Universiteit iakt tekort feraren aan A 1^1 1 Schelden doet wel degelijk pijn Tell More wint ondanks tegenslagen 'o/JC wajtyw, Leiden Regio Buurtwerkmaatschappijen De Gracht en 'Noord' fuseren Buitenschoolse opvang Morskwartier in 2001 1 ONDERZOEK X30ZH3CIN0 de eidse universiteit gaat gericht lesgeven aan onbe- de docenten op de middelbare school. Behalve ou- aarsstudenten gaat het om zogeheten zij-instro- hoger opgeleiden met een aantal jaren werkerva- [(die alsnog kiezen voor het onderwijs. Dit helpt bij npak van het lerarentekort. zorgen dat deze student ten aan het werk blijven zei h een eerstegraads lesbe- ncheid halen, gaat de uni- d lit een opleiding op maat gen. De student tekent lor een contract met zo- universiteit als de school ff o an hij les geeft. Scholen in ovpolland en Zeeland tonen ilangstelling voor dit pro- loi at in september begint, lijks leidt het ICLON, het ingsinstituut van de Leid- ïnc versiteit, 130 tot 140 stu- >as op tot leraar. Gewoon- ïtw urt dat een jaar, maar de het ing kan worden uitge- irinfd in combinatie met een of een afstudeertraject. irter programma kan ook, lllll als de student enkele jaren rele vant werk heeft gedaan. P. van Tilburg van het ICLON denkt dat het aantal studenten zal groeien tot 200. Van elke drie ICLON-studen- ten staan er nu al twee (65 pro cent) onbevoegd voor de klas. Van Tilburg verwacht dat dit zal toenemen tot vier op de vijf (80 procent). Het ICLON gaat de opleiding daarom zoveel moge lijk afstemmen op de behoeften van zowel de student als de be trokken school. Zo zal de ene student meer kennis krijgen aangereikt over de achtergrond van allochtone leerlingen, ter wijl de andere zich meer toelegt op organisatie van de lessen. Studenten kunnen kiezen voor dag- of avondonderwijs en ze mogen enkele vakken via hun computer op afstand volgen. Chocomel Kies uit volle, halfvolle of halfvol geen suiker LEIDEN HERMAN JOUSTR.' Het eenmansbedrijfje Tell More is gisteravond de grote'winnaar geworden van de vierde voor ronde van de Leidse Start, de wedstrijd voor beginnende on dernemers. De drijvende kracht achter deze starter, de Alphense Lia Hoogeveen, kreeg in Holi day Inn tot haar grote vreugde zowel de voorkeur van het pu bliek (met overgrote meerder heid van stemmen) als van de vakjury (nipt). „Oeh, dat geeft een goed gevoel, yes", jubelde ze bij de bekendmaking van de uitslag. Ze maakte nog net geen vreugdedansje, maar veel scheelde het niet. Haar vreugde was ook begrij pelijk, want kort voor deze vier de voorronde was er van alles misgegaan Het begon met de ontdekking dat het logo van haar bedrijf geplagieerd was. En tot overmaat van ramp viel haar zorgvuldig geprepareerde com puterpresentatie ook nog eens in het water. Daar stond ze dan gisteravond, zonder logo, zon der beeldmateriaal om haar be toog te verduidelijken. Maar die handicap bleek een voordeel. Publiek en jury vielen voor haar, ondanks alle tegenslag, enthousiaste verhaal. Dat was al duidelijk tijdens haar presen tatie, die ze begon met een ge luidsband van John Travolta's nummer 'Tell me more', het enige ondersteunende materi aal wat ze nog over had. ,Ach ja, dat logo. Je neemt een ont werper in de hand die zo snel werkt dat hij het logo per onge luk uit een boekje pakt". En „Onze Lieve Heef maakte me 's nachts wakker het voor tien procent om je woorden, voor 25 procent om je uitstraling en intonatie en voor 65 procent van je enthou siasme." „U raadt het natuurlijk al", zei de presentator van deze avond, Kees Klerks, toen hij het spreekge- en zei: teil mo re. Yes, dat is een goede naam, dacht ik toen." Bovendien maakte ze goed duidelijk wat haar be drijfje nu pre cies doet: het verkopen van advertentieruim- necta-Consultants uit Leiden, te in verschillende bladen. Op dat zich bezighoudt met het op een enthousiaste manier. Ze elkaar afstemmen van de pro- herhaalde nog maar eens wat ductgegevens van producent, ze al eerder in deze krant had leverancier, groothandel en ge- gezegd: „Bij het verkopen gaat A LEIDSE f START stoelte be klom om de publieksprijs bekend te maken. Teil More kreeg 45 stemmen, de twee an dere deelne mers, Con- bruiker om zo het bestellen vlotter te laten verlopen en Bu siness Appointment Telesales uit Hillegom, dat afspraken re gelt voor vertegenwoordigers met hun potentiële klanten, moesten het doen met respec tievelijk 14 en 15 stemmen. Niet omdat hun bedrijven nou zo veel slechter waren, maar om dat hun presentatie wat droger was geweest. Dat was althans het oordeel van de jury. ,We moesten kiezen uit drie keien", zei woordvoerster An- gèle Magré van de Kamer van Koophandel. Business Appoint ment Telesales was naar het oordeel van de jury een zeer le vensvatbaar bedrijf, met een goede marktbenadering. En ook voor Connecta lag er vol gens de jury een grote markt open. Maar de grote winnaar was en bleef toch Tell More. De finale vindt plaats op 9 mei in de Stadsgehoorzaal. LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN De twee buurtwerkmaatschap- pijeu De Gracht en Leiden- Noord gaan fuseren. De twee hebben moeite om hun organi satie draaiende te houden en zien voordelen in één buurt werkmaatschappij voor de hele stad. Volgens H. Buijing, be stuursvoorzitter van De Gracht, ontstaat er door fusie een ster kere en beter georganiseerde organisatie. Bovendien krijgt de buurtwerkmaatschappij dan een 'duidelijker gezicht' in het overleg met de gemeente. De buurtwerkmaatschappij en zijn in overleg met de LWO om te kijken in hoeverre ze met de LWO kunnen samenwerken bij projecten om (langdurig) werklozen weer aan de slag te krijgen. Ook zijn er contacten met het Dagactiviteitencentrum (dac) en de gemeente. Bij de buurtwerkmaatschap pijen verrichten (langdurig) werklozen uit de wijk hand- en spandiensten die ten goede ko men aan de buurt. Het gaat hierbij om zo'n acht tot tien Melkertbanen en zogeheten WTW'ers (mensen met banen die zijn gesubsidieerd via de Wet Inschakeling Werkzoeken den, voorheen Melkertbanen). De buurtwerkmaatschappijen nemen de WlW'ers in dienst via De Zijl Bedrijven (DZB) en moeten daarvoor 13.200 gulden per jaar per WlW'er betalen aan DZB. De werkmaatschappijen hebben daarbij ook een coördi nator nodig die zo'n 50.000 gul den per jaar kost. „Wij krijgen geen subsidie en dat brengt ons als organisatie in een lastig parket", zegt Buijing. „Nu de Kringloopwinkel van De Gracht is overgegaan naar de gemeente en Het Warenhuis is geworden, hebben we een in komstenbron verloren. We moeten daarom nieuwe projec ten zien te krijgen." Een deel van die projecten wordt echter al uitgevoerd door De Zijl Bedrijven en de dienst Milieu en Beheer. Twee instel lingen waar de buurtwerkmaat schappijen volgens Buijing nu een beetje 'tussenin' hangen, waardoor hun positie onduide lijk is. Door fusie, zo is de gedachte, kan een van de twee coördina toren zich voortaan meer rich ten op het werven van op drachten en het opzetten van nieuwe projecten. De ander houdt zich dan meer bezig met de interne bedrijfsvoering. Met één buurtwerkmaatschappij voor de hele stad, hoopt Buijing een sterkere organisatie te krij gen die een duidelijker positie heeft. De buurtwerkmaatschap- pijen streven ernaar om rond juli gefuseerd te zijn. DE ORGANISATOREN VAN DE LEIDSE START! n ABN AMR0 Arenthals Chaudron 15 i belastingadviseurs HART VOOR DE ZAAK Vak Cum-Kj w» Cam. V "^oïiiiaySwv. Leidsch Dagblad andere judo, acrobatiek en mu- ziekoriëntatie - te combineren met de buitenschoolse opvang van de COKL maar dat plan mislukte. „De scholen merken dat er bij de ouders duidelijke behoefte is aan buitenschoolse opvang. Het is van belang dat er snel een oplossing komt voor dit probleem", aldus de afde ling Onderwijsvoorrang in een persbericht. „We zijn heel lang op zoek geweest naar een goede plek, we willen in de Mors ontzet tend graag beginnen met bui tenschoolse opvang", zegt R. van Dueren-Den Hollander van de COKL. „Het ziet er nu naar uit dat het eindelijk gaat lukken per 1 januari." Ze meldt dat de COKL eerder al, dit najaar, ook begint met buitenschoolse opvang in Zuid- West. Na de zomervakantie, kan de COKL na enige verbou wingswerkzaamheden een pand aan de Donizettilaan. De Centrale Organisatie Kin deropvang Leiden denkt het ge mis aan buitenschoolse opvang in het Morskwartier over een jaar te hebben opgelost. De in stelling is al tijden op zoek naar een goede plek om kinderen op te vangen. Uit de laatste ge sprekken met de gemeente is nu gebleken dat de COKL per 1 januari 2001 kan rekenen op een ruimte voor buitenschoolse opvang in de wijk. Een dergelijke voorziening wordt in de kinderrijke wijk no de gemist. De Schoolbegelei dingsdienst Rijnland, afdeling Onderwijsvoorrang, die dit jaar samen met de LWO en de ba sisscholen is begonnen met na schoolse activiteiten, consta teerde onlangs nog dat de leemte een probleem is. Het was in eerste instantie de be doeling geweest om de na schoolse activiteiten - onder DOOR ONNO HAVERMANS Robert Homan en Marieke Schinck onderzochten agressie bij de sociale dienst iar het front der wetenschap, dat is het streven van de diversiteit Leiden. En met succes. Niet zelden brengen eidse onderzoekers opmerkelijke resultaten onder de acht. Maar ook onderzoeken die minder opvallen dragen lan een inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt dwarsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het JiL Elke week vertellen andere onderzoekers over hun werk. Vandaag Robert Homan en Marieke Schinck. lijkt onderzoek alleen te bevestigen wat we alle- al wisten. Toen de vereni- ran sociale diensten Divo- langs met aanbevelingen i om agressie van cliënten te gaan, pikten de media de smeuïge details uit 3173 iderliggende onderzoek, immige klanten erg lastig ras geen nieuws, wel dat werkers van de sociale 3010 ten die agressie soms zelf NTI ken. Zo stond het ook in 30 to Jdsch Dagblad. Terwijl (zoekers Robert Homan irieke Schinck toch vooral de indruk raakten van de inwerking die geweld op ibtenaren in de spreekka- heeft. de voorbeelden hoort fat mensen naar hun geslingerd krijgen, dan even stil. Dat iemand i°st(bi e andere kant van de tafel toesla en kogei zjt te spelen en Deze is voor jou', dat casse ir toch in", zegt Schinck. s lebben veel bizarre ver- gehoord", vult Homan i^et' En als we dan vroegen besch daarna was gebeurd, et antwoord vaak: oiogen Homan en ck studeerden vorig jaar hun onderzoek naar iie bij de sociale dienst, a baseerde er een lijvig t op vol 'handreikingen' de uitvoering van de so- vetgeving te voorkomen iënten door het lint gaan. vredenheid van de twee wetenschappers. „Over gemeen belandt zo'n af- ironderzoek op de plank, nu wisten we dat er iets mee gedaan zou worden", aldus Schinck. Ze is intussen door Divosa ingelijfd, Homan treedt binnenkort in dienst bij Else vier Opleidingen. Ze begonnen met literatuuron derzoek - lezen wat eerder over agressie bij de uitkeringsin stanties was gepubliceerd. Daarna interviewden ze mede werkers van zeven sociale diensten. „We spraken met de manager en twee of drie mede werkers", vertelt Homan. „Ver volgens liepen we altijd nog even rond om te kijken hoe zo'n dienst nou in elkaar zit. Hoe is de wachtkamer inge richt, zitten er twee deuren in de spreekkamers, waar zit het alarm? De ene dienst was dui delijk beter georganiseerd dan de andere. We hebben meege maakt dat alle deuren open stonden, waardoor boze cliën ten zo naar de bureaus van de medewerkers zouden kunnen lopen. Ergens anders was juist weer een speciaal agressieteam geformeerd, dat in geval van nood snel kon ingrijpen." Uiteindelijk stelden Homan en Schinck een lijst van 114 vra gen op, die aan 678 mensen werd toegestuurd. „Daarin hebben we ingezoomd op de procedurele rechtvaardigheid. Is uw beslissing wel duidelijk? Als dat zo is, zal het de cliënt minder rauw op zijn dak val len", legt Schinck uit. „Aan de andere kant hadden we ook veel gezondheidsvragen. Schel den doet geen pijn, wordt wel gezegd, maar is dat wel zo? We hadden een respons van 55 procent, wat erg hoog is voor Marieke Schinck en Robert Homan. zo'n onderzoek. En wat blijkt? Verbaal geweld staat in de top van gedrag dat de medewer kers als meest bedreigend er varen. Schelden doet dus wél pijn." Agressie komt opvallend vaak voor, concluderen de onder zoekers. „Veel meer dan we hadden verwacht", aldus Schinck. „Niet alleen de directe slachtoffers lijden er onder, maar ook getuigen, medewer kers die van een afstandje mee maken dat een van hun colle ga's wordt belaagd", zegt Ho man. „Er wordt vaak niet aan gedacht dat die mensen ook opvang nodig hebben. Veel FOTO HIELCO KUIPERS slachtoffers hebben gezond heidsklachten als gevolg van de agressie van cliënten, maar na zorg is er meestal niet. Op sommige plekken worden me dewerkers er zelfs op aangeke ken. Dat is natuurlijk uit den boze." Aan de andere kant, zegt Schinck, moeten de sociale diensten ook naar zichzelf kij ken. „Iemand die twintig keer belt en nog geen antwoord krijgt, wordt razend. Ook komt een onwelkome boodschap in de kleine ruimte van een spreekkamer vaak extra onper soonlijk over. Ook daar doet Divosa aanbevelingen voor." Homan: „Maar ja, verander een wachtkamer maar eens. Dat kost geld en ruimte. Toch is het soms ook heel simpel. Wij zijn op plaatsen geweest waar niemand meer opkijkt wanneer het alarm afgaat. In een stadhuis werkt het alarm niet meer als de lift omhoog gaat, bij veel sociale diensten is er op vrijdagmiddag domweg niemand meer in huis om te hulp te schieten." Voor de verwerking van hun onderzoek kropen Schinck en Homan achter de computer. „We hebben de gegevens inge voerd en daar een statistisch programma op losgelaten. De kunst is het interpreteren, ver banden leggen. Uit de compu ter komt alleen een berg getal letjes", vertelt Homan. „En die ga je dan beschrijven en verta len naar de praktijk van de so ciale dienst", vult Schinck aan. Elk van hen koos een eigen in valshoek voor de afstudeer scriptie; Homan keek naar het verschil van benadering tussen leidinggevenden ('die vooral kijken wat het personeel ver keerd doet') en medewerkers ('die het weer schuiven op de organisatie'), Schinck richtte zich op opvang van agressie slachtoffers. Reacties van sociale diensten hebben ze nog niet gehad. „Zij moeten er zelf wat mee doen, Divosa doet slechts aanbeve lingen", aldus Schinck. Maar de onderzoekers pleiten er voor te blijven opletten. „We moeten het hier niet bij laten, maar het agressieprotocol blij ven aanpassen", aldtis Schinck. Homan: „Dat moet wel zorgvuldig gebeuren. In ons onderzoek meldde een dienst dat er praktisch geen agressie meer voorkwam. Later bleek dat het eenvoudig niet meer werd geregistreerd. Dat kan natuurlijk niet. Als mensen verrot worden gescholden en klappen krijgen, moet je daar iets aan doen." t de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Donderdag 29 Maart VALKENBURG - Hoewel wat later dan in anderen streken, arriveerde eergisteren ook hier op 'Welgele gen' de ooievaar. Wel kwam hij te midden van sneeuw en hagel en nachtvorst, maar todh, we ver heugen ons in zijn komst, want hij is en blijft de ge- lukaanbrenger, de schatdrager, de bode der lente, wier komst zoo velen met verlangen verbeiden. En daarenboven, wat is een dorp zonder ooivaar? ALGEMEEN - Met ingang van 1 April e.k. wordt de internationale telephoondienst geopend tusschen de publieke spreekcel in het Rijkstelephoonbureel te Leiden en de aan dit bureel rechtstreeks aangeslo ten perceelen eenerzijds, en Beurath, Crefeld, Dort mund, Dusseldorp, (Hagen, Westfalen) Hamburg, Keulen a/R., Neuss, Ratingen en Wesel anderzijds. De prijs van een enkelvoudig gesprek bedraagt in het verkeer met Hamburg 1,70. Die met de overi ge Duitsche plaatsen is 1,45. ANNO 1975 29 maart LEIDEN - Zo op het eerste gezicht lijkt de uitermate vervelende zaak van de kattepislucht in de Korte Hansenstraat te zijn opgelost. Er is echter een reden om aan te nemen dat de meest gedupeerden (de bo venburen met drie kleine kinderen) over enige tijd wederom vertwijfeld de diverse instanties zullen moeten aflopen. De kans is reëel dat de onhoudbare toestand weer terugkomt. En daar zijn de nodige vraagtekens aan verbonden. Het is een zuivere ver onderstelling. Het is geen 'gegeven'. Gelukkig maar. Hoe zit de vork in de steel? Ruim vijf jaar geleden nam een alleenstaande vrouw in de Korte Hansenstraat katten in haar huis op om ze te verzorgen. De bewuste beestjes (die uit stekend werden gevoed) wisten zich via de natuurlij ke weg te vermenigvuldigen en het vrouwtje zelf ging steeds meer van poezen houden. Zoveel zelfs, dat ze ze van de straat haalde. Het werden haar kinderen en zo beschouwde ze ze ook. Maar de beesten kwa men nooit buiten en de ontlasting werd binnen de vier muren van het piepkleine huisje gedaan, zodat de stank toenam. De mensen irj. de straat gingen praten en vonden dat er iets aan gedaan moest wor den. De bovenbuurvrouw klaagde steen en been over een niet wijkende hoofdpijn en durfde op het laatst niemand meer te vragen om een kopje koffie te ko men drinken. Er werd contact opgenomen met de politie, die er de wijkagent heenstuurde. Deze man zag vrijwel meteen de gevolgen voor de toekomst en pleitte hevig voor een 'hoger' bezoek aan de vrouw. Daarop werd de vrouw door politie-inspecteur La Ri- vière bezocht, samen met dr. Lim van Endegeest. De psychiater was al eerder bij de vrouw geweest, maar werd door haar toen niet toegelaten. In het rapport dat La Rivière schreef stond te lezen dat het 'onge wenst' was voor de vrouw 'om op deze manier verder te leven". Men adviseerde verder de zaak via de me dische zijde te laten behandelen. LEIDEN - De kin- if deren van de Blauwe Vogelweg - hielden zich giste ren bezig met de 4 spelletjes die hun tfw *:-sis moeder en groot- moeder dagelijks fCaL»# beoefenden. Het ^&ÈÊm2^Ê> IL spelen van de ou de spelletjes wordt gedaan in het kader van Pro- jekt'75, ter gele- 'R genheid van het f 400-jarig bestaan a B van de Leidse uni- T versiteit. Op deze foto doen de kin- *--V' deren pogingen het steltlopen on der de knie te krij gen. Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagei oversclirijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 Dij Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB lelden of door c Dagblad aan de Rooscveltstraut 82. IJ ontvangt de foto ilng een Ingevulde cheque (geen -t wit) op te Muren naar het Leidsch c betaling aan de balie van het leidsch rite betaling aan en drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17