Seks en geweld achter de decoder helpt niet' Klonen van biggen is geen vooruitgang Offerfeest een officiële feestdag? Maal: eerst eens wat van 5 mei Vragen aan de jury van de Hoogenboomprijs Waarom zo'n brief over Van Wijckerslooth/Rustenborch? Savoy mag niet gesloopt!; Keuze is vrij, waarom niet geloven watje mooi vindt 1 WOENSDAG 29 MAART 2000 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De red ictie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieven met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 171 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl Klankbord Meningen UITGELICHT Twee jaar geleden is voor het eerst de Ton Hoogenboom prijs uitgereikt, bedoeld ter bevordering van de regionale journalistiek in het algemeen en berichtgeving over Leiden in het bijzonder. De prijs is in gesteld ter nagedachtenis aan Ton Hoogenboom, de Leidse verslaggever van Radio West die in '96 bij een ski-ongeluk om het leven kwam. Thomas Erdbrink, freelance-medewer ker van het Leidsch Dagblad won hem dit keer voor zijn nieuwsverslaggeving. We zijn blij met die prijs, niet alleen voor Thomas, maar na tuurlijk ook een beetje voor onze krant. Als beloning heeft de hoofdredactie het prijzen geld van duizend gulden ver dubbeld, maar omdat we geen liefdadigheidsinstelling zijn hebben we hem gevraagd 1 september een vrije opdracht in te leveren waarmee hij zijn reputatie als aanstormend ta lent kan bevestigen. Die Ton Hoogenboom-prijs beschouw ik als een aanwinst. Prijzen in het algemeen vesti gen de aandacht op prestaties die extra aandacht verdienen. De bestaande journalistieke prijzen gaan echter in de praktijk vrijwel altijd naar lan delijke media. Op die manier kan de indruk ontstaan dat opmerkelijke journalistieke prestaties alleen daar te vin den zijn en dat is natuurlijk onzin. Toch zit ik met die Hoogen boom-prijs een beetje in mijn maag. Ik geef toe dat het niet erg hoffelijk is om de jury te kritiseren van een prijs die jouw krant net in de schoot is geworpen, maar er is lezend in het rapport wel enige reden de deskundigheid van de jury in twijfel te trekken. Acht journalisten, onder wie zes collega's van deze krant, zijn genomineerd. De zater dagse serie 'De dingen die voorbijgaan', waarin Leidena- ren op hun verleden in de stad terugblikken, wordt door de jury geprezen vanwege het ba sisconcept en de vormgeving, maar de jury plaatst de kant tekening de journalistieke prestatie betrekkelijk te vin den, omdat de eigen inbreng van de schrijvende journalist soms erg gering was. Met zo'n zin diskwalificeert de jury zich. De boodschap is dat als je maar een goed idee hebt, de uitvoering ervan ei genlijk niet meer stuk kan. De voorbeelden van het tegen deel zijn legio. De juryleden geven daarmee te kennen wei nig benul te hebben van de ei sen die het ambacht stelt. Een ander probleem is de jurysamenstelling, met een voorlichter van de gemeente Leiden, een verslaggever van Radio West en een voorlichter van de universiteit, vertegen woordigers van de initiatief nemers van de prijs, maar ook belanghebbenden. Een vakju ry, die los staat van het dage lijkse Leidse gewoel, zou het gezag van de Ton Hoogen- boom-prijs aanzienlijk kun nen versterken. Hopelijk zul len dit de kinderziekten blij ken te zijn van een nieuw en sympathiek initiatief. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Treinvertraging was veel langer In het artikel 'Treinverkeer ont regeld rond Alphen' (LD 17 maart) stond dat vertragingen ontstonden van ruim een half uur. De gemelde vertraging bleek in ons geval vanaf Leiden Lammenschans naar Utrecht bijna twee uur. De NS vertraagt niet alleen, maar informeert ook onjuist! Wat een merkwaardige reactie was dat, in het Leidsch Dagblad van 17 maart. Ir. Weeber, interim-directeur in de jaren 1990/1992 van wat nu de Stichting Elisa- beth-Van Wijckerslooth is, reageert op het afscheidsinterview van de man die na hem algemeen directeur van de orga nisatie werd. Waarom zou een mens dat doen? Wat steekt daar achter? Het feit, dat indertijd niet voor zijn persoon is ge kozen? Of is hij voor deze klus inge huurd? Als stroman bijvoorbeeld. Wat er van zij, in zijn reactie is te lezen dat hij denkt dat feiten uit het verleden vaak anders worden ingekleurd ten fa veure van het eigen conto. Dat feit is in derdaad bekend. Maar dat een mens - in dit geval dus Ir. Weeber - zo in de door hem beschreven val trapt, is uiterst curieus. Hij geeft daarmee een gigantisch com pliment aan het toenmalige compleet vernieuwde bestuur (thans Raad van Toezicht), dat Jan de Soeten aantrok. Want dat was de man die Van Wijcker slooth weer behoorlijk op de kaart zette, de financiën en de organisatie annex werksfeer op orde bracht en, afgezien van die ene externe relatie, de overige contacten normaliseerde. De goedge keurde verbouw- en nieuwbouwplan- nen zijn mede daaraan te danken. Ik weet niet, mijnheer Weeber, waar voor dat 'Ir.' staat. Ik weet wel dat het le zen van balansen en exploitatierekenin gen kennelijk niet in uw opleiding heeft gezeten. Dat blijkt overduidelijk uit uw ingezonden brief. Ik heb zelf namelijk wél doorgeleerd voor die vaardigheid. En ik beveel u vrijblijvend aan zich als nog te laten bijscholen, waarbij ik met name ook denk aan het onderwerp soci ale vaardigheden. Als voorzitter van de Raad van Toe zicht van de Stichting Elisabeth-Van Wijckerslooth dien ik te re;ageren op on juiste beeldvorming met betrekking tot de organisatie en de mensen die daar zorgen en verzorgd wonden. Bij deze heb ik dat gedaan. Voor m ij is de discus sie gesloten. Mr. J.C. Koenen, Naschrift redactie: discus sie gesloten. Hotel Savoy in Katwijk met zijn eigenaar Martin Kornet. archieffoto dick hogewonin(l\ In Katwijk bestaan plannen om hotel Savoy te verkopen aan een projectontwikkelaar, die het pand waarschijnlijk te gen de vlakte wil gooien om e appartementen neer te zetten Nu betreft het een aanvanke lijk kubistisch gebouw van de beroemde architect Jacobus Oud. Indertijd een beziens waardigheid in de regio. De gemeente Katwijk heeft in de loop der jaren allerlei aanpassingen aan het gebouw toegestaan, om anno 2000 der roepen dat het pand al zodalai nig is aangepast dat het niepe meer de moeite loont zich tef gen sloop te verzetten! HefT zou Katwijk sieren Savoy teruJV te brengen in de oorspronke|a< lijke staat. Dit unieke gebouvk mag niet het zoveelste pand iifn Katwijk zijn dat rücksichtslojoi tegen de vlakte wordt gegooidjei Adri van Beelenlet Katwijkp/ Naar aanleiding van de column van Tamarah Benima op de pa gina Geloof Samenleving in de krant van 18 maart het vol gende. Pasen is voor Christenen niet het Offerfeest maar de weder opstanding uit de dood. Chris tus werd namelijk gekruisigd op Goede Vrijdag, voordat de Sab bath begon en Hij stond op in de vroege morgen van zondag nadat de Sabbath de avond er voor was geëindigd. Dat Hij het symbool is van de verzoening van de schepping met de Schepper vindt zijn oor sprong in de Hebreeuwse Grote Verzoendag waarbij vroeger de zogenaamde zondebok de woestijn werd ingejaagd. Dit was inderdaad een dier en niet een mens. Maar sindsdien (en ook daarvoor) zijn en worden er tot op de huidige dag zoveel mensen afgemaakt, gemarteld en verminkt dat daar toch wel enige troost voor nodig is. En die troost is dat uiteinde lijk (en dus in beginsel alreeds) de Schepper Zijn schepping niet in de steek laat en alles ten goede keert. Iedereen die zovl zwaar leed overkomt, kan zifer hieraan vastklampen om zijfr /haar leed te doorstaan daarmee de wereld uit te hj>g pen. De marteldood van ChijPc tus is dus een teken van soli(| riteit van de Schepper met 2 lijdende schepselen. Geloven is het weten der c gen die men niet ziet en er v niets te bewijzen. Maar we z vrij om te kiezen wat we f ven en waarom dan niet f ven wat je mooi vindt!? Tot slot nog dit: wanneer moslims een algemeen erken i, c gedenk/feestdag voor hun (fjni ferfeest willen, verplaatsen de datum maar naar Goef'jn Vrijdag. Dat is reeds een meen erkende 'offerdag'. Hijhe wel er dan ook veel mens T" werken, maar dat is bij feest /gedenkdagen het gev Bepaalde werkzaamhed moeten nu eenmaal doorgaai Het Leidsch Dagblad van 11 maait wijdde er slechts tien re gels aan, maar voor velen, zeker ook voor mij, reden genoeg om - op z'n zachts gezegd - ont stemd te raken. Want een organisatie van (Nederlandse) Moslims had een verzoek gericht tot premier Wim Kok om haar Offerfeest voortaan tot officiële feestdag te verklaren. En hoe reageerde Kok? Hij vond het verzoek rede lijk, maar het zou wat te snel zijn om de invoering nu al plaats te laten hebben. Ofwel, zo merkte Kok na de minister raad op, 'Zulk soort zaken zijn niet met een druk op de knop te regelen'. Het is natuurlijk te gek voor woorden dat Kok in principe ja zegt tegen het verzoek. Te gek omdat we onze eigen nationale feestdag, de vijfde mei, zoetjes aan op de schroothoop zien verdwijnen. Zowel 4 als 5 mei zijn voor ons Nederlanders on afscheidelijk met elkaar verbon den op het begrip vrijheid en herinnering aan vijf jaar ontzet tende onderdrukking van nazi- Duitsland. Nog steeds zijn er duizenden mensen in ons land die familie hebben verloren in de Tweede Wereldoorlog, als gevolg van concentratiekam pen, bombardementen of het zo maar doodschieten van mensen in straten en op plei nen. Er is al jaren van overheids wege gesold met onze nationale feestdag, want er zou weer een werkdag verloren gaan. Terwijl de vijfde mei al jaren geleden als officiële vrije dag geboekt stond. In oktober 1999 heeft de Ko ninklijke PTT Post een zeer uit gebreide enquête gehouden onder het Nederlandse volk wat voor hen het belangrijkste mo ment was geweest in de eeuw die net achter ons ligt. De uit komst was dat de N ederlanders de bevrijding van ons land in 1945 absoluut het belangrijkste moment vonden. Laat de heer Kok dan eerst maar eens zorgen dlat onze vijf de mei een echte nationale feestdag voor ons blijft een dag dat iedereen vrij is van werk en school. Die verplich ting hebben we zelker ten aan zien van de duizenden Neder landers die hun leven gaven om ons in vrijheid te laten leven. Als we die verplichting niet wil len nakomen, dan kunnen we Dodenherdenking ook wel af schaffen. Als treurige bijkomstigheid: in 1941 was professor Cleverin- ga een der eersten van alle uni versiteiten om zijn inmiddels beroemde rede uit te spreken aan het Rapenburg in Leiden, direct gericht tegen de nazi-dic tatuur. Hij werd een symbool Vein vrijheid en de Leidse uni versiteit was trots op haar Cle- veringa. Maar als ik goed ben geïnformeerd, heeft het bestuur van de Leidse universiteit di immer geprezen vrije dag oo op een laag pitje gezet, want he personeel dat werkt in het bol werk van de vrijheid zal dit jaa voor het eerst wel moeten wei ken op... 5 mei. Het zou Kok en zijn PvdA (ja ren lang ook mijn PvdA ge weest) sieren als ze beseffen da ook uit deze kring heel veel of fers zijn gebracht om die vijfd mei mogelijk te maken. Henny Kwil Leider CDA-leider Jaap de Hoop Scheffer wil dat programma's met veel seks en geweld niet meer op het openbare televisienet te zien zijn. Hij vindt dat de grens van het toelaatbare is bereikt en pleit ervoor dat een ethische afdeling bij het Commissariaat van de Media beoordeelt of iets wel of niet achter de decoder moet. Een zinnig voorstel? En is het eigenlijk wel aan de politiek om te bepalen wat de kijker wel en niet te zien krijgt? J. de Hoop Scheffer, fractie voorzitter van het CDA in de Tweede Kamer, in de Volks krant,,Het is nu wel ver ge noeg gegaan. SBS6 komt nu weer met een idee om mensen een week lang aan elkaar te ke tenen. Als de kijkcijfers tegen vallen, zegt SBS misschien: la ten we die mensen dan maar naakt aan elkaar ketenen. Als politiek kun je natuurlijk zeg gen: hier gaan wij niet over. Maar ik vind dat we over deze Zeiken een debat moeten voe- Prof. dr. M. du Bois-Reymond, hoogleraar Pedagogiek in Lei den: ,,Ik vind het een vreselijk afgezaagde discussie. Politici roepen al jaren soortgelijke din gen. Het is te gek voor woorden en niet in de laatste plaats om dat het wegstoppen van pro gramma's achter een decoder totaal geen zin heeft. Jongeren hebben volop mogelijkheden om dat soort obstakels te om zeilen. Verder wil ik er geen lemaal niks. Vrcjeger was het toch duizend keer beter? En het heeft ook wel wat: een stel idio ten dat elkaar d ie hersens in slaat en van allés toewenst. Slecht voor kinderen? Dan moeten de ouders de televisie maar uitzetten, hoor. Dat is de enige oplossing,. Wat trouwens wel erg leuk is, lis de kerkdienst bij de EO, op zondagochtend van negen tot tiien. Daar leggen ze het allemaal! heel begrijpelijk uit, ook voor kinderen. Zo mooi, dat zouden ze vaker moeten uitzenden." Manon Vonk (5 jaar), met zus je Sabine van bijna 3, stuitte onlangs zappe nd op een uit zending van Jerry Springer: ,,Zet dit maar uit, mam. Dit is niet goed voor Sabine." P. Peters, dire cteur van RK ba sisschool Beekbrug in Lisse: ,,Dit is natuurlijk iets dat eigen lijk al jaren spe:elt. In mijn jeugd had je het proriramma Kung-Fu dat heel wat st of deed opwaai en en tegenwo or dig zijn het de Power Rangers en Jerry Sprin ger. Je merkt d at kinderen daar bepaalde dingen uit oppikken en ze meenemen naar de speel plaats. Volgen s mij gaat het er om hoe je daar als opvoeder mee omspringjt. Als kinderen iets hebben gezien, moetje er met ze over piraten. Je legt dan uit dat de moraal in het land waar zo'n programma vandaan komt heel anders is dan bij ons en dat wij er andere normen en waarden op n ahouden. Het heeft weinig 2::in om program ma's al van tevoren te verbie den of te eens; ureren, want dan bereik je vaak juist het tegen overgestelde. IDan krijg je van die Big Brothc r-achtige tafere len, waarbij iets een hype wordt door de commotie die er aan vooraf ging." MAARTEN DEKKEU Millie, Christa, Alexis, Carrel en Dotcom, de eerste vijf gekloonde biggen ter wereld. woorden meer aan vuil ma ken." M. Ates-Snijdewind, fractie voorzitter van het CDA in Zoe- terwoude: ,,U overvalt mij wel met deze vraag. Ik vind het goed dat er door de politiek wordt gediscussieerd over dit soort zaken, maar in beginsel moet zij niet bepalen wat er wel en niet wordt uitgezonden en of dat op een open net gebeurt of niet. Ik deel wel de zorg van De Hoop Scheffer, ook al heb ik zelf erg weinig tijd om televisie te kijken. Ik wil vooral de rol van de ouders benadrukken. Ik maak mij namelijk echt zorgen over hoe er tegenwoordig met de opvoeding van kinderen wordt omgesprongen. Men ba gatelliseert het steeds vaker, zo van: dat doe ik er wel even bij, naast een volledige baan. Maar zo werkt het natuurlijk niet. Ouders moeten hun kinderen leren om de troep op televisie gebied te onderscheiden van goede programma's. Als ze zelf het kaf van het koren kunnen scheiden, is het probleem ook opgelost." C. Geerse, penningmeester van de Werkgroep tegen tv-ge- weld: ,,Het doel van onze werk groep is het terugdringen van overmatig geweld op televisie, omdat vaststaat dat dit negatie ve gedragsbeïnvloeding en angst bij kinderen tot gevolg heeft. Ik zeg meteen even dat ik geen mening geef over seks op televisie, omdat dat iets totaal anders is. Als het over geweld gaat, deel ik de zorgen van De Hoop Scheffer; het loopt de laatste tijd werkelijk de spuiga ten uit. Maar de manier waarop hij het wil aanpakken, zie ik niet zo zitten. Hij wil de publie ke programma's schonen van geweld, maar het op betaalzen ders gewoon toestaan. Dat lijkt verdacht veel op een vrijbrief om achter de decoder alles maar te laten gebeuren. Ik ver- wacht ook dat juist de mensen die zulke dingen niet zouden moeten zien er voor gaan beta len om toch te kunnen kijken. Het CDA-plan lost de proble men dus helemaal niet op." J. de Schrijver, van het Erotic Discount Centre in Leiden: ,,Ik vind het een vr eemde discussie. Alsof we nog in de vorige eeuw leven. Vroeger had ik ook nog wel eens mensen op bezoek die pamfletten tussen de boekjes Veronica-presentator Menno Buch (links) en zijn Amerikaanse collega Jerry Springer. Als het aan CDA-leider De Hoop Scheffer ligt, verdwijnen programma's als die van dit tweetal achter de decoder. foto's ap dijkstra legden. Die ergerden zich al aan een bikini op het strand. Ieder zijn mening, hoor, maar ik vind het zo betuttelend. Er zullen al tijd kanalen zijn, via internet bijvoorbeeld, om seks- en ge weldfilms te zien. Minder seks op televisie gunstig voor mij? Daar geloof ik niet zo in. Het is de afgelopen jaren juist drukker geworden, terwijl ook het aan bod van seks op televisie is ge groeid." G. Heemskerk uit Rijnsburg: ,,Ik kijk geregeld naar Jerry Springer. Niet dat ik het een mooi programma vind, hoor. Eigenlijk is het gewoon rotzooi, maar uit verveling zet ik de tele visie toch elke keer weer aan. Weet je wat het probleem is? Er is geen alternatief. Op andere zenders is er rond die tijd al he Onlangs kwamen de eerste vijf ge kloonde biggen ter wereld. Dat lijkt een groot succes voor de weten schap, maar in werkelijkheid is er sprake van een fikse stap terug voor mens én dier. Klonen is de techniek die het mo gelijk maakt genetisch gemanipu leerde dieren snel te vermenigvuldi gen. Gedurende de laatste vijf jaar worden er experimenten uitgevoerd met de transplantatie van de orga nen van genetisch gemanipuleerde varkens naar primaten. De ontvan gers worden zwaar gedrogeerd, om hun eigen immuunsysteem te on derdrukken. Als gevolg hiervan wor den ze extreem vatbaar voor infec ties. Sommige dieren sterven aan deze infecties, andere als gevolg van acute afstoting van het getransplan teerde orgaan, ook al is het afkom stig van een genetisch gemodifi ceerd varken. Ook bij toekomstige menselijke ontvangers van dergelijke organen zal onderdrukking van het im muunsysteem nodig zijij en dat zal hen zeer kwetsbaar maken, niet al- foto reuters mike theiler leen voor infecties buiten het li chaam, maai- ook voor virussen di afkomstig zijn van het geïmplan teerde varkensorgaan. Bijvoorbeel voor het pseudo-rabiesvirus, da dodelijk is voor andere soorten da varkens. Voor een dergelijke ovei I dracht van ziekten van de ene soo i naar de andere, als gevolg van xi j notransplantatie, hebben Amer j kaanse wetenschappers al een sp< j ciale term bedacht: xenozoönosis. Op de foto die vorige week bijn j alle Nederlandse kranten haalde, li gen de vijf kloonbiggen er schatti bij op hun bed van stro. Niets ve wees naar het onheil dat in het ve 1 schiet ligt voor hun soortgenoteJ die worden gekloond om organe L te kweken voor transplantatie: gij boorte via de keizersnede, een sne r le scheiding van de moeder, ojr groeien in een kale, steriele ruimt c voortdurende bloedproeven en c e mogelijkheid van een langzaaic wegkwijnen, wanneer het ene 1 s het andere orgaan wordt verwic derd. t Geert Laug- Nijmegei

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22