Frank Rijkaard gunt Paul Bosvelt debuut Blijlevens stelt ploeg gerust ernix en Fiks hebben Uitzicht op toppositie Sport Burgemeester verbiedt amateurwedstrijd SCOREbord Ferguson Britse coach aller tijden londen Sir Alex Ferguson is uitgeroepen tot de beste Britse coach aller tijden. In een verkiezing van het tijdschrift Four- FourTwo eindigde de trainer van Manchester United voor Bill Shankly en Brian Clough, legendarische managers van respec tievelijk Liverpool en Nottingham Forest. Shankly had de club 1959 tot 1974 onder zijn hoede. Clough leidde Nottingham in de jaren tachtig naar grote successen. Sjirov wint schaaktoernooi monte carlo Alexej Sjirov heeft in Monte Carlo het negende Amber-toernooi ondanks verlies in de slotronde op zijn naam gebracht. Vanaf de eerste ronde toonde de Spaanse grootmees ter van Russische afkomst zich duidelijk de sterkste in het tradi tionele rapid- en blindschaakevenement. De Nederlanders Je roen Piket en Loek van Wely deelden de zevende plaats in het veld van twaalf schakers en lieten onder meer de tegenvallende Russische oud-wereldkampioen Anatoli Karpov (negende met een half punt minder) achter zich. Worstelcoach Oekraïne vermoord kiev» De Oekraïense worstelcoach Teimoeras Savlokov en zijn bodyguard zijn vermoord. Savlokov (45) leidde in het verleden meerdere worstelaars vrije stijl uit de Oekraïne naar olympisch- en wereldgoud. Hij werd maandag voor zijn huis neergescho ten. De laatste maanden zijn geregeld mensen uit de sportwe reld in de voormalig Sovjet-Unie het mikpunt van aanslagen. Kunstrijder aangevallen met mes nice» De Franse kunstrijder Stephane Bernadis is gisteren in zijn hotel met een mes aangevallen. Bemadis werd belaagd na het paartijden op het WK kunstrijden in Nice. De Fransman veronderstelde dat zijn partner bij het paartijden, Sarah Abitbol, aanklopte. Toen hij de deur opende, werd Bernadis door een man met een mes in zijn arm gestoken. Hoe ernstig de verwon dingen zijn, was niet duidelijk. Bernadis en Abitbol hebben bij het paartijden uitzicht op een medaille. Zware boete spelers Leicester londen Vijf spelers van de Engelse voetbalclub Leicester City zijn door de club bestraft wegens onverantwoorde distributie van toegangskaarten. De vijf, plus twee clubofficials, hadden kaarten uitgedeeld voor de League Cup-finale van 1999 tussen Leicester City en Tottenham Hotspur. De tickets waren daarbij in handen gekomen van Spurs-supporters. De spelers Andy Im- pey, Tony Cottee, Arnar Gunnlaugsson, Scott Taylor en Graham Fenton plus de officials kregen een boete opgelegd. Middenvel der Impey werd het zwaarst gestraft: hij kreeg een geldboete van ruim 70.000 gulden opgelegd. Peter Kromhout in het gips lisse Peter Kromhout, de keeper van FC Lisse, komt dit sei zoen niet meer in actie. De Katwijker brak zijn onderarm afgelo pen zaterdag tijdens het duel met ARC. Kromhout viel tien mi nuten votir tijd op zijn arm, speelde de wedstrijd wel uit, maar ging daarna direct naar het ziekenhuis, waar een breuk in zijn ellepijp werd geconstateerd. De arm moet zeven weken in het gips blijven. Zijn plek in het doel wordt in de resterende wed strijden ingenomen door Ron Bouman, vorig seizoen vaste doelman van FC Lisse. Peter Kromhout speelde vorig jaar nog bij Quick Boys. Ta terdag hervatting veldcompetitie )rfbal- michel van gent korfballers beginnen ko- ïend weekeinde met enige in- aalwedstrijden aan de tweede elft van de veldcompetitie. - ernix en Fiks hebben als enige Itzicht op een toppositie. De anaïden, Crescendo, Tempo, ïlocitas, Fluks en KZ Leiden irkeren echter in ernstig de- adatiegevaar. jorting Trigon moet zich op j et veld wel in de hoofdklasse innen handhaven. De Leidse pclub heeft immers vier en jf punten voorsprong op de- adatiekandidaten Refleks en icc. De ploeg kan derhalve re- V/Melijk vrijuit spelen. De forma- van Peter Schallenberg be nt op 8 april met een bezoek m landskampioen Deetos, aarvan eerder werd gewon- 0 flïn. Een week later kan de >da aats op het hoogste niveau zo nie»ed als verzekerd worden als thuis wordt gewonnen van h£c. Voor TOP lijkt de derde aats het hoogst haalbare, Oranje Wit en Dalto zijn d ii :n maatje te groot. Dat zou al slo ooi zijn, want de Sassenhei- oid ers debuteren in de over- ngsklasse. Zij verwachten lenet overwinningen op tobbers vijk)AG en Tjoba alle dreiging n beneden vroegtijdig te kun- ;n bezweren. Meer morgen kent eersteklas- De Danaïden dat momen- 'I el de voorlaatste degradatie- faats bezet. Trainer Aart van F :r Werf rekent voor dat er te- 1 n Crescendo, KVA en ZKV vijf mten moeten worden gepakt :ov a boven de rode streep te ko- zien. Hij hoopt een beroep te zij innen doen op Sandra Kalt- iff. Haar hielblessure is echter 2 h )g altijd niet genezen. Poulegenoot Crescendo staat oli< :tZ er als hekkensluiter nog beroer der voor. Trainer Robin Som- meling weet dat degradatie een reële dreiging is: „Als je in de zaal niet in de tweede klasse kunt blijven, zul je het op het veld in de eerste klasse heel moeilijk krijgen. Wij hopen er maar het beste van." Pernix kan nog alle kanten op met drie punten afstand op de lijstaanvoerder én de degra datiekandidaten. Coach Peter Kuipers omschrijft de afdeling dan ook als 'een loterij', maar hij durft desondanks een derde plaats voor zijn team te voor spellen. Alleen kan hij geen be roep meer doen op Karen Ar- noldus, die vanwege een knie blessure besloot te stoppen. Ook Tempo verwacht zijn plaats in de eerste klasse te kunnen behouden. De Alphe- naren denken punten te paidcen tegen ODO(M), Merwede, For- tis en Nieuwerkerk. Marloes Nieuwenhuizen speelt voor An ne Marie Vonk, die onvoldoen de kan trainen. Verder blijft Ro nald Drieduite vanwege zijn .routine in de selectie. In de tweede klasse kan Fiks nog in de strijd om promotie terugkeren. De Oegstgeestena- ren hebben wel twee punten goed te maken op De Dijkvo- gels en Bolnes. Madjoe staat puntloos on deraan en lijkt gedoemd om te degraderen. Velocitas en Fluks staan za terdag tegenover elkaar in Lei derdorp. De verliezer van deze streekderby raakt dieper in de gradatienood. KZ Leiden werd ongeslagen kampioen in de zaal, maar staat op het veld op een degradatie plaats. De rood-blauwen kun nen zich redden als zij hun schotvaardigheid van de zaal weten vast te houden. nederhorst den berg gpd Burgemeester Goudberg van Nederhorst den Berg heeft de amateur voetbalwedstrijd Ne derhorst den Berg -Yasamspor van aanstaande zondag verbo den. Beide ploegen moesten in het weekeinde nog acht minu ten spelen. Het betrof het res tant van een eerder gestaakt duel tussen Nederhorst den Berg en Yasamspor. Dat ge- beurde in november 1999 toen rellen uitbraken. Goudberg: „Tijdens die wed strijd hebben spelers van Yasam de spelers van Neder horst bedreigd, geschopt en ge slagen. Ik heb het vervolg van deze wedstrijd nu verboden omdat ik de veiligheid van on ze spelers niet kon garande ren". De KNVB liet de burgervader vorige week donderdag weten dat het duel aanstaande zon dag uitgespeeld moest worden. „Ik heb de KNVB direct per fax laten weten dat ik de wedstrijd niet kon laten doorgaan. Ik be schik hier niet over een politie macht die de boel in goede ba nen kan leiden; Jullie zoeken maar een andere oplossing, heb ik gezegd." Na zijn besluit 'hing de KNVB meteen aan de bel', vol gens Goudberg. „Waar ik de moed vandaan haalde, vroeg men zich af. Het schijnt nog nooit te zijn voorgekomen dat een burgemeester een ama teurwedstrijd verbiedt. Maar daar heb ik geen bal mee te maken. Je moet niet de kans lo pen te worden geschopt, gesla gen of te worden bedreigd op het sportveld. Iedereen moet maandag weer aan het werk." Competitieleider George Knoop van de KNVB, district Midden betreurt het verbod. „Het is vervelend, maar we kunnen niet anders dan ons neerleggen bij de beslissing van de burgemeester. De wedstrijd wordt nu morgenavond uitge speeld op het KNVB-sportcen trum in Zeist. Er zal geen pu bliek bij aanwezig zijn", aldus Knoop. Bondscoach volstaat tegen België met drie verdedigers Paul Bosvelt maakt van avond, in de 122ste Derby der Lage Landen, z'n de buut in het Nederlands elf tal. De aanvoerder van Feyenoord is een plaats gegund in een ploeg die met niet meer dan drie verdedigers zal spelen. Roy Makaay wordt ingezet als rechtsbuiten en Sander Westerveld neemt, ver moedelijk voor één keer, de plaats in van Edwin van der Sar. brussel gusbert spierenburg Deels gedwongen door de af wezigheid van Ronald de Boer (rechtsbuiten), Dennis Berg kamp en Ruud van Nistelrooij (beiden schaduwspits), ander zijds door het gegeven dat de Belgen met niet meer dan twee spitsen verschijnen, heeft bondscoach Rijkaard z'n tactiek voor de verandering aangepast, een middenvelder meer (Bos velt), een verdediger minder (Michael Reiziger). Voor deze variant koos de bondscoach in de dertien oe fenwedstrijden tot dusverre voor EURO 2000 een keer eer der, vorig jaar oktober tegen Brazilië (2-2). Ook bij die gele genheid moest Reiziger wijken voor een middenvelder, toen voor Ronald de Boer. In de ove rige duels was Reiziger steevast rechtsback. Alleen als hij ver hinderd was of geblesseerd, speelde een andere back, Kees van Wonderen of André Ooijer. Bosvelt maakte één keer eer der deel uit van de Oranje-se lectie, vorige maand tegen Duitsland. Hij kwam toen niet in actie. De geboren Doetin- chemmer, die afgelopen zon dag dertig jaar is geworden, heeft zich bij Feyenoord in twee jaar tijd ontwikkeld tot een energieke teamspeler. Na de opstand van het trio Van Won deren, Van Gastel, Konterman benoemde Beenhakker hem tot aanvoerder. Het Koning Boudewijn-stadi- on in Brussel is vanavond uit verkocht. Van de 50.000 kaarten zijn er 11.000 verkocht aan Ne derlanders. Beide elftallen spe len in een nieuwe outfit, België in het rode thuistenue, Neder land in het blauwe uittenue. Het is de tweede ontmoeting in de oefencampagne tussen de twee gastlanden van EURO 2000. In september vorig jaar in de Kuip eindigde het treffen in 5-5. De oefeninterland is voor zo wel de Belgische als de Neder landse politie een serieuze test voor EURO 2000. Het Centraal Informatiebureau Voetbalvan dalisme (CIV) zal met het speci ale nationaal politieteam de Belgische agenten ondersteu nen. De Oranje-fans komen met de bus en met de auto. Ze wor den in Brussel begeleid door het politieteam. Problemen worden er niet verwacht. Sup porters van het Nederlands elf tal hebben een goede reputatie, aldus Henk Groenevelt, hoofd van het CIV. „Het gaat om de samenwer king met de Belgische collega's. Er is een kans dat Nederland tijdens het EK ook een wed strijd in Brussel moet spelen. Daarom moeten we nu weten hoe de communicatie tussen Nederlandse en Belgische agenten verloopt en hoe de werkwijze van de Belgen is." Rond de vriendschappelijke interland werken de autoritei ten op dezelfde manier als tij dens het Europees kampioen schap. „Het is voor de politie een oefening, zoals we dat va ker doen. Dezelfde maatregelen gelden als tijdens het EK. Welke dat zijn kan ik niet vertellen. Hoewel elke stad toch zijn ei gen werkwijze heeft", aldus Groenevelt. „De Belgische politie is over het algemeen wat strenger dan de Nederlandse. Dat heeft te maken met de cultuur en de mentaliteit van beide landen. In Nederland zijn we wat soepeler wat betreft het omgaan met supporters." Opstellingen: België: De Wilde; Deflandre, Staelens, Crasson, Leonard; Verheyen, Vander- haeghe, Wilmots. Goor; Strupar. Emile Mpenza. Nederland: Westerveld, Stam, Frank de Boer, Bogarde; Bosvelt, Cocu, See- dorf, Davids; Makaay, Huivert, Over Jeroen Blijlevens boekte zijn eerste zege voor de Polti-ploeg. zottegem gpd Jeroen Blijlevens schreeuwde het uit van vreug de. De Nederlandse renner begroette zijn eerste seizoenzege met brede armgebaren en het 'oef- gevoel' in de ogen. Zijn overgang naar de Itali aanse Polti-ploeg, na een half leven TVM, was dit seizoen nog niet bekroond met een overwinning en dat maakte hem en de ploegmaats lichtjes nerveus. Maar in de eerste etappe van de Drie daagse van de Panne was het eindelijk raak. „Ik trainde nog nooit zo veel en zo hard als de voorbije winter," zei een opgeluchte Blijlevens na de huldiging. „Ik heb ook veel bergop gefietst. Het voelde lekker, maar in de eerste wedstrijden sloeg de panfek toe: ik was mijn snelheid kwijt. Eenmaal weer thuis deed ik het op de vertrouw de manier en trainde ik een paar dagen achter de bromfiets. Nu weet ik het zeker: een sprinter heeft zijn specifieke training nodig." Blijlevens hield gisteren in de eindsprint Nico Eeckhout en Romans Vainsteins achter zich. PRIJSVRAGEN der voorbehoud). Kooistra (RBC), Van der Leegte (RKC), Heubach, Hulshoff (FC Twente), Tevreden. Van den Herik, Janssen (Telstar), Heesen (TOP), Van Ommeren (FC Volendam). BASKETBAL VOETBAL endschappelijk: Nederland (onder 21 keilolympisch elftal) - Australië 2-1 (1-1) 0. Bouma 1-0, 38. Emerton 1-1, 70. ing 2-1. gië - Nederland (onder 21 jaar, ioe Hing) 1-1 (0-0). Doelpunt Nederland: „1, iSteenveldt (RKC). f4 ta - Noord-lerland 0-3 (0-3). 14 H( jhes 0-1 (strafschop), 16. Quinn 0-2, ens HealyO-3 goslavië - China 1-0 (1-0). 8. Mijatovn gei iffen betaald voetbal: Vier wedstrijden ^•"horst. Alflen (Cambuur). Eén wed- |J: Wouden (Dordrecht'90), Van der (Eindhoven), Kromkamp (Go Ahead Strobbe, Naciri (HFC Haarlem), .7 's (MVV), Steijn (NAC), Hesp (NEC), eidi Mannen, play offs, kwartfinales: Den Bosch - Den Helder 83 - 87, Donar - Virtus 74 - 72, The Hammers - Weert 93 - 80. Vrouwen, eredivisie, elite A: Lieshout - J. Jumpers 56 - 65. New York. NBA. Atlanta Hawks - Denver Nuggets 116-111, Cleveland Cavaliers - Toronto Raptors 96-99, Miami Heat - Phoenix Suns 81-78, New Jersey Nets - In diana Pacers 111-106, Orlando Magic - 8oston Celtics 122-87. Minnesota Timber- wolves - Philadelphia 76-ers 100-102, Sa cramento Kings - New York Knicks 103- 95. Houston Rockets - Golden State War riors 121-95. Los Angeles Clippers - Dallas Mavericks 102-112, Portland Trailblazers - San Antonio Spurs 85-89. BOKSEN EK -57 kg: Kocabas (Olympia Den Bosch) wint op punten met 9-0 van Rapushi (Alb). EK -63,5 kg: Lednov (Rus) wint op punten met 3-2 van Ozturk (Nijmegen). EK -75 kg: Serdjoek (Apeldoorn) wint op punten met 6-2 van Dobroshi (Dui). HOCKEY Milton Keynes (GBr). Olympisch kwalifica- Groep A: Duitsland - Ierland 2-1 (1-1). Verenigde Staten - Spanje 2-2 (0-0). Bij zonderheid Duitsland gekwalificeerd voor de Spelen in Sydney. Groep B: China - Japan 1-0 (0-0), Groot - Brittannië - Nieuw-Zeeland 0-1 (0-1). Elfde ronde: Piket (Ned) - Lautier (Fra) L- I. Van Wely (Ned) - Nikolic (Bos) 2-0, Sji rov (Spa) - Ivantsjoek (Oek) 1/2-1 1/2, Ljubojevic (Joe) - Topalov (Bul) 1 1/2-1/2. Kramnik (Rus) - Karpov (Rus) 1-1, Gelfand Isr) - Anand (Ina) 1-1. Eindstand: 1 Sjirov 15 punten, 2. Topal ov, Kramnik, Ivantsioek 13 1/2, 5. Anand 12 1/2, 6. Gelfand 12, 7. Piket, Van Wely 10 1/2, 9. Karpov 10, 10. Lautier 7 1/2, II, Ljubojevic 12. Nikolic 6 1/2. nisevic (Kro) 7-6 6-3 Vierde ronde: Hewitt (Aus/14) - Kafelnikov (Rus/3) 6-4 6-3. Ferreira (ZAf) - Hrbaty (Slw) 2-6 6-4 6-4, Kuerten (Bra/6) - Pozzi (Ita) 6-4 7-6. Agassi (VSt/1) - Rafter (Aus/15) 6-4 6-4, Henman (GBr/10) - Rios (Chl/8) 6-1 1-6 7-6; Sampras (VSt/2) - Rusedski (GBr) 6-3 6-3, Lapentti (Ecu/9) - Enqvist (Zwe/7) w.o. wegens griep Enqvist, Gambill (VSt) - Philippoussis (Aus) 6-2 6- 7 6-3. Miami. Masters Series, 12,9 miljoen gul- SCHAKEN Vrouwen, vierde ronde: Davenport (VSt/2) - Likhotseva (Rus/15) 6-4 6-4, Seles (VSt/7) - Koernikova (Rus/9) 6-1 3-6 6-0. Petrova (Rus) - Appelmans (Bel) 6-3 6-2 Kwartfi nale: Testud (Fra/12) - Capriati (VSt'13) 6- 3 6-4, Davenport (VSt/2) - Petrova (Rus) 6- 2 6-1. Mannen, derde ronde: Agassi (VSt/1) - Pa vel (Roe) 6-4 6-3, Ferreira (ZAf) - From- berg (Aus) 6-3 6-4, Rios (Chl/8) - Escudé (Fra) 6-2 3-6 6-1, Henman (GBr/10) - Za- baleta (Arg) 6-3 6-3, Kuerten (Bra/6) - Iva- WIELRENNEN Zottegem. Driedaagse van De Panne. Eerste etappe, Moeskroen - Zottegem: 1 Blijlevens (Ned) 178 km in 4.49.26, 2 Eeckhout (bel). 3. Vainsteins (Let), 4. Za- nini (Ita). 5. Commesso (Ita). 6. Pieri (Ita). 7. Hoj (Den). 8. Zandarin (Ita). 9. Bossoni (Ita), 10. Markus Zberg (Zwi). 19. Berry Hoedemakers, 24. Vierhouten, 28. Hoff man. 39 Knaven, 45. De Jongh, 56. Den Bakker. 62. Van Bon, 67. Pronk 3.08, 88. Van der Ven 7 04, 95. Voskamp, 115. Koerts, 134. Van Dijck 15.25, 165. Talen, 175. Tom Hoedemakers 18.08, 178. De lopers van de Leidsch Dagblad Marathongroep tel len af. Zo'n tweehonderd sportievelingen bereiden zich onder begeleiding van Han Kulker en andere trainers voor op de Leidse Marathon (11 juni). Ze leggen dan 10 of 21,1 kilometer af. Wekelijks komt op deze plaats een van de deelnemers aan het woord. Naam: lan Hendriks. Leeftijd: 46 jaar. Woonplaats: Leiderdorp. Beroep: medewerker RIVM. Afstand: 10 kilometer. De laatste training in het duingebied was best zwaar. Hoe is dat bevallen? „Wel goed. Het was vrij pittig, maar ik heb er plezier in. Het mooie van het feit dat je eens in de twee weken gezamenlijk traint is dat je aan de andere deelnemers kan afzien hoe ver je bent. Dat zorgt in zoverre voor druk dat je ook tussen door volop oefent. En het is na tuurlijk leuk om in de duinen en in de natuur te lopen. Nederland kan mooi zijn. Het lopen in een gezonde om geving zorgt vooreen prettig en rustig gevoel." Ben je na zo'n clinic vermoei der dan wanneer je voor je zelf traint? „Dat wil ik niet zeggen. De cli nics zijn wel inspannender, in tensiever. Je merkt ook dat de trainingen een goede opbouw hebben. Je wordt goed moe, maar het is wel heel stimule rend om met anderen bezig te Was dat ook de reden om je aan te melden voor de mara thongroep? „Niet echt. Ik heb al drie keer eerder de tien kilometer gelo pen. Het ging alleen steeds minder. Mijn tijden werden slechter. Er schortte wat aan de voorbereiding. Zo'n groep dwingt je om geregeld te blij ven trainen. Dus je loopt ook meer? „Ja. In het verleden probeerde ik twee keer per week wat te doen, maar liet schoot er tel kens bij in. Ik had altijd wel een excuus om niet te gaan. Als ik dat nu weer doe kan ik tij dens de clinics niet meekomen. De loopschema's zijn een goede stimulans, ook al volg ik ze niet altijd. En het voordeel is ook nog dat je afvalt. „Dat is niet de reden waarom ik het doe. Als ik een tijdje heb gelopen heb ik gewoon het ge voel dat ik fitter ben. Maar het klopt dat je lichaam wel wat strakker wordt. Ik ben toch op een bepaalde leeftijd dat ik - als ik voor de spiegel sta - met het zwembandjeseffect krijg te maken. De belangrijkste reden voor mij is gewoon dat ik mijn tijd wil verbeteren. Ik voer een competitie met mezelf. Het is niet zo zeer om af te vallen. Ik moet zeggen dat de trainingen goed worden verzorgd. De trai ners zijn enthousiast en voor zover ik het kan beoordelen gaat het er vrij professioneel aan toe. Ik heb al enkele han dige tips gekregen. Zoals? „Bijvoordeeld de onderkleding. Ik kreeg het advies om geen ka toenen T-shirts te dragen. En ik moet zeggen de volgende keer dat ik er in liep dat ik het wel vond plakken. En de voeding- tip van Bram Wassenaar, dat je mag zondigen, vond ik wel aardig. Volgend jaar doe ik ze ker weer mee aan de mara thongroep. En dan ga je voor de 21 kilo meter? „Ik wil eerst kijken hoe dit af loopt, al heb ik niet de ambitie om erg lange afstanden te lo pen. Na zo'n drie kwartier lo pen wordt het toch saai. Ik moet er niet aan denken dat ik dan nog een uur moet." tekst peter van der hulst foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23