Tummers tot spoed 'Sommige kinderen hébben het' CDA maan Kloosterschuur nodigt de ui - Reizen in een rolstoel verloopt nog steeds niet vlekkeloos Duin Bollenstreek Kinderbescherming toezi voogd van Hillegomse Den 'Vervoer van deur tot deur is gebruikelijk' Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 MAANDAG 27 MAART 2000 Chauffeur (16) maakt brokken runsburg Een 16-jarige Katwijker kon vrijdagavond in Rijns burg de verleiding niet weerstaan om een blokje te gaan rijden met de auto van een vriend. De Katwijker, die onder invloed was, had in een café de sleutel gekregen om een jas uit de auto te halen. De Katwijker startte zijn rit bij de Heerenweg en nam al snel de bocht te ruim. Hij ramde de bestelauto van een 32-ja- rige Rijnsburger. De Katwijker reed door en parkeerde de auto op het Burgemeester Koomansplein. De 32-jarige Rijnsburger had de capriolen van de jonge bestuurder echter gezien en was de Katwijker, die het café aan de Heerenweg weer was binnen gegaan, achtervolgd. De man had de politie inmiddels gewaar schuwd. De Katwijker krijgt een proces-verbaal zien. Veroorzaker aanrijding krijgt berouw ussERBROEKEen 64-jarige automobilist uit Hillegom werd gis teravond op de Lisserdijk in Lisserbroek aangereden door een witte bestelauto. De bestuurder van de bestelauto reed vervol gens door. Later kreeg de man berouw en meldde zich bij de politie. De man, een inwoner van Buitenkaag, bleek te veel te hebben gedronken. Bijeenkomst voor beroerteslachtoffers noordwukDe Nederlandse CVA-vereniging Samen Verder is zaterdag 1 april te gast in Woonzorgcentrum Groot Hoogwaak in Noordwijk. CVA staat voor Cerebro Vasculair Accident, beter bekend als beroerte. De bijeenkomst in Hoogwaak is bedoeld voor leden van Samen Verder en hun partners, maar ook ande re belangstellenden zijn welkom. Bedoeling is om slachtoffers en hun familie met elkaar in contact te brengen en ervaringen uit te laten wisselen. De aanvang is om 14.00 uur. Galadiner voor goede doelen in Oranje noordwuk De Wintertuin van Hotel Oranje in Noordwijk is op zaterdag 8 april vanaf 19.00 uur het decor van een galadiner dansant. Het feest staat onder leiding van de Lions Club Noord wijk. De bijdrages voor het diner gaan gedeeltelijk naar een aan tal goede doelen. Tijdens het diner wordt wordt een veiling ge houden en ook zijn er loten te koop. Rappa-modeshow in Sassenheim sassenheim De Wereldwinkel'Sassenheim houdt vanavond, in samenwerking met de textielwerkplaats Rappa uit Pijnacker, een modeshow in de tussenzaal bij de gereformeerde kerk aan de Julianalaan. Tijdens deze show is rappakleding te zien. Rap pa is de West-Afrikaanse benaming voor omslagdoek die is af geleid van het Engelse woord to wrap, dat wikkelen betekent. De geshowde kleding wordt gemaakt van stoffen uit landen als Bangladesh, India, Guatemala en Tanzania. De show begint om Adest Musica geeft donateursconcert sassenheim De Sassenheimse drum- en showband Adest Musi ca geeft op vrijdag 14 april een donateursconcert. Het optreden is speciaal bedoeld voor de donateurs, maar ook andere belang stellenden zijn welkom. Het optreden is in de Gereformeerde Kerk aan de Julianalaan in Sassenheim. De aanvang is om 20.00 uur. Twee ontheffingen in parkeerzone sassenheim Sassenheim die in de nieuwe 'blauwe zone' wonen, krijgen per adres twee ontheffingen van het gebruik van de par- keerschijf. Dat staat in een gewijzigd voorstel van burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad. Het college komt de be woners daarmee enigszins tegemoet. Aanvankelijk zouden ze één ontheffing krijgen. Op een informatieavond bleek dat de bewoners van de J.P. Gouverneurlaan, de Keerweerlaan, de Charbonlaan en de Jacoba van Beierenlaan eigenlijk helemaal geen uitbreiding van de blauwe zone willen. En zeker niet als ze maar één ontheffing per adres zouden krijgen. Het college van B en W beschouwt de nieuwe parkeerschijfcone als een experi ment van een jaar. Hillegom heeft tekort aan ambtenaren hillegom Hillegom heeft grote moeite vacatures op te vullen. Voor vijf openstaande functies bij de afdeling ruimtelijke orde ning en bouwzaken (ROB) hebben zich sinds januari slechts twee geschikte kandidaten aangediend. Dat stelt directeur N. Schumacher van de sector gemeentelijk grondgebied, waar ROB onder valt. „Hillegom heeft net als diverse bedrijven en an dere gemeenten last van de extreme krapte op de arbeidsmarkt. Personeelsadvertenties lokken nauwelijks meer reacties uit en mensen die schrijven, haken vaak halverwege af omdat ze de keuze hebben uit diverse banen", aldus Schumacher. De ge meente Haarlemmermeer kondigde vorige week aan duizend gulden te schenken aan de medewerker die een nieuwe collega het raadhuis binnenloodst. Die oplossing staat Hillegom (nog) niet voor ogen. Wel denkt de gemeente eraan te gaan werken met detacheringsbureaus en gebruik te gaan maken van de ei gen netwerken. Discussie over ruimtelijke ordening hillegom De Hillegomse afdeling van het CDA houdt vanavond een bijeenkomst over de toekomst van de drukbevolkte regio's Duin- en Bollenstreek, Kennemerland en Haarlemmermeer. Aanleiding voor de bijeenkomst is de vijfde nota ruimtelijke or dening die het kabinet vlak voor de zomer presenteert. CDA-ka- merlid P. Biesheuvel, voorzitter van de Kamercommissie econo mische zaken, is uitgenodigd om zijn visie te geven op verkeer en vervoer, economie, ruimtelijke ordening en milieu in deze streek. De bijeenkomst begint om 20.30 uur en wordt gehouden in zorgcentrum Bloemswaard aan de Garbialaan 2 in Hillegom. Rijnsburgse tuinders houden zaterdag 1 april 'Kom in de kas' runsburg peter van egmond Een eenvoudig onderzoekje heeft het uitgewezen: 'Kom in de kas' is popu lair, maar niet in Leiden. De Duin- en Bollenstreek is veruit de belangrijkste leverancier van toeschouwers; stede lingen komen nauwelijks opdagen. De werkgroep Kom in de kas wil daar dit jaar, op zaterdag 1 april, verandering in brengen. „Een paar jaar geleden werden we er nog mee geconfronteerd dat Leiden onze grond wel wilde gebruiken voor huizenbouw", schetst Jan Nederpel van de werkgroep de relatie tussen de gemeente Leiden en de tuinders in de Rijnsburgse Kloosterschuur. „De Bol lenstreek moeten we juist open hou den. We willen van de Kom in de kas profiteren om ons imago in de stad te veranderen." Het publiek, inclusief de Leidena- ren, krijgt meer te zien dan alleen een paar kassen met bloemen. De 24ste Kom in de kas krijgt een koninklijk tintje. De 'productgroep freesia' van landbouworganisatie WLTO komt met een tentoonstelling van verschillende soorten lang gesneden freesia's, in de schuur van kweker Nederpel aan de Hoogeweg in Rijnsburg. Een product dat tot op heden vooral naar uit bui tenland verdwijnt, maar nu een pro motiecampagne staat te wachten voor Nederland zelf. De freesia's met lange stelen hebben, niet als soort maar als kwaliteitsklasse, de naam Maxima ge kregen. En voor die naam is ook het merkrecht vastgelegd. Ook werken bewoners van zorgcen trum Willem van den Bergh mee aan de Kom in de kas. Twee bewoners en een begeleider staan met een stand van de Noordwijkerhoutse cadeau winkel Paspartoe. Deze winkel, en dus ook de stand, is gevuld met creatief werk van de Willem van den Bergh- bewoners. De stand staat in snijbloe men- en potplantenkwekerij Van Oos ten aan de Hoogeweg, met schilderij en, vazen, tuinbeelden, boodschap pentassen, tuinstoelkussens en ander decoratief werk. De bewoners maken ook ter plekke schilderijen. Maar al is het thema van deze editie van Kom in de kas 'Onder glas groeit iets nieuws', het draait natuurlijk vooral om snijbloemen, bolbloemen, potplanten en kuipplanten. Ook de te genwoordig veelal computergestuurde klimaatbeheersing wordt door de ver schillende telers van toelichting voor zien. Bij de firma Zandbergen-Vianen aan de Trappenberglaan heeft de or- chideeënvereniging een stand over de geliefde sierbloemen. Voor dit alles hoopt de werkgroep dus ook zoveel mogelijk Leidenaren te lokken. De stedelingen staat daarom een bescheiden campagne te wachten. De werkgroep wil schoolkinderen voor een bezoekje aan de kassen paaien met kleurplaten die op de Leidse scho len wordt bezorgd. Alleen in de Kloos- terschuur-bedrijven kunnen ze wor den ingeleverd. Als alternatief voor de gebruikelijke oubollig geworden folders heeft de wergroep een folder laten ontwikke len, die nu ook op de balie's van de VW's in Leiden en omgeving terecht komt. In die regio werd tot nu toe wei nig gedaan aan promotie om het pu bliek naar de attracties van de Kom in de kas te halen. Tegenover de genoemde publieks trekkers staat dat de werkgroep een aderlating heeft moeten doen: Winco Cactussen stelt de deuren dit jaar we gens grote drukte niet open. Dit be drijf was de afgelopen jaren bijzonder populair omdat er ook krokodilli schildpadden te zien waren. „Zoi geeft Nederpel toe. „Het was een publiekstrekker, maar er is niets doen. Winco krijgt die dag net grote containers cactussen gek Daar kan geen publiek meer bij." Een alternatief is er wel. Dit jaaj in kwekerij Van Steyn aan de Trari* berglaan gekko's (een soort repd te zien. Die worden in de kassen zet om zo veel mogelijke schai insecten te verorberen. Zodat er| een fles bestrijdingsmiddel o] plank kan blijven staan. Kom in de kas duurt van 10. 17.00 uur. Parkeerruimte is b» baar bij bloemenveiling Flora, ook een informatiepunt is. Drie delbussen rijden continu van en^ het Kloosterschuur-gebied. In e stappen is overal in dit kasseng mogelijk. Dubbelslag voor familie De Vreugd bij playbackwedstrijd 'Maak apart plan voor deel Bronsgeest-Z marian krugsman „Vraag me niets, zeg me niets, sla je armen om me heen, praat niet met me, hou me stevig vèa- aast", schalt het door het Kat- wijkse zalencentrum Tripodia. Het is muisstil als Frank Was- sink, alias de zanger van Volu- mia, zijn playback-act op de planken brengt. Een ronddraai ende discobol met rookgordijn maakt zijn optreden compleet. Hij is één van de twaalf kandi daten die afgelopen zaterdag streden om de titel van 'beste playbacker' van Katwijk. De finale van de Playback- show ging dit jaar zijn achtste editie in. In verschillende Kat- wijkse wijkverenigingen wor den voorrondes gehouden. Per voorronde doen ongeveer vijf tien kandidaten mee. De beste drie of vier worden afgevaar digd naar de finale dié door de wijkverenigingen en Kubus 85 wordt georganiseerd. John Denver, Cher, Olivia Newton John, allemaal passe ren ze de revue. Het is een ko men en gaan van sterren in Tri podia. Anneleen de Vreugd, of tewel Linda Perry won cüt jaar de playbackshow in haar wijk- vereniging. Hoewel zij een doorgewinterde playbacker is, bracht zij het nooit tot een fina leplaats. „Ik heb al heel veel ar tiesten nagedaan", vertelt de 12-jarige Anneleen. „Janis Jop- lin, Sinead O'Connor en Cindy Lauper bijvoorbeeld. Maar meestal op school of op feest jes. Ik heb nog nooit aan een echte wedstrijd meegedaan." Met haar fluwelen flaphoed, rode pruik met dreadlocks en gitaar is de gelijkenis met Linda Perry compleet. Zusje Dirjam (10) draait ook al een poosje mee in het playbackcircuit en heeft net een optreden als Tay lor Dayne achter de rug. Hun moeder vindt het fantastisch wat ze doen. „Ik help ze een beetje met het instuderen van het nummer. En we kijken sa men wat ze aan verkleedspullen nodig hebben. Dat maken we zoveel mogelijk zelf." „Net als deze dreadlock- pruik", vult Anneleen aan. „Die hadden we gekocht voor Janis Joplin als gewone pruik. Met lijm heb ik er dreadlocks van gemaakt." Winnen hoeft van Diijam, Anneleen en hun moe der niet. „Daar gaat het toch niet om", zegt moeder De Vreugd. „We hebben tijdens de voorbereiding veel lol en plezier en voor mij hebben ze toch al gewonnen. Ik ben hun aller grootste fan." De Noordwijkse CDA-fractie wil snel plannen zier woningbouw op een stuk grond in Bronsgeest-Zu al van de gemeente is. Volgens de partij kan een 1 plan worden gemaakt, los van de definitieve keuz sen Groot-Bronsgeest en het alternatieve plan vooi halve wijkjes. De raadsleden Salman en Boellaard s de gemeenteraad morgen voor om het college var W - en dus hun eigen wethouder Tummers - d; opdracht te geven. Oppositiepartij De Combinatie er eerder al om. Anneleen de Vreugd wint als Linda Perry de Katwijkse playbackwedstrijd. Hoewel de optredens allemaal van hoog niveau zijn, blijft de zaal opmerkelijk leeg. Slechts de helft van de stoelen is bezet. „Dat hebben we nog nooit meegemaakt", zegt Evelien Nieuwpoort van wijkvereniging Noord-Noord/Oost. „Normaal is het altijd volle bak. Wij den ken dat het door de deelnemers komt. Zij staan bijna allemaal alleen op het podium. Als er meer groepen meedoen, heb je ook meer supporters." Volgens Nieuwpoort ligt het gebrek aan publiek niet aan een tanende interesse voor het playbacken. „Juist niet. Het blijft populair. Dat zien we aan het aantal inschrijvingen voor de voorrondes. En er is weer een jongere generatie die mee doet. Zij zijn toch anders bezig. Voorheen kon het wel eens ge beuren dat je zes groepjes Spice Girls had. Deelnemers deden toen veel meer topvijftig-num- mers na. Nu kiezen ze iets uit dat ze zelf leuk vinden. Deze jongere deelnemers zijn wat FOTO TACO VAN DER EB minder modegericht." Een half uur na de twaalf op tredens komt de driekoppige jury met het verlossende woord. Anneleen en Dirjam ne men de eerste en tweede prijs mee naar huis. Linda van Duijn sleept met haar creatie van Cher de derde prijs in de wacht. „Terechte winnaars", vindt Evelien Nieuwpoort. „Zeker de nummers één en twee. Sommi ge kinderen hébben het, die uitstraling op het podium. En zij hebben het." noordwuk job de kruiff Het CDA verspreidde begin de ze maand al een notitie over het plan, maar de reacties daarop waren 'niet allemaal onver deeld bemoedigend', schrijven de twee nu bij hun raadsvoor stel. Behalve het plannetje voor 64 huizen aan de Schiestraat, waarover de Noordwijkse poli tiek zich vanavond uitspreekt, vinden Salman en Boellaard dat er nog te weinig gebeurt. In Bronsgeest-Zuid - het ge bied tussen de Van Berckelweg en de Schiestraat - heeft de ge meente vijf hectare grond in bezit, in de hoek tegen het SJC- terrein aan. Dat is genoeg voor ongeveer 125 woningen. Burge meester en wethouders zien een aantal belemmeringen om daar al te gaan bouwen. Voor de aanleg van riolering bijvoor beeld, is het een stuk voordeli ger om te wachten tot de ge meente alle gronden in bezit heeft en het dan voor de hele wijk te doen. Ook is momenteel nog geen opzet te maken voor de exploitatie van de wijk en dus voor de kosten van de nieuwbouw. In het CDA-plan staat dat Noordwijk daar niet op hoeft te wachten. Het ontwerpe woningen en de planok procedures duren veel en kunnen daarom al nen, vooruitlopend op 1 lerings- en exploitatiepla Als het aan Salman ei laard ligt krijgt het collegi en W morgen opdracht o nen een week op een i^t zetten hoeveel huizen partementen er moeten en tegen welke prijs, zouden dan de eerste st van bouwplannen al klaa ten zijn. Het Bouwfond oth een zogeheten 'bouwcl; it het gebied en zal dus wikkelaar fungeren. Over het bouwplan ;igd Schiestraat vergadert de ni wijkse politiek vanavonblii middels is bekend iniigt prijscategorieën de 64 (pul vallen. Het gaat om negflB-h gezinswoningen ondefrd 350.000 gulden, veertienprs. tementen tot 450.000 fn 33 duurdere appartemenaf1 acht halfvrijstaande huia FD huizen onder de 350.0(il u den zijn automatisch pds voor bewoners van de D h( Bollenstreek. De rest wotati deeld volgens nog vast plie len criteria. enl lin R ring, probeert in Tur voogdij te krijgen o\ meisje. Het kind heeft hi derland overigens nooit Hij wilde zijn broer tot t voogd voor Denise laten men, maar dat verzoek rechter nu afgewezen. katwuk marian krugsman Rolstoel niet vastgemaakt in de taxi, zonder treinkaartje de trein in en slordige financiële afhandeling. Dat waren de con clusies van een testrit die Mar cel Wiegman in november vorig jaar met Traxx maakte. Wieg man spuide zijn ongenoegen tijdens een commissievergade ring in december. „Kinderziek tes", reageerde Traxx-woord- voerder F. Krullaars tijdens de vergadering. „Ik nodig Wieg man uit om binnenkort weer een aantal testreizen te ma ken." En dat deed Wiegman. Hij reisde op 10 maart op en neer naar Utrecht en nam twee Kat wijkse raadsleden, Van Tol (D66/Gemeentebelangen) en Kuijt-van den Oever (RPF) mee op zijn reis. Een reis die weer niet vlekkeloos verliep. Traxx maakt het mogelijk dat gehandicapten met openbaar vervoer door heel Nederland kunnen reizen, mits zij redelijk zelfstandig zijn. Een taxi brengt de gehandicapte naar een sta tion dat bemand wordt door Traxx-medewerkers. De mede werkers helpen de reiziger met het kopen van een treinkaartje en helpt de gehandicapte in de trein. Op het station van aan komst wacht een andere mede werker de reiziger op en bege leidt hem of haar naar het taxi vervoer. Dat klinkt goed, maar de wer kelijkheid is anders. Tijdens de reis van 10 maart gebeurde er van alles. De taxi sloot niet aan op de trein, Traxx-medewerkers waren in bijna alle gavallen niet op tijd om de gehandicapte uit de trein te halen en de rolstoe len werden als goederen de wa gon in gereden. „Wij zijn geschrokken", zegt raadslid Van Tol. ,,Als de Traxx- medewerkers niet op tijd zijn, reis je als gehandicapte heel Nederland door. Dat hebben wij tijdens de reis ook meege maakt." Volgens Kuijt ligt het allemaal aan de communicatie. „De communicatie tussen re giekamer, gehandicapte, taxi vervoerder en Traxx-medewer- ker moet flink worden verbe terd. Daar liggen volgens mij de problemen. Met goede hulpver lening is er prima te reizen met Traxx." De raadsleden zeiden vooral geschokt te zijn door de manier waarop rolstoelers in de trein worden gezet. „Er wordt niet gelet op een leuk plekje of dat samen reizende gehandicapten Volgens W. Lely, hoofd communicatie van ver voersbedrijf Connexxion, waarvan Traxx een onderdeel is, zijn de problemen voor een groot deel aan Wiegman zelf te wijten. Hij reisde van Schiphol naar Utrecht „Het is bij Traxx gebrui kelijk om gehandicapten in een rolstoel met speciale busjes van deur tot deur te vervoeren. Treinreizen in een rolstoel brengt een hoop el lende met zich mee. Eigenlijk bieden wij die dienst liever niet aan. Alleen als iemand een heel lange reis moet maken en het kan zonder overstappen, dan raden we een trip met de trein aan. Maar anders is het net zoiets als bij een hamburgerketen vragen om een boterham met pindakaas." Lely zegt dat 98 procent van de Traxx-gebrui- kers zonder problemen reist. „Ik wil benadruk ken dat het meestal ouderen zijn die van onze diensten gebruik maken. En dat zijn tevreden klanten. Uiteraard zullen we contact opnemen met meneer Wiegman, want we nemen iedere klacht serieus." elkaar aan kunnen kijken." Wiegman deelt deze ervaring. „Met een beetje pech zit je de hele reis tegen een wc-deur aan te kijken." Van Tol en Kuijt hebben zich steeds afzijdig gehouden om de reis goed te kunnen observeren. „Dat was ontzettend moeilijk", zegt Kuijt. „Je hebt de neiging de helpende hand toe te steken, vooral als er iets mis gaat. En dat is niet de bedoeling. Traxx gaat uit van een situatie dat een gehandicapte zelfstandig kan reizen. Dat betekent dat veel gehandicapten niets aan Traxx hebben omdat zij niet zelfstan dig genoeg zijn. Daar moet je nuchter in zijn. Maar wie wel in staat is om te reizen, moet kun nen vertrouwen op Traxx en niet in de zenuwen zitten of er wel of niet iemand staat om je op te vangén." De rechtbank in Turkije heeft de Turkse kinderbescherming aangewezen als toeziend voogd voor de ontvoerde Hillegomse Denise Fortgens (9). Dit bete kent dat haar moeder, Honey Fortgens, nu officieel de moge lijkheid heeft het kind in Turldje te bezoeken. Denise Fortgens werd bijna twee jaar geleden door haar va der ontvoerd naar zijn geboor teland Turkije. Haar moeder heeft haar sinds die tijd niet meer gezien. De vader, inmid dels in Nederland veroordeeld tot een jaar cel wegens ontvoe- uit' die ze heeft gemaal trage procedure om de schap over haar doch kan nu een bezoekregeli vragen. Maar het is nog wachten of die er in ook komt." De rechtzaak om de wordt op 3 mei voortgez|j"y| Re[ het Wiethandelaar hoeft cel niet mei!" den haag/katwuk Een 38-jarige Katwijker is door de Haagse rechtbank tot drie maanden celstraf veroordeeld voor zijn aandeel in een bloei ende hasjhandel tussen Leiden en Katwijk. Doordat hij al drie maanden in voorarrest zat, hoeft hij niet opnieuw de cel in. Tegen de man was tijdens de rechtszaak van twee weken ge leden twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk, en een boete van vijfduizend De officier van rekende hem vooral aai minderjarigen in de hai nok en dat hij na zijn vo de handel gewoon had zet. De Katwijker zelf gafjNOi de zitting twee weken wel toe dat hij had fin s maar het ging volgens 1 en hele kleine porties. Inm Dve hij wel gestopt met dWei noemde 'wiet-express', '"lui V' het Goc

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14