7 Lot van wethouder Smit nog onduidelij 'Als je er niet bent, ben je er toch' Samen afzien als symbool voor de mentaliteitsveranderin Duin Bollenstreek Foruminvest betaalt helft schadeclaims Eerste huizen Bronsgeest in 'schandalige prijsklasse' Ook gemeenteraad akkoord mi^ plannen voor Noordwijks theat Tolkloze veroordeling voor ongeval Lif< Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 WOENSDAG 29 MAART 2000 Schoolkrant-website genomineerd sassenheim Het Rijnlands Lyceum Sassenheim is samen met twee andere Nederlandse scholen genomineerd voor de prijs voor de beste schoolkrantwebsite van Nederland. Dit heeft het Instituut voor Media en Informatie Management (MIM) van de Hogeschool van Amsterdam bepaald. Tijdens een feestelijke bij eenkomst op 8 april wordt om 15.00 uur in gebouw. Leeuwen burg aan de Weesperzijde 190 in Amsterdam de winnaar be kendgemaakt. De andere categorieën zijn de gehele school krant, de vormgeving van de krant en de beste schoolkrantco lumnist. Het adres van de Sassenheimse schoolkrant is www.karikatuur.cjb.net. Achter dweilorkest skaten in Katwijk katwijk Achter een dweilorkest skaten door Katwijk. Deze mo gelijkheid biedt de Oranjeverenging Katwijk aan Zee op 28 april, aan de vooravond van Koninginnedag. De skeelertour begint op de Boulevard nabij de Wilhelminastraat. De deelnemers worden tijdens hun tocht, die om 19.00 uur begint, voorafgegaan door een open strandbus met daarop het dweilorkest De Pretnoten. De politie begeleidt de skeelers. Informatie via telefoonnummer 4014267 of 4012756. Gabbers op overlevingstocht met JOIN katwuk marian krugsman Projectontwikkelaar Forumin vest draait op voor een deel van de door omwonenden geclaim de planschade vanwege de be bouwing van het Emmaplein. Dat laat een woordvoerder van de gemeente Katwijk desge vraagd weten. „Katwijk heeft een afspraak met Foruminvest gemaakt dat zij bij planschade claims vijftig procent van de ge claimde schade vergoeden met een maximum van vijf ton", al dus de gemeentevoorlichtster. Tien bewoners van de Noord- zeepassage dienden deze maand samen een verzoek tot planschade in van bijna een miljoen gulden. Als de bewo ners in het gelijk worden ge steld treedt de overeenkomst tussen Foruminvest en de ge meente Katwijk in werking. Overeenkomst of niet, de ge meente zal zelf ook fors in de buidel moeten tasten. Over de grootte van dat bedrag wil de gemeentevoorlichtster nog niets kwijt. „Daar lopen we niet op vooruit. Het verzoek gaat eerst naar een extern adviesbu reau voordat de gemeenteraad een besluit neemt. Gezien het aantal bij de gemeente inge diende planschadeclaims, kan de afhandeling van deze claim een klein jaar in beslag ne men." noordwuk marijke den hollander Een groep van vijftien jongeren en vijf medewerkers van het Noordwijkse jongerencentrum JOIN vertrekt op 21 april bepakt en bezakt richting de Belgische Ardennen. Volgens voorzitter Johan de Klerk van JOIN zijn de gabbers, want om die groep jongeren gaat het in dit geval, zelf op het idee gekomen om een overlevingstocht te hou den. Het plan werd gezamenlijk verder uitgewerkt en het resul taat is een survivalprogramma waar de groep de tanden stevig op stuk kan bijten. Het weekeinde begint al met een met een pittige midder nachtelijke dropping. Verwacht wordt dat die eerste nacht pas tegen tweeën de tentjes opgezet zullen kunnen worden. Dat het zwaar wordt weten ze zeker. „Maai- ook hartstikke gaaf', denkt vrijwilligster Kitty Plas- meijer. Ze komt al jaren bij JOIN. Eerst als bezoekster, maar sinds een half jaar is ze met veel ple zier als vrijwilligster betrokken bij de gabber-activiteiten. Ze vertelt dat er veel gebruik wordt gemaakt van de dagelijkse op- vangmogelijkheid voor rand groepjongeren bij JOIN. „We zijn elke avond open en gemid deld zijn er toch wel zo'n 35 tot 40 jongeren aanwezig." Volgens de dagelijkse leiding van het jongerencentrum zijn er ook al signalen dat door deze positieve ontwikkeling er be duidend minder vernielingen en overlast plaatsvinden in het dorp. Plasmeijer: „Als je bij voorbeeld naar de wijk Boeren- burg kijkt en dan met name naai" het Rederijkersplein, dan is daar nu minder aan de hand dan een paar maanden gele den. De gabbers komen er nog Gabbers van JOIN gaan op survivaltocht in de Ardennen. „Het wordt zwaar." wel, maar alleen nog 's middags na hun werk." Wat de JOIN-leiding vooral is opgevallen, is het feit dat de ga bbers, die voorheen nergens toe te bewegen waren - sterker nog, aan bewegen een broertje dood hadden - nu zelf allerlei dingen bedenken en echt actief bezig zijn. „Ze hebben gevoet bald tegen de gemeente, de po litie en tegen elkaar. Ze organi seren darttoernooien, tafelvoet bal- en flipperwedstrijden en elke maand is er een speciaal feestin JOIN." Volgens De Klerk en Plas meijer is het leuke ook dat de gabbers en de bezoekers van het JOIN skate-café elkaar in middels beter hebben leren kennen en nu vaak gezamenlijk optrekken bij de maandelijkse feesten. De vrijwilligster beaamt FOTO DICK HOGEWONING dat eind vorig jaar en begin dit jaar de sfeer tussen bestuur en de vrijwilligersgroep niet goed was. „Maar dat is nu veel be ter", zegt Plasmeijer. „Er ging gewoon iets niet goed in de on derlinge communicatie. Alles ging maar zo'n beetje langs el- - kaar heen. Nu doen we v; de kanten ons best om verbeteren." De Klerk: „We hebbe vrijwilligersbijeenkomstei ter de rug en binnenkore weer een. De medewerke ten mee over allerlei zakep gen zelf dingen terd moeten worden. Zo bijvoorbeeld kritiek slechte staat waarin de van de podiumzaal ve Daar zal wat aan gedaai ten worden. En dan wel iedereen er wat aan hejch moet dus net zo goed kunnen worden als eei feest worden gehouden vloer moet bovendien schoon te houden zijn. bezig oplossingen te bed Maar als bestuur heb je ken met het feit dat dit e gebouw is. Je moet dus g wegen hoeveel geld je insteekt. Dat begrijpen wel. We betrekken de v111 gers dus duidelijk bij het en dat werkt." De Klerk gaat zelf mee t gabbers naar de Ardenn'^ tocht wordt deels bekosi de pot die de jongeren zi ben opgebouwd met de brengsten en deels u fonds van JOIN voor activiteiten. „Ze betalen behoorlijk aan mee' Klerk. En dat is wellicht sym voor de mentaliteitsv ring die JOIN bij deze als bekend staande groep leert. Het survivalprog vermeldt activiteiten als len, mountainbiken, len, kanoën en raften, m zelf eten koken en af „Ja, het wordt afzien", 1 Klerk. „Maar het is go<L de teambuilding en het bezig zijn stimuleert het woordelijkheidsbesef. iin b: noordwuk job de kruiff Aan de Schiestraat in Noord- wijk kunnen de eerste 64 wo ningen van Bronsgeest ge bouwd gaan worden. De ge meenteraad ging gisteren ak koord met 'een prachtig plan, in een schandalige prijsklasse', zoals Van Bockhove (De Noord- wijker) het noemde. Slechts ne gen huizen zijn onder de 350.000 gulden, tot verdriet van de meeste raadsleden. Volgens Van der Vlugt (WD) en ook wethouder Tummers is aan dure huizen echter ook be hoefte. Die worden bovendien allemaal aan Noordwijkers ver kocht, dus is het goed voor de doorstroming. Van het bouw plan bestaan nog slechts grove schetsen, maar het moest giste ren worden aangenomen om dat per 3 april de Wet op de Ruimtelijke Ordening veran dert. Daarna zou een langere procedure vereist zijn. De raad bepaalde gisteren wel dat Tummers in het vervolg tijdig en actief met informatie moet komen over het bouw plan. Met name Van Rijnberk (De Combinatie) vindt dat an ders de gemeenteraad niet de kans heeft om voldoende mee te praten over het in zijn woor den 'amateuristische' beleid van het college. Hij vindt dat nu het inspelen op de woningbe hoefte en de inpassing in het verdere plan voor Bronsgeest onvoldoende uit de verf komen. „Het college zoekt op de kaart naar een stukje bouwgrond en we rommelen maar wat aan", zo beschreef Van Rijnberk de huidige werkwijze. Het lot van de Noordwijkse onderwijswethouder Smit (Verenigd Noordwijk) blijft nog even ongewis. Zijn eigen fractie had in de raadsvergadering van gisteren veel aan te merken op het evaluatierapport over het extra lokaal voor De Duinpieper, waarin Smit hevige kritiek krijgt. De evaluatiecommissie neemt nu de tijd voor een schriftelij ke reactie. Smit zelf bood al wel excuses aan voor het verkeerd informeren van de politiek op 3 juni vorig jaar. Op de constatering van de commissie dat de relatie tus sen Smit en de raadscommissie voor onderwijs ver stoord is, ging hij niet in. noordwuk job de kruiff gemeester Van der Sluijs en de raadsleden Boellaard (CDA) en Met uitzondering van Verenigd Mieremet (De Combinatie). Noordwijk prezen alle fracties CDA-leider Salman sprak van het werk van de onderzoeks- een 'zwaar rapport' met 'niet- commissie, bestaande uit bur- malse' conclusies. Van Duin (Noordwijks Belang) had het zelfs over een 'historisch mo ment waar we niet trots op hoe ven zijn'. In de evaluatie staat onder meer dat de gevolgde procedu re en de juridische kwaliteit daarvan onvoldoende waren, dat Smit in juni vorig jaar ten onrechte stelde dat hij overeen stemming had met De Scha pendel over het afstaan van een lokaal, en dat tussen de wet houder en de raadscommissie irritaties en een 'geloofwaardig heidsprobleem' bestaan. Een gesprek zou nodig zijn om die relatie te herstellen. Smit, die gisteren voor het eerst op de evaluatie inging, ha merde er vooral op dat hij in de Duinpieperkwestie altijd het hele college achter zich heeft gehad. Alleen op het laatst nam wethouder Tummers een min derheidsstandpunt in. Smit noemde verder de evaluatie procedure vrij zwaar. Hij zei de lokalenkwestie steeds 'rationeel en zakelijk' te hebben behan deld. Ook de evaluatiecommis sie had immers begrip getoond voor het misverstand rond het telefoontje waarmee Smit het afstaan van een lokaal door De Schapendel geregeld meende te hebben. Telefonische afspraken worden voortaan schriftelijk bevestigd, sprak het college reeds af. Ten slotte merkte Smit op dat de discussie tussen hem en zijn raadscommissie in zijn ogen meestal wél goed verloopt. Zijn fractie had overigens de meeste kritiek al voor haar re kening genomen. In achttien punten zet Verenigd Noordwijk zijn vraagtekens bij onder meer de samenstelling, de objectivi teit en de werkwijze van de eva luatiecommissie en het feit dat in het rapport alleen over Smit nadrukkelijk waarde-oordelen worden gegeven. VN vindt bij voorbeeld ook de motie van af keuring van De Noordwijker, die Smit nog altijd boven het hoofd hangt, niet 'fair'. En het schoolbestuur van De Schapen del zou niet vrijuit gaan op het punt van de moeizame com municatie. tijc De evaluatiecommissiel schriftelijk en in een vi vergadering nog uitgebim op alle gestelde vrager haar voorzitter Van de pareerde al wel een deel kritiek. Hij en zijn coi hebben hun werk on oordeeld gedaan en zo dat alleen zijn vrouii klachten over mag lstlc vindt de burgemeester, de uitgesproken kritiek „Die is onmiskenbaar ui sprekken naar voren gtr Er is een groot gevoel valrei hagen in de relatie met houder. Dat varieert vi mer dat het zo is' tot eeledi van obstructie. Maar da-fn hebben we niet aangetri O de Ria Lucassen stopt na dertig jaar hotel Van der Geest noordwukerhout rob onderwater Het moment van het afscheid nadert. Zaterdag zwaait Ria Lu cassen af bij hotel Van der Geest in Noordwijkerhout en wordt zoon Pieter van der Geest de nieuwe roerganger. Daar heeft de familie lang over nage dacht. Maar toch wordt Lucas sen overvallen door een gevoel van onbehagen. Straks is ze niet meer de baas van de bekende uitspanning in het dorpscen trum. Dat is even wennen. Ze is 56. Dat is absoluut niet oud, maar in de horeca gelden andere normen. „Het zijn tro penjaren, die ik achter de rug heb", verklaart Lucassen haar terugtreden. „Als je hier bent, word je opgeslokt door de mu ren. Er is altijd wel iets te doen. En als je er niet bent, ben je er toch. Ik heb tot voor kort boven de zaak gewoond. Als er eens iets gebeurde beneden, moest je er toch bij zijn." Nee, ze had nooit gedacht dat ze in de horeca terecht zou ko men. „Ik heb geleerd voor maatschappelijk werkster." Die studie, zegt ze, is haar heel wat keren van pas gekomen. Wie achter de bar staat, wordt door de klant nogal eens gebruikt als praatpaal. „Je hoort van alles." Dertig jaar is ze verbonden aan het hotel dat tegenwoordig geen hotel meer is. De kamers zijn omgetoverd tot apparte menten. Mensen die in deze re gio tijdelijk werken, vinden bij Van der Geest onderdak. Hotel Van der Geest is tegen woordig een café. Dat was vroe ger anders. Lucassen: „Het dorpsleven speelde zich hier af. Er gebeurde hier van alles: to Ria Lucassen: „Het zijn tropenjaren die ik achter de rug heb." neelvoorstellingen, kerkveilin- gen, bruiloften en partijen, ver gaderingen van vakbonden, de Boerenleenbank en sportver enigingen. Noem maar op. Zelfs begrafenissen." Hotel Van der Geest werd in 1940 opgezet door haar schoonouders, die woonachtig waren in Roelofarendsveen. Lu cassen kwam in aanraking met de horeca toen zij in '65, op va kantie in Noordwijkerhout, de zoon van de oprichters, Frans van der Geest, ontmoette. Na twee jaar trouwden ze. Er kwa men drie kinderen, twee zonen en een dochter. Ze maakte pieken en dalen mee. Lucassen: „Begin jaren ze ventig kwam hier andere hore ca in het dorp. Dat was even schrikken, want tot dat mo ment waren wij de enige gele genheid. Uiteindelijk zijn we er beter van geworden. Er is in Noordwijkerhout nu veel meer keuze, de mensen kunnen een avondje stappen." In het hotel verdwenen de bruiloften en partijen en ver schenen de pooltafels. Lucas- FOTO HENK BOUWMAN sen: „Mijn ex-man Frans had een neus voor dat soort dingen. Hij importeerde bier uit het buitenland en kwam zodoende nogal eens in andere cafés. Hij zag dat snookeren een trend werd en speelde daar op in." Twee keer per jaar gaan de tafels de zaal uit. Tijdens de kermis rond de najaarsfeesten en bij het carnaval. Het café is de residentie van de Ka- ninefaaten. Lucassen vindt het prachtig, ook al heeft ze hele maal geen carnavalsachter grond. Ze is geboren in Fries land en groeide op in het oos ten. Op haar periode 'Van der Geest' kijkt ze met gemengde gevoelens terug. „We hebben de dip van de jaren zeventig overwonnen. Het bedrijf gaat heel goed, dat is iets om trots op te zijn." De bewoners van het nabijge legen psychiatrisch centrum Sint Bavo zijn vaste klanten. „Er is een periode geweest dat er op de Bavo een heel ander beleid werd gevoerd. Die bewoners kwamen zonder begeleiding binnen. Of dat de begeleiding een krant zat te lezen en de Ba- vo-bewoners hun gang liet gaan. Onder die omstandighe den wilde ik ze er niet meer in hebben. Dat ging te plotseling. Nou, dat heb ik geweten. Ik moest me bij Frits Bom, de toenmalige ombudsman op de televisie, verantwoorden. De Noordwijkerhouters begrepen het allemaal wel. En nu is alles heel gezellig." Zestien jaar zat ze in de ge meenteraad namens het CDA, tot afgrijzen van haar schoon vader. „Die vpnd dat ik als ho- recavrouw geen stelling kon ne men. Toen was ik jong en dacht ik daar heel anders over." Ze heeft momenteel nog twee be stuursfuncties. Ze is lid van het afdelingsbestuur Horeca Ne derland en voorzitter van de plaatselijke horecavereniging. Die taken blijft ze doen, ook al is ze straks weg bij Van der Geest. „Ik blijf nog wel actief, hoor. Voor mij geen zwart gat." Maar de 'eeuwige' last van ho tel Van der Geest valt komende zaterdag definitief van haar af. „Ik verheug me op de vrijheid om me te kunnen bewegen." noordwuk maarten dekker jl U-'l De gemeenteraad van Noordwijk is gisteren on danks forse bezwaren van omwonenden ak koord gegaan met de bouwplannen voor een nieuw cultureel centrum. Namens de bezwaar makers probeerde A. van der Niet de lokale po litiek nog op andere gedachten te brengen, maar tevergeefs. Ze betoogde dat de gemeente totaal niet naar de omwonenden heeft geluis terd tijdens de voorbereidende fase van het project, dat volgens haar bovendien van 'groot heidswaanzin' getuigt. Maandag was het bouwvoorstel al goedge keurd door de commissie ruimtelijke ordening. De omwonenden van het toekomstige culturele centrum vinden dat om meerdere redenen on begrijpelijk, temeer omdat ze in de wandelgan gen al sympathiebetuigingen van twee commis sieleden in ontvangst hadden genomen. De buurtbewoners menen dat de te lende bezoekersaantallen bij huidige t voorstellingen in Noordwijk aangeven noodzaak voor een dergelijk ambitieus plan totaal ontbreekt. Daarnaast hebben: te moeite met de beoogde omvang v complex, dat naast het cultureel centru uit achttien koopappartementen bestaatM1^ gevolgen die dat heeft voor hun woonger Wethouder Tummers benadrukte komst van een recent onderzoek doo waaruit blijkt dat van verminderde 'bez< van buurhuizen helemaal geen sprake kritiek op de behoefte aan een nieuw curan centrum in Noordwijk vond hij evem recht. Hij wees erop dat het centrum vd lende functies gaat vervullen. Een grootl verenigingen kan er gehuisvest wordi gens het plan kan Noordwijk in de loop gend jaar over het centrum beschikken. den haag/lisse job de kruiff Een nieuwe rechter en een nieuw geluid. De vrouw uit Lisse die in augustus '98 op de Heere- weg een ernstig ongeval veroorzaakte, kon giste ren wél worden veroordeeld. Net als op 2 februa ri was er geen tolk om de tegenstrijdige verklarin gen van de Filippijns sprekende vrouw te helpen ontcijferen. Maar rechter P. Wagemakers vond dat, in tegenstelling tot zijn collega Tammes, geen onoverkomelijk probleem. Hij gaf de vrouw 800 gulden boete en een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor vier maanden. Rechter Tammes hield de zaak destijds aan om deze met een tolk en twee getuigen voort te kun nen zetten, maar moest gisteren wegens ziekte de zaak aan haar collega overdragen. Een tolk was niet geregeld, daardoor kon de zoon van de vrouw niet worden gehoord, en de vervangende rechter bleek niet geïnteresseerd in de getuigenis van een agent. „Ik handel het liever gebrekkig vandaag af dan in een derde sessie", besloot Wa gemakers, met instemming van officier, verdach te, advocaat en slachtoffers van het ongeluk. Die laatsten, een echtpaar uit Heemstede, mochten gisteren gewoon meepraten. „Het gaat toch al een béetje a-typisch", vond de rechter over de zaak die half in het Nederlands d het Engels werd afgehandeld. Bij het onapoF de Filippijnse op de verkeerde weghelfl en had daar de auto van het paar fror j ramd. De man raakte zodanig gewild? schouder en bekken dat hij drie weken iipe L kenhuis doorbracht. En al die tijd haar niets van de veroorzaakster gehoord, klalscè twee gisteren. Maar de Filippijnse liet m degelijk very sorry en heel concerned tdsch, had dat ook tegen een agent gezegd efers haar man gevraagd een bloemetje te stuiptor Volgens haar eerste verklaring was aredi duizelig gaan rijden, maar ze zei te helescf doeld dat ze na het ongeluk duizelig wafeam afgeleid geraakt door een ruzie met hai di Diens verklaring dat hij tijdens het ongehiet berustte dus ook op een taalprobleem, nat ze gisteren nog maar. Allemaal onbelanal menten, vond de nieuwe officier van jujen. verweet de vrouw 'aanmerkelijk onoplavoc hebben gereden en eiste 1500 gulden bint! 1 zes maanden voorwaardelijke inname alla: rijbewijs. De rechter vond haar onopleljee r minder verwijtbaar. Geen misdrijf overtreding, oordeelde hij, en haalde feen helft van de geëiste straffen af. fand lente

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18