Meer agenten bij jeugdsociëteit 't Farm! 'Appartementencomplexen in plaats van Een jaar cel geëist tegen verdachte brand Kompas Eis 25 maanden cel voor cocaïnesmokki Wielershirt Hennie Kuip© cl De beste boerenkaas komt uit Hoogmade DINSDAG 28 MAART 2000 Minister Pronk op 5 april in Alphen alphen aan den run Minister Pronk komt naar Alphen. Op woensdag 5 april debatteert de minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu over de kwaliteit van de samen leving in de 21ste eeuw. Hij doet dat op uitnodiging van de Jon ge Socialisten in de PvdA, afdeling Het Groene Hart. Zij nodigen als discussiepartners ook het WD Tweede Kamerlid Klein Mo lenkamp uit en K. Kuipers van De Groenen en de NJMO (Natio nale Jongerenraad voor Milieu en Ontwikkeling). Zij bespreken welke gevolgen de economische groei heeft op het milieu en de maatschappij. Bijvoorbeeld een toenemende consumptie en een grotere kloof tussen arm en rijk. De discussie-avond is in hotel Toor en begint om 20.00 uur. Geïnteresseerden zijn wel kom. Groep stal ook trui in Leimuiden leimuiden Vijf mannen en twee vrouwen hebben zaterdagmid dag niet alleen geld gestolen uit een woonhuis boven restaurant de Chinese Muur in Leimuiden. Kort daarvoor bezochten ze een kledingboetiek aan het Dorpsplein waar ze in elk geval een trui stalen. Dat maakte de politie vanochtend bekend. Even na vijf uur stonden een man en een vrouw voor de deur van de boetiek. De winkel was juist gesloten, maar ze wisten de ver koopster over te halen om de deur voor ze open te doen. Plotse ling kwamen nog vijf mensen de boetiek binnen. De allen in het zwart geklede mensen pakten allemaal kledingstukken. De ver koopster sommeerde ze onmiddellijk naai' buiten te gaan. Ze bleken in elk geval een trui te hebben meegenomen. De groep vertrok vervolgens naar het restaurant. Ze leidden het personeel af, terwijl een lid van de groep boven in de woning geld stal. Vrouw beroofd van fiets alphen aan den run Een 38-jarige vrouw uit Alphen heeft gister middag op het Dijkslootpad onder bedreiging van een steekwa pen haar fiets moeten afstaan. Twee jongens hielden haar om streeks vier uur staande. 'Rond sluitingstijd snel inspringen op overlast' De politie stelt meer agenten beschikbaar voor de wijk rond jeugdsociëteit 't Farm in Oude Wetering. Als de soos op vrijdag- en zaterdagavond tussen 3.00 en 4.00 uur dichtgaat, zijn er agenten in de buurt die bij extreme overlast snel bij de soos aan de Weteringlaan kunnen zijn. Morgen wordt het nieuwe plan in een teamoverleg van de politie Alkemade besproken, maar teamchef H. van der Veek verwacht dat het doorgaat. oude wetering nu op wacht staan in de Wete- janneke de jonge ringlaan. „Je kunt wel zeggen dat we de hele avond toezicht Van der Veek benadrukt dat het gaan houden, maar daarvoor is niet gaat om agenten die conti- geen capaciteit. Wel willen we rond sluitingstijd snel kunnen inspringen op overlast. Het moet niet zo zijn dat de dienst doende agenten dan net naar bijvoorbeeld Leiderdorp zijn vertrokken", aldus Van der Veek. In het gebied tussen de Wete ringlaan en de Meerkreuk kiest de politie voor een zogeheten 'integrale aanpak'. Dat houdt in dat zowel bewoners als 't Farm, de gemeente en de politie het probleem van baldadige jonge ren te lijf gaan. Van der Veek vindt dat de jeugdsoos er al ge noeg aan doet. Sinds vorige zo mer staan er uitsmijters bij de deur en de soos weert sinds kort jeugd onder de 16 jaar. Bo vendien organiseerde 't Farm vier weken geleden op eigen initiatief een gespreksavond waarop bewoners hun hart konden luchten. In het nieuwe plan van de politie zijn vooral taken wegge legd voor politie en bewoners. Aspecten van het buurtpreven tieproject, bekend van de bord jes waarop buren hand in hand staan, kunnen daarbij worden gebruikt. Van der Veek: „Buurt preventie is gericht op comple te veiligheid, van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. Hier gaat het alleen om de vrijdag en zaterdagavond." Binnenkort kunnen bewoners hun klachten snel bij een meldpunt neerleg gen. „Zo kunnen we bepaalde ongeregeldheden vroegtijdig signaleren." Of omwonenden van 't Farm mogen gaan pos ten, weet Van der Veek nog niet. „Dat vind ik moeilijk. Wij zijn er niet voor dat mensen met honkbalknuppels de buurt gaan bewaken." De meldingen van overlast in de wijk rond de jeugdsoos zijn het afgelopen halfjaar flink genomen. Sinds vorige z<iai komen er in het weekq steeds meer jongeren Farm af. „350 Man is wel even wa ders dan 100. Dan loopt eiERl ook veel meer volk op sti aldus Van der Veek. Hij wacht dan ook niet dat de straks niets meer merkt v Farm. „Die disco staat er nu maal en zoiets hoort in d menleving. De overlast mo tl leen terug naar een accep nieuwveen/den haag marieta kroft De 21-jarige man uit Nieuw- veen zou begin dit jaar bij de plaatselijke brandweer gaan. „Ik hoopte dat ik zo aan mijn trekken zou komen", zei hij gis teren bij de Haagse rechtbank. Zo ver kwam het nooit. In de cember werd hij opgepakt op verdenking van dertien bran den en/of vernielingen de afge lopen twee jaar in zijn voorma lige woonplaats Gorredijk, maar vooral in de omgeving van Nieuwveen en Ter Aar. De grootste brand die hij zou heb ben gesticht was die in basis school Het Kompas in Ter Aar. Dit gebouw werd in de nacht van 12 op 13 april vorig jaar he lemaal verwoest. Verder ging het om pallets en containers die hij met een aansteker in de fik stak. Ook stond hij gisteren te recht op verdenking van op lichting van een verstandelijk gehandicapte man uit Gorredijk voor een bedrag van bijna 2000 gulden. De verdachte draaide er niet omheen. Ruiterlijk gaf hij alle verwoestingen met een totale schade van drie miljoen gulden toe. „Ik wil schoon schip ma ken", zei de Nieuwvener met vaste stem. „Ik wil worden be handeld, zodat ik daarna een normaal leven kan gaan leiden. Ik ben jong en moet nog zestig jaar mee." Officier van justitie E. Vos eiste een celstraf van een jaar en TBS met dwangverple ging. Bovendien vindt ze dat de verdachte moet opdraaien voor de schade die de opgelichte man uit Gorredijk heeft gele den. Uit rapporten van de psychi ater en de psycholoog bleek dat de verdachte ernstig psychia trisch ziek was. Hij zou een nar cistische persoonlijkheidsstoor nis en een ziekelijke fantasie vertonen. Ook zou hij ziektes verzinnen om aandacht te krij gen. Ten tijde van de vernielin gen en brandstichtingen was hij verminderd toerekeningsvat baar. De kans op herhaling achtten beide deskundigen aanwezig. In tegenstelling tot de psychiater adviseerde de psycholoog een gedwongen be handeling. De psychiater vond een voorwaardelijke straf en twee jaar toezicht door de re classering voldoende. Vanwege de verschillen overwoog rechter F. Quadekker de verdachte op nieuw te laten onderzoeken. Het zou dan om een klinische observatie gaan in het Pieter Baancentrum. Raadsman R. de Vries was het daar niet mee eens, omdat mensen die daar worden on derzocht bijna altijd een TBS- advies krijgen. TBS vond hij te ver gaan omdat zijn cliënt geen gevaar voor mensen is geweest. Hij wilde een voorwaardelijke straf en een vorm van ambu lante hulpverlening. Volgens hem was zijn cliënt al genoeg gestraft met zijn nu al drie maanden durende verblijf in het Huis van Bewaring in Leeu warden, het verlies van zijn baan als kok en het einde van zijn relatie. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. alphen aan den run/den haag marieta kroft Vijfentwintig maanden pnvoor- waardelijke celstraf heeft offi cier van justitie E. Vos gisteren bij de Haagse rechtbank geëist tegen een 25-jarige Alphenaar. De man wordt ervan verdacht twee kilo cocaïne Nederland te hebben ingevoerd. Ook zou hij zijn paspoort als vermist heb ben opgegeven terwijl dat bij hem in huis lag. De verdachte, die tijdens de behandeling van zijn zaak uitvoerig de vloer be studeerde, ontkende. De douane onderschepte op 20 december vorig jaar een voor de Alphenaar bestemd pakje met twee kilo drugs. Op vier gram na werd alles eruit gehaald. De volgende dag gaf een als bezorger vermomde po litieman het pakje af. De Alphe naar tekende. Andere agenten observeerden hem op honderd meter afstand. Voor de politie waren er voldoende aanwijzin gen om hem korte tijd later te arresteren. Sindsdien zit h r veronderstelling dat er ij jev pakje geld zat, dat was bes gre voor zijn vriend die een had in Amsterdam. Omd caféhouder failliet was, zt n het geld op het adres van i phenaar laten bezorgen, was bang dat het anders i slag zou worden genot ss£t verklaarde de verdachte, paspoort was hij kwijt gew n e De officier van justitie ginhi de 'geen snars' van de v eft ring van de verdachte. „1 m< dat wij denken dat hij do uzi naïef is geweest." De raads c ontkende dat zijn cliënt eer liegen. Hij vpnd dat de ri bij hem hooguit mocht verdi van zijdelingse betrokkei zonder dat er opzet in he was. Volgens de raadsma het zijn cliënt niet aan te nen dat hij een nieuw pas had aangevraagd. De ri doet over twee weken spraak. Op de kaasboerderij Meerhof in Hoogmade is het feest. Het echtpaar Van der Meer, hier bezig in de kaasmakerij, maakt de beste boerenkaas van rtfi nilHpkprk^P VPllllrwi Nederland, zo heeft een deskundige jury vanmiddag bekend gemaakt op de vakbeurs voor kaas en delicatessen in Houten, foto henkbouwman "JJ IVUUUCIVvl IVöV iVCl IV t C-llli koudekerk aan den run houten saskia stoelinga De beste boerenkaas komt uit Hoogmade. Dat predikaat is vanmiddag voor een jaar toegekend aan de gele wagenwielen van de kaasboerderij Meerhof aan de Doespolder- kade. Het geheim volgens kaasboerin Van der Meer: de groeizame veenweide en haar mannen (vader en zoon) die de koeien het juiste voer hebben gegegeven. De afgelo pen maanden zijn de boerenkazen van de maatschap Van der Meer op alle mogelijke manieren onder de loep genomen. Niet al leen door een deskundige jury, maar ook door consumenten. En wat bleek? De geur, de smaak, het uiterlijk, de consistentie wa ren onbetwist beter dan die van de andere vier genomineerde kaasmakers uit Koeken- gen, Lekkerkerk, Nieuwerbrug en Vlist. Bij de kwaliteitsprijs Boerenkaas die voor de twaalfde keer is uitgereikt tijdens de vak beurs voor Kaas en Delicatessen in het Ex- pocentrein Houten hoort een fraaie bokaal in de vorm van een kaas. Maar wat voor de zelfkazende familie van der Meer meer telt is de eer en de bekendheid. Drie keer eer der behoorden ze tot de vijf beste van Ne derland. In 1997 werden ze zelfs tweede. „Dit is heel mooi. Ik was zo zenuwachtig de dagen ervoor", bekent moeder Van der Meer. Van huis uit kon zij nog geen halve kaas maken „Ik heb het vak geleerd van mijn schoonmoeder, die 36 jaar zomers en 's winters daarmee bezig was. Op onze boerderij wordt nu al 70 jaar kaas gemaakt. Mijn man en ik staan elke ochtend op de zelfde tijd in de kaasmakerij. Tot half twaalf zijn we bezig met het rijpen en roeren. Dan plannen we niets. Dat kan ook niet, want anders komt de continuïteit in gevaar. Ik ben ook zo blij voor mijn zoon. Hij doet de koeien. Zonder koeien en melk doen we als zelfkazers namelijk niets." „De winnende kaasboerin heeft volko men gelijk", zegt Aad Vemooij van de com missie Kwaliteitsprijs Boerenkaas, die net mooie woorden heeft gesproken over de Hoogmadese lekkernij. „Boerenkaas moet afkomstig zijn van melk van het eigen be drijf. De kaas heeft een volle smaak, omdat de melk direct van de koe wordt gebruikt. De smaak kan dus per boerderij verschil len, want alle kaasmakers hebben zo hun eigen receptuur." Ruim tachtig zelfkazers uit heel Neder land hadden kazen ingezonden voor deze competitie. Om bij de laatste vijf te komen moesten de kazen hoge scores halen. Wat de hoogste prijs voor het verdere leven van Van der Meer betekent, weten ze nog niet. „Hard werken, want iedereen wil nu toch onze kaas hebben?" De veiling voor de opknapbeurt van de hervormde kerk in Kou dekerk belooft een langdurige aangelegenheid te worden. Nu al zijn 243 voorwerpen, produc ten en diensten beschikbaar ge steld voor de veiling, die zater dag om 20.00 uur begint. Be langstellenden kunnen in het multifunctioneel centrum De Ridderhof onder meer bieden op een oud wielershirt met handtekening van Hennie Kui per, koffie met gebak voor vier personen bij burgemeester Boelen thuis, diverse waarde volle schilderijen, een schoon- heidsbehandelingspakket ter waarde van 500 gulden of een koe. Voor het onderhoud aan de monumentale hervormde kerk aan de Dorpsstraat is nog onge veer 185.000 gulden nodig. Naast de veiling is er zatftRD avond ook een loterij. Df zend loten, die honderd per stuk kosten, zijn no uitverkocht. Tot zaterda dag 15.00 uur zijn de loingf koop. „Natuurlijk kopen sen sneller en gemald een lootje van een rijk der", zegt commissielid Lekx. „Maar de kans (hul hoofprijs, een Ford Ka ter de van 20.000 gulden, is enkele loterij zo groot." Voor burgemeester I nge zaterdagavond de veiling eel opent, is er vanaf 19.1 tijd om de uitgestalde waar te bekijken. De tr van de loten onder leidiifa di notaris is om 22.30 uur. sen die slecht ter been zij nen contact opnemen m Hogenes (071-3413114) Lekx (071-3412976) om te regelen. 'P it< nu: bre Directeur Rozendom heeft ambitieuze plannen voor zorgverlening in Nieuwkoop Ouderen, lichamelijke gehandicapten, psychiatrische patiënten, verstandelijke gehandicapten zitten in een Pools ver zorgingshuis allemaal bij elkaar. „Het is door een gebrek aan geld uit nood gebo ren", erkent Jan Rozendom, directeur van de zorgcentra Het Koetshuis en Aar en Amstel in Nieuwkoop en Woudsoord in Woubrugge. „Maar het kan goed. De lamme helpt de blinde." In Nederland moet zoiets ook kunnen, vindt Rozen dom. Hij heeft dan ook ambitieuze plan nen voor de ouderenzorg in vooral Nieuwkoop, al zijn ook Liemeer en Ja- cobswoude in beeld. De Stichting Wije en Woudwetering waaronder de drie zorg centra vallen, meldde het project aan bij het ministerie van volksgezondheid, wel zijn en sport als voorbeeld voor de hele Rijnstreek. nieuwkoop marieta kroft Dat er iets moet gebeuren met de twee verzorgingshuizen in Nieuwkoop, staat vast. Twintig jaar geleden werden ze ge bouwd voor vooral mobiele ouderen. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de gangen en de deuren die voor een rolstoelgebruiker te smal zijn. Iemand in zijn eigen kamer op het toilet helpen is onmogelijk. Ze zijn zo smal, dat er geen twee mensen tegelijk in kunnen. En dus wordt zo'n bewoner in de huiskamer op de postoel gezet. Het pro bleem is er overal in Nederland, zegt Ro zendom. Voor de verbouwing van de ka mers voelt hij niet veel. Dat is duurder en minder effectief. De twee Nieuwkoopse zorgcentra met plaats voor 118 zorgbehoeftige bejaarden gaan dan ook plat, als Rozendom zijn I1II1 plannen kan verwezenlijken. Daarvoor in de plaats komen honderd appartementen waarvan het grootste deel in de gemeente Nieuwkoop. Maar ook in dorpen om Nieuwkoop heen kunnen ze komen. „We willen laten zien dat we in alle kleine ker nen zorg kunnen verlenen." De appartementen komen in groepjes bij elkaar. Bij elke cluster komt een verpleegu- nit, vanwaar de zorg die nodig is, kan wor den verleend. Ook komt er een diensten centrum bij voor vermaak en ontspanning. Waarom iemand hulp nodig heeft is niet belangrijk. „Het maakt voor een verzorg ster toch niets uit of zij een hoogbejaarde helpt of iemand met een verstandelijke handicap?" Wonen in een gewoon huis, zij het met aanpassingen, blijft zo voor ieder een mogelijk. Gebroken gezinnen zijn ver leden tijd. Als er iemand in'het gezin hulp nodig heeft, zou het hele gezin er kunnen wonen. Nu is dat wel anders. „Iemand die op dit moment dit zorgcentrum binnenkomt, moet 65-plusser zijn en van alles manke ren. Hij weet ook dat hij hier dood gaat: hij komt hier aan de voorkant naar binnen en gaat er aan de achterkant weer uit. Een maal hier, kan hij nooit meer koken of wassen terwijl hij dat misschien wel zou willen en kunnen. De kamers zijn er im mers niet op ingericht." Rozendom, sinds anderhalf jaar directeur van de drie zorgcentra in de Rijnstreek, wil over vijfjaar de sleutels voor de apparte menten overhandigen. Dan heeft hij nog drie jaar over voordat hij met pensioen gaat en kan hij dus nog een andere klus opknappen. Zover is het echter nog niet. Hij is optimis tisch, maar moet nog vele hobbels nemen. Zo is er het probleem van het kleine aantal huizen dat een gemeente in het Groene Hart mag bouwen. Toestemming voor de bouw van honderd appartementen heb ben de gemeenten al helemaal niet. Ro zendom noemt het 'een leuk probleem'. „We gaan de strijd aan met de overheid. We leveren immers twee verzorgingshui zen in." Verder zijn er nog de vele samenwerkings verbanden die gestalte moeten krijgen. De directeur noemt bijvoorbeeld de samen werking met de thuiszorg, de gemeenti de woningcorporaties, Huize Ursula instelling voor mensen met een verstal lijke handicap in Nieuwveen). De plek de appartementen verdient aandacht. „Belangrijk is dat de appartementen o een centrale plek dicht bij de voorzieni gen komen. Mensen willen wat zien \i hun huis. Jij en ik vinden het prachtig naar een weiland met koeien en schap te kijken. Maar zij, mensen die de hele weinig meemaken, zien liever drukke gen." Ook is er met de overheid, behalve ovtj,( toestemming voor huizenbouw, nog robbertje te vechten. „Hoe doorbreek subsidiestromen? Nu is er voor elke vc van zorg een apart potje. Die muren n ten worden afgebroken. De overheid geld moeten geven zonder erbij te zef waaraan het moet worden besteed." om is het project als voorbeeld voor d le Rijnstreek aangemeld bij het minist van VWS. „Zo'n project trekt eerder dacht van het ministerie als het iets re naals is dan als het alleen de gemeent Nieuwkoop betreft." Over de financiering van het ambitieu'1 project maakt Rozendom zich geen z( gen. Hij schat de totale kosten op ruw 40 miljoen gulden. De hand ophoude de overheid hoeft hij niet. Het overgrfl deel nemen de Woningcorporatie De Woonplaats uit Groenlo en de Wonin stichting Nieuwkoop voor hun rekenii En de kosten voor het verlenen van d< zorg? Die gaan omlaag, voorspelt dom. Hij pakt een pen en blocnote en slaat aan het rekenen om zijn bewerii1 onderbouwen. De directeur vergelijkt plan voor zorgvernieuwing met de staande situatie in zijn geliefde Polen: „Ook dit is een plan dat uit nood is ren én goed kan uitpakken." ai Wgt

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18