'Het gaat me om de mens, niet het dier' In Natura Levende legbatterij Rusteloze benen Driedimensionale röntgenstralen lichten alles door mm wtm WOENSDAG 29 MAART 2000 REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER 023-5 1 Brood, da's pas basic voedsel! Vanouds het hoofdbestanddeel van elke maaltijd, of het nu wit of bruin was. Het brood dat bij de ge wone man op tafel kwam, was natuurlijk bruin: gïof en grauw. Ver geleken met dit ruwe product mag ons huidige bruinbrood pure luxe genoemd worden. Wittebrood was voor de welgestelden en werd door het volk alleen op feestdagen gegeten. Het gold voor de laatste categorie als zó speciaal en het werd zó lekker gevonden, dat de eerste feestelijke weken na een bruiloft wittebroodsweken werden genoemd. Net als wittebrood waren in het verleden ook witte suiker, witte rijst en wit meel duur en dus chic. Ze verkregen immers hun wit heid door allerlei kostbare extra bewerkingen. Wit voedsel werd daarom vereenzelvigd met luxe en verfijning. Het was een soort statussymbool. Want wie kon zich de zuiverheid van wit permitte ren in een wereld waarin netheid en hygiëne heel ver te zoeken waren? Wit is de kleur van de reinheid, maar ook van vruchtbaarheid. Dat dit te maken heeft met de kleur van melk is zonneklaar. Melk is de toverdrank die nietige, hulpeloze wezentjes groot en sterk maakt. Het is de witte motor. Met melk meer mans. In geen andere stof is het eiwitgehalte zo hoog als in melk. Het is het voedsel bij uitstek voor pasgeborenen. Het is beslist noodzakelijk voor de aanmaak van lichaamscellen. Een baby of een jong dier moet immers groei en als kool. Hiervoor is een berg eiwit nodig, die bij zoogdieren di rect door de moeder wordt geleverd. Moedermelk bevat alles wat nodig is: behalve eiwit ook veel water en bovendien vet, suiker en vitaminen. Het is eersteklas opfokvoer. Ook eieren zitten vol met eiwit. Het dient als bouwstof voor het nieuwe leven dat in een ei tot ontwikkeling komt. Hierdoor is het ei een ongeëvenaard vruchtbaardheidssymbool. Dit heeft geleid tot het sterke verhaal dat het eten van eieren de mannelijke potentie verhoogt. Vooral rauwe eieren zouden wat dit betreft krachtig wer ken. We kunnen hieraan beter niet te veel geloof hechten. Al was het alleen maar omdat ons vruchtbaarheidssymbool net zo weinig vrucht voortbrengt als een dode appelboom. Want de meeste kip peneieren zijn onbevrucht. Een gezonde vogel legt normaliter geen onbevrucht ei. Alleen de kip. Kippen zijn huisdieren die erop zijn gefokt eieren te leggen zonder dat er een haan aan te pas is gekomen. Onze huiskip is het schoolvoorbeeld van hoe een vogel kan worden uitgedaagd tot een sterk verhoogde eierenproductie. Bekend is dat bij alle vogelsoor ten een legsel, waaruit een ei is weggenomen, weer wordt aange vuld. Gebeurt dit telkens opnieuw, dan zal de vrouwtjesvogel steeds weer eieren l Bij kippen is dit automatisme van lieverlee erfelijk geworden, zodat ze ook blijven leggen wanneer de eieren niet regelmatig worden weggenomen. Er zijn hennen die driehonderd eieren per jaar pro duceren. Ze zijn bij wijze van spreken levende legbatterijen. Het leggen is dus geheel los komen te staan van de voortplanting: een uniek verschijnsel en een feministische droom. Slechts wie zelf een koppeltje kippen heeft, dat'door een haan wordt aangevoerd - of zijn eieren betrekt van zo'n harem - eet be vruchte eieren. Niet dat dit iets uitmaakt. Zolang een bevrucht ei niet is bebroed, onderscheidt het zich in niets van supermarkteier en. Het bloedvlekje dat men wel eens in eieren aantreft heeft niets te maken met bevruchting. Dergelijke puntjes bloed zijn afkomstig van de hen zelf. Wanneer haar ovarium - de eierstokken - zich klaarmaakt om een rijpe eicel los te laten, kan er een klein bloed vaatje knappen zodat er wat bloed binnen het ei wordt verpakt. Het eerste teken dat aanduidt dat een ei daadwerkelijk is bevrucht, is de ontwikkeling van een ragfijn netwerk van bloedvaatjes, die tenslotte over de hele dooier lopen om er voedsel uit op te nemen voor het groeiende embryo. Een ei is een uitzonderlijk verschijnsel: hei is een van de grootste cellen die we kennen. Eten we bij ontbijt of lunch een eitje, dan verorberen we in feite één cel. Niet de dooier is daarvan de kem. De dooier is dus beslist niet de eerste aanleg van het kuiken! De ei genlijke eicel is het kleine kloddertje eiwit dat bovenop de dooier drijft en dat we goed te zien kunnen krijgen wanneer we een ei baicken. De dooier wordt vrij laat in de ontwikkeling van het ei ge vormd. Een gedeelte ervan wordt door de eicel zelf gemaakt, maar verreweg het grootste gedeelte is afkomstig uit de lever van de hen. Van waaruit het via bloedvaten naar de plaats van bestemming wordt gebracht. De dooier is een voedselreservoir. Het zich ontwikkelende kuiken heeft immers bouwstoffen nodig. Door een buisje - de dooiersteel - vloeit dit voedsel uit de dooier naar de buik van het kuikentje. De dooier wordt dus kleiner naarmate het kuiken groter wordt. Omdat vogelembryo's geen verbinding met de moeder hebben via een na velstreng, hebben vogels geen echte navel, maar wel degelijk een klein litteken waar de dooiersteel de buikwand binnenkwam. Het wit van het ei, dat pas wordt gevormd wanneer de eicel met haar dooier de eileider passeert, heeft een tweeledige functie. Het dient als schokdempende vloeistof en bovendien als waterreser voir. Het kuikentje moet immers kunnen 'drinken'. De schaal komt als allerlaatste tot stand. Ze is zeer poreus, aangezien het zich ont wikkelende embryo moet kunnen ademhalen om zijn voedsel in energie om te zetten. Er moet dus zuurstof in het ei komen, terwijl er koolzuurgas moet worden afgevoerd. Haar poreusheid brengt echter met zich mee dat er ook water door de schaal ontsnapt. Daarom zinkt een in het water gelegd vers ei en blijft een bebroed ei drijven, dat immers lichter is geworden door waterverlies. Dit waterverlies heeft ook tot gevolg dat er een met lucht gevulde ruimte in het ei ontstaat. Vlak voor het uitkomen steekt het kuiken zijn snaveltje in deze luchtkamer om met ade men te beginnen. Daarna is het nog slechts een kwestie van de schaal te doorbreken en aan het leven op aarde te beginnen. THEO SCHILD KAMP Jaap Dirkmaat van Das en Boom is wars van natuurgezwijmel Zelfs in de wondere wereld der natuurbeschermers is Jaap Dirkmaat van Das en Boom een buitenbeentje. Zijn vereniging behoort niet tot de gevestigde orde en ook niet tot de kleinere, kritische groeperingen, zoals de Faunabescherming. Das en Boom vaart een heel ei gen koers, dwars tegen die van de andere organisaties in. De vereniging is tégen natuurge bieden met een hek eromheen en bordjes 'verboden zich bui ten de paden te begeven', tégen reservaten waar de oertijd moet herleven, tégen herintroductie van diersoorten die vroeger in Nederland voorkwamen, maar niet tegen de jacht en niet tegen fokprogramma's die door ande ren juist weer als ontoelaatbare ingrepen in de natuur worden beschouwd. Het gaat Das en Boom, rpeer dan andere milieubeschermers, om de mens. Waar veldhamster en das het naar hun zin heb ben, heeft de mens het naar zijn zin, is Dirkmaats motto. „De natuur heeft voor mij geen intrinsieke waarde. Het boek dierenliefde laat Dirk maat normaal gesproken liever dicht. „Zeg toch eens dat je er emotioneel bij betrokken bent, doe niet zo koel", kritiseren zijn medewerkers soms. Zoals laatst, toen hij bij 'Sonja' op tv was geweest om uit te leggen waarom de veldhamster hem boven de werkgelegenheid gaat. Maar met zwijmelen is Das en Boom niet groot geworden, re deneert Dirkmaat. „Bij de rech ter helpt betrokkenheid niet. Waar stèat het, meneer Dirk maat, waar staat het dat die hamsters moeten blijven en dat ze met meer dan twee moeten zijn? Waar beroept u zich op?" Das en Boom aarzelt geen mo ment als ergens een bescherm de diersoort in het gedrang komt. In Limburg kunnen ze de naam Dirkmaat niet meer hó ren. Nadat vorig jaar de bouw van een bedrijventerrein in Heerlen werd stilgelegd vanwe ge de veldhamster, is nu Roer mond aan de beurt. Na een tip van Das en Boom stond de Al gemene Inspectiedienst op de stoep om te onderzoeken of de gemeente de knoflookpad niet heeft verdreven door in haar ijver het bedrijfsleven met een bouwrijp en zelfs al gedeeltelijk geasfalteerd terrein ter wille te zijn. De knoflookpad! En in Gelderland, in het dorpje Neede, sleept al jaren een con flict rond een beschermde boomkikker, die een voormalig zwembad heeft geannexeerd en daarmee een plan voor een re creatiepark frustreert. In zijn hoofdkwartier in Beek- Ubbergen bij Nijmegen legt Jaap Dirkmaat uit waarom dat moet. „In Spanje mocht een stuwmeer in de Pyreneeën niet doorgaan vanwege de laatste beren. Dat vinden we billijk. De korenwolf, het wilde hamstertje waarover Das en Boom zich zorgen maakt. Maar de korenwolf en de knof lookpad hebben dezelfde status als die beer. Het is aan onze overbevolking te danken dat er in Nederland geen beer meer zit. Of een lynx of een ander dier dat misschien meer tot de verbeelding spreekt dan een hamster of een pad." De compromisloze aanpak van Das en Boom is niet onomstre den. De persoon Dirkmaat al evenmin. Grote instellingen zo als het Wereld Natuurfonds en Natuurmonumenten varen een gematigder koers, hun bestuur ders zijn uit een ander hout ge sneden. Natuurmonumenten richt zich op een 'economisch én ecologisch gezond Neder land', een streven waar Dirk maat van over zijn nek gaat „Dat is aanschurken tegen de macht." Het WNF wil de soor tenrijkdom in Nederland graag uitbreiden en deed zelfs een poging de verdwenen zeearend te herintroduceren. Belachelijk, vindt Dirkmaat. „Er.zijn genoeg zeearenden, ze vliegen elk jaar over Nederland. Als ze het hier aangenaam zouden vinden, broedden ze vanzelf wel." Dirkmaat houdt van krasse uit spraken. Kievitseieren rapen vindt hij zo erg niet. En jagen, ach, jagen, waarom zouden we daar zo moeilijk over doen? „Is het niet hypocriet om de jacht te veroordelen en de bio-indu- strie te laten voortbestaan?" De Faunabescherming (voor heen Kritisch Faunabeheer) vindt dat Das en Boom met de jagers onder één hoedje speelt. 'Zolang ze zijn dassen maar met rust laten, vindt hij het niet erg als ze een vos schieten'. „Inderdaad", bekent Dirkmaat, „ik veroordeel de jacht niet. Het kan heel verstandig zijn het aantal vossen wat te drukken. Bovendien is jagen niet verbo den. Als ik moet kiezen tussen een jager die een beest schiet en een auto die duizend keer zoveel schade doet... Je kunt een aangrijpend verhaal hou den over stoere mannen die ar me diertjes doden, maar de echte schade aan de natuur wordt veroorzaakt door het ver keer en het bedrijfsleven." Jaap Dirkmaat rijdt zelf niet. Hij heeft niet eens een rijbewijs. Hij gaat met de fiets of met de trein en soms met een taxi. „We moeten niet allemaal een auto willen hebben. We moeten niet allemaal twee keer per jaar met vakantie wiHen. We moeten niet streven naar nóg meer eco nomische groei. Want waar staat die groei voor? Vaak voor verderf! Hoe moet dat verder? Stel dat alle Chinezen en alle mensen in de derde wereld zich ook een auto en twee vakanties zouden kunnen permitteren! Zover is het gelukkig nog niet, maar we moeten wel een ant woord op die wens bedenken. Want wie zijn wij om te zeggen dat zij het niet mogen? Wie zijn wij trouwens om te zeggen dat zij hun panda moeten bescher men als wij onze eigen dieren niet beschermen? Hou op, we zijn zo hypocriet als de pest." Wie zijn eigen korenwolf niet eert, heeft geen recht van spre ken, oordeelt Dirkmaat. Afgelo pen zomer verschanste hij zich met een gezelschap bekende Nederlanders in een caravan aan de rand van de Limburgse akker om een wake te houden voor de laatste hamsters. Veer tien zijn er 'gered'. Zeven gin gen er naar Blijdorp, zeven houden winterslaap bij Dirk maat in Beek-Ubbergen. Zeer tot ongenoegen van de Fauna bescherming heeft de vereni ging toestemming gekregen om ermee te fokken. Volgens Fau nabeheer zijn er nog genoeg veldhamsters over om niet in de natuur te hoeven ingrijpen. „Onzin", wuift Dirkmaat de kri tiek weg. „Dit zijn de LAATSTE! Er is niemand meer van enig gezag die dat ontkent. Neder land heeft er nog veertien, Bel gië twaalf en in Duitsland zijn ze uitgestorven." Das en Boom heeft het dik aan gezet in Heerlen, geeft hij toe. „Maar ze hoeven niet te wan hopen. Dat bedrijvenpark komt er heus wel en dat in Roermond ook. Er is een sfeertje ontstaan van 'stomme dieren' die de vooruitgang tegenhouden. Nou, ik zou wel eens aangewe zen willen hebben waar een dier ooit iets heeft tegengehou den. Soms duurt het even, nou èn?" „Voor de natuur maakt het na tuurlijk geen zak uit of de ham ster verdwijnt of de das of de een of andere knol. Maar voor de mens maakt het wél uit. Wij hebben de natuur nodig. Het leven verarmt als de leeuwerik niet langer zingt en de gans de winter niet meer aankondigt. Natuurlijk gaat het me niet om die paar hamsters. Het gaat me om de mens. Is dat schokkend? Waar das en hamster het niet uithouden, houdt op den duur de mens het ook niet uit en dat moet voorkomen worden, rede neert hij. „Ja, ik gebruik dieren om een filosofie uit te dragen. Wij in het rijke Westen moeten nu zeggen: we hebben genoeg, we hoeven niet meer. Want als we het niet doen, krijgen we er spijt van. In Afrika zou ik dit werk niet kunnen doen. Als mensen niks hebben, kun je niet aankomen met het lot van de das. Als iemand een neus hoorn zijn hoorn afsnijdt om de operatie van zijn vrouw te beta len, hoef ik mijn vinger niet te heffen. Maar hier, in Neder land, is er geen enkel excuus om niet te beschermen wat be schermd moet worden. We zijn er altijd als de kippen bij om zogenaamd achterlijke landen als Griekenland en Turkije de les te lezen over zeeschildpad den en zo, maar wat doen we zelf? Wij hebben het imago dat we veel voor de natuur doen, maar het is grote onzin. Grote onzin." CHRISTL VISSER» Een niet gering aantal mem voelt een niet aflatende krie in hun benen. Zo erg dat ze 5 ze nauwelijks stil kunnen h den. Zodra ze rustig gaan zi of in bed gaan liggen, mis. Restless Legs Syndrom heet dat in medische terme rusteloze benen. Marleen Schipper lijdt er al jaren aaijo" Met een aantal medestandi heeft ze de Stichting Restlei Legs opgericht. De stichting geeft voorlichting aan artse probeert mensen te helpen last hebben van het syndro [H Ook ondersteunt de stichtii onderzoek naar het verschi sel. Schipper: „Bijna mijn hele ven heb ik last van 'rustelo; benen'. De oorzaak is niet kend. Al weet men inmidd^C dat erfelijkheid een rol kan len. In totaal lijden in Nedebfi land 500.000 mensen aan less legs. Het is niet te gene wel kunnen de symptorher hoorlijk worden onderdruk door het gebruik van medii nen." 'Rusteloze benen'. Wat mo je daar nu bij voorstellen? is een beetje het probleem zegt Marleen Schipper. „H moeilijk duidelijk te maker wordt al heel snel lacherig gedaan. Terwijl er echt nie lachen valt. Het voelt alsof benen hol zijn en je aan d< nenkant wordt gekieteld. I moet je bewegen om het t< derdrukken. Dus loop je d< nacht heen en weer door c mer en doe je geen oog dit 9 Overigens zit het niet allee de benen. In ernstige geva 5 krijg je ook last van je arm ik heb het ook in mijn rug. Mensen komen jaren acht kaar ernstig slaap te kort e kunnen daardoor in een fi depressie raken. Marleen Schipper: „Moet je kijken er met mensen gebeurt, a] jaar in jaar uit nauwelijks nen slapen. Ook relaties lc op de klippen." „Doordat er nog niet veel het verschijnsel bekend is, ven veel mensen met hun klachten doorlopen in pla van er mee naar hun huis: gaan. Men gaat er van uit i die het ook niet weet. Som dat inderdaad het geval. E het geven van voorlichtin; het bieden van bijscholinj len we de kennis vergrotei dat aangaat ben ik blij dat onze stichting twee neuro hebben. Die hebben dat maakt de drempel lagj De stichting Restless Legsj houdt zondag 2 april een eenkomst waar een arts geeft en ingaat op vragen zaal. Voor inlichtingen en matie over de bijeenkomt F 075-7712025 of e-mail: mffi .schipper@flash.a2000.nl. DC LEO VAN GELDEREN fert op luchthavens kan in de toekomst driedimensionaal worden doorgelicht. Dat ver hoogt de veiligheid, omdat ver dachte voorwerpen beter in beeld komen. Ook medisch on derzoek en de elektronica-in- dustrie kan profiteren van de Engelse vinding. „De komst van de Axis-3D, zo als we hem hebben genoemd, is zoiets als de overgang van zwart-wit tv naar kleuren-tv", zegt professor Max Robinson, verbonden aan de Nottingham Trent universiteit. „Voortaan kan elke luchthaven bagage vanuit elke gezichtshoek door zoeken, zonder dat beambten dat na een röntgenscan nog eens extra met de hand moeten doen. Veel sneller, veel efficiën ter en vooral veel veiliger." Kan dat dan niet met twee rönt- genapparaten naast elkaar? „Was dat maar zo gemakkelijk", verzucht Robinson. „Röntgen straling moet je opwekken, uit zenden en aan de andere zijde van het te onderzoeken voor werp weer opvangen. Als je dat Een impressie van Axis-3D. met twee aparte röntgentoestel len doet gaan de twee stralings bundels met elkaar interfereren en krijg je alleen sneeuw op het beeldscherm." Robinson en zijn team gebruik ten één bundel, die zij in twee- en splitsten en onder verschil lende hoeken op het te onder zoeken object afvuurden. Voor de ontvangst werden zij weer in dezelfde golffase samenge bracht. Voor het splitsen richtte men de straling op een meta len, reflecterende kegel met een zeer kleine (scherpe) tophoek. Omdat de energierijke röntgen straling zonder afbuiging door glas heen gaat, kon geen prisma worden gebruikt. „De gangbare detectoren op luchthavens projecteren alles in een plat vlak. Een kilo spring stof voor een kneedbom en een kilo drop geven één en dezelfde witte of grijze vlek op het detec- tiescherm. Met wat foefjes, zo als infraroodbronnen, metaal detectoren of gevoelige drugs- of explosiefsnuffelaars kan men wel iets meer te Weten komen over de aard van verdacht ma teriaal, maar dat is vaak om slachtig. Uiteindelijk moet dan toch de douane of de mare chaussee eraan te pas komen om zo'n koffer open te maken", aldus prof. Robinson. Het driedimensionale röntgen- beeld van Axis-3D kan met toe passelijke software van alle kanten bekeken en geanaly seerd kan worden. Met behulp van een joystick kan men als het ware om de koffer heen lo pen. Het bedrijfsleven heeft grote belangstelling voor de vinding. De Engelse firma Image Scan- Holdings heeft 1,8 miljoen gul den neergeteld voor de licensie en financiert de komende vijf jaar vervolgonderzoek. De mul tinational MedLink is geïnteres seerd in toepassing bij het on derzoek naar borstkanker. „Een andere toepassing van de Axis-3D is elektronische print platen driedimensionaal onder zoeken op goede solderingen", merkt Max Robinson op. „De solderingen bevinden zich al tijd aan de andere zijde van de plaat dan waar de componen- ek ten zitten. Tijdens het ge< eer matiseerde solderen gaat ;zj( geld wat mis en het Axis- Rj( systeem zou daarbij uitst wa als kwaliteitscontroleur k worden ingezet omdat he dwars door de printplaat kijken." Kunnen we het Axis-3D-: teem binnenkort op Schi verwachten en welk prijs hangt daar dan aan? Robinson: „De Amerikaa Federal Aviation Admini; tion heeft onlangs een ap gekocht. Maar ik weet nil La gen welke prijs; ik doe all maar onderzoek. Wel we dat er aanvragen uit alle van de wereld binnenkoi „Ik kan en mag geen mei lingen doen over wat wij aan detectieapparatuur 1 staan en hoe we ermee v\ ken", zegt Rob Stenakkei woordvoerder van de mg chaussee op Schiphol, „f die Engelse vinding is nil voor ons." Re HBMi Cryptogram Horizontaal: 1. Kort toneelstukje van een tekenaar (6); 4. Bevelhebber (8); 6. Boom om in de hand te houden (4); 8. Bevindt zich tijdelijk in het theater (4); 9. Het laatste deel van een mooie dichteres (9). Verticaal: 1Die wijn is alleen maar droog (3); 2. Dier met vlees aan de maat (5); 3. In de bouw droogt het snel (4); 5. Zo angstaanjagend is het weer (niet) (6); 6. Die brieven hebben stijl (4); 7. In de hand te houden dier (4); 8. Hierin is Leiden niet gemakkelijk (4). R Oplossing van dinsdag: teen-renet-Recent kerf-freak-Afkeer ramp-amper-Damper leer-aleer-Dealer peer-peter-Recept raak-karaf-Afrika glas-slaag-Afslag amen-manen-lnname geer-regen-Ergens heet-ether-Rechte Gevraagd woord: RADDRAAIER X", ruwt. 0roofjes we0bew altbrcet. kroket mee RAAS MEE. /-EVER-MORST FORTE OOK WES /s W/ET. reutje ee66ew ooa ruwt £r. 0eetje la\ aueew /-/emft rabaa fru'tmacw/me jaw

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12