KLM voert werk voor Transavia uit Economie elstraf en boete geëist Operatie Clickfonds Holec in Britse handen 'Schikldng Microsoft ketst af Deutsche Telekom koopt Debis van DaimlerChrysler Postreus op internetpad met @TNT Personeel World Online steunt Brink Arbeidsbureaus bezorgen minder werklozen baan Eindelijk winst in zicht voor Pharming Rijksbeambte mag spaarloon niet meer in effecten stoppen WSDAG 28 MAART 2000 5 Ionsanto verkoopt zoetstoffenpoot w york Het Amerikaanse chemieconcern Monsanto heeft jn zoetstoffen overgedaan aan de investeringsmaatschappij - \r Childs Equity Partners. Ook de merknaam NutraSweet gaat er naar deze maatschappij, die in totaal bijna 1 miljard gul- m voor de overneming neertelt. Monsanto liet gisteren verder 05 eten dat het voor 152 miljoen gulden zijn zoetstofbelangen in ao 'ee Europese joint ventures, NutraSweet AG en Euro-Asparta- 4C e SA, overdoet aan Ajinomoto Co. 7i ;)west en IBM in e-business g( nver Telecombedrijf Qwest, partner van KPN in de kabelaar 8t 'NQwest, en computerconcem IBM hebben een strategische 3' iantie gesloten. Samen gaan ze centra oprichten die ruimte si eden aan bedrijven voor zakendoen via internet, de zoge- 6%emde e-business. De dienstverlening bestaat onder meer uit t zorgen voor de hardware, software en de netwerken die no ot g zijn voor de webhandel. Ze is vooral bedoeld voor het mid- n- en kleinbedrijf. Grote internetondernemers als eBay be- 2( hikken zelf over de apparatuur, maar voor kleine onderne mers is dit te duur. .CK ><!AO-gesprek textielgroothandel stokt 'ojswuK» De bonden en werkgevers hebben de CAO-onderhan- 3tlingen bij de groothandels voor textiel gisteravond afgebro- n. Zij konden het niet eens worden over de loonsverhoging. ''7bonden willen vier procent extra per 1 april binnen een CAO i,7 or een jaar. De werkgevers stellen een loonsverbetering van gji procent voor in twee jaar. Daarnaast was er onenigheid over j'cx werktijden. Nu werken alle 12.000 mensen 38 uur per week 1.5 ;sen 07.00 en 19.00 uur. De werkgevers willen de werktijden 3 Q -ruimen tot 21.00 uur. FNV Bondgenoten beraadt zich nu bij 3,1 achterban over eventuele stappen. 5,01 j ondoomgigant verkoopt op internet q g lUNHet Duitse Condomi, naar eigen zeggen de grootste 2.1 idoomfabrikant in Europa, gaat zijn waren via internet ver- 4.5 pen. Samen met Brainpool TV zet Condomi een internetsite g17 onder de naam 'Sins of Love'. De partners willen profiteren cu 1 de markt voor erotische waren op internet, die in de VS vol- 0 4 is een onderzoek 1,4 miljard dollar (3,2 miljard gulden) per 5 'l r groot is. 0I5 tlanta 's werelds drukste luchthaven 1.2 0,8 iève De luchthaven Hartsfield van het Amerikaanse Atlanta eft het O'Hare-vliegveld van Chicago onttroond als drukste ó.f wereld. Dat heeft de Internationale Luchthavenraad (ACI) teren bekendgemaakt. De raad meldde verder dat vorig jaar 3! >r het eerst meer dan 3 miljard passagiers werden vervoerd. i!oanta handelde 909.911 vluchten af, een toename van 7,4 pro s'' it ten opzichte van het voorgaande jaar. Het aantal vluchten -A;f O'Hare nam voor het eerst af, met 0,2 procent naar 894.611. 2^2 7erktijd luierfabriek wordt facultatief 6.1 3gezandHet personeel van luierfabriek SCA Hygiene Pro- 'o'! lts gaat zelf de werktijden bepalen. Zolang ze hun productie- i!i n maar draaien, mogen ze hun machines stilleggen en bij- 2-j irbeeld een voetbalwedstrijd van het Nederlands Elftal kij- 3'i( 1. Ook verdwijnt de zware drieploegendienst door creatiever 2,1 iruik van roosters. „Een win-winsituatie", meldt bestuurder q'| inen van FNV-Bondgenoten. De medewerkers draaien min- 4/ uren, krijgen een hogere toeslag en ook nog meer verant- 5.: ordelijkheid. SCA maakt luiers, inlegkruisjes en incontinen- JN nateriaal. Er werken 700 mensen van wie 500 in wisseldienst. U '?:l eer geld naar onderzoek 'mobiel' 0, >hoven Philips steekt flink veel geld in onderzoek en ont- keling van de mobiele telefonie. Philips Consumer Commu- 3' ations breidt zijn activiteiten op dit terrein met ongeveer een 3, de uit. Daarvoor opent Philips nog deze zomer een nieuw trum in Montrouge in Parijs. Het elektronicaconcern uit 0', dhoven, dat in het verleden fikse financiële tegenvallers in 1 -mobiele telefonie moest incasseren, is momenteel bezig met wervingscampagne voor ruim tweehonderd personeelsleden in de Franse hoofdstad aan de slag moeten, aldus Philips. huidige onderzoekscentra in Le Mans, Singapore en Califor- hebben samen zevenhonderd mensen in dienst. Spoedoverleg nodig over brandstof 101 haag De vervoersorganisaties ih Nederland hebben de jgj iwe staatssecretaris Bos van financiën gevraagd om spoed- 100 rleg over de zeer hoge brandstofprijzen. De verhogingen van 101 afgelopen jaar kostten de bedrijfstak op jaarbasis al 450 mil- gulden. Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV), Transport ïoltogistiek Nederland (TLN) en de verladersorganisatie EVO aderden eerder al Bos' voorganger Vermeend. De drie orga- 10' ities pleitten toen voor lastenverlichting via een (tijdelijke) 116 aging van de dieselaccijns gedurende de periode van zeer j j' e brandstofprijzen. De dieselprijs is in een jaar tijd met meer 30 cent per liter gestegen. De last die daaruit voorvloeit, is e markt niet door te berekenen. van eerste verdachten voor rechter 5! rdam ns belastingontduiking en ebruik van valse effecten- ichten heeft het openbaar terie (OM) gisteren voor echtbank in Amsterdam 2 lar cel geëist tegen een van 1! rste verdachten in de Ope- 5 4 Clickfonds. De helft van de •eldt een voorwaardelijke gaat in de zaak van giste- 33' m een van 45 verdachten, Qi totaal zijn gehoord. Te- a en aantal loopt het onder- nog; anderen kregen een I cing aangeboden van Jus- n kopen zo vervolging af. II gaat om belastingfraude, isbruik van voorkennis bij 0.06 indelen op de beurs of het van zwart geld. De fiscus inmiddels 10 miljoen gul- aan belasting gevorderd, aak kwam in november aan het rollen en werd „J itie Clickfonds genoemd inhet t de handel in effecten lal stond in het onder- gens Justitie heeft de ver- gebruik gemaakt van effectenoverzichten. Op ïanier zou zij belasting ;n ontdoken. Justitie eiste idien dat de verdachte •oete van 50.000 gulden opgelegd. De gewraakte ïnnota's hebben betrek- ip grote sommen geld die heen en weer werden ge- via Zwitserland. 993 kwamen de vrouw en 5 oo4 nmiddels overleden echt- in contact met een van de hoofdverdachten in Operatie Clickfonds, een vermogensbe heerder. Vervolgens werd van haar spaarrekening een bedrag van 100.000 gulden op de reke ning van de man in Zwitserland gestort. Hij belegde het geld naar ei gen inzicht. Uiteindelijk hield de vrouw er 725.000 gulden aan over. Dat laatste is uitermate verdacht, vindt officier van jus titie De Graaf. Volgens haar maakte de vermogensbeheer der slechts op papier enorme winsten, enkel en alleen om de fiscus te misleiden. „Al deze winsten hadden niets met koersstijgingen te ma ken", zei mr. De Graaf. „Het was slechts een manier om geld te witten." Ook de verdachte zou zwart geld hebben laten 'witten'. In enkele jaren werden enkele tonnen van haar reke ning extra overgeboekt naar Zwitserland. De verdachte zelf was niet op de hoogte van een en ander, zei ze gisteren. Wel typte zij in op dracht van haar overleden echt genoot alle brieven met op drachten aan de vermogensbe heerder en had ze daar inder daad haar handtekening onder gezet. Ook tekende ze voor alle overboekingen, gaf ze toe. De verdediging vindt dat het OM geen poot heeft om op te staan, omdat de vermogensbe heerder zelf nog niet is veroor deeld. Volgens hem is het OM niet ontvankelijk, zolang de zaak van de hoofdverdachte niet is afgehandeld. Uitspraak 10 april. washington anp ridderkerk Het voormalige Holec-bedrijf in Ridderkerk, dat tegenwoordig HMA Power Systems heet, is deze week overgegaan in handen van de Britse elektrobouwgigant FKI uit Halifax. In het bedrijf wordt op dit ogenblik gewerkt aan twee bijzondere vierpolige 40 megawatt draaistroom- generatoren die bestemd zijn voor Spanje. De zelfontwikkelde generator wordt door een gasturbine aangedreven en levert veel vermogen voor weinig geld. De installaties worden over de gehele wereld verkocht foto anp De schikking die Microsoft met het Amerikaanse ministerie van justitie wil treffen, lijkt af te ketsen. De softwaremaker heeft onvol doende concessies gedaan om een rechtszaak te voorkomen. Dat hebben diverse Amerikaanse media gisteren gemeld. Al jaren sleept een zaak over vermeend machtsmisbruik van Microsoft. Af gelopen vrijdag bood Microsoft een schikking aan om een rechts zaak te voorkomen. Het aanbod van Microsoft kwam op het mo ment dat rechter Jackson aankondigde vandaag naar buiten te ko men met zijn bevindingen over vermeend machtsmisbruik. Verwacht wordt dat Microsoft op grote schaal misbruik heeft ge maakt van zijn monopoliepositie. Het ministerie van justitie is er niet op uit het concern te splitsen. Wel wil het ministerie de vaak dwingende verkooppraktijken van Microsoft aan banden leggen. Amerikaanse EDS werden ge noemd, evenals Siemens. Debis telt 20.000 werknemers en heeft een jaaromzet van 6,2 miljard gulden. Deutsche Tele kom denkt dat het bedrijf een belangrijke bijdrage kan leveren aan het versnellen van de uit breiding van zijn netwerk. Voor DaimlerChrysler bete kent de verkoop de tweede mil jardentransactie op één dag. Het concern maalrte ook be kend een controlerend belang van 34 procent te nemen in de Japanse autofabrikant Mitsubi shi. bonn anp/bridge Deutsche Telekom neemt een belang van 50,1 procent in De bis Systemhaus, een dochterbe drijf van autoconcern Daimler- Chiysler dat zich bezighoudt met dienstverlening in de infor matietechniek. Analisten ramen de waarde van Debis op ruim 13 miljard gulden. Daimler-topman Schrempp zei in februari al dat er voor het eind maart een besluit zou val len over verkoop van Debis. Deutsche Telekom gold als fa voriet, maar ook het Duitse softwarebedrijf SAP en het Huidige grondafhandelaar Ogden betreurt verlies klant niet De KLM gaat vanaf 1 april het inchecken en de controle van handbagage van passa giers van Transavia voor haar rekening nemen. De dochtermaatschappij van de KLM hoopt hiermee vertragingen bij vakantievluchten terug te dringen. De huidige afhan- delaar Ogden Aviation ziet door het beëindigen van het contract haar jaaromzet met 30 procent teruglopen. Volgens Ogden-directeur C. Versteegen heeft de inkomsten derving geen gevolgen voor de 500 vaste medewerkers. schiphol pi eter van hoveproblemen deden zich vooral 's Na het besluit om de samen- nachts voor wanneer veel vlieg- werking te verbreken, heeft Og- Het afgelopen zomerseizoen tuigen vertrokken of aankwa- den direct maatregelen geno- vielen veel Transavia-vlucht en men. Ogden Aviation en Trans- men om haar personeelsbe- uit of liepen vertragingen op avia hebben na een evaluatie stand in te krimpen, aldus Ver door een tekort aan personeel besloten dit voorjaar uit elkaar steegen. Zo werd besloten om voor de grondafhandeling. De te gaan. tijdelijke contracten van vier of amsterdam anp TNT Post Groep (TPG) begint onder de voorlopige naam TNT een wereldwijde service voor de verwerking, afhande ling en aflevering van via inter net geplaatste orders. Topman A. Scheepbouwer kondigde de ze nieuwe activiteit gisteren aan bij de presentatie van de jaarcij fers over 1999. Hij presenteerde het als een unieke oplossing waarmee het concern een voor sprong neemt op de concurren tie. In drie jaar tijd wil TPG op dit terrein in Europa een markt aandeel verwerven van 25 pro cent. Dat moet in 2003 een ex tra omzetgroei van drie procent opleveren. Scheepbouwer re kende voor dat dit neerkomt op tussen de 600 en 700 miljoen gulden. TPG zet de nieuwe service voor bedrijven op in samen werking met de twee Ameri kaanse bedrijven OrderTrust en Descartes Systems Group. Die zijn gespecialiseerd in orderver werking via internet. De activi teiten richten zich op Europa. De VS zijn volgens Scheepbou wer op dit moment niet aan de orde, omdat het concern daar de dekking ontbeert die het wel in Europa heeft. Vooruitlopend op de commerciële introductie later dit jaar past de Italiaanse motorfabrikant Aprilla de nieu we dienst vanaf mei op proef toe. vijf maanden niet meer te ver lengen en ook wordt er voort aan minder gebruik gemaakt van uitzendkrachten, die vooral 's zomers het merendeel vor men van het personeelsbe stand. Volgens een woordvoerster van Transavia wordt per 1 april de totale grondafhandeling uit besteed aan de afdeling Ground Services van de KLM. Bij deze dienst zijn ongeveer 5.000 per soneelsleden, onder wie velen met een tijdelijk contract, werk zaam. „De afdeling is 24 uur per dag beschikbaar, zodat pas sagiers ruim van tevoren kun nen inchecken. De wachttijden voor de balies worden hierdoor tot een minimum beperkt." Medewerkers van Ground Ser vices begeleiden passagiers bij het inchecken en controleren daarnaast of de handbagage voldoet aan alle eisen. De woordvoerster stelt dat een re latief kleine afhandelaar als Og den Aviation onvoldoende per soneel in dienst heeft voor een snellere afhandeling. Ogden-directeur Versteegen zegt in een reactie het niet te betreuren dat een grote klant als Transavia is afgevallen. Jaar lijks handelt zijn bedrijf zo'n 10.000 vluchten van de Neder landse charteraar af. „De werk druk voor de werknemers was tijdens de pieken 's nachts ont zettend hoog. Wij kunnen ons nu volledig richten op onze overige klanten op Schiphol." Klanten boos na fusie bank frankfurt dpa De fusie van Deutsche Bank en Dresdner Bank heeft tot erger nis en boosheid geleid onder de cliënten. Een paar dagen gele den liet Dresdner weten dat particulieren alleen nog maar te recht kunnen als ze 200.000 mark of meer meebrengen. Voor zakelijke klanten legde de bank de grens op een omzet van 5 miljoen mark. Wie het met minder moet doen, kon volgens de bank terecht bij het filiaal Bank 24, dat binnenkort in handen komt van verzekeraar Allianz. De bank werd arrogantie verweten. Goede adviezen en hoog waardige financiële producten voor de rijke klant, terwijl de kleinere bankcliënt gewoon in de rij kan gaan staan, zo luidde de kritiek. Binnen enkele uren nadat Dresdner zijn plannen we reldkundig had gemaakt, werden er talloze rekeningen opge zegd. De bank zag zich genoodzaakt haar plan terug te draaien. De klant kan nu zelf beslissen bij welk bankonderdeel hij zijn reke ning onderbrengt. De concurrentie wrijft zich in de handen. „Groter proberen te worden is goed, nabijheid te bieden is be ter", luidt de advertentietekst van de gezamenlijke concurren- vianen anp Marijke Vleeschdrager, zus van oprichtster Nina Brink, was een van de personeelsleden van World Online die gisteren hun vertrouwen in de toekomst van de internetaanbieder uitspraken. foto anp koen suyk Enkele tientallen personeelsleden werden op getrommeld om de genodigden ervan te overtui gen dat zij zich geen enkele zorgen maken. Maar in ruim een week halveerde de koers bijna. Voor het personeel moet de koersdaling toch een domper zijn, want zij kochten via het bedrijf voor ongeveer 48 miljoen gulden aan aandelen. Ook hebben veel personeelsleden buiten het bedrijf om eigen geld in aandelen gestoken. „Het komt allemaal wel weer goed met die koers", denkt medewerkster M. Hes. „Over een jaar zal het alle maal heel anders zijn." Het World Online-personeel staat als één man achter de oprichtster. Op verhalen over de ver koop van een deel van het belang door Brink wil niemand ingaan. „Al die aandacht voor Brink leidt alleen maar af', zegt Jeuken. „En dat vinden we vervelend. Zonder Nina Brink zouden we hier niet staan." zoetermeer anp „We zijn niet gedemotiveerd. We werken voor een mooi bedrijf. Waar we ons geweldig aan sto ren is dat er alleen maar aandacht is voor op richtster Nina Brink. Niemand zegt wat over onze winstgevende activiteiten. En daar draait het toch om", zegt M. Jeuken van de personeelsver eniging van internetaanbieder World Online Ne derland. Het personeel riep gisteren spontaan de pers bij elkaar om steun te betuigen aan oprichtster Nina Brink. „Het management heeft hier geen enkele invloed op gehad", benadrukt directeur A. van Onna. „Het idee is vorige week ontstaan tij dens vergaderingen. We hebben genoeg van al die vervelende berichten. Mensen schrijven dat we het niet meer zien zitten, maar niets is minder waar." Leids bedrijf gaat medicijnen op de markt brengen De arbeidsbureaus hebben vo rig jaar 203.000 mensen aan een baan geholpen. Dat is 4 procent minder dan in 1998, zo blijkt uit cijfers van Arbeids voorziening. De bureaus moe ten bovendien meer inspan ning leveren om werklozen met succes te bemiddelen. Ruim 67.000 mensen die via het ar beidsbureau werk vonden, volgden eerst een bijscholing of extra training. Dat is een toena me van 59 procent. Het aantal mensen dat zonder bijscholing geplaatst kon worden nam vo rig jaar af met 19 procent tot 136.000. De directie wijt de terugval aan het economisch hoogtij. Daardoor hebben minder men sen zich ingeschreven en blij ven de moeilijk plaatsbare werklozen in de kaartenbakken achter. Het aantal vervulde va catures nam ook af, met 13 pro cent tot 159.00Q. Werkgevers kloppen pas bij het arbeidsbu reau aan als ze moeilijk vervul bare vacatures hebben. Arbeidsbureaus hebben steeds meer moeite om WAO'ers aan het werk te hel pen. Het aantal arbeidsgehan dicapten dat in 1999 via het ar beidsbureau een baan vond is met 4.000 gedaald tot 13.000. Volgens Arbeidsvoorziening is de daling te wijten aan een te kort aan ervaren mensen die ar beidsongeschikten moeten be middelen. Al eerder kondigde Arbeids voorziening aan 2.400 van de 8.500 arbeidsplaatsen te moe ten schrappen door de dalende arbeidsreserve. Ook heeft de di rectie 2,5 miljard steun ge vraagd bij het ministerie van sociale zaken. amsterdam richard mooyman Bio-farmaceutisch bedrijf Phar ming -bekend van de transgene stier Herman- verwacht over drie jaar eindelijk winst te ma ken. Door het op de markt brengen van enkele zeer speci fieke geneesmiddelen moet een einde komen aan de aanloop verliezen waarmee het Leidse bedrijf sinds de oprichting in 1988 kampt. Het ontwikkelerr van medicij nen op basis van melk van ge netisch gemanipuleerde koeien en konijnen is een zaak van lange adem. Maar het moment waarop winst wordt gemaakt komt dichterbij, aldus de top gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. Met 110 miljoen gulden in kas zegt het beursgenoteerde bedrijf over voldoende geld te beschikken om verdere ontwik kelingen en marktintroducties van medicijnen te kunnen beta len. Als twee van de huidige ze ven in ontwikkeling zijnde ge neesmiddelen op de markt worden gebracht, verwacht topman G. Hersbach begin 2003 de omslag. Hersbach noemde 1999 'een voortreffelijk jaar' met ook een 'prachtige koersontwikkeling'. Het verlies liep terug tot een kleine 28 miljoen gulden, tegen een min van ruim 38 miljoen in het voorgaande jaar. De inkom sten stegen met ruim de helft tot 27,5 miljoen gulden. Het overgrote deel daarvan kwam van partners waarmee Phar ming de geneesmiddelen op de markt wil brengen. Ook ontving het bedrijf ruim vijf miljoen gulden aan overheidssubsidies. Pharming loopt volgens Hersbach voorop in de Europe se biotechnologie. Het bedrijf wil in 2001 een geneesmiddel op de markt brengen tegen de ziekte van Pompe, een zeldza me en dodelijke spieraandoe- ning. Volgens Pharming is de marktintroductie enigszins ver traagd. De baby's die nu met succes worden behandeld, krij gen fors grotere doses dan ge dacht. Deze moeten eerst wor den aangemaakt uit melk van konijnen in België. Ook waren er problemen met het vinden van voldoende andere geschik te patiëntjes. Het Leidse bedrijf verhuisde een deel van de activiteiten naar Amerika toen duidelijk werd dat klonen in Nederland door de overheid niet meer werd toegestaan. Stier Herman en de twee kloonkalfjes Holly en Belle van Pharming kregen om die reden hier geen opvol gers. Vice-president G. van Bey- num noemde het gisteren nog eens 'doodzonde' dat dergelijke technieken niet in Nederland mogen worden toegepast. Pharming telt inmiddels tweehonderd werknemers in Nederland, de VS, België en Finland. Maar ondanks de wet telijke beperkingen op het ge bied van biotechnologie blijft het hoofdkantoor in Leiden, zo verzekerde Hersbach. Daar zal vooral research worden ver richt. „Wij blijven een Neder landse onderneming." De nieuwbouw voor het bedrijf is naar verwachting deze zomer klaar. Actief op zoek naar een over namepartner is Pharming niet, aldus Hersbach. Ook hebben zich volgens hem nog geen kandidaten gemeld. „Maar wat niet is, kan nog komen." Phar ming is momenteel circa 880 miljoen gulden waard, maar volgens de top kan de waarde in de toekomst oplopen tot vele miljarden. den haag gpd zaken heeft zich er voortdurend sterk voor gemaakt de aankoop van effecten door rijksambtena ren overeind te houden. Maar de onderhandelingen zijn vast gelopen op de medewerking van de bankwereld", zegt P. Oudenaarden van de vak bond CFO. De nieuwe beperking in de spaarloonregeling voor rijks ambtenaren raakt overigens niet veel mensen. Er werd in de praktijk maar weinig 'gegokt' met gedeblokkeerd spaarloon. Ambtenaren die al effecten met spaarloon hebben aangekocht, hoeven zich geen zorgen te ma ken. Hun effecten kunnen in depot blijven voor de resteren de looptijd". Rijksambtenaren mogen met hun spaarloon geen effecten meer kopen. Deze wijziging in de spaarloonregeling voor over heidspersoneel is aangebracht na een dringend advies van de Nederlandse Vereniging van Banken en de Belastingdienst. Deblokkeren van spaarloon voor effectentransacties zijn door de kleine bedragen duur en arbeidsintensief volgens de NVB en de fiscus. De vakbonden voor over heidspersoneel zijn inmiddels akkoord met de wijziging, die formeel is opgenomen in de CAO. „Het verantwoordelijke ministerie van binnenlandse

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9