Alcoholbranche steekt 600 miljoen in reclame V Binnenland Reuzentulpen in bloei J tntz krijgt geen eigen gramma bij VPRO Bromscooter te snel voor meetapparatuur Burgemeester Middelburg moet portefeuilles inleveren Ezels leren traplopen Belangenverenigingen bezorgd over opleiding blindengeleidehonden Sterke toename geslachtsziekten onder homoseksuele mannen 'Een Afghaan wordt nooit een Drent, een Fries of een Hollander' dzame cactussen onderschept 0 gLi De douane en de Algemene Inspectiedienst van het terie van landbouw hebben deze week op Schiphol een |:elzending van duizend extreem zeldzame cactussen uit o onderschept. De planten, afkomstig uit de vrije natuur, n aangetroffen in de bagage van twee reizigers met de e nationaliteit. De twee werden niet aangehouden, maar jentiteit is bekend. De cactussen zaten verstopt in vier koffers. Ook werden kaarten, graafgereedschap en boeken troffen met informatie over vindplaatsen van de planten. en chemicaliën langs A2 Langs de autosnelweg A2 bij Eijsden hebben onbeken- jventig vaten en jerrycans met chemische afvalstoffen ge- 01' In totaal gaat het om 2.800 liter chemicaliën die vaak n gebruikt bij de productie van synthetische drugs, zoals 0/olgens de politie is de plaats waar de stoffen gisteren zijn den, vervuild door het afval. Enkele vaten lekten. De poli- j nkt dat ergens in de omgeving van de vindplaats op grote A IXTC wordt geproduceerd. Afgelopen week trof de politie k t andere plaatsen in de omgeving, in Maastricht en in t, ook vaten met chemisch afval aan. Volgens de politie t criminelen bekend in de regio. Het afval in Eijsden is ge- X top een moeilijk vindbare plaats die alleen toegankelijk is K nensen die er de weg weten. s o; iterdam eist geld parkeerwachters De gemeente Amsterdam probeert een schikking te met enkele parkeerwachters die in 1998 zijn veroordeeld lerduistering van ruim zeven miljoen gulden aan munt- lit parkeerautomaten. De gemeente begon twee jaar gele- j(wn langdurige civiele procedure om het geld terug te vor- ^.De gemeenteadvocaat onderhandelt nu met de betrok- over een schikking om het geld sneller terug te krijgen, thtbank achte destijds bewezen dat de parkeerwachters in iode van 1995 tot 1997 aanzienlijke hoeveelheden geld sterden. Eén van de verdachten had al 50.000 gulden te- laald. arentekort gezamenlijk aangepakt )AM De Amsterdamse schoolbesturen gaan gezamenlijk [ten het tekort aan onderwijskrachten in het basisonder- kn te pakken. Voor de promotie van het beroep stellen zij jö gulden beschikbaar. Zij hopen dat de gemeente en de leien dat ook doen. Ze willen onder meer het ziektever- bestrijden dat in de hoofdstad hoger is dan in de rest van nd. Ook willen ze betere leermiddelen, betere ondersteu- Jin het personeel en verhoging van het salaris in de grote LDe besturen van het openbaar, algemeen bijzonder, Kkatholiek, protestant-christelijk en islamitisch onderwijs Kan de actie mee. ■spraak voor nepoverval ff*» De rechtbank in Haarlem heeft gisteren een van de hten in de zaak van een in scène gezette overval op een bgen van Geldnet in Oostzaan vrijgesproken. Tegen de 37- man uit het Duitse Kelsenbach, was dinsdag drie jaar cel Hij is na de vervroegde uitspraak onmiddellijk op vrije gesteld. Bij de zogenaamde overval op de geldauto werd orig jaar ruim twee miljoen gulden buitgemaakt. De 29- chauffeur uit Zaandam en de 37-jarige bijrijder uit Pur- d hebben toegegeven dat ze aan de nepoverval he.bben daan. De man uit Kelsenbach werd vorig jaar samen met d uit Zaandam gearresteerd. Hij heeft zijn betrokkenheid intkend. chtverkeer op busbaan meer Als eerste Nederlandse stad laat Groningen in het lm vrachtwagens toe op de busbaan. Het experiment por een jaar. De vrachtauto's mogen alleen tussen 05.00 10 uur en 18.00 en 20.00 uur over de busbanen rijden. Ls de verladersorganisatie EVO stroomt door de nieuwe lig het vrachtverkeer sneller de stad in en uit. Busmaat- pij Arriva is verbolgen. Die ziet meer nadelen dan voorde- het plan. rpark Leeuwarden failliet Iaden Het Otterpark in Leeuwarden is gisteren failliet Vd. Het thema- en attractiepark heeft een schuldenlast t miljoen gulden en maakte de laatste jaren nauwelijks |Het faillissement is aangevraagd door het bestuur. Bij het ierken twaalf mensen in loondienst en tientallen vrijwilli- «langrijke doelstellingen van het Ottêrpark zijn de verbe- jan het zoet watermilieu en de otter terugbrengen in de ïandse natuur. Eind jaren tachtig werd het laatste in het pende exemplaar bij het Friese Joure doodgereden. Het luze fokprogramma van het Otterpark heeft inmiddels lidene jonge otters voortgebracht, die binnenkort in sel worden uitgezet. Het is nog onduidelijk of dit project !t faillissement gevaar loopt. /.etc stl ejarig meisje verdronken en tweejarig meisje is gisteren verdronken in een sloot in nd drie uur ontdekten de ouders dat het kind niet meer pc" ]'n was> waar zij aan het spelen was. Zij alarmeerden de Die zocht met tien agenten, een speurhond en hulp van stl ewoners de buurt af. Omdat in de omgeving veel sloten rd ook de brandweer gewaarschuwd. Een buurvrouw ikind na ruim een uur aan in een sloot in de omgeving, asje is direct overgebracht naar een ziekenhuis in Tiel. verleed zij gisteravond. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten k0' n: iirde mamaker Rob Muntz ikracht! krijgt volgend geen eigen programma 'RO. Dat heeft hoofdre- televisie Van den Brink lag tijdens een bij- in het VPRO-gebouw emaakt. De medede- ft boze VPRO-mede- gerustgesteld. „Ik heb Jk dat het dienstver- Rob Muntz op korte TOrdt beëindigd", zegt cteur Meuleman van Ituurprogramma De lan was een van de ;en op de vergadering 'RO hield over de com- ndom Waskracht! van >avon< ii dinsdag. In deze uit- I jj ^eP Muntz verkleed als m aaiend met een fles Kdoor Wenen. Bij veel ewerkers is dit in het keelgat geschoten. Geidi meuleman, die eerder Diesel Ie 'niet voor een om- all* Uien werken die zulke na's uitzendt'. 5 Meuleman was de 1st hg 'hectisch'. De kan- ol met honderden me- n s, waarvan volgens en ds 11 het merendeel fel is tegen de actie van zijn harde woorden den haag anp Bij een speciale controle op bromscooters gisteravond in de agse binnenstad trof de politie een exemplaar aan dat de meetapparatuur van de politie de baas was. Het racemonster was bij een gemeten snelheid van 75 kilometer per uur nog niet aan de grenzen van zijn vermogen, maar de apparatuur wel. „Bij verder meten zouden we grote kans lopen dat het apparaat zichzelf zou opblazen", zei een politiewoordvoerder. In totaal plukte de politie in de Schilderswijk en Transvaal met vier motoragenten dertig bromscooters van de weg. Die bleken goed voor ruim veertig overtredingen als te hoog vermo gen, te veel lawaai, geen helm, niet verzekerd, enzovoorts. Drie van de bromscooters werden in beslag genomen; de rechter zal moeten beslissen wat daarmee moet gebeuren. Behalve het racemonster, waarde volgens de eigenaar ruim achtduizend gulden, vond de politie ook nog een exemplaar met een knopje waarmee het vermogen naar believen hoger of lager kon worden ingesteld. „Kennelijk was dat bedoeld om on ze meetapparatuur om de tuin te leiden", aldus de woordvoer der. 'Waardig ambassadeur' maakt rol niet waar zuderveld Een man laat zijn hond uit in een veld met reuzentulpen langs de A2 bij Zijderveld. De tulpen zijn er als reclameuiting neergezet door de Fortis-bank, de nieuwe naam van Generale Bank en VSB. foto cpd marc van der kort Drankbestrijding maakt zich zorgen De alcoholbranche heeft vorig jaar ongeveer 600 miljoen gulden uitgegeven aan recla me en marketing voor haar producten. Dat is een verdrievoudiging ten opzichte van dergelijke uitgaven sinds 1990. Tegenover dat bedrag staat slechts 7 miljoen gulden voor activiteiten bedoeld om alcoholmisbruik tegen te gaan. De cijfers komen uit een onderzoek van het communicatiebureau HCM en zijn vermeld in een gisteren gepre senteerd zwartboek over het alcoholgebruik. den haag anp Het zwartboek is samengesteld door de Stichting Alcoholpre ventie (STAP) en het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbe vordering en ziektepreventie (N1GZ). Het bevat voorbeelden van reclames die op gespannen voet staan met de gedragscode voor de alcoholbranche of die zelfregulering in hun ogen overschrijden. De organisaties vinden dat de 'mazen in het co- denet' te groot zijn en pleiten ervoor de code te vervangen door wettelijke regels. De alcoholbranche heeft de code zelf opgesteld onder druk van de Tweede Kamer. De code is sinds 1990 niet meer aange past. Minister Borst van volks gezondheid wil de gedragscode aanscherpen, omdat zij ook niet tevreden is over de praktijk. Het. overleg met de drankindu strie verloopt echter moeizaam. De Tweede Kamer stemde vorig najaar in met een aanpassing van de Drank- en Horecawet, waardoor de minister met een algemene maatregel van be stuur kan ingrijpen. In april komt die wetswijziging in de Eerste Kamer. Maar dat is niet genoeg, vin den STAP en NIGZ, zeker niet om dubieuze reclame te kun nen aanpakken. „Er is een groot grijs gebied. Vaak volgen de drankproducenten wel de letter van de code, maar gaan ze voorbij aan de intentie er van", zegt M. Bakker van STAP. Er mag bijvoorbeeld geen ver band worden gelegd tussen al cohol en erotisch succes, of al cohol en sport. „Toch gebeurt dat voortdurend, op een indi recte manier. De code is dub belzinnig", zegt Bakker. STAP en het NIGZ maken zich vooral zorgen over de agressieve benadering door de branche om alcohol bij jonge ren te promoten. Volgens W. van Dalen van het NIGZ drinkt een kwart tot eenderde van de jongeren tot 24 jaar elke week forse hoeveelheden, „waar een echte alcoholist van zou opkij ken". Burgemeester Spar van der Hoek van Middelburg wordt vleugellam gemaakt. CDA en WD willen dat hij zijn porte feuilles economische zaken, communicatie en stadsgewes telijke samenwerking inlevert. De twee overgebleven coalitie partijen vinden dat de burge meester onvoldoende heeft ge presteerd. Bij de komst van Spar van der Hoek in juni 1997 kreeg hij naast de hem wettelijke toege dichte portefeuilles openbare orde en veiligheid, de porte feuilles algemene bestuurlijke zaken, mondiaal beleid, com municatie, jumelages, het coör dineren van de samenwerking met stadsgewestelijk partner Vlissingen en bovenlokale, eco nomische zaken. Door het uiteenvallen van de coalitie tussen WD, PvdA en CDA is een nieuwe situatie ont staan. Morgen wordt duidelijk of de beoogde opvolgers van de vertrokken PvdA-wethouders Strous en Brakman, RPF/GPV- fractievoorzitter L. M. Luitwie- ler en fractievoorzitter R. Visser AOV/Unie 55+, hun ja-woord geven aan de twee overgeble ven coalitiepartijen. Het CDA vindt al langer dat burgemeester Spar van der Hoek niet uitblinkt in commu nicatieve vaardigheden. Het ta kenpakket van Spar van der Hoek wordt teruggebracht tot zijn wettelijke taken en repre sentatie. „In de eerste plaats is dit een signaal naar hem", zegt CDA-ffactievoorzitter Buisman, „om professioneler te werken". De Middelburgse burgemees ter werd in juni 1997 ingehaald als de man die Middelburg op de kaart moest zetten. De ge meenteraad zocht, aldus de profielschets, een 'waardig am bassadeur' die de belangen van de stad op "inspirerende wijze" moest behartigen en binnen de gemeente een bindende en co- o'Tdinerende rol zou gaan spe len. Die rol heeft Spar van der Hoek niet kunnen waarmaken, vinden CDA en WD. Onder zijn leiding ontstond een conflict met de medewerkers van het bureau communicatie. Drie van hen vertrokken. Ook op econo misch gebied timmert Middel burg nog lang niet aan de weg. Grote successen zijn sinds de komst van de burgemeester niet geboekt. Spar van der Hoek kwam vooral in het nieuws door vermeende seksuele inti midatie van ambtenaren, zijn declaratiegedrag en zijn naams verandering. heilige landstichting Nieuwe ezels in het Bijbels Openlucht museum in Heilige Landstichting bij Groesbeek leren deze dagen traplopen. Het museum heeft on langs vier ezels ge kocht, onder andere om een Oosterse ka ravaan te kunnen na bootsen. De dieren moeten voor ze kun nen worden ingezet eerst wennen aan nauwe straatjes, trap pen en hoogtever schillen. Het museum trok vorig jaar het re cordaantal van 125.000 bezoekers, merendeels Duitsers. FOTO ANP VIDl PHOTO utrecht anp Kwaliteitseisen nodig tegen beunhazen komt, die het eerst maalt'. Een opleiding heeft er dus belang bij een hond zo snel mogelijk af te le veren, anders is het budget op. Zo'n systeem is dus niet bevorderlijk voor de kwaliteit." Achterberg meent dat dit rechtstreeks gevolgen heeft voor de verkeersveiligheid; „Als de hond of de combinatie van hond en baas niet goed is, vormen zij een gevaar in het verkeer, zowel voor zichzelf als voor andere verkeersdeelnemers." LVG en BGG willen extra geld om de wachtlijst weg te werken door aanzienlijk meer dan de hui dige 90 geleidehonden per jaar op te leiden. Verder willen ze dat er kwaliteitseisen aan de hondenopleidingen worden gesteld. Dat is ook nodig omdat de opleidingen binnenkort Euro pees worden aanbesteed. Het College van Zorg verzekeringen, dat de opleidingen financiert, stelt volgens Achterberg geen eisen aan nieuwko mers op de markt, waardoor iedereen een oplei ding kan beginnen. Nederland telt op dit mo ment 500 blinden en slechtzienden die een gelei dehond hebben. Belangenbehartigers van blinden en slechtzien den maken ze zich grote zorgen over de kwaliteit van de opleiding van geleidehonden. Ook willen ze van de lange wachtlijst voor het krijgen van een blindengeleidehond af. De Landelijke Ver eniging van Geleidehondgebruikers (LVG) en de Belangenvereniging van Geleidehondgebruikers (BGG) schrijven dat in een brief aan de Tweede Kamer-commissie voor volksgezondheid, welzijn en sport. Volgens woordvoerder J. Achterberg van de LVG leiden nieuwe regels voor de opleiding van de geleidehonden er toe dat halverwege dit jaar het budget voor het opleiden van de honden op is. Dat zou de wachttijd (nu anderhalf tot twee jaar) voor de 150 blinden en slechtzienden die op de wachtlijst staan nog langer maken. Volgens Achterberg is op dit moment geld be schikbaar voor de opleiding van 90 geleidehon den per jaar. „De vergoeding voor een opgeleide hond gaat volgens het systeem 'wie het eerst gevallen, vooral over het pro gramma. We vinden het smake loos, kwetsend en grievend." Zowel Van den Brink als eind redacteur Flupsen van Was kracht! hebben tijdens de bij eenkomst hun excuses aange boden voor de uitzending. „Van den Brink heeft ook gega randeerd dat dit soort program ma's niet meer wofdt uitgezon den bij de VPRO", aldus Meule man. Muntz en programmama ker/cameraman Van de Wint, met wie hij het omstreden item maakte, hielden zich opvallend stil. „Zij weigerden hun excuses aan te bieden. Ik denk dat dat nog wel tot enige interne com motie kan leiden", aldus Meu leman. Muntz vindt de commotie een beetje overtrokken. „Het is een kwestie van smaak. Het is wel goed dat daar over wordt gesproken, maar wij vinden nog steeds dat het een goed programma was." Of hij voor de VPRO kan blijven werken, weet Muntz niet. Van den Brink vindt dat hij het incident met beter opletten had kunnen voorkomen. „Ik heb er vooraf niet naar gekeken, dat moet voortaan wel gebeuren." Vol gens hem staat de positie van Muntz niet ter discussie. Was kracht! gaat voorlopig nog op de oude voet door. haarlem anp/kees van der linden Steeds meer homoseksuele mannen lopen een geslachts ziekte op. Dat blijkt uit een on derzoek van de GG&GD in Am sterdam naar seksueel over draagbare aandoeningen (soa). In 1999 zijn 706 nieuwe ge vallen van gonorroe geconsta teerd. Dit is een toename van 46 procent ten opzichte van het jaar daarvoor en het hoogste aantal sinds 1992, toen 783 ge vallen werden geconstateerd. De soa-kliniek van de GG&GD constateerde vorig jaar 76 nieu we gevallen van infectieuze sy filis: een stijging van 111 pro cent ten opzichte van 1998 en het hoogste aantal sinds 1990. Hoewel de stijging van go norroe en syfilis zowel bij man nen als bij vrouwen werd ge zien, constateerde de GG&GD dat er vooral een toename is van anale gonorroe onder man nen met homoseksuele contac ten. Vorig jaar werd een piek bereikt van 186 gevallen, een verdubbeling ten opzichte van 1998 en het hoogste aantal sinds 1985. Ook infectueuze sy filis nam sterk toe onder ho mo's, van 9 gevallen in 1998 tot 40 in 1999, een toename van 344 procent. Dat is het hoogste aantal sinds 1986, toen 69 ge vallen werden geconstateerd. „Deze stijging is zorgwek kend. Het lijkt erop dat het af schrikwekkend effect van aids is uitgewerktaldus prof. R. Cou- tinho van de Amsterdamse GG &GD. „De toename van met name anale gonorroe onder ho moseksuele mannen is zeer verontrustend. Dit duidt op een terugval in onveilig seksueel ge drag", aldus Coutinho. „Moge lijk neemt de vrees voor aids af door de huidige beschikbare middelen tegen HIV." Bij homoseksuele mannen in Amsterdam zijn de aantallen vastgestelde gevallen van sek sueel overdraagbare aandoe ningen terug op het niveau van midden jaren tachtig. Soortge lijke toenamen zijn ook in de VS, Groot-Brittannië en Frank rijk gemeld. Sinds april vorig jaar is in Ne derland de meldingsplicht voor gonorroe en syfilis komen te vervallen. De GG&GD van Lei den noch de geslachtsziekten- kliniek van het Leids Universi tair Medisch Centrum kon van morgen cijfers verstrekken die Leiden en omgeving betreffen. Coutinho: „De gerapporteerde toename van gonorroe en syfilis in Amsterdam onderstreept het belang van een goede soa-regi stratie. Het lijkt aannemelijk dat het probleem niet alleen in Am sterdam speelt, maar helaas ontbreekt een overzicht voor heel Nederland. Vroegtijdig sig naleren op landelijk niveau is echter van belang om snel actie te kunnen ondernemen.'' Hoogleraar Pinto verwerpt dwang tot integratie den haag louis burgers Integratie van migranten is onmogelijk en ver werpelijk. Volgens de Amsterdamse hoogleraar David Pinto kun je van migranten niet ver wachten dat zij en hun kinderen dezelfde ge dragingen en uitingen vertonen als hier gebo ren Nederlanders. „Hoe begrijpelijk de pijn hierover bij de autochtone bevolking ook is, het is onhaalbaar een Marokkaan, een Turk, een Somaliër, een Afghaan of een Irakees om te to veren tot een Hollander, een Fries, een Gronin ger, een Drent, een Brabander of een Limbur ger. Pinto, zelfvan joods-Marokkaanse afkomst, zei dit vandaag in zijn intreerede als hoogleraar In terculturele Communicatie aan de Universiteit van Amsterdam. Hij vindt het begrijpelijk dat au tochtone Nederlanders zich verzetten tegen de gedachte dat nieuwkomers zich niet willen schik ken naar de langzaam, gedurende veel jaren, op gebouwde Nederlandse normen en waarden. Wanneer er sprake is van grote aantallen migran ten en grote culturele verschillen, is die gedachte 'gewoonweg niet realistisch'. Het Nederlandse integratiebeleid getuigt voorts van een ongepast superioriteitsgevoel omdat het datgene wat heerst binnen de ontvangende sa menleving, plaatst boven datgene wat de migran ten meebrengen. „In die zin kan dit beleid als moreel verwerpelijk worden beschouwd", aldus Pinto, die overigens al in 1998 werd benoemd. Hij is het eens met critici die de eis tot integratie gelijkstellen met discriminatie. Pinto is een van de architecten van het inburge- ringsprogramma, waarvoor hij al in 1979 een lans brak. Dat houdt in dat migranten kennis maken met de aspecten van de Nederlandse samenle ving die belangrijk zijn om hier te kunnen leven en werken. Het leren van de taal, maatschappelijke oriënta tie en kennis van de arbeidsmarkt behoren hier toe. Pinto wijst er overigens op dat inburgering niet hetzelfde is als integreren. „Intussen is het programma ingevoerd, maar wel op zijn Neder lands: gezellig decentraal en zonder enige coör dinatie naar vastgelegde einddoelen, waardoor versnippering en amateurisme in de hand wor den gewerkt. Het resultaat is algemeen bekend: bedroevend." Bij de inburgering speelt commu nicatie een belangrijke rol. Dat begint met de herkenning van zowel de eigen normen en waar den als die van de ander. Uiteindelijk moeten beide partijen duidelijk en tijdig zeggen waar voor ieder van hen de grens ligt. „Door tijdig een grens te stellen, wordt te veel begrip - even scha delijk als te weinig - voorkomen". De hoogleraar hoopt dat de Nederlandse samen leving zich uiteindelijk ontwikkelt tot een 'fruit salade' van afzonderlijke culturen en gedragin gen. „Het afzonderlijke fruit blijft herkenbaar, hoewel de sappen elkaar beïnvloeden en zo een nieuwe smaaik krijgen. Het mag geen mozaïek worden van losse afzonderlijke delen, zonder enige menging."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5