De politie heeft het dit jaar druk, druk, druk Leiden Een schoenhak als wapen bij familieruzie Leiden Regio GERECHT INSDAG 28 MAART 2000 972 15 WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax; 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl ZUID CRONESTEIN Producten van de wedstrijden voor Bakken en Patis serie die ROC Leiden morgen houdt, worden van 14 tot 20 uur ten toongesteld in het gebouw aan de Lammenschanspark. Zo'n 175 deelnemers uit de regio laten naast hun technische kwaliteiten hun creativiteit zien op het gebied van brood, koek en gebak. Er zijn verschillende wedstrijdklassen. NOORD HOUTKWARTIER Het IVN houdt morgen voor de jeugd een zintui- genontdektocht in de Leidse Hout. Hoe vind je geblinddoekt je weg door het bos? Van 13.30 tot 15 uur kan de jeugd dat voor één gulden ervaren in het Koetshuis in de Leidse Hout. HOUTKWARTIER Kindertoneelclub Pats Power en muziekgroep Peppers geven drie theatervoorstellingen voor kinderen van 5 tot 12 jaar in theater 'De Ware Liefde' in het Visser 't Hooft Lyceum aan de Kagerstraat 1. Vrijdag presenteren ze om 19.30 uur 'Verha len die dwalen' over twee kinderen die in een geheimzinnig huis terechtkomen. De voorstelling wordt zondag 2 april (15 uur) en vrijdag 7 april (19.30 uur) herhaald. De toegangsprijs voor kinde ren is zes gulden en voor volwassenen acht gulden. MIDDEN PANCRAS Het Digitaal Lokaal in de Bibliotheek Leiden aan de Nieuwstraat 4 biedt jongeren van 12 tot en met 25 jaar de gelegen heid om op het net te surfen. Met een Internetpas kunnen ze gratis gebruik maken van alle computers in het Digitaal Lokaal. Tijdens de inlooptijden op dinsdag, donderdag en vrijdag van 15.15 tot 17.15 uur en maandag en woensdag van 19 tot 21 uur is er altijd een begeleider aanwezig om te helpen met vragen over internet. De kosten van een Internetpas bedragen vijf gulden. PIETERSWUK Het jaar 2000 is door de Verenigde Naties officieel uitgeroepen tot Het laar van de Vrede. Volgens de Theosofie is vre de meer dan het ontbreken van oorlog. Vrede is vóór alles harmo nie en harmonie begint in de mens zelf. Wereldwijde vrede is dus van ons afhankelijk. Over dit thema gaat de lezing die het Theoso fisch Genootschap vanavond vanaf 20.15 uur houdt in de Pieters kerk, ingang Kloksteeg 16. Vaiaaf 19.30 is de zaal open. Meer infor matie geeft J.B. Dirkmaat-Joosten, telefoon 3617417 of 5141787. PANCRAS Het Leids Filosofisch Café verzorgt vanavond een lezing door Roos de Jong met als onderwerp 'haperingen in het denken'. Deze lezing wordt gehouden in café-restaurant Einstein, Nieuwe Rijn 19, aanvang 20 uur. De toegang bedraagt tien gulden. ullenniumwisseling, Koninginnedag, bezoek Japanse keizer en EK-voetbal vergen veel van korps Hollands Midden je familie moet je het heb- Van je schoenhak zeker Dat bleek gisteren bij poli- chter K. Brunner. Voor zaten twee Leidse zussen erdenking van mishande van hun schoonzus op 23 1998 in Leiden, ens het slachtoffer ging zij :n ruzie met haar echtge- naar de buurvrouw, toen ie vrouwen, haar schóón- men, zag aankomen. Na een ït Le Idpartij met bedreigingen schik n ^et drietal te slaan en ;en zij de schoonzus aan haren. Ze stompten en 'd ;en haar in het gezicht, iat na de vrouw ook nog met ik van een schoen op haar d werd geslagen en werd lopt. Dat was althans de l van het slachtoffer, die er r meer een hoofdwond iverhield. udste zus (45) verklaarde r dat zij was gebeld over ilijke problemen van haar De zussen reden daarop hun schoonzus. Nadat de te zus had gevraagd wat er tebeurd, kreeg zij van de Ar te horen dat zij 'moest oprotten'. Haar hoofddoekje werd door de schoonzus van haar hoofd getrokken, waarna zij er achteraan dook. Omdat de vrouw vervolgens op haar afkwam, trok zij 'uit zelfverde diging' haar schoen uit om de schoonzus met de hak op het hoofd te slaan. De jongste van het tweetal (35) verklaarde dat zij haar zus bij de schoonzus afzette en vervol gens naar een parkeerplaats zocht. Eenmaal terug haalde zij de twee ruziënde vrouwen uit elkaar. Ze zei dat haar schoon zus was 'begonnen' en dat die een week later op de school van hun kinderen een zakmes had getrokken. Volgens de oudste had de vechtpartij overigens niets te maken met een woor denwisseling die zij weer een week eerder met de vrouw had. „Ze is kwaad op mij. Zij is ge scheiden en zegt dat ik mijn broer zit te op te stoken. Maar dat doe ik niet." Twee vrouwelijke getuigen ver klaarden tegenover de politie dat zij vier vrouwen rustig met elkaar zagen praten, totdat drie van hen opeens met de vierde gingen vechten. De zussen be streden dat: ze waren met zijn tweeën geweest. De derde zus verbleef in het buitenland. De schoonzus zou kwaad zijn op de vrouwen. „Ze wil onze broer op straat zetten en bevriend met ons worden. Maar mijn broer gaat in onze traditie voor", stelde de jongste. „Ik denk dat als we met zijn drieën waren geweest, ze dan niet meer had kunnen leven", voeg de de oudste daar aan toe. 'Dan hadden we haar doodgemaakt', hadden de vrouwen eerder al verklaard. De getuigen zouden door de schoonzus zijn 'verza meld'. Officier van justitie M. van der Plas ging uit van de aangifte en de getuigenverklaringen. Ze vond dat de vrouwen ook weg hadden kunnen gaan en hield er rekening mee dat ze niet eer der met justitie in aanraking waren geweest. Zij eiste voor beiden een geldboete van 750 gulden en twee maanden cel straf, waarvan één voorwaarde lijk. Advocaat G. Veldhuis vroeg zich af waarom een rechtszaak tegen het derde zusje was gese poneerd. „Dan is er blijkbaar twijfel over de getuigen." Die wilde hij dan ook laten oproe pen, want de zussen hadden er of met zijn drieën moeten zit ten of geen van allen. De offi cier verklaarde echter dat er 'een derde' bij de vechtpartij was betrokken, maar dat er geen bewijs was dat het om de derde zus ging. Volgens de advocaat wilden de vrouwen hun schoonzus juist beschermen tegen hun broer. Het aftrekken van het hoofd doekje was 'de ultieme beledi ging voor een vrouw in die ge meenschap'. De advocaat zag de schoen niet als 'wapen', maar als een 'vrij machteloos middel'. Hij wilde geen onvoor waardelijke straf voor de oudste en pleitte voor vrijspraak van de jongste omdat hij haar ver meende rol niet bewezen acht te. De rechter ging in dat laatste mee. Hij vond de getuigenver klaringen niet overtuigend. Mishandeling door de oudste zus achtte hij wel bewezen, hoewel hij onduidelijk vond wie er was begonnen. Omdat de vrouw ook geen strafblad had, hield hij het bij een voorwaar delijke boete van 750 gulden. Zelfverdediging vond hij 'niet aannemelijk'. CONNIE VAN UFFELEN LEIDEN - Vanochtend heeft de plantsoenendienst een begin gemaakt met de operatie 'Bomen verplaat sen'. Een groot aantal bomen aan het Stationsplein, ter hoogte van het busstation, moet verdwijnen in verband met de komst van de Schiphollijn. Op die plaats zal namelijk een nieuw perron worden ge bouwd. De bomen krijgen nu een plaatsje in de Doezastraat. Vanochtend arriveerden de eerste exempla ren. Aanvankelijk bestonden er bewaren bij de winkeliers tegen de soort, maar na overleg met het ge meentebestuur heeft men alsnog goedgekeurd dat de ontheemde bomen nieuwe 'huisvesting' krijgen. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 28 maart LEIDEN - In een recent artikel in deze krant hebben de PvdA-wethouders Van Dam en Tesselaar het vorig college van B. en W. (en vooral wethouder Kret) ver weten zo'n anderhalf miljoen aan investeringsruimte te hebben verspeeld. Men had, zo zeiden zij, ver zuimd enkele zeer hoge susidies in de wacht te sle pen (voor de noord-zuid-verbinding en het herstel van walmuren). Dat stuk heeft, naar pas nu is geble ken, schrik, ontsteltenis en grote verontwaardiging (in deze volgorde) gewekt bij het ambtenarenappa raat. Om de rust te herstellen zagen Van Dam en Tesselaar zich zelfs genoodzaakt een bijeenkomst met de afdelingschefs te beleggen. Daarop schijnt hef verre van vriendelijk te zijn toegegaan. VOORSCHOTEN - De Voorschotense zwemvereni ging EVZV, die al jarenlang actfe voert voor een ei gen zwembad in Voorschoten, met afmetingen ge schikt voor polo, wedstrijd- en kunstzwemmen is het wachten moe. Het bestuur is op zoek gegaan naar een andere mogelijkheid om te zwemmen. Aan de ledenvergadering hebben zij voorgesteld: A. Het te zijner tijd overdekte zwembad van Koudekerk te hu ren. B. Het zwemmen in zijn algemeenheid op een avond te realiseren. C. Het laten pendelen van bus sen tussen Voorschoten en Koudekerk. D. Het laten verzekeren van alle pendelende leden. E. Het niet verhogen van het lidmaatschapsgeld. F. De EVZV statutair in Voorschoten te laten zetelen, waardoor het recht op subsidie behouden blijft. De leden zijn met dit voorstel akkoord gegaan en er is ook op ver zoek van de leden een brandbrief over de zwembad kwestie naar B. en W. gestuurd. DEN HAAG - Om de arbeidstijdverkorting tot een 40-urige werkweek voor rijksambtenaren ook bij het onderwijs mogelijk te maken zullen per 1 augustus bijna 1900 arbeidsplaatsen beschikbaar komen. Omgerekend op jaarbasis bedragen de kosten hier voor ongeveer 77 miljoen. De arbeidstijdverkorting gaat niet op 1 april in, zoals voor het overige rijks personeel, omdat volgens minister Van Kemenade (Onderwijs), ingrijpende wijzigingen in het huidige schooljaar ongewenst zijn. Het jaar 2000 begon voor het politiekorps Hollands Midden meteen al goed. Alle 'erloven waren ingetrokken, 's Nachts ruim ichthonderd man op de been, overdag nog eens vierhonderd. Straks, als in april de coningin naar Katwijk en Leiden komt, gaat korpschef Ries Straver voorzichtigheidshalve uit van zevenhonderd man op straat. Een inschatting maken over hoeveel personeel er nodig is bij het bezoek van de Japanse keizer in mei, durft hij nog niet te doen. En dan komt als klap op de vuurpijl het EK- voetbal er nog eens aan. Daarvoor moet hij tien procent van zijn mensen een maand lang afstaan. Hoe gaat hij dat allemaal oplossen? Blijven ze bij Hollands Midden jitraks niet zitten met een enorm stuwmeer aan vrije dagen of een enorm gat in de begroting? hoort de opsomming aan en kt bevestigend. „Het is in- daad qua belasting een ste- jaar, om het zo maar eens te :men. Het begon natuurlijk goed. Rond de millennium- I ing was de hele politie- cht op de been. Mooi, er is ts gebeurd. Achteraf krijg je te horen dat het overdre- was, al die voorzorgsmaat- elen. Onzin. Stel je voor dat «stroom wél was uitgevallen, (t een kettingreactie als ge lig. Dan was het leed niet te ti rzien geweest. Waren we er w dat moment niet geweest, ti hadden ze het ons aange kend dat we niet op alles rbereid waren. Nee, ik ben (onder content met de af- ee keling. Er is niets gebeurd. ja, niets. Vijf collega's zijn gerond geraakt. Dat kan niet. tolereren we niet. In die zin ben we veel opgestoken van ei e jaarwisseling. Ook het ko- lii ld jaar zullen we in groten et Je aanwezig zijn op straat, t (veld tegen politiemensen nigen we niet over onze kant bin gaan." ni i ween op de been, dat kost cfi etwijfeld scheppen met geld? w Uiteraard. Maar met het m ennium en met de inzet van n |eel mensen was in het bud- van tevoren rekening ge houden. We wisten dat alle ver loven ingetrokken zouden wor den. In die zin valt de schade nog wel mee. Het was begroot. En wat ik zei: belangrijker is dat alles mede dankzij die inzet ook naar wens is verlopen." Met Koninginnedag is van tevo ren geen rekening gehouden? „Nee. Want dat kwam als een verrassing. Zoals het er nu naar uitziet, zullen we in Leiden en Katwijk tussen de zes- en ze venhonderd man op straat heb ben om alles in goede banen te leiden. Dat komt neer op pak weg zeshonderd diensten extra. Die moet je vergoeden. In vrije tijd of in geld. Extra dagen uit keren, doe .ik liever niet. Dan belast je anderen, of ontstaat er een stuwmeer aan vrije dagen. Dat wreekt zich op den duur. Overigens houden we binnen de begroting altijd rekening met calamiteiten. Hoewel ik het bezoek van de koningin niet als een ramp beschouw - integen deel, ik vind het prachtig dat ze naar Hollands Midden komt - kost het natuurlijk geld. Maar dat kunnen we met dat speciale potje absoluut opvangen." De keizer van Japan komt in mei. Ook weer een extra aanslag op het korps. Vreest u trouwens nog rellen? uit de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Woensdag 28 Maart PERSOVERZICHT - De Tijd schrijft over predikan- tenschaarste: De tijd, waarin het ambt van predikant bij de Ned.-Herv. Kerk voor zonen van deftigen bur gerstand een om strijd begeerd eindresultaat was van het streven der familie, en er dientengevolge overvloed was van 'bedienaars des woords' en 'voor gangers der gemeente', is reeds sedert lang voorbij. In de laatste jaren keeren de berichten omtrent het enorme aantal vacatures regelmatig terug, zonder dat de theologische faculteiten aan onze vier hooge- ANNO 1975 scholen in staat zijn, de voor dit kerkgenootschap onrustwekkende cijfers te doen verminderen. Inte gendeel, er is climax in het tekort. Bij de samenstelling van de laatste statistiek ten vorigen jare was het totaal tekort 277, en op 1 Janu ari 1900 was dit geklommen tot 283 vacante plaat sen op een geheel getal van even 1600. Er waren toen 58 candidaten, van welke er thans 20 in dienst zijn getreden; het cijfer der vacatures is daarom ech ter niet met 20 verminderd, omdat er ook weer nieu we leemten zijn veroorzaakt door overlijden of eervol ontslag. het invorderen van het rijbe wijs. In geval van geweld tegen politiemensen gaan we de da ders niet alleen gerechtelijk ver volgen, maar ook civiele proce dures aanspannen. De schade verhalen op. Niet alleen voor de persoon, maar ook de schade die het korps bijvoorbeeld lijdt als iemand om die reden tijde lijk niet kan werken." 'Zero tolerance', niets meer tole reren zoals dat in sommige ste den in Amerika gebeurt. Voelt Straver daar iets voor? „Nee, dat doen we niet. De po litie moet opereren binnen de grenzen van de rechtsstaat, basta. Anders vervreemden we van de maatschappij en dan ben je verkeerd bezig. Ik vind wél dat er heldere grenzen ge trokken moeten worden. Daar heeft iedereen baat bij." Nieuw! Synergie Pure De complete verzorgingslijn voor de vette huid. Kies uit o.a. hydraterende dagcrème of reinigingsgel. Nu f 3,- retour op bank of giro. „Ik kan er weinig van zeggen. Het is nog zo vers dat we zelfs niet eens weten op welke da tum hij naar Leiden komt. Met die rellen zal het vermoedelijk wel loslopen. Maar zolang er geen draaiboek is, wil ik dit on derwerp eigenlijk nog maar even buiten beschouwing la ten." Het EK-voetbal in juni dan. Is inmiddels duidelijk wat het korps Hollands Midden moet le veren aan 'de goede zaak'? „Ja. Het EK is van 10 juni tot 2 juli. In die periode zijn we onze hele capaciteit aan ME kwijt aan het voetbal. Dat is ongeveer honderd man/vrouw. Daar naast vraagt het projectbureau om bijstand van twintig motor agenten. Die zetten ze bijvoor beeld in voor de begeleiding van spelersbussen. En ten slotte staan we nog een aantal recher cheurs in burger af die zullen opereren in de omgeving van de stadions. Alles bijelkaar praat je over zo'n 140 politie mensen. Zeg maar tien procent van ons totaal." Nog meer kosten, nog meer overuren. Wie gaat dat betalen? „Daar is een EK-budget van dertig miljoen voor. Dat komt niet op ons bordje. Dat geldt natuurlijk wél weer voor alle festiviteiten op straat als Oranje het goed doet en de extra inzet die dat mogelijk vereist. Ook in die tijd is er een verlofbeper king afgekondigd. En de oplei dingen leggen we stil. Dat levert omgekeerd weer tien procent aan mensen op. Ondanks al die extra activiteiten heb ik er een goed gevoel in dit jaar. We gaan dit oplossen. Budgettair lijkt me het geen probleem. Een deel is begroot, voor een ander deel is een potje en de rest wordt be taald. Of we na de vakantie een nabrander krijgen op perso neelsgebied, moeten we af wachten. Ik ben niet pessimis tisch gestemd." Drie jaar geleden, bij zijn aan treden, beloofde de nieuwe baas beduidend meer blauw op straat. Lukt het hem ook om zijn doelstelling te halen? „Ja. Toen ik kwam had Hol lands Midden 560 mensen in de basis-politiezorg en dertig man/vrouw beschikbaar aan de balie voor de publieksopvang. Het streven was om aan het eind van het jaar 2000 naar achthonderd te groeien. Dat ge tal is gehaald. Sterker nog, de planning is naar boven bijge steld. Zoals het er nu naar uit ziet, bedraagt begin 2001 dat aantal politiemensen in de ba siszorg 850. In totaal komt Hol lands Midden dan op ruim 1600 banen. Ik geef toe, het is 'a helluva job' geweest, want er was ook sprake van een be hoorlijke uitstroom naar korp sen die voorheen niet mochten groeien, maar dat nu weer wel mogen. Zoals in het oosten en het noorden. Politiemensen die daar vandaan kwamen, grepen de kans aan om terug te keren naar hun eigen streek. Logisch. Maar dat moesten wij wel weer ondervangen. Vandaar dat ik zeg: het is een hele klus ge weest." De arbeidsmarkt is uitgesproken krap. Waar komen de agenten van nu vandaan en wat kunnen jullie bieden? „Er is juist een nieuwe landelij ke wervingscampagne gestart - waar wij bij hebben aangeslo ten - met de slogan: 'Waar jij voor staat, is nodig op straat'. Vul daar maar voor in: verant woordelijkheid, afwisseling, Tot slot, 1600 politiemensen voor Hollands Midden, van wie de helft op straat. Is dat genoeg? Hij denkt na. En lacht, want hij onderkent de strikvraag en ziet die ook als een gewetensvraag. „Dat is een politieke kwestie. Dat is niet aan ons. Ik zeg dat 1600 een streefgetal is. Een ge tal dat we, zoals ik al eerder zei, ook ruimschoots halen. Laat ik het zo zeggen: we moeten als politie, als Hollands Midden, nog altijd prioriteiten stellen. Het is nog immer zo dat we rea geren op ontwikkelingen en die ontwikkelingen dus niet voor zijn. In die zin is 1600 niet ge noeg. Maar hoeveel wel? Er zijn andere dingen die spelen. On geveer 75 procent van ons bud get gaat op aan loonkosten. Bij na 25 procent is bestemd voor materiële zaken. We moeten nog voor zestig miljoen investe ren in huisvesting. Tel uit je winst. Je kunt je geld maar één keer uitgeven. Natuurlijk, als de politiek meer in de politie wil investeren, mij best. Graag. Maar zolang als dat niet het ge val is, doen we het met de men sen die we hebben." Korpschef Ries Straver. „Ik vind het prachtig dat de koningin naar Hollands Midden komt, maar het kost natuurlijk geld. Maar dat kun nen we echter absoluut opvan gen." FOTO HIELCO KUIPERS vrijheid, zelfstandigheid en nog een paar zaken die dit vak zo fantastisch maken. Want daar blijf ik bij: het is een geweldige job. Ja, dit ondanks de verhar ding van de maatschappij en ondanks het feit dat je het res pect tegenwoordig niet auto matisch meer krijgt, maar soms moet afdwingen. Zeker met het gebiedsgebonden werken is het er alleen maar leuker op gewor den. Je kent de mensen in de wijk, je doet alle facetten van het politiewerk, je legt de ver banden en je werkt in een over zichtelijk team." Geweld op straat is ih de afgelo pen jaren aanzienlijk toegeno men. Dat baart zorgen? „Dat baart grote zorgen. Het is overigens niet specifiek voor Hollands Midden, maar dat geldt in Nederland over de hele linie. Geweld rond de horeca, geweld in het verkeer, jeugdcri minaliteit, dat alles bijelkaar is prioriteit nummer één voor ons geworden. De afgelopen vijf jaar hebben we ons vooral ge richt op het terugdringen van het aantal inbraken. Dat is ge lukt. Nu is dit onze speerpunt geworden. Heel belangrijk in deze is om de aangiftebereid heid te optimaliseren. We moe ten het met z'n allen gewoon niet pikken. Alleen op die ma nier kunnen we het terugdrin gen. Er worden trouwens al veel meer aanhoudingen verricht en maatregelen genomen om ge weld te voorkomen. Ik noem de samenwerking met portiers, het beveiligen met camera's, de susploegen in Noordwijk. Be langrijk is ook dat het Openbaar Ministerie meegaat. Dat het OM een snel vervolg geeft aan geweldszaken. Dat gebeurt ove rigens al. Misdragingen in het verkeer zullen straks leiden tot

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15