Ook VVD wil basisverzekering zorg 'Aan de Maas is geen plaats voor een zonnekoning' Ruimte voor extra's. Binnenland 'Suriname werkt toch mee aan zaak tegen Bouterse' Broeikas voor asperges Laatste klus van De Vries 'Kinderartsen moeten zelf schilderbeurt betalen' De jurk van Neelie en de pakken van Bram Simons mag van Rotterdamse raad blijven i 24 MAART 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten :d Edition biedt veel extra'' weinig extra. Hij 1.3 liter benzinemotc MITSUBISHI MOTORS benzine a|s iaag Minister Jorritsma (economische zaken) blijft erbij gede gasmarkt in 2004 volledig moet zijn geliberaliseerd, zodat 0. isen zelf kunnen beslissen bij welk bedrijf ze kopen. PvdA, en Groenlinks vinden dat de minister te hard van stapel t. Aanvankelijk was het de bedoeling de gasmarkt voor verbruikers in 2007 open te gooien, maar volgens Jorritsma te laat. De minister wees erop dat Nederland achterloopt .j eel landen. Energiebedrijven dreigen daardoor de slag te jjl ezen van hun buitenlandse concurrenten die al op de vrije 1^ kt opereren. Vier jaar voorbereidingstijd is lang genoeg voor aa asbedrijven, vindt Jorritsma, daarin gesteund door D66 en eigen WD. «imer wil geld voor monumenten aei -pg iaag De Kamer wil dat staatssecretaris Van der Ploeg meer beschikbaar stelt voor het restaureren van monumenten at gemeenten en provincies meer zeggenschap krijgen over jij esteding ervan. ,,Ik heb uw verlangens gehoord, maar ik niks beloven", antwoordde Van der Ploeg, die zich overi- zeer toeschietelijk en meegaand toonde in het overleg met larlement. Vooral de aankondiging dat de bewindsman een j, ;rzoek laat uitvoeren naar het functioneren van monumen- lj org - de wijze waarop aanvragen worden behandeld bij- j, beeld - kreeg veel lof van de Kamer. Van der Ploeg zei het jts iel te hebben dat het allemaal veel vlotter en soepeler kan. Ier ïdhoven wil miljoenen van KPN oven» Eindhoven heeft bij KPN Telecom een schadeclaim sn diend van 13,2 miljoen gulden. Dat bedrag moet de ge- rdi nte ophoesten, omdat de bouw van een nieuwe parkeerga- en een kantorencomplex met een jaar is vertraagd. Eindho- ST stelt KPN Telecom daarvoor verantwoordelijk. Tijdens de N11 dreigde een kabelbed te verzakken. Volgens de gemeente VE dat de schuld van het telecommunicatiebedrijf. Dat had te itg lig informatie verstrekt. Om een breuk te voorkomen moest pi meente aanvullende maatregelen nemen die acht miljoen Dliien. Omdat de parkeergarage een jaar later opengaat, loopt na imeente bovendien 2,7 miljoen aan inkomsten mis en heb- tsidrie bedrijven een schadeclaim ingediend van 2,5 miljoen. ervaller pizzeria duikt in Rijn em» Een 18-jarige Arnhemmer, die rond middernacht een bei :ria in zijn woonplaats overviel, heeft geprobeerd aan de op ie te ontsnappen door in de Rijn te duiken. De agent die achtervolgde, aarzelde echter niet en sprong eveneens in rater. De man is aangehouden. De Arnhemmer kwam met anderen de pizzeria binnen. Ze bedreigden de 23-jarige ei- ee ar en een aantal klanten. Een van de overvallers dwong de aai laar de kluis te openen en haalde daar een nog onbekend ad iedrag uit. Twee overvallers wisten te ontsnappen. »ni M en tbs voor doden pedofiel igejERDAMHet gerechtshof in Amsterdam heeft een 20-jarige nc terdammer net als eerder de rechtbank veroordeeld tot vier Deel en tbs met dwangverpleging wegens het doodsteken en en 50-jarige man die hem tussen zijn 10de en 14de jaar leel zou hebben misbruikt. Het slachtoffer werd in juli 1998 ooi od met meer dan zestig steken met een schroevendraaier. vi irzoek wees uit dat de man veel pedofiele contacted onder- e die hem talloze bedreigingen en aframmelingen hebben toe rgd. De dader meldde zich vier maanden na de moord bij pi lütie. n, Mistenten universiteit staken ingen Een groep onderzoekers van de Rijksuniversiteit cg ingen legt vanaf maandag zijn onderwijstaken uit protest Zo hoopt het gezelschap eerstejaars assistenten in oplei- (aio's) een doorbraak te forceren in de problemen rond fZ ialaris. Sommige aio's krijgen voor het wetenschappelijke igj, dat ze verrichten minder dan het minimumloon betaald. e0 lopig betreft de staking twintig promovendi van het Gro- JarTinstituut voor sterrenkunde. De reden voor de lage lonen bedrag dat de aio's op hun reguliere salaris worden ge- i'oor het onderwijs dat ze tijdens hun opleiding aan de uni- gg2 ieit genieten. In de praktijk krijgen ze helemaal geen on- ijs, stellen de promovendi, maar de korting kost hen wel g luizenden guldens per jaar. rthals wil geen 'war on drugs' 5zii *ag Minister Korthals (justitie) is niet van plan gehoor te laan de oproep van de Britse premier Blair in Europa een g tegen drugs' te beginnen. „Het is eenvoudig om te zeg- tt je de oorlog tegen drugs aangaat, maar ik ben daar niet timistisch over", zei hij gisteren in de Kamer. Hij houdt I lan het Nederlandse beleid met het onderscheid tussen irugs en softdrugs. Korthals komt dit voorjaar nog met een waarin onder meer de softdrugshandel aan de orde wordt jjg ld. Daarin komt de problematiek aan de orde dat coffee- iwel wiet mogen verkopen, terwijl handel en teelt tegelij- d verboden zijn. g D wil Ceteco-strop verhalen eg Fractievoorzitter Aptroot van de WD in de provincia- Sjlen van Zuid-Holland wil opnieuw bekijken of de provin- §3t Ceteco-strop kan verhalen op voormalig commissaris der |®gin Leemhuis en een aantal oud-gedeputeerden> Het Ewe college van geputeerde staten zei vorige maand dat er Haanleiding is voor een claim tegen ex-bestuurders die be- Hen waren bij het 'geheime bankieren'. GS baseerden zich lij op een vertrouwelijke notitie van een accountant. Die i is vandaag openbaar gemaakt. Het blijkt een op per- ijke titel gegeven oordeel van jurist Daalder uit juli vorig \ptroot stelt dat pas daarna de commissie-Van Dijk aan de raa jng, die onder meer de term 'onrechtmatig' gebruikte. ga ner wil gift aan studenten liet ïag» De Tweede Kamer blijft erbij dat de aanvullende ivoor studenten van minder draagkrachtige ouders moet en omgezet in een gift, ook als zij niet op tijd afstuderen, in nieuwe rekensom van minister Hermans blijkt dat dat j veertig miljoen gulden per jaar kost vanaf 2005 in plaats e 950 miljoen die minister Hermans eerder voorrekende, ans voelt er desondanks niets voor, terwijl PvdA, CDA, n Groenlinks gesterkt zijn in hun voornemen. De WD wil dat er voor iedereen één basisverzekering komt voor de noodzakelijke zorg als huisarts, ziekenhuis en geneesmiddelen. De premie is voor iedereen hetzelfde mits de polis bij dezelfde ziektekostenverzekeraar is afgesloten. Maar tussen de verzeke raars onderling moet de premie wel kunnen verschillen, zodat er concurrentie binnen de zorg mogelijk is. Dat staat in een interne discus sienota van de WD over een wijziging van het zorgstelsel, waarover de liberalen op 8 april gaan praten. De ideeën van de liberalen sluiten op onderdelen redelijk aan op die van coalitie genoten PvdA en D66. Die wil len ook toe naar een basisver zekering. Minister Borst van volksgezondheid bekijkt even eens bouwstenen voor een ba sisverzekering, voor de volgen de regeerperiode. Voordeel van een gelijke pre mie voor iedereen per verzeke raar is volgens de WD dat een hoop administratieve romp slomp verdwijnt. Nu betalen verzekerden allemaal een ande re premie, gerelateerd aan het inkomen en vermeerderd met een nominale premie. Straks moeten verzekerden wel kun nen kiezen voor een eigen risi co, zodat de nominale premie omlaag kan. Dit zal de keuze vrijheid doen toenemen. De overheid moet het ver plichte basispakket vaststellen, maar dat moet kleiner zijn dan het huidige ziekenfondspakket. In de praktijk hanteren de par ticuliere verzekeraars ook het ziekenfondspakket. Verder wil de WD dat zorgverzekeraars ie dereen moeten accepteren. Nu geldt een acceptatieplicht al leen voor de ziekenfondsen en niet voor de particuliere verze keraars. In de ogen van de WD moet het verzekeringsstelsel uit drie compartimenten blijven be staan. Het eerste comparti ment, de volksverzekering AWBZ, moet echter alleen gel den voor hulp langer dan een jaar zoals een verpleeghuis of langdurige thuiszorg. Korter durende hulp. zoals Riagg-zorg of tijdelijke thuiszorg, moeten naar de verplichte basisverze kering, die het tweede compar timent wordt. Het derde compartiment zal de aanvullende verzekering blij ven. Verzekerden kunnen zich hierin verzekeren voor extra medische zorg, 'toeters en bel len' die de consument zelf ver kiest. Ook nieuwe diensten en producten moeten hierin ko- uitgevoerd. Boutefse staat in hoger be roep terecht wegens grootscha lige drugshandel. Hij werd vorig jaar door de Haagse rechtbank veroordeeld tot zestien jaar cel en een boete van bijna een half miljoen gulden. Op 21, 22 en 23 juni behandelt de rechtbank een tweede zaak waarbij Bou terse zou zijn betrokken, de vondst van bijna tweeduizend kilo cocaïne op het schip de Pearl in de haven van Amster dam op 22 december. Gisteren boog de rechtbank zich voor het eerst over de zaak, maar tot een inhoudelijke behandeling kwam het niet. De advocaten van de vijftien verdachten vroe gen de rechtbank massaal om terugverwijzing naar de rech- ter-commissaris. Zij willen dat de Britse agenten, onder wie le den van de geheime dienst M5, worden gehoord als getuige. De Britten zijn actief geweest bij het volgen van de Pearl vanuit het Caribisch gebied. De top van het openbaar minis terie in Paramaribo ontkent dat politiek een rol speelt, maar bij hun Nederlandse collega's be staat de stellige indruk dat de gespannen verhouding tussen president Wijdenbosch en voormalig legerleider Bouterse wel degelijk voor een kentering heeft gezorgd. Sinds kort werkt de Surinaamse justitie mee aan het proces tegen Bouterse. Bij de behandeling van een cokesmokkel waarbij ook Bou terse wordt verdacht, werd gis teren bekend dat een Suri naamse politieagent twee maanden geleden op verzoek van Nederland probeerde de dagvaarding aan Bouterse uit te reiken. Dat mislukte omdat de bewaker bij de woning van Bouterse de agent de toegang weigerde. Toch is de actie van de politieman een doorbraak. Tot dusver werden rechtshulp verzoeken van Nederland niet schikten en werklozen, verder privatiseren. De beoordeling en verstrekking van WW- en WAO- uitkeringen blijft een publieke taak. De plannen van De Vries en zijn staatssecretaris Hooger- vorst riepen veel verzet op bij werkgevers en werknemers, omdat die laatste helemaal uit het bestuur van de sociale ze kerheid werden gezet. De Vries temde de sociale partners door hun rol in de Raad voor Werk en Inkomen te verstevigen. Ook krijgen zij meer te zeggen over welk bedrijf de reïntegratie ter hand mag nemen. De Tweede Kamer gunde mi nister De Vries gisteren een rimpelloos afscheid als minister van sociale zaken en werkgele genheid. De bewindsman wilde het debat over de toekomstige inrichting van de sociale zeker heid nog zelf doen, voordat hij vandaag de portefeuille van Binnenlandse Zaken op zich neemt. Veel vriendelijke woor den en slechts één motie vielen hem ten deel. Het kabinet wil de reïntegratie, het aan het werk helpen van arbeidsonge- ulvenhout Het warme voorjaarsweer was voor aspergekweker Ton Heestermans in het Brabantse Ulvenhout reden genoeg om met plastic zijn aspergebedden te gaan afdekken. Bij een lentezonnetje kan de temperatuur onder het plastic oplopen tot 40 graden. Heestermans hoopt over drie weken te kunnen beginnen met het steken van de asperges. foto anp koen suyk De directie van het Zuiderzee- ziekenhuis in Lelystad heeft een advocaat in de arm genomen om ervoor de zorgen dat drie kinderartsen de schilderbeurt van hun werkkamers betalen. Die was volgens de directie no dig, omdat de muren buiten haar medeweten waren voor zien van een wandschildering die de toets der kritiek niet kon doorstaan. 'Foeilelijk, vlekkerig en knoeiwerk', zo bestempelt de directie de schilderingen die de artsen in hun kamers had den laten aanbrengen. Inmid dels zijn de wanden hersteld in de oorsponkelijke staat. En het was allemaal zo leuk begonnen met de wandschilderingen vim een trein, apen en giraffes. De Emmeloordse graficus Sandra Schaap had die op de muren van de nieuwe kinderpoli aan gebracht. De directie en de kin derartsen wilden dat de jonge patiëntjes naar iets vrolijks kon den kijken. De artsen werden echter zo enthousiast dat ze hun werkkamers ook lieten op knappen. En dat viel niet goed bij de directie. De jurk van Neelie is een eigen leven gaan leiden. Sinds het rapport van de COR vorige week uitkwam, is er veel over geschreven en gezegd. Peper zou de gemeente in maart '91 hebben laten opdraaien voor 3.730,55 gulden die hij uitgaf in een Delfts modehuis. Een jurk voor Neelie, bedacht een krant, maar dat is inmiddels grote on zin gebleken. In de eerste plaats hadden Bram en Neelie in maart 1991 nog geen relatie ('Wij zijn van oktober 1991'). In de tweede plaats ging het niet- om een jurk, maar om kostuums voor de burgemeester, die net hevig was afgevallen. In de derde plaats werden ze niet gekocht in Delft, maar bij modehuis Van Uffelen in Zwijndrecht, dat zijn creditcard-betalingen verrekent Via het hoofdkantoor in Delft. Maar wie heeft die pakken nu betaald? Peper en Kroes zeggen te kunnen aantonen dat zij hebben betaald. Dat klopt. Maar de accountants zeggen dat de gemeente ervoor is op gedraaid. En dat klopt ook. Hoe dat kan? De waarheid is inge wikkeld. Peper betaalde de kos tuums met zijn privé-Eurocard en de afrekening werd automa tisch afgeschreven van zijn ei gen bankrekening. De accoun tants ontdekten echter dat die afrekening ook nog een keer door de gemeente is betaald, waardoor Peper een positief saldo kreeg bij Eurocard. „Wij hebben geen terugbetaling door de heer Peper of Eurocard kunnen traceren", aldus de ac countants. Uit het rapport blijkt dat Pe per negatieve saldi op zijn pri- vé-rekening bij herhaling liet aanzuiveren door de gemeente. De accountants stellen vast dat hij 'ronde bedragen' van dui zend tot drieduizend gulden per keer naar zijn privé-reke- ning liet overmaken. Nooit wer den bonnetjes of facturen aan getroffen die de overboekingen rechtvaardigden. De omschrij ving in de gemeentelijke admi nistratie luidde steeds: 'Peper Visa' of 'Visa aanvulling'. Totaal ging het om ruim 23.500 gul den. Nadat Peper door de on derzoekers hiermee werd ge confronteerd, liet hij weten 'dat ook deze kosten een functione le aanleiding hadden'. Wethouder Simons mag blijven. De Rotter damse gemeenteraad heeft genoegen ge nomen met de uideg van de loco-burge meester over zijn declaraties. Wethouder Kuijper voerde in het raads- debat het woord namens de zieke Simons. Zij benadrukte dat Simons fouten heeft ge maakt door geen bonnetjes te bewaren van uitgaven met de gemeentelijke creditcard. Zij gaf toe dat Simons had moeten weten dat dat wel had gemoeten. Het gaat bij Si mons om 1.200 gulden onkosten die hij maakte voor de Stichting-Nederlandse Vrij willigers. Groenlinks-wethouder Meijer was al snel buiten de gevarenzone. De meeste sprekers roemden zijn integriteit, sober heid en onlcreukbaarheid. De vergadering van de gemeenteraad, die gistermiddag even voor half drie begon, duurde bijna een half etmaal. Daarin riep de raad voormalige bestuurders op privé- uitgaven die ten onrechte ten laste van de gemeente zijn gekomen, terug te betalen. Alleen de tweemansfractie van de Stads partij, die per se gerechtelijke stappen wil ondernemen, stemde tegen. iim en compleet de Space Star hebben toch nog ruimte gevon- -ele extra's. En dat allemaal voor lechts 1.000,- (i.p.v 2.585.-). Kortom de De Mitsubishi Space Star Limited Edition Tijdelijk airco, tweede airbag en elektrisch bedienbare ramen vóór. van/ 2.585,- voor/1.000.- Space Star Limited Edition vanaf 33.995.- rotterdam wessel penning Tussen Rotterdam en oud-bur gemeester Peper zal het nooit meer goedkomen. Peper liet eerder deze week al weten 'nooit meer een stap in Rotter dam te zetten', de gemeente raad liet op zijn beurt gisteren geen spaan heel van de ooit zo geroemde voormalige burge meester. Peper mag volgens veel Rotterdammers grote ver diensten hebben gehad voor de stad, volgens de raad vormen ze geen alibi voor het jarenlang af wentelen van privé-uitgaven op de gemeenschap. „Wij hechten aan transparantie en contro leerbaarheid. Aan de Maas is geen plaats voor een zonneko ning." Peper trad vorige week terug als minister van binnenlandse za ken na maandenlange beschul digingen vanuit Rotterdam over gesjoemel met overheidsgeld. Sindsdien is het openlijk oorlog tussen Peper en de Rotterdam se gemeenteraad. De voormali ge burgemeester, die beweert brandschoon te zijn, betichtte de raad deze week publiekelijk van lafheid, domheid en lui heid. Zijn partijgenoot Van Dijk (PvdA) nam de handschoen gis teren geïrriteerd op. „Ik erger me aan de badinerende manier waarop hij neerkijkt op de ge meenteraad. Hij heeft gebrekkig meegewerkt aan het onderzoek van de onderzoekscommissie. Dat getuigt van gebrek aan res pect voor de gemeenteraad. In Nova verklaarde Peper geen tijd te hebben om wagen over zijn verleden te beantwoorden. Ik Wethouder Muijsenberg overlegt met burgemeester Opstelten tijdens het debat over de kwestie-Peper. foto gpd niels van der hoeven citeer in dit verband graag voormalig minister van binnen landse zaken Dales. In een toe spraak over integriteit stelde zij dat een bestuurder er alles aan moet doen om te voorkomen dat zijn integriteit ter discussie wordt gesteld." De SP fungeert in Rotterdam doorgaans als luis in de pels, maar tussen het verbale geweld van de andere fracties viel de inbreng niet eens op. De SP op perde Peper de bij zijn vertrek opgespelde gemeentelijke Van Oldebarneveltpenning te ont nemen. Van Heumen scham perde ook over een weekeindje Kopenhagen, dat Peper en zijn echtgenoteNeelie Kroes in 1993 op kosten van de gemeen te doorbracht. In Rotterdam wordt er vanuit gegaan dat Pe per er zijn verjaardag vierde. De SP hoonde het verweer van Pe per weg dat hij uitgerekend dat weekeinde de belangrijke con tainerrederij Maersk voor de Rotterdamse haven heeft be houden. WD'ér Janssens wond zich nog het meest op over privé-uitga ven uit het zogenoemde burge meesterfonds, dat was bedoeld om stille armoede in de stad te bestrijden. Peper betaalde er onder meer verkeersboetes mee en concertkaartjes voor zijn zoon. „Het is de morele plicht van Peper om dit geld terug te storten. Ik kan me toch niet voorstellen dat een burgemees ter gezien zijn wedde tot de ca tegorie 'stille armen' behoort." Ook burgemeester Opstelten nam openlijk afstand van zijn voorganger. „Ik ben geschokt dat sommige oud-bestuurders de COR niet met respect heb ben behandeld. Een bekleder van het openbaar ambt hoort de natuurlijke neiging te heb ben om altijd verantwoording af te willen leggen. Niemand anders moet je daar aan herin neren. Soms moet je je klein ge dragen om er groots uit te ko men. Helaas is hier het omge keerde gebeurd. Peper stelt dat hij 24 uur per dag burgemeester was en dat zijn uitgaven dientengevolge 'altijd functioneel' waren. De raad worstelde met de vraag wat zij met dossier-Peper moet doen. De oud-burgemeester daagde de raad vorige week uit om de betwiste uitgaven bij de rechter terug te vorderen. Vol gens hem kan hij de uitgaven post-voor-post alsnog verant woorden. „Ik tref de gemeente graag voor de rechter", klonk het strijdlustig via zijn advocaat Mentink. Maar slechts de oppositie wilde gisteren de uitdaging aangaan. „Het is de enige manier om het blazoen van het stadsbestuur te zuiveren. We mogen deze zaak niet laten lopen. Een bijstands moeder die wordt gepakt we gens een zwart bijbaantje moet haar uitkering ook inleveren. En ze krijgt er nog een boete bovenop", aldus SP'er Van Heumen. Wethouder Kuijper wil de gok niet nemen: „Ik moet er niet aan denken dat onze vordering het over drie jaar op juridische gronden niet redt. Dat is helemaal niet aan de stad uit te leggen. We kun nen de heer Peper beter vragen vrijwillig terug te betalen. Ik heb op dat punt een sprankje hoop." Van Heumen: „Gezien de op stelling van Peper in de afgelo pen dagen denk ik dat u erg na- ief bent." J rritsma blijft bij vrije gasmarkt Verplicht pakket kleiner dan huidige ziekenfonds

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3