Plooirok en twinset zijn weer terug De mystieke emotie van muurverf Machine zuiniger dan handafwaï Trends Kleureffect Haags culturenfeest Chique meubilair Jongeren en geld REDACTIE MARGOT Ook zo moe van het type trendy kleding waarmee je wel op een houseparty maar niet op je werk kunt verschijnen? De strak ke blote-navel-truitjes met opdruk, truitjes met capuchonnetjes en legerachtige broe ken vol zakken die zeker handig maar wei nig flatteus zijn. Wees gerust dames: het is niet meer nodig om er ongeacht je leeftijd uit te blijven zien als een Spice Girl. Vol gens topontwerpers als Prada en Gucci is het zelfs hoog tijd dat girlies opgroeien en zich eindelijk eens netjes aankleden. Toonaangevende modebladen als de En gelse Vogue en de Amerikaanse I-D staan bol met wat ze zelf bestempelen als new chic. Oftewel superconventionele dames achtige kleren in een nieuw luxueus jasje. Modellen zetten in opdracht van ontwer pers hun arrogantste blik op en paraderen op de catwalk in twinsets van échte cash- mier. Eronder een nette plissé- of plooirok van zijde. Het klassieke merk Burberry stopte model Kate Moss onlangs in een rui ten mini-jurk. In Vogue dragen vrouwen zijden blousons voorzien van een grote strik om de hals. En wat dacht u van de chiffon in noppen print? Een trenchcoat is niet langer voorbestemd voor ouderen. Zeker niet als je daarbij een paraplu in schotse ruit uitklapt. Uiteraard passen de schoenen precies bij de tas. Let wel: géén schoudertas, maar een dames achtige handtas. Nieuw chic is zeg maar de stijl waarmee Faye Dunaway en Grace Kelly bewondering oogstten. Of sterker nog: Margaret Thatcher, maar dan met iets meer sex-appeal. En voor wie het niet helemaal begrijpt, stylist Lucy Edwig van Prada zegt het treffend: „Je kunt er uitzien als je moe der en het is goed." Natuurlijk, elk jaar verzinnen modemakers weer een nieuwe trend om de verkoop van al die super-de-luxe ontwerpen vooral niet te laten stagneren. Na al het geëxperimen- teer van de afgelopen jaren besloot Miuccia Prada dat alléén conventioneel chic voor dit seizoen radicaal genoeg is. „Het enige dat er echt nieuw uitziet is een elegante vrouw in super klassiek en chic", meent de ontwerpster. Ander argument is dat ontwerpers er toch maar eens rekening mee moeten houden dat hun klanten geen tieners en twintigers zijn, maar vrouwen tussen de dertig en veertig jaar. Deze vrouwen zijn maar wat blij met een cashmier truitje en een nette broek. Dat kleedt niet alleen slank af, het zit ook gewoon lekker. Zo gaat het vaak. Trendy bladen staan bol met nieuw en vooral extreem duur chic. Ga je de stad in, dan is het lang zoeken naar net dat ene goede chiffonnetje mej plissé- rok. Tenzij je geld genoeg hebt om te kopen bij peperdure boetieks met topmerken, zo als Kild Niesten in de Maastrichtse Stok straat. „Het is het modebeeld van Prada", zegt eigenaresse Kiki Niesten. „Dus natuur lijk verkopen wij die collectie met zijden blouses met noppen en plooirokjes. Maar écht nieuw zijn volgens mij de heavy kleu ren die je nu ziet na een lange periode van zwart en grijs. In de winter zet die vrouwe lijke jaren veertig stijl heel erg door. Heel damesachtige pakken met bontkraagjes met daaronder heel hoge hakken. Andere merken zullen zeker volgen. Ek vind het wel leuk. Met name vrouwen in de hogere leef tijdscategorie kunnen deze klassieke stijl absoluut waarderen." Als echte classy lady haal je het natuurlijk niet in je rijke hoofd om met minder ge noegen te nemen. Minder merkafhankelij- ke 'fashion victims' komen met een combi van tweedehands en goedkopere confectie- kleding een heel eind. Een twinsetje koop je net zo makkelijk bij zaken als Hennes Mauritz of iets duurdere winkels als Mexx en Mango. En ook al zijn ze dan niet van echte cashmier, klassiek zijn ze wel. Het ruiten rokje voor eronder vind je met een beetje geluk in een tweedehands winkeltje, of wie weet, bij ma in de kast. Soms loop je ook zomaar tegen nieuw chic aan, zoals in het winkeltje Muchachas in Maastricht. Daar hangen zijdeachtige rokken die zo lij ken te zijn gemaakt uit de klassieke shawl met Hermès-print. Goed te combineren met de V-hals truitjes die erg zacht zijn en daarom ook best voor super de luxe door kunnen gaan. Verbazingwekkend is dat Hennes Mau ritz niets van nieuw chic heeft opgepikt, terwijl deze Zweedse modegigant de trends van de catwalk toch razendsnel kopieert. „Hippie-chic is onze belangrijkste trend", zegt Annemarie van der Kamp, hoofd mer chandising bij H&M. „Natuurlijk hebben we wel altijd twinsets in allerlei kleuren. Maar volgende winter komen wij met de ruitjes, de plooirokjes en de noppen blou ses. Ja hoor, het komt allemaal terug." Overigens springen ze bij de uiterst con ventionele herenzaak Society Shop in Maastricht een gat in de lucht nu chic in eens hip heet. „De lamswollen V-hals trui mag weer", constateert bedrijfsleider Jos Verstappen tevreden. „Dat merken we." Maar conventioneel chic betekent volgens Verstappen vooral oog voor details, zoals snit en materiaal. Voorbeeldje: de pantalon wordt weer geleverd met een speciaal knoopje voor bretels en een gulpsluiting met puntknoopjes. Voor de echte freak: zelfs de omslag van de broek zit vast met een knoopje. Matthijs Boelee, hoofddocent mode aan de Kunstacademie in Maastricht beschouwt nieuw chic overigens als een heel minimale trend. „Die stijl uit zich vooral in exclusieve stoffen en combinaties. Het gaat niet zo zeer om de ontwerpen, maar meer om de juiste tas en bijpassende schoenen. Ik woon zelf in Amsterdam en zonder een tas van Prada hoor je er daar echt niet meer bij. Mensen willen er gewoon dolgraag bij horen." Maar om nu van top tot teen in de signerkleding te lopen? Dat kost toch al gauw enkele tienduizenden guldens. „En daar", weet Boelee, „zijn Nederlanders veel te nuchter voor." INGRID BECKERS 123456789 10 Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1. Deel v.d. voet - soort appel - van jonge datum; 2. insnijding - fanatiekeling - hekel; 3. groot onheil - ternauwernood - onvermoeid roker; 4. ladder - voordat - handelaar in drugs; 5. vrucht - doopgetuige - voorschrift ter bereiding van geneesmiddelen; 6. getroffen - taf elf les - werelddeel; 7. drinkgerei - ransel - zijweg v.e. hoofdweg; 8. slotwoord - lange nekharen - verovering; 9. schuine strook - hemelwater - hier of daar; 10. warm - hemelruim - meetkundige term. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1Maar; 4. mark; 7. ficus; 9. eb; 11. bol; 12. ra; 13. dek; 15. ver; 16. elan; 18. aalt; 19. obi; 20. ogen; 22. rite; 25. del; 27. kin; 28. en; 29. mei; 31. eg; 32. menen; 34. roes; 35. taal. Verticaal: 1. Moede; 2. af; 3. rib; 4. muil; 5. as; 6. kwart; 8. col; 10. belagen; 12. relatie; 14. ka; 15. va; 17. non; 18. air; 20. odeur; 21. el; 23. ik; 24. engel; 26. ren; 29. mes; 30. iet; 32. me; 33. na. Er is veel onderzoek verricht naar het effect van Jdeuren op mensen. Zwart bijvoorbeeld wordt als beklemmend ervaren, blauw als ontspannend, fel rood als opwindend en licht oranje als opwekkend. Zijn er veel oranje tinten in de woon kamer, dan voelt het daar minder snel koud aan. Proeven hebben uitgewezen dat mensen in een lichtblauwe kamer het eerder koud hebben dan in een oranje ruimte: pas bii elf graden ontstond een onbehaaglijk gevoel, terwijl in de blau we kamer al bij 15 graden over kou werd geklaagd. Dit effect wordt voor een deel veroorzaakt, doordat warme kleuren op mensen afkomen, terwijl koele tinten wijken en de kamer groter doen lijken. Donkere kleuren daarentegen doen een ruimte verkleinen. Bij het uitzoeken van de juiste verfkleur, kan ook rekening worden gehouden met het zogenoemde complementair con trast van tonen. Hierbij kunnen tinten elkaar versterken of verzwakken. Bekend voorbeeld is het groene blaadje dat de slager tussen zijn koopwaar legt Het vlees lijkt hierdoor ro der en verser. Zou er een rode paprika naast een biefstuk lig gen, dan oogt de lap vlees bruiner en minder smakelijk. Blauw en geel hebben ook zon relatie met elkaar. Ligt er in de woonkamer blauw tapijt, dan ogen gele wanden veel fel ler. Hoe vermaken mensen zich in andere culturen? Dat kan ieder een zelf ontdekken op het cul tureel festival Kleurrijke Zon dag, op zondag 16 april in Den Haag. Een spel- en demonstra tiedag voor jong en oud om kennis te maken met spelen en sporten van andere culturen. Er zijn workshops over onder meer Tae-Bo, een combinatie van kickboxing en taekwondo op hiphop-muziek, en wereld- dans waarin je wordt meegeno men naar o.a. het Spaanse Ca- talonië, de zigeuners van Ra- jasthan in India en een Jiddi sche bruiloft. Verder workshops Afrikaans dansen en Tai-chi, een Chinese bewegingsleer. Een populair tijdverdrijf onder Surinaamse Hindoestanen zijn zangvogelwedstrijden, waarbij bijzondere zangvogels, 'twat- wa's' en 'picoletten' te horen zijn. De tropische vogeltjes worden op 'trotten' (paaltjes) geplaatst, op een halve meter van elkaar, en kunnen tegen el kaar 'opzingen'. Onder het genot van een drank je en een hapje in de verschil lende cafés worden bordspelen gespeeld uit verschillende cul turen en spelletjes uit onder meer Indonesië en Afrika uitj legd. Een denksportverenigin organiseert schaakwedstrijde Op het mondiale caféplein v« den ook demonstraties gege ven, zoals taekwondo, een Ko. reaanse vorm van karate. Bui ten, op het terras en in de tuii vinden activiteiten plaats waa onder reuzenspelen, schaken dammen en scrabble. Verder zijn er acrobaten en skaters, muzikanten en verschillend! informatiestands. Voor de kinderen zijn er ondf meer een groot springkussen allerlei spelen en een midget golfparcours door het museu heen. Ook kan er zelf speelgc worden gemaakt uit afvalmai riaal zoals plastic, rubber, ho karton, aluminium, doppen i. stokjes. De manifestatie is op zoi april van 11.00-17.00 uur. Lc tie: Museon, StadhouderslaaJ 41, Den Haag. De toegang is gratis. Het Museon is bereik baar met tramlijn 10 vanaf st tion Hollands Spoor (richtinj Statenkwartier) of bus 4 vana,l Centraal Station (richting Kijl duin). Informatie COS, tel. 07 3456154, fax 070-3604736, e- mail: kleurrijk@coshaag.nl. .03 Nu mensen zich op het gebied van mode niet meer zo laten dicteren, probeert de Neder landse modeontwerper Frans Molenaar het met verf. Haute Peinture! Vanaf 1 april in de handel. Als het aan de couturier zou liggen wordt lichtgroen het kleurtje voor de wanden van de huiskamer komend seizoen. Deskundigen die al langer in de verfwereld zitten, voorspellen echter dat klussers vooral zul len grijpen naar witte, grijze en bruine tinten. Lichtgroen is de kleur van de mode, niet van het interieur, zeggen zij. Doe-het-zelvers staan steeds vaker met de kwast in handen. Vroeger werden plafonds en muren hooguit één keer per jaar gesausd, maar momenteel wil men de boel veelvuldiger een likje geven. Bovendien kie zen klussers niet alleen voor ge woon wit. Ze experimenteren met allerlei eigentijdse kleuren ofwel tonen. Tot voor kort was bijvoorbeeld geel vrij trendy, terwijl dit jaar onder meer witte en bruine kleuren hoge ogen gooien. De toegenomen neiging om va ker van kleur te veranderen, stuwt de verkoopcijfers van muurverven omhoog. In 1997 bedroeg de omzet ruim 280 miljoen gulden; vorig jaar be steedden doe-het-zelvers er bij na 330 miljoen gulden aan. „De markt voor buitenverf zoals beits stabiliseert, maar de groei van muurverf neemt fors toe", constateert Laurens van Gils, verkoopleider van verffabrikant Van Wijhe uit Zwolle. Het be drijf is vooral bekend als produ cent van het merk Wijzonol. Van Gils zegt: „Er zijn vele raak vlakken tussen de mode en het interieur; ook de gebruikte verf kleur op een wand is een uit drukking van gevoel." Om de relaties tussen mode en een blik verf duidelijk te maken, schakelde Van Wijhe couturier Frans Molenaar in. Gezamenlijk bedachten ze de verfcollectie Haute Peinture. Veel verder dan een handtekening op een blik Haute Peinture en het geven van de eerste aanzetten voor het kleurenpallet uit de collec tie, reikt de inbreng van Mole naar niet. De kleurdeskundigen van verffabrikanten bepalen wat voor soort tinten uiteinde lijk in een blik terechtkomen. „Om te voorspellen op wat voor soort tonen doe-het-zelvers zit ten te wachten, bezoeken we onder meer beurzen en bekij ken we aandachtig tijdschrif ten", zegt kleurdeskundige Hans Ultee van Akzo Coatings; de fabrikant van het verfmerk Flexa. Deze onderneming be grijpt al langer dat het koppelen van een 'bekende' Nederlander aan een verfcollectie zich in succes vertaalt. „We werkten voorheen samen met Jan des Bouvrie, terwijl we nu een col lectie met het woonmagazine VT Wonen hebben: Flexa VT Wonen." Ultee houdt constant de vinger aan de pols om kleurenontvrik- kelingen te signaleren. „De trends zijn in eerste instantie zichtbaar bij de textielindustrie. Na een jaar of twee sijpelen be paalde tinten door in de mode en vervolgens duurt het weer enige tijd, voordat de schake ringen ook door de verfindu strie worden opgepikt. Na de gewenning aan een bepaalde toon wil menigeen die tint ook in het eigen huis zien", legt Ul tee uit. Volgens de deskundige staan weliswaar diverse soorten geeltonen momenteel nog in de belangstelling, maar hij ver wacht dat dit jaar wittinten de overhand krijgen. In het nieuwe millennium wordt ook afgerekend met de uitbundige decoratietendens uit de jaren negentig van de vo rige eeuw. Effecttechnieken zo als sjabloneren, tamponeren en sponzen zijn op hun retour. „We maken het niet meer zo bont", weet Pim Burgers. Zij werkt als kleurendeskundige bij Sigma. Van deze onderneming zijn de verfblikken Histor af komstig. Volgens Burgers krij gen talrijke muren de komende tijd een egale, gedempte kleur. „Er bestaat geen behoefte meer aan extravagantie. Eigentijdse kleuren moeten een veel per soonlijker karakter hebben en rust, geborgenheid, verdieping en mystieke gevoelens oproe pen." Dieprode en -bruine kleuren wakkeren die mystieke emotie aan, terwijl allerlei zachte bruinschakeringen voor rust en geborgenheid zorgen. Verder gaan ook grijsnuances een be langrijke rol spelen." Eendags vliegen zijn het niet, want Bur gers verwacht dat de nieuwe kleuren voor langere tijd popu lair blijven. „Er bestaat overi gens nog een andere tendens waarbij een lichte kleur op een vlak opeens wordt afgewisseld met een knaloranje of zeer felle muur, maar die ontwikkeling is geen lang leven beschoren." Hoewel kleuren komen en gaan, blijft het aanbod vrij groot. Kunnen klussers door de bomen het bos nog wel zien en een goede kleur uitkiezen? „Dat is inderdaad soms lastig", ver telt Burgers. Ze adviseert om een collage te maken van pagi na's uit woonbladen. „Knip fo to's uit die direct aanspreken en zet daarbij bepaalde steek woorden zoals warm of zonnig. Is de collage eenmaal klaar, dan wordt duidelijk wat de overeen komsten bij de tinten zijn: er kunnen bijvoorbeeld veel lichte schakeringen op de illustraties staan. Hierdoor is de kleurkeu ze wellicht eenvoudiger te be palen." Is de tint niet in het winkelschap te vinden, dan biedt de verfmengmachine in een doe-het-zelfzaak uitkomst. Dit apparaat kan zo'n twaalf honderd kleuren maken. ALEX VAN HOOF Villeroy Boch, gerenom meerd producent van serviezen en badkamers, gaat ook in meubelen. Zo'n deftige firma spreekt dan van 'Home Collec tion', grijpt terug op oude gran deur en wil bovendien niet hun spullen via de eerste de beste winkel verkopen. House Garden en Chateau Li festyle heten de twee meubel collecties, met canapés en een scala aan meubelstoffen. De eerste is gebaseerd op de Louis- Philippestijl, die men halverwe ge de negentiende eeuw op het Franse platteland aantrof. Dat •betekent rustieke multifunctio nele tafels, buffetkasten en boe kenkasten met veel sierlijsten en messingbeslag. De kleuren zijn Provenqaals geel en aman- delgroen. Chateau Lifestyle is geïnspi reerd op het meubilair van stadse huizen aan het eind van de negentiende eeuw. De tafels, stoelen en kleinmeubelen zijn gefineerd met kostbare hout soorten en inlegwerk van ma honie. De canapés hebben een houten frame en zijn er in wel zeven stijlen. De prijzen liggen 'Chateau Lifestyle' is geïnspire op het meubilair van stadse hi zen aan het eind van de negen tiende eeuw. foto> tussen 2400 en 7000 gulden, In Nederland is de verkoop gens het shop-in-the-shop- concept onder de naam 'Thf House of Villeroy Boch' vo lopig gegund aan Woonboul vard Eijerkamp te Zutphen. Binnenkort mag ook Woon Thema Centrum De Havena in Nijkerk V&B verkopen. N verkooppunten zullen er mondjesmaat bij komen. HEINZ Jongeren die een uitkering of een betaalde baan hebben en nog bij hun ouders wonen, hebben vaak veel geld over om leuke dingen te doen. Op het moment dat ze uit huis gaan wordt dat heel anders, omdat er veel meer rekeningen betaald moeten worden. Rekeningen waar je eerst niet mee te maken had. Het valt dan niet mee om je direct aan de nieuwe financi ële situatie aan te passen. Uit een onderzoek van het Ministe rie van Sociale zaken en Werk gelegenheid (januari 1999) blijkt dat ruim 16 procent van de groep jongeren onder de vijfentwintig jaar schulden heeft, waarvan een kwart in middels bekend is bij officiële schuldhulpverleningsinstanties. Dit percentage ligt beduidend hoger dan in de oudere leef tijdscategorieën. Bij het NIBUD is speciaal voor jongeren de brochure 'Op jezelf en je financiën' verschenen met praktische informatie zo wel voor alleenstaanden als sa menwonenden. Hoe zitten de gemeentelijke heffingen in el kaar? Wat spreek je met je huisbaas? Wanneer moet je je particulier verzekeren tegen ziektekosten en hoe vraagje huursubsidie aan? Verder wordt uitgelegd hoe je geld opzij kunt zetten voor grote uitgaven. Ook de dagelijkse boodschappenlijst komt aan bod. Met behulp van handige sche ma's (jaaroverzicht en gemid delde maandbegroting) worden duidelijke overzichten van de uitgaven gegeven. 'Op jezelf en je financiën' kost fl 22,50 in clusief verzendkosten en is te bestellen door bovengenoemd bedrag over te maken op giro 368700 ten name van het NI BUD in Utrecht onder vermel ding van bestelcode C10. Meer informatie over de publicaties van het NEBUD is te vinden op internetsite: www.nibud.nl. Afwasmachines? Energievre ters en milieuvervuilers! Vroe ger wel ja, maar de fabrikanten hebben dat verwijt niet op zich laten zitten. In 1970 was voor het machinaal afwassen van de vuile vaat nog 60 liter water nodig, twintig jaar geleden was dat teruggebracht tot 45 liter, en nu zijn er al toestellen die met nauwelijks meer dan 10 li ter licht vervuilde vaat schoon krijgen. De moderne toestellen verslaan het handwerk. Want daarvoor is gemiddeld zo'n 40 liter nodig als men tweemaal per dag afwast en 60 liter als men dat drie keer doet. De af wasmachine laat men meestal slechts eenmaal per dag - of 's nachts tijdens de voordelige stroomuren - draaien. Elke nieuwe afwasmachine draagt een zogenaamd Euro- energielabel, waarop in een schaal van laag (A) tot hoog (G) wordt aangegeven hoe het ver bruik is. Alle topmerken scoren A of B. Tegenwoordig is er volop keus uit vrijstaande en in te bouwen machines. Inbouw kan meestal op een gemakkelijke werk- hoogte. Maar er bestaat ook een vrijstaand apparaat waar bij men niet helemaal door de knieën hoeft. Het is 130 cm hoog en dat komt omdat eron der een lade - bij voorbeeld voor serviesgoed, dat wordt dus toch bukken - is aange bracht. Het is verbazingwekkend wat zo'n machine, althans van het duurdere type, tegenwoordig kan. Een druk op de startknop is voldoende om volautoma tisch te draaien. De vaatwasser controleert zelf de hoeveelheid vaat en de vervuilingsgraad en kiest het juiste programma. Goed voor het serviesgoed, maar ook voor het water- en energieverbruik. De meeste machines zijn voorzien van een waterstop, waardoor bij lekkage of verstopping auto matisch de kraan dichtgaat. Soms is er een watersensor die lastige restjes thee- en spinazie herkent en zonodig extra te lijf foto cpd gaat. Zit er ook een warmtewis selaar in dan wordt een deel van de tijdens het afwassen ontwikkelde warmte bewaard voor de volgende spoelgang. Lekker voor het glaswerk, dat niet zo goed tegen grote tem peratuurschommelingen kan. Bij een enkele types kan het in gebouwde computerprogram ma met nieuwe snufjes wor den uitgerust. Dat is nuttig als er bij voorbeeld nieuwe was middelen zouden komen die ook bij een lagere temperatuur of minder waterverbruik een schoon resultaat geven. De nieuwe programmagegeven kunnen uit de laptop van de monteur worden ingevoerd Wie hoge eisen stelt aan vor geving en zich stoort aan ee zichtbaar knoppenpaneel k. een apparaat kiezen waarva het bedieningspaneel is we werkt in de kopse kant van deur. Voor kleine huishoud zijn er smalle (45 cm) mach nes, maar er zijn ook appan ten die een halve afwas kun nen doen: alleen de inhoud van het bovenste rek. Handwerk is nog steeds het dagelijks vullen van het was middelbakje en het is soms nog lastig om na te gaan c zout en glansmiddel moeten worden aangevuld. Maar d zijn controlelampjes voor ui gevonden. De losse tijdklok ne C kan worden afgeschaft als een apparaat koopt met een 24-uurs voorkeuze. En een resttijdindicatie geeft aan ho lang het nog duurt eer mem machine kan uitruimen. Er valt nog wel iets te mop[ ren. Serviesgoed en glaswert moeten zo snel mogelijk uit machine worden gehaald, ai ders ontstaan er vlekken van waterdamp. Dat geeft op w op den duur een matglasei 15 Ri Kristal en ander fraai glaswe kan veiliger met de hand wo 10 Ni den gewassen, ondanks de nieuwste glasbeschermingS' 15 Ri techniek die het leidingwate 10 Vi op de juiste hardheid breng 10 T\ THEA WAMELINK |I5 R( he 10 N( 5 T\ 5 Re TE KOUP ft ALS BUITEN NET TE ZITTEN ^OOKAI-TIJD NO& NEENEMEN KUNNEN WEEK. NAAK BINNEN STOÉITJÉS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10