Het zoetste moment van Co Adriaanse ruggink geniet van elke minuut Sport Ajax is weer toe aan een type Van Gaal larcel Akerboom kent bij Fortuna Oranje verwacht agressieve Rode Duivels Boemeltje RCELONA c'ssu /eek liet v dan t Eu mei, -ener fan ste v loud rdwuk gerard i NSDAG 28 MAART 2000 trainer van Willem II. De Am sterdammer, drie jaar geleden gepasseerd bij de benoeming van de nieuwe directeur, blééf lonken naar die mooie plek in zijn plakboek. Dat zorgde voor nieuwe irritaties bij Ajax. Pen ningmeester Arie van Os nam desondanks het woord 'fantas tisch' in zijn mond. Hij noem de Adriaanse ook 'zonder meer de ideale man'. Tenminste twee bestuursle den zouden echter tegen de komst van Adriaanse zijn. Bo vendien hing daar de schaduw van Johan Cruijff, de adviseur op afstand, boven de beleids bepalers. Cruijff keerde zich eerder vierkant tegen de lijn Van Gaal. Adriaanse noemt zich graag 'nog consequenter dan Van Gaal'. Frank Kales, algemeen direc teur van de club, zei echter dat de beslissing 'unaniem' was. Dat klopte ook, nadat er nog flink was gesproken, onder handeld en rond gebeld. Maar wat kónden de beleidsbepalers van Ajax? Er werden kandida ten genoemd. Cruijff had geen trek, Wim Jansen doofde bij voorbaat alle interesse. Bonds coach Rijkaard kwam in de be schouwingen nog even voorbij. Frank Rijkaard zei van niets te weten, het bestuur deed de vermeende interesse af als 'pu re onzin'. Volgens Van Os was de keuze voor Adriaanse zeer bewust ge maakt. Maar drie jaar geleden was er nog de vreugde dat het knellende korset van Van Gaal kon worden afgelegd? De pen ningmeester: „Dat was ook zo. We hadden het gevoel dat de club daar ook aan toe was. Dat heeft - met twee ontslagen trai ners - inderdaad niet echt goed gewerkt. We hebben nu het ge voel dat we weer aan zo'n zelf de aanpak toe zijn". De kwestie van de opvolger speelde al vóór het uiteindelij ke ontslag van Jan Wouters. Van Os: „Je gaat toch naden ken over de vraag: wét als het straks misgaat?" Meer dan een week geleden, een weekeinde voordat Wouters werd ontsla gen, werd dat denkproces inge zet. En stond het einde van Jan Wouters feitelijk vast. De kop pen werden woensdag, een dag na het vertrek van de directeur, bij elkaar gestoken. Van Os: „We hebben de kwestie een dagje laten rusten. Je gaat toch ook niet van een begrafenis di rect door naar een bruiloft?" Wél naar een revue, blijkbaar. Met Koning Co in een glanzen de hoofdrol. Ronald de Boer is zeker zes weken niet beschikbaar ior Barcelona. De international raakte afgelopen weekeinde blesseerd aan de achillespees. Er werd aanvankelijk gerekend mjeen absentie van een maand. De Boer had zich al afgemeld ren< ior de vriendschappelijke wedstrijd van Nederland tegen Bel- i or morgen in Brussel. Hij mist nu in ieder geval ook de duels idigi de kwartfinale van de Champions League met Chelsea, ilijk foto ANP eurl ÏÏaul wijst Noors aanbod af v LQlï Schaatscoach Ingrid Paul heeft een aanbieding van de z*cn lorse bond afgewezen. De 35-jarige Nederlandse had de post n bondscoach kunnen aanvaarden, na het vertrek van de an- ms re bondstrainer, Geir Karlstad. Paul had haar werk in Noor- van. gen echter liever samen met Karlstad voortgezet. De trainster oa<r een voorname kandidate voor de functie van bondscoach in derland, naast Gerard Kemkers. Paul keert volgende week te- 1 naar Nederland om te onderhandelen met de Nederlandse :n, ïaatsbond (KNSB) en Frisia, dat interesse heeft een nieuwe an derlandse commerciële ploeg op te zetten. rt diket klopt Van Wely !ate inte carlo Jeroen Piket heeft in Monaco in de tiende ronde i het Amber-schaaktoemooi het Nederlandse onderonsje it Loek van Wely met 1,5 - 0,5 gewonnen. Alexey Sjirov legde a basis voor de eindzege in het jaarlijkse rapid- en blind ly ,?jiaaktoernooi. De Spaanse grootmeester, die al zijn voorgaan- matches met had gewonnen, speelde tweemaal remise tegen dimir Kramnik. Met nog één ronde te gaan heeft Sjirov an- m halve punt voorsprong op de Bulgaar Topalov. Piket pas- rde Karpov (achtste) in de rangschikking. Li! einer leidt bij WK matchracen hoelz^ Het zeilteam van schipper Roy Heiner heeft in Cadiz in ?.Su eerste ronde van het WK matchracen in de Solingklasse de j: a ling genomen. Heiner won met zijn middenman Peter van 'Xïï1 kerk en voordekker Dirk de Ridder zes van de zeven wed- zlJn jden. De beste acht teams gaan door naar de kwartfinales, dek m **einer werc* vori8 Jaar derde op het WK. roep Coulthard later behandeld Paolo Het beroep van Formule 1 renstal McLaren tegen liskwalificatie van de Schot David Coulthard dient volgende k. De FIA besloot Coulthard uit de uitslag van de Grote Prijs Brazilië te schrappen., omdat bij een technische controle k dat Coulthards wagen niet aan de reglementen voldeed, was als tweede geëindigd achter de Duitser Michael Schu- :her. Jos Verstappen schoof door de uitsluiting van Coul- rd door van plaats acht naar zeven. boom, die van trainer Henk Duut een plek bij de A-selectie cel Akerboom (18) tekent toegezegd heeft gekregen. „De 0,4 pu Abt (R :tte (Fr; prograi ten, 2. Sale/ iadis (f (Ina) js) 2-0, -1/2, L| Stand: 3. Kr; 1/2, 8f ïenkort een vijfjarig con- i bij Fortuna Sittard. De rdwijker speelt op dit mo- it in de Al van Ajax en kt deel uit van het Neder- s elftal onder de achttien ,Het is rond op mijn itekening na. Maar die zet nnen veertien dagen." terboom, die vertegen- rdigd wordt door Rodger - ook de zaakwaarnemer Ruud van Nistelrooij - voor Fortuna gekozen, at hij 'een goed gevoel' bij eredivisionist kreeg. „Ik een tijd geleden in het SC on en het zag er allemaal Ti« uit. Fortuna is verder een Ned die het moet hebben van inik (R eugd. Jongeren stromen snel door", aldus Aker trainer zei dat ze me al een tijdje hadden gevolgd en dat vind ik een prettig icjee. Dat geeft mij vertrouwen, omdat zij nu wel alles van mijn voet balkwaliteiten zullen weten. Als ze dan geïnteresseerd zijn, weet je dat het goed zit. Het is nu aan mij om met hard wer ken zo snel mogelijk een ba sisplaats te veroveren." De jonge Noordwijker gaat iri Sittard in een ClOS-inter- naat wonen, waar meerdere jeugdige Fortuna-spelers zijn gehuisvest. „Dat lijkt me pri ma. Je woont wel zelfstandig, maar niet alleen. Bovendien word ik goed begeleid door de club. Ik zal waarschijnlijk nog wel een keer of twee per week even in Noordwijk langsgaan." Nieuwe Ajax-trainer: 'Er komt niemand boven mij' De kleine, immer wat toe geknepen ogen glommen. Hier zat hij, 52 jaar geleden geboren in de Amsterdam se Spaamdammerbuurt. En geen enkele interland gespeeld, voegde hij er met een uitdagende glimlach aan toe. Daar mocht hij toch wel trots op zijn. Of niet soms? Co Adriaanse, de nieuwe directeur be taald voetbal van Ajax, be leefde gisteravond zonder enige twijfel het zoetste moment uit zijn loopbaan als trainer. amsterdam henk houtink Een verrassing was zijn benoe ming niet. Zijn naam werd al langer en steeds luider in de Arena genoemd. Even ontstond de indruk dat zijn ambities niet zouden worden gehonoreerd door de beleidsbepalers van Ajax. Adriaanse maakte er geen geheim zijn kwaliteiten graag te willen toetsen op de stoel van de vorige week ontslagen Jan Wouters. Dat zou bij sommige Ajax-leiders aversie hebben op gewekt. „Ik heb altijd gevonden dat je boter bij de vis moet leve ren", sprak Adriaanse met een zweem van opluchting. „Als mij wordt gevraagd waar ik wil wer ken, zeg ik dat. Elke coach die zichzelf serieus neemt, wil toch graag bij een topclub werken?" Algemeen directeur Frank Kales ontkende dat Ajax was opgejaagd door de interesse van Celtic in Adriaanse. Hoewel her en der de indruk was ont staan dat Ajax en Adriaanse el kaar al eerder hadden getroffen, zei Kales dat de onderhandelin gen in het weekeinde waren ge opend. „We hebben snel ge handeld, nadat door de directie en de raad van commissarissen Fotografen verdringen elkaar tijdens de presentatie van Co Adriaanse als de nieuwe trainer van Ajax. unaniem voor Adriaanse was gekozen." Adriaanse, die een contract voor drie jaar tekende, was de enige kandidaat met wie Ajax heeft gesproken, meldde Kales. Adriaanse erkende twijfels te hebben gekend, nadat hij zijn vertrek bij Willem II had aange kondigd. Aanvankelijk diende er zich geen nieuwe club voor hem aan. „Je kunt wel zeggen dat je overtuigd bent van je kwaliteiten, maar anderen be palen waar je komt te werken. Toen ik had aangegeven dat ik me na Willem II wilde verbete ren, bleven er vier vacatures over: Ajax, Feyenoord, PSV en het Nederlands elftal. Toen Feyenoord Van Marwijk als nieuwe trainer koos, wist ik dat ik voorlopig buitenspel stond." Bij Willem II wordt Adriaanse opgevolgd door Hans Wester hof) pikant genoeg nu de tijde lijke trainer bij Ajax. Een vroeg tijdige ruil is niet ter sprake ge weest, stelde zowel Kales als Adriaanse. „Een contract is er om gerespecteerd te worden", zei Adriaanse. „In november ben ik benaderd door Vitesse, maar de club nam Ronald Koe man. Daarna heb ik voor me zelf bepaald dat ik m'n contract bij Willem II zou uitdienen. De ze situatie is ook te prefereren. Ik kan vanaf dit moment mee denken met Ajax." Dat belooft nog een gecom pliceerd proces te worden. Vo rige week werd in de Arena al om gezegd dat het ontslag van Wouters geen oplossing voor de amsterdam anp Over de invulling van zijn eigen team wilde Frank Rijkaard gis teravond na afloop van de trai ning van het Nederlands elftal weinig zeggen. „Ik geef de op stelling eerst aan mijn spelers", verklaarde hij. Aan tegenstan der België wilde Rijkaard wel enkele woorden wijden. „Ik verwacht een hele scherpe en agressieve tegenstander die moeilijk te verslaan zal zijn." Sinds de aanstelling van bondscoach Robert Waseige in september vorig jaar gaat het weer beter met het Belgische nationale elftal. De ploeg won onder de nieuwe trainer/coach oefenwedstrijden van Italië en Marokko, speelde met 5-5 gelijk tegen Nederland en verloor al leen van Engeland. „Dat komt vooral omdat ze veel harder zijn gaan spelen", meent Rijk aard. „Wij zullen dus met een heel goede instelling aan de wedstrijd moeten beginnen. Ik weet ook wel dat er nog acht spelers van ons actief zijn in de Champions League. Maar dat maakt niet uit. Alleen door ste vig de duels in te gaan, kun je blessures voorkomen. Boven dien hebben we tijdens de vori ge interland tegen Duitsland een prestatie neergezet. Die moeten we tegen België door trekken. Het EK komt namelijk steeds dichterbij." Hoewel Rijkaard nog niets over zijn opstelling kwijt wilde, Westerveld in het Brusselse Ko ning Boudewijnstadion het doel van Oranje verdedigt. „Die kans is zeker aanwezig^', rea geerde hij met een veel bete kende lach op vragen van de verzamelde media. „Maar op meer namen ga ik niet reage ren", aldus de trainer die Brug- gink en Tal an als vervangers voor de geblesseerde Ronald de Boer en Hasselbaink opriep. Bondscoach Waseige van België werd ook geconfronteerd met twee uitvallers. Hij wees Glen de Boeck en Bertrand bank is plots een warme fauteuil /5) 6-3 Ie bank is de andere niet. Ruim twee geni(But Arnold Bruggink mokkend in de ut bij PSV, morgenavond in Brussel de Tukker zich met een 'heerlijk ge- ij de reserves van Oranje voor de oe- jean (Fr (Aus) r (Slw) ti (Ecu) WS irland tegen België. De kille bank van o; - Esc 's voor c'e lon8e debutant opeens ïBr/10 irme fauteuil geworden. ld Bruggink keek tijdens de eerste g van het Nederlands elftal in de meerdere keren vol ongeloof om ;en. Maar wat hij zag, was toch echt kelijkheid. Nog geen zes weken gele- rsti7) - ijfe'de hij aan alles: aan zichzelf, aan aan wat eigenlijk niet? En nu stond ens daar en zat hij middenin in een 67*26^ e met sterren als Frank de Boer, Ed- 5. Viel (Bel) entieva Dechy Serena vids en Jaap Stam. „Dit is een hele le situatie", sprak Bruggink na de en hij straalde. Van oor tot oor. am zondagavond niets vermoedend tzerlzA °on op. Bruggink, net terug van een jvenport aan zijn ouders in Geesteren, wist 5 4 6 t hij hoorde. Verbazing en vertwijfe- de twijfel. Klopte het wel, werd hij niet in de maling genomen? „Ik dacht eerst dat André Ooijer me dol de, want dit soort grapjes haalt hij wel va ker uit." Pas een half uur later, toen de se lectie ook op teletekst stond, wist Bruggink het zeker: hij zat bij Oranje, bij de beste 22 spelers van Nederland op dit moment. „Ik zat echt te trillen op mijn stoel, was echt met stomheid geslagen want ik had hier voor nul procent rekening mee gehouden." Zo ben je de ideale supersub, de eeuwige schaduw van Ruud van Nistelrooij en Luc Nilis, en zo hoor je bij de 'Heren van Oran je'. „Dat is het voordeel als je bij een club als PSV speelt en een paar keer scoort", denkt Bruggink. „Ik weet ook wel dat ik mijn uitverkiezing te danken heb aan het feit dat er een heleboel spitsen (Bergkamp, Van Nistelrooij, Van Hooydonk en Hassel baink - red.) niet bij zijn, maar ik weet nu wel dat ik de volgende in de rij ben. Ik wist zelf al dat ik aardig kon voetballen, maar dit is toch de bevestiging dat ook nog andere mensen het in me zien zitten." Bruggink, de jonge debutant, hoefde zich gisteren bij de eerste kennismaking niet eens aan iedereen voor te stellen. „Met jon gens als Kluivert en Seedorf heb ik de meeste nationale jeugdselecties doorlo pen." Bruggink werd in de jeugd van FC chten om voorrang. „Ik sprak met Jorritsma (de teammanager van red.), tenminste dat zei hij." Brug- 'üde zijn vuist in triomf, maar liet et meteen verleiden tot een jubel- Vant diep van binnen zat toch ook Twente zelfs een keer topscorer van de lan delijke jeugdcompetitie en troefde daarmee ene Patrick Kluivert af. Sommige insiders dichtten de Tukker toen een grotere toe komst toe dan Kluivert. Hoe anders is het gelopen. „Jongens als Kluivert, Seedorf en Davids hebben in één keer de sprong voorwaarts gemaakt, terwijl ik een aantal jaren ben blijven hangen", aldus Bruggink, die in de afgelopen jaren uitgroeide tot record-inter national van Jong Oranje. Maar als die groep straks in mei op het EK in Slovenië de jacht op een olympisch ticket opent, zit de aanvoerder thuis omdat hij een schor sing van drie wedstrijden aan zijn broek heeft. „Nu ik dit zo meemaak, komt die schor sing me niets een zo slecht uit." Maar Bruggink weet ook wel dat hij voorlopig niet meer is dan de vervanger van Berg kamp, Van Nistelrooij en noem al, die ge kwetste vedetten maar op. „Ik ken mijn plaats in deze selectie. EURO 2000? Daar denk ik helemaal niet aan. Je moet wel nuchter blijven. Als die jongens straks weer fit zijn, maak ik normaal gesproken gewoon weer een pas op de plaats." Maar wat er ook gebeurt, die paar dagen bij Oranje pakken ze hem nooit meer af. „Dit is genieten, kippenvel. Ja, ik heb het ding heel wat keren verfoeid, maar op die bank van morgen ga ik heel graag zitten." problemen van Ajax was. Na de presentatie van diens opvolger kan evenzeer worden gesteld dat de komst van Adriaanse dat op zich ook nog niet is. Kales en zijn nieuwe trainer moesten gisteren op vragen betreffende de structuur bij Ajax duidelijke antwoorden schuldig blijven. Eerder had Adriaanse de in gewikkelde constructie van Ajax sinds de beursgang aan een kri tische beschouwing onderwor pen. Te veel directeuren, was samengevat de teneur. Hij sprak zijn voorkeur voor de werkwijze met een trainer en een technisch directeur, zoals bij Willem II. Daar heeft Adri aanse prettig samengewerkt met Martin van Geel. Bij Ajax daarentegen kon Danny Blind, inmiddels opgestapt, geen vol doening vinden in de nieuw ge creëerde functie van directeur spelersbeleid. De bevoegdhe den waren in zijn ogen beperkt of, op z'n minst, niet helder. Sinds de aftocht van Blind twij felt Ajax over de inhoud (en misschien wel het nut) van de functie. Zoals de etikette bij een heuglijke gelegenheid als die van gisteravond eist, hield Adri aanse zich op de vlakte. Eén keer was hij nochtans tamelijk duidelijk. „Er komt niet nog ie mand in een technische functie bóven mij." Die uitspraak paste bij zijn dominante karakter. Of hij zich gaat bemoeien met de structuur van zijn nieuwe club? Bedachtzaam: „Bemoeien vind ik een negatief woord. Ik ga er wel mede invloed op uitoefe nen." In de zoektocht naar een nieuwe directeur opleidingen, de opvolger van Westerhof, zal de nieuwe hoofdtrainer zich mengen. En het zou best kun nen, liet Adriaanse zich ontval len, dat de functie van directeur spelersbeleid 'overbodig' blijkt. „Misschien gaan we verder met een duo, misschien een trio, misschien wel een kwartet", sprak Kales afwerend. Maar de zelfbewuste Adriaanse zal geen behoefte hebben aan al te veel mensen om zich heen. Het lijkt zelfs denkbaar dat Ajax met de aanstelling van Adriaanse te rugkeert naar de situatie in het tijdperk van diens geestverwant Louis van Gaal, die de club in de succesvolle jaren negentig in zijn greep had als trainer, tech nisch directeur en manager te gelijk. Rijkaard: 'België is veel harder gaan spelen' Crasson aan als vervangers van de geblesseerde Eric van Meir Jacky Peeters aan. Aan de is de kans groot dat Sander "vorige editie van Nederland- j, die vorig jaar in de Kuip in een 5-5 gelijkspel eindigde, wilde Waseige liever niet meer herinnerd worden. „Die wed strijd heeft destijds voor een schokeffect gezorgd," klonk het kortaf. „Maar ik neem aan dat dat effect intussen is uitge werkt." Het duel in het met ruim 50.000 toeschouwers uitver kochte Koning Boudewijnstadi on begint morgen om 20.00 uur en staat onder leiding van de Italiaanse scheidsrechter Stefa- no Braschi. Bruggink was verrast door de uitverkiezing voor Oranje. ACHTERlijn em-Sint Gerlach en Schin op Geul, maakt de conducteur nog gebruik van een vlaggetje en een fluitje om de machinist te wenken. Een levend muse um in Limburg. Die attributen zijn elders in het land afge schaft omdat een electrisch belsignaal en een videocircuit nu eenmaal efficiënter en veili ger zijn. Wat dit met voetbal heeft te maken? Weet u met welk gereedschap het arbitrale trio is uitgerust om een duel te leiden waarmee miljoenen zijn gemoeid? Precies: een vlaggetje en een fluitje. De BBC zond afgelopen zater dagmiddag de halve finale van de Silk Cut Challenge Cup tus sen de Bradford Bulls en de Warrington Wolves recht streeks uit. We hebben het hier over de rugby league, een vari ant op het gewone union-rug by zoals dat bijvoorbeeld bij DIOK en The Bassets wordt ge speeld. Zelfs in Engeland is de ze sporttak alleen in het noor den populair en verder in lan den als Australië, Nieuw-Zee- land en Zuid-Afrika. Bepaald geen wereldsport dus. En toch gebeurde er iets in die wed strijd waarvan ik dacht: als zo'n onbeduidend sportje de zaakjes zo goed kan regelen, waarom blijft het voetbal dan zo achterlijk. De nummer 5 van Bradford pakte de leren kalebas op, sla lomde langs drie woeste verde digers en drukte het ovaal met een snoekduik achter de lijn op de grond. Een try heet dat en tienduizenden toeschou wers gingen uit hun dak. Het gejuich verstomde echter al snel. De assistent-scheidsrech ter meende dat er iets niet in de haak was en ging in con claaf met zijn baas. En toen gebeurde het. De hoofdarbiter gaf via een zendertje dat hij met zich meedroeg opdracht om de tv-beelden nog eens na te kijken. Boven in een van de skyboxen boog een speciale tv- referee zich over de slowmo tion die vanuit drie verschil lende cameraposities werd herhaald. In de tussentijd kon het nagelbijtende publiek op een groot scherm meekijken. Na twintig seconden was het pleit beslecht. De 'vierde man' had niets onoirbaars geconsta teerd, drukte op de groene knop waarmee met immense letters het woord TRY op het scherm verscheen. De toe schouwers juichten opnieuw en ook de spelers van de thuis club deden hun vreugdedansje nog eens over. Met het al of niet winnen van de Silk Cup zijn duizenden Britse ponden gemoeid. Dus dacht de rugbybond, als de techniek kan helpen arbitrale fouten te voorkomen, waarom niet. EN WAAROM OOK NIET? Bij tennis werken ze met een 'piep-apparaat' dat aangeeft wanneer een service uit is. Een treffer bij schermen wordt elec- tronisch genoteerd en bij een basketbalpotje op rayonniveau bedient een extra waarnemer met een knopje de electroni- sche schotklok. Het aantikken bij wedstrijdzwem men wordt al lang niet meer met stopwat ches gedaan, bij paardenraces, hardlopen en wielrennen kent men de electronische fotofinish en zelfs bij de oerconservatief ste aller sporten, cricket, maakt de umpire gebruik van tv-beelden als hij vanonder zijn zonnehoed niet heeft kun nen waarnemen of een bats man in of out was. Als het be reik van het menselijk oog wordt overtroffen, schiet de techniek te hulp. Nee, dan voetbal. Als meer dan een miljard tv-kijkers hebben kunnen constateren dat die strafschop in de finale van de Africa Cup achter de lijn op stuitte, telt de goal niet omdat de scheidsrechter stond te sla pen en niemand hem op zijn dwaling mag of kan wijzen. Is dat de charme van het voet bal? Moet u eens aan die spe lers van Nigeria vragen. De technische ontwikkelingen in de sport razen verder, maar het voetbal reist als een boeme ltje. LOMAN LEEFMANS lonald de Boer langer uitgeschakeld De perszaal van de Amsterdam Arena was gisteravond geboekt voor een repetitie van de Ajax Revue. Maar de zaal vulde zich met leden van een ander thea ter. De directeur van Ajax, de penningmeester van de club. En Co Adriaanse, de nieuwe di recteur betaald voetbal. De jongensdroom van een 52-jarige, zou de werktitel kun nen zijn van de kleine Amster damse revue van gisteren. Of: de glorieuze kroning van Ko ning Co. Dat was op zijn minst verbazend, omdat er veel weer stand was tegen de scheidende

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21