'De UFO is al gevlogen als 't rapport wordt gemaakt' TV WEER President Poetin Puffy praat niet over Jennifer en de schietpartij De ochtendjas, de afwasteü en de stacaravan MAANDAG 27 MAART 2000 COMMENTAAR Vladimir Poetin heeft zoals verwacht de presidentsverkiezingen in Rusland gewonnen. Dat de marge tussen hem en communistenlei der Zjoeganov uiteindelijk wat kleiner uitviel dan verwacht, moet Poetin aan het denken zetten. De Russen zijn de corruptie, de mis daad en het economisch verval van tien jaar Jeltsin meer dan zat. Een kleine meerderheid van de kiezers geeft met een stem op Poe tin de hervormingen nog een laatste kans. Vooralsnog is het volslagen onduidelijk hoe Poetin Rusland weer op de rails wil zetten. Hoewel hij als waarnemend-president af stand nam van de kliek rond Jeltsin, wordt hij door veel Russen toch als een pion van de voormalige president gezien. Hij zal zich nu zo snel mogelijk van dat imago willen ontdoen. Poetin belooft de Russen orde. Maar hoe hij 'law and order' in Rusland wil her stellen zonder de almachtige maffia-families voor het hoofd te sto ten, blijft onhelder. Vast staat dat Poetin de greep van de staat op de economie wil ver groten. In het westen wordt dit streven met argusogen bekeken. Men vreest voor een terugkeer naar een geleide economie. Die angst lijkt wat overtrokken. De Russische economie is compleet in de soep gelopen. Het gewone volk verpaupert in een volkomen an archistische dagelijkse werkelijkheid. In plaats van een geleidelijke overgang naar een marktgeleide economie koos Jeltsin indertijd onder druk van het westen voor een schoktherapie. Deze politiek is op een fiasco uitgelopen. Dat Poetin de teugels wat strakker aantrekt, lijkt dus niet meer dan logisch. Hij zal niet zo dom zijn om de hervormingen geheel terug te draaien. Poetin heeft zijn populariteit bijna helemaal te danken aan zijn keiharde optreden in Tsjetsjenië. De Russen hopen dat hij nu dezelfde vastberadenheid laat zien bij het aanpakken van de economie, zonder terug te keren naar het verleden. Daarom gaven zij hem en niet Zjoeganov hun stem. Dat de machtspoliticus Poe tin het hier en daar niet zo nauw neemt met de democratische spelregels, nemen de meeste Russen voorlopig wel voor lief. Geregeld regen Een complex gebied van lage barometerstanden heeft tijdens het afgelopen weekeinde een stempel op het weerbeeld ge drukt. Op zaterdagmiddag na, toen het enkele uren vrij zonnig was, draaide het om plaatselijk zware buien die van hagel en onweer vergezeld gingen. De eerste 'beste bui' die een deel van onze regio trof kwam zater dag rond het middaguur op de koffie. Uit Nieuw-Vennep, waar vier mm werd opgevangen, maakte medewerker Hans Deerenberg gewag van hagel en onweer en op Schiphol viel acht mm. Een nieuw buiengebied, dat samenhing met een zich ontwikkelende lagedrukcel met bestemming Noordzee, diende zich gisternacht aan. Daar kwam in onze regio echter niet zoveel hemelwater uit (in de re gio Utrecht flink onweer) maar gistermiddag en vooral tijdens de avonduren was het wel weer raak. In Nieuw-Vennep werd 15, op Schiphol 12 mm opge vangen. In Hoofddorp, waar om 19 uur 10 mm werd afge tapt, staat maart inmiddels op 68, Schiphol bijna 80 mm. Dat er met name gisteravond zoveel regen viel kwam door de traag heid van de buien. In de hogere luchtlagen bevond het centrum van de depressie zich dan ook precies boven Nederland. Van ochtend lag het depressiecen trum ten zuiden van ons land. Om die reden ging de wind uit het noordoosten waaien. Tus sen krachtige hogedruk boven het noorden van Europa en een lagedrukgebied over het Alpen gebied waait ook morgen de wind uit het noordoosten. Langs de kust staat af en toe een krachtige wind, wind kracht zes. Verder is het opnieuw bewolkt weer met geregeld regen en lof motregen en maximumtemperatu ren rond een graad of acht. Op woensdag en donderdag nemen de neerslagkansen af en laat de zon zich wat vaker zien. De tempe ratuur stijgt geleidelijk weer tot een niveau van 12-13 graden. Aan het einde van de week neemt, in een hele vlak ke drukverdeling. de kans op een bui weer toe. 'Deskundigenbrengen niets nieuws op congres in Nederland Een paar honderd UFO-liefhebbers verzamelden zich gisteren in Amsterdam voor de laatste nieuwtjes over Unidentified Flying Objects. De aanwezigheid van enkele wereldberoemde ufolo- gen betekende niet het einde van veel verwarring en wazigheid. Tot verdriet van de organisato ren. „In Nederland weten we te weinig over UFO's. Op die manier krijgen sceptici alle ruimte." MENSELIJK Ondemocratische luistervinken „Wèèèh, wèèèh." Als wij Netwerk mogen geloven worden zelfs kreet jes als deze door een wereldomspannend spionagenetiuerk geregi streerd. Een conglomeraat van Amerikanen, Britten, Canadezen, Australiërs en Nieuw-Zeelanders, met de Amerikanen voorop na tuurlijk, is al sinds 1947 bezig alles op de wereld wat maar af te luisteren valt, af te luisteren. „Uw babyfoon, uw fax, uwe-mail, uw telefoon", somdeSven Kok kelman op, „worden al heel lang afgeluisterd door de Amerikanen en de Britten. Zij beschikken al heel lang over de technische moge lijkheden om uw gesprekken op te vangen." Dat zal me een boeien de informatie opleveren. „Wèèèh, wèèèh." De codenaam van die afluisteroperatie was aanvankelijk UK/USA, nu heet het verbond dat al onze geluiden opvangt Echelon. Het staat onder leiding van het Amerikaanse Nationale Veiligheids agentschap en er gaan miljarden giddens in om. Big Brother is watching us. Netiverk had een Canadees gestrikt, ene Mike Frost, die voor Echelon gewerkt had. Hij vond het 'beangstigend'. Echelon is deze week onderwerp van gesprek in het Europees Parle ment. De Schotse hoogleraar Duncan Campbell doet al 25 jaar on- derzoek naar de afluisterpraktijken en heeft er een dik rapport over geschreven. In uw en mijn gesprekken met onze tantes zijn ze bij Echelon niet geïnteresseerd, vertelde hij. Maar'wel in de communi catie van organisaties als Amnesty International en het Rode Kruis. „Want die hebben toegang tot regeringen die de Amerikanen buiten de deur houden. Ondertussen bleek uit het verhaal van Frost helemaal niet, dat het vizier alleen op organisaties gericht is. „Ze hebben een dossier van duizend pagina's van prinses Diana", zei hij. Elk gesprek van Jane Fonda en Benjamin Spock werd indertijd ook afgeluisterd. En hij vertelde dat hij en zijn collega's ook weieens de afluisterapparatuur aanzetten, alleen maar omdat zij zich verveelden. Dat moet vaak voorgekomen zijn. Wat Echelon nou precies is, werd niet echt duidelijk in de reportage. Het bleef ongrijpbaar. Wie ons nou precies afluistert, in opdracht van wie, waar de luistervinken in geïnteresseerd zijn en wat ze met hun informatie doen, anders dan het opslaan in duimendikke dos siers, kwamen we niet te weten. Het was vooral eng. Maar, zoals gezegd, het Europees Parlement gaat zich erover buigen. Dan zal het allemaal wel goedkomen. K. Buitenweg. Europarlementariër voor GroenLinks, was om commen taar gevraagd. Zij maakte zich vooral zorgen over het feit, dat de af luisteraars 'niet democratisch gecontroleerd worden'. En ja, dat is zorgivekkend. Als wij dan per se moeten worden afge luisterd, dan willen we wel graag dat het democratisch gebeurt. „Wèèèh!" Liedjeszanger en cabaretier Bram Vermeulen zag het licht een jaar of vijf geleden, tijdens een vakantie in Frankrijk, mid den op de dag. „Een grote, groene plasmabol met lange draden. Met een diameter van minstens 10 meter. Maar de vriend met wie ik op vakantie was zag niets. Hij werd woe dend. 'Wacht maar af, het komt nog een keer', zei ik. En dat klopte! We juichten van opwin- ding." De ex-compaan van Freek de Jonge uit Neerlands Hoop ver telt tussen de lezingen door met aanstekelijk enthousiamse over zijn ervaring. Maar buiten aards bezoek? Dat gaat Ver meulen te ver. „Het niets te maken met aliens of zo. Ik dacht alleen: nu zie ik dus een UFO. Het was een intuïtieve ge dachte, want ik was er nooit eerder mee bezig geweest. Er vloog iets, en ik wist niet wat het was." Thuisgekomen vond hij op in ternet nog 51 andere meldingen over hetzelfde object - op de zelfde plaats, rond hetzelfde tijdstip. „Natuurlijk kan je zeg gen dat ik alleen maar zag wat ik graag wilde zien. Maar als het een pure materialisatie van mijn geest was, hoe kan het dan dat mijn vriend en die andere mensen het ook hebben ge zien? Trouwens, als ik alleen dingen zou zien die ik graag wil zien, dan zag ik de hele dag al leen maar naakte vrouwen," zegt hij lachend. Vermeulen - die een interactief televisieprogramma voor de RVU ontwikkelt (Vermeulen weet het beter) over de mysteri euze graancircels dat in juli wordt uitgezonden - was een van de honderden aanwezigen gisteren op het Millennium U.F.O. Congres. De congresle den verdeelden zich direct in twee kampen: de gelovigen en de sceptici. Een tussenweg lijkt er niet te bestaan. Organisator Eugene de Vries weet hoe die tweedeling tot stand is gekomen. „Nederland heeft een informatieachter stand op het gebied van UFO's. En als je discussie moet voeren zonder feiten, dan winnen de skeptici. Zij krijgen dan alle ruimte," zegt hij, met een klei ne woordspeling. Dus haalde De Vries twee beroemde ufolo- gen naar Nederland: Zecharia Sitchin en Stanton Friedman. De laatste behaalde ook in Ne derland enige bekendheid met zijn onderzoek naar het zoge noemde Roswell-incident. De Amerikaanse atoomgeleerde en kernfysicus Stanton Friedman was gisteren een van de sprekers op een congres over UFO's. Volgens hem is de Amerikaanse overheid betrokken geweest bij het verduisteren van een UFO. foto - gad Friedman, kernfysicus, stelt dat de Amerikaanse overheid in 1947 betrokken zou zijn ge weest bij het bergen van de wrakstukken van een UFO. Zijn onderzoek vormt tot op de dag van vandaag niet alleen de ba sis van het geloof van veel ufo- logen, maar voedde ook de fan tasie van menig filmmaker in Hollywood. Zie onder andere: Man in Black en Close Encou- ters of the Third Kind. Maar werd de kenniskloof tus sen gelovigen en ongelovigen gisteren ook gedicht? Eigenlijk niet, zegt G. Molewijk van de Stichting Skepsis. „Wat zo'n Friedman naar voren bracht is oude kost. Ook de andere spre kers brachten geen nieuwe fei ten naar voren. Het geeft mis schien wel aan dat er nooit uit sluitsel over UFO-meldingen is te geven. Want de UFO is al ge vlogen als de rapporten worden opgemaakt." Molewijk vindt dat het congres zijn prententie niet heeft waargemaakt. „Maar ik moet er bij zeggen: echte on zin heb ik niet gehoord tijdens de lezingen. In vergelijking met andere congressen zaten er geen heel rare kwasten tussen." Ook astronoom en oud-ruimte vaartcommentator Piet Smol ders is in eerste instantie be trekkelijk mild in zijn oordeel. „Ik heb vandaag bijvoorbeeld tientallen video's gezien van UFO's tijdens de zonsverduiste ring in 1991 in Mexico. Ik kan me niet voorstellen dat die alle maal nagemaakt zijn. Aan de andere kant: er waren toen honderden astronomen in Mexico. En laten die nu juist niets hebben gezien!" Smolders, die nu verbonden is aan Het Planetarium in Artis, heeft voor dat laatste wel een verklaring. „Echte wetenschap pers zullen hun vingers niet willen branden aan UFO's. De ufologen blijven een raar gezel schap van randfiguren, weir do's, gelovigen en pure oplich ters. Je had in de jaren zeventig bijvoorbeeld een zekere Eduard Maier. Hij had foto's van de koppeling tussen een Russisch en Amerikaans ruimtevaart schip. Die foto's, beweerde hij, waren gemaakt vanuit een UFO. Fantastisch verhaal! Maar wat bleek, hij had gewoon schaalmodellen gebruikt. Al leen de verkeerde. Zo viel hij snel door de mand." ARNOUT HEEMSKERK Of ze gaan trouwen? Geen ant woord. Alleen een norse blik vanonder de zonnebril. Puffy wil niet praten over zijn gelief de, actrice en popster Jennifer Lopez. Hij kijkt no'g bozer na de vraag over hoe dat nou zat met die schietpartij waarbij hij sa men met Jennifer eind vorig jaar in een nachtclub in Man hattan betrokken was. „Hey mister", spreekt een klerenkast vermanend, „Puffyis in Am sterdam voor zijn fans en om even lekker te stappen. Wilt u een handtekening, anders weg wezen." Tussen twee optredens in Duitsland en Zwitserland door bracht de Amerikaanse rapper Puff Daddy in de nacht van za terdag op zondag een bliksem bezoek aan Amsterdam. Hij had wat goed te maken met zijn Nederlandse fans. De hiphop ster is namelijk twee keer niet komen opdagen voor een con cert en moet even zijn imago een beetje oppoetsen. „Ik wil mijn fans nu de kans geven om mij te ontmoeten en een hand tekening op te halen. En don derdag zal ik er zeker zijn en maak ik er een groot feest van." De artiest geeft komende don derdag een concert in het Rot terdamse Ahoy. Sean Puffy Combs is even om streden als populair. Samen met zijn vriendin Jennifer Lo pez raakte hij eind vorig jaar betrokken bij een schietpartij in New York. In een nachtclub raakten daarbij drie mensen ge wond. Ook lopen er onderzoe ken naar de rapartiest wegens verboden wapenbezit en omko perij. Volgens plan zou Puffy zijn Ne derlandse fans ontmoeten in platenzaak Fame in de Kalver- straat. De bedrijfsleiding was echter vergeten een vergunning aan te vragen om 's nachts open te mogen zijn. Puffy week daarop uit naar het Hard Rock Café aan het Max Euweplein, waar hij even na half één via de achterdeur arriveerde. De alom aanwezige politie, de dranghekken en de extra veilig heidsmensen bleken al snel overbodig. Slechts een hon derdtal fans kwam voor de rap per opdagen. Op de eerste ver dieping van het Hard Rock Café stonden ze keurig in een rij om een krabbel van hun idool te bemachtigen. „Ik begrijp het niet, maar ik vind het te gek dat het zo rustig is", zegt Naomi. De zestienjarige Amsterdamse fan is er helemaal opgewonden van. Ik heb hem nu zelfs succes kunnen wensen voor het con cert van donderdag en hij keek me aan en zei: 'Thank you ba by!' Dat is toch cool!" Rond half twee heeft Puffy er genoeg van en wil hij gaan stappen. Samen met zijn gevolg duikt hij het Amsterdamse nachtleven in. Een begeleider van organisatiebureau Mojo verklapt dat de Amerikaanse ster de wallen wil gaan bekijken en dat hij daar liever geen pot tenkijkers bij heeft. De rapper is dan ook snel uit het zicht van de camera's en zijn fans. Naomi maakt haar geluk compleet door even op de stoel te gaan zitten die nog warm is van haar idool. „Hij heeft zijn stift laten liggen. Wauw, ik heb zijn stift!" ACHILLE PRICK Vijf toespraken over misstanden in de sociale verzeke ringswetgeving hebben weal uitgezeten, als zich eindelijk de anekdote aandient. De anekdote. Een op waarheid be rustende, in essentie gmppigegebeurtenis waarmee elke vertrekkende functionaris in zijn afscheidsspeech hoopt nog enige tijd voort te leven in de gedachten van zijn col lega's. Mijn vader vertelt achter het katheder over de dag dat hij als bijstandsmaatschappelijk werker vervangen werd dooreen jongere collega, die op de afdeling sociale zaken de reputatie van een versierder had. Zijn amou reuze belevenissen waren in de ochtendvergaderingen een populairder gespreksonderwetp dan de effecten van de Koppelingswet. casanova legde die ochtend een paar huisbe zoeken af. die normaal waren voorbehouden aan mijn bijna 65-jarige vader die met veel van zijn cliënten een hechte vertrouwensrelatie had opge bouwd. De collega belde aan op het eerste adres, belde nog een keer toen er geen reactie kwam, en drukte daarna zijn neus tegen het glas van de voordeur om te kijken of er echt niemand thuis was. Hij sperde zijn ogen wijd open toen de deur van de badkamer openging en hij een naakte vrouw op haar gemak, zonder enige schroom naar wat kennelijk de slaapkamer was, zag lopen, om van daaruit met een losjes om haar nog vochtige lichaam geslagen ochtend- 1 jas naar de voordeur te stappen. Geschrokken deinsde ze terug toen ze daar een haar onbekende vertegenwoordiger van de gemeentelijke sociale dienst zag staan. „O", riep ze uit. „Ik dacht dat u Van der Plas DICK VAN DER PLAS De laatste maanden van zijn arbeidzame leven werd mijn vader in elk geval door één collega met groot respect Mijn eigen pre-pensionering laat nog zeker tweeëntwin tig jaar op zich wachten, maar waarom niet alvast twee anekdotes weggeven? Eén van mijn eerste klussen als be ginnend verslaggever op een regioredactie was het bezoek aan een 60-jarig bruidspaar. Ik koos er bewust voor om het obligate handjes schudden met de burgemeester aan mij voorbij te laten gaan, en had een afspraak gemaakt om 's avonds met het echtpaar in een diepte-inteiview zestig jaar huwelijkstrouw in een breed maatschappelijk kader te plaatsen. Ik werd ontvangen in een met veel te zware meubels propvol gestouwde achterkamer, waar de gerimpelde bruid en bruidegom zich aan de eettafel had den geposteerd voor wat de eerste breedbeeldtelevisie moet zijn geweest Bij elke vraag van de wakkere verslag gever hielden ze hun ogen strak op de buis gericht en ga ven alleen antwoord als de presentator een slokje water nam of om een andere reden even zijn mond hield. Het was niet alleen vanwege de op vol vermogen loeiende gashaard dat het zweet mij uitbrak. En ik zat ook nog niet lekkerMijn linkervoet lag in een rare hoek tegen wat ik voor de dwarsbalk van een zware kloostertafel hield en begon tekenen van slaap te vertonen. Heel voorzichtig, met mijn blik eveneens strak op de televisie gericht, tilde ik mijn been op. haalde hem voorzichtig over de dwars balk heen en zette mijn voet neer in een uit de kluiten ge wassen afwasteil waarin de bruidegom het eelt van zijn tenen zat te weken. Via de luchtgaatjes aan de zijkanten zoog mijn sportschoen zich vol met troebel sodawater. Zonder een spier van mijn gezicht te vertrekken haalde ik mijn been weer over de dwarsbalk terug, nam hartelijk afscheid van het nietsvermoedende bruidspaar en sopte, een illusie rijker en een laagje eelt armer, terug naar mijn Een paar weken later schreef ik een reportage overeen ruzie tussen een kampeerdersvereniging en een hartvoch tige campingbaas, die zich had voorgenomen tientallen verouderde stacaravans op zijn terrein te vervangen door bungalows. Geëngageerd als ik in die tijd nog was, stelde ik mij in mijn verhalen on verbloemd op achter de gedu peerde kampeerders - veelal bejaarden die met veel ple zier hun laatste levensdagen sleten op dit terrein aan de rand van de duinen. De campingbeheerder had al een paar keer gedreigd mij persoonlijk wat aan te doen als ik het nog een keer zou wagen om zonder toestemming op zijn terrein te komen om met de opstandige caravanbe- zitters te praten. En de laatste keer deed hij dat met een niet tnis te verstane verwijzing naar het antieke jachtge weer dat boven de receptie hing. Met een zekere schroom bewoog ik me die middag dan ook als een indiaan op oorlogspad tussen de vakantie huisjes van golfplaten en aluminium toen vlak boven mijn hoofd een luidspreker krakend tot leven kwam. „DE KRANT! DE KRANT IS ER!" Ik dook onder de eerste de beste stacaravan waar ik, van uit een plas uit de riolering gelekt afvalwater, zag hoe de kampeerders massaal hun onderkomens verlieten en kor daat op de receptie afstapten. Ik durfde pas uit mijn schuilplaats te komen toen de één na de ander het kan toortje weer verliet met de middagkrant onder de arm. Tot zover alvast de anekdotes. Laat de toespraken maar zitten. Heeren B1 ner Adi n Reitsm eii I was al I or pioen F n KADEL d( ETEN Friesland, maar zaterdag v( overde hij ook de rest van Ne land met zijn orttembare eet Hij at er twintig op het 'NK del eten' te Nagele in de No: oostpolder. Reitsma ontving daarvoor de Gouden Frikadef' Het Nederlands record, 22 dellen, werd weliswaar met beterd, maar daar zat niemaj,^ mee. ,,Soms is het ook betei 10 gezonde verstand te gebruik ,t aldus de presentator van het^, Voor de zekerheid stonden emmers onder de tafel en w er vier EHBO'ers aanwezig, hoefden echter niet in actie komen. Ook de emmers ble\ leeg. rsl ,e»S !»üd Omdat hij niet meer zichzelf11 zijn, en het voor zijn gevoel I maal de verkeerde kant op gflV is de Joegoslavische SEKI u' Bus' gestapt. Door alle ruzie geroddel van de afgelopen t 8a heeft Seki geen zin meer om der tegaan met zijn mede bi passagiers. Even zag het er naar uit dat het wel goed zot men. In het voorstukje voor aflevering van vandaag vroei ki de andere pasagiers geëm fl neerd om een tweede kans, beloofde dat hij zijn andere, dige, kant wil laten zien. De kers van de 'De Bus' zullen kant niet meer leren kennenl SBS 6zal zijn plek door een nieuwe kandidaat laten opvi dd Het Britse j!jj' permodel! MOSS isz dag ontsla uit het ziel|rc|( huis. Moss woensdag genomen»! gens een e IV i nierinfe De 26-jari schoonheii te vroeg zij gehouden een antibii kuur voor de infectie. Het m kwam eerder in het nieuwst wege haar alcoholverslaving ex-vriendin van acteur John; Depp begon te drinken op h twaalfde en bekende vorig ja dat zij in tien jaar tijd nooit, nuchter.op de catwalk hadj staan De film TITANIC is de aangi - pendste film aller tijden. On geen enkele andere film -ze^n. niet om Bambi - hebben maIn èn vrouwen zoveel tranen ge "l als om de Oscarwinnaar me' J1 te Winslett en Leonardo di prio in de hoofdrollen. Titan liet niet alleen Bambi maar de tranentrekker Kramer vs, 'f mer vele bootlengten achteij^ in een verkiezing die was ge nf niseerd door tissuefabrikant j1 f1 Kleenex. Van de alleenstaai filmbezoekers zei de helft d Titanic aan het huilen te zij j bracht, terwijl 70 procentv 1 gehuwden met droge ogenl kunnen kijken. Maardezec gorie zette de sproeier weef vaker aan bij het echtscheil drama Kramer vs. Kramer. T JERRY Slf[ j GER, pres tor van deP lijknamige pulaireAn kaansetal show, Wouters ajj na. ProdiK Endemoll samen m« productiebedrijf in de Veref Staten voor FOX een proefó ring gemaakt van Now or n« dat in Nederland destijdsdJ Wouters werd gepresenteeri y FOX is het op drie na groots station van de VS. De p zending is opgenomen in Lo t geles. Het is nog niet duidel het bij één aflevering blijft, het publiek positief reageei 1 er een goede kans dat FOXi serie afleveringen bestelt", een woordvoerder van Ende In Now or never ontvangt der sentator gasten die een ang 01 willen overwinnen. Als dit 11 krijgt de deelnemer een pri f Puff Daddy deelt handtekeningen uit aan fans in het Amsterdamse Hard Rock Café. FOTO GPD EVERT ELZINGA

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2