Amsterdam lokt leraren met huizen 98.- Je ziet het bloed op de muren en de vloer weer voor je 9 W*S $*^3^- W* Binnenland jstitie liet drugs door ■i Bouterse te vangen' Voorjaar: bloesem en lammetjes Staat mag geen groep asielzoekers uitsluiten ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dienster olombiaanse verdachte in gevaar' De moeder van de 14-jarige illegale Colombiaanse die verdacht wordt van de (huur)moord op een 20-jari- andgenoot afgelopen donderdag in een Amsterdams eetca- ïeeft bij de president van de rechtbank in Den Haag een kort ing aangespannen tegen de Staat. Ze eist dat de Amsterdam- olitie en het openbaar ministerie ophouden met het infor- en van de pers. Zij zouden in de ogen van de vrouw te ge- kelijk informatie vrijgeven. De moeder van de jongen vreest de veiligheid van haar zoon en die van haarzelf. tige astronomen willen meer loon ningen Assistenten in opleiding (aio's) aan de faculteit ster- cunde van de Rijksuniversiteit Groningen zetten hun sta- ;sacties voort. De aio's zeggen dat ze recht hebben op een a vergoeding van de faculteit, die kan oplopen tot zeven- derd gulden bruto per maand. Ze zijn van plan hun staking r onbepaalde tijd voort te zetten. Dat betekent dat ze niet werken aan onderzoekscolleges en practica. Het is de eerste dat assistenten in opleiding aan de Rijksuniversiteit Gro- ;en in staking gaan. pil schippersinternaat misbruikt egen De politie heeft gisteren een 41-jarige Nijmegenaar gehouden, die wordt verdacht van seksueel misbruik van stens één pupil van schippersinternaat Sint Nicolaas. De die inmiddels zelfstandig woont, heeft aangifte tegen ïan gedaan. De man is geen medewerker van het internaat, r wel een goede bekende van jongeren die in het internaat je en. Het misbruik van de Nijmegenaar die aangifte heeft ge- tegen de man, heeft tot kort geleden geduurd. ik prijst Arenaproject in Bijlmer erdam Premier Kok is zeer enthousiast over het Arena Ini- :f, een samenwerkingsverband van het bedrijfsleven en het sdeel Zuidoost in Amsterdam om de werkloosheid in het acj ed terug te brengen. In twee jaar tijd wisten de initiatiefne- de werkloosheid met eenderde te verminderen. Kok zei ravond op een bijeenkomst dat het project 'maatschappe- n indernemen' als voorbeeld kan dienen voor de aanpak in :re wijken van Amsterdam en in andere steden. persen tunnel voor dierentuin erdam Railinffabeheer van de Nederlandse Spoorwegen is vannacht begonnen met het aanleggen van een twintig ir lange tunnel onder de spoorlijn Rotterdam-Utrecht. De ebruiken daarvoor een speciale bouwmethode, waarbij het elelement met een gewicht van zevenhonderd ton in zijn el dwars door de spoordijk heen wordt geperst. De tunnel de Rotterdamse Diergaarde Blijdorp verbinden met het ive Oceanium, dat aan de andere kant van de spoorlijn ligt. reinverkeer ondervindt nauwelijks hinder. krijgt traangasgranaatwerpers iaag De Mobiele Eenheid (ME) kan vanaf maandag ind en te lijf gaan met traangasgranaatwerpers. Er zijn vijfhon- moderne wapens aangeschaft, die effectief zijn tot op hon- meter bij groepsrellen in de open lucht. De ME schoot de aten tot dusver af met karabijnen van vlak na de Tweede ■ldoorlog. Met de nieuwe Heckler Koch MZP1 Al kunnen ;enten veel nauwkeuriger boogjes afvuren. De aanschaf vooruit op het Europees kampioenschap voetbal. uwe aangifte van misbruik oqrnBij de politie in Apeldoorn heeft een derde meisje ifte gedaan van vrijheidsberoving en verkrachting in een die plaats. Het 15-jarige slachtoffer heeft verklaard dat ze is vastgehouden en verkracht. Twee andere meisjes van 17 jaar deden al eerder aangifte van misbruik in een ver- bare situatie. In totaal heeft de politie inmiddels vijf man- langehouden. Zij woonden tijdelijk in de flat, omdat de dbewoners op vakantie waren. <1 eefde ferdi schrooten Nog elke dag ziet NS-hoofd- conducteur Henk Koster (46) voor zich hoe een nijdige zwartrijder hem bijna drie maanden geleden neerstak. Zijn leven en dat van zijn gezin is sindsdien één grote worste ling. Koster betwijfelt of een anti-agressiedag in het open baar vervoer, zoals die morgen in heel het land gehouden wordt, nieuwe incidenten kan voorkomen. „Sommige figu ren interesseert het niet wat ze aanrichten. En ik vraag me af of ik er zelf tussen was ge sprongen." Het is alsof het incident op 3 ja nuari van dit jaar nauwgezet is vastgelegd op een film, die in het hoofd van het slachtoffer steeds weer wordt herhaald. „Je speelt de hoofdrol in een hele slechte thriller", vertelt Koster in zijn woning aan de rand van Eefde, bij Deventer. Nu en dan zichtbaar geëmotio neerd brengt hij voor het eerst zijn verhaal naar buiten over het incident op het traject Den Haag-Utrecht, ter hoogte van Harmeien. De twist met de zwartrijder, die aanvankelijk na wat getouwtrek toch het duur dere treintarief betaalt maar bij wie dan alsnog alle stoppen doorslaan. De bizarre achter volging door de trein, met een belager die steeds opfokter raakte van woede. En uiteinde lijk de uitbarsting in de vorm van een steekpartij in een klein gangetje, met hoofdconducteur Koster liggend op de grond. „Ik schopte maar omhoog en probeerde me met mijn handen te verweren tegen de steken van het mes. Dat leek te lukken, tot dat de aanvaller mijn verweer brak door me in beide benen te steken. En terwijl ik lag te bloe den als een rund, kwam hij bo ven me staan en stak hij me met zijn dertig centimeter lange mes in m'n borst." Na een week in het ziekenhuis drong het pas goed tot Koster door wat hem overkomen was. „Ik realiseerde me dat ik onge looflijk veel geluk had gehad. De steek in mijn borst had op drie centimeter mijn hart ge mist. De reactie is schizofreen: je bent ontzettend dankbaar dat je het hebt overleefd, dat je toch nog een rittenkaart erbij hebt gekregen, maar tegelijker tijd ben je heel bedroefd over wat er is gebeurd." Koster vraagt zich af of hij ooit nog als conducteur de trein in durft. „Ik ga in april wel naar de rechtszaak tegen mijn belager. Ik wil hem in de ogen kijken om voor mijn gevoel het verhaal rond te maken. Maar weer aan het werk? Kijk, op het spoor is er altijd wel agressie. Als con ducteur heb je vijf keer per dag conflicten, groot en klein. Een dag voor de steekpartij had ik nog een akkefietje met een dronken man die zei: 'Als je niet oppast, ben je er geweest'. Voor zoiets trok ik me vroeger even een kwartiertje of half uurtje te rug in de cabine om het te ver werken. Even later was ik het vergeten en dronk ik thuis weer gewoon mijn pilsje." Die tijd is definitief voorbij, denkt Koster. „Een conflict De nog steeds aangeslagen conducteur Henk Koster over de steekpar tij: 'Je speelt de hoofdrol in een hele slechte thriller.' foto cpd ab hakeboom thuis kan ik emotioneel al niet de vloer weer voor je. aan. Naar mijn collega's in Zut- Het steekt Koster dat de toene- phen ben ik ook nog steeds niet mende agressie in het openbaar geweest. Je gaat dan gevoels- vervoer nieuwe slachtoffers zal matig toch terug naar de plek maken, want daar is hij zeker des onheils en voor je het weet van. „Een landelijke anti-agres- zie je het bloed op de muren eh siedag is geen slecht idee", zegt de hoofdconducteur over de actie waarmee collega's in bus sen, treinen, trams en metro's passagiers morgen met folders aanspreken op hun gedrag. Dan gaat het niet alleen om de reizigers die machinisten, con ducteurs of chauffeurs bedrei gen en molesteren, maar ook om passagiers die lijdzaam toe zien. Koster: „Het probleem is alleen dat je met dit soort acties nooit die twee procent bereikt die steeds weer voor de problemen zorgen. De figuren die zo'n laag gehalte aan waarden en nor men hebben raak je niet met mijn verhaal. En die andere 98 procent? Natuurlijk is het al heel wat als iemand doet alsof hij met zijn mobiele telefoon belt wanneer een conducteur wordt bedreigd. Of aan de noodrem trekt, waardoor in mijn geval de man met het mes een raam stuk schopte en de benen nam. Maar om eerlijk te zijn weet ik zelf ook niet of ik als omstander een vinger uit zou durven steken." De raadsman zei na afloop van* de zitting ervan overtuigd te zijn, dat het Copa-team ook gebruik heeft gemaakt van bur gerinfiltranten: Surinaamse Ne derlanders die willens en we tens door justitie naar Surina me zouden zijn gestuurd om zich in kringen rond Bouterse te begeven. Van der Voort ont- kent dat. Wel is er gebruik ge maakt, zo gaf hij toe, van tipge vers, veelal Surinaamse Neder landers, die op vakantie gingen naar hun geboorteland. beemster Het voorjaar treffend in beeld gebracht: Lammetjes grazen temidden van bomen in bloesem. In dit geval in de Beemster. foto hans van weel Plan voor wervingsactie basisonderwijs amsterdam anp Mensen die in Amsterdam in het onderwijs aan de slag willen, moeten voorrang krijgen bij het toewijzen van een huis. Dat is één van de maatregelen die gisteren zijn voorgesteld om het nijpende tekort aan onderwijsperso neel terug te dringen. bundeld in een zwartboek, dat zij aan wethouder Van der Aa (onderwijs) hebben aangebo den. In het boek worden scho len beschreven waar bijna geen dag onder normale omstandig heden kan worden gewerkt. Om de ernst van de situatie te onderstrepen worden de kinde ren nu naar huis gestuurd als leerkrachten ziek of afwezig zijn. „Een actiemiddel waaraan ik als onderwijswethouder mijn goedkeuring niet kan geven, maar waar ik wel alle begrip voor heb", aldus Van der Aa. In totaal moeten waarschijnlijk zo'n honderd kinderen zich de komende dagen buiten de school zien te vermaken. De gemeente denkt daarom aan een voorrangsregeling voor Dat tekort is zo ernstig, dat der tig basisscholen in Amsterdam- Zuidoost tot en met donderdag bij wijze van protest kinderen naar huis sturen als hun leer kracht ziek is. De scholen in de Bijlmer kampen - net als veel andere scholen in Nederland - met een structureel tekort aan onderwijzend personeel. Dat leidt dagelijks tot ongewenste situaties, zoals het inzetten van stagiaires zonder bevoegdhe den of het verdelen van klassen over andere groepen. Ook wer ken veel onderwijzers te lang, of moet de directie voor de klas staan. De basisscholen hebben de meest schrijnende gevallen ge- Vier jaar en tbs voor kindermoord arnhem anp De rechtbank in Arnhem heeft vanochtend een 39-jarige vrouw veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vier jaar en tbs met dwangverpleging we gens moord en poging daartoe op haar 5-jarige tweeling in au gustus 1999. De vrouw stak in haar woning met een mes en een schroevendraaier in op haar kinderen. Eén van de twee broertjes overleefde dat niet. De moeder was depressief nadat haar vriend het had uitgemaakt en haar ex-man een omgangs regeling met de kinderen wilde. leerkrachten die naar Amster dam willen. Of de woning bouwcorporaties daaraan wil len meewerken, is nog niet ze ker. „Maar we weten dat veel mensen graag in Amsterdam willen werken, als ze maar een huis kunnen krijgen", aldus Van der Aa. Ook zegt Amsterdam toe een wervingsactie te beginnen. „Maar we vissen allemaal in een vijver die steeds leger wordt", gaf stadsdeelwethou der P. Schings van Amsterdam- Zuidoost gisteren toe. „Ik zie zo één, twee, drie geen oplossing. Elke sector heeft met dit pro bleem te maken, dus ook het onderwijs." Schings wil bekijken of hij de secundaire arbeidsvoorwaar den voor 'zijn' leerkrachten kan verbeteren. Zo moeten scholen onder meer ruimtes krijgen waar kan worden gepauzeerd. Veel scholen ontberen zo'n ruimte. CANDA Gevoerd herenvest, diverse kleuren S - XXL den haag anp Staatssecretaris Cohen van jus titie handelt onrechtmatig door bepaalde groepen asielzoekers uit te sluiten van opvang. De re geling is in strijd met een VN- verdrag waarin staat dat ieder een recht heeft op onderdak, huisvesting, onderwijs, voedsel en medische zorg. Bovendien had Cohen die maatregel nooit mogen nemen omdat dat bui ten zijn bevoegdheid lag. Dat stelt de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland (WN), samen met drie rechts- bijstandsorganisaties in Am sterdam, Arnhem en Den Bosch, in een bodemprocedure tegen de Nederlandse Staat. Zij eisten gisteren voor de recht bank in Den Haag onder meer dat 'Dublin-claimanten' in ie der geval minimale opvang krij gen. Deze groep asielzoekers mag hier geen verblijfsverzoek indienen, omdat zij via een an der land van de Europese Unie ons land zijn binnengekomen. De aanvraag moet in het eerste land van aankomst worden in gediend. Sinds 1998 hebben de ze Dublin-claimanten geen recht meer op een plek in een opvangcentrum. Datzelfde geldt voor asielzoekers die een tweede of derde aanvraag voor een verblijfsvergunning hebben gedaan (vorig jaar 844 gevallen) De Dublin-procedure kan volgens Vluchtelingenwerk soms enkele maanden in beslag nemen. Gedurende die tij«l zijn zij verstoken van bijstand en mogen zij ook niet werken. Dat is in strijd met het VN-verdrag voor Economische, Sociale en Culturele rechten, stellen de ei sers. „Het is weinig meer dan beschamend dat één van de rijkste landen ter wereld hier rechtsplichten verzaakt en meent een grote groep asielzoe kers over te moeten leveren aan de liefdadigheid", aldus raads man mr. A. Kuijer. Landsadvocaat mr. A. van Leeuwen meent dat de vluchte lingenorganisaties de rechts zaak bij de verkeerde rechter hebben aangespannen. Niet de burgerlijke, maar de bestuurs rechter of de vreemdelingen rechter zou zich over de kwestie moeten uitspreken. Daarnaast weersprak hij de stelling dat de regeling geen wettelijke grond slag heeft. Cohen heeft volgens de raadsman wel degelijk het recht om bepaalde categorieën asielzoekers opvang te weige ren. Verder betoogde Van Leeu wen dat uit het VN-verdrag niet een algemeen recht op opvang af valt te leiden. Van asielzoe kers die in staat zijn om op ei gen gelegenheid naar Neder land te komen, kan in bepaalde situaties worden verlangd dat zij gedurende enige tijd zorgen voor hun eigen opvang, aldus de raadsman. Uitspraak 10 mei. Kappa NIKE ROLLIN' Topmodel joggingschoen met superlichte zool. Maten 40-46. Folder niet ontvangen? Bel: 0592 340042. www.tcapino.nl Kijk voor adressen in de Gouden Gids. Geldig t/m 2-4-2000

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5