Leidsch Dagblad Plannen voor betaalstrook rijksweg A4 Republikeinse kunstenaars weigeren ontmoeting met vorstin Yakult is jarig en trakteert! Toekomst NedCar ziet er met minder personeel 'solide' uit Bescherming tegen de stank Poetin viert zege met lancering van raketten n Mode: alles mag weer Geen extra maatregelen scholen na dood meisje 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD SDAG 28 MAART 2000 ledseldroppings Koninginnedag [aal H ne iren Kunst mie OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42271 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Taxichauffeur Will Tiele deelt rode kaart uit aan afdeling Groen 15 Korpschef Ries Straver: Voor Hollands Midden is 2000 topjaar 17 Stormloop op appartementen op terrein van Zendingshuis 18 Directeur Rozendom heeft ambitieuze plannen voor zorg in Nieuwkoop 19 Kattuks Volk zingt zonder pretenties over de zee 20 Judoka Patrick van Kalken leeft tussen hoop en vrees nvijftig jaar na de eerste joiseldroppings' boven het tte Nederland wordt een enkingsvlucht georgani- P1. Op zaterdag 29 april, de tl dat dit jaar Koninginne- ivordt gevierd, zullen ruim tig historische militaire N tuigen de exacte route r>, destijds afleggen. De deel- ende vliegtuigen zetten tiit zee koers zetten naar c van Holland, om daarna -w r meer Leiden, Haarlem ^.msterdam aan te doen. Ijj en BTW op - bproducten In imt geen BTW op digitale ucten die via internet ~j en verkocht. Volgens mi- J r Zalm (financiën) is een tieve heffing van BTW on- baar. Het gaat om mu- videofilms of tekst die rs via internet op hun pc .«enhalen en vervolgens op :d zetten. if>ng pleit (nog) t voor Peper ld pleiter Spong noemt be en dat hij de verdediging aan voeren voor oud-bur- tester en oud-minister r 'onjuist en zeer voorba- Er zijn wel 'verkennende ekken' gevoerd, maar het erminst zeker dat Spong aak daadwerkelijk ter neemt. Peper werkt aan verdediging, nu Justitie onderzoek instelt naar leclaratiegedrag. iddonor blijft irlopig anoniem lonimiteit van spermado- i blijft voorlopig bestaan. Camermeerderheid is het minister Borst eens, dat igen van de donoren eerst moeten worden gewaar- 3c 1 voordat de anonimiteit /orden opgeheven. 3. -ïsterdamse olieren thuis basisscholen in Amster- Zuidoost hebben van- nd meer dan zeshonderd ngen naar huis gestuurd ns ziekte van hun leer- ten. Uit protest tegen het nd tekort aan personeel de scholen niet zelf opvang. Wel is er buiten- ilse opvang om te voor- n dat de kinderen op gaan zwerven. a5 l^sis om rabbijn igt in Israël ie in Israël gaat over tot ifficieel onderzoek tegen |n Josef, de geestelijk lei- an regeringspartij Shas. p zijn aanhang onlangs het mom van een preek ister Sarid van onder- vermoorden. De partij isef is woest, en dreigt ;n crisis. werkt voor hter Transavia I verzorgt vanaf 1 april I1 ichecken en de controle andbagage voor Transa- - laarmee hoopt de KLM- er vertragingen bij va- vluchten terug te drin- let contract met Ogden on is opgezegd. JDAAG 22 PAGINA'S leiden thomas erdbrink Koningin Beatrix zal tijdens Koningin nedag geen kennismaken met de le den van stichting Tegen-beeld. De stichting, die in Leiden gedichten in allerlei talen op muren schildert, was door de gemeente gevraagd een vers af te maken juist op het moment dat de vorstin langs zou schrijden. Ook zou één van de leden het gedicht moeten verklaren voor de koningin en haar ge volg. De stichting heeft het verzoek echter vriendelijk doch dringend van de hand gewezen. „We hebben er drie weken over na gedacht, maar het merendeel van de leden van Tegen-beeld vindt zichzelf republikein", zegt Ben Walenkamp, woordvoerder van de stichting. „We zijn altijd bereid om de stad te promo ten, maar ik ga niet voor gek staan voor een sprookjesprinses." Hij benadrukt dat de actie van Te gen-beeld niet persoonlijk tegen de le den van het koninklijk huis is gericht, maar dat de kunstenaars een monar chie ouderwets vinden. „We wilden ei genlijk geen ruchtbaarheid geven aan onze weigering, maar blijkbaar is er gelekt." De stichting was ook niet tevreden over de plaats waar het gedicht moest komen: op de hoek van de Pieterskerk- choorsteeg en de Langebrug. „De muur is niet goed, bovendien weet de eigenaar van het pand van niets. Daar naast is er geen geschikt gedicht voor handen", zegt Walenkamp. Hij heeft Hein van Woerden, kabinetschef van het college van B&W én Koninginne dag-organisator, een brief gestuurd waarin Tegen-beeld de uitnodiging af slaat. Fons Delemarre, woordvoerder van de gemeente, respecteert het besluit van de stichting. Jammer vindt hij het wel. „Tegen-beeld maakt mooie din gen, maar helaas dus niet op 29 april". De weigering van de gedichtenma kers betekent niet dat er een gat valt in het programma van de vorstelijke rondgang door de binnenstad. „Er komt gewoon een andere activiteit voor in de plaats", zegt de woordvoer der. Welke dat is, verklapt hij donder dagmiddag als het programma voor de Leidse Koninginnedag 'tot drie cijfers achter de komma' bekend wordt ge maakt. f en Samenleving14 ek van de Dag2 13,15,16,17,18 20,21 den haag gpd rugazi Een man, vrouw en kind beschermen zich tegen de stank, terwijl er een nieuw ont dekt massagraf van de Beweging voor het Herstel van de Tien Geboden van God in Uganda wordt uitgegraven. In dit graf zijn ten minste 74 lichamen gevonden. In totaal zijn nu 700 doden geborgen. De verdenking dat het om een massamoord door de sekte leiders gaat, wint aan kracht. Het massagraf in Rugazi werd zondag ontdekt, in de achter tuin van een buitenhuis van de leider van de beweging, Dominic Kataribabo. Gisteren werd het graf door experts geruimd. Zij von den 48 volwassenen en 26 kinderen. De be weging kwam twee weken geleden in het nieuws toen honderden volgelingen in een brand omkwamen. FOTO AP JEAN-MARC BOUJU Westen wil sfiel einde oorlog Tsjetsjenië Dit staat in een vanochtend ge presenteerde notitie van de ANWB en een groot aantal be langenorganisaties van het be drijfsleven. Het plan is bedoeld als alternatief voor het omstre den voorstel van minister Nete lenbos (verkeer) om onder meer op de drukke A4 reke ningrijden in te voeren. De ini tiatiefnemers keuren tolheffing op snelwegen in de Randstad af omdat automobilisten daarmee de vrijheid verliezen om gratis te blijven rijden. Het bedrijfsleven is bereid bij te dragen aan de financiering van het plan. Behalve betaal- stroken, moeten er ook enkele nieuwe stukken weg worden aangelegd, onder meer door Midden-Delfland (de verlengde A4) en tussen Dinteloord en Bergen op Zoom. Op deze stuk ken wordt tol geheven. De tarieven worden volgens het plan aangepast aan de drukte. Voor de afstand Delft/Schiphol zal tijdens de spits de prijs variëren tussen 8 en 21 gulden. Buiten de spits uren is het gratis. De automobi list die van Den Haag naar Rot terdam wil, betaalt 's ochtends en 's avonds een tientje en is buiten die tijdstippen zo'n vier gulden kwijt. Volgens directeur B. Mooren van de Hollandse Werkgevers Vereniging zal het bedrijfsleven dit er voor over hebben, aange zien het veel tijd bespaart. Het rapport komt morgen aan de orde bij het overleg van minister Netelenbos met alle betrokken partijen over het re keningrijden. De notitie bevat ook een variant, waarbij de ver keersdrukte minder groeit dan de opstellers verwachten. In dat geval vertoont het plan een te kort van 2,2 miljard gulden. MOSKOU-WASHINGTON ANP-DPA-AFP-Rtr Ruslands nieuwe president Vla dimir Poetin vierde zijn verkie zingszege gisteren met de test van twee intercontinentale ra ketten. Een Russische onder zeeër vuurde de raketten af als 'militair saluut' aan de nieuwe president, aldus de marine. De lancering is een demon stratie van de militaire macht van Rusland. De projectielen van het type RSM-54 zijn vanuit de Barentszzee afgevuurd naar een doel op het 8.000 kilometer verderop gelegen schiereiland Kamtsjatka in het Verre Oosten. Poetin heeft zich de afgelopen maanden al eerder laten zien als voorvechter van een sterk Russisth leger. Na zijn overwinning bij de verkiezingen van zondag, werd Poetin overspoeld door felicita ties van de westerse machten. Bijna alle westerse leiders dron gen er wel op aan de oorlog in Tsjetsjenië snel te beëindigen. Poetin trok zich weinig aan van de kritiek en liet het leger weten dat de oorlog in de opstandige republiek doorgaat 'tot het ge bied bevrijd is van terroristi sche bendes'. De Europese Unie ziet de ver kiezing van Poetin vooral als een nieuwe start voor Rusland. De Verenigde Staten reageer den wat terughoudender. „We moeten zijn daden nog zien", zei de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Al bright. Haar Nederlandse ambtgenoot Van Aartsen sprak de hoop uit dat de komst van Poetin tot meer stabiliteit zal leiden. Poetin noemde zijn succes van zondag 'een grote morele verplichting'. Na een gesprek met de nieuwe president liet minister van buitenlandse za ken Ivanov gisteren weten dat Rusland zijn buitenlands beleid zal veranderen. Hij ging echter niet in op concrete wijzigingen. Omdat Yakult vandaag 6 jaar is geworden trakteren wij op de NS stations: Amsterdam CS, Rotterdam CS, Utrecht CS, Den Haag CS, Den Bosch, Eindhoven, Leiden, Arnhem, Groningen en Zwolle. Yakult Scholen in Amsterdam-West nemen geen extra veiligheids maatregelen naar aanleiding van de dood van de 15-jarige Nadia Chebti, die vorige week onder de tram kwam. De scho len hebben dat gisteren in een gezamenlijk overleg bepaald. De scholen kwamen bijeen om de dood van de scholiere van de Montessori Scholenge meenschap te bespreken. Na- dia kwam om het leven doordat zij tijdens een ruzie onder een tram kwam. Een 15-jarig meisje is aangehouden wegens moge lijke betrokkenheid. De scholen in Amsterdam- West zien geen aanleiding Britse leger wilde 'terroristen en hooligans Londonderry uitroeien' J iieprogramma's s/Strips LONDONDERRY AFP-Rtr-ANP De onderzoekscommissie naar het bloedbad van 'Bloody Sun day' in 1972 in het Noord-Ierse Londonderry heeft gisteren nieuwe aanwijzingen gekregen voor het bestaan van een ge welddadig plan van het Britse leger om relschoppers in de stad uit te schakelen. Een me morandum hiertoe werd tijdens de eerste zitting van de com missie openbaar gemaakt. Het hof van onderzoek, on der leiding van de Britse rechter lord Saville of Newdigate, kreeg een strikt geheim memo van genefaal Michael Carver uit 1971 onder ogen. Carver, des tijds chef van het Britse leger, stelde vast dat het 'wellicht noodzakelijk was' de opstandi ge wijk Bogside binnen te trek ken, en 'terroristén en hooli gans uit te roeien'. Op Bloody Sunday vielen veertien doden toen soldaten het vuur openden op een de monstratie van katholieken. De schutters houden nog altijd vol dat ze werden bestookt en daarop terugschoten. Volgens de demonstranten werd er ech ter zonder enige reden gevuurd. Pagina 7: Steeds meer bewijs tegen Britse soldaten De Limburgse autofabriek NedCar (5.500 mede werkers) in Bom wordt een ontwikkelings- en as semblagefabriek voor kleine auto's van Daimler- Chrysler en Mitsubishi. De auto's voor de Euro pese markt worden op een gezamenlijk chassis gebouwd en voorzien van de zuinige GDI-moto- ren van Mitsubishi. „We zien veel mogelijkheden. Met name in de ontwikkeling van nieuwe, kleinere auto's met zeer milieuvriendelijke motoren. We zullen met hoge snelheid aan het project beginnen", zei Mitsubishi-topman Kawasoe gisteren. NedCar-directeur Dewulf slaakte gisteren een zucht van verlichting, hoewel hij zegt altijd te hebben vertrouwd in een toekomst. „Ik ben blij dat er een eind is gekomen aan de geruchten stroom en een periode van onduidelijkheid. De beslissing is op geen enkele wijze slecht of be dreigend voor NedCar. Het betekent dat er een solide toekomst voor ons is gegarandeerd. We hebben bewezen voor verschillende construc teurs (Mitsubishi en Volvo, red.) concurrerend te kunnen werken en totaal verschillende produc ten op efficiënte wijze te kunnen bouwen." De huidige generatie auto's van NedCar, de Vol vo S/V40, de Mitsubishi Carisma en de Space Star, blijven tot 2004 in Bom van de band rollen. Dewulf denkt dat DaimlerChrysler in Born tege lijkertijd met de afnemende productie van de Volvo's de komende jaren zijn productie van Smart Cars, of in elk geval kleine auto's zal begin nen. Kawasoe van Mitsubishi heeft Dewulf wel duidelijk te verstaan gegeven dat hij de Limburg se fabriek nog efficiënter moet maken. Met ande re woorden; met minder mensen meer auto's bouwen. De toekomstige auto's van NedCar zullen dan ook voor een deel door de toeleveranciers in el kaar worden gezet in zogeheten modules. Die modules zullen daarna in de fabriek uiteindelijk 'aaneen worden gesmeed' tot een auto. In de NedCarfabriek zal de werkgelegenheid dus afne men, terwijl het werk bij de toeleveranciers toe neemt. HET WOORD IS AAN Ursula K. Le Guin Liefde is niet iets dat als een steen ergens ligt, maar Iets dat bereid moet worden, zo als brood: steeds opnieuw, telkens anders. Alternatief voor rekeningrijden Langs de rijksweg A4 kan voor het jaar 2010 een filevrije 'betaalroute' voor het wegverkeer gereed zijn. Het plan hoeft de overheid niet meer te kosten dan de ruim vijf miljard gulden die al voor het wegennet is gereserveerd. De rest kan worden terugverdiend met de opbrengst van tol die op het tracé tussen Amsterdam en Antwerpen zal worden geheven. af eji toer zonnig r SïïrjSïï' 5*/10# 5710° 5*/9° 60% 5 0% 60% 5SS£3$ 30% 20% 20% Amsterdam anp maatregelen te treffen. „Het be treft een conflict in de privé- sfeer, met de school heeft het niets van doen", zegt D. Eijgen- raam van de Stuurgroep West. Leerkrachten van de Montes sori Scholengemeenschap heb ben instructies gekregen waar mee ze eventuele problemen bij leerlingen als gevolg van de tra gische gebeurtenis kunnen her kennen. „We houden de kinde ren scherp in de gaten. Als sprake is van afwijkend gedrag kan dat duiden op posttrauma tische stress. Misschien heeft zo'n kind iets gezien. Dan on dernemen we actie." De etalages van de modewinkels zijn zonder uitzondering kleurig, met pastel- en primaire kleuren, met veel wit en denimblauw. Met kledingstukken met bloemetjes, maar vooral ook met veel variatie. Versieren mag weer, sieraden en accessoires ook. Het nieuwe modebeeld is moeilijk onder één noemer te vangen. Want werkelijk alles wat de afgelopen vijftig jaar op modegebied ooit aan de orde is geweest, is weer terug te vinden. Vandaag bij deze krant de bijlage Mode. Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Co Adriaanse gaat voor drie jaar naar Ajax amsterdam anp De spelersgroep van Ajax heeft gisteren via teletekst moeten vernemen dat Co Adriaanse vanaf volgend seizoen hun nieuwe trainer is. „Ajax is een beursgenoteerd bedrijf en daar om moesten we het op die ma nier horen", stelde Jan van Halst. Adriaanse is volgens de speler een vakman. De huidige trainer van Wil lem ll wordt met ingang van 1 juli de nieuwe technisch direc teur van de Ajacieden. Hij volgt de vorige week ontslagen Jan Wouters op. De 52-jarige Am sterdammer, die tussen 1992 en '97 actief was als directeur op leidingen van Ajax, tekende gis teravond een 3-jarig contract. Voorletters: Adres: Poetcode: Plaats: Telefoonnummer: e twee weken betaal Ik Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad OK WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In eon envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of t www.leldschdagblad.n "7 12141 11 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1