Dominee 'in opdracht van God' naar Canada God op het Web Geloof Samenleving DINSDAG 28 MAART 2000 VANDAAG qq Johannes van Capestrano was letterlijk een voor- lO vechter van het christelijk geloof. In 1456 stierf hij in het harnas bij de slag van Belgrado, waar de christenen het aan de stok hadden met de Turken. Capestrano, die genoemd is naar het kleine Italiaan se dorpje waar hij in 1386 werd geboren, begon zijn loop baan als rechter in Perugia. Toen Perugia werd ingenomen tijdens een stedenoorlog tegen Rimini, kwam Johannes in het gevang. Doordrongen van de nietigheid van het bestaan, besloot hij priester en later boeteprediker te worden voor de Franciscanen. Hij stond op goede voet met de paus en werd daarom voor allerlei heikele klusjes ingeschakeld, zoals het beslechten van ruzies binnen zijn eigen grote Franciscaner orde. Zijn Europese avontuur begon toen hij naar Centraal- -Europa werd gestuurd om de volgelingen van de ketterse Jan Hus te bestrijden. Deze wapenfeiten bezorgden hem zo veel faam dat hij in 1690 een heiligverklaring kreeg. Vandaag wordt hij herdacht Protest tegen verplichte inburgering Amsterdam De Raad van Moskeeën en het Inspraakorgaan Tur ken zijn tegen verplichte inburgering van imams. In een brief aan de Kamercommissie voor Binnenlandse Zaken protesteren zij tegen het voorstel van minister Van Boxtel. Die kondigde eind vorig jaar zijn plan aan ook imams en andere geestelijk lei ders die tijdelijk in Nederland verblijven onder de wet inburge ring nieuwkomers te laten vallen. Als het voorstel wordt aange nomen, moeten imams na aankomst in Nederland een inburge- ringscursus volgen. De organisaties hebben vooral moeite met het verplichte karakter daarvan. „We zijn er niet op tegen dat imams Nederlands leren", benadrukt voorzitter A. Karagül van de Raad van Moskeeën. „Dat stimuleren we zelf." Een verplich ting vindt hij te ver gaan. Imams die zo'n cursus niet met goed gevolg doorlopen, zullen voortaan geen werkvergunning meer krijgen, vreest hij. Zusters uit Egmond naar festival India egmond-binnenVijftien zusters en een broeder uit het Sint-Lio- baklooster in Egmond-Binnen nemen volgende maand in India deel aan het mondiale festival van religieuze muziek. Het Lioba- koor zingt daar het Hooglied volgens een zeer oude Hebreeuw se traditie. Het festival van 9 tot 15 april in Bangalore is een ini tiatief van de Dalai Lama. Hij is van mening dat religieuze mu ziek mensen met elkaar verbindt. Met het festival wü hij een bij drage aan de wereldvrede leveren. Het koor zingt sinds enkele jaren het Hooglied, dat tot de mooiste liefdespoëzie van de an tieke wereldliteratuur behoort. Het huis van de Zusters Bene dictinessen van Sint-Lioba in Egmond-Binnen werd in 1935 ge sticht door Hildegard Michaëlis, een kunstenares-weefster uit Erfurt. In 1952 werd de gemeenschap bisschoppelijk goedge keurd. Islamkenner Zeid over actualiteit leiden De in Palestina geboren imam Hamza Zeid is morgen avond voor de tweede keer te gast in de 'Leidse Hoed', een ge- sprekscentrum over politiek en zingeving van diaconaal cen trum De Bakkerij en het Humanistisch Verbond. Twee weken geleden vertelde hij hoe hij als 13-jarige, bij de stichting van de staat Israël in 1948, naar Nederland vluchtte en na het afronden van zijn opleiding tot imam geestelijk verzorger in gevangenis sen werd. Morgenavond gaat het gesprek van Zeid met presen tator Aart van Bochove over de actualiteit: het offerfeest, de vraag of islamitische hoogtijdagen in Nederland nationale feest dag moeten worden, en integratie en scholing. De bijeenkomst in de Bakkerij aan de Oude Rijn 44b/c begint om acht uur. Nelly de Wilde op vrouwenochtend leiderdorp Nelly de Wilde, schrijfster van het boek 'Ik ben maar een tweedehands moeder', is morgenochtend te gast op de vrouwenontmoetingsochtend in Leiderdorp. De bijeenkomst, georganiseerd door christenvrouwen uit Leiderdorp en omge ving die de bijbelse boodschap willen uitdragen, wordt gehou den in gebouw De Menswording aan het Heelbladjespad 1 en begint om half tien. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Doorn, D. Jorissen te Hoogkerk-Oostwold, die dit be roep heeft aangenomen; te Lien- den, J. Harteman te Wezep. Aangenomen: naar Groningen (voor het studentenpastoraat), T.L. Meijlink, kandidaat uit Grootegast; naar Maassluis (wijk- gem. Groote Kerk), J. van Belzen te Hattem; naar Oudewater-He kendorp (wijk 2), J.A.W. Verhoe ven te Noorden (ZH). CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor 's-Gravendeel, H.C. Mijnders te Zwolle. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Leiderdorp, M. Ka rens te Werkendam. Bedankt: voor Woerden (t.b.v. zendingswerk in Guinée), J.B. Zipprote Moerkapelle. genemuiden geke mateboer Een markante voorganger van de hervormde gemeente in Ge- nemuiden verruilt binnenkort zijn preekstoel voor een onbe duidende plek in de Canadese provincie Ontario. Dominee Wouter Pieters emigreert. Niet omdat Genemuiden hem niet meer bevalt en Canada zo trekt. Het is een 'opdracht van God'. Een duidelijker reden kan Pie ters (42) niet geven. „Mijn hart is omgebogen en ik leg mij neer bij Gods wü." Het aangekondigde vertrek van de zware 'Gekrookte Riet'- dominee kwam voor een fors deel van de kerkgangers in Ge nemuiden hard aan. De vroege re tegenstand tegen zijn per soon lijkt te zijn veranderd in waardering. Met de komst van ds. Pieters, nu 19 jaar geleden, was lang niet iedereen gelukkig. Velen vreesden dat de bevlogen dominee een kerkscheuring zou veroorzaken met zijn lood zware preken. Van de andere kant werd Pieters gewaar schuwd voor Genemuiden: vechtersbazen waren 't daar. „Mijn leermeester ds. Cats- burg riep: Ad Leontes, Pieters, nou ga je voor de leeuwen... Anderen zeiden: blijf alsjeblieft weg uit Genemuiden. Er komt narigheid van. Je houdt mis schien vijftig man over in die kerk..." Er werd zelfs een actie gestart om de dominee te we ren. Z'n waarschuwingen tegen televisie en andere 'slechte in vloeden' streken menigeen te gen de haren in. Vooral de mensen die uit de gereformeer de gemeente waren gestapt vanwege het tv-verbod. Even leek het er ook op dat de kerk zou leeglopen. Maar al snel zat 'de Grote Kerk' - de wijk van Pieters - weer vol als vanouds. „Ik heb in Genemui den veel hartelijke liefde ont vangen en steun van God, De tegenstand, omwille van het Woord, heeft me nooit echt van m'n stuk gebracht. Ze vroegen me wel eens waarom ik zo an ders preekte dan anderen. Ik zou het niet weten, zei ik dan, ik predik alleen maar wat er in de bijbel staat. In de lijn van de reformatie, met de nadruk op het niet alleen met de mond belijden, maar ook in het hart beleven en in de praktijk bren gen. Ik heb veel fouten gemaakt hoor, vooral in die begintijd. Je bent jong, je denkt zwart-wit, en je denkt ook dat je je een oordeel kunt vormen over an deren. Maar alleen God kan oordelen. Ik heb juist veel van mijn tegenstanders geleerd. Die bogen namelijk niet voor het 'gezag' van zo'n jonge dominee. Staat dat zo in de bijbel, vroe gen ze dan." De hervormde kerk in Gene muiden maakte een forse groei door. Inmiddels telt de ge meente circa vijfduizend leden. Tweeduizend van hen behoren bij de wijk van Wouter Pieters. De controverse in Genemuiden is voorbij. „Ook binnen de ver schillende kerkenraden ziji tegenstellingen verzacht, geen mede te danken is aa komst van collega dom Floor, nu vijf jaar geleden", Pieters vast. En dan komt het beroej Springford, Ontario, van d(/€ formed Church of Ami „Het ging zo goed in Gene den, ik dacht dat ik hier wi mijn dood zou blijven. II niet dramatisch doen, ma heeft zich heel wat innei strijd afgespeeld voordat il kon ombuigen naar de wil God. Gehuild heb ik. Ik niks met Canada. Ik zal ei eenling zijn. En toch moet heen..." De toekomst van de vormde kerk in NederlanqK€ Pieters met gemengde lens tegemoet. De aanh; van 'Het Gekrookte Riet' (djyc thodoxe stroming die mori tegen Samen op Weg i: met leedwezen nieuwe scheuringen in het versi „Gemeenten zullen schei want velen kunnen niet m die SOW-gedachte. Deze g zal passief afwachten w; staat te gebeuren, en b geen actie voeren. Wij b hervormd en vinden eerde anderen zich van óns afsp dan andersom. Hoe dan voor degenen die vastho aan schrift en belijdenis ei de prediking van de oud-v is er zeker toekomst. Ook ze nieuwe eeuw blijft trouw aan zijn volk!" Demonen, engelen, geesten, de atmosfeer wemelt ervan. Volgens joodse experts zat de lucht er zo vol van dat het gevaar bestond dat je je in een demon verslikte als je je mond teveel open had; met een besmettelij ke ziekte als gevolg. Legenden over de geestenwereld komen in elke godsdienst voor, vooral in het volksge loof. Demonen, geesten en gevallen engelen zijn een beetje het spirituele middenkader, niet goed genoeg om God te zijn en ook weer niet zo slecht als de duivel. De officiële pries ters voelen zich er vaak te goed voor en hou den verhalen over demonen en geesten lie ver buiten de theologie. Je kan je maar beter met het Allerhoogste bezighouden, en niet met wat er verder allemaal nog aan onvoor spelbaars tussen hemel en aarde rondhangt. De hele handel aan witte wieven, djinns, klopgeesten, kweldemonen en halfgoden is dus onder luid gemok en gegrom verbannen naar het domein van het volksgeloof. De de- monologie, de wetenschap van de demonen is om die reden altijd een schimmig bedrijf geweest. Exorcisten in de rooms-katholieke kerk waren onmisbare ambtdragers die gelo vigen van boosaardige geesten verlosten, maar officiéél bestonden de duiveluitdrijvers niet en ze opereerden altijd in uiterste dis cretie. Wie zich met de leer der demonen be zig hield moest zich realiseren dat deze we tenschap de daemonibus docet, et ad daemo- nes ducit. het leert over de demonen maar leidt bovendien naar de demonen. De website Daemonolatria bevat een over zicht van ruim 300 booswichten uit christen dom, jodendom, islam en uit vele aziatische en afrikaanse religies. Voor een deel baseert de auteur zich op het duistere werk Pseu- domonarchia Daemonum, geschreven door de middeleeuwse alchemist Johann Weyer. Op Daemonolatria zitten er onuitstaanba re types tussen. Bushyasta bijvoorbeeld: hij was in de oud-iraanse religie een gele de mon van vadsigheid en luiheid. Hij zorgt er- CC ir hc 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het Internet. Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerke lijke organisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze ach presenteren. Deze afleve ring: een encyclopedie van geesten en demonen. http://members.xoom.com/cosmotopia/demon.html voor dat mensen zich verslapen en hun Gevaarlijker is de Noordzee-demon Sho- godsdienstige plichten verzaken. ny, voor wie Schotse zeelieden beefden. Zó- Sommigeri zijn bovendien gevaarlijk. De ver ging hun vrees dat niemand een hand uit japanners kennen de dondergeest Raiden, durfde te steken als er een man overboord een rode demon met scherpe klauwen. Hij sloeg. Shony moest tenslotte zijn jaarlijks eet het liefst menselijke navels, maar onder quotum aan drenkelingen oogsten en zou een muskietennet ben je redelijk veilig. zich wreken op een ieder die een beman ningslid uit de golven viste. Op de Balk; kennen ze ook een waterdemon, onder naam Vodnik. Deze glibberige geest mfe. I sluik groen haar huist in het slijk van sloti rzii en sleept onschuldige kinderen naar een w tergraf. Dan kan je nog beter Tonga-Hiti genkomen; deze polynesische kwelgeest vi ene oorzaakt alleen maar hoofdpijn. De demonische markies Shax is weer een andere manier vervelend. Hij spreejkel met raspende stem en maakt je doof blind. Bovendien heeft hij de gewoonte ge ion te stelen uit de koninklijke schatkist en pas na 1200 jaar terug te betalen. Sommige demonen komen voor in mei dere godsdiensten. Zowel joden als moslii id kennen de verschrikkelijke koning Bele die zich onder trompetgeschal verplaatst een bleek paard. Ook van bovenregiondgen betekenis is Belemoth, die zelfs in het bijbi n boek Job is terug te vinden. In het islami sche volksgeloof speelt hij eveneens een ree wichtige rol. Nadat Allah de aarde gesch etu pen had bleek dat de wereld niet stabiel w< Het aardoppervlak wankelde en de dem Belemoth moest eraan te pas komen om wereld in evenwicht te houden. Ook joodse rabbijnen noemen Belemoth, m: volgens hen is het een nogal stompzinni demon met overgewicht en een neiging vraatzucht. Wie de bewoners van Daemonolatria a zich voorbij laat trekken krijgt een beetje indruk dat demonen het altijd moeten do met een lelijk lijf waar snavels, staarten slurven aan hangen. De demon Ukob; gaat zelfs door het leven met een lichai dat onafgebroken in de fik staat. Beëlzeb heeft hem belast met het op peil houden i de olie in de ketels van het hellevuur. De den schrijven aan Ukobach de uitvind van het vuurwerk toe, en bovendien kunst van het frituren. silvan schoonhoven WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Finland: Perioden met zon en droog. Woensdag van het westen uit wol ken en regen of sneeuw. Middag- temperatuur stijgend naar onge veer 4 graden. Denemarken: Eerst bewolkt en van tijd tot tijd regen. Woensdag droog en gere geld zon. Maxima rond 6 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Perioden met zon en op de mees te plaatsen droog. Maxima tussen 7 en 10 graden. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien. Maxima ongeveer 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Afwisselend zon en enkele buien, mogelijk met onweer. Middag- temperatuur ongeveer 10 graden. Zuid-Frankrijk: Af en toe zon, maar ook enkele stevige regen- of onweersbuien. In het Rhne-dal waait eerst een forse Mistral. Maxima tussen 12 en 16 graden. Spanje: Perioden met zon, maar in het noorden en noordoosten meer be wolking en enkele buien, ook met onweer. Middagtemperatuur van circa 12 graden in het noorden tot ruim 20 in Andalusi. Portugal: Perioden met zon en vooral woensdag misschien een bui. Maxima uiteenlopend van 15 gra den in het noorden tot plaatselijk 20 graden in de Algarve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Wisselend bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien. Maxima rond 18 graden. Marokko: Westkust: flinke perioden met zon en droog. Middagtempera tuur tussen 18 en 24 graden. Tunesië: Perioden met zon en kans op een enkele bui. Maxima tussen 21 en 27 graden. Madeira: Afwisselend wolkenvelden en zon en misschien wat regen. Maxima rond 18 graden. Canarische Eilanden: In het zuiden perioden met zon en droog. Aan de noordzijde meer wolkenvelden. Maximumtempe ratuur rond 24 graden, in het noorden iets lager. Duitsland: Wisselend bewolkt en vooral in het midden en zuiden enkele bui en met kans op onweer. In het noorden waait een koude oosten wind. Maxima tussen 8 en 13 graden. Oostenrijk: Oven/vegend bewolkt en af en toe buien, soms ook onweer en woensdag met lokaal veel neer slag. Sneeuwgrens omstreeks 1200 meter. Maxima in de dalen rond 10 graden. Zwitserland: Meest bewolkt en geregeld buien, soms ook met onweer. Sneeuw grens rond 1200 meter. Middag- temperatuur ongeveer 10 graden. Polen: In het noordoosten geregeld zon. Elders meer wolken en kans op een bui. Maxima tussen 8 en 14 graden. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en af en toe buien. Maxima ongeveer 13 gra den. Hongarije: Wisselend bewolkt en een toene mende kans op pittige buien, ook met onweer. Middagtemperatuur rond 15 graden. Italië: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd buien, ook met onweer en plaatselijk veel neerslag. Maxima uiteenlopend van 15 graden op de Po-vlakte tot 20 op Sicili. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd enkele pittige regen- of on weersbuien. Maxima rond 16 gra den. Griekenland en Kreta: Vooral in het oosten en zuiden ge regeld zon. Elders meer bewol king en kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur iets oplopend; woensdag in het noorden een graad of 18, op Kre ta lokaal 25 graden. Malta: Kans op een bui, maar af en toe ook zon. Maxima ongeveer 20 graden. Turkije en Cyprus: Zonnige perioden en tot woens dagavond vrijwel overal droog. Maxima tussen 17 tot 23 graden. Weerrapporten 28 maart 0 Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) half bew onbewolkt licht bew 23 12 0.0 20 11 0.0 - 11 0.0 cm bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw koufront opklaringen JL, hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur _innn— 'uchtdruk in, 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/mvr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023-5317 3! 023- 5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5143 545 bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vers hrijven van het in V G PER POST Voor abonnementen die per post in verzonden geldt een toeslag )at chte zate erde (binr'f1 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETI Voor mensen die moeilijk lezen, sle< hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenjei van het regionale nieuws uit het Dagblad op geluidscassette beschik Z I K E N H U I Z WOENSDAG 29 MAART 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.21 Zon onder 20.07 Maan op 04.39 Maan onderl3.01 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.25 *23.44 10 58 «23.17 Laag 06.05 18.55 05.46 18.36 Warschau regen Wenen zwaar bew Bangkok zwaar bew Buenos Aires onbewolkt Casablanca half bew. Johannesburg zwaar bew. Los Angeles zwaar bew. 8 1 3.4 33 26 0.0 21 13 165 20 10 0.0 - 13 3.0 17 13 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. id en h :n li naa (ie vi n, z Idpa he :en z hare h d ikva we ïopt, vai r me iverl udstf 'r da 'fclijke De hun te zu ;ebei iv tel

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14