Weinig steun voor Borst in debat verloskundige zorg Binnenland 'Ze willen gewoon van me af 'Tranen van blijdschap als het schooljaar voorbij is' rof. Belinfante overleden iderwetse sudderlapjes 1.25 14.50 0.89 Knal uit Tweede Wereldoorlog D66 wil dat premier Kok Peper laat vallen Kr Jv'v'W OR: Directie van gvb stopt fraude in doofpot Verloskundigen staken Skeeler komt om bij ongeval Slooppand ingepakt ANDAG 27 MAART 2000 oetes bij verkeerscontrole 1k terdam De politie in Amsterdam heeft zaterdagnacht bij itsm t), in al 5 eet NK 5 No: :ving kade 22 n grootscheepse verkeerscontrole honderden boetes uitge- eld. Aan de actie deden ook de marechaussee, de rijksver- ;rsinspectie, de belastingdienst en de douane mee. In totaal 330 voertuigen gecontroleerd en ongeveer 270 boetes uitge- [d. Een taxichauffeur kreeg een procesverbaal omdat hij de imeterteller met een afstandsbediening manipuleerde, zodat inten te veel betaalden. Verder werden 230 bekeuringen uit- deeld voor rijden zonder gordel, ondeugdelijke verlichting, rsleten banden, niet kunnen tonen van rij- en/-of kentekenbe- en het rijden door rood licht. Een auto was in zo'n slechte it dat die moest worden overgebracht naar de ongevallen- inst voor nader onderzoek. De belastingdienst legde voor f )00 gulden aan nahefïingen op. gen mailadres voor Bossche scholieren i bosch Alle 20.000 leerlingen en medewerkers van de basis- I middelbare scholen in Den Bosch krijgen een gratis e-mail- ,a|res. Enkele jaren geleden startte op een paar middelbare lolen in Den Bosch al een project om ervaring op te doen teleleren. Inmiddels zijn ook enkele digitale schoolkranten schenen. Binnenkort komt daar een virtueel schoolplein bij: gemeenschappelijke website voor alle scholen van waaruit verschillende homepages bereikbaar zijn. Providor Horizon g daarin aanleiding alle leerlingen en medewerkers een gratis mailadres aan te bieden. Op die manier wordt het hen ge- akkelijk gemaakt om thuis en op school met elkaar en de bsite te communiceren. De apparatuur en de gesprekskosten II oeten ze wel zelf betalen. i ïwoner Geldrop thuis vermoord |Ue [drop* Een 40-jarige man uit het Brabantse Geldrop is zater- I gavond koelbloedig vermoord. De daders, twee mannen, zijn in] oorloos, aldus een woordvoerder van de politie. Volgens hem b| eft de aanslag veel weg van een regelrechte liquidatie. De da- r rs kwamen vermoedelijk op een motor aanrijden. Nadat ze ;0, dden aangebeld, opende het slachtoffer de voordeur. Meteen ama is hij neergeschoten. De man overleed ter plaatse. roningers willen huis verloten itum Een stel uit het Groningse Rottum wil hun huis verlo- i Met de opbrengst willen Henk Gringhuis en zijn Canadese juw Maryann Arnold een nieuw leven in Canada te beginnen. jn interesseerden kunnen door honderd gulden op een reke- egn ig te storten, meedingen naar de woning. Het plan is opgezet samenwerking met een notaris. Die probeert toestemming te jgen van het ministerie van justitie voor deze loterij vorm, iar vooralsnog voelt het ministerie niets voor de loterij. Het ppel vernam op reis in Canada dat een restaurant dat sinds en te koop stond, uiteindelijk voor een redelijke prijs was rloot'. Dit bracht de twee op het idee hun eigen woning, een s 2 ad met een waarde van 185.000 gulden, niet te verkopen 3j iar gemeubileerd te verloten. „We willen er zeker niet rijk van Zlfl rden", zegt Gringhuis. „Het is louter bedoeld om de emigra- mogelijk te maken." navallen bij Twentse seksclubs iCHEDEMet groot machtsvertoon is de politie zaterdagnacht r seksclubs in Enschede en een in Hengelo binnengevallen, clubs werden doorzocht op de aanwezigheid van wapens en ugs en prostituees zonder verblijfsvergunning. Veertien men- werden aangehouden op verdenking van mensenhandel III 'of mensensmokkel, dan wel belastingfraude. Ook werden II itig illegale prostituees vastgezet. Aanleiding voor de actie 'Siiren de uitkomsten van een in juli 1999 begonnen onderzoek n|> de Twentse prostitutiewereld. ladj ferdam anp '.zjijn woonplaats Amsterdam Jjnderdag prof. mr. A.D. Be- ite overleden. De 88-jarige te was van 1968 tot rector-magnificus van de jj rersiteit van Amsterdam. In functie kreeg hij in 1969 te ;en met de bezetting van Maagdenhuis, het bestuurs- s "g aim van de universiteit. ;a°l ifante was van 1964 tori 3| bestuurslid en voorzitter d de Wereldomroep. ambtenaar voor de Bij- Jere Rechtspleging was hij Ons recept t/m woensdag: C(1 Andijvie 500 gram van iTtfT va Cd Greenfields rib/runderlappen 500 gram 1&49 7.49 kilo van 20r50~ voor Blue Band margarine pakje 250 gram van 1A8 voor Serveertip: voor een heerlijk ouderwets gebonden |us: voeg aan het begin van de suddertijd aan de runderlappen een in kleine stükjes gesneden plak inl ontbijtkoek toe. .n onze lekker belegde boterham: 3 halen, 2 betalen: CdZaanse snijders 3 broden naar keuze CIO van .£77" voor D.10 CdArdenner boterhamworst 100 gram A OO van 469" voor U. V 27 n Nederlands Persbure na de Tweede Wereldoorlog be last met de opsporing en be rechting van (politieke) oor logsmisdadigers waar hij in 1978 de studie 'In plaats van bijltjesdag' over schreef. Belinfante, die onder meer Commandeur in de Orde van Oranje Nassau was, heeft ver schillende publicaties op zijn naam, waaronder 'De burger en zijn staat' (1964) en 'Beginselen van Nederlands staatsrecht' (1966). In 1971 zegde hij zijn lidmaatschap van de PvdA op en sloot zich aan bij DS'70, de partij van dr. Willem Drees jr. v r .fe. ■MÉ ruswuk anp Minister Jorritsma van econo mische zaken vindt dat het niet aan premier Kok is om afstand te nemen van de afgetreden PvdA-minister Peper. De Graaf, leider van de derde coalitiepar tij D66, had daar zaterdag op een partijbijeenkomst in Amersfoort om gevraagd. Jorritsma zei gisteren voor de televisie dit een 'rare vraag' te vinden, omdat het gaat om een Rotterdamse affaire, waar de Rotterdamse gemeenteraad nog steeds mee bezig is. Het gaat niet om de nationale politiek en de vice-premier vindt het daar om vreemd het kabinet om een oordeel te vragen. De Graaf noemde het be schamend dat Peper geen pu blieke verantwoording wil af leggen over zijn declaratiege drag. Hij vond bovendien dat premier Kok en fractievoorzitter Melkert resoluut afstand moe ten nemen van de voormalig PvdA-minister. „Het is echt te leurstellend dat de leiding van de PvdA dat niet heeft gedaan." Hij vindt het aftreden van Peper terécht, omdat hij het vertrou wen in de politiek te grabbel heeft gegooid. Het stoort De Graaf vooral dat de oud-burge meester zijn persoonlijke afwe ging doorslaggevend vindt voor wat privébelang en wat publiek belang is. „Dat is het niet en dat mag het ook nooit worden." Bij zijn terugkeer uit Noorwe gen liet Peper zaterdagavond opnieuw weten dat hij een rein geweten heeft. „Van terugbeta len kan dus ook geen sprake zijn." Hij herhaalde zijn eerdere beschuldigingen dat er hier sprake is van een politieke afre kening. „Er is een politiek pro ces gaande, waarin van objecti viteit geen sprake is." venlo Vlak voordat ze werden weggebracht naar de plek waar ze na ruim een halve eeuw alsnog zouden ontploffen, mochten fotografen en ca meramensen gistermiddag nog een laatste plaatje schieten van een Amerikaanse vliegtuigbom en een mortiergranaat uit de Tweede Wereldoor log. Tijdens het uitgraven van de bom was in een deel van de binnenstad van Venlo een uitgaansverbod van kracht en werden 1.100 mensen ge- evacueerd. Twee marinemensen probeerden vergeefs de ontsteking al in de kuil te verwijderen. Dat mislukte doordat er te veel roest op de bom zat. De ontsteking is vervolgens in een speciaal omhulsel ingepakt om het afgaan van de bom tijdens het vervoer te voorkomen, foto cpd je- roen kuit Minister Borst van volksgezondheid krijgt het donderdag moeilijk in het Kamerdebat over de verloskundige zorg. De meeste partijen staan niet achter haar voorstel om de norm van het aantal bevallingen van 150 per jaar terug te brengen naar 120. den haag anp Om aan een redelijk inkomen te komen moeten verloskundi gen 150 bevallingen per jaar doen, inclusief voor- en nazorg. Dat betekent ruim 3.000 werk uren per jaar: twee keer zo lang als de gemiddelde werknemer in de zorg. De meeste verlos kundigen komen niet aan dit aantal, maken toch veel uren, maar verdienen te weinig. Borst wil de werkdruk verlagen, door 120 bevallingen per jaar als norm in de voeren. Maar de Koninklijke Nederlandse Orga nisatie van Verloskundigen (KNOV) vindt die vermindering niet voldoende en pleit voor ne gentig bevallingen per jaar uit gaande van een 36-urige werk week. De PvdA, Groenlinks en de SP staan achter de eis van de KNOV, de WD kan leven met de norm van gemiddeld hon derd bevallingen per jaar. D66- woordvoerster Giskes laat we ten dat de fractie zich nog be raadt en nog niet weet of ze haar minister in het debat zal steunen. PvdA-woordvoerster Arib noemt de norm van 120 een lapmiddel. „Wil je het pro bleem structureel oplossen, moeten we naar de negentig toe." Ook het CDA-Kamerlid Buijs vindt dat er een fors aan tal verloskundigen bij moeten. Groenlinks-woordvoerster Hermann vindt gezien de prak tijk, de belasting van de dien sten, het zelfstandig onderne merschap, de norm van negen tig noodzakelijk. Kant van de SP is dezelfde mening toegedaan. den haag anp Meer dan veertig verloskundigen van dertien praktijken uit de regio Den Haag hebben gisteren voor twaalf uur het werk neer gelegd. Met een symbolische inlevering van de verlostassen, piepers en andere 'gereedschap' in het Haagse Westeinde Zie kenhuis begonnen zij rond het middaguur aan een staking die tot middernacht duurde. De vroedvrouwen vroegen met hun werkonderbreking aan dacht voor de noodsituatie waarin de beroepsgroep verkeert. Ze pleiten voor betere arbeidsomstandigheden en uitbreiding van het aantal verloskundigen. De Haagse vroedvrouwen deden geen thuisbevallingen. Vrouwen die moesten bevallen, werden opgevangen door drie verloskundigen in het Westeinde Zieken huis. Komende woensdag leggen de collega's in Leiden het werk neer. Donderdag om 12.00 uur vindt op het Binnenhof een gro te manifestatie plaats tijdens het Kamerdebat over de verlos kundige zorg. amsterdam anp Volgens de ondernemingsraad van het Gemeentevervoerbe drijf Amsterdam (GVB) heeft de directie een aantal fraudezaken in de doofpot gestopt, omdat er enkele leidinggevenden bij be trokken zouden zijn. Het GVB is in 1998 een onderzoek begon nen naar corruptie binnen de eigen gelederen. De onderne mingsraad heeft forse kritiek op de wijze waarop de directie dit onderzoek aanpakt, aldus on dernemingsraad-voorzitter G. Geldhof. In een intern bulletin be schuldigt de raad de directie van klassenjustitie, omdat bij het fraudeonderzoek bij de af deling Tram wel de mensen op de werkvloer zijn aangepakt, maar niet de leidinggevenden. „Dat is melen met twee ma ten", aldus Geldhof. Ook is de ondernemingsraad boos over het feit dat er nooit onderzoek is gedaan naar de uitbesteding van laswerk aan een Duits be drijf. Het vervoerbedrijf heeft met dit bedrijf een contract dat volgens een rapport van het ac countantskantoor Coopers Lybrand heel nadelig uitpakt voor het GVB. De raad wil ook opheldering over een vorig jaar aangekon digd onderzoek naar gesjoemel met ziektenkostenpremies en reiskostenvergoedingen waarbij mogelijk tientallen werknemers betrokken waren, onder wie een lid van de ondernemings raad. De directie zou dat lid de hand boven het hoofd houden, omdat hij als enige voor verzelf standiging van het GVB is. ter wijl de rest van de onderne mingsraad juist tegen is, aldus Geldhof. De raad wil dat dit grondig wordt onderzocht, net als alle andere fraudezaken grondig worden onderzocht, omdat ze anders jaren blijven doorzeuren. Volgens een woordvoerder van het GVB overlegt de directie binnenkort met de justitie over de verdere afhandeling van de dossiers over de onregelmatig heden met de ziektenkosten premies en reiskostenvergoe dingen. Het GVB wil verder geen commentaar geven, aldus de woordvoerder. haarlem oscar vermeer De WD kan zich evenmin vinden in het voorstel van de minister. „De norm verlagen tot 120 bevallingen per jaar veran dert in feite niets", aldus Ka merlid Terpstra. In december is een wervingsactie begonnen om buitenlandse verloskundi gen in Nederland aan het werk te stellen. Volgens een woord voerster van het ministerie van volksgezondheid hebben zich inmiddels een kleine veertig mensen aangemeld. Een 22-jarige man op skeelers is vrijdagavond rond acht uur om het leven gekomen op de kruising Pijlslaan-Westelijke Randweg. De uit Nieuwerkerk aan de IJssel afkomstige man stak de kruising over en werd daarbij aangereden door een 42-jarige Spaarndamse bestuurder van een bestelbusje, die in de richting Haarlem-Noord reed. Een 15-jarige Haarlemse vriendin van het slachtoffer, die eveneens op skeelers reed, bleef ongedeerd. Vermoedelijk is het slachtoffer door het rode licht gereden. De politie zoekt getuigen van het ongeval. Zij kunnen contact opnemen met het basisteam Zuidwest, 023 5531 611. haarlem pieter van hove vervolg van voorpagina In tal van rechtszaken heeft Es- teban Murillo het uitleverings verzoek van Spanje aangevoch ten, zelfs tot aan de Hoge Raad. Die besliste onlangs dat de uit levering juridisch aanvaardbaar is. Alleen justitieminister Kort hals kan de uitlevering weige ren. Veel kansen geeft hij zich zelf niet. „Vorig jaar had ik nog hoop, nu niet meer. Wat mij betreft is dit allemaal zo ge pland door de Nederlandse jus titie. Ze willen koste wat het kost van me af. De relaties met Spanje zouden immers bescha digd kunnen raken. Bovendien onderhouden de koninklijke fa milies van beide landen warme banden. Economische belan gen zijn waarschijnlijk veel be langrijker. Het belang van een individu moet daarbij sneuve len. „Kijk maar wat er is ge beurd met de terugkeer van Pi nochet naar Chili. Daar waren afspraken over gemaakt tussen Engeland, Chili en Spanje." Hij is er niet van op de hoogte dat in de Tweede Kamer inmid dels vragen zijn gesteld over zijn zaak. Licht opverend: „Mis schien helpt dat, al komt het volgens mij te laat. De minister neemt begin mei een beslissing. Gezien mijn toestand nu wordt dat eerder. Hij wil waarschijn lijk niet dat eventueel een poli tiek gevangene in een Neder landse gevangenis overlijdt." Zelf blijft Murillo volhouden niet betrokken te zijn geweest bij de ETA-aanslag op een Spaanse politieagent in 1980. „Ik heb slechts mijn auto uitge leend aan een bekende, die achteraf een actief lid van een moordcommando bleek te zijn. Dat is alles." Maar waarom dan die angst om uitgeleverd te worden aan Spanje als hij toch onschuldig is? Toch een mooie gelegenheid om aan te tonen dat hij er niets mee te maken heeft? Volgens de Bask liggen de za ken niet zo eenvoudig. „Marte len is nog steeds de gewoonste zaak van de wereld in Spanje. Vooral Basken die verdacht worden van terroristische acti viteiten zijn daarvan de dupe. Kijk bij voorbeeld maar naar het rapport van Amnesty Inter national van vorig jaar over mishandeling van Baskische gevangenen." Schrijnend voor hem is ook de arrestatie van zijn Baskische advocaat Inigo Elkoro die volgens Murillo om onduidelijke redenen verdacht wordt van betrokkenheid bij de ETA. „Hij is gespecialiseerd in de problematiek van Baskische vluchtelingen en heeft een groot internationaal netwerk. Nu heb ik een vervanger, een beginnend advocaat, die van de zaak bijna niets afweet. Dat is slecht voor mijn verdediging." Volgens eigen zeggen is Murillo in het verleden drie keer gemar teld door speciale politie-een- heden wegens vakbondsactivi teiten. „Daarom verzet ik me zo tegen mijn dreigende uitzetting. Het kan zijn dat ik normale rechters tref, anderszijds is het denkbaar dat tijdens de verho ren geweld wordt gebruikt. Dat risico wil ik niet nemen." numegen Tegenstanders van een bouwplan in de Nijmeegse binnenstad hebben het afgelopen weekeinde het oude gebouw, het voormalige weeshuis, dat voor dat project zou moeten wijken ingepakt met plastic. Een groep van 14 alpinisten was zaterdag bijna de hele dag in de weer om alleen de voorkant van het voor malige weeshuis in te pakken. Het ingepakte pand aan de Kroonstraat wordt donderdag tijdens een straat feest weer uitgepakt. De tegenstanders vieren dan feest over een uitspraak van de Raad van State van afge lopen vrijdag. De raad oordeelde dat belangrijke delen van het omstreden nieuwbouwproject Flash Gordon niet uitgevoerd mogen worden. Zo tast de zesde woontoren de oorspronkelijke bebouwing te veel aan, al dus de Raad van State. Ook bij de parkeergarage plaatst de raad grote vraagtekens. foto :pl Leerkrachten basisscholen Bijlmer ziek, zwak, misselijk en overspannen amsterdam carine neefjes De dertig basisscholen in de Bijlmer beginnen morgen een protestactie tegen de gebrekkige ver vanging bij ziekte. Naar verwachting worden drie dagen lang zo'n duizend kinderen naar huis ge stuurd. Een zwartboek over het tekort aan ver vangende leerkrachten wordt vandaag aangebo den aan de Amsterdamse onderwijswethouder Van der Aa. Hartkloppingen, slapeloze nachten en bijna niet meer kunnen zien. „Ik was hartstikke overspan nen. Maar als leerkracht ga je door tot je er bij neervalt. Het schuldgevoel naar ouders, kinderen en collega's is enorm. Je voelt aan alle kanten dat je tekortgeschoten bent", vertelt Ellen Spoelstra (42), onderwijzeres op de 'Bijlmer Montessori school'. Ruim een half jaar was ze ziek thuis. En ze was niet de enige in de Bijlmer. Het ziekteverzuim van leerkrachten op basisscholen is er dertien procent, terwijl het landelijk percentage 7,8 be draagt. Voor twee op de drie zieke leerkrachten is in Amsterdam-Zuidoost geen invaller te vinden. Gevolg: gymleraren, leesmoeders en conciërges staa,n voor de klas. De dertig basisscholen in de Bijlmer zijn het zat en eisen meer gekwalificeerde vervangers. Uit protest sturen ze daarom deze week drie dagen lang kinderen naar huis als juf of meester zich ziek heeft gemeld. Door deze actie, die morgen begint, krijgen naar verwachting 1.000 leerlingen geen les. De invalproblemen zijn schrijnend, zo blijkt uit het vandaag gepresenteerde zwartboek. Ais de scholen geen geïmproviseerde toezichthouders meer voorhanden hebben - van lesgeven is geen sprake - is het al jarenlang gebruikelijk dat kinde ren naar huis worden gestuurd. Of het nu gaat om kleuters of leerlingen uit de bovenbouw: in de Bijlmer krijgt iedereen wel eens een dagje vrij. Al bij aanmelding van hun kind worden ouders gewaarschuwd dat zoon- of dochterlief lief thuis op de stoep staat als de leerkracht ziek is. Het hoge ziekteverzuim wordt allerminst veroor zaakt door aanstellerij. Leerkrachten met griep en verkoudheid werken zo lang mogelijk door. 'Ik trek het nog wel tot de volgende vakantie' klinkt het vaak in de lerarenkamer. „Als het schooljaar voorbij is barsten collega's uit in tranen. Zo blij zijn ze", zegt Ellen Spoelstra. De doorzetters ko men bedrogen uit. Met klachten als hyperventila tie, hartkloppingen en depressiviteit wordt een grote groep uiteindelijk overspannen. De -werkdruk op de voornamelijk zwarte scholen geldt als katalysator voor een langdurig ziekbed. De 'probleemleerlingen' blijven toenemen. Kin deren uit Suriname en de Nederlandse Antillen die pas nu naar Nederland komen, hebben vaak een enorme leerachterstand. Scholen daar zijn soms maanden dicht. Sommigen spreken geen woord Nederlands als ze hier naar de basisschool gaan. Voor deze groep is er de 'remedial teacher', een leerkracht die speciaal is vrijgemaakt voor extra taallessen. Maar vooral deze mensen worden vaak voor een gewone klas gezet omdat de vaste juf of meester ziek is. En zo raakt ook de 'reme dial teacher' overspannen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3