UIT Het bad is vol Sport ie club van deweek SLOOS sport WAAN DAG 27 MAART 2000 GESPROKEN - Wouter Huibregtsen, oud-voorzitter NOC «NSF in HP/De Tijd: „Hef voetbalvandalis- me wordt bestreden met steeds hogere hek ken. Dat maakt het probleem alleen maar groter. Waarom voed je supporters niet zo op dat ze zichzelf verantwoordelijk welen voor de rotzooi in het stadion?" Idem: „Ik heb mijn best gedaan om de goede sportbestuurders te ont doen van het bobo-imago. Dat is maar ten dele gelukt en he laas lijken we nu weer in de ou de fout te vervallen. Hoe kan het IOC zelfreinigend zijn met vrij wel dezelfde spelers?" Youri Mulder over zijn knie blessure in Nieuwe Revu: „Ik ben bij een osteopaat ge weest. Die hield zijn hand boven die knie en probeerde het er zo uit te trekken, und dann wird es ja gut. Mooi niet dus. Idem: „Ik heb vocht. En omdat ik dat hou, heb ik toch weer een opera tie overwogen. Even maar. Maar nu weet ik het zeker: ik doe het niet meer. Vijf keer is genoeg. Giovanni van Bronckhorst in Panorama: „Ik heb 15 jaar in De Kuip ge speeld, wilde zo graag een keer kampioen van Nederland wor den! En het eerste het beste jaar dat ik weg was, gaan ze naar de Coolsingel. Dat was pijnlijk. Idem: .jDankzij het voetbal heb ik ooit Lenin van één meter afstand mogen bewonderen. Absoluut een hoogtepunt. Ik heb Nelson Mandela een hand mogen ge ven. Dat waren onvergetelijke momenten. Idem: „Er is juist heel veel talent onder de Molukkers. Het grote manco is dat we zo gemakzuchtig zijn. We willen veel, maar moeten er niet te veel voor hoeven doen. Dat zit in ons karakter opgeslo ten. Ik ben net zo! Ik betaal mijn rekeningen niet op tijd, laat brieven slingeren. Na één aan maning doe ik nog niets, bij de tweede ga ik eens wat uitvoe- Robert Perfumo, oud-aan voerder van het Argentijns elf tal, over Diego Maradona in Volkskrant Magazine: „Hij wil niet alleen praten over voetbal, maar ook over econo mie of wat dan ook. Hij lijdt aan een soort manische ver waandheid: hij heeft de Hima laya beklommen, hij is de paus, de lama en de goeroe tegelijk. Guus Hiddink in de Telegraaf: „Het ontslag bij Real Madrid heeft me vooral gevoelens van onmacht bezorgd, maar ik had het avontuur niet willen missen. Real blijft een prachtige club, waar ik geen frustratie of verve lende gevoelens aan heb overge houden. Integendeel." Id^m: „Over mijn rug vochten be stuursleden hun vetes uit. Ronald Koeman in Sportweek: „Het is moeilijk om honderd procent inzicht te krijgen in de financiële situatie van een club. Het verleden heeft bewezen dat veel meer mensen, mensen die dichter bij de club staan dan ik, geen volledig inzicht hadden in het financiële plaatje. Idem: „Aalbers wilde te snel met Vites se, maar de mensen eromheen hebben de man niet genoeg af geremd. Hij bepaalde; niemand hield hem tegen. Idem: „Ik ga ervan uit dat ik nog twee jaar blijf." Fernando Ricksen in Voetbal International: „Ook voor mijn ontwikkeling is Rangers het best. Ik kijk niet neer op de competitie in Schot land, want laten we eerlijk zijn, Nederland heeft toch ook een Mickey- Mousecompetitie?" Pierre van Hooijdonk over emoties in Sportweek: „Laten we eerlijk zijn, het staat toch niet met elkaar in verhou ding: een geboorte of een voet balwedstrijd. Een kind is toch veel belangrijker dan een potje voetbal. Misschien kwam het wel door het onverwachte. De geboorte van een kind, hoe mooi ook, zie je aankomen. De uit schakeling op het WK duurde een vingerknip. Eén penalty en knip, weg. Al die weken dat je met elkaar naar iets hebt toege- leefd, vallen opeens weg. Tel daarbij ook nog eens het gevoel van onrecht op, omdat ons een zui- vere strafschop ont- houden is, ja, dan huil je wel.m porten die water als speelveld hebben, zijn op de één of ndere manier nooit echt populair geworden bij de di- erse media die Nederland rijk is. Zo wordt van zeil-, wa- rski- of roei wedstrijden slechts bij hoge uitzondering bjerslag gedaan. Maar net als de sporten die óp het water 1 /orden beoefend, hoeven ook diegene die zich in het rater afspelen zich niet te verheugen in een overdreven elangstelling van bijvoorbeeld Studio Sport. Ja, als Pie- r van den Hoogenband een paar keer naar goud wemt, of als de Olympische Spelen aan het onderdeel aterpolo toe zijn gekomen, dan snorren de camera's an de rand van het zwembad. Toch vreemd voor een de'aterland bij uitstek. CLUBvan deWEEK Noordwijkse Zwem Polo Club Ril VY minder een mediasport v« in bijvoorbeeld voetbal, dat ne eet ik ook wel", zegt de -t oordwijkse poloër Peter van Rn»ijlingen. „Maar het vreemde dat Nederland met 1800 yei ams wel de grootste competi- ter wereld heeft. En dus zijn het hele jaar door ontzettend teressante wedstrijden. Dan nd ik het inderdaad best jam- Jaam: Noordwijkse Zwem Polo Club )prichtingsdatum: 8 januari 1975 Ledenaantal: 320 Contributie per jaar 225 gulden (wedstrijdzwemmen :n waterpolo, exclusief start vergunning) en 110 gulden (recreatiezwemmen) Ledenaanmelding: 071- 3616307 (mevr. D.C.C. Pe- schier) Hoogtepunt: Het 25-jarig bestaan van de vereniging [gbieptepunt: Het gebrek aan eden van veertien en vijftien jaar mer dat er zo weinig aandacht aan wordt besteed." Van Teijlingen is naast poloër ook trainer voor wedstrijd zwemmers bij de Noordwijkse Zwem Polo Club. En al een tijdje. Net als de eveneens in de kantine van het Bollenbad aan geschoven wedstrijdzwemmer Mare Broere. Clubblad 'Spet ters' vermeldt dat hij, met een inschrijvingsdatum van 1 maart 1978, het langst actieve lid is van de wedstrijdafdeling. „Maar dat zie je hier veel", ver duidelijkt Broere. „Mensen die al vanaf het begin bij de club betrokken zijn en nog steeds van alles doen. Als bestuurslid, maar ook als actief zwemmer." 25 Jaar geleden zag de vereni ging het levenslicht, tegelijk met de opening van het Bollen bad aan de Nieuwe Zeeweg. Het was de periode dat er in Nederland veel zwembaden werden gebouwd. „Daarvoor had je in Noordwijk eigenlijk al leen een paar kleine zwemba den, bij hotels en zo", vertelt Broere. „Maar van een dergelijk formaat als het Bollenbad was natuurlijk absoluut geen spra- krijgt een wedstrijdbal aangeboden door: Vijf Meiplein 17 - Leiden - Tel. 071 - 576 01 44 ke. Die grote opzet was moge lijk omdat het zwemmen toen heel erg gestimuleerd werd. Ook boette de recreatie in het buitenwater aan populariteit in. Heel erg 'in' waren de zwemba den in die tijd." Na een snelle groei in de jonge jaren van de club, is het leden aantal altijd, kleine schomme lingen daargelaten, vrij stabiel gebleven. In het jaar van het vijfde lustrum staat de teller op 320, verdeeld over recreanten, wedstrijdzwemmers en water- poloërs. „Daarnaast is er ook nog een groep volwassenen die het ge woon leuk vindt om een paar baantjes te trekken in een re creatief uur, als dus niet ieder een door elkaar zwemt", lacht Broere. „Maar toch zitten daar ook mensen met ambities bij", vult Van Teijlingen aan. „Die willen bijvoorbeeld graag een kilometer zwemmen binnen twintig minuten." Hoewel de Noordwijkse Zwem Polo Club in sportief opzicht nooit een echte topvereniging is geweest, zijn er in de loop der jaren toch aardig wat individue le successen behaald. Maar om als club tot de toppers gerekend te worden, is minimaal één fac tor onontbeerlijk: de beschik king over wedstrijdzwemmers in alle leeftijdscategorieën. „En helaas hebben wij nogal een ge brek aan veertien- en vijftienja rigen", zegt Broere. „Dat bete kent dus dat je jongere zwem mers moet inzetten bij wedstrij den in die categorie. Geen zwemmers betekent namelijk dat je als club de standaardtijd krijgt toegewezen en die ligt ve le malen hoger dan de tijd die zelfs een jongere zwemmer er over doet. Maar voor die kinde ren is het natuurlijk niet echt leuk om van tevoren al te weten dat ze toch niet zullen winnen." De waterpoloërs zijn verdeeld over zes teams, vier bij de man nen en één bij zowel de vrou wen als de jeugd. Het eerste mannenteam, uitkomend in de eerste klasse van het district, heeft vorig jaar één seizoen op landelijk niveau gespeeld. „De ze regio kent de zwaarste com petitie, met clubs als LZ 1886, De Zijl, Vivax en AZC", vertelt Van Teijlingen. „Toch zitten we bij de top-3 en gaat het dus best goed. Veel van de spelers van die clubs hebben met de eerste Een echt team is het natuurlijk niet, de wedstrijdafdeling van de Noordwijkse Zwem Polo Club. In ieder geval geen team als in 'teamsport'. Want zwemmen doe je alleen. Maar niet alleen voor jezelf, maar zeker ook voor je club, die dankzij goede prestaties de nodige punten voor de clubranglijst in de wacht kan slepen. José Mounts is lid van de technische commissie Wedstrijdafdeling en zelf ook regelmatig deelneemster aan wedstrijden. Over deze groep kan ze wel wat vertellen: „Op zater dagochtend komen hier meestal de jongere zwemmers van de wedstrijdafdeling. Bij de TEAiUlvan de WEEK Wedstrijdafdel ing trainingen willen we de kinderen al op jonge leeftijd de verschillende technieken van het zwemmen aanleren, zoals het ne men van de keerpunten. Ook de vlinder slag best moeilijk om te leren, komt aan de orde. De meeste kinderen hebben namelijk alleen de basis geleerd tijdens het diploma- zwemmen." 'Eerst techniek, dan kracht' is het credo van de trainingen.Althans, dat is het streven. Er zijn er natuurlijk altijd bij die het hard nekkig fout blijven doen lacht Mourits. „De individuele prestaties zullen natuur lijk altijd blijven verschillen, maar dat le vert helemaal geen problemen op. Het aanstaande jubileumfeest, volgende week zaterdag in de plaatselijke Kuip, zal ook aan deze kinderen niet onopgemerkt voorbij gaan, benadrukt Mourits, die ook in de feestcommissie actiefis. Voor alle kinderen tot dertien jaar zal er een groot theaterspektakel gehouden worden. Voor de ouderen is er 's avonds een groot feest met een liveband. Ook alle oud-leden, he laas soms een beetje moeilijk te bereiken, zijn hierbij overigens vanaf half negen van harte welkom. Tae-bo. Sportcentrum Storm, Leiden. Maart 2000 teams op landelijk niveau ge speeld. Ze spelen dan nu wel iets lager, maar de techniek hebben de meesten nog wel." Terugkeer naar de hoogste klas se is eigenlijk alleen mogelijk als de aanwas van jongere po- loërs groter wordt. Maar dat is niet alles. Sportieve verbeterin gen zijn nauw verbonden met het aantal trainingsuren dat de club tot haar beschikking heeft. „Dat geldt ook voor het wed strijdzwemmen", zegt Broere. „Je bent afhankelijk van een zo geheten piekprestatie: in korte tijd alles eruit halen wat erin zit. Daar moet je heel veel voor trainen. En die uren hebben we niet. Ja, ze zijn er misschien wel, maar dat is dan doorde weeks en overdag. Daar kun je natuurlijk niet zo veel mee." De twee geven dan ook eerlijk toe dat zwemmers en poloërs die op een hoger niveau willen presteren, gedwongen zijn af scheid te nemen van de club. „Maar als ze weer gaan afbou wen, komen ze meestal wel weer terug naar deze vereni ging", weet Broere. „Omdat ze het hier altijd gezellig hebben gehad." Eens in de zoveel tijd - onge veer om de zeven jaar - trekken de beide afdelingen van de ver eniging aan de spaarzame uur tjes die er zijn..Als of het wed strijdzwemmen of het waterpo lo, of beide, heel goed gaat, wil iedereen meer trainen", vertelt Broere. „Dan is het dus vechten om de tijd die de vereniging heeft in het zwembad. Maar dat is een luxeprobleem." Om ver volgens lachend af te sluiten: Als er wrijving is tussen beide afdelingen, gaat het goed met de vereniging." TEKST RAYMOND GRIMBERGEN FOTO TACO VAN DER EB

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25