Felle kritiek op verkeersbeleid Stormloop op luxe appartementen Zendingshuis 'Warmond mist deskundigheid voor ontwikkelen Koudenhoorn' Regio wil meedelen in 'buit rekeningrijden' Regio ie: i Grootaarts verlaat iiiderdorpse politiek Uitslaande brand ISDAG 28 MAART 2000 ectificatie bedrijfsleider Voorschoten orschotenHet bericht dat vorige week woensdag op deze na stond onder de kop 'Nieuwe bedrijfsleider Voorschoten', vatte foutieve informatie. Door een misverstand is een voor- ilige bedrijfsleider van de gemeente Voorschoten in verband jracht met een klacht van de Gevulei. Toen dit conflict speel- was de betreffende ambtenaar echter al enkele maanden niet er in dienst bij de gemeente Voorschoten. Hikerhof mag desgewenst uitbreiden rdorp Bewoners van de Jonkerhof in Leiderdorp mogen huis verhogen, als ze dat willen. Dat heeft de gemeenteraad a 2 teren besloten. Burgemeester en wethouders hadden deze alvi (gelijkheid geschrapt in het nieuwe bestemmingsplan, nadat iwonenden protesteerden. De bewoners van de Jonkerhof »en f waren te laat met een eigen reactie. In navolging van arjj tenLinks, dat met een motie zwaaide, stelden de raadsfrac- i stuk voor stuk dat de uitbreidingsmogelijkheid in ere moest rden hersteld. Het college boog voor deze overmacht. irdi ejeinig enthousiasme voor 'trouwstal' terwoude Het idee om een voormalige stal in Zoeterwoude 59" i te wijzen als trouwzaal vindt geen luide bijval van de Zoe- i n ivoudse politiek. Hoewel een meerderheid van de fracties gis- ivond instemde met het plan, hebben Progressief Zoeter- nhi ude en het CDA hun twijfels over de gekozen locatie. De stal, ;n bij een boerderij aan de Noordbuurtseweg 2 hoort, zou te ,ni inig 'uitstraling' hebben. De boerderij is begin vorige eeuw ouwd. De WD stemde tegen het plan. De ruimte is volgens k Jiberalen 'niet karakteristiek genoeg'. 9C!ief doet zich voor als rechercheur n stgeest Een 80-jarige Oegstgeestse werd gisteren niet alleen slachtoffer van een tasjesroof, maar ook bijna van oplich- danDe vrouw werd rond zes uur 's avonds op de Trompen- )S0l g beroofd van haar tas met daarin een klein geldbedrag en zoon bankpas. Eenmaal thuis kreeg de vrouw een telefoontje van man die zich voordeed als rechercheur. Hij probeerde op manier haar pincode los te peuteren. De Oegstgeestse ging 5e")ntroles bestrijdingsmiddelen troleerd op de aanwezigheid van bestrijdingsmiddelen. Bij bedrijven vond de politie in totaal dertien bestrijdingsmid- :n die over de houdbaarheidsdatum heen waren. Alle vond- zijn vernietigd. )orp afke van der toolen hel, schoten De politie heeft gisteren vijf groenbedrijven ge- oegstgeest peter blok De 48 luxe appartementen die in en naast het voormalige Zendingshuis aan de Leidsestraatweg 11 in Oegstgeest worden gebouwd, zijn bijzonder in trek. Vijfhonderd mensen hebben inmiddels informatie en brochures aangevraagd voor de huizen die in prijs variëren van 840.000 gulden tot ruim twee miljoen. Ruim dertig mensen heb ben zich al, nog voordat de officiële verkoop be gon, als potentiële kopers bij makelaardij Oranje uit Den Haag gemeld. „Gezien de drukbezochte open dagen die we het afgelopen weekeinde in het Zendingshuis hebben gehouden denk ik dat deze week nog veel inschrijfformulieren onze kant opkomen", zegt directeur T. van Duyl van het makelaarskantoor. De 'vroege vogels' hebben volgens Van Duyl geen streepje voor. „De woningen worden ver loot. Dat gaat precies volgens de regels die in de Leidse regio gelden." Dat houdt in dat huurders die een huis achterlaten dat hen maandelijks maximaal 560 gulden kost de eerste keus heb ben. Daarna volgen huurders met een huis met een maximale huur van 1070 gulden. Vervolgens zijn inwoners van de Leidse regio aan de beurt. Mensen van buiten de regio hebben de minste kans op een van de 48 appartementen. Zij zijn bij de loting pas als laatste aan de beurt. De loting voor de appartementen, die tussen de 110 en 225 vierkante meter groot zijn, wordt op woensdagmiddag 19 april gehouden. Notaris Vermeulen verricht om 14.00 uur in hotel Het Witte Huis in het Wilhelminapark de trekking. „Ik verwacht dat alles heel vlot verloopt", zegt commercieel directeur J. Roeten van het Maars- sens Bouwbedrijf, dat het appartementencom plex ontwikkelt en bouwt. „De animo voor deze huizen is enorm. Ik ben bang dat we veel mensen moeten teleurstellen." Het Maarssens Bouwbedrijf heeft het park rondom het Zendingshuis inmiddels omgedoopt tot Parck Kerckewerve. Die naam heeft volgens wethouder Van Eisen (Progressief Oegstgeest) van ruimtelijke ordening geen eeuwigheidswaar de. „Het park krijgt de naam Hendrik Kraemer- park. Dat hebben wij in het college van burge meester en wethouders besloten." Kraemer was de grote motor achter de Oegstgeestse zendings activiteiten. „Daarom past zijn naam veel beter bij deze locatie", verklaart Van Eisen. Kerckewerve is volgens Van Eisen sowieso fout gekozen. „Dat is de naam van een van de voor malige buurtschappen van waaruit Oegstgeest is opgebouwd. Kerckewerve lag nota bene hele maal aan de andere kant van het dorp." Raketje' is weg. D66'er Ed [aarts nam gisteren na tien fscheid als raadslid in Lei- irp. Hij werd gisteren aan 'eind van de raadsvergade- door wethouder Kolman, :n grieperige burgemees- [onnevylle verving, ge- 1 als smaakmaker van het elijke politieke debat, kleurrijke figuur. Niet zei- spraakmakend, zelden doos en soms een spraak- 0lfval", aldus de loco-burge- !er, die beschreef hoe de n op i >rnt e sa strut ar is Ed Grootaarts raadslid daa st- '.CHIEFFOTO HENK BOUWMAN D66'er soms 'als een raket' van uit een ontspannen zithouding naar voren kon schieten om het woord te nemen.' Kortom, een ras-debater die in zijn enthousiasme volgens Kolman wel eens te ver ging. „De democratie was zo'n on derwerp waar je af en toe over doordraafde. Soms zozeer dat je collega-raadsleden er hele maal niks meer van begrepen." Maar: „We zullen je humor en felheid in het debat missen." Grootaarts vertrekt omdat hij door de politie Haaglanden in Brussel is gedetacheerd. Een paar maanden geleden al legde hij zijn fractie voorzitterschap neer, dat hij al die tijd in de raad heeft bekleed. In zijn laat ste spreekbeurt in de raadszaal zag Grootaarts ervan af 'om Lei derdorp voor het laatst te waar schuwen'. Slechts één affaire in zijn «politieke loopbaan memo reerde hij: die van (vermeende) fraude onder de ambtenarij, waarbij enkele ontslagen vielen maar niemand door de rechter werd veroordeeld. .Achteraf was dat een zeepbel", zei Grootaarts gisteren. „Opportu nisme, angst en onkunde heb ben toen geregeerd. Dat was voor mij de moeilijkste periode. Ik heb goede mensen kapot ge maakt zien worden, zonder dat hen iets te verwijten was. Dat vind ik nog steeds moeilijk te verkroppen." oegstgeest Een uitslaande brand heeft vanmor gen voor tonnen schade aangericht in dames schoenenzaak Carel van der Meer in de De Kem- penaerstraat in Oegstgeest Het vuur verwoestte de zolder en de bedrijfskeuken aan de achterzijde van het pand. De winkelruimte en de kantoor ruimte op de eerste verdieping liepen flinke wa terschade op. In het pand was niemand aanwezig op het mo ment dat het vuur zich verspreidde. Een woord voerder van de brandweer kon vanmorgen niet zeggen wat de brand heeft veroorzaakt. De brandweer haalde in het naastgelegen pand, van Queen Anne Damesmode, drie bewo ners uit de bovenwoning. Het vuur richtte ook daar flinke schade aan het dak aan. Er raakte nie mand gewond. Om kwart over acht had de brandweer het vuur onder controle. De brandweer rukte om half acht met twee wa gens uit, nadat een ondernemer aan de overkant de brand had gemeld. Hij consteerde een flinke rookontwikkeling op het dak en zag dat de win kelruiten aan de voorkant zwartgeblakerd waren. Eigenaar Van der Meer stond vanmorgen aan geslagen voor zijn etalage. In de winkelruimte dreef de hele collectie damesschoenen in het rond. Van der Meer toonde zich niettemin opge lucht dat het vuur niet de voorraadruimte heeft bereikt. Het zag er vanmorgen naar uit dat ook de computers en de administratie zijn gered. FOTO HIELCO KUIPERS Samenwerkingsverband kritiseert eigen functioneren oegstgeest peter blok Zes gemeenten in de Leidse regio zijn ontevreden over hun samenwerking op het gebied van verkeer en ver voer. Vooral Leiden en Oegstgeest willen meer investe ren in de 'gemeenschappelijke belangen'. Met name bij de verdere ontwikkeling en de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn moeten Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Zoeterwou de, Voorschoten en Alkemade de krachten bundelen. Daarvoor pleitten de verkeerswethouders van beide ge meenten gisteren tijdens een vergadering van samen werkingsorgaan verkeer en vervoer Leidse regio. straks wel mee van die nieuwe en snelle openbaar vervoer-ver- binding. Ze moeten in mijn ogen dus meebetalen." Van Eisen vindt dat de tracé keuze voor de Rijn Gouwe Lijn eerder bekend moet zijn dan 'ergens in 2001', nadat er een zogeheten 'milieueffectrappor tage' is gepresenteerd. „Dat is veel te laat. Wij willen hier in Oegstgeest graag verder gaan met het ontwikkelen van bedrij venterrein Rijnfront, maar dat kap niet zolang de knoop over de tracékeuze niet is doorge hakt. Alles staat of valt met die Rijn Gouwe Lijn. Daarom is wat ons betreft haast geboden. Bo vendien wordt dit jaar door mi nister Pronk de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening opge steld. Het zou toch aardig zijn als wij daarvoor adequate en actuele gegevens zouden kun nen leveren." Van Eisen stelde voor mas saal, via het samenwerkingsor gaan Leidse regio, aan te drin gen op een snelle tracékeuze en De samenwerkende gemeenten beperken zich te veel tot mooie woorden en intenties, vinden de verkeerswethouder van Lei den en Oegstgeest, Van Rij en Van Eisen. Het samenwerkings orgaan verkeer en vervoer Leid se regio kraakte gistermiddag een kritische noot over zijn ei gen functioneren en 'veroor deelde' zichzelf tot aanmerke lijk meer dadendrang. Ook moeten de regiogemeenten meer contact zoeken met het samenwerkingsorgaan Duin en Bollenstreek (SDB). Van Rij ergert zich er vooral aan dat zijn buurgemeenten straks wel de lusten, maar niet de huidige lasten van de toe komstige sneltram van Alphen via Leiden naar Katwijk en Noordwijk willen. „Wij betalen jaarlijks 160.000 gulden aan voorbereidingskosten voor de Rijn Gouwe Lijn, terwijl de ove rige gemeenten de beurs geslo ten houden. Maar zij profiteren bovendien geld beschikbaar te stellen voor de Rijn Gouwe Lijn. „We moeten de provincie nu eens laten zien dat het ons ernst is. We moeten daarom een politiek signaal afgeven." Het bestuur kon zich daarin vinden. Verder was er de veelgehoor de kritiek - onder anderen van het Leidse raadslid Van der Veen en zijn Leiderdorpse col lega MacGillavry - dat het sa menwerkingsorgaan tot op he den veel te vrijblijvend is. .Alles mag en niets moet." Voorzitter Draijer, wethouder verkeer in Voorschoten, vond dat die tijd nu wel voorbij was. „De samen werking tussen de zes gemeen ten kan en mag niet langer vrij blijvend zijn." Van der Veen noemde het een slecht voorbeeld dat er nu nog geen regionaal parkeerbe leid is, nadat daar al in 1998 een eerste aanzet toe is gegeven. „Er moeten zelfs nu nog twee drie gemeenten hun standpun ten hiervoor kenbaar maken. De snelheid is dus ver te zoe ken." Van Rij vroeg zich hardop af of het regionale verkeers- en vervoersplan in de huidige re geerperiode tot 2002 nog het le venslicht ziet. „Daar zit ook al zo weinig schot in. Wij zitten hier vaak inhoudelijk niet op één lijn. Dan vraag je je weieens af of deze bijeenkomsten nog wel zin hebben." oegstgeest peter blok De zes gemeenten (Leiden, Leiderdorp, Oegst geest, Zoeterwoude, Voorschoten en Alkemade) in de Leidse regio willen meedelen in de buit van Den Haag en Amsterdam als in die twee steden rekeningrijden wordt ingevoerd. Zij hebben dat de provincie, het ministerie van verkeer en wa terstaat en de regio Haaglanden inmiddels per brief laten weten. De grote steden krijgen ter compensatie voor het rekeningrijden van minis ter Netelenbos (verkeer en waterstaat) miljoenen guldens. Dat is unfair, vindt de Leidse regio, die zelf slachtoffer wordt van het rekeningrijden. „Wij willen ook een deel van dat bedrag", zei de Voorschotense voorzitter Draijer van het samen werkingsorgaan verkeer en vervoer Leidse regio. Dat geld kan de regio steken in maatregelen om het sluipverkeer te verminderen, vindt Draij er. Een deel van de 'buit van het rekeningrijden' is volgens hem ook geschikt voor verbetering van NS-stations en aanleg van de Rijn Gouwe Lijn, de sneltramverbinding tussen Alphen via Leiden naar Katwijk en Noordwijk. Waarnemend secretaris C. Neefjes van Warmond verdedigt inschakelen extern adviseur warmond judy nihof Ribtruitje, 100% zijde, boothals, met 3/4 mouw, vele modekleuren, maat S t/m XL, van 89, V-hals, met korte mouw (niet afgebeeld), van 79,95 voor 59,- r 69,- De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf Warmond kan voor het ontwik kelen van recreatieve voorzie ningen op zowel het eiland Koudenhoorn als op andere plekken in het dorp niet om het inschakelen van een extern des kundige heen. „Wil je tot een gedegen aanpak komen, dan moet je een extern bureau in huren", zegt waarnemend se cretaris en algemeen adviseur van de gemeente, C. Neefjes. „Het heeft te maken met een bepaalde deskundigheid die je als gemeente gewoon niet hebt. Stel dat je bijvoorbeeld elders op Koudenhoorn - dat een zandwinplas is geweest - een strand wilt maken, dan moet de ondergrond daarvoor wel ge schikt zijn. Om dat te beoorde len heb je een deskundige no dig. Wellicht dat zo'n bureau ook weer andere inzichten heeft die je kunt gebruiken." Volgens Neefjes speelt ook mee dat Warmond niet genoeg ambtenaren in huis heeft om De paardenwei op Koudenhoom gaat mogelijk weg. een recreatieplan te maken. „We zijn al met een aantal grote projecten bezig, zoals het soci aal cultureel centrum en de kop van de Dorpsstraat. Wil je er enige snelheid in houden, dan moet je deskundigheid van bui ten halen." Het duurt nog tot eind septem ber voordat de gemeente een deskundige kiest uit drie kandi daten: de Grontmij, BRO en Zandvoort Ordening Advies. „Ze hebben alle drie een speci alisme op het gebied van recre atie. We willen de komende FOTO MARK LAMERS maanden projecten van deze bureaus zien in Nederland en informatie over deze bureaus inwinnen bij andere gemeen ten", aldus Neefjes. Bij het maken van een recrea tieplan moet de externe des kundige zich baseren op variant 2 uit de 'startnotitie recreatieve ontwikkelingsmogelijkheden vinden burgemeester en wet houders. Het eiland Koudenhoorn wordt volgens deze variant toe gankelijk gemaakt voor auto's. Dat betekent dat de brug ver breed moet worden. Ook komt er vlak na de brug op het eiland een parkeerplaats met 75 vak ken. Verder dan dit punt mogen auto's niet rijden. Variant 2 gaat ook uit van meer aanlegplaat sen, een of meer zeilscholen, een jachthaven, horeca en een kleine camping. Voor de paar denwei en de volkstuinen is dan geen plek meer. Volgens Neefjes is helemaal nog niet ge zegd dat variant 2 volledig wer kelijkheid wordt. „Het kan zijn dat bepaalde elementen uit variant 2 afvallen en dat er elementen uit andere varianten voor in de plaats ko men. Misschien komen we zelfs wel tot een heel nieuw model." Recreatiewethouder Van de Aardweg is wegens vakantie niet bereikbaar voor commen-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17