overgaan. Op de wijzerplaat verschijnt een sym booltje dat aangeeft om welk apparaat het gaat. Volgens Gep pie Wessels is dat veel aangena mer dan de flitslampen. Onderzoeker F. Vlaskamp van het Kenniscentrum voor Revali datie en Handicap in Hoens- broek rept eveneens over zeer positieve ervaringen. De Lim burgse instelling liet het appa raatje testen door proefperso nen in Zweden, Engeland en Spanje. De Europese Unie sub sidieerde de ontwikkeling van het trilhorloge met ongeveer 1,5 miljoen gulden. Producent van de nieuwe vin ding is het Zweedse bedrijf AB Transistor, vooral bekend om Bonnen Bestaat er wel toeval? De belastingplichtige worstelt deze weken met zijn aanslag. Avond aan avond ziet hij het creatieve zakkenvullen in Rotterdam op het journaal. Vanuit een Noorse blokhut hoort hij het vreugdeloos gelach van een gevallen schelm, gese condeerd doorzijn trouwe gade in de schande. w De scheldkanonnades echoën honderdmaal m fflkx tegen de hoge fjorden, voordat ze de Neder- landse huiskamers in caramboleren. Kan 1 dat geluid wat zachter, denkt de belasting plichtige en grijpt naar de afstandbedie ning. Zijn rust keert pas terug als de famili aire Kroll, de timide Hiemstra of de verruk kelijke Diana hun gebruikelijke spat regen hebben gesleten en hij weer naar boven stommelt om een nieuw hoofdstuk aan zijn aangifte te punniken. Dit is immers de laat ste week van de firma Zalm en voorheen Vermeend. 1 april op zijn laatst moeten ze onze rapsodie in blauw binnen hebben. Dat is nu precies die vermakelijke coïnciden tie. In Rotterdam stoeit een eindelijk ontwaak te gemeenteraad met de bonnetjes van het col lege van Binnenhalen en Wegwezen, maar el ders in het land dopt ieder voor zich zijn eigen HAN MULDER bonnetjes. Niet toevallig brandt ach ter menige dak kapel tot diep in de nacht het licht. Omdat iedereen weet, de inspecteur heeft niks met namen of rugnum mers. Die wil bonnen zien bij alle mooie verhalen die we als ervaren belastingplichtigen putten uiteen le vendig arsenaal vol fantasieën aftrekposten. Het lichtzinnige gedrag van de Rotterdamse notabe len op het pluche mist zijn uitwerking niet op gewo ne schepselen. Als Hans de wethouder met grote ogen van verwondering bekent dat geen haar op zijn ka lend hoofd maar heeft vermoed dat er een bonnetje moest komen als hij met de creditcard van de ge meente voor het algemeen belang in de gemengde sauna had gebivakkeerd, i nag jan de belastingplich tige dan ook een beetje naïef zijn? Ach, meneerde in specteur, moet ik echt een nota overleggen bij de aan schaf van die broodnodige computer? Nooit geweten dat dat verplicht was. Waarom mag de wethouder dommer lijken dan wij die hem gekozen hebben? Kiezers zijn toch altijd dommer? Maar ook niet teveel belang aan deze overpeinzingen hechten. De fiscus zegt dat hij het niet leuker voor ons maakt, maar ik vind van wel. Die diskette, waar mee hij mijn broodnodige computer van zo-even verblijdde, stoeit en rekent geduldig met al mijn gril lige inkomsten en geringe vermogen. Nooit moe of humeurig telt hij lijsten op en voegt er telkens weer het - helaas in mineur gestelde - slotakkoord aan toe: nog te vorderen x duizend gulden. Het verdiende loon van de schnabbelaar, hij leeft van de hand in de tand en denkt niet vooruit. Vijf dagen voor sluitingstijd meldt de krant noveen laat presentje van de Hoge Raad. Niet alleen de Nina Brinken en John de Mollen, maar ook wij kleine krabbelaars mogen voor ons 'vermogensbeheer' een werkkamer van de belasting aftrekken, ter hoogte van de helft van het huurwaardeforfait van ons stidpje. (Wat dat precies is legt de Belastingtelefoon gratis uit). Een flinke pleister op al die open wonden van Baan, Aholcl en World Online. In de prehistorie van de fiscus was zón bericht een ramp. Moest je he lemaal opnieuw beginnen op je papieren formulier. Maar het duo Diskette en Modem (koosnaam voor Zalm en Vermeend) draait er zijn virtuele hand niet voor om. Alleen hun ondergeschikte, de belastingin specteur, blijft onverbiddelijk. Kom maar op met uw bonnen van papier, zal hij zeggen, niks virtueel. Of denkt u misschien dat. u Jezus bent, of wethouder in Rotterdam? delijke jackpot, elders een tri ker van jewelste. „We hebbei ei aansluiting wel overwogen, maar het kan hier niet vanw£L de andere openingstijden (v< ,t 06.30 tot 19.30 uur) die we h )0 teren. Dat zou oneerlijke coi et currentie zijn ten opzichte v de andere casino's, waar de gasten daar ongetwijfeld cot 0j mentaar op zouden hebben. En 'Schiphol' is toch al het br tenbeentje van de Stichting Holland Casino-familie. Niei^ leen door de ligging, ook doi ,er de sfeer en de omvang. „Het et meer een huiskamer, waar ii dereen kan binnenlopen me zijn bagage. Er zijn geen kle dingvoorschriften en de sfee internationaler, socialer, loss inl Mensen die hier komen moe aa ofwel nog lang in een vliegtu >n zitten, of hebben daar al gezeten. Ze hebben behoeft^, aan menselijk contact en zoeken ze vaak met de deale - aan tafel. Daardoor is er mei interactie met de klant, al m yc dat ook niet te ver gaan, wai t S staat wel altijd geld op het spel." Ook voor het casino zelf, uit otg aard. Schiphol is het kleinsti 0iji duurste van de vaderlandse staatsspeelhuizen en de bijc ins ge aan de totaalomzet is na- venant. „Niet dat hier tot nu geld bij moest, maar de wini doelstellingen werden niet g n haald", zegt Van de Beek, dl uit Zandvoort (16 tafels, 200 tomaten) overkwam om de winstcijfers te verbeteren. G ).j; gemakkelijke opgave, omda 1(j( huur en de geringe in de Schiphol-vestiging vas )or gen. „De huurprijs is hier h< ai_ dan op het Leidseplein in Ai ien sterdam en het Gevers Deiji >rd, ootplein in Scheveningen. dat wisten we, daar zijn we i ons volle verstand ingesta^ Zoals we ook wisten dat del zoektijd hier anders zou zijnLy, Mensen komen hier niet vo< een avondje uit, maar om hi 5i h tijd op te vullen. In de reguli óei casino's brengen ze zo'n vie uur door, hier tussen de 201 rhc de 25 minuten. Daar is niets mt aan te veranderen. Wel aan bezoekersaantallen. Die mo ten omhoog, van 700 naar per dag. Die zijn nodig om in ons bedrijf gebruikelijke winstcijfers te bereiken. Da. WT/ zetten we op in." paul de tombe zijn militaire communicatiesys temen voor tanks. Vorig jaar kwam AB Transistors op een beurs in Neurenberg in contact niet MCS-directeur Eshuis. Hij denkt in het eerste jaar zo'n honderd stuks op de vaderland se markt te slijten, daarna 500 a 600 per jaar. Het horloge - merknaam Tac- tum, prijs 2.495 gulden - zal grotendeels via de zorgverzeke raars worden verstrekt. Eshuis: „Onder meer Zilveren Kruis en Univé vinden het schitterend. Laten mensen maar een aan vraag indienen, zeggen ze." Dat het trilhorloge dik duizend gul den duurder is dan gangbare systemen is volgens de impor teur voor een deel schijn. „Het hoeft veel minder vaak te wor den gerepareerd. Op termijn is het prijsverschil dus niet zo groot." ronald frisart e> MENSELIJK fzegi es< De Ameri-1 kaanse zaan i res BRITI SPEARS gewond g raakt tijdetasif de opnam ker i van haar n de lieuwste chtij deoclip. Ijsde: gebeurde ;f_ een zware id ge mera naain w< neden vie néé boven op Britney's hoofd ter lom kwam. De zangeres had een mee hoofdwond die inmiddels is hecht. Haar moeder Lynnei Jo echter bang dat Britney een senschudding heeft. ,,Toen olle dokter kwam, zei Brit dat ze A28 niet goed voelde. Ik weet zei n wa dat ze een hersenschudding dies heeft." :ldv insje Met ki im ir zinnelpkv) de 1 L ce - vi «stoort FURBY het kort geding. Hoe eigenares ook haar best doe lukt haar niet het pluche be het zwijgen op te leggen. Ui delijk brengt ze het speelgori"* beest, op verzoek van rechtl 'ne h president H. Schepen, maai rechtszaal uit. Gek eigenlijk ewe want Furby speelt een hooft rekt in de zaak die hij behandelt hier tafel voor de rechter Iiggen t opv tallen Furby's en Mini Loobihetb Allemaal pratende pluchebr vveei ten. Het Amerikaanse bedri evei Hasbro dat Furby's verkoopt heeft beslag laten leggen bi Is 194 firma Van Saarloos uit Maar en die de goedkopere Mini Loo mop op de markt brengt. Ze zoud 00 kii veel op de Furby's lijken. Va t. Na: Saarloos eiste gisteren ophe rocei van het beslag. Terwijl de b< eten< ven elkaar om de oren slaan pgiscl eisen tot schadevergoeding 'soci Furby pogingen de zaak tes jmen sen. Hij zingt zijn slaaplie roept 'tickle me'. Maar het f 'verti niet. Hij moet de zaal uit. D n te h rechter doet over twee wekefene p spraak.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2