Winst Bar^a in slotminuut I Oppermachtig Glasgow Rangers stevent regelrecht op titel af Bonfire is wel oud, maar niet versleten Sport Uit de put door een tv-programï Sonnemans kan reis naar Sydney boe MAANDAG 27 MAART 2000 Anderlecht verstevigt koppositie brussel Anderlecht verspeelde twee punten in de uitwedstrijd tegen Harelbeke. De Brusselse club kwam niet verder dan een 2-2 gelijkspel, maar verstevigde desondanks de koppositie in de Belgische eerste klasse. Met nog zes speelronden heeft nummer twee Standard twaalf punten achterstand op Anderlecht. In de strijd tegen degradatie pakte Lommei een punt bij concurrent Charleroi. Het 1-1 gelijkspel kwam mede tot stand door een doelpunt van Twan Scheepers, die onlangs door de Limburgers werd overgenomen van Cambuur. Lommei, tot voor enkele we ken een zekere degradant, mag weer hopen op klassebehoud. Marseille dieper in de problemen Marseille Olympique Marseille heeft zaterdag de belangrijke uitwedstrijd bij Strasbourg met 3-1 verloren. Hierdoor is de ploeg serieus in degradatiegevaar geraakt. Marseille heeft nog maar een punt meer dan de nummer voorlaatst Le Havre. AS Monaco behield de riante voorsprong van 13 punten op Olym pique Lyon. De aanstaande kampioen won met 2-0 van Nantes. Trainer ziet af van ruim 7,5 miljoen dortmund Michael Skibbe ziet af van ruim 7,5 miljoen gulden. De Duitser werd begin februari door Borussia Dortmund gede gradeerd van hoofdtrainer tot coördinator jeugdopleidingen. Kort daarvoor had hij zijn contract verlengd tot medio 2002. De club wilde zijn verplichtingen nakomen en hem het in vooruit zicht gestelde salaris betalen. Daarvan wilde Skibbe niets weten. Hij vroeg een salaris dat past bij zijn functie. Dat kost hem 2,2 miljoen gulden per jaar, tot 2002 ruim 7,5 miljoen gulden. Nigeria plaatst zich voor Spelen Lagos» Jo Bonfrère gaat met het Nigeriaanse voetbalteam naar Sydney om de olympische voetbaltitel te verdedigen. Zaterdag won zijn team in Lagos voor 15.000 toeschouwers met 4-0 van Zimbabwe. Ebiede (ex-Heerenveen) scoorde tweemaal. Zim babwe, gecoacht door Clemens Westerhof, zou zaterdag aan een gelijkspel genoeg hebben gehad, maar werd net als Angola uitgeschakeld. Westerhof, in 1994 nog bondscoach bij Nigeria met Bonfrère als zijn assistent, was het middelpunt van een in cident. Wegens herhaaldelijke aanmerkingen op de leiding werd hij van het veld gestuurd. Westerhof weigerde gedurende vijf minuten te vertrekken. De arbiter legde het duel stil, net zo lang tot de gebelgde coach was ingerukt. Samaranch wil beste spelers op OS Barcelona Voorzitter Juan Antonio Samaranch van het Inter nationaal Olympisch Comité (IOC) wil dat er na de Olympische Spelen van Sydney dit jaar een eindq komt aan de leeftijdsgren zen voor voetballers. Op dit moment is de leeftijdsgrens op het olympisch voetbaltoernooi bepaald op 23 jaar. De bondscoach van iedere ploeg mag drie oudere spelers in zijn selectie opne men. Het IOC en de wereldvoetbalband FIFA werken op dit mo ment aan een plan om de leeftijdsgrens te laten vervallen. Makaay leidt Deportivo naar zege Roy Makaay blijft van grote waarde voor Deportivo La Coruna. Met twee koptreffers had de voormalige spits van Vitesse een groot aandeel in de thuiszege op Real Oviedo (3-1). Het derde doelpunt van Deportivo kwam op naam van de 37-jarige Donato. Door de overwinning bleef Deportivo aan kop, met een voorsprong van twee punten op Barcelona. VP De ploeg van trainer Louis van Gaal versloeg zaterdag Malaga met 2-1. Kluivert maakte in de laatste minuut het winnende doelpunt. Malaga kwam in de 34ste minuut door een doel punt van Catanha op voor sprong. Abelardo schoot Barce lona in de tachtigste minuut langszij. Dankzij een benutte strafschop van Kluivert greep Barcelona in de slotminuut als nog de zege en de voorlopige koppositie. Jerrel Hasselbaink zag zater dag vanaf de tribune Atletico Madrid met 3-0 van Numancia verliezen. Atletico blijft daar door de nummer voorlaatst van de ranglijst. Engeland Manchester United boekte za terdag een even gemakkelijke als ruime zege op Bradford. Het werd 4-0, onder meer dank zij twee treffers van Yorke. Scholes en Beckham bepaalden in Bradford de eindstand. Man chester United heeft nu zeven verliespunten minder dan naaste belager Leeds United dat gisteren bij Leicester City met 2-1 onderuitging. Arsenal won thuis met 3-0 van Coventry City. Nwankwo Kanu maakte de derde goal van de Londenaren. Aston Villa ver sloeg Derby County met 2-0. De doelpunten werden gemaakt door Carbone en George Boa- teng. De ex-Feyenoorder kopte raak uit een voorzet van Mer- son. Er was een staande ovatie voor spits Dublin, 'die tien mi nuten voor tijd zijn rentree maakte, nadat hij in december zijn nek had gebroken. Nordin Wooter miste namens Watford in de 66ste minuut de kans op de gelijkmaker nadat Armstrong de score had ge opend. Wooter maakte zijn fout tien minuten later goed door Smart in staat te stellen alsnog te scoren. Italië Lazio Roma heeft zaterdag de achterstand op koploper Juven- tus verkleind tot zes punten. De blauwhemden wonnen de stadsderby tegen AS Roma met 2-1. Inter zakte door een 1-0 nederlaag bij Lecce naar de vierde positie. Lazio Roma keek tijdens de stadsderby tegen AS Roma al na drie minuten tegen een achterstand aan. Nedved en Veron maakten binnen het halve uur de openingstreffer van Montella ongedaan. Parma profiteerde van de misstap van AS Roma en klom na een Phillip Cocu delft het onderspit tegen Gonzalo de los Santos van Malaga. zwaarbevochte 3-2 zege op Ca- gliari naar de vijfde plaats. Duitsland kreeg hulp van Freiburg dat medekoploper Leverkusen on aangenaam verraste: 1-1. HSV nam door een 2r0 zege op 1860 Bayem München hield tijdens München een voorschot op de de thuiswedstrijd tegen Kaisers- derde plaats die aan het einde lautem door twee treffers van van het seizoen recht geeft op Eiber de schade beperkt tot deelname aan de Champions twee verliespunten (2-2) en League. Dqpr doelpunten van Prager en Cardoso hebben de Hamburgers acht punten meer dan 1860 München, dat vierde staat. Schalke '04 bleef tegen Eintracht Frankfurt op 0-0 ste ken. De club van Huub Stevens, met Oude Kamphuis als enige Nederlander, blijft daardoor middenmoter. Numan en Van Bronckhorst blinken uit in 'Old Firm Giovanni van Bronckhorst viert op een inmiddels gebruikelijke wijze zijn doelpunt. foto reuters glasgow gpd Door in de vierde en laatste Old Firm van het seizoen met 4-0 van Celtic te winnen, kan Glasgow Rangers zich gaan opmaken voor de titel. Met nog tien wedstrijden voor de boeg bedraagt de voorsprong van de ploeg van trainer Dick Advocaat vijftien punten op de naaste concurrent. In het met 50.000 toeschouwers uit verkochte Ibrox maakten 'The Gers' kor te metten met Celtic. De in een diepe crisis verkerende stadgenoot werd vanaf het eerste fluitsignaal met de rug tegen de muur gezet. Door doelpunten van Al- bertz (twee keer), Van Bronckhorst en Kanchelskis won Glasgow Rangers uit eindelijk met 4-0, maar gezien de vele kansen had de uitslag gemakkelijk hoger kunnen uitvallen. In de Schotse haven stad toont men zich dan ook tevreden over de Nederlandse kolonie, die naast Dick Advocaat en zijn assistent Bert van Lingen bestaat uit Giovanni van Bronck horst, de langdurig geblesseerde Mi chael Mols en Arthur Numan. Na een lange periode van blessures speelde de 30-jarige linkervleugelvercïe- diger tegen Celtic weer negentig minu ten mee. En hij was meteen een van de uitblinkers. Numan: ,,Ik ben ongelooflijk blij dat ik er weer helemaal sta en dat ik weer deel uitmaak van de Oranje-selec tie. Op een gegeven moment word je toch wel moedeloos. Ben je net weer fit, loop je weer een blessure op. Ik was dat helemaal niet gewend. Voor mijn over gang naar de Rangers was ik nooit ge blesseerd." De verwachtingen die Numan van zijn overstap in 1998 had, zijn helemaal uit gekomen: „Bij Glasgow Rangers voetbal len is uniek. Op Ibrox, orize thuishaven, zitten iedere week zo'n 50.000 toeschou wers. Thuis zijn we amper te verslaan, de tegenstanders worden echt geïntimi deerd door de entourage." „Zo'n Old Firm bijvoorbeeld, dat leeft ontzettend. De sfeer op de tribunes is niet te beschrijven. Als er vrienden of fa milie van me overkomen, raken ze daar maar niet over uitgepraat. In het veld ga je daar natuurlijk in mee. Je wordt feller, speelt echt op het randje. Waar moge lijk, ga je daar zelfs overheen. Je speelt echt voor je supporters. Want je weet: als we verliezen, hebben ze een week pijn in hun buik." Meer nog dan voor de sfeer, kwam Numan naar Schotland vanwege de ver wachting dat Rangers nog veel progres sie kan maken. Numan: „Onze voorzit ter David Murray spendeert veel tijd en geld om van Rangers weer een Europese topclub te maken. De mogelijkheden Westerlo-GB Antwerp 3-2, Charle ON mei 1-1, Beveren-Verbroedering C Moeskroen-Lierse 3-3, Mechelen- >Ui: 0, RC Genk-St.Truiden 0-2, Gent na; 1-1, Harelbeke-Anderlecht 2-2. Stand a< Anderlecht 28-65 Standard 28-53 Moeskroen Brugge 28-52 GB Antwerf Gent 28-51 Westerlo pst ,,SH< net Stuttgart-Hertha BSC 1-0, Bayefa„ chen-Kaiserslautern 2-2, Ouisbu burg 2-3, Leverkusen-Freiburg 1 oer 1860 München 2-0, Schalke'04- 0-0, Bremen-Dortmund 3-2 Stand aan kop: Bayern M. 26-54 Kaïsersl. Leverkusen 26-54 Bremen HSV 26-48 Wolfsburg 1860 Münch 26-40 Stuttgart Bordeaux-Nancy 2-1, Metz-St.E: f 1, Paris SG-Le Havre 2-1, Strastx?ft 1 seille 3-1, Troyes-Bastia 1-0, Mo>les Auxerre 2-0, Lyon-Sedan 2-0, Lens 3-0. Stand aan kop: 28-58 Auxerre 29-48 Bastia 29-47 Rennes 29-44 St.Etiennehi 29-43 Strasbourg Q| Piacenza-Venezia 2-2, Cagliari-P Reggina-Bari 1-0, Torino-Verona 27-59 Perugia 27-53 Reggina 27-49 Lecce 27-48 Verona 27-46 Ban 27-45 Torino 27-40 Venezia 27-39 Cagliari 27-34 Piacenza Juventus AC Milan Udinese Fiorentina gueiros 2-0, Boavista-St. Clara 2 cente-Setubal 2-0, Amadora-Fai Rio Ave-Leiria 0-0. Stand a Sporting 27-61 Guimaraej, zijn hier verschrikkelijk groot, dat merk je aan alles." Vorig jaar behaalde Rangers The Tre ble (League Cup, beker en nationale ti tel), binnenkort kan er weer met zilver waar worden gepronkt. Dergelijke pres taties worden bij Rangers zo langzamer hand als gewoon beschouwd. Meer dan ooit verlangt men dan ook naar Europe se prestaties om het predikaat 'topper in Schotland, tobber in Europa' eindelijk van zich af te kunnen schudden. Dit sei zoen werd reeds een stap in de goede richting gezet. Numan: „De wedstrijden tegen Parma, waarin we ons voor de Champions League plaatsten, hebben indruk gemaakt. In de poule met Bayern München, PSV en Valencia hadden we alle kans om tweede te worden en door te gaan, maar we misten geluk. Volgend seizoen moet het voor Rangers echt gaan gebeuren." Johnstone-Dundee 2-1, Dundee deen 1-1, Hearts-Motherwell 0- nock-Hibernian 1-0, Rangers-Ce Stand aan kop: Rangers 26-65 Motherwe dplaa Numancia-Atletico Madrid 3-0, Mallorca 1-0, Malaga-Barceloni| bao-Sevilla 1-1, Alaves-Zaragoz panyol-Santander 1-0, Valladp dad 2-1, Real Madrid-Vallecani a portivo-Oviedo 3-1, Betis-Celta Stand: 30-55 Malaga 30-53 Mallorca 30-51 Bilbao o 30-49 Numanci 1-2. 30-49 Santande 30-45 Sociedad 30-43 Betis 30-41 Oviedo 30-39 Atl.Madri )rsjr rble R. Madrid Valencia Celta Valladolid Espanyol Vallecano 30-39 Sevilla den 8qsch sjoerd boots aaa Anky van Grunsven is en blijft de ongekroonde koningin van de dressuur. Haar paard Ge- stion Bonfire doet weinig onder voor zijn bazin. De ruin is nog steeds de topper in zijn discipli ne. De vijfde eindzege in de we reldbekerfinale, zaterdag in Den Bosch, bevestigde ander maal de status van het koppel. Maar de hegemonie zal niet lang meer duren. Nog ruim een half jaar, dan is het sprookje verleden tijd. Nog één keer het Nederlands kampioenschap in Nijmegen, nog eenmaal de Olympische Spelen. Daarna mag het dier genieten van zijn welverdiende pensioen. Aan afscheid nemen van 'Bonnie' wil Anky van Gruns ven niet te veel denken. De 17- jarige Oldenburger is voor paar densportbegrippen oud, maar zeker niet versleten. Toch was het afgelopen weekeinde wél het laatste optreden van het duo tijdens een wereldbeker wedstrijd. Het was ook hun laatste gezamelijke aanwezig heid in de Brabanthallen. Het koppel maakte er wel een hele mooi afscheidstournee van. Op glorieuze wijze troef den Van Grunsven en Bonfire hun Nederlandse concurrenten Coby van Baaien en Arjen Teeuwissen af, want de buiten landse inbreng bleef ver achter. De oude, nieuwe kür met ge deelten van de 'Song Song Blue'-versie, die haar in 1994 de wereldtitel in Den Haag bracht, was qua muziekkeuzè weinig verheffend. De technische uit voering was echter perfect en vooral daar draait het om in de ze hippische discipline. Vooraf was de Brabantse pri ma donna niet gerust op een goede afloop. Andere mensen op stal hadden grapjes gemaakt en gezegd dat de auto - de prijs die de winnaar van de wereld beker krijgt - al van haar was. Ze was zelfs gespannen ge weest, bekende Anky van Grunsven, die direct na haar winnende rit in één sprint het toilet opzocht. „Ik wilde al voor de proef gaan, maar van Sjef (haar trainer en vriend, red.) mocht ik niet van m'n paard af." „Ik heb de hele week geroe pen dat het heel spannend zou worden", bevestigde de amazo ne. „Sjef riep dan 'nee', maar het helpt mij wel. Ik weet dat het steeds moeilijker wordt. Al leen de eerste keer, in 1995 in Los Angeles, was ik nog ont spannen. Daarna stond er elk jaar wel iemand op, van wie werd gezegd dat hij of zij het mij moeilijk zou maken. Daar door moet ik blijven oefenen. Daar word ik niet alleen beter van, het maakt de sport ook in teressanter. Iedereen komt dichterbij. Dat vind ik alleen maar goed, al moeten ze na tuurlijk niet te dichtbij komen", zei Van Grunsven breeduit la chend. Haar 'rivalen' Coby van Baai en en Arjen Teeuwissen lachten even hard mee. Voor Van Baai en was de tweede plaats het zelfde als winnen, terwijl Teeuwissen het een eer vond om derde te worden achter twee zulke geweldige vrouwen. De Nederlandse suprematie bracht het gesprek in de Bra banthallen op het onderweip Olympische Spelen. Want in Sydney wil Van Grunsven niet alleen individueel goud verove ren, als het even kan wil ze ook met haar teamgenoten de hoofdprijs pakken. „De scores van ons drieën in de Grand Prix hier in Den Bosch waren geweldig. Ik denk niet dat ooit een trio zo'n hoge score heeft neergezet. Maar ja, Albert Voorn springt financiële ellende van zich af tom van den berg De hengst Lando verdiende af gelopen weekeinde tijdens In- door Brabant liefst 17.500 gul den voor springruiter Albert Voorn. De kleine zelfstandige van de Golden Dream Stables uit Someren drong gistermid dag bovendien door tot de bar rage van de Wereldbekerwed strijd in Den Bosch. Door een springfout eindigde de combi natie op een vijfde plaats, net achter Piet Raymakers met diens nieuwe toppaard Copaco Cher. Tijdens de wedstrijd die werd gewonnen door de Duit ser Otto Becker met het ros Do- bel's Cento, meldde Voorn zich nadrukkelijk als potentiële kan didaat voor de nationale equipe van bondscoach Johan Heins. Voorn behoorde vooraf niet tot de hippische elite die voor Indoor Brabant was uitgeno digd. Hij diende zich donder dagavond te plaatsen voor het internationale concours hippi- que in de Brabanthallen. De or ganisatie Had nog drie startbe wijzen te vergeven, waarvoor acht kandidaten in beeld wa ren. Voorn was een van hen. De ruiter greep zijn kans. De eigenzinnige Voorn krab belt mede door de kwaliteiten van Lando uit een (financieel) gat. Ooit maakte hij als stalrui- ter van de gefortuneerde familie Cordia furore. Hij klom in een jaar tijd vanuit het niets naar de 21ste plaats op de wereldrang lijst. De visie van Voorn op de sport strookte echter niet met die van mevrouw Cordia. Daar op besloot de ruiter zijn biezen te pakken. Hij zocht nieuwe klussen en maakte onder meer zijn opwachting als bonds coach van de Australische se lectie. Vlak voor de Wereldrui- terspelen in Rome '98 beëindig de hij zijn job 'down under'. Voorn wachtte daarna een zware tijd. Hij had door veelvul dig verblijf in het buitenland nauwelijks nog een klanten kring. Door toedoen van - zoals hij zelf zegt- een 'slechte ac countant' zat hij bovendien na genoeg op zwart zaad. „Er was geen geld om de paarden te on derhouden. En zelfs geen geld om de benzine voor de auto te betalen. We hebben toi ten om onze stal op te aldus Voorn. Hij blee geloven in betere tijden altijd: 'het gat kan nog zijn, ik kom eruit.' Al geiEM dat ik wel eens medelij mezelf heb gehad. Een tv-uitzending Evangelische Omroejieter Voorn nieuwe moed. voor de beeldbuis g teerd met een dwarslagen e ent. Voorn: „Die man tijd optimistisch. Toen wat stellen mijn pr<|t. nou eigenlijk voor?" Ondertussen werd dc hengst Lando in zijn gn land op wedstrijden door ruiter Johnny Hai zocht contact met Vo het paard verder te voor het grote werk. BHeei jaar geleden kwam dt dels 12-jarige Lando derland. Aanvankelijk Voorn zwaar om het pi goed fatsoen door een idier te loodsen, maar hij i trijd dels lyrisch over zijn Sittc paardje. „Lando is m il afl paard sinds jaren." urlir opsc Een Romeins theater vormde het decor voor een heftige Nederlandse judostrijd, met als inzet een ticket voor de Olympische Spelen. Al wekenlang nemen Ben Sonnemans en Martin van den Berg (-100 kg) en Edith Bosch en Claudia Zwiers (-70 kg) elkaar in een wurgende houdgreep. In elke klasse kan er maar één naar Sydney. Rome bracht één beslissing. De winnaar zoals ver wacht: Ben Sonnemans. Haarlemmer Sonnemans werd derde, na winst op de Egyptenaar Elgharabar. In de tussenstand van de kwalificatietoernooien is hij onbereikbaar geworden voor rivaal Van der Berg. De judoka uit Maasland moest geblesseerd afhaken. Sonne mans moet voor uitzending naar Sydney wel bij de bovenste negen op de Europese ranglijst blij ven, maar dat moet voor hem geen enkel pro bleem zijn. Het gevecht tussen Bosch en Zwiers e gelopen. De jonge Bosch werd tweede terwijl Zwiers in de derde ronde strandt stond al voor op punten en liep alleen ni r Dat de pas 19-jarige Bosch haar naast gC Zwiers (26) de baas is, mag een regelre (rii L satie worden genoemd. Zwiers was in li 3g tc pees kampioene en derde bij de Spelen -trair het jaar ema zwanger werd, stootte F naar de top. Zwiers maakte daama ei5 rentree, maar lijkt het nu toch te moet gen. Mark Huizinga (-90 kg) en Dennis Heei Geest (+100 kg) haalden bronzen med,]ei-y hoeven nu ook alleen nog hun positie c mjm ropese ranglijst in de gaten te houden |e ac Sydney te mogen gaan. Nancy van akt g bracht de spanning in de klasse tot 63 >en s Ze werd derde en liep in op landgenote Vriezema. Anky van Grunsven en Bonfire heb ben voor de vijfde keer de WB-titel ge wonnen. foto gpd dat was nu. We moeten het wel in Sydney zien te herhalen", besefte Van Grunsven. „Maar ik denk dat onze kansen reëler zijn dan ooit. Maar dan moeten de paarden, wel heel blijven. Een gelijkwaardige vervanger hebben we niet achter de hand. En een blessure heb je zo. Er hoeft maar een spijker in de bak te liggen", verwees Van Grunsven naar het stuk metaal, dat eerder die zaterdag de hoef van Exellent, het paard van Ro samund Ryan, doorboorde.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18