Rover gaat op in de MG Car Company Bedreiging leiderschap Opel Astra komt uit eigen huis Subaru verfijnt allrounder Forester Weg en wiel Kever Cabrio bezoekt T-Ford bessen in auto-onderdelen uxe versies Renault Mégane iidi's in Exclusive-Uitvoering Vudi-diesels nog sneller JISMAN leinere motor Grand Vitara redestein Space Master in A2 Experimentele woon-werkfiets Beurs British Cars Lifestyle in Autotron et ligt misschien niet zo ae hand, maar de agen Cabriolet-club derland brengt komende ndag een bezoek aan het Hartogh Ford Museum |iHillegom. Het museum is ozen als startplaats voor puzzelrit door de Bollen- eek die 50 clubleden met VW-klassieker zullen en die dag. Wat beide dellen gemeen hebben is dat ze allebei in een miljoe nenoplage zijn geprodu ceerd De Kever is nog altijd de meestgebouwde auto al ler tijden, met een produc tieaantal dat inmiddels op weg is naar de 22 miljoen. En de T-Ford was jarenlang de recordhouder met ruim 15 miljoen auto's, tot in 1972 de Kever het roer overnam. Van de Kever Cabriolet zijn er in totaal 331.847 geproduceerd. ubishi is er als eerste automerk toe overgegaan om het kunst tan PET-flessen te hergebruiken in auto-onderdelen. De mo tdekplaat van de GDi-motoren van Mitsubishi wordt binnen- van dit materiaal gemaakt. In één afdekplaat zitten 22 fris- 5U fcflessen van een halve liter verwerkt. Om het materiaal bruik- I te maken heeft Mitsubishi er twee stoffen aan toegevoegd. De I stof dient om de hittebestendigheid te vergroten, de andere I maakt het materiaal steviger. Vorig jaar werd in Japan voor ^flOO.OOO kilo aan PET-flessen geproduceerd. mlt gaat de Mégane Break Mégane Cabriolet in een luxueuze uitvoering leve- De Cabriolet krijgt de aan- ing Kaleido mee en de euze Break wordt RXI ge lid. iégane Break RXI is geba- lop de gelijknamige uit ingen van de Mégane Se in Hatchback. Om de tiviteit van de auto te bena ken is hij uitgerust met metalen wielen. Daarnaast auto uitgerust met sport en vóór, speciale beide- een instrumentenpaneel witte wijzerplaten en leren Kling voor het stuur en de brengt onder de naam Ex- te extra luxueuze versies markt van de A3, A4, A6 Voor 4.500 gulden meer heeft de A3 Exclusive bij- beeld metallic lak, aircon- ning, een buitentempera- neter, een met leer bekleed wiel, radiografische bedie- voor de centrale portier endeling, verwarmbare nspiegels en automatisch nende binnen- en buiten- >els. Normaal zou de klant deze extra's 8.200 gulden ki breidt het gamma van mnd Vitara naar onderen it. De Grand Vitara Metal ?n Cabrio zijn voortaan ar met een 1.6 liter inemotor, terwijl voorheen 0 liter motor de goedkoop- ïrsie was. De versies met motor kosten allebei 5 gulden. tand Vitara 1.6 doet wat sting betreft niet onder de 2.0. De auto beschikt iaard over stuurbekrachti- centrale portiervergrende- ^■otorengamma voor de ^■A4 en A6 is uitgebreid met ^Hiieuwe TDi-motoren. De voortaan worden be- B met een 1.9 liter metende k turbodiesel met •verstuiver-techniek. Deze Yamaha-oas Batavus Batavus elektra Tomos ijk bl titge met kwal 100% service eer dan 100 modellen iliteit in tweewielere ewielers b.v. Levendaal 76 Leiden Tel: 071-5131515 Straat/hoek Willem de Zwij *den Tel.: 071-56 In het begin van een nieuw jaar vertoont de Nederlandse auto verkoop vaak een grillig ver loop. Bepaalde wagens worden geforceerd vlak voor de jaarwis seling klaargemaakt om het ver koopcijfer nog wat op te krik ken en andere auto's worden juist in het nieuwe jaar afgele verd omdat ze dan een jonger kenteken hebben. Zo kan het voorkomen dat op eens een ander model de lei ding neemt in de statistieken en de 'eeuwige nummer één' Opel Astra (tijdelijk) van zijn troon stoot. Dit jaar is dat niet het ge val, maar het scheelt niet veel. De Astra was in de eerste zes weken nog net de bestverkoch te auto, maar voelde de hete adem in de nek van maar liefst drie andere succesmodellen. Van de Astra verkocht Opel er 5.365, Ford zat daar vlak achter met 5.287 Focussen, Volkswa gen verkocht 5.275 Golfs en De Zafira, het nieuwste succesnummer binnen de Opel-familie. Peugeot was vierde met 4.878 verkochte 206'en. Inmiddels is de Astra weer wat uitgelopen op zijn concurren ten maar de leidende rol is niet meer zo vanzelfsprekend als voorheen. Voor het eerst is het verkoopcijfer van de bestseller flink teruggelopen. Van ruim 9.000 in de eerste zes weken vo rig jaar naar ruim 5.000 dit jaar. Gelukkig voor Opel ligt de oor zaak in eigen huis en heet Zafi- ra. Deze slimme, van de Astra afgeleide midi-MPV blijkt heel gewild en is nu al een van de populairste ruimtewagens in ons land. Maar hij trekt dus ook heel wat klanten weg bij zijn grote voorbeeld, de Astra. Hetzelfde effect doet zich voor FOTO OPEL bij Renault, alleen in een ande re volgorde. Het Franse merk zette enkele jaren geleden de Mégane-familie in de markt en daarin zat de trendsettende mi di-MPV Scénic. Die zorgde voor een ongekend succes voor de Mégane, die enige tijd zelfs de derde auto van Nederland was. Maar het succes van de ruimte- Mégane was zo groot dat Re nault besloot er een aparte serie van te maken. Voortaan hebben we dus een Mégane-familie met vijf carrosserievarianten en daarnaast een Scénic-serie. Ge volg is wel dat de Mégane na de scheiding een duikeling maakte in de verkooplijst. De Franse auto staat nu tiende. De Scénic was in zijn eentje goed voor een zesde plaats, achter de Zafira. Maar de afgelopen maand is de Scénic de Zafira weer gepas seerd in populariteit. De autoverkoop zal nog verder op zijn kop worden gezet als de midi-MPV's van de VW Golf en de Ford Focus op de markt ko men. Zoals vorige week gemeld heeft de ontwikkeling van deze concurrerende space-modellen echter ernstige vertraging opge lopen, allemaal veroorzaakt door het ongekende succes van de Opel Zafira. versnellingspookknop. De Mé gane Break RXI is leverbaar met de 1.4 liter en 1.6 liter 16-kleps benzinemotor en een 1.9 liter turbodiesel. De auto is lever baar vanaf 37.395 gulden. De Mégane Cabriolet Kaleido heeft de Sport-versie als basis. In de Kaleido-uitvoering komen daar lederen bekleding, een elektrisch bedienbare kap, een radio met cd-wisselaar en elek trisch verwarmbare stoelen bij. De Kaleido is leverbaar met de 110 pk sterke 1.6 liter motor of de 140 pk 2.0 liter motor met directe injectie. De prijzen van de Mégane Cabriolet Kaleido beginnen bij 55.295 gulden. Vorige week maakten wij melding van een nieuwe, spor tieve uitvoering van de Rover 75 en van het stijlvolle af scheid dat de 'good old' Mini na de zomer ten deel gaat vallen. Maar het kan snel gaan in autoland. Slechts een week later staan de zaken er opeens heel anders voor. moeten neertellen. Bij de Audi A4 heeft het Exclusi- ve-pakket vergelijkbare extra's en bovendien acht luidspre kers, een alarm en hoofdairbags voor 3.990 gulden. Volgens Au di verdient de klant hier tien mille. Het Exclusive-pakket omvat voor de A6 metallic lak, een alarm, houtinleg, een midden- armsteun voor, een boordcom puter en een automatisch dim- mende binnenspiegel voor 5.000 gulden. ling, elektrisch bedienbare ra men vóór en elektrisch verstel bare buitenspiegels. Op de Me tal Top-versie is daarnaast nog airconditioning standaard. De 1.6 liter benzinemotor is een oude bekende binnen het Su- zuki-gamma. Hij levert in de uitvoering voor de Grand Vitara een vermogen van 94 pk en een maximale trekkracht van 138 Nm bij 4.000 toeren. Het ge middelde verbruik bedraagt met deze motor volgens Suzuki 8,2 liter per 100 kilometer. movatieve reservewiel van Vredestein, Space Master ge ld, zal standaard worden geleverd bij de Audi A2. Dit wiel it minder ruimte in beslag omdat het in ongebruikte toestand is opgepompt. Bovendien is het wiel veel lichter. De Space er is niet nieuw, maar wordt door verschillende fabrikanten al laren gebruikt. Aan die lijst kan nu ook Audi worden toege- 1 Volgens Vredestein voldoet de Space Master bij gebruik aan iligheidseisen die eraan mogen worden gesteld. Bovendien n systemen als ABS, EBV (elektronische remkrachtverdeling) IP (elektronisch stabiliteits programma) gewoon functione le Vredestein Space Master is leverbaar in zes maten, waar- rdrie nieuw zijn. Naar verwachting zullen steeds meer auto anten voor het ruimtebesparende reservewiel kiezen. Subaru is bepaald niet het grootste Japanse merk, maar wel een in autoland opmerke lijk fabrikaat. Doordat de fabrikant als tech nische 'huisstijl' de vierwielaandrijving heeft, die bovendien op de allerkleinste Vi- vio na standaard is, neemt Subaru een aparte plaats in. Bij geen enkel ander merk is de zogenoemde AWD zo breed doorge voerd als in de Subaru's voor alle dag. De meest stoere uitvoering is de Forester, die onlangs een technische en cosmetische bij stelling kreeg. Omdat de Subaru's over het algemeen ge wone personenauto's zijn in de bekende verschijningen van hatchbacks, sedans en stationwagons is de vierwielaandrijving een begeerlijk extraatje. Je hoeft immers niet per se een breedgeschouderde terreinbeer aan te schaffen om vierwieltractie te be machtigen. Dat maakt de Subaru's ook zo interessant als caravantrekker, zoals uit de ANWB-verkiezing Trekauto van het Jaar tel kenmale blijkt. Twee keer sleepte Subaru deze titel in de wacht en altijd prijkt hij hoog in de ranglijst. Van de Forester kun je zeggen dat hij de ge bruikelijke snit van een terreingeschikte jeep-achtige auto min of meer benadert. Min of meer, want de auto beschikt ook over de lijnen van een wat vierkante, zij het hoog uitgevallen stationwagon. Hij combi neert in feite beide modelstijlen. Dat lever de aanvankelijk een wat gedateerd, neu traal model op. Maar na zijn laatste resty ling komt de Forester trotser voor de dag. Hij heeft een modernere uitstraling gekre gen. Subaru levert de Forester in Nederland vanaf 53.495 gulden en dat is lang geen gekke prijs voor wat de auto allemaal kan. Onder de motorkap treft men dan een 2.0 liter 16-kleps boxermotor aan van 125 pk, gekoppeld aan een 5-versnellingsbak met hoge en lage gearing en natuurlijk vierwiel aandrijving. Behalve de gewone 2.0 liter is er ook nog de 2.0 S-Turbo (170 pk) die de Forester een sportief rijgedrag meegeeft. Deze kost 65 mille. Door de lage gearing zijn er buitensporige krachten uit de motor te halen, waardoor ook met de caravan zeer steile hellingen moeiteloos te beklimmen zijn. Dat geeft een stuk extra beheersing en dus veiligheid. Niet voor niets is de Forester vorig jaar in Amerika door het onderzoeksinstituut IIHS uitgeroepen tot veiligste auto in zijn klasse. Eigenlijk is de auto een allrounder: terrein wagen, stationwagon en sportauto samen. Stuurbekrachtiging is standaard, alsmede ABS, centrale deurvergrendeling met af standsbediening, elektrische zijruiten en spiegels. Handig is het 12 Volts stopcontact in de bagageruimte. De Forester is een robuuste maar zeer comfortabele reiswagen, geschikt voor tal van gebruikstaken. Hoewel je anders zou vermoeden is de Forester ondanks zijn veelzijdigheid geen auto voor de massa. Toch doet Subaru het met de Forester lang niet slecht op de Nederlandse markt. Vorig jaar verkocht het merk 1.200 Foresters en dat gaat men dit jaar volgens eigen zeggen ook weer bereiken. De redder van Rover, BMW, be sloot eind vorige week namelijk zijn noodlijdende Britse doch ter weer af te stoten om het drama voor BMW niet nog er ger te maken. Rover heeft sinds de overname in 1994 BMW dusdanig verzwakt, dat de Duit se onderneming, die zelf wel goed draait, het slachtoffer zou kunnen worden van een over name. Reden dus voor de aan deelhouders om in te grijpen. Het besluit lijkt te zijn genomen onder zware druk van de fami lie Quandt, die grootaandeel houder is met een belang van 48 procent. Voorlopig lijkt het erop dat Ro ver wordt verkocht aan de Brit se investeringsmaatschappij Al chemy Partners. Deze wil voor alsnog onder het vaandel van de op te richten MG Car Com pany doorgaan met de Rover modellen 25, 45 en 75, en... de oude Mipi. Alchemy wil Rover winstgevend maken en over drie tot zes jaar weer verkopen. Mocht dat niet lukken is het niet uitgesloten dat de nieuwe aanwinst in de richting van een exclusieve niche-markt wordt gemanoeuvreerd, alleen nog maar wat exclusieve sportwa gens bijvoorbeeld. In dat geval zal de merknaam Rover ver dwijnen en komen er heel veel banen op het spel te staan bij de Rover-fabriek te Longbridge. Overigens zal er in het begin ook al een aanzienlijk aantal ar beidsplaatsen worden ge schrapt, is de verwachting. De nieuwe Mini, die in oktober ten tonele verschijnt, blijft als 007 zet BMW aan de kant De woede in Engeland om het afstoten van Rover kent geen grenzen. Nationale held James Bond heeft besloten uit protest zijn nieuwe BMW te dumpen en in volgende films als van ouds Aston Martin te gaan rij den, meldt het Londense showbizzpersbureau WENN. Enige tijd terug stapte agent 007 over op het merk BMW in de populaire bioscoopfilms. Het Duitse autoconcern be taalde hiervoor volgens WENN ruim 250 miljoen gulden. Die deal wordt met ingang van de volgende film opgezegd, zodat Bond kan terugkeren naar zijn Britse 'lijfauto'. enige uit de Rover-boedel bij BMW, want voor de goedlopen de tak Land Rover heeft de op een (GM) na grootste autofabri kant ter wereld Ford zich ge meld. Ford zou daarmee op nieuw een beroemde merk naam aan zijn stal toevoegen. Het Amerikaanse concern heeft in het segment vap luxe perso nenauto's al de merken laguar, Volvo, Aston Martin, Lincoln en Mercury tot zijn beschikking. Het Rover-rumoer is voorlopig nog niet ten einde, maar hoe het uiteindelijk ook gaat uitpak ken, duidelijk is wel dat er van de eens roemruchte Britse au toindustrie straks niet veel meer over zal blijven. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij motor levert een indrukwek kende trekkracht van 310 Nm. De Audi A6 is nu leverbaar met een sterkere versie van de be kende 2.5 liter V6 TDi-motor. In plaats van 150 pk levert deze motor 180 pk. Het is daarmee de dieselmotor met het hoogste specifiek vermogen. De trekkracht van de motor werd ook groter. Die bereikt een maximum van 370 Nm tus sen 1.500 tot 2.500 toeren. De sprint van 0 tot 100 km/uur legt de 180 pk 2.5 TDi in minder dan 9 seconden af en hij haalt een topsnelheid van 223 km/uur. Het gemiddelde ver bruik bedraagt volgens Audi 8,1 liter per 100 kilometer. De nieu we motor zal zowel in de A6 Li mousine als in de Avant-uitvoe ring leverbaar zijn. De A6 2.5 TDi is verkrijgbaar vanaf 103.500 gulden. In de Audi A4 komt de 115 pk TDi-motor in de plaats van de 110 pk-motor. In combinatie met quattro-aandrijving en een 6-versnellingsbak accelereert de A4 limousine van 0 tot 100 km/uur in slechts 10,9 secon den. De topsnelheid bedraagt 196 km/uur. De A4 met voor wielaandrijving gebruikt vol gens Audi slechts 5,3 liter diesel per 100 kilometer. De Audi A4 1.9 TDi is er vanaf 67.500 gul den. Komend weekeinde is het weer tijd voor de traditionele 'Engel se dagen' in Autotron Rosma len, beter bekend als de beurs British Cars Lifestyle. Auto's uit het Verenigd Koninkrijk voe ren hier de boventoon, maar daaromheen worden allerlei andere producten van Britse makelijk getoond, zaken als huis- en tuindecoratie, meu bels, antiek, keukens, mode, reisinformatie, delicatessen, kortom 'producten die het le ven van de Brit en de Hollandse anglofiel veraangenamen'. Re den voor de organisatie deze grootste Britse autobeurs te be titelen als de meest vrouwvrien delijke autobeurs van Neder land. British Cars Lifestyle is morgen en zondag geopend van 10 tot 18 uur. Een kaartje kost 17,50 gulden, kinderen tot 12 jaar betalen 7,50 gulden. Voor meer informatie: tel. 073 5233 300. BUK IN HET VERLEDEN Het Britse merk AC is in feite al een eeuw oud. In het begin bouwde het een soort gemotori seerde bakfiets onder de firma naam Autocarriers, dat later werd afgekort tot AC. Maar pas toen de Tweede Wereldoorlog er aan zat te komen specialiseerde het bedrijf zich in sportieve au to's en echte sportwagens. Na de oorlog ging men voort op deze ingeslagen weg. Het echte suc ces kwam toen de Amerikaanse specialist Carroll Shelby zich er begin jaren zestig mee ging be moeien. Toen ontstond de AC Cobra, een van de bekendste sportwagens van het merk. Het wagentje was zo in trek dat en kele honderden bedrijfjes de Co bra inmiddels hebben gekopi eerd en nog steeds doen. Als er een 'in het wild' wordt waarge nomen is de kans dus groot dat het een kopie is, een replica dus. Op de foto een originele AC Co bra Mark II uit 1964, dit week einde te zien op de beurs British Cars Lifestyle. FOTO DE VRIES SALES PROMOTIONS De fiets voor alle weersomstandig heden is nog niet uitgevonden. Daarom is fietsen naar het werk minder leuk bij regen en harde Wind. De Ne derlandse Vereniging voor Hu- man Powered Vehicles vindt dat de tijd rijp is voor een der gelijke fiets en heeft een ont werpwedstrijd uitgeschreven, Bike 2000 Construction Con test. De stichting Fiets, RAI- Tweewielers en Nationale Fiets Projecten zijn sponsors van de manifestatie. Een van de ingediende ontwer- aan de contouren van de Sherpa. pen, de Sherpa, was als pu bliekstrekker op de onlangs ge houden tentoonstelling Fiets- RAI in Amsterdam te zien. Het is even wennen aan dit uitzon derlijke model woon-werkfiets, dat nog het meest lijkt op een glad afgewerkte ligfiets. In het oog springen een windscherm, een stoeltje, een bagagebuit en kleine, dichte wielen. De ontwerpers maakten een fiets die minimaal onderhoud nodig heeft. Dus niet dat de ketting na een rit door de regen schoongemaakt en met olie in gesmeerd moet worden. De ketting en alle tandwielen van de Sherpa zijn volledig afge dekt. Een scherm van gebogen plexiglas moet de berijder droog en uit de wind hou den. De fiets is comfortabel door vering aan beide wielen. De fietshouding is verstelbaar van rechtop zittend tot achterover als op een ligfiets met lage lucht- weerstand. Bijzonder zijn twee schijfrem men, eenzijdige wielophanging en hangend als een flinke bult van onderen een bagageluik. Gelet op het aantal aangevraag de wedstrijdreglementen zijn zowel in binnen- als buitenland tal van particulieren en bedrij ven druk in de weer met de constructie van prototypen. De winnaar wordt bekendgemaakt tijdens een groot ligfietsevene ment op 3 en 4 juni van dit jaar in Lelystad. De hoofdprijs is een bedrag van tienduizend gulden. Meer informatie over de ontwerpwedstrijd geeft Frank van der Laan, tel. 030 6048 914, of op internet http: Wbike2000.uselab.com.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25