oeverloos Heibel over afhaalpizzer Hoogmade hoopt vergeefs op verdiepte HSL-tunne Rijndijk lijkt wel een racebaai Eigenaren coffeeshop blijven in hechtenis 'Rijnbergen zijn niet reëi WOENSDAG 29 MAART 2000 Tientje voor Priester Hendrik jacobswoudeHet bestuur van de Stichting Priester Hendrik heeft een informatiebrochure opgesteld, waarin het Jacobswou- denaren oproept een tientje te schenken aan de stichting. Als alle inwoners dat doen, komt er een beeld van de priester in Rijnsaterwoude. Op het Domplein bij de Nederlands hervorm de kerk is plaats voor een kopie van het beeld dat nu al staat bij de 'evangelische kirche' in het Duitse Steinkirchen. Jacobswou- de steunt het initiatief en zorgt voor een sokkel. Priester Hen drik leefde in de twaalfde eeuw in de Rijnstreek en trok daar vandaan naar Steinkirchen om moerassen te ontginnen. Cheques voor zwerfkinderen alphen aan den run Leerlingen en personeel van het Groene Hart Lyceum hebben 25.000 gulden ingezameld voor zwerfkin deren in Guatemala en Brazilië. Vrijdag om 13 uur overhandigt wiskundeleraar Piet Roos in de aula van de school aan de Tol straat in Alphen cheques aan de organisaties Kinderen in de knel en Brasil op weg! Roos leverde een bijdrage door tijdens de activiteitendag op 10 maart tegen betaling zijn hoofd te laten kaalscheren. Ook andere personeelsleden en ongeveer 3300 leerlingen bedachten van alles om geld voor de zwerfkinderen in te zamelen. De opbrengst komt ten goede aan projecten in Guatemala en Brazilië. Daar bieden de organisaties onderwijs, voedsel en medische hulp aan kinderen die op straat leven. Banketbakkerij Dijkstra stopt ermee alphen aan den run De Alphense banketbakkerij Dijkstra gaat binnenkort dicht. Tot 3 april is de zaak in de Van Mandersloo- straat nog open. Daarna sluit het bakkerspaar de winkel wegens gezondheidsredenen. Het is nog niet bekend of er een nieuwe banketbakker in het pand komt. Grote paasbraderie in Alphen alphen aan den run» Het centrum van Alphen aan den Rijn staat zondagmiddag 2 april al in het teken van Pasen. In de Van Man- dersloostraat, de Van Boetzelaerstraat, de Hooftstraat en op het Thorbeckeplein is een grote paasbraderie. Er staan kraampjes met paasartikelen en andere waren in de uitverkoop. Bij goed weer zijn er vele kinderattracties. Diverse paashazen delen cho coladeeitjes, schuimpjes en bonnen voor een gratis suikerspin uit. De braderie duurt van 10-17 uur. Nieuwbouwwijk Grundel bijna klaar oude wetering De gemeente Alkemade begint op 1 mei met de bestrating, beplanting en verlichting van het nieuwste gedeelte van woonwijk de Grundel in Oude Wetering. Ook wordt er aan de riolering gewerkt. Voor de klus trekt Alkemade acht ton uit. Daarnaast is de gemeente zo'n 160.000 gulden kwijt aan sane ring van de grond waarop de koophuizen zijn gebouwd. Die as bestsanering is kort voor het begin van de bouw uitgevoerd. Het nieuwste gedeelte van de Grundel bestaat uit 32 huizen, die de aannemersbedrijven Jos lansen en Akerboom uit Rijpwetering bouwen langs de ijsbaan. De eerste huizen zijn op 15 mei klaar. Naam voor Veens kunstwerk roelofarendsveenAlle kinderen uit Alkemade van 4 tot en met 12 jaar hebben tot 7 april de tijd om een naam voor het kunst werk op de rotonde te bedenken. Hun zelfverzonnen naam moeten ze samen met hun eigen naam, adres en leeftijd op schrijven en inleveren bij de receptie van het gemeentehuis. Een jury met daarin onder andere kunstenaar P. Schraven en wethouder Nagtegaal beoordeelt de inzendingen. De datum van de prijsuitreiking is nog niet bekend. 'Plan Otto' officieel begonnen ter aar Vlak voor zijn afscheid van de gemeenteraad van Ter Aar heeft raadslid Otto nog een officiële daad verricht. Gister middag heide hij met wethouder Hoogervorst de eerste paal van het naar hem genoemde 'plan Otto'. Aan de Van Heusden- straat komen 21 appartementen. Otto nam het initiatief voor de huizen toen hij nog wethouder was. De fractievoorzitter van het CDA neemt in april afscheid van de raad, omdat hij zijn raads werk niet meer kan combineren met zijn werk. De huizen moe ten volgend jaar mei af zijn. ewout van der dussen Hoogmade ontkomt niet aan een pergola. Bij de kruising van de hogesnelheidslijn HSL en de ver brede rijksweg A4 komen de rails op 10 meter of 7,30 meter boven het maaiveld te liggen. Dat maakte F. Schuurman, regiomanager van het HSL-projectbureau gisteravond tijdens een over leg met de klankbordgroep Hoogmade en wet houder Haasbroek van Jacobswoude bekend. Volgens Schuurman is de door Hoogmade vurig gewenste volledig verdiepte ligging van de kruis punt vanwege de kosten niet meer aan de orde. Tot ontzetting van de aanwezigen voorspelde Schuurman dat de werkzaamheden aan spoor en weg rond Hoogmade tien jaar kunnen duren. Volgens de HSL-manager maakt minister Nete lenbos binnenkort haar voorkeur voor een per gola-variant bekend. Voorafgaand aan het besluit van de minister kunnen alle betrokkenen in een bestuurlijk overleg liefst deze week nog hun voorkeur en motivatie kenbaar maken. Volgens Schuurman is er tussen de twee overgebleven va rianten geen verschil in prijs. Met de gemeente raad stelt Haasbroek zich op het standpunt 'hoe lager hoe beter', omdat bij een lage ligging het verkeer op de A4 minder lawaai veroorzaakt. Toch wil Haasbroek nog met Netelenbos spre ken over de toezegging in de Tweede Kamer door haar voorganger, dat een aanbestedingsvoordeel ten goede komt aan het knelpunt bij Hoogmade. „Er is geen aanbestedingsvoordeel", zegt de re giomanager. „Het voordeel van de tunnel vloeit weg door de tekorten.elders." Haasbroek denkt daar anders over. „De verdiepte ligging moet nog wat lager worden". Ook wil de wethouder dat de A4 wat 'langer laag' blijft. Dat geeft een versmal ling van de geluidzone, zodat Hoogmade toch nog bij de Theo Bosmanlaan kan uitbreiden. Schuurman toonde ook nieuwe Clauspleinach tige tekeningen van de kruising met de N446, waarvoor aanvankelijk een rotonde was be boven op de HSL. Wegens verwachte prob met asfalt en beton komt die rotonde, mei ten naar en van de A4 en naar de Van Klave deweg, halverwege het stuk tussen HSL Doespolderbrug. De HSL-manager verwacht dat eind af contracten met de aannemers rond zijn mogelijk in juni of juli al voorbereidende zaamheden beginnen. Doordat de verbi van de A4 later begint dan aanvankelijk w pland, schat de HSL-manager tot schrik x leden van de klankbordgroep dat er gedi tien jaar bij Hoogmade wordt gewerkt. alphen aan den run/ den haag marieta kroft De Haagse rechtbank heeft de strafzaak tegen de eigenaren van de Alphense coffeeshop Dutch Gold aangehouden. De rechter besloot maandag in te gaan op het verzoek van het tweetal, een 28-jarige Nieuwko- per en een 26-jarige man uit Schoonhoven, om vier getuigen op te roepen. De twee mannen worden ervan verdacht dat ze meer softdrugs in hun shop verhandelden dan is toege staan. De Nieuwkoper zou niets hebben geweten van de grote hoeveelheid die de politie tij dens de eerste inval vond. De Schoonhovenaar zei dat hij het spul in bewaring had voor ie mand anders. Bovendien trof de politie bij hen thuis drugs aan. Verder wordt de man uit Schoonhoven ontvoering, mishandeling en bedreiging van een man ten laste gelegd. Deze ontvoering zou begonnen zijn in Alphen en zijn geëindigd in een huis in Leiden. Volgens de verdachte ging het niet om een ontvoe ring, maar is het slachtoffer vrij willig meegegaan zodat ze een goed gesprek konden voeren. Op last van de gemeente Al phen is de coffeeshop sinds de cember dicht. De twee eigena ren verblijven sindsdien in het huis van bewaring. Advocaat S. Pelsser vroeg de rechter om haar cliënt, de Nieuwkoper, on middellijk in vrijheid te stellen nu de behandeling van de zaak is uitgesteld. „Het gaat immers maar om een paar kilo soft drugs. Hij moet anders wel erg lang blijven vastzitten." Na een korte schorsing wees de rechter het verzoek af. Binnen drie maanden wordt de rechtszit ting hervat. Open huis boeren en kwekers alkemade/hazerswoude Tientallen boeren in Rijnwou- de en Alphen aan den Rijn en kwekers in Roelofarendsveen openen zaterdag 1 april tus sen tien en vier uur hun deu ren voor het publiek. Wethou der Uljee van Rijnwoude grijpt de dag aan om een infozuil op het Spookverlaat in Hazers- woude te onthullen. Een tweede zuil met daarop infor matie over de historische ont wikkelingen van het omlig gende landschap wordt langs de Mattenkade in Koudekerk aan den Rijn geplaatst. Het pubhek kan op de vol gende boerderijen terecht: J. Corts (Hondsdijk 33 in Koude kerk), H. Beukeboom (Spook verlaat 1, Hazerswoude), H. Verbey (Gemeneweg 12d, Ha zerswoude), N. Kaptein (West einde la, Hazerswoude-Dorp) J. Kroft (J.C. Hoogendoorn- laan 43, Alphen), L. Captein (J.C. Hoogendoornlaan 37a, Alphen), J. Baars Q.C. Hoo gendoornlaan 41, Alphen) en bij J. van Dorp (J.C. Hoogen doornlaan 42, Alphen). In Roelofarendsveen zijn het de kwekers die in het ka der van de landelijke open dag 'Kom in de Kas' de deuren openen voor het pubhek. Deelnemers zijn de kwekerij en aan het Hazepad 1 of 5, de Floraweg 65 en 91 en de Geestweg 21,27, 29, 32,47, 50. Bijdragen van Tim Brouwer de Koning en Janneke de Jonge De burgemeester van Rijnwoude schenkt van alles om een kerk in zijn gemeente te redden van de ondergang. In Roe lofarendsveen zijn ze zo blij met een kunstwerk dat ze er een feestje omheen bouwen. Gul Om de kerk van Koudekerk te behouden, zet iedereen zaterdag zijn bestje beentje voor. Zo ook burgemeester Maarten Boelen. Terwijl gewone dorpelingen belangeloos koeien, kunstwerken en dure diners laten veilen, doet de eerste burger van Rijnwoude maar liefst vier kopjes koffie in de aanbieding. En niet met een kletskopje of een karig Mariakaakje erbij, maar met heus gebak. Het aantal warme bakkers in de gemeente loopt weliswaar terug, maar speciaal voor de hervormde kerk in de Dorpsstraat heeft Maarten nog vier moorkoppen voor de poorten van de hel weggesleept. De vraag is alleen wat al die gulheid oplevert. Want welke Koudekerker trekt er nou zijn beurs voor een rendez-vous met de burgervader? Zonder moorkop is dat al een hachelijke onderneming, laat staan als Maarten je de slagroom onder de chocola vandaan kijkt. Er is maar één bescheiden doelgroep waaraan de koffie met gebak besteed is. Zwervers aller landen, komt zaterdag allen naar De Ridderhof. De entree is gratis. De hoogste bieder hoeft voor de moorkoppen niet met flappen te wapperen. Wie trek heeft in de taarten van Maarten, zit yoor een dubbeltje op de eerste rang. Schijnfeestjc Een feestje maken van de onthulling van een omstreden kunstwerk is helemaal niet moeilijk. Kijk maar naar wethouder Dick Nagtegaal. Duw de chef kunst van de gemeente Alkemade een megafoon in zijn hand, zet hem midden op de rotonde tussen een kinderschaar en vraag de plaatselijke drumband uitsluitend opgewekte muziek te spelen. Als je maar hard genoeg door de megafoon roept dat het feest is, dan wordt het dat vanzelf, moet Dick hebben gedacht. Het leek vorige week bij de onthulling wel alsof we ene meneer Ratelband hoorden blaten. Die aanpak werkte maar kort. Het waterballet met de schooljeugd verliep zelfs zó soepeitjes, dat het al voorbij was toen het eigenlijk nog had moeten beginnen. Met het spuitwater waarmee de kinderen het kunstwerk doopten, spoelden zij alle zonden uit het verleden weg. Vergeten waren de vele ontwerpen die kunstenaar Peter Schraven kleide. Verdrongen de discussies in de gemeenteraad over wat mooi is en wat lelijk. En afgeboekt de ruim 36.000 guldens, waarvoor menige Veender een betere bestemming weet. Een feestje om zeep helpen L. Persoons bij het nieuwe pand voor zijn afhaalpizzeria Al Capone (op de hoek) in de Alphense Emmalaan. Rechts daarvan het huis van c lie Rijnberg. foto henk b Pizza of porno? Onder die aanhef hebben de bewoners van een huis aan de Alphense Emmalaan een brief ge schreven aan de gemeenteraad. Ze zijn fel tegen de komst van de afhaal- en bezorgpizzeria Al Capone naast hun huis. De gemeente heeft volgens hen ten onrechte de eigenaar van nummer 11, vlakbij de Julianabrug, toe stemming gegeven voor het restaurant óf, mocht dat niet lukken, een winkel voor erotische lingerie. De bewoners, die inmiddels naar de rechter zijn gestapt, beschuldigen de gemeente ervan burgers tégen elkaar uit te spelen en belangen te verstrengelen. handelwijze van de gemeente worden burgers tegen elkaar uitgespeeld en is de zaak zo ge- escaleerd dat er geen goede verstandhouding met onze buurman meer kan zijn." Verder vermoeden de Rijn bergen dat er sprake is van be langenverstrengeling. Volgens hen wilde de wethouder een snelle verkoop regelen voor de voormalige eigenaar van de si garenwinkel, die hij al jaren kent. Ook de lijnen tussen de gemeente en Persoons, een zoon van de organisator Twintig van Alphen, zij gens de familie kort. brief van de gemeente Twintig van Alphen zat e tingsbon en een reclam van Al Capone. Kunt u denken dat bij ons het v den bestaat dat Persoon voor elkaar krijgt dan ar De brief van Rijnberg de agenda voor de raad dering van morgen. alphen aan den run saskia buitelaar De familie Rijnberg schrijft de brief namens haar moeder die op nummer 13 woont. Het overzicht begint in december 1998. Dan doet de buurman zijn bovenwoning en het oude tabakswinkeltje eronder in de verkoop. Als de Rijnbergen ho ren dat L. Persoons van pizza keten Al Capone zijn oog op het vrijgekomen pand heeft laten vallen, zijn ze alert, want ze vre zen stank en geluidsoverlast. In eerste instantie gaan burge meesters en wethouder niet ak koord met de pizzeria. De ge meente redeneert dat het be drijf voor 'horeca-doeleinden' wordt gebruikt. Dat is in strijd met het bestemmingsplan. Maar na een bezwaarschrift van Persoons en diens make laar Van der Meent beslist het gemeentebestuur anders. De afhaal- en bezorgpizzeria mag zich wél op Emmalaan 11 vesti gen, omdat het onder 'detail handel' valt. Dat is toegestaan. De Rijnbergen dienen een be zwaarschrift in. Omdat ze daar op niets horen, bellen ze een ambtenaar in het stadskantoor, zo staat in hun boze brief. „Hij vertelt tot onze verbijstering dat de brief niet als bezwaarschrift geldt, niet inhoudelijk wordt bekeken, maar als 'niet ontvan kelijk' wordt afgewezen." Desondanks behandelt de commissie bezwaar- en be roepschriften de zaak. Die is het met de gemeente eens dat een afhaalpizzeria geen horeca is. Ook de arrondissements- rechter, die de bewoners aan vankelijk gelijk geeft, vindt in hoger beroep dat de pizzeria past binnen het bestemmings plan. De Rijnbergen besluiten vervolgens om als uiterste red middel naar de Raad van State te gaan. Die doet binnenkort uitspraak over de kwestie. „Maar dat gaat alleen over het bestemmingsplan, legt dochter L. Rijnbeek uit. „Dus of Al Capone nu onder 'horeca' valt of onder 'detailhandel', hoe wij door het gemeentebestuur behandeld zijn, daarover gaat de Raad van State niet." Ze hoopt dat de politieke partijen daarover de wethouder kritisch ondervragen. Van der Veen Meerstadt wil nog niet reageren op de aantij gingen. „Wij vinden het vreemd dat de kwestie nooit in een raadscommissie is behandeld en we vermoeden dat het colle ge deze zaak buiten de gemeen teraad probeert te houden", schrijft de familie. En: „Door de alphen aan den run L. Persoons van Al Capone is niet blij met het conflict tuss gemeente Alphen en de familie Rijnberg. Door de ruzie verhuizing van zijn pizzeria van de Ridderhof naar de E laan enkele maanden uitgesteld. Hij vertrouwt op een po: uitspraak van de Raad van State en is inmiddels begonne de verbouwing van het pand. Volgens Persoons zijn de Rijnbergen 'niet meer reëel „Het is hun goed recht om bezwaar te maken, maar ze inmiddels tegen iedereen aan te schoppen. Ikzelf, de w der. de ambtenaar, de commissie voor bezwaarschriften, een heeft het fout gedaan. Terwijl die commissie, waar hankelijke deskundigen in zitten, én de rechter hen or hebben gegeven." De familie hoeft overigens niet bang te zijn voor ov meent Persoons. „We zijn dagelijks niet tot 24 uur open, zij denkt, maar tot 22 uur. Er komt een ontgeuringsinstalk de bezorgauto's en -brommers komen aan de zijkant pand hun spullen halen. Ik heb de familie uitgenodigd oi kijkje te komen nemen in de Ridderhof, maar dat weigerd Andere buurtbewoners die dat wel hebben gedaan, zijn n sitief. Vooral omdat dit pand eindelijk wordt opgeknapt.' Persoons hoopt in mei de zaak te openen. Van een voor erotische lingerie is allang geen sprake meer, zegt h had iemand nodig om de winkel te huren, voor het geva nog niet in mocht. Maar dat is nu van de baan." Over de beschuldiging van belangenverstrengeling wir zich op. „Dat slaat nergens op. Mijn vader is een oprechte die al tig jaar voor noppes de Twintig van Alphen regelt. Ei de advertentie van Al Capone in de brief van de gemeen ik gewoon 1550 gulden betaald." Bewoners klagen bij de gemeente Rijnwoude hazerswoude-runduk tekening maarten wolterink bleek alleen nog veel makkelijker. Toen de muziek van de blazers verstomde en de kinderen hun felgekleurde emmertjes hadden opgeborgen, viel Dick pardoes van zijn roze wolk. Hij kon de schijn niet langer ophouden en duidde het kunstwerk voortdurend aan met de woorden 'Dat Ding'. Bij de volgende rotonde kan Dick maar beter wegblijven. Kunstenaar en kinderen kunnen zo'n feestje uitstekend zonder 'Die Wethouder' bouwen. marieta kroft Bewoners van de Rijndijk in Hazerswoude klagen over de vele snelheidsovertreders. Sinds rijksweg 11 half december in gebruik is genomen, lijkt de Rijndijk op een race baan. Volgens de bewoners is het levensge vaarlijk om over te steken. Familie Wesdorp vraagt namens bijna dertig handtekenin- genzetters van het deel tussen de Melkweg laan en de oostelijke grens van de bebouw de kom de gemeenteraad om maatregelen. Het is niet zo dat de familie Wesdorp te rug verlangt naar de situatie voordat rijks weg 11 openging. „Het is heerlijk rustig, ze ker omdat we het vrachtverkeer kwijt zijn. Maar het is er niet veiliger op geworden", zegt K. Wesdorp. „Voor die tijd stond het verkeer hier de hele dag bumper aan bum per. Het was nauwelijks mogelijk om hard te rijden." Zij ging de deuren langs van buurtbewoners aan de Rijndijk. „Op één na tekende iedereen." Wesdorp weet dat rijkswaterstaat binnen enkele jaren over de hele lengte van de Rijndijk verkeersremmers en rotondes aan legt. Tot die tijd zou de gemeente daarom tussenmaatregelen moeten nemen en dat kan, aldus Wesdorp, al op een eenvoudige manier. Zo stellen zij en haar man in de brief aan de gemeente voor om de ver keerslichten op de kruising van de Rijndijk en de Melkweglaan beter af te stellen. „Het stoplicht op de Rijndijk staat bijna altijd op groen en dat nodigt automobilisten uit om hard te rijden." Verder willen ze dat er va ker snelheidscontroles worden gehouden. Een andere oplossing is volgens Wesdorp de aanleg van tijdelijke drempels. Ten slot te wijzen ze er ook op dat de ambtenaren die in de gemeenteauto's rijden moeten worden aangesproken op hun verkeersge drag. Zij rijden ook nogal eens te hard, con stateren de bewoners. Wethouder Geenjaar vindt net als de be-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20