Leiden Regio Parkeren in centrum met kraskaarten Bewoners Coebel geven verzet tegen buslijn 30 op 'Wij zijn een echte stads groep' [iemand nam het woord... [eer aandacht voor ladheid op fietspaden Leidenaar Stoffels gekozen tot secretaris in bestuur D66 ui cU to AN DAG 27 MAART 2000 edreiging in slaapkamer E>en Een 26-jarige man is zaterdagmorgen in alle vroegte in n slaapkamer bedreigd door een indringer. De ongenode be- eker was de woning aan de Hyacintenlaan binnengedrongen n geld te eisen van de bewoner. De indringer beweerde nog goed te hebben van de broer van het slachtoffer. De be- bner gaf het bezoek een klein geldbedrag en liet de man ver- Igens uit. De politie heeft de insluiper nog niet gevonden. ier aanhoudingen na beroving bEN De politie heeft gisteravond vier Leidenaars in de leeftijd n 15 tot 20 jaar aangehouden op verdenking van de beroving p een 17-jarige Zoeterwoudenaar eerder op de avond. De ïterwoudenaar reed rond half elf 's avonds over de Vrouwen- l toen het viertal hem dwong te stoppen en zijn sieraden en biele telefoon af te geven. Doordat het slachtoffer snel de lalementen van zijn belagers aan de politie wist door te ge- t, konden drie van de vier jongens even later bij het fietstun- tje op de Vlietweg worden aangehouden. De vierde verdach- verd kort daarop in zijn woning gearresteerd. erdachten inbraak gegrepen 1)enEen 18-jarige Leidenaar en een 20-jarige man uit Leider- jpp zijn gisteravond opgepakt op verdenking van een inbraak een groothandel in medicijnen aan de Hogewoerd. De ver- fchten werden aangehouden op aanwijzing van een getuige Ji de inbraak. Of er iets uit de groothandel is ontvreemd, was hmorgen nog niet duidelijk. y eer auto uitgebrand >en Opnieuw is het afgelopen weekeinde in de Merenwijk auto in vlammen opgegaan. Zaterdagochtend om half vijf het raak aan de Sperwerhorst. De politie vermoedt dat het ir is aangestoken. Tussen eind november en eind januari ndden in de Merenwijk vijf auto's uit. In alle gevallen ge- ïrde dat in het weekeinde en vond de politie sporen van ndstichting. De politie houdt er inmiddels rekening mee dat branden het werk zijn van één pyromaan. Een aanwijzing irbij is dat alle branden op dezelfde manier zijn aangestoken. rouw gewond na val Een 38-jarige Leidse is afgelopen zaterdagavond ernstig |rond geraakt toen zij met haar fiets over de trottoirband in [Stationsweg viel. Zij is met nekletsel overgebracht naar het leiden eric-jan berendsen Bewoners van de Coebel staken hun verzet tegen de route van buslijn 30 door hun wijk. Het wijk- bestuur denkt nog wel dat er wettelijke mogelijk heden zijn om die route aan te vechten maar geeft in het wijkblad aan niet over voldoende fi nanciële middelen te beschikken om een juridi sche strijd voort te zetten. Een jaar geleden kondigden B en W aan dat de route van lijn 30 (Oegstgeest-Stevenshof) zou worden gewijzigd. Die liep via de Boshuizerkade en Cornelis Schuytlaan langs verzorgingstehuis Zuydtwijck en bejaardencentrum Rijn en Vliet naar station De Vink. In de Coebel zouden twee haltes komen, één bij de Rembrandt Scholenge meenschap en één bij de Tommy Dorseykade. De bewoners vreesden voor een onveilige ver keerssituatie in hun wijk. Bovendien verweten zij B en W te zijn overvallen door het besluit. Im mers, zij werden pas tien dagen voor de routewij ziging zou ingaan op de hoogte gesteld. In juni vorig jaar werd de busroute tijdelijk geblokkeerd door boze bewoners. De commissie voor beroep- en bezwaarschrif ten oordeelde eind vorig jaar echter dat de bus door de Coebel mag blijven rijden. Van een on veilige verkeerssituatie zou geen sprake zijn en er is door B en W terecht gekozen voor een kleine groep mensen die afhankelijk is van de bus, meende de commissie. Wel onderschreef zij de kritiek dat het college verkeerde verwachtingen had gewekt bij de buurtbewoners. Zo is een in formatieavond die zou worden gehouden, nooit doorgegaan. Burgemeester en wethouders kre gen een standje maar werden niet teruggefloten. Het oordeel van de commissie is uiteindelijk voor de wijkVereniging toch geen reden om naar de rechter te stappen ondanks dat een advocaat nog wel juridische mogelijkheden ziet. „De kos ten van een advocaat voor een aantal uren werk zijn groot", schrijft het bestuur in het wijkblad. „De financiële middelen om verder te gaan, zijn beperkt." Opperste concentratie tijdens de spelletjesmiddag van scoutingsgroep Sint Jozef zaterdag op de Beestenmarkt. FOTO TACO VAN DER EB ;emeente Leiden schenkt aandacht aan de glad- ;bestrijding op fietspaden. 'lijkt uit het antwoord van lemeester en wethouders Ijes (Je vragen van raadslid Van fChristenUnie SGP)Van As g het college om het huidi- irooibeleid nog eens tegen \/Ncht te houden, om te kij- J\J}f het nog op alle punten jet. ïthouder Laurier (werk, so- alibe zaken en wijkbeheer) be- oerirVan As dat er komend na- anstaeen aangepast gladheids- itstekijdingsplan komt, waarin duefecente ervaringen in zijn ibensenomen. Ondertussen, zo ier [t Laurier, heeft de ge ren zite al het strooien op de lam laden aangepast. Het bleek in tofgelopen jaren niet altijd /ersieaar om de belangrijkste fietsroutes binnen twee uur - zoals Leiden zichzelf heeft op gelegd - van sneeuw en ijs te ontdoen. De fietsroutes werden aan vankelijk onder handen geno men met zogenoemde city- sprayers. In de winter van 1998/1999 bleek echter dat de ze sproeiers niet voldeden. Bij matige tot lichte vorst hebben de installaties geen effect waar door op grote gedeelten van de fietspaden sneeuw blijft liggen. Vooral in de ochtendspits leid de dit tot veel klachten. Daarom is nu gekozen voor de zogenoemde walsstrooier. Die legt een dunne laag zout over een breedte van één meter op het pad. De gemeente ver wacht dat de walsstrooier beter voldoet. Bovendien is het aantal machines uitgebreid, zodat Lei den op meer plaatsen tegelijk aan de slag kan. eric-jan berendsen Voorzitter Jan Huisman wil 'zijn' Scouting Sint Jozef niet als een typisch familiegebeuren omschrijven. Toch waren alle kinderen, mama's en papa's en oma's en opa's zaterdagmiddag welkom op de Beestenmarkt. In verband met de Nationale Scoutingsdag 2000 presenteer de de Leidse scoutingsgroep zich daar op het evenementen plein. „En daarbij is familie welkom want we willen ouders wél bij de vereniging betrek ken", aldus Huisman. Vanaf een jaar of vier kunnen de kleintjes al lid worden van de Jozefgroep die volgend jaar twintig jaar bestaat. Bevers he ten ze dan en geprobeerd wordt hun fantasie met spelletjes en bepaalde thema's te prikkelen. Via kids, verkenners en pioniers belanden de scouts uiteindelijk bij de explorers, de 16- tot 18- jarigen. „Die gaan bijvoorbeeld een week in het buitenland op kamp, maar zulke dingen doen we in Nederland ook al met de jongere jeugd", legt Huisman uit. „Juist daarom is scouting geen typisch familiegebeuren, we leren de kinderen namelijk al van jongsaf zelfstandig te zijn." De uitdaging van de scouting is volgens Huisman elke week voor iedereen iets anders te brengen. Het houdt niet op bij kamperen, nachtelijke spelle tjes of fietstochten. En dat pro beerde Sint Jozef zaterdagmid dag op de Beestenmarkt uit te dragen. Waarom de Beesten markt? „We zijn een echte stadsgroep", aldus Huisman. „Normaal zitten we achter de Jozefkerk en hebben we buiten activiteiten in bijvoorbeeld de Leidse Hout. Nu kwamen we met Peter Labruyère in contact die ons gratis het plein beschik baar stelde, inclusief markt - kraampjes en geluid. Dat kwam mooi uit want we zijn gewend om met minimale geldelijke middelen te werken en nu kon den wij ons op de presentatie concentreren." Een groot deel van de 125 le den tellende club kwam op het evenementenplein opdraven. Na het traditionele hijsen van de vlag en het onthullen van het nieuwe clublogo was het tijd voor de spelenkermis. De jeugd van '0 tot 100' kon aan vijftien verschillende spelletjes deelnemen. Ook niet-leden waren wel kom. „Want het is vandaag niet alleen een presentatie en pro motie van onze vereniging", weet Huisman. „Wat als we ook nog een paar nieuwe leden kunnen werven, is dat mooi meegenomen." „Kjs/sf is een vriendin van ons 'rieden. Er kwamen veel en op de crematie. Op een >en moment werd gevraagd •r iemand nog wat wilde zeg- Niemand nam het woord, ze grjzo schuifelden we even later bloeifr buiten. We voelden ons ex- ?n erverdrietig. Er was niemand Het \onze gevoelens had ver- WatPrd, niemand die aandacht blek/ besteed aan haar leven. abenlj e ma en. D begrafenis of crematie is ;deelt>rgaans een droevige aange- <r we^nbeid, die nog eens een ex- te plriest tintje krijgt als zich e vloti scenario afspeelt zoals ting fboven is geschetst. Drie naafles, een pijnlijke stilte en u si rujt weer gaan. Als een kaars lin't piet nog even flakkert, maar en shpt wordt uitgeblazen. Re- my »ut en zonder meededogen. ïtbrak lemaa inge usic' le ova tstocb 3onlej innen] zond« bijtel van fei scha Ikoor. discoi de vol de d roma ïelem let wal idelijld had oj naar d ;idde d waarb pt dol ?n vod Rhetta vam ol ngen. „Maar zo hoeft het dus niet", zegt Trijntje Pols beslist. „Ook niet ais men niet kerkelijk is en er geen pastoor of dominee is die preekt of spreekt. Of als er niemand van de familie of vrienden het woord kan, wil of durft te voeren. Bijvoorbeeld omdat men bang is door emo ties overmand te worden. Spre ken in het openbaar is niet ie dereen gegeven. In dat geval kunnen de nabestaanden een beroep doen op ons. Op de werkgroep Uitvaartbegeleiding van het Humanistisch Ver bond." Deze opmerkelijke servicever lening is overigens niet nieuw, zo erkent de inwoonster van Zuid-West direct. Maar deson danks wil ze die namens haar zes collega's in het district Zuid-Holland-Noord graag nog eens onder de aandacht van de mensen brengen. „Ik heb na melijk het vermoeden dat veel mensen niet weten dat er zoiets bestaat. Hoewel de begrafenis ondernemers op de hoogte zijn van ons werk, hoor ik toch nog geregeld - dikwijls achteraf - dat er zoiets is gebeurd. Dat er zo'n pijnlijke stilte is gevallen. Dat gun je, laten we wel wezen, toch niemand. Dat is niet men selijk. Goed afscheid nemen is ontzettend belangrijk. Voor het hele verdere rouwproces." Nu is een begrafenis of een cre matie een zeer persoonlijke aangelegenheid. Buitenstaan ders hebben daar over het alge meen niets te zoeken. Laat staan dat ze zoiets intiems doen als het voeren van het woord boven de baar. Zo van: 'Wij kenden onze Kees allemaal als een goede man, een gewel dige vader, een betrouwbare vriend etc. etc'. Hoe geloof waardig ben je als je Kees nog nooit hebt ontmoet en ook nimmer zal ontmoeten? Trijntje Pols glimlacht. Het is de voor de hand liggende vraag. „Luisteren", zegt ze, „is de sleutel tot dit geheim. Als ie mand ons vraagt om op een begrafenis te spreken, ga je ui teraard naar de mensen toe. Je voert gesprekken, je probeert je zo goed als mogelijk in te leven in de persoonlijke situatie van de betrokkenen. Vaak krijg je flarden te horen. Gaat het van de hak op de tak. Dikwijls komt er emotie bij kijken- En natuur lijkhebben we allemaal een cursus gevolgd waarbij je handgrepen krijgt aangereikt. Daarnaast heb ik ook baat ge had bij mijn banen in de zorg sector en in mijn ervaringen bij de telefonische hulpdienst." Maar wat dan? „Dan ga je naar Afscheid nemen doet vaak pijn. Vooral als er niets gezegd wordt. huis. Laat je alles bezinken. Ga je de boel overpeinzen. Is iets niet duidelijk, dan ga je terug naar de mensen. Of je belt ze. Nabestaanden willen in zo'n si tuatie graag praten, is mijn er varing. Daarna ga je, zo verge lijk ik het maar, proberen van een bos rafels een mooi kleedje te borduren. Het mag natuur lijk geen glad en oppervlakig praatje zijn. En ook weer niet overdreven of hypocriet. Het verhaal, gemiddeld van zo'n acht minuten, moet gewoon kloppen. Dat de mensen ach teraf zeggen: 'ja, dat was 'rri. Zo hebben we Kees gekend'." In de drie jaar dat Trijntje Pols dit werk doet, heeft ze intussen 35 maal bij vreemden aan de kist gestaan. Waardering was dikwijls haar deel. „Laatst nog met die twee dochters. Die her kenden hun vader helemaal in het verhaal. 'Jullie verhaal', zeg ik dan. Want ze hebben het eerder zelf zo tegen me verteld. Dat inleven, zoals ik het noem, valt soms ook niet mee. In één week tijd had ik eens een vrouw van 93 jaar en een baby van zes maanden. In het eerste geval praat je over een voltooid leven, in het tweede geval over een drama." Trijntje Pols is uitvaartbegelei ding gaan doen na haar werk zame leven. Zoals ze ook pas op latere leeftijd werd gegrepen door de boodschap van het Humanistisch Verbond die de mens centraal stelt. „Om dit te doen, moet je over veel vrije tijd beschikken. Je bent op af roep beschikbaar. Of het een gave is, durf ik niet te beweren. Je moet uiteraard iets hebben Service voor visite binnenstadbewoners Om visite van bewoners van het Leidse centrum meer parkeerfaciliteiten te geven, introduceert de gemeente per 1 juli bezoekerskraskaarten. Er werd al eerder over dergelijke kaarten gesproken, maar nu is het definitief. Eén kaart is goed voor maximaal vier uur aaneengeslo ten parkeren a 1,50 gulden per uur in de parkeerzone waarin de aanvrager van de kaart woont. leiden eric-jan berendsen De kaart is geldig op alle betaal de parkeerplaatsen, dus zowel bij parkeermeters en -automa ten als op vergunninghouders plaatsen en kan door zowel ver gunninghouders als niet-ver- gunninghouders worden aan gevraagd. Zo krijgt visite van centrumbewoners meer moge lijkheden om te parkeren en worden kosten beperkt. Op dit moment mag de visite haar auto niet neerzetten op de vergunninghoudersplaatsen in het parkeerrestrictiegebied. Be zoek is aangewezen op betaald- parkeren in het centrum - a rai- son van 2,50 of vier gulden per uur - of zet de auto buiten de singels neer. Dat leidt weer tot parkeeroverlast in gebieden buiten het centrum. Mede om die overlast tegen te gaan komt de gemeente met de kraskaar ten die verkrijgbaar zijn bij de sector stadstoezicht aan de Zonneveldstraat. Per adres wor den maximaal twintig kraskaar ten per jaar verstrekt. Het gebruik van de kraskaar ten zou redelijk eenvoudig zijn: de bezoekers hoeven alleen de juiste gegevens zoals datum en tijdstip van parkeren weg te krassen en de kaart duidelijk achter de voorruit te leggen. De gemeente denkt met de kaarten zowel bewoners van het cen trum als hun bezoekers tege moet te komen. De introductie van de kras kaarten valt samen met een groot aantal andere wijzigingen in het parkeerbeleid. Zo wordt per 1 juli het betaald parkeren uitgebreid tot zeven dagen per week van 9.00 tot 20.00 uur (op zondag vanaf 13.00 uur om kerkgangers te ontzien) en op koopavonden tot 21.00 uur. Vanaf diezelfde datum wordt het parkeerrestrictiegebied in 5 verschillende zones ingedeeld en is een parkeervergunning slechts geldig in één zone. Ver gunninghouders die buiten 'hun' gebied willen parkeren moeten dan gaan betalen. Voor de wijken buiten de singels (be halve het Stationskwartier) ver andert er niets. Ook de zogenoemde 27-jari- genregeling wordt afgeschaft. Iedereen vanaf 18 jaar die in de binnenstad woont en een auto heeft, komt per 1 juli in aan merking voor een parkeerver gunning. Om te voorkomen dat er veel meer vergunninghou ders zijn dan beschikbare par keerplaatsen, komt de gemeen te met een zogenaamde 85 pro centsnorm. Van de 100 be schikbare parkeerplekken moe ten er 85 bedoeld zijn voor ver gunninghouders. Om dat te be werkstelligen gaat de gemeente met wachtlijsten werken. Men sen van 65 jaar en ouder vallen buiten die wachtlijst. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de plannen al per 1 april zouden ingaan maar om dat ze langer ter inzage moeten liggen, is die datum verschoven naar 1 juli. leiden ruud sep Leidenaar Arjan Stoffels is afge lopen zaterdag tijdens het D66- congres in Amersfoort gekozen tot secretaris organisatie in het hoofdbestuur van de democra ten. Stoffels was de enige kan didaat voor de functie. De enige tegenkandidaat had zich tijdig teruggetrokken nadat het be stuur te kennen had gegeven de voorkeur te geven aan de Leide naar. Met de 32-jarige Stoffels komt het aantal Leidenaars in de D66-top inmiddels op drie. Twee van de veertien Tweede- Kamerleden van D66 komen al •uit Leiden: Thom de Graaf en Jan Hoekema. Stoffels was de afgelopen \ger jaar secretaris van de Leidse partij-afdeling. Die functie moet hij neerleggen nu hij voor drie jaar in het landelijk bestuur is gekozen. Toch blijft hij nog wel actief in de plaatselijke po litiek. Sinds enkele maanden is Stoffels duo-raadslid in de commissie financiën. „En dat blijf ik gewoon doen", verzekert hij, hoewel hem nu al wel dui delijk is dat het secretariaat in het hoofdbestuur hem veel tijd gaat kosten. „Mijn agenda loopt meteen aan alle kanten vol. Meteen wil iedereen je kostbare avonden hebben. De komende week zijn nu al vier van de vijf avonden gevuld met D66", al dus Stoffels. FOTO HENK BOUWMAN met taal. Goed kunnen luiste ren en samenvatten. En van zelfsprekend niet bang zijn om in het openbaar te spreken." Tenslotte stipt ze nog een an der. minstens zo belangrijk as pect aan. „Je instelling. Je komt vaak héél dichtbij de mensen. Omdat doodgaan en wat daar mee samenhangt zo intiem en zo persoonlijk is. Dat kan best ingrijpend zijn. Maar deson danks moet je de soepelheid betrachten om daarna meteen weer afstand te nemen. Je kunt je niet het lot van de hele we reld aantrekken. Of het leuk is om te doen? Leuk is niet het goede woord. Het is zinnig, het geeft voldoening. Ja, het is dankbaar werk." ad van kaam De kassen zijn weer open! Kom kijken, ruiken en proeven met het hele gezin. Kom naar Roelofarendsveen en Rijnsburg op zaterdag 1 april. Volg de routeborden. Informatie over andere regio's? Bel gratis 0800 0230199 of kijk op Internet www.komlndekas.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9