Regio De Kooi is sluipverkeer in wijk beu Rode kaart voor de gemeentelijke afdeling Groen Eten en wandelen in Leiden Zes jaar celstraf voor mededader in roofoverval Woudbes Auto rijdt het water in langs Kanaalweg ii het netwerk. IINSDAG 28 MAART 2000 Tasjesrover rent in armen politie leiden Een 36-jarige tasjesdief uit Leiden is gisteravond op sim pele wijze door de politie opgepakt. Even na acht uur had de man in de Herensteeg tussen Rapenburg en Kloksteeg de tas ge roofd van een hoogzwangere 19-jarige Leidse vrouw. Zij liep in de Herensteeg met haar fiets aan de hand en de rover zag kans de tas van de bagagedrager van haar fiets te trekken. De zwan gere vrouw zette de achtervolging in. Ver hoefde zij niet te ren nen want op de hoek van de Kloksteeg liep de overvaller recht in de armen van de politie. Vrouw beroofd in tunnel leiden Een vrouw (60) uit Leiden is gisteravond even na half acht in de fiets- en voetgangerstunnel tussen Damlaan en Dia mantlaan van haar handtas beroofd. Zij fietste daar toen een nog onbekende man, eveneens op de fiets, kans zag de tas uit haar fietsmand te paJkken. In de tas zat onder meer een porte monnee met geld. Files door defecte graafmachine leiden Door motorpech kwam een graafmachine vanochtend vast te zitten onder het viaduct op de Doctor Lelylaan. Door het technische mankement viel het hydraulische systeem uit van de dragline. De chauffeur van het gevaarte was op weg richting Holiday Inn. Omdat het voertuig onder het viaduct stond, was het niet mogelijk het gevaarte weg te takelen maar moest er N worden gesleept. Die werkzaamheden leidden tot lange files zo wel voor het verkeer richting centrum als richting stadsrand. leiden connie van uffelen Ergernis over wachtlijsten leiden Voor een artikel over wachtlijsten in de drie regionale ziekenhuizen is de redactie van het Leidsch Dagblad op zoek naar ervaringen van patiënten. Lezers die lang hebben moeten kc wachten op een operatie/behandeling in LUMC, Diaconessen- el& huis of Rijnland Ziekenhuis en daarover hun verhaal willen doen, kunnen zich melden per e-mail (redactie.ld@damiate.hdc.nl) of per telefoon: 071-5356426. De Haagse rechtbank heeft gisteren een 20-jarige man uit Waddinxveen veroordeeld tot zes jaar cel wegens poging tot doodslag. De 20-jarige man is 'mededader' in de gewelddadige overval aan de Woudbes waarbij twee Leidenaars zwaar zijn mishandeld. De rechtbank acht een straf van zes jaar cel - die overeenkomt met de eis van de offi cier van justitie - 'passend' omdat de man eerder is veroordeeld voor geweldsmisdrijven. Advocaat G. Bos noemt het een 'zware straf voor een me dedader. Hij overweegt in hoger beroep te gaan omdat er geen medisch rapport over zijn cliënt is opgesteld. Bovendien wil de raadsman weten wat er met de hoofdverdachte - een 21-jarige man die eveneens afkomstig is uit Waddinxveen - ge beurt. Deze hoofdverdachte moet in mei voor de rechter verschijnen. De overval vond plaats in de vroege ochtend van 7 juni vorig jaar. De twee overvallers gingen gewapend met onder meer een honkbalknuppel, een pistool en handboeien naar het huis aan de Woudbes. Nadat zij waren binnengedrongen, doorzochten zij de woning. De twee stuitten daarbij op de mannelijke bewoner die op de bank lag te slapen. Toen enige tijd later diens vriendin thuiskwam, vielen de hoofdverdachte en zijn mededader de bewoners aan. Volgens de rechtbank hebben zij daarbij geprobeerd zowel de man als de vrouw 'op beestachtige wijze van het leven te beroven door hen meerdere malen onder meer op het hoofd te slaan met een honk balknuppel danwel met een pistool'. Vervolgens is de gaskraan opengezet en hebben de twee overvallers de woning verlaten. Volgens de recht bank ging het in deze zaak uitsluitend om het stelen van sieraden en geld. Dat de slachtoffers niet zijn overleden, hebben zij aan de politie te danken. Door haar ingrijpen is de gaskraan dichtgedraaid en zijn de slachtoffers tijdig over gebracht naar het ziekenhuis. Uit een verklaring van een ziekenhuisarts blijkt dat het mannelijke slachtoffer de bloedige aanslag niet had overleefd als hij 15 20 minuten later in het ziekenhuis was aangekomen. De vraag is echter of de man ooit weer zelf standig kan functioneren. Ook de vrouw lijdt nog onder de gevolgen. Zij diende een schadeclaim in van in totaal 5850 gulden. De rechtbank wees echter 1850 gulden toe. Duizend gulden daarvan bestaat uit een voorlopig voorschot op smarten geld, de rest gaat om materiële schade die door de roofoverval is ontstaan. Wat de rechtbank de overvallers zeer ernstig aanrekent, is dat zij het feit hebben gepleegd in de eigen woning van de slachtoffers. Een plek waar de slachtoffers zich 'veilig mochten wanen', aldus de rechtbank. 'Dergelijke gevallen van ex cessief geweld veroorzaken niet alleen blijvende lichamelijke en psychische klachten bij de slacht offers, maar versterken ook het gevoel van onvei ligheid in de maatschappij', luidt het oordeel dan ook. Verder is de Waddinxvener schuldig bevonden aan winkeldiefstal en heeft hij zich verzet tegen zijn aanhouding waarbij hij een politieagent heeft beledigd. (ai Vilton na overname Rijnland Grootste Nederlandse Forddealer n haag/leiden Iton Den Haag heeft auto- ibielbedrijf Rijnland BV, dat itigingen heeft in Leiden, Lei- :dorp en Oegstgeest, overge- men. Hiermee is Wilton de Forddealer van Neder- 'eworden. Het bedrijf be- nu in totaal over vijf ves- Loosduinen, Den ig, Leidschendam, Leiden Leiderdorp. Door een her- leling in de verkooprayons den de activiteiten van de irdwijkse tak doorverkocht aan Van Kalmthout en Van Niel. Alle vestigingen zullen te zijner tijd de naam Wilton gaan voeren. De nieuwe onderne ming heeft door de overname voertuig zo ver uit de kant lag. een potentieel van zo'n 3100 nieuwe en 3200 gebruikte au to's per jaar, met een geschatte omzet van 150 miljoen gulden. Voor de komende jaren wordt een verdere groei verwacht. Bij de vijf vestigingen werken nu 110 mensen. Wilton wil dat aantal echter uitbreiden, zowel voor wat betreft het technische als het commerciële personeel. eric-jan berendsen Een 43-jarige Leidenaar is gis termiddag rond kwart over twaalf met zijn auto te water geraakt in het Rijn- Schieka- naal. De man reed in volle vaart vanaf het Van Vollenhovenplein bijna rechtdoor de Kanaalweg op, miste een hek, boom en lantaarnpaal en belandde ver volgens ondersteboven in het midden van het Rijn- Schieka- naal. Na een grootscheepse reddingsoperatie is hij in zorg wekkende toestand opgenomen in het LUMC. Een eerste onder zoek van de politie doet ver moeden dat het om een zelf moordpoging gaat. Duikers van de brandweer hadden aanvankelijk de groot ste moeite de plaats van de au to te lokaliseren omdat het Toen de wagen was gevonden, is het slachtoffer meteen be vrijd, naar de kant gebracht en per ambulance naar het LUMC vervoerd. Zijn toestand is kri tiek. Een arts van de gealar meerde traumahelikopter die in het Roomburgerpark was ge land, heeft samen met ambu lancepersoneel het slachtoffer gereanimeerd. Comité schort overleg met gemeente op Bewoners van De Kooi in Leiden hebben genoeg van het sluipverkeer door hun wijk. Het overleg met de gemeen te over verkeersmaatregelen hebben zij inmiddels stilge legd. Wijkcomité De Kooi wil nu dat het eenrichtingsver keer op een deel van de Lage Rijndijk, volgens de buurt de oorzaak van het probleem, wordt afgeschaft. gen toen al dat automobilisten De auto die in het water langs de Kanaalweg belandde, wordt op de kant getakeld. foto hielco kuipers Tijdens de reddingsoperatie en de daarop volgende ber gingswerkzaamheden werd het scheepvaartverkeer in het Rijn- Schiekanaal tijdelijk stilgelegd en de Kanaalweg voor alle auto verkeer afgesloten aan de kant van de Hoge Rijndijk en ter hoogte van de Lorentzkade. 'Logo Leidse starter plagiaat' Internationale markten worden met de dag toegankelijker. Dat schept kansen voor ondernemers met ambitie. Fortis Bank is een partner die de lokale markt goed kent. maar u ook kan vertellen hoe men over de landsgrenzen zakendoet. Fortis Bank heeft het netwerk, de kennis en de ervaring om uw inter nationale activiteiten tot een succes te maken. Praat er eens over met een adviseur van Fortis Bank. Meer weten? Bel 0900-8179 ot kijk op internet: www.fortisbank.com. «*.-? I'" FORTIS BANK leiden connie van uffelen Het logo van een deelnemer aan de ondernemerswedstrijd Leidse Start is geplagieerd. Dat beweert een lid van de Be roepsorganisatie van Neder landse Ontwerpers. Het gaat om het logo van het bedrijfje Tell More van L. Hoogeveen uit Alphen aan den Rijn. Volgens Hoogeveen is het speciaal voor haar bedrijfje ontworpen door Rob Stikvoort Vormgeving uit Woerden, maar een soortgelijk logo komt al voor in het boek The International Survey of Let terhead Design. Daarin wordt het afgebeeld als logo van het Amerikaanse bedrijf Mike Salis bury Communications. Het logo bestaat uit een cir keltje met daarin een M en een golfje als 'ogen' boven een 'mondje'. Hoogeveen is zich 'een hoed je geschrokken' van het bestaan van Salisbury's logo. „Ik heb destijds aan Rob Stikvoort ge vraagd of het geen bestaand lo go was. Wat hem betreft was het niet zo. Hij zou het zelf ont worpen hebben." Volgens Hoo geveen is ze enkele duizenden guldens kwijt aan ontwerpkos- ten en briefpapier. Ontwerper Stikvoort zelf was niet bereik baar voor commentaar, maar diens medewerker C. Arisse meldt dat Hoogeveen kosteloos een nieuw logo krijgt. „Wij heb ben de fout gemaakt. Het is heel vervelend dat dit gebeurt. We hebben dit nog nooit eerder gehad. Ik vind het slechte recla me." In overleg met de ontwer per wordt vandaag nog een nieuw logo gemaakt en gedrukt. Hoogeveen hoopt dit vanavond al voor haar presentatie bij de voorronde van de Leidse Start te kunnen gebruiken. robbert minkhorst In de laatste vergadering van de buurtvereniging is afgesproken dat leden van het comité wet houder Van Rij (verkeer) bena deren. Alle politieke partijen worden bovendien uitgenodigd voor de eerstvolgende vergade ring van het wijkcomité. Tot die tijd in elk geval is er geen verder overleg tussen wijk en gemeen te over welke verkeersmaatre gelen nodig zijn in de straten waar sinds de gedeeltelijke af sluiting de meeste (vrachtau to's rijden. Van Rij laat weten dat hij graag op een uitnodiging ingaat. Een forse toename van het verkeer in de doorgaans smalle straten van de wijk in Leiden- Noord werd anderhalf jaar gele den al voorspeld door het wijk comité. De situatie zou vererge ren zodra in het Noorderkwar tier, Groenoord en Maredijk verkeer niet harder meer mocht rijden dan dertig kilometer per uur. Leiden jaagt doorgaand verkeer dan naar De Kooi, aldus de wijkorganisatie. De Lage Rijndijk veranderde in het najaar van 1999 van een tweerichtings- in een eenrich- tingsweg. Doel was de straat veiliger te maken, voornamelijk voor fietsers. Sinds die maatre gel kan het autoverkeer tussen de Zijlsingel en de Sumatra- straat alleen nog richting Lei derdorp rijden. Sindsdien ook klaagt De Kooi over sluipver keer. Al tijdens de reconstructie van de Lage Rijndijk overlegde het wijkcomité met de gemeen te over aanvullende maatrege len voor De Kooi. „We voorza- andere wegen moesten zoe ken", zegt ambtenaar H. van Zeijl, die namens Leiden de ge sprekken met de Kooi voert. „Dat daarmee de druk op de wijk groter zou worden, was van tevoren ingeschat." Om die reden plaatste de ge meente hekken in de Driftstraat voor de Atjehstraat en de Java- straat. Gevolg was dat alle sluipverkeer de Ambonstraat indook. Zowel de buurt als de gemeente waren niet tevreden waarna de hekken werden weg gehaald. Van Zeijl legde de wijk daarna drie mogelijkheden voor: in meer straten eenrich tingsverkeer invoeren, straten afsluiten of alleen 'hier en daar wat drempels en slingers in de weg' leggen om sluipverkeer te ontmoedigen. Gezamenlijk kozen gemeente en buurt voor het laatste, maar de wijk bleek toch verdeeld. Be woners van de Javastraat noemden op de laatste wijkbij eenkomst de situatie 'onhoud baar'. Zij pleitten alsnog voor afsluiting. Daartegen protes teerden andere bewoners en ondernemers. Vervolgens is verder overleg voorlopig stilge legd. Van Zeijl: „Buurtbewoners en winkeliers zeiden: draai de maatregel op de Lage Rijndijk maar terug." Hij wacht nu af wat de politiek wil, danwel wat de wijk uiteindelijk doet. Op verzoek van bewoners heeft hij wel verkeerstellingen uitge voerd in de Javastraat. Tijdens de ochtend- en avondspits rij den er 140 auto's per uur door de straat, een aantal dat Van Zeijl 'niet abnormaal veel' noemt. m Till Tiele is taxichauffeur en n5 jdt in die hoedanigheid dage- 5| iks rig keer door Leiden en .ja ijde omgeving. Hij heeft aar- ;nt g '£e en "binder aardige klanten ikomt tijdens zijn ritjes leuke i minder leuke dingen tegen. J' Wangs viel zijn oog op het a inde perkje op de kruising A J? hurchilllaan met de Vijf Mei- an. Volgens Tiele wordt dat os ark door de gemeente bijzon- rei »r slecht onderhouden en is n be at punt het grootste deel van voor t jaar één grote onkruidbak. dat op het moment dat el ders in de stad plantjes en bloemetjes groeien en bloeien. Slechts drie maanden per jaar worden er op de kruising zo- merplantjes gepoot maar ook die worden nog slecht ver zorgd, vindt Tiele. Bovendien zijn de oorspronkelijk zwart witte stenen om de grote bloembak totaal verwaarloosd, weggezakt en kleuren inmid dels matgrijs. Hij en zijn passa giers ergeren zich daaraan ka pot en Tiele heeft meerdere malen de gemeente zowel tele fonisch als schriftelijk op de De zwart-witte rand is inmiddels van een lik verf voorzien maar het perk op de kruising van de Vijf Meiiaan en de Churchilllaan blijft een kale en koude bedoeling. foto hielco kuipers De Blauwe Steen, die aJ 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. hoogte gebracht van zijn on vrede. Zo ga je niet om met een plek langs een doorgaande rou te, vindt Tiele. Het zou juist een fraai visitekaartje van de stad moeten zijn. Tiele zegt dat het ronde perk in het midden van de kruising wel een opknapbeurtje kan gebrui ken. Zo heeft hij Leiden ge vraagd vaste planten in het perk te zetten en als voorbeeld verwijst hij naar omliggende gemeenten. Daar, in Oegst geest, Rijnsburg, Katwijk, Noordwijk en Woubruggè zijn volgens Tiele de bloemperken schitterend verzorgd. Het sum mum op het gebied van fraaie, bloeiende rotondes is Ongetwij feld het exemplaar op het Ro- zenplein in Wassenaar. Een ju weeltje, volgens Tiele. Maar ja, in dat villadorp heeft het ge meentebestuur ietsje meer te besteden dan die armoedzaai ers hier. Volgens de taxichauffeur is de gemeentelijke afdeling Groen rijp voor een rode kaart, mede namens zijn honderden passa giers. Toch heeft hij nog een verrassing in petto. Hij maakt een genereus gebaar richting Leiden door aan te bieden het onderhoud van de bovenmaat se bloembak dan maar zelf op zich te nemen! Als de planten worden gesponsord, houdt Tie le het perk netjes. Gratis en voor niets. Als voorbeeld noemt Tiele de gemeente Voor schoten waar volgens hem su permarkt Hoogvliet een aantal bloembakken heeft 'geadop teerd.' Volgens een woordvoerster van de gemeente is de plantenbak inmiddels geschilderd. „Geloof het of niet, maar dat stond op het programma." Overigens vindt Leiden ook dat de krui sing er leuker moet uitzien. „Het zomergroen bloeit inder daad maar drie maanden en daarna is het kaal. Er is overleg over de invulling van het perk. Met mogelijke beplanting moe ten we natuurlijk wel rekening houden met de verkeersveilig heid. Het uitzicht mag absoluut niet worden belemmerd. Bin nenkort gaan er mensen rond de tafel zitten, die daar veel verstand van hebben en wordt het perk opgeknapt." De volgende dag wordt er door de woordvoerster teruggebeld. „Na IJsheiligen komen er plan ten in het perk. Dat wordt zo- mergoed en als dat is uitge bloeid worden er wintervaste violen geplant zodat het er weer fleurig uitziet En mijn heer Tiele krijgt binnenkort antwoord van ons op zijn brief." eric-jan 8erendsen De eerste Leidse dinnerwalk van dit jaar begint op 9 april. Deelnemers krijgen een wande ling door de historische bin nenstad aangeboden en een vijf-gangendiner in restaurants voorgeschoteld. De Dinnerclub uit Den Haag organiseert in 2000 voor de der de keer de 'historische en culi naire wandelingen' door Lei den. De organisatie beschouwt de combinatie van lopen en eten, daarbij luisterend naar de geschiedenis van de stad, zelf als een groot succes. Tijdens de wandeling wordt elke gang van het diner in een ander restau rant gereserveerd. Deelname kost 110 gulden per persoon. De deelnemende restaurants zijn: De Avonden, De Grote Beer, Mangerie de Jonge Koe- kop, Oudt-Leyden en Het Pren tenkabinet. Na 9 april zijn er dinnerwalks op 28 mei, 25 juni, 17 september, 22 oktober en 26 november. lk (U to De kassen zijn weer open! Kom kijken, ruiken en proeven met het hele gezin. Kom naar Roelofarendsveen en Rijnsburg op zaterdag 1 april. Volg de routeborden. Informatie over andere regio's? Bel gratis 0800 - 0230199 of kijk op Internet www.komlndekas.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13