Protest diaconieën tegen duurdere kerktelefoo Geloof Samenleving Kinderen van één Vader 't WOENSDAG 29 MAART 2000 VANDAAG qq Christelijke martelaren hebben de meest af- schuwelijke folteringen moeten doorstaan. Ver branding, vierendelen, vleeshaken en ander vreselijks. De Perzische heiligen Jonas en Bara- chius (derde/vierde eeuw) spannen in dit opzicht wellicht de kroon. Nadat ze heel naïef christelijke gevangenen had den willen troosten, werden ze zelf gevangen genomen. Omdat ze te boek stonden als fanatieke geloofsverkondi gers moest hun dood een voorbeeld zijn. Jonas werd eerst een nacht in de vrieskou gezet. Vervolgens drukte men zijn lichaam fijn in een pers, zodat het bloed eruit spoot. De overblijfselen zaagde men in kleine stukjes. Barachius werd enorm toegetakeld..Zijn lichaam was bedekt met die pe wonden, maar hij bleef het geloof verkondigen. Daar om bleven zijn beulen hem op allerlei bizarre manieren pijnigen. Totdat er één op de idee kwam zijn mond open te sperren met een klem en hete zwavel naar binnen te gieten. Dat overleefde hij niet. Barachius en Jonas werden voor hun volharding in het geloof heilig verklaard en kre gen 29 maart als feestdag. 'Paus doorbrak barrière' Jeruzalem „Paus Johannes Paulus II doorbrak een psychologi sche barrière die in ons allen huisde." Dat zei rabbijn Michael Melchior, die namens de Eén Israël-partij in de regering zit, in reactie op het bezoek dat de paus aan Israël bracht. „De paus ging naar de juiste plaatsen en zei de juiste dingen", vond Avi Paznet, oud-ambassadeur in Rome. Ter afsluiting van zijn pel grimsreis naar het Heilig Land bad de paus zondag bij de Klaag muur God om vergeving voor het leed dat de joden door de eeuwen heen is aangedaan. „Ik weet niet wat het Joodse volk de paus nog meer kan vragen", zei minister Haim Ramon in een reactie. Een hart voor Israël noordwukChuck Cohen, voorganger van de Messiaanse King of Kingsgeeente in Israël, spreelrt morgenavond op een bijeen komst in evangelisch onünoetingscentrum De Ark aan het Pic- képlein 1 in Noordwijk. De ex-karateleraar was ook tien jaar vorganger van de Messiaans joodse gemeente in het Ameri kaanse Fort Lauderdale. De lezing in de Ark begint om half acht. Couturier opent showroom in kerk numegen Het bedrijf Stadelmaier in Nijmegen, vooral bekend als leverancier van kerkelijke gewaden, opent vrijdag in een kerkje in Neerbosch een showroom voor zijn collectie liturgi sche stukken. Het 14e-eeuwse kerkje Sint Antonius Abt wordt het decor voor zowel antieke als eigentijdse beelden, kelken, kandelaars, wierook- en wijwatervaten. Het familiebedrijf, dat onder anderen de paus en de Nederlandse bisschoppen onder zijn afnemers mag rekenen, handelt al geruime tijd ook in litur gische voorwerpen. De gotische bogen en de glas-in-loodramen vormen volgens het modehuis „een passende ambiance om de internationale clerus te verwelkomen." foto a'np BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te 's-Gravenzande (wijk 1), G.A. Kansen te Haam stede. Bedankt: voor Lemelerveld, H. van Solkema, kandidaat te Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Harderwijk, G.J. Heeringa te Leeuwarden; te Ou- dehorne (2 x parttime), J.H.W, Kijzeren A.T. Kijzer-Van Linden- berg te Renswoude, die dit be roep hebben aangenomen. GEREFORMEERDE KERK (VRIJ GEMAAKT) Beroepen: te Brunssum-Tree- beek (wijk Maastricht), J. Glas te Almelo. Aangenomen: naar Hattem (voor de missionaire dienst in de Oe kraïne), J.J.A. Colijn te IJssel- muiden. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Capelie aan den IJssel-Middelwatering, W.J. Ka reis te Hardinxveld-Giessendam; voor Rotterdam-Zuid, J.S. van der Net te Apeldoorn; voor Sprang-Capelle, Chr. van der Poel te Yerseke. OUD GEREFORMEERDE GEMEEN TEN IN NEDERLAND Bedankt: voor Dordrecht, D. Monster te Bfirneveld. UTRECHT ANP Ruim 150 diaconieën van de 5>amen- op-Wegkerken hebben in een brief aan de regering geprotesteerd tegen de voorgenomen 'explosieve' verhoging van het tarief voor kerktelefonie. Ze vrezen, dat veel ouderen en gehandi capten die de hogere tarieven voor het thuis beluisteren van de kerkdienst niet kunnen opbrengen, een beroep op de plaatselijke diaconie zullen doen. De kerktelefoon stelt ouderen en ge handicapten in staat via een speciale aansluiting de kerkdiensten van hun plaatselijke gemeente of parochie te volgen. KPN Telecom mag die voorzie ning op last van toezichthouder Opta niet langer onder de kostprijs aanbie den en moet de prijs per 1 april dras tisch verhogen. Het tarief stijgt dan van 7 naar mogelijk 46 gulden per maand. De diaconieën zijn bang dat het be roep dat ouderen en gehandicapten als gevolg van de tariefsverhoging op de diaconale kas zullen doen, ten kos te gaat van andere projecten. „Daarbij komt dat bezuinigingen van de kant van de overheid in de afgelopen jaren er de oorzaak van zijn geweest, dat het beroep op de diaconie toch al groter is geworden", schrijven ze aan de staats secretarissen De Vries (Verkeer en Wa terstaat) en Vliegenthart (VWS). De diaconieën sluiten zich aan bij eerdere pleidooien van de kerken aan De Vries om kerktelefonie tot een zo geheten universele dienst te verklaren. In dat geval mag KPN de voori in het maatschappelijk belangr de kostprijs blijven aanbiedt staatssecretaris heeft zich eerde zo'n beschermde status uitgesj De Landelijke Organisatie Keri me en de Protestants-Christelij derenbond (PCOB) hebben r kort geding tegen de Opta aan£ nen. b GKN beëindigt contract met, VU in 2002 UTRECHT «ANP De Gereformeerde Kerken in Nederland (GKN) kunnen hun contract met de Vrije Universi teit in Amsterdam over de pre dikantsopleiding niet eerder dan op 1 april 2002 beëindigen. Voor theologiestudenten die dan nog aan de faculteit godge leerdheid staan ingeschreven wordt een overgangsregeling getroffen. Dat is het voorstel van de ge reformeerde deputaten (des kundigen) voor de kerkorde, dat de synode van de GKN op 4 april bespreekt. De gerefor meerden moeten hun contract met de VU opzeggen als gevolg van het besluit van de geza menlijke synode van de Samen- op-Wegkerken om hun predi- kantsopleidingen te concentre ren in Leiden, Utrecht en Kam pen. Voor opzegging van het con tract geldt een termijn van een jaar. Bovendien is daarvoor een kerkordev/ijziging nodig, die twee keer door de synode moet worden goedgekeurd. Als de kerkvergadering in maart 2001 in tweede lezing akkoord gaat, kan de overeenkomst op zijn vroegs,t per 1 april 2002 worden beëindigd. De deputaten hebben de mo gelijkheid overwogen om de overeenkomst onmiddellijk na, de komende synodezitting op te zeggen, onder voorbehoud vain de goedkeuring door de sy node in tweede lezing. Dan zou er al per 1 april 2001 een einde aan de verbintenis komen. Die optie leek de deputaten echter minder gewenst, omdat het om een overeenkomst met een lan ge geschiedenis gaat, en het be sluit „hoe dan ook voor alle partijen met de nodige teleur stelling gepaard gaat." Het voorstel laat er geen mis verstand over bestaan, dat stu denten die zich na I april 2002 aan de theologische faculteit van de VU laten inschrijven, daar geen door de kerken er kende predikantsopleiding meer kunnen volgen. De facul teit wekte onlangs nogal wat wrevel bij de SoW-kerken door in een brief aan alle predikan ten aan te kondigen dat ze ge woon predikanten blijft oplei den. Studenten die hun theologie studie na 1 april 2002 aan de VU beginnen, zullen volgens de deputaten voor een aparte exa mencommissie moeten ver schijnen en hun opleiding aan een van de erkende predikants opleidingen moeten voortzet ten als zij in de SoW-kerken aan het werk willen. Ik denk soms wel eens dat God op IA een wolk zit. Zijn benen zie je niet. Hij heeft een blauwe fleecetrui aan met een rode kraag, precies zo één als mijn vader altijd aan heeft. En Hij heeft een zwar te baard, een zwarte snor en zwarte haren. Dat denk ik dan gewoon allemaal zo. Op die wolk kijkt Hij naar beneden, en Hij kijkt of iedereen het goed doet. Als je iets stouts doet, je zegt bijvoorbeeld een scheldwoord, dan vergeeft God het. Hij helpt ook. Als je gaat bidden, kun je bid den dat iemand beter wordt en dan doet God dat soms wel en soms ook niet. Een keer toen ik jarig was mocht ik een cadeautje kiezen op de kindernevendienst en ik koos een stapel boekjes met verhaaltjes erin en toen vond ik Mo- zes het mooiste. Dat die prinses hem uit het water oppakt en hem meeneemt vind ik heel mooi, en ook dat God ze allemaal weghaalt uit Egypte. Soms vraag ik me af of wat er in de Bij bel staat wel kan. Bijvoorbeeld, Jezus komt bij een zieke jongen en Hij maakt hem beter. Dan denk ik: hoe kan dat nou! Soms wil ik graag dat Jezus op aar de komt als ik nog leef en dat ik Hem dan ken. Dan weet ik meteen hoe Hij er echt uitziet, want dat weten ze eigenlijk niet. En als ik ziebzou zijn, zou Hij me beter maken. Ik zou aan hem vragen hoe Hij dat nou doet, al die mensen be ter maken. Jezus zegt: 'sta op' en dan is iemand beter. Als wij dat doen, werkt het niet. Wij moeten dan soms een operatie doen. Het is fijn om te geloven. Je weet dan veel van God en je gelooft meer in het paasfeest en het kerstfeest. Sommige mensen gelo ven niet in God en die gaan dan met pasen eitjes ver stoppen. Dat is wel heel leuk, maar ik denk niet dat dat er echt bijhoort. 'Filosoof Cmijff verte 'zelfbeleviri AMSTERDAM ANP of De levensfilosofie van Cruijff vertolkt de 'zel h ving' van de hedenc hei mens, die er los van deit een persoonlijk geloof rge: houdt. Dat concludeertpor losofe Angela Roothaapui uitspraken die Cruijff een radio-interview ov^ol loven deed. Het persoonlijk geloi de postmoderne mens gens Roothaan de bt ing ging van een 'zoekenc vei ken', dat zich op bas o levenservaring ontw urt De „waarde van heting soonlijke staat daarin d i traal", schrijft ze in he 'In de marge' „Ik geloof niet om dus niet gelovig ben, n denk wel dat er iets is, maai- daardoor gel datgene wat ik dus de er is." In die uitspra volgens de VU- Cruijffs 'wijsgerige verborgen: „het denke voorop, het geloven is vestiging van wat het d heeft uitgevonden." Met die opvatting d sofie een persoonlijke tie op gebeurtenisst omstandigheden Cruijff volgens Rooth: de traditie van 19e-e denkers als Kierke Nietzsche en Feuerbac Cruijff geeft aan d: denken zich vooral ontwikkeld naar aan] van de dood van zijn en zijn stiefvader. „Da je natuurlijk allerlei denkwijzes, dat noen ook wel eens levenser Maar in ieder geval h dus allemaal met ee paalde filosofie te mal je gaat ontwikkelen." Die ervaringen van digheid van het bestel ven bij Cruijff aanleid de formulering van et raai, analyseert Roc I „Nou, dat is hoofch dat iedereen er is o meeste uit zichzelf te wat dat dan ook mag aldus Cruijff. Die moraal wordt gewezen stervoetballi gens de filosofe bov nog gedragen door eei tueel besef. „D'r is I die het regelt", is overtuiging. „Ik ben steeds van overtuigd als ik het doe je hel doen want anders zoi niet doen." i - n k i r: T- eH:i achi WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Finland: Perioden met zon en droog. In het noorden vooral woensdag be wolkt en regen of sneeuw. Mid- dagtemperatuur ongeveer 5 gra den. Oenemarken: Overwegend droog en geregeld zon. Stevige- en koude oosten wind. Maxima rond 7 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wolkenvelden, ook wat zon en op de meeste plaatsen droog. Maxi ma ongeveer 9 graden. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen. Maxima onge veer 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en enkele (zwdre) buien, vooral in het oos ten. Middagtemperatuur onge veer 12 graden. Zuid-Frankrijk: Af en toe zon. Ook enkele en in het oosten stevige regen- of on weersbuien. In het R'rine-dal kans op de Mistral. Maxima tus sen 12 en 16 graden. Spanje: Perioden met zon, maar in het noorden meer bewolking en een enkele bui, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur \/;an circa 10 graden in het noorden tot ruim 20 in Andalusi. Portugal: Perioden met zon en droog. In het zuidwesten l?j'cer meer wol ken en kans op een bui. Maxima uiteenlopend van 15 graden in het noorden tot tegen de 20 gra den in de Algarve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Geregeld zon, maar eerst ook kans op een bui. Maxima onge veer 19 graden. Marokko: Westkust: meest zonnig en droog. Middagtemperatuur tus sen 20 en 25 graden. Tunesië: Perioden met zon en bijna overal droog. Maxima rond 25 graden, in het zuiden tegen de 30. Madeira: Wolkenvelden en af en toe regen. Maxima rond 17 graden. Canarische Eilanden: Op de zuidstranden geregeld zon. Aan de noordzijde meer wol kenvelden en misschien eén bui. Middagtemperatuur omstreeks 22 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt. Vooral in het midden en zuiden enkele buien met kans op onweer. Tamelijk veel wind. Maxima tussen 7 en 13 graden. Oostenrijk: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien, ook met on weer en woensdag lokaal veel neerslag. Sneeuwgrens om streeks 1100 meter. Maxima in de dalen rond 8 graden. Zwitserland: Meest bewolkt en fikse buien, ook met onweer. Sneeuwgrens rond 1000 meter. Middagtempe ratuur ongeveer 9 graden. Polen: In het zuiden en westen meest bewolkt en af en toe buien. Ei ders overwegend droog en meer zon. Maxima tussen 7 en 13 gra den. Tsjechië en Slowakije: Half tot zwaar bewolkt en af en toe buien, misschien ook on weer. Middagtemperatuur onge veer 13 graden. Hongarije: Wisselend bewolkt en kans op pittige buien, ook met onweer. Middagtemperatuur rond 15 gra den. Italië: Half tot zwaar bewolkt en buien, ook met onweer en plaatselijk veel neerslag. Donderdag in het zuiden en midden droog en meer zon. Maxima uiteenlopend van 15 graden op de Po-vlakte tot 20 op Sicili. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en woensdag eerst nog kans op een bui. Soms veel wind. Maxima van 15 gra den op Corsica tot tegen de 20 op Sardini. Griekenland en Kreta: Zonnige perioden. Vooral in het westen en noorden kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur omstreeks 20 gra den, woensdag op Kreta hier en daar 25. Malta: Zonnige perioden en misschien nog een bui. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Turkije en Cyprus: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Maxima tussen 17 tot 23 graden. DONDERDAG 30 MAART 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.19 Zon onder 20.09 Maan op 05.19 Maan onderl4.00 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 12.55 00.00 12.28 23.33 Laag 06.55 20.05 06.36 19.46 Weerrapporten 29 maart 08 uur: HHg F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga 21 10 0.0 8 0 0.0 5 2 0.0 mam bewolkt 2|B> onweer W warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen aflanb hagel L lagedruk mist windrichting /y hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M-.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden Maandag t/m vrijdag van 8.30 tof1 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machti> het automatisch afschrijven v abonnements- geld, ontvangen 1, betaling. VERZENDING PER P0S1 Voor abonnementen die per post (bi worden verzonden geldt een toesla aan portokosten per verschijndag. fidsc rzoel uiel ihiei heer eve 1)1 e an< ^enki Dez< LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET tOC Voor mensen die moeilijk lezen, sl lebbi hebben of blind zijn (of eei leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws u Dagblad op geluidscassette besch d informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuu' 10 3 0.5 Mallorca 6 1 0.0 Rome licht bew. licht bew onbewolkt K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonden feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 Familieberichten: 023- 5317 3 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to ten 071- 5356 230 u RUBRlEKSADVERTENTIi j tveri geh< En a daa et an hun i iie bi abas irt op 'de i /etge iënte vredi wete geme front

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16