Hansen roeit weer mee in vrouwenacht ASC klopt koploper Messemaker 1 Sport Van Hest en Wijenberg als eersten naar Sydney jerben van de Reep ;t naast het podium Die Haghe eindelijk kampioen Hoofdrol Nederlandse ploegen in Belgische semi-klassiekers IA .NDAG 27 MAART 2000 rschillende Leidse prijzen op 'Head' de Head of the River op Amstel in Amsterdam ^ben de nationale ach- weer van zich laten ho- Zowel de dames- als erenacht won overtui- id. De vrouwen, met de se roeister Hadewijch ;en, scherpten het record aan met tien nden. De mannen ze ierden met overmacht, r Proteus en Nereus. N CHARLOTTE NOORLANDER ewijch Jansen van Die Ley- 'I leeft langere tijd rust moe- nemen vanwege een rib- Siure, maar kan inmiddels i meetrainen. Jansen was tevreden over de race: „Ik helemaal hersteld van mijn ,ure. Zelfs tijdens de race, rouwens erg goed ging, had geen last van." De trainin- verlopen ook voorspoedig, komende kortebaanwed- len varen we in kleinere mers, zoals de twee- en onder. Alleen als er vol- ide tegenstand is starten iok nog in de acht", aldus in. Goed varende tweezon- maken ook kans op uitzen- naar de Olympische Spe- daar Jansen rekent zichzelf tot de kanshebbers voor de ere nummers: „Ik concen- me van nu af aan hele- op de acht." ïalve Jansen is ook Femke ;er, voormalig Die Leythe- ter, nog in de race voor de pische Spelen in Sydney. VNienteel roeit Dekker voor C udentenvereniging Nereus 4sterdam. „Ik was graag in n blijven roeien, maar dat niet te combineren met studie in Amsterdam", zei er. Omdat ze bij Nereus startte zij niet in de natio- acht. „Als mensen in een verenigingsacht kunnen :n, wordt hun plek afge- aan roeisters die daar niet É^ins toe hebben." Dat heeft ns Dekker dus niets te ma DEN HAAG ANP De Holland Acht II was weer onklopbaar tijdens de Head of the River. ken met de definitieve selectie: „Voorlopig zijn er nog dertien mensen die in de acht kunnen komen. Eigenlijk ben je pas he lemaal zeker van je plek als je in het vliegtuig naar Australië zit." Vanwege mogelijke blessures wordt de definitieve selectie zo lang mogelijk uitgesteld. Dek ker: „Ik ben .er vrij laat bijgeko men, omdat ik last had van een knieblessure. Maar nu ik her steld ben, weet Ik dat ik een even goede kans maak als de anderen." De Nereus-acht met Dekker werd tweede na de na tionale acht. De Head, die soms onder zware weersomstandigheden verroeid wordt, toonde dit jaar een vriendelijker karakter: lich te wind mee en overwegend zon. Daardoor werd het anders zo rustige dorpje Ouderkerk aan de Amstel, waar de start is, behalve door roeiers en coa ches ook door veel dagjesmen sen overspoeld. Verschillende Leidse roeiers gingen naar huis met een over winning op zak. De dubbelvier van het Olympic Development Team met daarin Judith van den Boogert van Asopos de Vliet en Marlies Vink van Njord liet zien dat het verlies van vori ge week op de Vierkamp een vergissing was. De vrouwen zet ten de winnende ploeg van vo rige week op een achterstand van ruim twintig seconden. Meer Njord-roeiers konden tevreden terugkijken op de ra ce, de tweedejaars-dames Roos van Sambeek, Willemijn Lip- pits, Claire Meijers en Johanne- ke Lemkes schreven in een combinatie met het Delftse Proteus-Eretes de derde divisie op hun naam. Het verschil met de tweede ploeg was echter mi niem, één tiende seconde. Njord-roeier Kees Luycks won, in een Okeanos-combi, de lich te tweede divisie. De jeugdroeiers van Die Ley- thc deden het ook goed. Sophie Dirksmeijer en Mette Beugels- dijk wonnen overtuigend in de dubbelvier, en Valentijn Leij won in een combi-acht. Greg van Hest en Nadezhda Wijenberg kunnen als eerste Nederlandse atleten het vlieg tuig naar Sydney boeken. Het tweetal toonde tijdens de City- Pier-City-loop vormbehoud voor de olympische marathon. Ze veroverden in Den Haag ook de nationale titel op de halve marathon. Bovenmatige in spanning vergde dat niet. „Ik heb zelfs relaxt gelopen", zei Wijenberg. De overwinning ging naar Afrikaanse atleten. Zebedajo Bayo uit Tanzania was de sterk ste man in 1.01.06. Grote ster was de Keniaanse Lornah Kip- lagat die in 1.06.54 slechts elf tellen boven het officieuze we reldrecord bleef. Van Hest en Wijenberg hoef den niet mee in dat loopge- weld. Zij konden de 21 kilome ter als een veredelde training afwerken. Het duo nomineerde zich vorig jaar al voor de hele marathon op de Spelen. Sport koepel NOCNSF en atletiekunie KNAU vonden dat ze daarmee al voldoende hadden overtuigd. Naar de letter van de sportwet moesten de atleten nog wel een keer vormbehoud tonen. De twee sportbonden vonden dat een halve marathon volstond en koppelden daar een bijzon der coulante tijd aan. Van Hest moest onder de 1.04.00 blijven, Wijenberg on der de 1.14.00. Tijden die ze bij wijze van spreken op een zo meravond in het park lopen. Van Hest finishte vorig jaar in 1.01.10, Wijenberg heeft 1.08.00 in de benen. Bondscoördinator Gerard Nijboer vond de soepele eis heel logisch. „Het zijn tijden waaruit blijkt dat ze redelijk in vorm zijn. Niet super, want dat moet in Sydney." De tijd stelt de ook genomineerde maar nu geblesseerde Kamiel Maase in staat komende zomer alsnog een olympisch startbewijs te veroveren. Van Hest was in 1.02.52 als veertiende ruim op tijd binnen, maar zag er niet okselfris uit. „Het ging heel moeizaam", be- is houdt Van der Tang op non-actief Zuid-Holland op zijn naam schreef, te achterhalen. Acht neo-amateurs sprintten uitein delijk op de Steemertseweg om de podiumplaatsen. Van de Reep, die tijdens de eerste wed strijd nog uitviel na een harde val, moest winnaar Sentjens, ploeggenoot Pascal Hermes en Loohuis laten voorgaan. „Ik gokte op plaats drie, want Sentjens en Hermes kunnen ge woon rapper aankomen." Van Vliet-troef Van der Tang wacht inmidels op enige verbe tering in zijn fysieke gesteld heid. De 32-jarige elite-amateur heeft nog nauwelijks herstel ge voeld sinds anderhalve week geleden in een ziekenhuis in Amstelveen een virus in zijn bloed werd geconstateerd. „Als ik me komende week niet beter voel, dan ga ik maar weer eens aan de bel trekken. Waar het vandaan komt, weten ze niet. Er zijn geen directe aanwijzin gen. 's Maandags na een koers in België -voelde ik me voor het eerst niet lekker. Nu fiets ik nog wel een paar uur per week, maar dat is niet te vergelijken met wat ik normaliter doe." Tijdens de tweede wedstrijd in het kader van clubcompetitie Regio Noord hebben de forma ties van de Alphense wielerver eniging Avanti 'en RTV De Bol lenstreek opnieuw geen indruk kunnen maken. Martin Schal- kers, ploegleider van de Lissese afvaardiging, zag afgelopen za terdag slechts één van zijn mannen de Omloop van de Veenkoloniën volbrengen: Bart Kuijpers. „Hij kon zich handha ven en de rest viel tegen", zo luidde de harde conclusie van de ex-profrenner. Piet de Ridder van De Bollen streek boekte gisteren een fraaie overwinning in Huyber- gen. In het criterium voor de dit seizoen ingevoerde 'sportklasse A' (voorheen cyclosportieven) soleerde de Noordwijker 12 ki lometer lang naar de meet. Clubgenoot Jan van der Tang (Voorhout) werd gisteren vierde in Haarsteeg. Daar was voor de 'sportklasse B' en veteranen een rit over 50 kilometer uitge schreven. Tweedejaars nieuwelinge-da- me Suzanne de Goede impo neerde tijdens een landelijk Jeugdtoernooi in Breda. De Zoeterwoudse van de Leidse wielervereniging Swift finishte afgelopen zaterdag als tweede achter Miranda Vierling. fcn van de Reep is er in de goots Race net niet in ge- 1 de prestatie van zijn ou- Ibroer te evenaren. Stond t vorig jaar op de bronzen mplaats, de jongste van ersende slagerszonen.fi- gistermiddag in Lierop de. De ploeg van de Hil- neo-amateurs, Van Veba/Gazelle, schreef af- weekeinde opnieuw lillende toptienklasserin- de erelijst bij. Maar er niet louter vreugde bin- gelederen. Bij Voorhou- inald van der Tang is im- een virus in het bloed ge teerd. 9de editie van de Dr. Race stond te boek als de wedstrijd in het kader nieuwe landelijke neo- etitie. Het initiatief is vol kan de Reep een welkome Hing op de, toch al rijk nationale wieleragen- rijdt belangrijke wed- maar dein met leeftijd- Ti. Jongens tot 23 jaar. En van mijn lichting, twee- neo's, zitten nu goed oren." Stichting Wieler- itie Peelland, die de 160 SCHAKEN JAN BEY Ook in de zevende ronde van de landelijke schaakcompetitie is Oegstgeest '80 zonder neder laag gebleven. De fiere koplo per van de eerste klasse A won met 6-4 van het in degradatie nood verkerende Hardenberg. In de tweede klasse was sprake van 'broedermoord': de reser ves van het Leidsch Schaakge nootschap drukten het alterna tieve AAS uit Aalsmeer dieper in de degradatiezorgen. Bij de derdeklassers herstelden de Al phense Schaak Club, Voor schoten en Philidor Leiden zich. Het vijfde team van LSG kwam in klasse 3D alleen aan de leiding, omdat concurrent De Zwarte Pion (Lisse) tegen de sterke streekgenoot Bloemen- daal op 4-4 bleef steken. In het derde speeluur open de Arthur van der Spek voor Oegstgeest '80 de score, waar na Fred Slingerland zich in een kleine combinatie verslikte en invaller Rob Veenhuysen zijn compensatie, na een stukoffer, als sneeuw voor de zon zag verdwijnen. Thomas Willemze trok de score weer gelijk door zijn tegenstander een pionnen- eindspel af te nemen. Toen Hardenberg brutaal weer op voorsprong kwam (Eric van 't Hof werd verrast door een ve nijnig stukoffer) haalde Oegst geest aan de overige borden wat slagvaardiger uit. Anne Reedijk stak in een mindere stelling in de tijdnood van z'n tegenstander een vol punt in z'n zak en Genna Sosonko pro beerde de muur van tegenstan der Haitsma te breken. Soson ko kwam er niet door en moest een puntendeling toestaan. Ook Caroline Slingerland deel de een punt, maar de wedstrijd eindigde met twee Oegstgees- ter winstpartijen; Nebosja Nikolic was er als de kippen bij om een foutieve afwikkeling van de tegenstander af te straf fen en Joop Piket toonde over een goede eindspeltechniek te beschikken door een moeilijk eindspel met een kwaliteit meer in winst om te zetten. Het Leidsch Schaakgenoot schap II stond AAS slechts een viertal remises toe. Aan bord twee pakte de 13-jarige Mare Erwich van Leids kampioen Ad van den Berg een loper-tegen- paardeindspel af en aan de la gere borden speelden de zwaargewichten Linda Jap, Eel- co Kuipers en Chris Roosen daal de lichte bezetting van AAS van het bord. In de derde klasse C versloeg de Alphense Schaak Club kop loper Messemaker 1847 met 3- 5. Bij een 3-2 stand voor Mes semaker geloofde die ploeg nog in de winst, maar nadat Wouter Hennink en Dinard van der Laan hun partijen wis ten te winnen, lachte het geluk ASC verdér toe: Dick Roosa zat in een eindspel met een kwali teit minder te ploeteren, maar zijn opponent ging onverwacht op de zestigste zet door de vlag. Voorschoten was na een goede start enigszins wegge zakt en kwam erg dicht bij een degradatieplaats. Tegenstander Lange Rokade II maakte exact het tegenovergestelde mee en had derhalve hoop op een goe de afloop. Die hoop werd al snel de grond in geboord door snelle winstpartijen van Frits Fritschy (20 zetten) en Frank den Herder (16 zetten) door het vangen van groot materi aal. Lange Rokade kwam nog wel terug tot 2,5-3,5, maar met remises van Marcus Driessen en Jan Bey trok Voorschoten de belangrijke winst naar zich toe. Koploper De Zwarte Pion mocht tegen het sterke Bloe- mendaal een tijd lang op de ze ge hopen, hoewel de score wat moeilijk tot stand kwam. Aan het topbord behaalde Jan Bak ker eenvoudige zege tegen Benjamin Go, aie na dertig zet ten een foutje maakte en plot seling in een matnet werd ge vangen. Ook Richard Godijn counterde zich naar een part ijzege, maar het bleek niet ge noeg voor de matchwinst. Ver- liespartijen van Michels en Van Dijk bracht de stand weer in evenwicht en zo bleef het ook Het vijfde team van het Leidsch Schaakgenootschap was de lachende derde, omdat het vernietigend uithaalde naar hekkensluiter ZSC/Saende II (6,5-1,5). Hiermee pakten de LSG'ers de ongedeelde koppo sitie in klasse 3D. Schaakclub Philidor Leiden is op de goede weg terug (het tweede en derde team werden vestigde hij. De Tilburger pro beerde met de kopgroep mee te gaan, maar moest halverwege lossen. De laatste kilometers met tegenwind hakten er be hoorlijk in. Marco Gielen, die in het NK tweede werd, bleef ver rassend dicht bij hem. „We probeerden samen te werken, maar Marco had het ook moei lijk", zei Van Hest. De twee moesten de finale daarom al leen klaren. Wijenberg liep praktisch de hele wedstrijd solo, maar had daar geen enkele moeite mee. Kiplagat en de Roemeense Stai- cu waren een klasse beter, haar landgenotes Anne van Schup- pen (tweede NK) en Wilma van Onna (derde) een klasse slech ter. Irma Heeren had zich afge meld met een ontstoken teen. De frêle Wijenberg deed het met 1.11.37 (derde eindtijd) rustig aan. Van Hest en Wijenberg kun nen zich nu rustig voorberei den op de klassieke afstand in Sydney. Van Hest loopt over drie weken in Rotterdam. On danks zijn moeilijke CPC heeft hij wel vertrouwen in die presti gieuze marathon. Wijenberg kan meer geld verdienen in Amerika en steekt de oceaan over voor een wedstrijd in Nashville. De bijna 36-jarige voormalige Russische, die on langs met haar man, oud-ultra- loper Ger Wijenberg, naar het Limburgse Schinnen verkaste, trekt haar eigen plan. Dat doet ook Lornah Kipla gat, die met het plan schermt voor Nederland uit te komen. Ze wil dat de Keniaanse bond haar serieus neemt. De pas 25- jarige Kiplagat is niet zomaar een atlete, maar een onderne mende tante. Ze opent in de cember in eigen land een hotel voor landgenotes die ze het loopvak wil bijbrengen. Ze kocht al jaren geleden de grond, binnenkort verrijst dan eindelijk haar droomhotel. Op dat Kenia weet wie Lorna Kipla gat is. Na haar winst in de ma rathon van Amsterdam '99 en de CPC lijkt dat geen probleem onlangs kampioen in de Leidse schaakbond). Na een rustige start met een aantal remises wist Philidor via winst van Ab Smit, Michiel Vergeer en Piet Bakker uit te lopen naar een 3- 5 zege op DSC II. Leiderdorp stelde zich met een 5,5-2,5 zege op Hillegers- berg definitief veilig. Nog voor de eerste tijdcontrole had Lei derdorp een 4-2 voorsprong door winst van Postema, Ver baken, Goeman en Roozen- daal. Kopman Paul Talsma of ferde zien via een kwaliteit naar een tweetal dodelijke vrijpion nen. LSG III maakt het hele sei zoen zijn belofte niet waar. Ook nu ging het weer mis; een snel le 3,5-0,5 achterstand (alleen Gert Michiel de Niet bracht een halfje binnen) wisten de LS G'ers niet volledig te compen seren tegen DD II (3,5-4,5). Het vierde LSG-team kreeg een sig naal van het degradatiespook en speelde zich via een 5-3 ze ge op Dubbelschaak naar een veiliger gebied op de ranglijst. ;ter lar werking met de Suppor- 3 Lieropse Renners orga- ontving een uitzon- hoog aantal van 185 in- ïrs. Van het deelnemers- alden echter slechts zes- ners de eindstreep, eslissende slag viel al na ometer toen een grote 'an 24 coureurs wegreed, lijk was het de eerste De voorsprong melde tussen de dertig :ig seconden. Dit kwam door de barre weersom- ;heden; regen, hagel en agen. „De wind was al- et niet hard genoeg om ik gat te kunnen slaan." iet/Weba/Gazelle reken- al rijk met vijf ploegma- ik voor de drie plaatselij- iden in Lierop was de gehalveerd. Gelijk aan iet had de formatie van Tegeltoko op dat mo- lrie leden in de kop. De iloeg was vertegenwoor- ïet het sterke duo Bram ird/Roy Sentjens. de Reep plaatste in de i tevergeefs een aantal rages. Hij verspeelde bo- n kracht door de aanval- e David Orvalho (Löwik), 1 11 maart in Noordwijk :e de 47ste Ronde van KORFBAL MICHEL VAN GENT Pas in de verlenging kreeg de zaalfinale tussen Die Haghe en NiC. enige glans. Beide titelpre- tendenten gooiden eindelijk eens alle remmen los en schroefden het tempo en de zuiverheid in hun aanvallen op. Dat gaf de zwakke wedstrijd toch nog een aardig slot. Die Haghe toonde zich de comple tere ploeg en greep met 23-18 winst dein ook terecht zijn eer ste landstitel. Het Korfbalverbond koestert plannen om de zaalkorfbalfina- le live op televisie of op internet te brengen. Het is de vraag of veel kijkers zitten te wachten op een wedstrijd tussen Die Haghe en Nic. Zij zouden al gauw zijn weggezapt, want zó verheffend was het niet wat zich op de speelvloer in Ahoy' werd opge voerd. Beide finalisten maakten veelvuldig gebruik van 'rondjes draaien' om de bal te kunnen afvangen. Bij deze tactiek draai en aanvallers nauw om elkaar heen om de beste afvangpositie onder de paal te bemachtigen. Deze spelwijze heeft als gevolg dat het speelveld erg klein wordt en alle vaart uit het spel verdwijnt. De finale werd dan ook een trage bedoening, waar in attractieve acties op de vin gers van één hand waren te tel len. De meeste goals in de regu- Edwin Hogendorf van Die Haghe viert het eerste landskampioenschap. liere speeltijd ontstonden uit strafworpen en vrije ballen. Die Haghe bouwde in de eer ste helft een 6-3 voorsprong op, maar liep daarna vast door een zwakke rebound. I^ic. nam het initiatief over en kwam na rust zelfs op 11-9, waarbij Taco Poelstra zich onderscheidde met vier strafworpen. Deze voorsprong hield evenmin lang stand, waarna de finalisten om en om scorend naar de slotmi nuut gingen. Die Haghe leek door een goal van Kees Slinger land aan het langste eind te trekken, maar Timo Thijen maakte met een strafworp toch nog gelijk: 14-14. In de verlenging maakten de ploegen zich eindelijk los uit hun tactisch keurslijf. Dat lever de prompt meer goals op, soms zelfs in dezelfde minuut. Nic. moest Taco Poelstra wegens kramp vervangen en kon dit niet compenseren. Tim Abbenhuis en Suzanne van Groeningen ontpopten zich in de nabeurt als de grote gang makers bij Die Haghe. De aan voerder en de invalster scoor den vier en twee keer en brach ten hun club definitief in veilige haven: 23-18. Maar het publiek was de grote verliezer bij het 'product topkorfbal'. Die Haghe - Nic 23-18 n.v. (6-7, 14- 14). Toeschouwers: 10.000. Scores Die Haghe: Slingerland 8. Abbenhuis 7, Hogendorf 4, Van Groeningen 2, Loorij 1Van Meeteren 1 Nic: Poelstra 5, Thijen 3, Kees Vlietstra 2, Mike Vlietsta 2, Kruit 2, Van der Let 2. Geering 1, Bosma 1. HARELBEKE/BEERSEL» ANP De Nederlandse wielerploegen hebben hun stempel gedrukt op twee semi-klassiekers in Bel gië. In de E3-prijs Harelbeke zette Sergei Ivanov met zijn ze ge de kroon op knap ploegen- spel van Farm Frites. De Rabo- ploeg was zeer actief in de Bra bantse Pijl, maar kreeg geen be loning voor de inzet. De Deen Rolf Sörensen werd in4 de kop groep afgetroefd door de Belg Johan Museeuw. Farm Frites was oppermach tig in Harelbeke. De Nederland se formatie veroverde door Geert van Bondt ook nog de tweede plaats. De Belg versloeg in de sprint zijn mede-achter volger en landgenoot Chris Peers. De renner van Cofidis had lang geprobeerd Ivanov bij te halen. Max van Heeswijk, op 20 kilometer van de streep nog deel uitmakend van een kop groep, was met de tiende plaats de beste Nederlander. Voor Johan Museeuw hebben de semi-klassiekers in België geen geheimen meer. De koer sen in Harelbeke en Beersel be schouwde hij vooral als trai- ningswedstrijden voor de Ron de van Vlaanderen. „De afgelo pen dagen heb ik last gehad van een verkoudheid. Ik heb eigen lijk gekoerst om warm te blij ven." De renner van Mapei rea geerde veertig kilometer voor de finish op een aanval van zijn landgenoot Nico Mattan. Ook Sörensen sprong mee. Het drietal pakte een voor sprong van ruim anderhalve minuut op een achtervolgende groep met Maarten den Bakker, Mare Lotz én Michael Boogerd. De start van de Hagenaar was twijfelachtig na een val in de tijdrit van de Catalaanse Week. Ondanks een gekneusde schou der wilde hij het toch proberen en was hij de beste Nederlander met een achtste plaats. Boo gerd: „Woensdag ga ik het par koers van de Ronde van Vlaan deren verkennen, daarna zal ik beslissen of ik daar start." In het Criterium Internatio nal zette Abraham Olano de ze gereeks van ONCE in de etap pekoersen voort. De Spanjaard nam met de tweede plaats in de afsluitende tijdrit de leidende positie over van de Italiaan Leo nardo Piepoli, zondag winnaar van de tweede etappe. De winst in de race tegen de klok ging naar de Fransman Laurent Bro- chard. Paolo Bettini eiste de eindzege in de Internationale Wielerweek op. De dagzege ging naar Bettini's landgenoot Fabiano Fontanelli.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27