DaimlerChrysler controleert Mitsubishi Forse winstgroei voor TNT Post Groep Möller ziet grote rol voor AEX in Euronext Economie Irink verkocht voor ,4 miljard aandelen 'Rolls-Royce in gevaar door uitblijven van investeringen' Kwart banen weg bij CNV Wanbetalers kosten tankstations miljoenen IAANDAG 27 MAART 2000 T LISV: Fraude bij werk over grens Samen eigenaar van Nedcar in Born jiLVERSUM Aan tien tot twintig procent van alle gevallen van ensoverschrijvende arbeid zit een luchtje. Het Landelijk Insti tuut Sociale Zekerheid (LISV) vermoedt dat de betrokken chauf- eurs, schippers en uitbeners de hand lichten met de afdracht '|fj ran premie^ voor de sociale wetten en de belastingen. Dit zei M. jeviet van het LISV zaterdagavond in een uitzending van het ictualiteitenprogramma NovaIn Nederland fraudeert een pro tent van alle werknemers of werkgevers. Hoeveel geld met de raude gemoeid is, is niet bekend. isco nu duurste bedrijf ter wereld an francisco Netwerkleverancier Cisco Systems heeft vrijdag oftwaremaker Microsoft vervangen als meest waardevolle on- lememing ter wereld. Cisco is op het moment ruim 1.563 mil- ird waard; Microsoft ongeveer 2 miljard minder of 1.561 mil- ird. Cisco verkeert in een goede positie om een grote rol te aan spelen in de toekomstige wereld waarin honderden mil- jenen apparaten, zoals mobiele telefoons, auto's en zelfs keu- enapparatuur, op internet zijn aangesloten. taking piloten KLM-partner Alitalia uLAAN Gezagvoerders van KLM-partner Alitalia leggen van- aag een aantal uren het werk neer. Daardoor vallen 24 vluch- ;n uit. De piloten willen zo betere promotiemogelijkheden af wingen. Vrijdag voerden de luchtverkeersleiders al actie voor ïeer loon, waardoor het luchtverkeer in Italië in een grote cha- s veranderde. Gisteren werd Italië ook geplaagd door een sta ing bij het treinpersoneel. Vrachtverkeer over vrije busbaan 3etermeerAls eerste Nederlandse stad laat Groningen in het entrum vrachtwagens toe op de busbaan. De gemeente en het latform Stedelijke Distributie hebben daarover vrijdag een i'ereenkomst gesloten. Het experiment geldt voor een jaar. De achtauto's (gewicht minimaal 3,5 ton) mogen alleen tussen i.OO en 11.00 uur en 18.00 en 20.00 uur over de busbanen rij en. Volgens de verladersorganisatie EVO stroomt door de ieuwe regeling het vrachtverkeer sneller de stad in en uit. oorlopig akkoord bij US Airways w york De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij US Airways de vakbond voor cabinepersoneel hebben zaterdag een jorlopig (loon)akkoord gesloten. Stakingsacties van het perso- eel zijn daarmee van de baan. Details zijn nog niet bekendge- aakt. Om middernacht Oost-Amerikaanse tijd liep de afkoe- ngsperiode af waarin de vakbond volgens de wet geen acties sochten voeren. President Clinton riep tijdens zijn bezoek aan idia beide partijen in het conflict op tot overeenstemming te imen. lenken Beverages samen met Krings idegraven Menken Beverages en het Duitse Krings Fruchtsaft orten zich samen op de internationale frisdranken- en vruch- nsappengroep. De twee fuseren daarom tot Reffesco Holding, it zich vooral op de Europese markt richt, zo is bekendge- aakt. De nieuwe onderneming heeft een omzet van 300 mil- en euro (660 miljoen gulden), waarvan Menken 125 miljoen iro inbrengt. Campina Melkunie, dat aandeelhouder van enken was, heeft zijn belang van veertig procent afgestoten, rest is in handen van het management. rsoneel World Online slikt verlies 370 ichtster Nina Brink heeft maanden voor de beurs- van World Online voor 1,4 j ard gulden aandelen in het metbedrijf verkocht. Ze ht eind december bijna 15 oen aandelen onder bij drie steringsmaatschappijen. In rospectus bij de beursgang dat het om een 'transfer' letterlijk vertaald een brenging. Die transactie, zo stigde vanmorgen ABN- o dat de beursgang heeft ;Ieid, kwam in feite echter op een verkoop van de leien. ink omzeilde daarmee de dat oprichters en besturen ICT-bedrijven (informatie communicatietechnologie, net en e-commerce) hun leien daarin tot minstens jaar na de beursgang niet en verkopen. Die regel is steld om te voorkomen dat bedrijven snel na hun in- uctie veel aan waarde ver- n omdat de kurk waarop ze en - kennis en ideeën bij oprichters en bestuurders - rijnt. 130 december gold dat alle [aandeelhouders hun aan een jaar moeten vasthou- maar op de laatste beurs- dag van 1999 werd die verplich ting beperkt tot oprichters en bestuurders. Drie dagen daar voor had Brink een deel van haar aandelen ondergebracht bij drieinvesteringsbedrijven, die de aandelen wél direct na de beursgang konden verko pen. Personeel van World Online leed daarentegen bij de beurs- introductie een miljoenenver- lies. Toch droegen zij vanmid dag op een personconferentie slechts opgewektheid en geloof in een goede afloop uit. „We willen een einde maken aan alle negatieve verhalen", lichtte M. Jeuken van de personeelsver eniging toe. De koersdaling was niet verwacht, maar een koers kan ook weer stijgen. World Online leende bijna 50 miljoen uit om het personeel in staat te stellen aandelen te ko pen. Het pakket is nu nog geen 30 'miljoen meer waard. Jeuken: „We voelen ons niet bekocht. We hoeven de renteloze lening pas over een jaar terug te beta len. Wie weet hoe de koers dan staat. En als die nog lager is, dan valt er vast wel iets met de directie te regelen". Marketing manager L. Duivenvoorde: „We zijn blij dat het personeel zich zo publiekelijk achter World Online schaart." Het Duits-Amerikaanse autoconcern DaimlerChrysler neemt voor 4,6 miljard gulden een belang van 34 procent in branchegenoot Mitsubishi. Daarmee krijgt het als groot ste aandeelhouder de feitelijke controle over het Japanse bedrijf. De twee worden sa men eigenaar van NedCar in Bom doordat DaimlerChrysler partner Ford/Volvo uit koopt. De bedrijven maakten het akkoord vandaag bekend. stuttgart dpa-anptie van Mitsubishi. De twee subishi werkt op dat terrein al gaan samenwerken bij de pro- samen met Volvo. Binnen enkele maanden wordt ductie van personenauto's en Daimler en Mitsubishi maken een definitieve overeenkomst kleine bedrijfswagens. Zwaar- ongeveer 6,5 miljoen auto's per getekend. Daimlerkrijgt een dere bedrijfswagens blijven jaar en komen daarmee op de vertegenwoordiging in de direc- buiten de overeenkomst. Mit- derde plaats, achter de Ameri kaanse concerns General Mo tors en Ford. Daimler passeert op de ranglijst Toyota en Volks wagen. Volgens Mitsubishi-topman Kawasoe wordt NedCar de ont- wikkelings- en productielocatie voor de toekomstige kleine au to's voor de Europese markt. De wagens worden gebaseerd op een gemeenschappelijk on derstel en de Mitsubishi's mo torentechnologie GDI. NedCar is nu nog gedeeld ei- TNT Post Groep (TPG) kreeg door de introductie van nieuwe machines het afgelopen jaar nogal wat klachten van postklanten. In Nederland be schikt het voormalige staatsbedrijf PTT over een aantal grote centra voor de verwerking van pakketpost, zoals deze in Duiven. FOTO ANP RAYMOND RUTTING TNT Post Groep (TPG) heeft het afgelopen jaar een belangrijke winstgroei geboekt. Het netto resultaat kwam uit op 419 mil joen euro (925 miljoen gulden). Dat betekent een verbetering van 12,6 procent in vergelijking met het jaar ervoor. Voor het lopende jaar rekent TPG op een winst die minstens net zo groot is. De omzet nam 15,2 procent toe tot 8,5 miljard euro (18,9 miljard gulden). De groei op ei gen kracht bedroeg 7,6 procent. Door TPG aangekochte bedrij ven leverden een bijdrage van 6,8 procent aan de groei. De divisie Post, vorig jaar ge plaagd door de haperende in voering van nieuwe sorteerma- chines, haalde een 3,6 procent hogere omzet van 3,6 miljard euro (ruim 7,9 miljard gulden. Het bedrijfsresultaat veerde met 6,6 procent op tot 741 mil joen euro (ruim 1,6 miljard gul den) onder de introductie en le verde TPG vorig jaar tal van klachten over de bezorging op. De divisie zoekt nu 'erkenning als voorbeeld in de bedrijfstak voor kwaliteit, efficiency en klantenservice'. De nieuwe ma chines zorgden voor een pro ductiviteitsgroei in Nederland van 0,65 procent per medewer ker, aldus TPG. Bij de divisie Express stond TPG onder druk. „Als gevolg van trage economische groei", luidde het argument van het concern vandaag bij de be kendmaking van de jaarcijfers. Maatregelen van de directie in combinatie met een aantrek kende economie in Europa hebben de prestaties in de tweede helft van het jaar verbe terd. De omzet in 1999 nam toe met 19,8 procent tot 3,5 miljard euro (7,7 miljard gulden). Het bedrijsresultaat klom met 17,1 procent tot 151 miljoen euro (332 milioen gulden). TNT Logistiek wist de omzet met 43,9 procent op te schroe ven tot 1,5 miljard euro (3,3 miljard gulden). Het bedrijfsre sultaat van deze divisie die zich bezighoudt met activiteiten als autobanden, geneesmiddelen en elektronicahandel, ging met 21,1 procent omhoog tot 86 miljoen euro (189 miljoen gul den). Benzinestations lopen jaarlijks miljoenen guldens omzet mis doordat klanten ter plekke niet kunnen betalen. Ze laten een borg achter, maar komen niet terug om die op te halen en het verschuldigde bedrag te vol doen. Elk tankstation heeft re servewielen, rijbewijzen, pas poorten of mobiele telefoons in de kluis die als borg zijn achter gelaten. De afdeling Branche Beharti ging Tankstations (BBT) van de Bovag kent het probleem. Van de 4.000 tankstations zijn er 2.000 bij de vereniging aange sloten. „Het is voor de pomphouders vooral irritant", zegt E. de Vries. De totale schade is moeilijk te schatten, maar loopt in ieder geval in de miljoenen. De Vries: „Bij een pompstation in Apel doorn zijn de laatste twee maanden zeven identiteitsbe wijzen achtergelaten. Dan heb je het toch al gauw over 700 a 800 gulden. Op jaarbasis gaat het om duizenden guldens. Als je dat doortrekt naar alle tank stations gaat het om miljoe nen. Volgens C. Bevelander van het Amsterdamse incassobu reau Sfinx dat voor 2.700 sta tions de debiteurenadministra tie beheert, komen jaarlijks zo'n 10.000 wanbetalers niet terug. Een deel wordt door Sfinx toch gedwongen te betalen. De belangenvereniging van tankstations Beta (1400 leden) noemt het een frustrerend pro bleem. „Het verschilt per sta tion en per regio", licht M. van der Kolk toe. „Wij raden onze leden aan een machtiging te la ten uitschrijven, dat door een gendom van Mitsubishi en Vol vo. Toen de personenautodivi sie van Volvo vorig jaar in han den kwam van Ford, kregen de Japanners krachtens eerdere af spraken het recht de partner uit te kopen. Die optie loopt eind deze maand af. Daarom was haast geboden met een ak koord. Daimler zal nu het be lang van Volvo kopen. DaimlerChrysler, in 1998 ont staan door een fusie van Daim ler-Benz en Chrysler, verwerft met het akkoord de felbegeerde toegang tot de Aziatische markt, terwijl het onder enorme schulden zuchtende Mitsubishi een financieel sterke partner krijgt. Het akkoord lijkt sterk op de vorig jaar gesloten overeen komst tussen Renault en Nis san, dat ook in financiële pro blemen zit. De Fransen namen een belang van 36,8 procent in het Japanse bedrijf en kregen zo de feitelijke zeggenschap. Omzet TPG stijgt naar bijna 19 miljard gulden irge Möller dirigeerde de Tterdamse effectenbeurs in rmen van de Fransen. De ïjj; gaat samen met de Franse tH elgische beurs. 'Euronext' 3 rdt aangevoerd door een nse directeur. Maar over ier jaar is de beurt aan De 52-jarige econoom "ogg^rvan overtuigd dat met !4 eze samensmelting de isterdamse beurs in het 6 uropese krachtenspel overeind blijft. er. ïl eb op school langer Frans dan welke andere taal zegt Möller, maar hij toe dat er weer veel is zakt. „Dat geeft niet. We 'n afgesproken dat Engels lertaal wordt. De Fransen teren dat Euronext een )ese beurs wordt." of niet, de onvermijde- itap naar computerhandel „Je ziet bijna nergens een vloer." Nog maar en- aren geleden hadden aan- handelaren het hele V gebouw in gebruik. Onder Möllers leiding verhuisden ze naar een klein zaaltje. De optie- handel gaat binnen twee jaar ook over op schermenhandel. „Dan kunnen we hier een disco beginnen", grapt de voorlich- Bestaat de beurs nog wel over een paar jaar? „Jazeker. We groeien als kool. Vorig jaar steeg het aantal transacties weer 60 procent. Tien jaar geleden waarschuwde iedereen dat de beurs in Am sterdam ten dode was opge schreven. Alle handel zou zich verplaatsen naar Londen. De technische ontwikkelingen zijn in het voordeel van de beurs. De internet-mogelijkheden ver sterken juist de centrale functie. Beleggers komen rechtstreeks hierheen. In onze computers vindt de prijsvorming plaats. En wij zorgen voor de betrouwbare afwikkeling. Die stromen zijn nu zo groot, dat je geen hoek man meer nodig hebt om een prijs te maken. Er is altijd wel een tegenpartij. De beurs is een heel perfecte markt geworden. Amsterdam is nu zo efficiënt dat we zelfs handel terughalen AEX-president George Möller: Je kunt als beurs niet wijzer zijn dan beleggers." FOTO ANP PAUL VREEKER uit Londen en New York. Grote beleggers komen hierheen. Niet naar de vloer, maar naar ons elektronische platform." Is hij de baas van een casino? „Vroeger hadden we de gouden standaard. Tegenover iedere gulden stond een vaste hoe veelheid goud. Toen dat verla ten werd, zeiden de mensen 'Maar dan komt er meer geld dan goud'. Dat was zo, maar het werkte. Dat is het hele eco nomische concept." Welke bescherming biedt de beurs nog aan beleggers? „We eisen openheid van bedrij ven, en gelijke informatie voor iedereen. Als bedrijven zich daar niet aan houden, grijpen we in. Daarin zijn we streng. Af gelopen jaar hebben we veel transacties ongedaan gemaakt. Verder reguleren we het hele proces van prijsvorming en af handeling. Maar je kunt als beurs niet wijzer zijn dan beleg gers. Als die World Online 50 miljard waard vinden, wie ben ik dan om te zeggen 'Dat mag niet?'. Dat bedillerige, dat doen we niet meer" Jammer dat de Amsterdamse beurs zijn zelfstandigheid ver liest? „Daarin moet je je niet laten leiden door nationale senti menten. Eerst leek het erop dat de acht grote Europese beurzen elkaar zouden vinden. Dat be gon als alliantie maar verwater de snel tot een los arrange ment. Met Londen aan de ene kant en de snel groeiende Duit se beurs aan de andere kant zou Amsterdam snel gemargi naliseerd raken. Ook de Fran sen hadden sterk de behoefte om iets te doen waardoor je in het spel blijft." doet dat Volkswagen Rolls-Roy ce zou kunnen houden als het zich niet zou bemoeien met de overname van BMW door Ford. Financiële deskundigen zijn zeer somber over de Britse luxe-autofabrikant. Rolls Royce en Bentley - momenteel nog onder een dak - zouden vorig jaar een verlies hebben geleden van ruim 400 miljoen gulden. De verkoop van Rolls Royces zou zijn ingestort. Werden er in 1998 nog 600 afgeleverd, vorig jaar waren het er nog maar 444. De verkoop van Bentleys zou zich op ongeveer hetzelfde ni veau hebben gehandhaafd (ruim 1.000). Dat Volkswagen een grotere interesse heeft in Bentley blijkt volgens deskundigen ook uit het feit dat er de komende tijd geen nieuw model van Rolls- Royce komt, terwijl er vijf nieu we types Bentley in ontwikke ling zijn. De toekomst van de Britse luxe autofabrikant Rolls-Royce is in gevaar. De Duitse eigenaar Volkswagen investeert veel minder in dit bedrijf dan in 1998 bij de overname werd be loofd, waardoor de ondergang op de loer ligt. Volgens de Brit se krant The Times heeft Rolls- Royce maar 20 procent van de 1,8 miljard gulden gekregen die het Duitse concern twee jaar geleden beloofde in Rolls en Bentley te zullen steken. VW besteedt volgens de krant meer geld aan Bentley, omdat is afgesproken dat BMW begin 2003 de productie van Rolls- Royce overneemt. BMW zou dan waarschijnlijk het bedrijf aantreffen in een situatie die onvermijdelijk zou leiden naar sluiting van de fabriek. Maar of die overname doorgaat is onze ker omdat het verhaal de ronde Een kwart van alle banen bij de de vakcentrale CNV zal de ko mende twee jaar verdwijnen. Gedwongen ontslagen zijn uit gesloten, zei een woordvoerder zaterdag. Bij de vakcentrale werken ongeveer 180 mensen. Het CNV gaat sterker saneren dan vorig jaar december was aangekondigd. De vakcentrale moet op een budget van 18 mil joen gulden bijna 2,5 miljoen gulden bezuinigen omdat de inkomsten sterk teruglopen. Daarnaast wil het bestuur ruim 1,5 miljoen gulden reserveren voor nieuw beleid. Het CNV is in de problemen gekomen doordat de aangeslo ten bonden niet meer betalen voor het regiowerk van de vak centrale. De bonden betalen nu een knaak per jaar per vak bondslid aan de centrale. Ook krijgt het CNV minder geld door het wegvallen van vergoe dingen voor bijvoorbeeld het bestuur van Arbeidsvoorzie ning. Het CNV wil 'de beste sociale ANWB' worden van Nederland en daarom moet de dienstverle ning worden verbeterd. Voor- zitter D. Terpstra wil voorko men dat commerciële verzeke raars leden gaan afsnoepen. Het CNV wil daarom de rechts kundige hulp sterk uitbreiden. Reservewielen en gsm 's als borg worden niet opgehaald incassobureau wordt geïnd. Of er kan binnen 24 uur aan de pomp worden betaald. We ad viseren ook wanbetalers bij de politie aan te geven." Marcel Wullink, werknemer van een tankstation aan de A50 heeft regelmatig met wanbeta lers te maken. „Ik heb hier van de afgelopen twee weken voor ruim 200 gulden aan bonnetjes liggen. In de la liggen een rijbe wijs, mobiele telefoons, horlo ges en in de garage staan een paar reservewielen." Nu zijn er drie Europese beufs- blokken van omvang: Duits land, Engeland en Euronext. Mag Londen aansluiten?" „Jazeker." Dan zullen de Britten zich zeker opdringen en komt er natuur lijk niets meer terecht van de af spraak dat Möller over vier jaar directeur wordt van Euronext. „Mij afschrijven over vier jaar is denk ik niet erg verstandig. Londen is kleiner dan Euronext. En Euronext is toevallig wel een voorloper waar anderen bij mo gen aansluiten. De toon is nu gezet door de oprichters." Möller woonde enkele jaren in Londen en nu in de nabij heid van Amsterdam. De Am sterdamse beurs mag dan fuse ren, er blijft effectenhandel vanuit het Damrak ..plaatsvin den. .Amsterdam heeft de oud ste aandelenbeurs van de we reld, we waren de eerste in Eu ropa met een optiebeurs, we zijn als eerste beurs verzelfstan digd, en nu fuseren we tot de eerste Europese beurs. Gebrek aan dapperheid kun je ons niet verwijten." Naam: Jan Marijnissen (48) Beroep: voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van Socialistische Partij Burgerlijke staat: getrouwd, een dochter Auto: tweedehands den haag raymond peil Met enige opluchting in zijn stem zegt Jan Marijnissen op de vraag waar hij nu mee bezig is: „Niet meer met het nieuwe be lastingplan." Om daarna en thousiast uit te weiden over het "boek waaraan hij met Karei Glastra van Loon de laatste hand legt. De titel luidt De laat ste oorlog, gesprekken over de nieuwe wereldorde. „Over Kos ovo, Srebrenica, Kroatië. Over vrede en veiligheid in de wereld en hoe die te bereiken op een andere manier dan zoals nu met de NAVO." Half april komt het boek uit. De beste aankoop die Marijnis sen zich kan heugen is zijn huis in Oss. „Drie jaar geleden ge kocht, vier deuren verder van ons vorige huis. Dat werd te klein voor vrouw, dochter en mij." De SP-leider prijst zich gelukkig zijn vorige woning 'goed verkocht te hebben'. „We hebben eind jaren zeventig 50.000 gulden betaald en het voor 250.000 gulden verkocht." Klinkt dat niet een beetje kapi talistisch voor een socialist. „Ha! De huizenmarkt, daar ga ik niet over." Een oude Renault 6 staat bij Marijnissen te boek als de slechtste aankoop in zijn leven. „Die was helemaal rot van on deren. Dat bleek toen ik hem voor de eerste keer naar de monteur bracht. Dat is me maar één keer gebeurd in mijn leven." De strop, nu meer dan 25 jaar FOTO GPD ROLAND DE BRUIN geleden viel mee; minder dan duizend piek. „Het was een oranje auto, dus ik had het ei genlijk kunnen weten", merkt hij spottend op. Het konings huis staat in het SP-programma nu eenmaal niet bovenaan de lijst van te beschermen natio nale instituten. Lyrisch wordt de Brabander over zijn recente aanschaf van de dubbel-cd Les Comdemnés van Max Bruch. Deze muziek fi gureerde in een programma van VPRO-coryfee Wim Kayzer, waarvoor Karei Appel tien kunstwerken en tien bijpassen de muziekstukken uitzocht. Behalve de schitterende Bruch heeft Marijnissen er ook nog een cyclus Pavarotti-liederen aan overgehouden. „Voor het eerst", erkent hij enigszins be smuikt over de aanschaf van de cd van de lijvige Italiaanse pu blieksfavoriet. En wat zal hij nooit aanschaf fen? „Aandelen World OnLine. Daar kunnen we veel van leren. Dat de beurs een piramidespel is. Windhandel die morgen ver vlogen kan zijn, onder meer omdat allerlei mensen een 'fast buck' willen incasseren. Echte koersstijgingen ontstaan mede doordat mensen hard werken. Soms te hard, zodat ze in de WAO komen. Ik zou iedereen willen manen tot terughou dendheid op de beurs. En in de gekte op de huizenmarkt. Dat stort ook een keer in. Daarin sta ik echt niet alleen. President Wellink van De Nederlandsche Bank zei ook al: Hoedt u!"

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7