Leidsch Dagblad Oliekartel verhoogt productie VERMIST Geen enkele hoop meer voor vermiste lawineslachtoffers E Hoe staan mijn aandelen Coca Cola? TU-Delft wil studenten en leraren uitlenen aan vwo Prijs op hoofd verdachte sekselubmoorden FL.100.000 BELONING r ffa (POLLETJE) VERHUIZEN: 90% organisatie 10% vervoer ifOENSDAG 29 MAART 2000 lenland enland OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42272 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 15 Mysterie rond oud penseel uit Rijnsburgersingel bijna opgelost 17 Onderzoekers Robert Homan en Marieke Schinck: Schelden doet wél pijn 18 Noordwijkse gabbers op overlevingstocht met JOIN 20 19 GGD raakt niet I Entertainer Bert in paniek door Visscher maakt vier I nieuwe gevallen avonden Leidse 23 van geelzucht Frank Rijkaard gunt Paul Bosvelt basisplaats tegen Schouwburg onveilig Rode Duivels Irie miljard voor ictra uitgaven lister Zalm (financiën) Judt dit jaar 3 miljard gulden Ier om aan aanvullend beleid I besteden. In 2001 is dat Jer 3 miljard, in 2002 onge- cr 2 miljard. Dit blijkt vol- Jis ingewijden uit de Kader- *ef, die Zalm naar het kabi- heeft gestuurd. In de Ka- brief geeft Zalm de ruimte i voor de jaarlijkse aanpas- l van de begroting in april. een steun voor btaalstroken lister Netelenbos voelt jts voor het plan van het be- Jjfsleven om betaalstroken te leggen langs de snelweg Ook de milieubeweging jt er niets in. Volgens Natuur jlMilieu komt het alleen neer jphet storten van extra asfalt, nee het fileprobleem niet jrdt opgelost pna3 lishandelende lan even in cel' PvdA komt volgende week t een voorstel om mishan- ende mannen desnoods in cel te laten afkoelen. Aan- van huiselijk geweld is no- vindt Kamerlid Van der ek. Jaarlijks worden zestig uwen doodgeslagen door man. ;ina5 ïcces in strijd gen malaria erikaanse onderzoekers lij- er eindelijk in te zijn gé- igd een vaccin te maken de beruchte malariapara- in al zijn gedaanten her- it, en het lichaam er dus toe aanzetten antistoffen te ken. Door die doorbraak er binnen een jaar of vijf anti-malariaprik komen. ina7 J onderzoekt ilitaire navigatie Europese Unie onderzoekt iet geplande satelliet-navi- esysteem Galileo ook voor itaire doeleinden gebruikt worden. Als dat kan, krijgt opa de mogelijkheid op ei- kracht precisiebombarde- ïten uit te voeren. Europa u afhankelijk van inlichtin- die het uit de VS krijgt, na 7 iheldering geëist n World Online hereniging van Effectenbe- :rs eist dat World Online endmaakt hoe groot het ing is van oprichter en )taandeelhouder Nina ik in het internetbedrijf. VEB verdenkt World Onli- rvan de beleggers om de te hebben geleid doordat ik voor de beursgang op 17 irt veel aandelen verkocht na 9 ndag is voor len funshopdag dag is voor bijna de helft de Nederlanders de 'fun- )dag\ Gemiddeld wordt op koopzondag 122 gulden egeven. Maar de midden- d schiet er weinig mee op, lat de consument de rest de week minder koopt zestig procent van de lagse winkelgangers koopt ing. na 9 4NDAAG 26 PAGINA'S Verloskundigen staken ondanks toezegging Borst DEN HAAG-LEIDEN WIM WEGMAN Ondanks toezeggingen van mi nister Borst dat hun loon wordt verhoogd en de werkdruk wordt verlaagd, legden Leidse verloskundigen vanmorgen toch het werk neer. Volgens woordvoerster Zuiderwijk is het aanbod van de minister onvol doende. De verloskundigen ho pen de Tweede Kamer ervan te overtuigen morgen nog meer geld te reserveren voor de zorg. Borst zegde de vroedvrouwen gisteren 60 miljoen gulden ex tra toe. Met dat geld wil ze het aantal opleidingsplaatsen uit breiden van 120 naar 160. Het geld is verder bedoeld om het aantal verrichtingen te verlagen om een redelijk salaris te halen. Nu moeten verloskundigen 150 bevallingen per jaar doen, dat kan straks omlaag naar 120. Volgens Zuiderwijk willen de verloskundigen dat de norm naar negentig bevallingen gaat. Vanochtend zijn alle vroed vrouwen in de Leidse regio, zestien in totaal, in staking ge gaan. Tot acht uur vanavond doen ze geen thuisbevallingen, rijden ze geen visites en hou den ze geen spreekuren. Alle bevallingen hebben vandaag plaatsen in de ziekenhuizen in de Leidse regio. De verloskundigen hielden vanmiddag op de Beestenmarkt in Leiden een korte manifesta tie. Het is de bedoeling dat morgen in Den Haag, vooraf gaand aan het Kamerdebat, een grote demonstratie volgt. Brugwachter mishandeld door 15-jarige LEIDEN AD VAN KAAM Een brugwachter die naar de zin van een 15-jarige jongen de slagbomen van de Wilhelmina- brug in Leiden te snel liet zak ken, moest dit plichtsbesef be kopen met een klap met een stalen pijp. De brugwachter raakte daar bij gewond aan het hoofd. Een automobilist moest tussenbei de komen om de man te ont zetten. De jongen is door de politie aangehouden en meege nomen naar het bureau. Het incident ontstond toen de brugwachter rond 15.45 uur de lichten op rood zette en de slagbomen liet zakken om de brug over de Hoge Rijndijk te openen en een schip door te la ten. De jeugdige Leidenaar be vond zich op het moment dat het sein op rood ging nog op de brug en moest met zijn fiets on der de tweede slagboom door. Dat pikte hij niet. Boos zette hij zijn fiets aan de kant en ging vervolgens verhaal halen in het brugwachterhuisje. Daar ontstond een woorden wisseling met de brugwachter, een 51-jarige.man uit Rijnwou- de. De jongen pakte daarop een stuk pijp en sloeg de ambtenaar daarmee op het hoofd. Shell houdt slag om de arm over lagere benzineprijzen Negen OPEC-landen hebben gisteravond afgesproken de olieproductie op 1 april te verhogen om de sterk gestegen prijzen te drukken. De pro ductie moet weer op het niveau komen van begin 1999. Iran en Irak blijven buiten het akkoord. Op 21 juni komen de ministers opnieuw bij een om de marktsituatie te bekijken. plafond van 23 miljoen vaten en bete kent een verruiming van de wereldpro ductie met ongeveer 2,5 procent. De internationale oliemarkt had zo'n vergroting al verwacht en reageerde daarom nauwelijks. Brent-olie noteerde vandaag rond 25 dollar per vat, slechts weinig minder dan maandag. Volgens een woordvoerder van marktleider Shell ROTTERDAM-WENEN GPD-ANP-Rtr-AFP Twee dagen lang voerde het kartel van olie-exporterende Landen moeizaam overleg in Wenen. De negen landen kwamen overeen het productieplafond te verhogen met maximaal 1,45 miljoen vaten (van 159 liter) per dag. Dat is 6,3 procent meer dan het huidige OPEC- is het geen uitgemaakte zaak dat de prij zen van benzine en diesel zullen dalen. „De prijs van ruwe aardolie is éën van de componenten. Verder spelen ook za ken als vakantietijd, de Amerikaanse vraag en weersomstandigheden een rol bij de prijsontwikkeling." De VS hadden de laatste tijd sterke druk op de OPEC uitgeoefend om het aanbod te vergroten in het belang van de wereldeconomie. Saudi-Arabië, de grootste OPEC-producent, was het ge voeligst voor het Amerikaanse argu ment. Het bepleitte samen met Koeweit een verhoging van het plafond met 1,7 miljoen vaten. De Amerikaanse regering AMSTERDAMDe 12-jarige Brian van Veen (links) heeft aandelen Coca Cola, Sony en Ni- haege uit Hoofddorp. Op de beursvloer vliegen termen als 'quote reporter', 'liquiditeit' ke. Thomas van Straaten (11) gaat met zijn potje spaargeld binnenkort beleggen. Leer- en 'transparante markt' de kinderen om de oren. Het beursbezoek levert vooralsnog lingen uit groep acht van basisschool Vredeburg uit Hoofddorp mochten gisteren een geen toekomstige effectenhandelaars op. Veel kinderen willen niet eens aandelen heb- kijkje nemen op de beursvloer. De unieke excursie werd mogelijk gemaakt door de vader ben. Drie meisjes leggen uit waarom: Je kan wel geld verdienen, maar ook heel veel van klasgenootje Natasja, Jeny Langelaar, directeur van vermogensbeheerder Wilgen- verliezen." foto united photos de boer marissa beretta SALZBURG DPA Er is geen hoop meer voor de twee vermiste slachtoffers van de lawine in de Oostenrijkse Al pen gisteren. Reddingswerkers hebben tot dusverre tien doden geborgen. Een Deen overleed later in een ziekenhuis. De reddingswerkers verwach ten geen levenden meer aan te treffen. Het ongeluk gebeurde in het populaire skigebied Kap- run op de Kitzsteinhorn. De la wine kwam om rond 14.00 uur naar beneden en bedolf een groep van twaalf skileraren die zich waarschijnlijk buiten de piste bevond. Een vrouw, die het ongeluk overleefde, kon met haar mobiele telefoon de autoriteiten informeren. Vol gens de Nederlandse alarmcen trale Eucocross in Noordwijk waren er geen Nederlanders bij het ongeluk betrokken. De lawine zou door een van de leraren in de groep zijn ver oorzaakt, zo meldde de Oosten rijkse televisiezender ORF. Er is een gerechtelijk onderzoek naar de leider van de groep, een Oostenrijker, gestart. Hagel, sneeuw en bewolking hebben vanmorgen de zoekac ties vertraagd. De plaats in de deelstaat Salzburg, waar win tersporters gisteren werden ver rast door de lawine, ligt op ruim 2.500 meter hoogte. De autoriteiten hebben voor het skigebied een vliegverbod ingesteld. Alleen reddingsheli kopters mogen er nog vliegen als het weer dat toelaat. BEROEPSKLEDING VRIJETIJDSKLEDING Haarlemmerstraat 203-205 Leiden - Tel./Fax 5121072 uur en Kunst21 lomie8,9 >of en Samenleving16 )rek van de Dag2 atura/Strips12 lingen 15,17,18,19,20 23,25 rlvisieprogramma's 13 SINDS 20-02-2000 VOOR DE VERBLIJFPLAATS VAN GEB. DAT. INSPREKEN IN VOICEMAIL RECENT WOONADRES De poster van Polletje die in Haarlem en Amster dam is verspreid. Onbekenden hebben een beloning van 100.000 gulden uitgeloofd voor informa tie over de huidige verblijfplaats van de 35-jarige Amsterdammer met de bijnaam Polletje. De man wordt verdacht van be trokkenheid bij de viervoudige moord in de Haarlemse seksclub Esther. In Haar lem en Amsterdam zijn de afgelopen da gen posters verspreid met een foto van de verdachte. Bovenaan de affiche staat Vermist sinds 20-02-2000'. Dat is twee dagen voor de dramatische gebeurtenissen in club Esther. Op de poster staat verder het uit geloofde bedrag vermeld, de geboorte datum van Polletje en zijn recente woqn- adres in Amsterdam-Oost. Tipgevers kunnen hun boodschap inspreken op een Libertel Voicemail, waarvan het nummer eveneens op de poster is te vin den. Het gaat om een prepaid-toestel waarvan de eigenaar niet is geregistreerd. In Haarlem zijn de aanplakbiljetten voor al aangetroffen in de omgeving van het NS-station. Polletje bewoog zich vaak in kringen van de F-side van Ajax. Bronnen die be kend zijn met de F-side verklaren dat de verdachte de afgelopen weken wanhopig heeft geprobeerd naar het buitenland te vluchten. Het geld daarvoor zou hem echter ontbreken. De moordpartij in club Esther vond plaats op 22 februari. Onder de slachtof fers bevonden zich een volwaardig en een aspirant-lid van de Haarlemse Hells Angels. Op 12 maart arresteerde de poli tie de 35-jarige portier van de club, een vriend van Polletje. De portier heeft tot dusver in alle talen gezwegen. In kringen van de politie wordt beves tigd dat Polletje na de moorden nog is gesignaleerd in het Amsterdamse uit gaansleven. De man staat te boek als vuurwapengevaarlijk en heeft diverse ge weldsdelicten gepleegd. De Amsterdamse politie heeft het Haarlemse onderzoeksteam naar de meervoudige moord, op de hoogte ge steld van het bestaan van de posters. Een Haarlemse woordvoerder verklaart dat het plaatsen van een dergelijke oproep niet strafbaar is. „Als we mensen zien plakken, krijgen ze daarvoor een bekeu ring", aldus de politie. De woordvoerder wil niet ingaan op de vraag of naar de verspreiders van het aanplakbiljet een onderzoek wordt ingesteld. De Technische Universiteit Delft wil het lerarentekort op de middelbare scholen in de Randstad aanpakken. De uni versiteit onderzoekt momenteel hoeveel TU-docenten en -stu denten belangstelling hebben om een paar uur per week les te geven aan het vwo. Het gaat dan om vakken als natuur-, schei- en wiskunde. De TU Delft hoopt met de plannen de middelbare scholen in de regio 'uit de brand' te hel pen. In de Randstad kampen de scholen in het voortgezet on derwijs met een groot gebrek aan leraren voor de exacte vak ken. De animo voor het plan lijkt groot. Stafmedewerkster Muris: „Op een eerste adver- Tipker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld. Ook boedelopslag en kunst- en antiekvervoer. 2M Herkende .so "cc ^1 VFBHIII7FPS Bel voor informatie of offerte: 071 - 561 75 42 Dobbeweg 8 Voorschoten. Fax 561 94 45 Kaasboerderij Castelijn Past. v.d. Plaatstraat 40 Rijpwetering tel. 071-5012559 Natuurlijk niet alleen voor uw boerenkaas HET WOORD IS AAN Oliver Wendell Holmes Een kus knalt niet zo hard als een kanon, maar zijn echo duurt heel wat langer. had graag een forsere productievergro ting gezien, maar toonde zich toch inge nomen met het akkoord. Minister van energie Richardson verwacht dat produ centen als Mexico en Noorwegen, ook meer olie op de markt brengen waar door het gat tussen vraag en aanbod grotendeels verdwijnt. Vorig jaar maart besloot het oliekartel de productie te beperken nadat de prijs was gezakt tot ongeveer 10 dollar per vat. Het was de bedoeling het prijspeil op te krikken naar 15 tot 20 dollar, maar door schaarste schoot de prijs door naar een hoogtepunt van meer dan 30 dollar kort geleden. veel bewolking 4 - vooruitblik VRIJ ZATER ZON SSTm'ïï? «79° 3710» *711° nêenSg 50% 40% 40% ÏSSS53? 20% 20% 30% Sir O'Reilly bestolen van gouden plakken BENTHUIZEN PETER VAN D£R HULST Sir Wilf O'Reilly zit in zak en as. Bij een inbraak in zijn woning in Benthuizen zijn afgelopen weekeinde de medailles gesto len die hij als shorttracker be haalde. Daarbij zijn plakken die hij als wereldkampioen (1991) en olympisch kampioen (1988) vergaarde. Ook zijn ridderorde is verdwenen. Sinds enkele ja ren mag O'Reilly zich sir noe men nadat hij de titel 'Member of the British Empire' kreeg toe gewezen. „Het doet pijn dat iemand dingen van me heeft gestolen die in geld uitgedrukt niet eens veel waard zijn.. Maar die me dailles hebben voor mij een grote emotionele waarde. Daar om ben ik bereid een beloning te geven aan degene die de me dailles bij mij terugbezorgt", al dus O'Reilly, de huidige bonds coach van het Nederlandse shorttrackteam. Hoeveel hij voor het eremetaal over heeft wil hij niet zeggen. Ook zijn laptop, waarin de bondscoach alle gegevens over zijn team opslaat, werd meege nomen. „Maar om de zoveel tijd maak ik een back-up. Al leen de recente gegevens ben ik kwijt." Wat O'Reilly nog meer mist, wil hij in verband met het politieonderzoek niet zeggen. „Op die andere spullen zit ik niet te wachten. Als ik mijn me dailles maar terugkrijg." tentie hebben al zo'n twintig studenten gereageerd. En nog opvallender: ook onze docen ten zijn belangstellend, hoewel ze toch razend druk zijn met onderwijs en onderzoek." Met eigen docenten en stu denten aan de middelbare scholen in de regio krijgt de TU meer greep op potentiële in schrijvers. Volgens de universi teit is dat niet de reden om de middelbare scholen bij te gaan staan. Muris: „We zijn er niet op uit zieltjes te winnen." Studenten die zich aanmel den, krijgen een korte leraren opleiding aan de universiteit. Ook voor de geïnteresseerde TU-docenten geldt het scho lingstraject. Ze krijgen een di dactische bijscholing en een praktijktraining. Telefoonnummer (l.v.m. controle bezorging! Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99.90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch ËS Dagblad Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1