Clinton roept Pakistan op tot democratisering Vladimir Poetin moet vage beloften nu in daden omzetten Buitenland David Trimble herkozen door Noord-Ierse unionisten Griekenland dicht grensgaten voor Schengen DAG 27 MAART 2000 bellen heroveren Tsjetsjeense stad kou Zo'n 2.000 moslimrebellen hebben in een massaal of- ief de Tsjetsjeense plaats Nojai-loert heroverd op de Rus- Dat meldt het Russische persbureau Interfax op gezag van sische militaire bronnen. De stad ligt in het oosten van de landige republiek. De Russen namen het oord naar eigen ;en begin januari in. Volgens de militaire leiding in Moskou den van alle kanten Russische troepen naar Nojai-loert ge- ;eerd. In de loop van gistermiddag begonnen zij in buurt de plaats een tegenoffensief, aldus Interfax. De rebellen Jen zich de afgelopen dagen hebben gehergroepeerd rond lad nabij de grens met Dagestan. In het gebied zouden mo- iteel mogelijk tot 3.000 rebellen zijn verzameld. Hen bij begrafenis in New York YORK» In New York is het tot ongeregeldheden gekomen bij betoging tijdens de begrafenis van een zwarte man die door olitie was doodgeschoten. De politie arresteerde 27 men- Vier burgers en 24 politiemannen raakten tijdens de rellen ond. De schietpartij deed zich voor op 16 maart en heeft de iningen tussen de zwarte gemeenschap en de politie van de vergroot. Het uit Haïti afkomstige slachtoffer was ongewa- d, toen hij voor een bar in Manhattan door een agent van de oticabrigade werd neergeschoten. Het was de derde keer in i een jaar tijd dat een ongewapende zwarte door politieko- vverd gedood. Volgens de organisatoren van de betoging ;n er 10.000 mensen op de been. itiek op immuniteit Pinochet ago De verlening van nieuwe onschendbaarheid door het lense Congres aan ex-dictator Pinochet 'is in het licht van Dorgewende plannen om hem rechtvaardig te berechten in gewoon een vorm van kuiperij'. Dat zei de voorzitter Nico- jntaine van het Europese Parlement gisteren. In Chili ide de voorzitster van de Groep van Nabestaanden van -enen Gevangenen, Viviane Diaz, de stap van het Congres idalig'. Het Chileense Congres, de gezamenlijke vergade- |van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat, verleende rdag onschendbaarheid aan vroegere presidenten, met 111 29 stemmen bij drie onthoudingen. Het betekent dat Pi- ïet binnen Chili zo goed als zeker niet zal worden vervolgd ;ns schending van mensenrechten, terwijl daar toch ook 76 lachten tegen hem zijn ingediend. erleg Clinton-Assad levert niets op !Li De persoonlijke ingreep van de Amerikaanse president on om de vredesbesprekingen tussen Israël en Syrië weer mg te krijgen, heeft geen tastbaar resultaat opgeleverd. Na ip van ruim drie uur overleg in Genève met de Syrische pre- it Assad maakte het Witte Huis gisteren bekend, dat het ge- 'nuttig, serieus en correct' was geweest, maar dat Clinton [oof tussen de landen, met name over de teruggave van de n-hoogte, niet had kunnen overbruggen. Volgens Ameri- ise zegslieden week Assad geen duimbreed af zijn voor de dat Israël eerst moet instemmen met teruggave van de n, alvorens het overleg met de joodse staat weer op de rails ivorden gezet. :er massagraf bi Uganda ontdekt ala In Uganda is nog een graf met vermoedelijk verschei- sekteleden ontdekt. Dat meldde de radio in het Afrikaanse gisteren. Er zijn steeds sterkere aanwijzingen dat de leiders ie sekte de leden systematisch hebben omgebracht. Vrijdag n meer dan 150 lijken gevonden in twee massagraven op erijen van de sekte 'Herstel van de Tien Geboden van God', vee graven bevatten op zijn minst 59 kinderen en 94 vol- enen. De vondsten sterken de verdenking van de politie !e dood van honderden mensen in een vlammenzee in het Kanungu op 17 maart geen collectieve zelfmoord van sek- en was, maar dat de mensen zijn vermoord. t-Russische politie slaat er op los Bij een harde actie tegen opposanten heeft de Wit-Rus- 1e politie zaterdag in de hoofdstad Minsk journalisten mis leid en zo'n 500 demonstranten opgepakt. Aan de protest door de stad deden duizenden mensen mee. Het stads- fum werd met behulp van pantserwagens afgesloten en lerden agenten begonnen de demonstranten te verdrijven, bij zeer hard werd opgetreden. Teams van de Russische te- estations ORT en RTR kregen klappen en hun camera's en kapotgemaakt. Ook een verslaggever van Associated en een waarnemersgroep van de Organisatie voor Veilig- en Samenwerking in Europa (OVSE) werden opgepakt en weer vrijgelaten. De demonstratie werd gehouden om de hting van de Wit-Russische volksrepubliek op 25 maart te herdenken. I islag op vice-premier Dagestan au* Vice-premier Oemajanov van de Russische deelrepu- Dagestan is afgelopen nacht gewond geraakt bij een bom- ag. De explosieven waren in zijn auto geplaatst. De wagen 1 geparkeerd bij een hotel in de hoofdstad Machatsjkala. ïtploffing deed zich voor enkele uren nadat de stemloka- )or de presidentsverkiezingen waren gesloten. Ook de ïeur van de vice-premier liep verwondingen op. Vorig jaar Rusland opgeschrikt door een serie krachtige bomaansla- lie meer dan driehonderd mensenlevens eisten. Dit leidde Russische militaire opmars in Tsjetsjenië, dat aan Dage- grenst. Rusland houdt Tsjetsjeense rebellen verantwoorde - ior de bomaanslagen. den ziet niets meer in Sellafield De Britse regering wil de opwerkingsfabriek in Sella- f een andere bestemming geven, zoals opslagplaats voor ifval. Na een reeks van schandalen in de fabriek ziet Lon- let niet meer zitten om door te gaan met het opwerken van ifval, zo meldt de Britse krant The Guardian. De opwer- fabriek wordt al tijden achtervolgd door schandalen, en in eekeinde bleek dat er nu ook een onderzoek loopt naar sa le. Die kwam gisteren aan het licht. De politie verdenkt een werker van de fabriek ervan de draden van een robotarm bben doorgeknipt. Als gevolg daarvan moest een eenheid kernafval ligt opgeslagen, worden stilgelegd. Van een ge- f\ jke situatie was overigens geen sprake. Vorige maand J al dat er was geknoeid met de veiligheidsdocumenten van f tfiek. Amerikaanse president spreekt langdurig met machthebber Musharraf ISLAMABAD Rtr-DPA De Amerikaanse president Clinton heeft de Pakistaanse militaire leider Musharraf zaterdag opgeroepen zo snel mogelijk democratische hervormingen door te voeren. Het Amerikaanse staatshoofd drong er bij de generaal bovendien op aan de uiterst gespannen relatie met aartsrivaal India te verbeteren. zoek van een Amerikaanse pre sident aan het land in 29 jaar. Clinton riep Musharraf op de huidige Pakistaans-Indiase grens in de omstreden regio Kashmir te eerbiedigen. Hij meent dat India en Pakistan de besprekingen over Kashmir weer moeten hervatten. Beide landen voerden al twee maal oorlog om de regio. In een tv- rede zei Clinton tegen het Pa kistaanse volk dat een militaire Clinton sprak tijdens een kort bezoek aan de Pakistaanse hoofdstad Islamabad bijna twee uur met Musharraf. De ge neraal greep vorig jaar oktober de macht in Pakistan. Hij kon digde vrijdag lokale verkiezin gen aan voor medio 2001, maar hij weigert zich tot dusver vast te leggen op algemene verkie zingen. Het was het eerste be- beslechting van het conflict geen optie kan zijn. Een hoge Amerikaanse func tionaris verklaarde na afloop dat Clinton Musharraf ook te verstaan heeft gegeven dat de nucleaire wapens van Pakistan gezien de hoge kosten wegge gooid geld zijn, en dat ze de be volking niet ten goede komen. „De wapenwedloop met India is een dure manier om 's lands rijkdommen te verkwanselen", citeerde de anonieme functio naris de president. Musharraf zou Clinton heb ben toegezegd in elk geval geen massavernietigingswapens te zullen exporteren. De kern machten India en Pakistan zou den volgens Clinton ook het in ternationale verdrag tegen het houden van kemproeven moe ten ondertekenen. Dit verdrag is overigens tot onvrede van Clinton door politieke weer stand in de Senaat ook niet door de VS geratificeerd. Clinton bracht ook de Saudi- sche terrorist Osama bin Laden ter sprake. Hij is volgens de VS verantwoordelijk voor onder meer bomaanslagen op Ameri kaanse ambassades in Kenya en Tanzania. Bin Laden zou zich momenteel ophouden in Af ghanistan, dat vrijwel geheel in handen is van de fundamenta listische Taliban. Pakistan is een van de slechts drie landen die hun bewind erkennen. gens de republikeinen. De lei der zei vorige week weer met Sinn Féin te willen onderhan delen over het vredesproces, ook al heeft de IRA, de gewa pende tak van die partij, nog geen wapen ingeleverd. Volgens waarnemers draagt de nieuwe eis van de unionis ten om de naam van de Noord- Ierse politie te handhaven, niet bij aan een positief onderhan delingsklimaat. De Britse rege ring wil de RUC, die door de re publikeinen als vijand wordt gezien, hervormen. De naam zou daartoe veranderd moeten worden in het neutrale Northern Ireland Police Service. Voor de unionisten is dat on bespreekbaar. Als fanatieke Britten hechten zij aan de term 'Royal' (koninklijk). Voor de re publikeinen is handhaving van de huidige naam echter onbe spreekbaar. De Britse minster voor Noord-Ierland, Peter Man- delson, zei gisteren niet te zul len toestaan dat de hervorming van de politie onderwerp van onderhandeling wordt. De Noord-Ierse unionistische leider David Trimble heeft za terdag een aanval op zijn lei derschap afgeslagen. Op een congres van zijn UUP werd hij met 56 procent van de stem men herkozen. Zijn uitdager, de tegen het vredesakkoord gekan te predikant Martin Smyth, bleef steken op 43 procent. Tegelijkertijd stelde het con gres een nieuwe eis, die het vre desproces verder bemoeilijkt: Onder geen voorwaarde mag de naam van de Noord-Ierse poli tie, de Royal Ulster Constabula ry (RUC), worden gewijzigd. Medestanders van Trimble spraken van steun voor diens op samenwerking met republi keinen gerichte beleid. De verslagen Smyth waar schuwde gisteren echter dat Trimble de wensen van de min derheid niet moet blijven nege ren. Smyth en de zijnen gruwen van de huns inziens te bereid willige houding van Trimble je- De Russische bevolking ging gisteren massaal naar de stembus om een nieuwe president te kiezen. Ook in de gevangenis (foto middenonder), in de door de oorlog getroffen provincie Tsjetsjenië (foto rechtsonder) en in legerplaatsen werden stemlokalen neergezet. En terwijl sommi gen nog moeite deden om het stembiljet te ontcijferen, vierden ande ren alvast de overwinning van Poetin. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Hij heeft gewonnen, maar werkelijk overtuigend was het niet. Vladimir Po etin, Ruslands hoop in bange dagen, heeft zijn eerste schrammen opgelo pen. Toen hij gisteren in Moskou zijn stem uitbracht klonk het nog heel zelf verzekerd: „In een verkiezingsstrijd moet men altijd overtuigd zijn van het succes." Maar toen uit Siberië alarme rend hoge percentages voor zijn be langrijkste rivaal, de communist Zjoe- FOTO'S REUTERS-AP ganov, binnen kwamen, zal ook Poetin wel even lichte twijfels hebben gehad over de goede afloop. Poetin, door Boris Jeltsin vorig jaar augustus benoemd tot premier en op 31 december aangewezen als zijn op volger, zal zijn handen vol krijgen aan zijn voornaamste taak: orde op zaken stellen in het land. Want dat, plus her stel van de economie en van de positie van Rusland als grootmacht, verwach ten de Russen van hem. De voor de Russen behoorlijk suc cesvol verlopen oorlog in de opstandi ge deelrepubliek Tsjetsjenië stuwde de populariteit van de kleine ex-spion van wie niemand een half jaar geleden had gehoord, naar ongekende hoogte. Zijn keiharde uitspraken in combinatie met zijn non-nonsense image deden de rest. Na de chaotische periodes Gorba- tsjov en Jeltsin zal er dus eindelijk weer een man zijn intrek in het Krem lin nemen, die precies weet wat hij wil. Maar het hoge stemmenaandel voor de communisten moet hem toch aan het denken zetten. Het waren bij lange na niet alleen communisten die op Zjoeganov en de Siberische gouver neur Toelejev stemden. Het was veel eer een protest tegen de machtigen in het 'gouden Moskou', die zich al zo lang niets gelegen hebben laten liggen aan de miljoenen mijnwerkers, fa brieksarbeiders, artsen en onderwij zers die hun levensstandaard jaar in jaar uit zien dalen. Poetin bleef op veel gebieden vaag. De enige duidelijke boodschap was dat Vladimir Poetin Rusland als sterke macht wil doen herleven en dat hij el ke belangengroep verbeteringen be looft in ruil voor hun steun. En het buitenland kreeg te horen dat de nieu we president een pragmatisch beleid zou gaan voeren. Nu zal Vladimir Poetin zijn vrijblij vende woorden in daden moeten om zetten. Dat verwachten zowel de tien tallen miljoenen die op hem hebben gestemd als de vele miljoenen die uit protest de communisten hebben ge steund. ATHENE HANS GELEUNSE Met de slimme, gratis software "Internet KostenBeheersing" Daarmee geeft u iedere gebruiker een limiet om te internetten. Limiet bereikt? Verbinding verbroken! Zo houdt u de Internet-kosten van iedereen thuis simpel onder controle. U kunt het gratis programma snel en simpel downloaden van Internet: CORRESPONDENT De 'Schengen-club' van negen EU-landen heeft er sinds giste ren een volwaardig lid bij: Grie kenland. Voor EU-burgers zijn er voortaan geen paspoortcon troles meer aan de Griekse ha vens, vliegvelden en landsgren zen. Griekenland hoopt deze zomer ook toe te treden tot de Economische en Monetaire Unie. Deze 'Europese succes sen' zijn een belangrijk onder deel van de campagne die pre mier Simitis voert voor de op 9 april te houden parlementsver kiezingen. Zonder slag of stoot is Grieken land echter niet bij Schengen gekomen. Tot twee keer toe heeft Brussel inspecteurs naar Griekenland gestuurd. Op Duits verzoek zal het land bovendien de komende maanden onder supervisie van een Brusselse Schengen-commissie blijven. Vreemd is dat niet. Griekenland heeft een contingent van ruim 700.000 (voornamelijk Albane se) illegalen binnen de grenzen. De Griekse eilanden zijn een belangrijke tussenstop voor im migranten uit Turkije en Azië. „De zuidgrens was lek, maar de Grieken hebben dat weten te dichten. De controles op vlieg velden, havens en grensposten zijn verscherpt, de kustwacht heeft er een flink aantal pa trouilleschepen bij gekregen. Ik denk zelfs dat ze nu effectiever opereren dan de Italianen", zegt een Europese diplomaat goedkeurend. Aan de noordelijke landsgren zen zijn op last van minister Chrisohoidis van openbare or de (Griekenland is het enige EU-land met een dergelijk mi nisterie) dertig nieuwe grens posten en ruim 2200 extra grenswachten gekomen. Aan de oostgrens met Turkije zijn in het grensgebied bij de rivier Evros zelfs mijnen gelegd om il legale grensoverschrijding af te schrikken. Nieuwe, harde im migratiewetgeving is in voorbe reiding. In het land zelf worden illegale vreemdelingen hard aangepakt. Met regelmaat van de klok houdt de politie razzia's in Athene, Piraeus, Patras en Thessaloniki. Met honderden tegelijk worden illegalen opge pakt en, als hun land van her komst is vastgesteld, terugge stuurd. Het politieoptreden heeft geleid tot een golf van aanvragen van illegale buitenlanders voor de zogenoemde groene kaart, een werk- en verblijfsvergunning waarvoor registratie bij een ar beidsbureau is vereist. Ondanks beloften van de minister van ar beid Papaioanna over versnelde en soepeler procedures zijn er nog slechts honderdduizend van deze vergunningen ver strekt, terwijl er bijna vierhon derdduizend werden aange vraagd. Werkgevers saboteren openlijk. Die zijn dol op goedkope zwart werkers en weigeren de voor het verkrijgen van de groene kaart noodzakelijke zegeltjes te verstrekken waaruit blijkt dat ze voor hun werknemers sociale premies hebben betaald. Nu Schengen een feit is, is de kaart helemaal populair. Vol gens de media zijn er talloze kaarthouders die tickets voor vliegtuigen en veerboten heb ben gekocht met het doel fami lieleden in andere Schengen- landen op te zoeken. Deze reis lust was gewekt door van offici ële zijde verstrekte onjuiste in formatie over de geldigheid van de groene kaart als Schengen- document. Woordvoerders van het minis terie van openbare orde gaven zaterdag in het Engelstalige dagblad Athens Neius het minis terie van arbeid de schuld. Dat zou hebben vergeten de groene kaart als legaal document in te brengen bij het Schengen-over- leg. Het foutje zal snel rechtge zet worden, verklaarde een van hen. Er is echter nog geen spra ke van vrij (visaloos) reizen en vestiging in Europa van legaal in een lidstaat verblijvende niet-EU-burgers. Ook de door Athens News gerapporteerde diefstal van 4518 groene kaar ten zal het beloofde Europese overleg niet vergemakkelijken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5