Brabantse schoenen in snelle racewereld Islamitisch bankieren op internet 'Verzekeraars steeds vaker concurrent van vakbonden' Economie Nasdaq barometer i i 11 ij van de nieuwe tijd Reuters zoekt belegger met speciale site Consumentenbond neemt munte van klatergoud onder de loep WOENSDAG 29 MAART 2000 xt 1 1 Van Bommel sluit contract met Formule 1-renstal van Benetton DEN HAAG ERIK VAN DER STRUUS De één wordt eerbiedwaardig genoemd, de ander 'sexy'. De één wortelt in de achttiende eeuw, de ander moet nog der tig worden. De één is de index van de Oude Economie, de ander de barometer van wat velen zien als de Nieuwe Eco nomie. Ze strijden zij aan zij om de macht op Wall Street; de Dow Jones Industrials en de Nasdaq Composite. Twee weken geleden leek het oudje nog afgeschreven. Over de laatste twaalf maanden was de Dow Jones (per saldo) niet gestegen, terwijl de Nas- daq-index een enorme groei had gemaakt. De rol van ban ken, supermarktketens en tra ditionele uitgevers leek uitge speeld op de grootste effec tenbeurs van de wereld. Be leggers wilden alleen nog maar fondsen in de informa tie- en communicatietechno logie, en dan het liefst diegene die hun bedrijfsactiviteiten aan internet hebben gekop peld. Maar net toen menigeen zich bij die gang van zaken had neergelegd, keerden de aan delen uit de Oude Economie terug op de dansvloer. De Dow prijkt weer fier boven de elfduizend punten, terwijl de Nasdaq is teruggezakt onder de vijfduizend. Al ligt de 'all- time high' van 10 maart (5048,62) nog vers in het ge heugen. In de berichtgeving over de fi nanciële markten worden de Nasdaq en de Dow tegen woordig in één adem ge noemd. Wie dat in 1971 bij de oprichting van de Nasdaq had voorspeld, was waarschijnlijk voor gek verklaard. Nasdaq startte als een kleuterbeurs, bedoeld voor bedrijven die te klein waren voor de machtige New York Stock Exchange (NYSE). Vijfjaar geleden, in juli 1995, stond de Nasdaq-index nog op duizend punten. Drie jaar later volgde de horde van tweeduizend punten. En daarna ging het hard. In no vember passeerde de index de drieduizend punten om een maand later zijn hielen te la ten zien aan de grens van vierduizend punten. De reden van die groeispurt ligt voor de hand. Nasdaq richt zich op jonge, snelgroei ende high-tech bedrijven. En daar blijken beleggers wel pap van te lusten. Dat wetende kiezen veel beloftes in het be drijfsleven bewust voor een notering op Nasdaq, wat het effect alleen maar versterkt. Op veel terreinen is de jonge schermenbeurs zijn oudere broer al voorbij gestreefd. Als het gaat om de omvang van de aandelenhandel, het aantal fondsen in notering of het aantal beursintroducties kan de Nasdaq op hogere cijfers bogen dan de NYSE. Alleen de marktkapitalisatie (de geza menlijke beurswaarde van alle fondsen) is kleiner. Daarmee lijkt de Nasdaq zijn belofte waar te maken van acht jaar geleden, toen het zich uitriep tot de beurs van de komende honderd jaar. Hoe belangrijker de Nieuwe Economie, des te groter het belang van de Nasdaq. Toch lijkt het er niet op, dat de schermenbeurs de NYSE zal wegvagen. De koerscorrec tie in de laatste weken leert dat beleggers zorgvuldiger worden als het gaat om inter- netfondsen. Niet alles wat blinkt, is ook van goud. Kijk naar het debacle World Onli ne, dat in lutele weken in waarde werd gehalveerd we gens de teruggelopen vraag. Omgekeerd blijkt het ook te makkelijk om alle fondsen uit de Oude Economie in één klap af te schrijven. Winstge vende banken en supermarkt ketens mogen niet hip ogen, als solide belegging zijn velen zo slecht nog niet. Zolang de Oude en de Nieuwe Economie worden gezien als twee afzonderlijke fenome nen, zullen de Dow Jones en de Nasdaq Composite waar schijnlijk naast elkaar be staan. Het is aan beleggers om in beide werelden de krenten uit de pap te vissen. Het heeft iets weg van een wonderlijke tegenstrijdig heid. Het familiebedrijf Van Bommel uit Moerges tel, vooral bekend van de degelijke, exclusieve he ren- en damesschoenen, en de supersnelle wereld van de Formule 1. Onlangs sloot het een contract met Rocco Benetton, de baas van het Italiaans/Engelse raceteam dat zijn naam draagt. DEN HAAG GPD Dat zorgt er voor dat de top- coureurs Giancarlo Fisichella en Alexander Wurz dit seizoen bij representatieve gelegenhe den op het Nederlandse schoei sel rondstappen. Overigens niet op de traditionele brogues, maar op speciaal ontworpen, beduidend vlottere modellen. De Brabanders ontwikkelden die samen met hun Benetton- partners. Een sportieve schoen is het geworden, met diverse trendy rubberen elementen op het bovenwerk. Vanaf septem ber is deze ook voor de consu ment verkrijgbaar in diverse va rianten, meldt Floris van Bom mel tevreden. „Het is een heel flexibele schoen; je hebt het ge voel alsof je op wolken loopt." Hij is van de negende generatie van het geslacht van schoenen fabrikanten (en -verkopers) en houdt zich, pas 24 jaar oud, be zig met het ontwikkelen van de collectie en marketing. Blijft de vraag hoe zijn vader, directeur van het concern, en hij in de racerij verzeild zijn ge raakt. Aan Floris' persoonlijke belangstelling ligt het in elk ge val niet, geeft hij toe. „Ik ben niet zo erg in de Formule 1 ge ïnteresseerd. Sterker, het inte resseert me eigenlijk helemaal niks. Misschien is dat ook wel beter, anders zouden we er bij het te voeren beleid verblind door kunnen raken." In plaats daarvan is de reden een uiterst zakelijke: door zich te profileren op de circuits, zal de hele wereld kunnen zien dat ook het sportievere publiek bij hen terecht kan. Wie weet GENÉVE GPD De allerlaatste informatie over een bedrijf, de risicospreiding van je eigen portefeuille laten uitrekenen en weten waarom een aandeel stijgt of daalt. Die informatie is tot nu toe alleen beschikbaar voor beleggingsex perts van banken en effecten huizen. Maar binnenkort ook voor de internetter. Die kan thuis goed geïnformeerde be leggingsbeslissingen nemen en vervolgens via dezelfde site het betreffende aandeel kopen of van de hand doen. Persbureau Reuters gaat de strategie radicaal wijzigen. Na 150 jaar media en financiële in stellingen als banken van be drijfsinformatie, beurs- en an der nieuws te hebben voorzien, betreedt het nu de consumen tenmarkt. 'Het internet veran dert alle markten, ook de finan ciële', voert Reuters aan. Reuters verwacht dat alleen al in Europa het aantal elektroni sche effectenrekeningen in 2002 tot meer dan 20 miljoen stijgt. In de VS beschikt 40 pro cent van de burgers al over een effectenportefeuille, terwijl dat in Europa nog slechts 18 pro cent is. 'Er is daarom veel ruim te voor expansie,' zegt Reuters. Het persbureau schat dat bin nen enkele jaren wereldwijd 65 miljoen mensen on-line op de financiële markten actief zijn. De site van Reuters start in de VS en vervolgens in Engeland, Japan, Duitsland en Zwitser land. Internetters uit andere landen kunnen er ook gebruik van maken. „Ze kunnen zich op een van de sites aanmelden. De informatie is alleen niet be schikbaar in de eigen taal." Om de onafhankelijkheid te ga randeren, gaat Reuters niet zelf handelen in aandelen, opties of obligaties. Als de internetsurfer een transactie wil afsluiten, klikt hij automatisch door naar een handelaar. Om dezelfde reden doet Reu ters niet aan beleggingsadvie zen. Maar die kunnen desge wenst via de site wel worderi verkregen. Hiervoor gaat het bureau samenwerkingsverban den aan met experts en analis ten. Voor deze service moet de klant betalen. Reuters strijkt hiervan vervolgens commissie- geld op. Het persbureau denkt ook geld te kunnen verdienen aan het plaatsen van adverten ties op de internetpagina. De Consumentenbond wordt de laatste weken bestookt met vragen over de praktijken van Be nelux Muntkantoor Goede in Echt. De firma biedt in folders onder meer speciale gouden Eu- ropamunten aan. De eerste munt kost slechts een tientje, maar wie de collectie wil uitbreiden, betaalt voor elk volgend exemplaar 106,95 gul den. De volledige verzameling bestaat uit 24 munten. Belangstellenden die de kennismakingsmunt be stellen, doen er verstandig aan meteen een loep aan te schaffen. De munt is niet groter dan het knoopje van een overhemd en gaat compleet verloren in de bijgeleverde bewaarcassette. In de folder ogen de munten behoorlijk robuust. Daar hebben ze nog het formaat van een be scheiden onderzettertje. Maar de kleine lettertjes spreken andere taal. Er wordt 'eerlijk' melding gemaakt van een doorsnee van een schamele 13,5 millimeter. Wie niet kippig is, zou dus beter kunnen weten voordat de bestelling de deur uit gaat. Benelux Muntkantoor Goede valt weinig te ver wijten, aldus de Consumentenbond. „Het ver dient geen schoonheidsprijs, maar strafbaar is het niet", zegt een woordvoerster. De firma in Echt is voor de Consumentenbond bepaald geen onbeschreven blad. Toen het be drijfje nog opereerde onder de namen Goede Holding, Gode Art Collection en Goldina, regen de het klachten bij de bond. „Vooral omdat de firma klanten bleef achtervolgen. Als je eenmaal wat besteld had, lieten ze je niet meer los. Ze stuurden doodleuk de ene na de andere v!erv< bestelling plus bijbehorende rekening. Het leverde het bedrijfje een serie reprimand van de Consumentenbond op en uiteindelijk stokte de klachtenstroom. „Kennelijk hebben hun leven gebeterd." Maar vragen komen er altijd binnen. Ook nu de firma is omgedoopt Benelux Muntkantoor Goede. De meeste bellers informeren naar de betrou baarheid van het bedrijfje. En wat is dan het woord van de Consumentenbond? „Wij sprei geen waardeoordeel uit. Wel adviseren we m sen dat, als ze toch munten willen kopen, ze beter kunnen doen bij een officiële muntenh delaar." Dat lijkt geen overbodig advies, want als per de tweede munt arriveert, zal de ware verzan laar opnieuw niet enthousiast raken. Hij is ee stuk groter. Maar wie denkt edelmetaal in hul 351 hebben gehaald, komt bedrogen uit. De mun slechts verguld en bestaat voor de rest uit nik en koper, zo valt uit het certificaat af te leidei Toch sluit Goede een nota van maar liefst 101 gulden bij. Wie daarover bij de firma zijn ongenoegen ui spreekt, hoeft op weinig mededogen te reken „Als het u niet bevalt, moet u de zending mal terugsturen", zegt de telefoniste snibbig. De hoogste baas spreken? Dat kan, maar dan moeten naar Duitsland worden gebeld. In W daschaff om precies te zijn en vragen naar m vrouw Schönberger. Bellen blijkt vergeefse m te. Schönberger neemt niet op. Vakbonden krijgen steeds meer concurrentie van verzekerings maatschappijen en adviesbu reaus. Sommige verzekeraars bieden rechtsbijstandsverzeke- ringen die net zo duur zijn als een jaarabonnement op een vakbond. Om geen leden te ver liezen, zal de vakbond commer ciëler moeten gaan werken. Naast het afsluiten van CAO's veel meer een adviserende rol moeten gaan vervullen. Dit zegt FNV Bondgenoten-bestuurder Kees Korevaar in een onder zoek waarop hij onlangs pro moveerde. Vakbonden zoeken te vaak con currentie bij andere vakbon den, concludeert Korevaar in zijn proefschrift. „Dat is op de lange termijn niet slim". De echte concurrenten zijn verze keringsmaatschappijen en ad viesbureaus. Vakbonden zullen daarom veel meer als een be drijf moeten gaan werken. Volgens hem voldoen de huidi ge CAO's ook niet meer aan de wensen van veel werknemers. Er zal een aangepaste CAO moeten komen waarin werkne mers individueel allerlei zaken kunnen regelen, de zogenaam de CAO-a-la-carte. En de bond zal zelf meer diensten moeten aanbieden. Anders zullen werk nemers hun heil steeds vaker zoeken bij adviesbureaus, voor spelt Korevaar. „Een adviesbu reau dat gespecialiseerd is in het regelen van zaken, zoals bij voorbeeld oudedagsvoorzienin gen, voor bepaalde beroeps groepen is eigenlijk al een 'soort vakbondje' redeneert Korevaar. Hij ziet om zich heen al gebeu ren dat werknemers zelf afspra ken maken met hun baas om dat ze de CAO 'te star' vinden. En met de krappe arbeidsmarkt krijgen werknemers meer mo gelijkheden om zaken naast de CAO te regelen. „Andere 'con currenten' van de vakbonden zijn de vaak uitgebreide afs ken tussen werkgevers en mers over lease-auto's, rei; en andere regelingen die rr het werk te maken hebben grote bedrijven zoals KLM Akzo zijn dit vaak complet boekwerken die gaan geldt arbeidsvoorwaarden. Volgens Korevaar zal de va bond in de toekomst meer viesbureaus moeten opricl FNV kent al de FNV Leden ce, waar rechtsbijstandsve keringen worden afgeslote Ook hebben ze een bureai opleidingen voor onderne mingsraden. Momenteel is vakbond op kleine schaal I met adviesbureaus voor lo baanbegeleiding. Volgens Korevaar zal de v; bond zich minder moeter zighouden met landelijk s aal-economisch beleid. ,,I gaat vooral om de positie de leden. De vakbond hee minder belang bij het pold model." Peter Farid Faisal (rechts) is samen met Hasnito Dato Hashim initiatiefnemer van de islamitische financiële internetdienst. foto epa Moslims die hun geld volgens de regels van de islam willen in vesteren, kunnen terecht bij een nieuwe financiële internet dienst: IslamiQ.com. Via deze website kunnen beleggers on der meer online zaken doen. Het internetbedrijf wil volgend jaar in Engeland of de VS naar de beurs. De dienstverlening van IslamiQ.com moet aan isla mitische regels voldoen. Zo zijn rente en speculatie verboden. Investeren in bijvoorbeeld gok ken, alcohol, de productie van varkensvlees en 'gewone' ban ken (die met rente werken) zijn niet toegestaan. Het maken van winst mag wel. Een zogeheten Shari'ah Raad, waarin drie reli gieuze geleerden zitten, ziet toe op de naleving van de regels. Onder de vleugels van IslamiQ- .com zijn drie gratis financiële diensten ondergebracht. Voor persoonlijke financiële produc ten en diensten is er IslamiQ- Money.com. Over een paar we ken kunnen beleggers via Isla- miQStocks.com ook handelen in aandelen. Wie wil weten wat er speelt in de islamitische fi nanciële wereld kan terecht bij de intemetkrant IslamiQDaily- .com. IslamiQ.com is onder anderen een initiatief van de Nederlan der Peter Farid Faisal, die een belang van 15,5 procent heeft. Onlangs verkocht hij 50 procent van zijn internetbedrijf ibidlive voor 21,4 miljoen gulden aan internetveilinghuis QXL.com. Voor haar eigen financiering heeft IslamiQ.com een bedrag van 13,6 miljoen gulden bin nengehaald van zowel westerse beleggers als The International Investor in Koeweit en de Dal- lah Al Baraka Groep in Jeddah. Het internetbedrijf wil in twee de investeringsronde 113 mil joen bij elkaar sprokkelen. Woeker is in de Islam nooit toe gestaan. Daaronder wordt ver staan: winst maken ten koste van de ellende van anderen. Over de vraag of de Koran ook gewone rente toestaat, verschil len de meningen, zegt islam- publiciste S. Abdus Sattar. De meeste moslims in Nederland hebben volgens haar weinig moeite met de gebruikelijke vormen van bankieren. Wie geen rente wil hebben, geeft die meteen aan een goed doel. Er zijn al meer islamitische ex perimenten voor alternatieven in het bankieren. De klant wordt dan partner van de bank genoemd. Hij deelt met de bank zowel in de winst als het verlies. Dat is wel toegestaan. Abdus Sattar kent geen land van enige omvang waar alleen het alternatieve islamitische systeem van bankieren bestaat. waartoe dat zal leiden, want het F1-circus wordt gevolgd door miljarden tv-kijkers. „Het zou inderdaad een klein probleem pje zijn als die ineens allemaal onze schoenen willen hebben." Toch is de stap minder verras send dan het lijkt: het concern, dat jaarlijks 250.000 paar schoe nen verkoopt, sponsort ook de nationale voetbalteams van België en Duitsland. Anderhalf twee jaar geleden besloot het bovendien in zee te gaan met het Formule 3000-team van Be- netton - de juniorklasse van de renstal, bedoeld voor talentvol le rijders en monteurs. „Dat ging via onze Belgische verte genwoordiger. Een goede vriend van hem is de baas van dat team en heeft ons toen ge vraagd." De samenwerking verliep tot volle tevredenheid van beide, partijen. Dus toen Rocco Be- netton informeerde of ook iets voor zijn paradepaardje kon worden gedaan, was de beslis sing snel genomen. Vooral om dat er, althans volgens Floris van Bommel, sprake is van een 'gouden deal'. Van Bommel geeft honderden paren schoe nen voor de complete Formule 1-organisatie van Benetton en mag, zonder extra kosten, in ruil daarvoor haar merknaam aanbrengen in de paddocks en op alle Benetton-vrachtwagens en -bussen. „We komen alleen niet op de Formule 1-wagens of op de pakken van de'coureurs. Dan praat je al gauw over een sponsorbedrag van vijftien mil joen gulden en dan zouden we als klein bedrijf meteen failliet zijn geweest". Evenmin zullen Fisichella en Wurz met Van Bommels aan hun voeten aan de start ver schijnen..Zoiets is trouwens ook niet mogelijk, a coureurs, als het er aan komt, pantoffelachtige sportschoenen dragen. Die speciaal op maat gemaakt, der overbodige stiksels en jes. De reden is dat er het accelereren en bij het mi ken van de bochten krachten op komen te staan daar is zelfs een Van Bomme niet op gemaakt. Alexander Wurz (links) en Giancarlo Fisichella (rechts) stappen dit seizoen bij representatieve gelegenheden op vlotte 'Van Bommels' rond. In het Rocco Benetton. midden de Italiaanse foto reuters

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10