Warmond zoekt hulp bij recreatieplan Nacht Leiderdorp groot succes 'Vlietland is helemaal geen natuurgebied Regio >s procedure loopt nog, ïaar boom is al om teeld in parkje opgeknapte >erderij Oud Woelwijck Buurt vreest casino of seksclub in Tolhuis AANDAG 27 MAART 2000 4iet 100% Isis, maar Dulfer armond» Niet 100 Isis, maar saxofonist Hans Dulfer treedt s>Mijdag31 maart op tijdens het grote jubileumfeest van restau- knt boerderij Meerrust in Warmond. Deejay 100 Isis moest I g als over kop naar Amerika. Het feest begint om 23.00 uur. Een I Éiartje kost 15 gulden. undervakan tic week zoekt vrijwilligers armond De organisatie van de Warmondse kindervakantie- eek is op zoek naar vrijwilligers, zodat zoveel mogelijk kinde- rv-1 n in de zomer aan de activiteiten op het eiland Koudenhoorn innen meedoen. De kindervakantieweek duurt van 14 tot en et 18 augustus. Wie zich als vrijwilliger wil opgeven, kan dat oen bij Loes Brokaar (3012051) of bij Ronald Kaandorp !t C( 011202). of crijg Voor het ontwikkelen van een plan voor meer recreatie ve voorzieningen op het eiland Koudenhoorn en elders in Warmond willen burgemeester en wethouders een ex terne deskundig inhuren. Gedacht wordt aan de Gront- mij, BRO of Zandvoort Ordening Advies. warmond judy nihoftie recreatieve ontwikkelings mogelijkheden Warmond', die Als basis voor het ontwikkelen de gemeente vorig jaar uit- van verdere plannen wil het bracht. Het eiland wordt in dat college 'voorshands' uitgaan plan toegankelijk gemaakt voor van variant 2 van de 'startnoti- auto's en er komt een parkeer plaats met 75 vakken. Het aan tal aanlegplaatsen voor boten wordt uitgebreid en er komen één of meer zeilscholen, een jachthaven, horeca en een klei ne camping. In deze variant is er op Koudenhoorn geen plaats meer voor de paardenwei en de volkstuinen. Volgens burgemeester en wethouders is inmiddels vol doende informatie verzameld waarmee een extern deskundi ge aan de slag kan. Zo wordt deze geacht rekening te houden met de uitkomsten van de dis cussie-avond, vorig jaar decem ber, waar de bevolking kon aangeven wat er op recreatief gebied met Warmond moet ge beuren. Hieraan deden onge veer honderd mensen mee. La ter kreeg de gemeente nog eens 23 schriftelijke reacties binnen van inwoners van Warmond. Opvallend was dat de discus sie onder de Warmonders zich voornamelijk toespitste op de toekomst van Koudenhoorn. De gemeente wil dat de in te huren deskundige ook kijkt naar wat er verder in het dorp op recreatief gebied mogelijk is. Onder de Warmonders ble ken de meningen over de toe komst van Koudenhoorn sterk uiteen te lopen. De een wil het eiland laten zoals het is, terwijl de ander juist veel meer spekta kel wil. Toch komt het college tot de conclusie dat er 'draag vlak bestaat' of 'kan worden verkregen' voor meer recreatie ve voorzieningen in Warmond, 'mits deze worden toegesneden op Warmondse schaal'. De Warmondse politiek buigt zich op 4 april over de aanpak van burgemeester en wethou ders en het al of niet inschake len van een extern bureau. van der toolen roners vertellen dat ze bin- zes weken in beroep kun- gaan tegen de voorgeno- z"| i kap van een mooie boom lun straat - en hem een paar en later omzagen. Leider- kper F. Franssen is ziedend 'dit onfatsoen' van de ge- nte. Hij en een buurman den bezwaar tegen de kap een kastanjeboom aan de erleliekreek. Hij overweegt er een principezaak van te mand anders in de straat e de boom weghebben om- hij een schaduw werpt op achtertuin en in zijn nieu- serre. De gemeente ging in :ijn verzoek, en nam - zoals hoort - een berichtje over oorgenomen kap op in de leenteberichten. Twee rtgenoten dienden een be- arschrift in. Dat is in okto- behandeld. In november r al een advies van de com- e voor beroep- en bezwaar- iften, nu pas hebben bur- eester en wethouders be- n door te gaan met de kap. anssen trof een gemeente- brief met dit besluit aan, toen hij terugkwam van eep lang weekeinde uit. Dat was vo rige week woensdag, vier dagen na dagtekening van de brief. In het schrijven stond expliciet, dat de bezwaarmakers nog in beroep konden gaan bij de rechtbank. De volgende och tend echter werd de boom al omgezaagd. „Zeer onbehoorlijk machts misbruik", zegt Franssen. „Als je weet dat er mensen zijn die eventueel in beroep willen gaan, en ze dan toch voor een voldongen feit stellen." Een ge meentewoordvoerder zegt dat de gemeente in dit soort geval len normaal gesproken wacht tot de beroepstermijn is verlo pen. Zij weet niet waarom dit nu niet is gebeurd. De gemeente voerde destijds op de zitting van de commissie voor beroep- en bezwaarschrif ten aan, dat de boom gevaarlijk was en hoe dan ook gekapt móest. Een Leidse bomendes- kundige die op verzoek van de bezwaarmakers de boom be keek sprak dat tegen. Franssen wijst op de lange tijd die de ge meente heeft genomen om tot een besluit te komen: ,,Zo no dig was het dus ook weer niet om die boom snel te kappen." De zwemmarathon was niet voor iedereen een pretje. FOTO ERIC TAAL rs d(|N oorz beeld van een kooiker- Zij Ije wordt 15 april onthuld het gereedkomen van estauratie van de monu- tale boerderij Oud Woel- aan de Essenlaan in Voor ten. Het beeld komt te in het parkje bij de boer en is een eerbetoon aan de jere eigenares van Oud wijck, de kunstenares ;e de Lang- Van Schaik. Zij hield kooikerhondjes. In de boerderij worden al sinds jaar en dag cursussen ke ramiek, tekenen en schilderen gegeven. Sinds het overlijden van De Lang- Van Schaik in 1993, worden haar boerderij en haar vermogen beheerd door een naar haar vernoemde stich ting. In opdracht van deze stichting is Oud Woelwijck, waarvan het oudste deel dateert uit het begin van de zestiende eeuw, in fasen gerestaureerd. leiderdorp jaap van sanduk Zwemmarathon De Nacht van Leiderdorp krijgt volgend jaar ook een onderdeel voor volley ballers. Het sportevenement dat afgelopen zaterdag in het sportcentrum De Does werd gehouden was zo'n succes, dat voorzitter Gerard van Doore- maal van de organiserende Lei- derdorpse Reddingsbrigade (LRB) aankondigde ook de sporthal bij de activiteiten te gaan betrekken. ,,Dat verhoogt de gezelligheid in het sportcen trum. De Leiderdorpse volley balverenigingen zijn enthousi ast over een volleybalmarathon. We hebben al positieve gelui den gehoord van DVO en Ley- thon", zegt Van Dooremaal. Voor de zwemmarathon, die duurde van zes uur 's avonds tot twee uur 's nachts, was gro te belangstelling. Achtentwintig verenigingen afkomstig uit het hele land - allemaal reddings brigades, met uitzondering van de uiteindelijke winnaar, de Leiderdorpse zwem- en water- polovereniging DKD - schreven zich in voor de krachtmeting. „Een aantal moesten we teleur stellen, omdat het bad voor zo'n groot aantal zwemmers niet genoeg banen heeft", aldus Van Dooremaal. De grote toeloop is opval lend, omdat De Nacht vorig jaar door de Stichting Sportpromo- tie Leiderdorp bijna werd afge last. Door gebrek aan belang stelling voor het - toen overi gens veel grootschaliger opge zette -evenement werd op het laatste moment besloten alleen het zwemonderdeel onder ver antwoordelijkheid van de LRB te laten doorgaan. Van Dooremaal wijt deze mislukking aan het 'onzalige' idee van de zeskamp, dat de Stichting Sportpromotie voor ogen had. „Dat idee is leek leuk, maar de spelers wilden niet. Een basketballer krijg je nu eenmaal niet aan het zwem men, net zo goed als een zwemmer niet wil basketbal len." De LRB wil niet helemaal terug naar de oude opzet van De Nacht, met informatie stands en live muziek. „Alleen de sporthal en het zwembad willen we vol hebben. Dan is het hele complex gevuld met sporters en publiek." C/D liet lai neer vi J k het onder -j— gwijti t als n f") zaken. •oi CO DÉ In Leiderdorp en Oegstgeest laten ze hun hart spreken. Leiderdorp is naar eigen zeggen het kloppende hart tussen stad en land. Welk fout marketingbureau heeft dit nu weer verzonnen? In Oegstgeest is met een heuse liefdesbrief een einde gekomen aan de koude oorlog tussen voormalige gemeentesecretaris Keman en zijn prive-detective Margriet Duyster. De SP houdt haar hart vast voor bebouwing van recreatiegebied Vlietland. Leiderdorp houdt de adem in. Hoe zal het nou toch gaan met die verbreding van de A4? Mogen we over een tijdje nog wel gewoon lopen over de Laan van Ouderzorg, of alleen nog maar fla neren? Moeten we in de toekomst naar Leiden om een paar baantjes te zwemmen? Waar mogen we bin nenkort nog wel met de auto en waar niet? En: staat mijn huis er over een paar jaar nog wel? Leiderdorp houdt de adem in. Om maar een geluidje uit het gemeen tehuis te kunnen vernemen. Maar alles wat te horen is, is een klop pend hart. Het angstig kloppende hart van Lei derdorp. Als het razend roffelende hartje van een uit het nest gevallen vogeltje. Maar uit het gemeentehuis: niets. Alleen dit: een steeds weerkerende doffe klop. Als de verre echo van dat angstig kloppende hartje. Het is de klop van een stempel 'op een envelop. Een stempel met de volgende boodschap: Leiderdorp, kloppend hart tussen stad en land. Wat? Leiderdorp, kloppend hart tussen stad en land. Dat is de boodschap van het ge meentehuis in deze onzekere tij den. Het hart onder de riem. Het geruststellende gebaar. Het staat sinds kort op de afwijzing van uw bezwaarschrift. Op de kap- vergunning voor die boom. Op de aanslag van de OZB. Op de boze brief naar Den Haag. En op de steunbetuiging aan Leiden. Het komt ook op borden langs de weg, voor iedereen die het dorp in komt. Een brief van Jan Evert Keman aan Margriet Duyster. Als dat geen liefde is... Wat het betekent? Wij weten het niet. Leiderdorp houdt de adem in. Maar uit het gemeentehuis: niets. Liefde Wie denkt dat de liefde tussen de Oegstgeestse 'privé-detective' Mar griet Duyster en een van haar 'prooien', de voormalige gemeente secretaris Jan Evert Keman, voor goed is bekoeld, komt bedrogen uit. Die heeft het, zo blijkt overduidelijk op de hierbij afgebeelde envelop, zelfs volledig mis. Een sobere, zakelijke, zelfs wat af standelijke brief van Keman, waarin hij Duyster uitdaagt om nu eens met bewijzen te komen voor haar stellingen, dat hij en zijn ex-collega Ron den Ouden voor ruim 170.000 gulden voordeel hebben gehad bij hun aankoop van de twee voorma lige gemeentepanden in het Wilhel- minapark, zat in een envelop die - werkelijk was bezaaid met Valen- tijnspostzegels. Met teksten als 'ik hou van je', 'ik denk aan je' en de hartekreet 'schrijf me'. Als dat geen liefde is... Keman wilde er zeker van zijn dat tv-persoonlijkheid Duyster (bekend van reclamespotjes) zijn liefdesbrief zou krijgen. Hij liet het schrijven door de jongens van de PTT aange tekend bezorgen. Kosten: 11,50 gul den. Betaald met een oerdegelijke postzegel van 7,50 gulden en vijf Valentijnsexemplaren van 80 cent. Keman kijkt duidelijk niet op een dubbeltje als hij zijn liefde aan Duyster wil laten blijken. Hij had natuurlijk de brief ook gewoon per soonlijk kunnen bezorgen. Duyster woont immers bij hem om de hoek. Hooguit vijf minuutjes lopen. Twee minuutjes fietsen. Is nog gezond ook. En een stuk goedkoper boven dien. Maar ja, liefde maakt nu eenmaal blind. Gewone man De SP weet wat de gewone man het liefst in zijn vrije tijd doet. In het weekeinde fietst en wandelt de ge wone man in recreatiegebied Vliet land in Leidschendam. Denkt de SP. En dus is de SP bang dat er straks een hotel, vakantiehuisjes, een golf baan en andere attracties komen. Dan wordt Vlietland een luxe recre atieoord voor de happy few, waar de gewone man niks te zoeken FOTO HENK BOUWMAN heeft. Denkt de SP. En dus heeft de partij een campagne op touw gezet tegen de bouwplannen. De socialis ten hopen dat alle gewone mannen en vrouwen zich bij de actie aan sluiten. Maar de SP-actie is slecht gevallen bij de doelgroep. Wat nou gewone man? Weet de SP dan niet dat de gewone man allang af en toe een hotelletje pikt? Twee keer per jaar een vakantiehuisje huurt? Dat Jan met de Pet allang een golfpet draagt? Als het om vrijetijdsbesteding gaat, kan het de gewone man niet gek ge noeg zijn. Van hem mag heel Vliet land op de schop. Wat nou wande len en fietsen? Dat is toch veel te gewoon! Bungee-jumpen, parachu tespringen, dan in de achtbaan en na afloop een hamburger bij Mc Donalds, dat is je ware! De SP moet pou maar eens ophouden zich tot de gewone man te richten. Want die doet er de laatste jaren alles, maar dan ook alles aan om maar niet voor gewoon te worden versle- afke van der toolen peter blok en judy nihof Smitsloo: zorgen onterecht oegstgeest peter blok Ruim veertig bewoners van de Jan van Ruusbroeclaan en de Erasmuslaan in Oegstgeest maken bezwaar tegen de plannen van eigenaar en wet houder Smitsloo met zijn mo numentale Tolhuis aan de Haarlemmertrekvaart. De buurt vreest voor de komst van bijvoorbeeld een casino of een seksclub, als de gemeente vasthoudt aan de in hun ogen 'abstracte' bestemming voor het pand: 'multifunctioneel woon- en bedrijfsgebouw'. Daarnaast vinden ze een aan legsteiger bij het tegenover ge legen Tolhuis een inbreuk op hun privacy. De bewoners willen dat de gemeente voor het Tolhuis het door Smitsloo voorgestane ge bruik - een woon- en kantoor complex - als vaste bestem ming voor het monumentale pand opneemt. „Daarmee is uitgesloten dat er in de toe komst, als Smitsloo het pand eventueel verkoopt, een res taurant, een partycentrum, een cateringbedrijf, een casi no of een seksclub in het Tol huis wordt gevestigd", schrij ven de bewoners in hun be zwaarschrift aan de gemeente. Daarin kondigen ze aan, dat ze zich tot in hoogste instantie en met alle beschikbare mid delen verzetten tegen elke an dere bestemming dan woon- of kantoorgebouw. De geplande aanlegsteiger is volgens de buurtbewoners een inbreuk op hun privacy, omdat aan de kant van de Haarlemmertrekvaart slaapka mers, balkons, tuinen en ter rassen liggen. Zij willen geen steigers in de omgeving van hun huizen. De Jan van Ruusbroeclaan en de Erasmuslaan zijn verder tegen de geplande opening van twaalf meter in de muur rond het Tolhuis. Daarmee gaat volgens de bewoners een belangrijke barrière tegen het lawaai van de provinciale weg erachter verloren. Met een doorgang van zes meter zou de buurt wél kunnen leven. Volgens Smitsloo leven de bezwaarmakers 'nog in het verleden'. „Mijn plannen met het Tolhuis zijn inmiddels al voor een groot deel agji hun wensen aangepast." Smitsloo doelt daarmee op het verklei nen van de aanlegsteiger van honderd naar dertig meter. „Daar leg ik alleen mijn eigen boot neer. Het zou van de zot te zijn als dat niet mag." De eerder gewenste opening in de muur om het monument te laten 'ademen', heeft Smitsloo inmiddels laten varen. Smitsloo maakt van de oor spronkelijke commissariska mer zijn kantoor. In het ande re deel van het Tolhuis komt een woning. Volgens de eige naar hoeft de buurt niet bang te zijn dat hij het Tolhuis snel verkoopt, laat staan dat er daama een casino of een seks club in komt. „Het Tolhuis ligt op een unieke plek en ik hou van monumenten. Dat laatste kan echt niet zomaar en bo vendien ben ik daar fel op te gen." De buurt moet volgens Smitsloo juist blij zijn met zijn renovatie. „Hier heeft een hal ve eeuw een verpauperd mo nument gestaan. Dat knap ik nu keurig op. Ze gaan er dus op vooruit." De gemeente Oegstgeest was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. Exploitant Carpentier Alting hoopt op snelle bouw: leidschendam afke van der toolen Nee, er komen geen lelijke betonnen toestanden. En ja, iedereen kan nog gewoon z n rondje fiet sen of wandelen. Exploitant Bart Carpentier Al ting van het recreatiegebied Vlietland heeft er een stapel dikke mappen en boekwerken voor te voorschijn gehaald. „Als er gezegd wordt: Vliet land is een natuurgebied, dat moet je zo houden, dan zeg ik: het is helemaal geen natuurgebied. Het is een recreatiegebied." Het zijn de laatste loodjes voor de plannen van Carpentier Alting met Vlietland. Al sinds de jaren tachtigwerkt hij aan meer intensieve exploitatie van het gebied. Na veel vijven en zessen mag hij dan toch gaan bouwen: een ho tel, een restaurant, vakantie huisjes, een golfbaan. Begint op het laatste moment de Leid- schendamse SP, gesteund door de Leidse, een actie om protest te mobiliseren. Carpentier Alting wil graag nog eens uitleggen wat een on zinnige actie het is. De SP stelt dat Vlietland in de toekomst niet meer voor de gewone men sen is, maar alleen nog voor de elite. „Zo ongenuanceerd dat het ontzettend gemakkelijk is om te weerleggen zegt de ex ploitant. Maar eerst even een oude krantenfoto om aan te tonen wat Vlietland voorstelde toen hij met een com pagnon in 1983 de exploitatierechten kocht. Blubber rond een zandwinplas. Dat was wat bag gerbedrijf Volker Stevin achterliet. „Elke boom hier is geplant." Het bezwaarschrift van een Voorschotense recreant tegen de plannen - groenvernietiging, vindt deze - veegt Carpentier Alting van tafel. „Er komen meer bomen en strui ken. De bebouwing die er komt wordt daardoor aan het oog van de dagrecreanten onttrokken." Hij toont een plattegrondje. Alles wat daarop geel is gekleurd, is nieuw. Zo op papier zijn het een paar elegante sliertjes door het groen, de bungalows, het hotel, het restaurant op palen en de bijbehorende voorzieningen. Maar wordt het in werkelijkheid geen storende barrière? Nee, be weert Carpentier Alting. De nieuwe bebouwing krijgt een rustiek karakter. Hout, in plaats van steen en beton. Met veel groen eromheen. „Na tuurlijk, vriendelijk, harmoniërend.' 'SP-actie is ontzettend gemakkelijk te weerleggen Een ander bezwaar dat steeds de kop opsteekt is dat Vlietland zal worden 'bezet' door de rijken. Ook dat wijst Carpentier Alting van de hand. Dat hotel en die vakantiehuisjes zijn middenklasse voorzieningen. Inderdaad heeft een bureau eens het alternatief geschetst van een meer Huis ter Duin-achtige prijsklasse. Maar: „Dan wordt het verschil tussen de gewone dagrecreanten en de hotelbezoekers te groot, dat stoot-elkaar af. Dat heb ik altijd een onzalig idee gevonden." Hetzelfde geldt voor de golfbaan. Dat wordt een baan met een openbaar karakter: niks exclu sieve golfclub. Iedereen die wil kan onder bege leiding van een instructeur een balletje komen slaan. Golfen is trouwens allang geen elitesport meer, stelt de exploitant. Toch: gaat daarmee niet een stuk voor iedereen toegankelijk recreatiegebied verloren? Car- pentier Alting: „Nou, die baan komt deels op nieuw bijgekoch- te grond te liggen. En er komen ook openbare fiets- en wandel paden doorheen. Golfbaanar chitecten kunnen het zo maken dat dat mogelijk is." Vlietland met z'n ligweiden en strandjes is nu op mooie zo merdagen razend populair in de regio. Dan komen er soms 20.000 bezoekers per dag. Car pentier Alting wijst naar buiten, naar het grijze weer. „Op zulke dagen zie je niemand." En dat moest anders, vonden ook de provincie en de gemeente Leidschendam. „Ook vanwege de kosten. Het onderhoud en beheer kost vier ton per jaar. En de overheden willen nu eenmaal bezuinigen. Dat vind ik een goede zaak." Het groenonderhoud laat nu te wensen over, vindt Carpentier Alting. Maar er is nog een pro bleem: Vlietland is een populaire plek voor snelle homoseksuele contacten. Diverse internetsites wijzen geïnteresseerden de weg naar het recrea tiegebied. Voorschotense Els ten Hoopen kijkt er vanuit haar flat aan het Johannes Vermeerplant soen op uit. „Er wordt 's avonds en 's nachts veel geseind met autolampen, om duidelijk te maken wat men wil. Ik ben zelf niet zo bang, maar ie mand bij mij in de buurt durft er niet meer te gaan wandelen." Carpentier Alting: „Ik zal erg blij zijn als de so ciale controle ervoor zorgt, dat dit soort onge wenste bezoekers en activiteiten verdwijnt. Dit moet een gebied voor families zijn."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13