Wie controleert de alternatieve therapeut? Tricot onderbroek als redmiddel Gezondheid Narcisme Ouderen en geheugen AANDAG 27 MAART 2000 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER 023-5150261 Narcissus versmaadde de liefde van de nimf Echo en werd daarvoor door Venus, de godin van de schoon heid, wreed gestraft. Hij raakte betoverd door het prachtige gezicht, dat hij zag opdoemen uit de bodem van de vijver waaruit hij wilde drinken. Hij wilde het gezicht aanraken. Maar elke keer wan neer hij dit probeerde verdween het in de rimpeling van het water, om pas weer tevoorschijn te komen als het wateroppervlak rimpelloos en zo glad als een spiegel was. Hij had niet in de gaten dat hij verliefd was geraakt op zijn eigen spiegelbeeld in het heldere water en bleef verlangen naar de aanraking. Hij stierf doordat hij uitgeput van het onophoudelijke proberen voorover in het water viel. De goden van de Olympus veranderden zijn lijk in een bloem, de Nar cis, die sindsdien bloeit naast rustige vijvers, waarin het beeld van de bloem wordt teruggekaatst. Het psychoanalytische begrip narcisme is afgeleid van dit mythologische verhaal en duidt op de liefde die men het beeld van zichzelf toedraagt. Aan narcisme of een narcistische persoonlijkheidsstoornis valt te den ken bij mensen, die een opgeblazen gevoel hebben over hun eigen belangrijkheid en grootheid en den ken uitsluitend begrepen te kunnen worden door heel speciale mensen. Zij willen door iedereen geliefd en bewonderd wor den, ook al zijn ze nog zo arrogant en gedragen ze zich hooghartig. Deze mensen hebben de neiging zich in hun eigen ivoren toren terug te trekken, hun positie krampachtig te verdedigen, door roeien en ruiten te gaan en andere mensen zonder enig gevoel van me deleven te gebruiken. Het gevaar bestaat, dat zij door een kleinigheid in gro te en mateloze woede onsteken. Integenstelling tot wat de narcistische mens uitstraalt, voelt hij zich on zeker en onveilig en zijn de narcistische uitingen no dig om het gevoel te compenseren dat ze waardeloos zijn of er onderdoor gaan, zoals Narcissus zelf. Narcisme is op te vatten als een ziekelijke vorm van liefde voor zichzelf. Het onderscheidt zich daardoor van de gewone ijdelheid dat pronkzucht oftewel de zucht om door anderen bewonderd en geprezen te worden, betekent en veel voorkomt. Iedereen vindt het fijn om geprezen te worden of een schouderklopje te krijgen. Ofschoon ijdelheid een enigszins negatieve betekenis heeft, zoals in 'ijdel fatje', is het een eigenschap of persoonlijkheidkenmerk waarmee iemand zijn voor deel kan doen en het zelfs ver kan brengen. De mees te mensen vinden het fijn om er mooi uit te zien en doen er alles aan om zich van hun beste kant te laten zien. Het is bekend dat voetbalsupporters graag willen dat hun jongens in mooie auto's rijden. Zich spiege lend in de glimmende motorkap herkennen zij de grootheid, die zij kunnen aanraken zonder dat hij ver dwijnt. Ik las een uitspraak van het voormalig tweede kamer lid Piet de Visser dat iedere politicus is opgebouwd uit ijdelheid, dikhuidigheid en geldingsdrang. Hij gaat er kennelijk vanuit dat deze eigenschappen onontbeer lijk zijn om in de politiek een rol van betekenis te kun nen vervullen en staande te blijven. De vraag is of het niet met minder kan, maar ik realiseer mij dat het er in de ijdele wereld van de politiek vaak om gaat wie het meeste scoort. De grens tussen wat nog gewoon is en het ziekelijke is niet altijd gemakkelijk te trekken en de overgang van de ene conditie naar de andere is soms gemaakt, zonder dat een politicus het in de ga ten heeft. De kans bestaat dat een politicus de werkelijkheid ontstijgt, wanneer hij naast de eerdergenoemde drie eigenschappen ook nog arrogant en hovaardig is. Dat is link, want hoogmoed komt meestal voor de val. Misschien is 1 i het daarom te overwegen politici die in aanmerking komen voor een post in het kabinet te onderwerpen aan een psychologisch onderzoek en niet alleen maar op het gevoel van de formateur af te gaan. WOUTER VAN EWIJK, psychiater neeste ouderen vinden hun n geheugen beter dan dat leeftijdsgenoten en zelfs dat van jongvolwassenen, conclusie trekt neuropsy- oge Iris Schmidt uit een re- onderzoek. „Het is opval- dat ouderen zo positief over hun geheugen. Im- van ouderen bestaat het d dat ze steeds meer begin- te klagen over het tekort- :ten van hun geheugen en bang zijn om te demen- nidt deed onderzoek naar lordeel van gezonde oude- iver hun geheugen en ver- ik dat met hun objectieve ugenprestaties. Daarbij k het eigen oordeel over het iQgen weinig of niets te zeg- over hun daadwerkelijke taties. „Het was zeker niet it iemand die zichzelf ver- ïchtig vond ook minder presteerde op de geheu- ests", zegt Schmidt. „Wel je zeggen dat de geheugen- taties bij het ouder worden ichteruit gaan. Ouderen in minder vaak de meest hikte hulpmiddelen te ge- bruiken bij het onthouden." Dit resultaat bracht Schmidt op het idee om de ouderen die zich wel zorgen maken over het geheugen een training te geven. De training richtte zich vooral op het leren van technieken om namen, voorgenomen hande lingen en teksten beter te ont houden. Bijna alle ouderen wa ren erg tevreden over de trai ning. Dit betekent niet dat de training ook daadwerkelijk veel effect had; de deelnemers pres teerden nauwelijks beter op ge heugentests. Schmidt: „Waarschijnlijk is het voor hen vooral belangrijk dat hun klachten serieus worden genomen. Het is natuurlijk een hele geruststelling om te horen dat geheugenklachten bij het normale verouderingsproces horen. Het verbeteren van het geheugen door het leren ge bruiken van hulpmiddeltjes is een ander verhaal en gaat niet vanzelf. Mijn ervaring is dat ou deren hun vergeetachtigheid niet erg genoeg vinden om daar al die tijd en energie in te inves teren." De iatrosofisch genezer zei haar dat ze haar huis maar moest verkopen als ze zijn rekeningen niet kon betalen. Want als ze beter wilde worden, moest ze er iets voor over hebben. Elke dag bellen om te vertellen hoe het met haar ging bijvoorbeeld. Voor 25 gulden per gesprek. Dat ging Tonneke Charité (42) uit Den Haag net iets te ver. Maar het scheelde niet veel. „Als je niets meer kunt en wan hopig bent, doe je alles. Dan ga je mandala's tekenen om je spi rituele gronden te ontdekken of je laten behandelen door een acupuncturist. Het hielp wel niet, maar iedere keer hoopte ik weer dat het succesvol zou zijn." Charité heeft er inmiddels een 'carrière' in het alternatieve cir cuit op zitten. Toen ze vijftien jaar geleden last kreeg van al lerlei 'vage' klachten die leken op de vermoeidheidsziekte ME, wendde ze zich eerst tot de re guliere artsen. Maar die konden niets vinden en concludeerden dat het waarschijnlijk 'tussen haar oren' zat. „Maar ik voelde me steeds beroerder en wilde toch iets doen", zegt Charité. „Dus stortte ik me in het alter natieve circuit." De Haagse is niet de enige die haar hoop vestigt op alternatie ve therapeuten: naar schatting één miljoen patiënten bezoe ken jaarlijks een alternatieve behandelaar. Zij hebben in elk geval een ruime keuze: in Ne derland zijn minstens achtdui zend alternatieve therapeuten werkzaam. Van acupuncturis ten en haptotherapeuten tot homeopaten en auralezers. Voor de patiënt onoverzichte lijk, want welke therapie is ge schikt voor die ene klacht? En hoeveel kost zo'n behandeling? En wat gebeurt er als er iets mis gaat? Volgeps dr. P. Knipschild, hoogleraar epidemiologie aan de Universiteit van Maastricht is daar weinig over bekend. Hij vergeleek bestaande onderzoe ken naar de effectiviteit van al ternatieve geneeswijzen en ont dekte dat die lang niet altijd ob jectief zijn. „Ze zijn vaak uitge voerd door niet-wetenschap pers of alternatieve genezers zelf. Dat kan natuurlijk niet." Bovendien zijn de onderzoeks groepen vaak te klein en wer den sommige onderzoeken hal verwege gestopt. „Zo is het bij na onmogelijk om de behande lingen behoorlijk te beoorde len", zegt Knipschild. Homeopathie vormde hierop een positieve uitzondering. Naar deze geneeswijze zijn kwalitatief goede onderzoeken gedaan en de meeste daarvan geven gunstige uitkomsten. Ook de Consumentenbond on dervond dat er veel onduide lijkheden zijn over alternatieve behandelaars. Bij de telefoon actie 'Anders beter', die drie jaar geleden werd gehouden, bleek dat patiënten over het al gemeen tevreden waren over de alternatieve behandelingen, maar dat zij behoefte hadden aan advies over een betrouwba re therapeut. Over de kwaliteit van alternatieve geneeswijzen is immers niets wettelijk geregeld. Onderzoekster Benedikte van Iersel: „Wij hebben een kwali teitstoetsing opgezet voor de al ternatieve beroepsorganisaties, waarbij een groot deel van de therapeuten aangesloten is." De bond koos daarvoor, omdat het onmogelijk is de kwaliteit van iedere alternatieve genezer apart te controleren. Van Iersel: „Door eisen te stellen aan de beroepsverenigingen op het ge bied van opleiding en hygiëne, de communicatie met de regu liere gezondheidszorg en klach tenregelingen, kunnen we indi rect ook controle uitoefenen op de individuele behandelaars." Het onderzoek werd in 1998 uitgevoerd en in 1999 herhaald. In eerste instantie bleek het slecht te zijn gesteld met de kwaliteit van de beroepsvereni gingen: maar 13 procent scoor de gemiddeld een voldoende. Een jaar later was al veel verbe terd: toen haalde 63 procent van de verenigingen een zes of hoger. „De organisaties leken zich ineens veel meer bewust van hun verantwoordelijkhe den", stelt Van Iersel. „Al is er nog steeds veel voor verbete ring vatbaar. Zo is er veel on duidelijkheid over de opleidin gen van de therapeuten. Som mige hebben zes jaar studie achter de rug, andere hebben slechts een cursus van drie maanden gevolgd." Ook over de tarieven van de al ternatieve genezers is nog veel onbekend. Van Iersel: „De be handelaars gaven nauwelijks informatie over hun prijzen en over vergoeding van hun be handeling door de verzekering. In principe kunnen ze een on nodig hoog bedrag vragen, om dat daar wettelijk niets over is Reumapatiënt Charlotte Rijs (50) uit Nijkerk, die als vrijwil ligster werkt bij de Nationale Reumalijn, kan zich hier heel kwaad over maken. „Ik heb ver halen gehoord van reumapati- enten die financieel aan de grond zitten, omdat ze duizen den guldens hebben uitgegeven aan alternatieve genezers. Dat zijn vaak hele vage behande laars, die niet in het verzeke ringspakket zitten. Helaas zijn dit ook de geneeswijzen waar weinig controle op is." Rijs probeerde zelf eens een al ternatieve therapeut. Zij liet zich behandelen door een acu puncturist, die haar ook een vleesloos dieet voorschreef. „Daarnaast moest ik kruiden thee drinken, maar dat ging echt tegen heug en meug", zegt zij. „Toen het na een jaar nog steeds geen succes had, ben ik er maar mee gestopt. Ik heb toen besloten nooit meer alter natieve methoden te proberen. Waarschijnlijk ben ik er toch te nuchter voor. Ik heb meer ver trouwen in de reguliere genees kunde." Rijs werd door haar eigen reu matoloog doorverwezen naar de acupuncturist onder het motto: 'baat het niet, dan schaadt het niet'. Volgens Van Iersel van de Consumenten bond komt dit niet vaak voor. „Uit ons onderzoek blijkt dat de communicatie tussen de regu liere en alternatieve genezers nog vaak te wensen overlaat. Zo kijken huisartsen soms neer op hun alternatieve collega's; ze vinden het allemaal maar ho- cus-pocus. Daarentegen weige ren sommige alternatieve be handelaars weer contact op te nemen met de huisarts van hun patiënt. Dat kan natuurlijk niet, want je loopt het risico dat de behandelplannen door elkaar heen gaan lopen. En dat gaat dan ten koste van de patiënt." De Consumentenbond gaat zijn onderzoek drie jaar lang herha len, en wil ook controleren of de leden van de alternatieve be roepsverenigingen zich aan de regels van hun organisatie hou den. „Zo kunnen we toch iets zeggen over de individuele the rapeuten", stelt onderzoekster Van Iersel. „Al blijft er natuur lijk altijd een groep die geen lid is van een beroepsvereniging." Tonneke Charité ging voorna melijk af op goede ervaringen van kennissen en medepatiën ten. Na een aantal therapeuten te hebben bezocht, ging ze wel steeds meer eisen stellen aan haar behandelaar. „Zo vond ik dat de therapeut minstens een artsenopleiding moest hebben gevolgd. Want iemand die al leen maar een paar boekjes heeft gelezen, komt niet aan mijn lijf. En als iemand meteen zei dat hij me wel beter kon maken, kreeg ik argwaan. Want dat kan zelfs een reguliere arts je niet beloven." Uiteindelijk ontdekte een or thomoleculair arts van het Pre ventief en Diagnostisch Me disch Centrum (PMC) in Rot terdam dat er een bacterie in het lichaam van Charité zat. Daardoor had zij een chronisch tekort aan vitamines, mineralen en spoorelementen. De Haagse kreeg een hele batterij aan voe dingssupplementen en voelde ze zich in korte tijd beter. „Jam mer dat ik hier niet meteen ben terechtgekomen", verzucht ze. „Ik heb eerst veel ellende moe ten doorstaan." ANOUK MIDDELKAMP Het dragen van ondergoed is pas anderhalve eeuw gebruike lijk. In Westeuropa werd pas rond 1850 de onderbroek mas saal aangetrokken, onder druk van een moordende cholera- epidemie. Dit staat in het boek 'Wohlstand und Armut der Na tionen' van de Amerikaanse historicus David Landes. Hij verwijst naar het uitbreken in 1831 van de beruchte 'Aziati sche cholera in Europa. De Azi atische vorm van deze besmet telijke darmziekte is veel hevi ger dan onze inlandse cholera en de besmetting gebeurt voor al door vervuild water. Omdat de zieke de cholerabacil via ontlasting of braaksel weer uitscheidt, vormden de open bare toiletten in fabrieken, woonblokken en arbeiderswij ken ideale besmettingshaarden. 'De toiletten zonder spoeling, het ontbreken van toiletpapier en van wasbare onderkleding en de slordige lichaamshygiëne werkte de verspreiding van de ziekte nog in de hand', schrijft Landes. De Aziatische cholera bleef Eu ropa nog vele decennia teiste ren en eiste vele honderduizen den doden. 'Maar de nieuwe, technische ontwikkelingen van de industriële revolutie brach ten redding', zo vervolgt de his toricus. Een van de nieuwe pro ducten die snel de markt ver overden was goedkoop, stevig en gemakkelijk te wassen ka toen, tot die tijd alleen een luxeproduct voor welgestelden. Het zogenaamde 'lijfgoed' was geboren. Wetenschappers hadden vast gesteld dat schoon ondergoed, in combinatie met betere sani taire inrichtingen, lichaamshy giëne en een strenge controle op zuiver drinkbaar water de gevreesde cholera konden be- Het dragen van een onderbroek is een gewoonte van de laatste anderhalve eeuw. foto pr mey teugelen. Er kwamen openbare wasplaatsen in dorpen en ste den en gemeenschappelijke 'wasdagen' ingesteld. In veel bedrijven kregen arbeiders en bedienden samen met hun loori ook gratis een pakje vlokk- enzeep of bruine zeep voor de wekelijkse wasbeurt. Europa heeft de cholera dus letterlijk weggeschrobd. De katoenen onderbroek mag dan redding hebben gebracht, de vraag blijft waarom dat pas •anderhalve eeuw geleden is ge beurd en wat de mensen voor die tijd al dan niet als onder goed gebruikten. In de pre-onderbroekperiode behielp men zich met vele soorten 'lijfgoed'. Van de len dendoek tot het omzwachtelen van de buikstreek met wollen doeken en gebreide broekjes. Zij hadden allen de bekende nadelen: zij boden weinig doel matige bescherming, de wol ir riteerde de huid, zij werden snel vuil wegens de gebrekkige persoonlijke hygiëne en ze wa ren niet krimpvrij en moeilijk te wassen, zodat ze op hun beurt vaak infectiehaarden werden. De eerste vermeldingen van wat wij vandaag als tricoton derbroeken zouden bestempe len, stammen uit de helft van de zeventiende eeuw. Het be trof nauwsluitende, fijngebrei- de, wollen kledingstukken die in de toenmalige klimatologi sche afkoelingsperiode vooral bedoeld waren om het onderli chaam warm te houden. Omdat deze tricotkleding nog ambachtelijk en op kleine schaal werd vervaardigd, was zij ook heel duur en dus voorbe houden aan kapitaalkrachtige burgers. Rond het einde van de achttiende en het begin van de negentiende eeuw begon de onderbroek tot de standaard uitrusting in vele Europese le gers te behoren. Niet zozeer omwille van de hygiëne, maar om de soldaten te beschermen tegen kou en tocht. Volgens Landes hebben de dienstplichtigen na hun dienst tijd sterk bijgedragen aan de promotie van de onderbroek tot een normaal en onmisbaar kledingstuk. Eenmaal terug in hun familiekring hielden zij hun onderbroek in ere. Maar er was uiteindelijk een cholera-epidemie en de indu striële revolutie nodig om de bevolking met de zegeningen van de moderne onderbroek kennis te laten maken. De mo de heeft er zich intussen ook mee gemoeid en zo zijn wij van het negentiende-eeuwse vorm loze katoenen flapbroekje tot onze eindeloze variatie aan hot pants, boxershorts, tanga's, ca- ches-sexe en slipjes geëvolu eerd. JOHAN LAMORAL Hypochondrie te behandelen Veel huisartsen en therapeuten vinden de hypochondriepatiënt een hopeloos geval. Toch is de stoornis goed te behandelen. Dat concludeert de psycholoog Sako Visser uit een onderzoek naar de behandeling van hypo chondrie. Ten minste drie procent van de patiënten in de huisartsenprak tijk heeft last van hypochon drie. Zij zijn geobsedeerd door hun lichaam en de angst dat ze een ernstige ziekte onder de le den hebben. Zelfs uitgebreid medisch onderzoek kan hen niet op andere gedachten bren gen. „De hypochondriepatiënt is dan ook niet populair bij hulp verleners meent Visser. „Huisartsen kunnen in feite weinig uitrichten, terwijl de psychotherapeut grote moeite heeft om het gesprek van de li chamelijke klachten op de re denen voor de overbezorgdheid te brengen. Dat geeft aan beide kanten irritatie. De geringe po pulariteit verklaart misschien waarom er weinig onderzoek is gedaan naar hypochondrie en waarom men doorgaans pessi mistisch is over het welslagen van de behandeling." Uit het onderzoek van Visser blijkt dat een effectieve behan deling van hypochondrie wel degelijk mogelijk is. Zesenze ventig patiënten verspreid over vijf Nederlandse behandelcen tra ondergingen cognitieve the rapie of gedragstherapie op ba sis van nieuw ontwikkelde be- handelprotocollen. Beide thera- pievormen bleken na afloop even effectief, ook op de wat langere termijn. Visser: „Cognitieve therapie stelt vooral de denkfouten van de patiënt aan de kaak, terwijl gedragstherapie mensen doel bewust blootstelt aan situaties die hen vrees aanjagen. Het be perken van de behoefte aan ge ruststelling vormt een belang rijk onderdeel van de gedrags therapie. Veel patiënten zoeken geruststelling door frequent een arts te bezoeken of door het ei gen lichaam regelmatig te con troleren. Ook kunnen ze ver mijdingsgedrag vertonen. Zij kijken bijvoorbeeld geen televi sie uit angst medische pro gramma's tegen te komen. Uit eindelijk zal de patiënt moeten accepteren dat absolute zeker heid over ziekte en gezondheid niet bestaat." Een relatief groot aantal men sen stopt voortijdig en op eigen initiatief met de behandeling. Het percentage zogeheten drop-outs ligt bij mensen met hypochondrie beduidend hoger dan bij mensen met andere angststoornissen. Volgens Vis ser moet er meer gedaan wor den om de*e groep binnen de boot te houden. Baby rookt mee Opnieuw is in Amerikaans on derzoek aangetoond dat kinde ren van wie de moeder tijdens hun zwangerschap rookt, ge zondheidsschade oplopen. In het vaktijdschrift Thorax wordt verslag gedaan van de long functiemeting van ruim 3300 schoolkinderen tussen 10 en 16 jaar. De kinderen van moeders die in een vragenlijst hadden aangegeven tijdens de zwanger schap te hebben gerookt, kwa men er slechter uit dan kinde ren uit de controlegroep van niet-rokers. Vooral de luchtcirculatie in de kleinere luchtwegen bleek aan zienlijk te zijn belemmerd. Vol gens de onderzoekers wijzen nun bevindingen erop dat de longen van baby's van rokende zwangeren op kritische mo menten tijdens hun foetale ont wikkeling door schadelijke stof fen uit sigarettenrook worden aangetast. Met als gevolg daar van een blijvende aantasting van de structuur en functie van hun longen. Ook kan het zijn dat de longen gevoeliger wor den voor ademhalingsproble men vlak na de geboorte of voor infecties tijdens de kinder jaren, waardoor ze in het latere leven minder goed functione ren. Deze longproblemen kun nen nog worden versterkt door passief roken thuis. PUZZEL iwoord-min-een het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde rd in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de inde woorden.) ontaai: 1. Lentemaand; 4. verkoopplaats; 7. belastingdienst; 9. vogelbek; 11. werpkoord; lannelijk dier; 13. buts; 15. pluim; 16. soort hert; 18. mesthoop; 19. woestijn in Azië; 20. verlof en; 22. uitstapje; 25. tweegevecht; 27. nakomeling; 28. schrijfgerei; 29. dienstbode; erdwenen; 32. met teugels besturen; 34. kippenstok; 35. monsterlapje. caal: 1. Familielid; 2. graanafval; 3. voederbak; 4. bek; 5. halsdoek; 6. kiezelsoort; 8. soort pistool; iet aanslag bedekt; 12. betrekkelijk; 14. tros bananen; 15. ton; 17. edelgas; 18. eerlijk; ssistent v.e. programmeur; 21. blad papier; 23. haal met de tong; 24. deugniet; 26. suikerpalm; ogel; 30. lot zonder prijs; 32. bloeimaand; 33. drinkbakje. ssing van zaterdag: IZONTAAL: 1. Sago; 4. teek; 7. nu; 8. mmv; 10. tl; 13. treinramp; 16. il; 17. ra; 18. Iowa; 19. Ebro; 20. je; 22. ai; 23. carbonaat; 25. un; :l; 29. ga; 30. band; 31. boog. VERTICAAL: 1. Snit; 2. au; 3. om; 4. tv; 5. et; 6. klop; 9. mint; 11. telwerk; 12. barbaar; 14. rioja; taria; 21. robe; 23. club; 24. Taag; 26. na; 27. cd; 28. Ib, 29. go. a//et e/&ewjk, stoeltje pakken koet p/a/a/en yam zetten bu/ten kees klaar /s en. Een oorkaarsbehandeling. Beweerd wordt dat de warmte van de kaars zorgt voor een betere bloedsomloop en gunstig is voor het afweersysteem. foto cpd

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29