Leidsch Dagblad Poetin nieuwe president Rusland American Beautywint vijf Oscars 'Economie belangrijker dan rechtvaardigheid' :<pïïr Bumperklever aangepakt met speciaal videosysteem Jeugdige hackers kraken creditcard van Bill Gates Echtpaar uit Alphen verongelukt 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD AANDAG 27 MAART 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 li Mensenlief: Loes Münninghoff en haar inzet voor het algemeen nut 13 Exploitant hoopt op snelle bebouwing van Vlietland 19 25 Feyenoord geeft AZC plaatst tweede plaats zich bij de drie in competitie beste ploegen uit handen van Nederland pong verdedigt :per bij rechter justitie besluit over te gaan strafrechtelijke vervolging oud-burgemeester Peper Rotterdam vanwege on- thtmatige declaraties, zal de kende Haagse strafpleiter ong als raadsman van Peper treden. Peper zei bij zijn te- gkomst in Nederland nog qs dat hij voor zichzelf een in geweten heeft. gina3 RA moet David rimble helpen' IRA moet de gematigde Dtestantse Noord-Ierse lei- David Trimble helpen or een duidelijke verklaring te geven dat het haar wa ns niet meer zal gebruiken. zegt de Britse minister ar Noord-Ierland Mandel- in The Independent. Trim- werd zaterdag op een con- is van zijn UUP ternauwer- od herkozen als partijleider, dat hij was uitgedaagd door radicale Martin Smyth, gina 5 ogere omzet en inst bij TPG winst van TNT Post Groep het afgelopen jaar met 12,6 icent gestegen tot 925 mil- n gulden. Dit jaar rekent G op een winst die zeker net groot is. De omzet nam 15,2 icent toe tot 18,9 miljard. ;ina 7 erhoor Soeharto igint donderdag Indonesische openbaar nisterie heeft ex-president iharto formeel opgeroepen lag voor verhoor te schijnen. Hij wordt ge ard over vermeende cor- itie bij liefdadigheidsinstel- >en die hij beheerde. ïilips verkoopt lang in VS dips verkoopt 20 procent de aandelen die het heeft iet Amerikaanse bedrijf JDS iphase. Aan de transactie ïdt het elektronicaconcern boekwinst over van 1,15 jard. Het bedrijf maakt sys- len waarmee de capaciteit glasvezelkabels kan wor- verhoogd. hoolgeld gaat gulden omhoog schoolgeld gaat komend looljaar met 47 gulden om- )g. Het wordt dan 1822 gul- zo heeft minister Her ns van onderwijs vandaag n weten. Het lesgeld moet rden betaald voor alle leer- ;en in het voortgezet on wijs en het beroepsonder- die aan het begin van het ooijaar (1 augustus) 16 jaar ouder zijn. Ook de tege- etkoming in de kosten voor lesgeld gaat met 47 gulden hoog. leer doden )or griepgolf januari zijn 2000 mensen er overleden dan gewoon- in die maand. De griep die half december tot half ja- ri in Nederland heerste, is rvoor verantwoordelijk. In uari overleden 15.000 men- aldus cijfers van het Cen- Bureau voor de Statis- Dat komt neer op 484 fgevallen per dag. Dat zijn >8 meer dan gewoonlijk. ANDAAG 30 PAGINA'S Ex-spion haalt absolute meerderheid bij verkiezingen lenland ïenland f/S lof en Samenleving. prek van de Dag ondheid/Strips f visieprogramma's. iroverzicht Vladimir Poetin is de nieuwe president van Rusland. De 47-jarige ex-spion haalde gisteren bij de presidentsver kiezingen in Rusland de absolute meerderheid, zodat een tweede ronde overbodig werd. „De uitslag betekent een extra aanmoediging om naar nog betere resultaten te streven", citeerde het persbureau Interfax Poetin van morgen bij het begin van een stafvergadering. centreerd op de wederopbouw van Rusland in de nabije toe komst. Over personele verande- De opvolger van Boris Jeltsin ringen, zoals het aanwijzen van zei dat alles zal worden gecon- een premier, zei hij niets. Poe- moskou hans hoogenduk correspondent tin werd vanmorgen tot officië le winnaar verklaard. Hij haalde ruim 52 procent. De commu nist Zjoeganov haalde met on geveer 30 procent ruim twee maal zoveel stemmen als ver wacht. Gisteravond zag het er aan vankelijk naar uit dat er een tweede ronde nodig zou zijn, omdat de communisten vooral in Siberië aanzienlijk meer stemmen hadden gehaald dan was voorspeld. Maar in de grote steden en in de industriecentra in het Europese deel van Rus land was Poetin oppermachtig. Toch is zijn overwinning veel minder royaal uitgevallen dan algemeen werd verwacht. In de diverse opiniepeilingen lag hij op bijna 60 procent. Poetin had aan de vooravond van de ver kiezingen zelfverzekerd gezegd dat een tweede ronde niet no dig zou zijn. De liberaal Javlinski kwam met 5.8 procent op de derde plaats. Gouverneur Toelejev van het Siberische kolengebied Kemerevo, een geestverwant van Zjoeganov, verraste met een vierde plaats. De ultra-na tionalist Zjirinovski bleef net onder de drie procent. De opkomst was met 66 pro cent verrassend hoog. Ook de inwoners van het door oorlog verwoeste Grozny zijn gisteren redelijk massaal naar de stem bus gegaan. Volgens officiële cijfers had halverwege de dag al washington john wanders/gpd Bij de jaarlijkse uitreiking van de Oscars is de film American Beauty vannacht in Los Angeles als grote winnaar uit de bus ge komen. De bijzondere verfil ming van een uit het lood ge slagen gezin in een typisch Amerikaans voorstadje sleepte vijf Oscars in de wacht, waaron der die voor de beste film en de beste regie. Kevin Spacey ('Dit is het hoogtepunt van mijn dag') won de Oscar voor beste mannelijke hoofdrolspeler voor zijn vertol king in American Beauty van een veertiger in een midlife cri sis, die zijn ankers loslaat en onderwijl zijn oog laat vallen op de 16-jarige vriendin van zijn dochter. Het was Spacey's tweede Oscar, nadat hij er eer der in zijn carrière een ontving voor zijn rol in de film Unusual Suspects. Hilary Swank kreeg afgelopen nacht de Oscar voor beste actri ce. Ze knipte haar haren af en leefde een maand lang als een jongen om zich voor bereiden op haar rol in de low budget film Boys don 't Cry. De film ver telt het ware verhaal van een meisje in Nebraska dat leefde als een jongen. Swank won er de hoogste onderscheiding mee die er voor een actrice in Holly wood is te behalen. „Het lijkt erop dat het leven vanuit een auto zich nu toch terugbetaalt, mam", zei ze in haar beheerst uitgesproken dankwoord. De jonge Britse regisseur Sam Mendes, die met 'American Beauty' zijn debuut maakte, veroverde met zijn eerste film meteen een Oscar voor beste regie. Hij versloeg onder andere de Zweedse regisseur Lasse Hallstrom, maker van de ont roerende film 'The Ciderhouse Rules'. Behalve voor het team van American Beauty was het 72ste gala van de Oscars ook een zeer speciale avond voor de makers van de actiefilm The Matrix. Zij namen vier Oscars mee naar huis, voor het beste geluid, de beste geluidseffecten, de beste montage, en de beste visuele effecten. driebergen gpd Camera 's op autosnelwegen eindelijk tot levensgevaarlijke verkeerssituaties. Uit onderzoek blijkt dat der tig procent van alle ongelukken op de snelwegen direct met bumperkleven te maken heeft. Volgens woordvoerder J. Ben- nink van het Korps Landelijke Politie Diensten worden in de verkeerswet geen harde nor men genoemd voor het afstand houden. Toch bekeuren sur veillanten van de politie al jaren op grond van een aantal vuist regels, die zijn opgesteld op ba sis van de ter plekke gemeten snelheid, het remvermogen van de auto en aannames uit we tenschappelijk onderzoek over de reactietijd bij automobilis ten. Veilig Verkeer Nederland juicht de ontwikkeling toe. Woordvoerder B. Woudenberg wijst erop dat bumperkleven le vensgevaarlijk is. „Dat kun je afleiden uit de ongevalscijfers. je jaagt je medeweggebruikers op." De politie gaat vanaf deze week bumperklevers op de autosnel wegen met speciale camerasys temen te lijf. De bedoeling is de pakkans voor automobilisten die te weinig afstand houden, aanzienlijk te vergroten. Mor gen .presenteert het Korps Lan delijke Politiediensten in Drie bergen een videosysteem dat in Duitsland al volop wordt ge bruikt, maar in Nederland nog moet worden gecertificeerd door het Nederlands Meet In stituut. Die certificering is no dig om op grond van de video beelden bekeuringen te kunnen uitschrijven. Bumperkleven staat al jaren bovenaan de top vijf van erger nissen in het verkeer, blijkt uit allerlei onderzoek dat in op dracht van politie en Rijkswa terstaat onder automobilisten is gedaan. Het 'opduwen' van de voorganger op de snelweg leidt tot irritatie en agressie en uit- Informatie over 26.000 rekeningen LONDEN ANP Kevin Spacey won de afgelopen nacht de Oscar voor beste mannelijke hoofdrolspeler (American Beauty). Hilary Swank kreeg de Oscar voor beste actrice. Ze leefde een maand lang als een jongen om zich voor be reiden op haar rol in de low budgetfilm Boys don't Cry. foto ap» kevorkdjansezian Twee jonge hackers die don derdag in Groot-Brittannië werden aangehouden, heb ben ook de creditcard van Microsoft-topman Bill Gates weten te kraken. Het tweetal zou zich toe gang hebben verschaft tot vertrouwelijke informatie op zo'n negen websites van ban ken in de Verenigde staten, Canada, Thailand, Japan en Groot-Brittannië. Via de verkregen credit cardnummers, waaronder dus dat van de rijkste man ter wereld, wisten de jeugdige computeraars allerlei infor matie los te peuteren over in .9,11,12,13,14 17 t/m 27 Bask Murillo in hongerstaking tegen uitlevering haarlem pieter van hove Hij ziet er vermoeid uit, oogt tengerder dan ooit tevoren. Tien kilo is Esteban Murillo Zubiri afgevallen sinds hij 10 maart in hongerstaking ging in de Haarlemse Koepel. Een protest tegen zijn naderende uitzetting naar Spanje, dat om zijn uitlevering vraagt. De Spaanse justitie zit al veertien jaar achter de 48-jarige Bask aan op verdenking van betrokkenheid bij een ETA- aanslag, 20 jaar geleden. Na zijn toevlucht te hebben gezocht in achtereenvolgens Frankrijk, Chili en Mexico had Murillo de hoop dat Ne derland hem politiek asiel zou verlenen. Nu lijkt ook zijn laatste troefkaart uitgespeeld. „Nederland vindt blijkbaar goede contacten met Spanje belangrijker dan rechtvaardig heid", aldus de Bask die voor het eerst zelf aan het woord is. Ruim veertien maanden zit hij inmiddels ge vangen in de Koepel. Zijn dagen doodt hij met lezen, televisiekijken, vloeren schrobben en een uurtje luchten per dag. Vanwege taalpro blemen communiceert hij nauwelijks met me degevangenen. De hele dag werken voor 'een pakje sigaret ten' is aan hem niet besteed. „Ik wil rust. Doodop ben ik van alle emoties. Geld krijg ik gelukkig van familieleden, of vrienden hier. Die helpen me hier doorheen te komen. Ze komen trouw op bezoek, net als mijn Nederlandse ad vocaat Hans Gaasbeek." „Laatst was er een geluidsdemonstratie van sympathisanten voor de gevangenis. Hoewel het nauwelijks hoorbaar was, werd ik er toch emotioneel van." Zijn twee zoons hebben hem tot dusverre drie keer bezocht. Zijn vrouw niet. „Die moet hard werken, want de reis naar Ne derland voor haar kinderen is duur. Mijn ou ders zie ik helaas ook niet meer. Mijn moeder is overleden toen ik in Mexico wachtte op de behandeling van mijn aanvraag voor het ver krijgen van een vluchtelingenstatus. Die heb ik uiteindelijk gekregen. Tijdens mijn verblijf hier in Haarlem is ook mijn vader gestorven. Zon der dat ik hem nog heb kunnen zien." Zijn kennismaking met Nederland begon op 9 januari van het afgelopen jaar toen hij na zijn vlucht vanuit Mexico op Schiphol werd aange houden wegens het in bezit hebben van een - paspoort, dat afkomstig bleek van een oyerle- den familielid. Daarmee had hij gehoopt onder een andere naam verder te kunnen leven. Via de luchthaven wilde hij verder reizen voor me dische behandeling in Frankrijk. „Ik heb niet veel van Nederland gezien", glimlacht hij. .Het vliegveld, de Koepel en rechtbanken, meer niet. Nederland schijnt een mooi land te zijn." Pagina 3: 'Ze willen gewoon van me af Zo'n vijftig demonstranten hebben zaterdagmiddag bij de Haarlem se Koepel-gevangenis geprotesteerd tegen de uitlevering van de Baskische gevangene Esteban Murillo. Met spandoeken, fluitjes en de leus 'Esteban Murillo vrij, vrij vrij' probeerden de sympathisan ten Murillo te steunen. Het actiecomité wil aanstaande zaterdag opnieuw een protesttocht organiseren. Begin dit jaar liep een de monstratie van de sympathisanten nog volledig uit de hand toen ze slaags raakten met politieagenten. Zaterdag verliep de protesttocht rUStig. foto united photos de boer marisa beretta totaal 26.000 bankrekenin gen. De gegevens werden ver volgens naar het Amerikaan se televisiestation NBC ge maild. Reden voor de computer kraak was 'om te laten zien hoe 'onveilig de betreffende sites zijn', citeerde de Britse krant The Sunday Telegraph een van de jongeren. „Ik heb het eerst eerlijk gespeeld, maar ik werd genegeerd. Daarom heb ik de gegevens op het internet gezet", aldus Raphael Gray. De twee jonge daders uit Wales werden donderdag op gepakt en twaalf uur hing ver hoord, alvorens op borgtocht te worden vrijgelaten. Een inhaalmanoeuvre tij dens een hagelbui heeft gisteravond het leven ge kost aan een Alphens echt paar. De 37-jarige man en zijn even oude echtgenote haalden omstreeks 18.15 uur op de Nieuwe Hoefweg bij Benthuizen een auto in. De wagen van de Alphena- ren raakte door de snelheid en het gladde wegdek in een slip. Het voertuig schoot de weg af en kwam frontaal tegen een boom tot stilstand. Het echtpaar was op slag dood. Volgens een politie woordvoerder reed de auto die werd ingehaald tachtig kilometer per uur. Dat is hier de toegestane snel heid. Inhalen is ter plekke niet verboden, maar was gisteravond vanwege het slechte weer wel gevaarlijk, aldus de woordvoerder. NR. 42270 LOSSE NUMMERS/2,00 ZATERDAG 2,50 VRAGEN ©)wen 071-5128030 HET WOORD IS AAN Jacob Cats De schippers leren varen, niet in de stille zee, maar op de felle baren. bijna 60 procent van de 40.000 stemgerechtigden in de hoofd stad gestemd. In de stad rijden vier autobussen rond waarin burgers die slecht ter been zijn alsnog hun stem kunnen uit brengen. Pagina 5: Vladimir Poetin moet nu vage beloftes in da den omzetten Pagina 2: Commentaar 8° af eri toe r KBrSs regen j; SfTSS. *79* '710* *711* SSÜ 20% 40% 30% SKÏSf/ 30% 30% 30% Politieman raakt ernstig gewond bij achtervolging eindhoven anp Een 36-jarige hoofdagent van de Eindhovense politie is zater dagochtend op de A67 bij Gel drop ernstig gewond geraakt, toen hij samen met enkele col lega's drie Duitse joyriders bij een achtervolging tot stoppen wilde dwingen. Een 14-jarige Duitse bestuur der uit Monheim reed met een gestolen truck dwars door een wegblokkade van vrachtwagens heen. waarachter zich de onfor tuinlijke politieman bevond. De hoofdagent werd door de langs- razende vrachtwagen geraakt. De jeugdige chauffeur en zijn twee vrienden (13 en 14 jaar) werden gearresteerd nadat zij zich in een doodlopende straat in Monheim hadden klemgere den. De 14-jarige is in Duits land berucht als 'Brummi Andi' vanwege zijn voorliefde voor vrachtwagens. De jongen zal in Duitsland terecht moeten staan wegens poging tot doodslag. 'Brummi Andi' heeft sinds mei 1998 ze ker negen vrachtwagens gesto len. In juli 1999 werd hij gear resteerd nadat hij met een ge stolen auto zijn vriendin had bezocht op een camping in het Noord-Limburgse Meerlo- Wanssum. 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. mijn abonnement: Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) I' l i i i I Bank/giro nr: Handtekening I J Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien I een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch ^Dagblad I PK WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bollen kan ook: 071- 5128 030 of abonne w. Ieldschdagblad.nl n vla:

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1